Yerevan International Film Festival

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Golden Apricot Yerevan International Film Festival
Yerevan Film Festival logo.png
Location Yerevan, Armenia Armenia
Founded 2004
Directed by

Atom Egoyan (Honorary Chairman)
Harutyun Khachatryan (General Director)
Susanna Harutyunyan (Artistic Director)

Mikayel Stamboltsyan (Program Director)
Produced by "Golden Apricot" Fund for Cinema Development, Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists
Festival date July
Language Armenian, English
Website www.gaiff.am

The Golden Apricot Yerevan International Film Festival (GAIFF) (Armenian: «Ոսկե Ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոն) is an annual film festival held in Yerevan, Armenia.[1] The festival was founded in 2004 with the co-operation of the "Golden Apricot" Fund for Cinema Development, the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, the GAIFF is continually supported by the Ministry of Foreign Affairs of the RA, the Ministry of Culture of the RA and the Benevolent Fund for Cultural Development.The objectives of the festival are "to present new works by the film directors and producers in Armenia and foreign cinematographers of Armenian descent and to promote creativity and originality in the area of cinema and video art".[2]

History[edit]

The "Golden Apricot" Annual Film Festival was established in 2004 in Yerevan, by the "Golden Apricot" Fund for Cinema Development, the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists, supported by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia, the Ministry of Culture of Republic of Armenia and Benevolent Fund for Cultural Development. Canadian-Armenian director Atom Egoyan was named President of the festival since 2005.[3]

The Festival is dedicated to the theme of Crossroads of Cultures and Civilizations, and features a multitude of films representing various nations and religions, collectively depicting the richness of the human experience.

In 2005, the establishment of a network of filmmakers of the region entitled Directors Across Borders was initiated by the "Golden Apricot" Film Festival.[4]

Since 2005 "Golden Apricot" has been functioning under the aegis of the European Cultural Parliament.[5]

In 2010, the festival was awarded by the FICTS Plate D'honneur.[6]

Awards & Categories of Competition[edit]

The major awards at the GAIFF are the Golden Apricot and Silver Apricot prizes for feature, documentary and Armenian panorama films. Lifetime achievement is recognized by the Parajonov's Thaler Award, named in honour of Sergei Parajanov.[7]

International Feature Competition:[8]

1. "Golden Apricot" – Best Feature Film

2. "Silver Apricot" – Special Prize

International Documentary Competition:[8]

1. "Golden Apricot" – Best Documentary Film

2. "Silver Apricot" – Special Prize

"Apricot Stone" Short Film Competition:[8]

1. "Golden Stone" – Best Short Film

2. Special Prize

"Armenian Panorama" National Competition:[8]

1. "Golden Apricot" – Best Fiction Film

2. "Golden Apricot" – Best Documentary Film

3. "Silver Apricot" – Special Prize

Winners of the Grand Prix - Golden Apricot main prize for Best Feature Film[edit]

Awards GAIFF 2004[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Ararat Atom Egoyan Canada Canada[9]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film Tale About Pegasus (Armenian: Հեքիաթ թեվավոր ձիու մասին) Armen Khachatryan Armenia Armenia[9]
Short Film Competition Golden Apricot for Best Short Film Je m'appelle Stéphane Elmadjian France France[9]
Animation and Experimental Film Golden Apricot for Best Armenian Film Freedub 1
Jury Special Prize Jury Special Prize for Best Feature Film A Place in the World Artour Aristakisian Russia Russia[9]
Jury Special Prize for Best Animation and Experimental Film Ligne de Vie Serge Avedikian France France[9]
Special Mention Special Mention for Best Documentary Film I Died in Childhood... Georgiy Paradzhanov Russia Russia[9]

Awards GAIFF 2005[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film The Sun Aleksandr Sokurov Russia Russia, Italy Italy, Switzerland Switzerland, France France[10][11]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film 4 Ilya Khrzhanovsky Russia Russia[10][11]
Los Muertos (The Dead) Lisandro Alonso Argentina Argentina, Netherlands Netherlands, France France[10][11]
Jury Special Mention Paradise Girls Fow Pyng Hu Netherlands Netherlands[10][11]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film 3 Rooms Of Melancholia Pirjo Honkasalo Finland Finland, Sweden Sweden, Denmark Denmark, Germany Germany[10][11]
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film Moskatchka Annett Schutz Latvia Latvia, Germany Germany[10][11]
Oh! Man Yervant Gianikian, Angela Ricci Lucchi Italy Italy[10][11]
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film Hammer & Flame Von (Vahan) Pilikian United Kingdom United Kingdom[10][11]
Under the Open Sky Arman Yeritsyan Armenia Armenia[10][11]
The Road Naira Muradyan Armenia Armenia[10][11]
Jury Diploma Born in Fire Suren Ter-Grigoryan Armenia Armenia[10][11]
Planet Zorthian Arno Yeretzian, Sevag Vrej, Harout Arakelian, Lisa Tchakmakian United States United States[10][11]
One Balloon Aram Hekinian, Aruna Naimji United States United States[10][11]
One Fine Morning (Un Beau Matin) Serge Avedikian France France[10][11]
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award Abbas Kiarostami Iran Iran[10][11]
Krzysztof Zanussi PolandPoland[10][11]
Nikita Mikhalkov Russia Russia[10][11]
Prize of the Armenian Filmmakers Union for the Best Director Long Gone (Documentary) Jack Cahil United States United States[10][11]
Prizes of the Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists for the Best Feature Film My Father is an Engineer Robert Guediguian France France[10][11]
Waiting for the Clouds Yesim Ustaoglu Turkey Turkey[10][11]
Hrant Matevosyan Fund Prix for the Best Script in Armenian Panorama The Road Naira Muradyan Armenia Armenia[10][11]

Awards GAIFF 2006[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Three Times Hou Hsiao-hsien Taiwan Taiwan, China China, France France[12][13]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film The Legend of Time Isaki Lacuesta Spain Spain[12][13]
Trip To Armenia (Le voyage en Arménie) Robert Guédiguian France France[12][13]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film Workingman's Death Michael Glawogger Austria Austria[12][13]
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film Estamira Marcos Prado Brazil Brazil[12][13]
Jury Special Mention Ljudmila & Anatolij Gunnar Bergdahl Sweden Sweden[12][13]
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film The Dwellers of Forgotten Islands Hrant Hakobyan Armenia Armenia[12][13]
Jury Special Mention Posthumous Lifetime Achievement Award Ara Vahuni Armenia Armenia[12][13]
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award Artavazd Peleshyan Armenia Armenia[12][13]
Marko Bellocchio Italy Italy[12][13]
Antonio Guerra Italy Italy[12][13]
Mohsen Makhmalbaf Iran Iran[12][13]
Godfrey Reggio United States United States[12][13]
Awards for Emerging Filmmakers The Genocide in Me Araz Artinyan Canada Canada[12][13]
My Name is Happiness Vardan Hakobyan Russia Russia[12][13]
The Lighthouse Maria Sahakyan Russia Russia, Armenia Armenia[12][13]
Armenian Association of Film Critics and Cinema Journalists Prize Summer in Berlin Andreas Dresen Germany Germany[12][13]
Returner Serge Avedikian France France[12][13]

Awards GAIFF 2007[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Import/Export Ulrich Seidl Austria Austria[14][15]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Nuovomondo Emanuele Crialese Italy Italy, France France[14][15]
Jury Diploma Flanders Bruno Dumont France France[14][15]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film A Story of People in War and Peace Vardan Hovhannisyan Armenia Armenia[14][15]
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film The White She-Camel Christiaens Xavier Belgium Belgium[14][15]
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film Screamers Carla Garapedian United Kingdom United Kingdom[14][15]
Silver Apricot Special Prize for Armenian Film A Story of People in War and Peace Vardan Hovhannisyan Armenia Armenia[14][15]
Jury Diploma Graffiti Igor Apasyan Russia Russia[14][15]
Seven Indian Boys Ashot Mkrtchyan Armenia Armenia[14][15]
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award Paolo and Vittorio Taviani Italy Italy[14][15]
FIPRESCI Award A Story of People in War and Peace Vardan Hovhannisyan Armenia Armenia[14][15]
Ecumenical Jury Awards A Story of People in War and Peace Vardan Hovhannisyan Armenia Armenia[14][15]
Screamers Carla Garapedian United Kingdom United Kingdom[14][15]
Wishing-Tree Prize Dinner Time Gor Baghdasaryan Armenia Armenia[14][15]

Awards GAIFF 2008[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Mermaid Anna Melikyan Russia Russia[16][17]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Lemon Tree Eran Riklis Israel Israel, France France, Germany Germany[16][17]
Wonderful Town Aditya Assarat Thailand Thailand[16][17]
Jury Diploma End of the Earth Abolfazl Saffary Iran Iran[16][17]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film Women See Lot of Things Meira Asher Netherlands Netherlands[16][17]
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film Lakshmi and Me Nishtha Jain India India, United States United States, Finland Finland, Denmark Denmark[16][17]
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film The Blue Hour Eric Nazarian United States United States[16][17]
Silver Apricot Special Prize for Armenian Film Gata Diana Mkrtchyan Russia Russia[16][17]
Jury Diploma Jrarat, Miniatures Mariam Ohanyan Armenia Armenia[16][17]
Parajanov's Thaler - Tribute to Michelangelo Antonioni Italy Italy[16][17]
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award Wim Wenders Germany Germany[16][17]
Dariush Mehrjui Iran Iran[16][17]
Special Silver Apricot - Pour l’Audance Artistique et Humaine Catherine Breillat France France[16][17]
FIPRESCI Award My Marlon and Brando Huseyin Karabey Turkey Turkey[16][17]
Ecumenical Jury Award The Blue Hour Eric Nazarian United States United States[16][17]
Jury Diploma My Marlon and Brando Huseyin Karabey Turkey Turkey[16][17]

Awards GAIFF 2009[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film The Other Bank George Ovashvili Georgia (country) Georgia, Kazakhstan Kazakhstan[18][19]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Scratch Michał Rosa Poland Poland[18][19]
Jury Diploma Autumn Özcan Alper Turkey Turkey, Germany Germany[18][19]
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film Burma VJ - Reporting from a Closed Country Anders Østergaard Denmark Denmark[18][19]
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film The Living Sergey Bukovsky Ukraine Ukraine[18][19]
Jury Special Mention Supermen of Malegaon Faiza Ahmad Khan India India, Singapore Singapore, Japan Japan[18][19]
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film With Love and Gratitude Arka Manukyan Armenia Armenia[18][19]
Jury Diploma Caucasian Niece Levon Kalantar Armenia Armenia[18][19]
A World of Our Own Frédéric Balekdjian France France[18][19]
Special Prize "Master" Kohei Oguri Japan Japan[18][19]
Rob Nilsson United States United States[18][19]
Sergei Solovyov Russia Russia[18][19]
FIPRESCI Award Autumn Özcan Alper Turkey Turkey, Germany Germany[18][19]
Ecumenical Jury Award The Other Bank George Ovashvili Georgia (country) Georgia, Kazakhstan Kazakhstan[18][19]

Awards GAIFF 2010[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Cosmos Reha Erdem Turkey Turkey, Bulgaria Bulgaria[20][21]
Silver Apricot Special Prize for Feature Film My Joy Sergei Loznitsa Ukraine Ukraine, Germany Germany, Netherlands Netherlands
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film Together Pavel Kostomarov Russia Russia
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film The Woman With Five Elephants Vadim Jendreyko Germany Germany, Switzerland Switzerland
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film The Last Tightrope Dancer in Armenia Arman Yeritsyan, Inna Sahakyan Armenia Armenia
Silver Apricot Special Prize for Armenian Film Down Here Comes Chahbazian Belgium Belgium, France France
Jury Special Mention Uncle Valya Nikolay Davtyan Armenia Armenia
Parajanov's Thaler - Tribute to Henri Verneuil Armenia Armenia, France France
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award" Theodoros Angelopoulos Greece Greece
Claudia Cardinale Italy Italy
Special Prize "Master" Claire Denis France France
Fridrik Thor Fridriksson Iceland Iceland
Lee Chang-dong South Korea South Korea
Stanislav Govorukhin Russia Russia
FIPRESCI Award On the Path Jasmila Žbanić Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina, Austria Austria, Croatia Croatia, Germany Germany
Ecumenical Jury Award Don’t Look in the Mirror Suren Babayan Armenia Armenia
Jury Diploma How I Ended This Summer Aleksei Popogrebsky Russia Russia
British Council Award Lernavan Marat Sargsyan Lithuania Lithuania
Hrant Matevosyan Award

Awards GAIFF 2011[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film A Separation Asghar Farhadi Iran Iran
Silver Apricot Special Prize for Feature Film The Journals of Musan Park Jung-bum South Korea South Korea
Jury Special Prize The Prize Paula Markovitch MexicoMexico, FranceFrance,Poland Poland,Germany Germany
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film The World According to Ion B. Alexander Nanau Russia Russia
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film Summer Pasture Lynn True,

Nelson Walker III,

Tsering Perlo

United StatesUnited States, ChinaChina
Jury Special Mention Magnificent Nothing Ahmad Seyedkeshmiri IranIran
Armenian Panorama Competition Golden Apricot for Best Armenian Film Loading My Life Haroutyun Shatyan Armenia Armenia
Silver Apricot Special Prize for Armenian Film The Spaceship Emil Mkrttchian SwedenSweden
Jury Special Mention The Last Hippie of the Pink City Anastasia Popova RussiaRussia
Apricot Stone Golden Apricot Glasgow Piotr Subbotko PolandPoland
Jury Special Mention Bicycle Serhat Karaaslan TurkeyTurkey
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award Béla Tarr HungaryHungary
Fanny Ardant FranceFrance
Roman Balayan UkraineUkraine
Special Prize "Master" Nuri Bilge Ceylan TurkeyTurkey
Wojciech Marczewski PolandPoland
Alexei Uchitel RussiaRussia
FIPRESCI Award Mandoo Ebrahim Saeedi IraqIraq
Ecumenical Jury Award Europolis Cornel Gheorghita RomaniaRomania, FranceFrance
Jury Commendation Steel Gates Armen Khachatryan Armenia Armenia
Armenian National Film Academy Award The Prize Paula Markovitch MexicoMexico, FranceFrance,Poland Poland,Germany Germany
Armenian Filmmakers Union Award Loading My Life Haroutyun Shatyan Armenia Armenia
British Council Award Loading My Life Haroutyun Shatyan Armenia Armenia
Hrant Matevosyan Award The Spaceship Emil Mkrttchian SwedenSweden

Awards GAIFF 2012[22][edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film In the Fog Sergei Loznitsa BelarusBelarus, RussiaRussia,Germany Germany, NetherlandsNetherlands, LatviaLatvia
Silver Apricot Special Prize for Feature Film It Looks Pretty From a Distance Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal PolandPoland
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film 5 Broken Cameras Emad Burnat

Guy Davidi

State of PalestinePalestine
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film The Tundra Book. A Tale of Vukvukai, the Little Rock, Aleksei Vakhrushev RussiaRussia
Jury Special Mention Bakhmaro Salome Jash Georgia (country)Georgia (country), Germany Germany
Armenian Panorama Competition Best Armenian Fiction Film - Golden Apricot If Only Everyone Natalya Belyauskene Armenia Armenia
Best Armenian Documentary - Golden Apricot Armenian Rhapsody Cassiana Der Haroutiounian

Cesar Gananian, Gary Gananian

BrazilBrazil
Silver Apricot for Armenian Panorama Nana Valerie Massadian FranceFrance
Apricot Stone Golden Apricot When We Die At Night Eduardo Morotó BrazilBrazil
Jury Special Mention Insignificant Details of the Accidental Episode Mikhail Mestetsky Russia Russia
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award" Víctor Erice SpainSpain
Agnieszka Holland PolandPoland
Eldar Shengelaia Georgia (country)Georgia (country)
Award of the Apostolic Church of Armenia - "Let There Be Light" Alexander Sokurov Russia Russia
FIPRESCI Award The First Rains of Spring Yerlan Nurmukhambetov

Sano Shinju

JapanJapan,Kazakhstan Kazakhstan
Ecumenical Jury Award If Only Everyone Natalya Belyauskene Armenia Armenia
Jury Commendation Future Lasts Forever Özcan Alper TurkeyTurkey
Armenian National Film Academy Award Grandma's Tattoos Suzanne Khardalian SwedenSweden
British Council Award Armenian Rhapsody Cassiana Der Haroutiounian

Cesar Gananian, Gary Gananian

BrazilBrazil
Armenian Filmmakers Union Award With Fidel Whatever Happens Goran Radovanovic SerbiaSerbia
Hrant Matevosyan Award Bad Father Tigrane Avedikian FranceFrance

Awards GAIFF 2013[23][edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Circles (film) Srdan Golubović GermanyGermany, SerbiaSerbia,FranceFrance, CroatiaCroatia, SloveniaSlovenia
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Parviz(film) Majid Barzegar IranIran
Jury Special Mention Araf – Somewhere In-Between Yeşim Ustaoğlu GermanyGermany,FranceFranc, TurkeyTurkey
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film The Last Black Sea Pirates Svetoslav Stoyanov BulgariaBulgaria
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film A World Not Ours Mahdi Fleifel United KingdomUnited Kingdom
Armenian Panorama Competition Best Armenian Fiction Film - Golden Apricot I Am Going To Change My Name Maria Sahakyan Armenia Armenia, Russia Russia, DenmarkDenmark
Best Armenian Documentary - Golden Apricot Saroyanland Lusin Dink Armenia Armenia,FranceFrance,TurkeyTurkey
Apricot Stone Golden Apricot Welcome and… Our Condolences Leonid Prudovsky IsraelIsrael
Jury Special Mention The Mother Łukasz Ostalski PolandPoland
The Swing of the Coffin Maker Elmár Imánov GermanyGermany
Jury Diploma Rhino Full Throttle Erik Schmitt GermanyGermany
Parajanov's Thaler - Lifetime Achievement Award" Charles Aznavour FranceFrance, Armenia Armenia
István Szabó HungaryHungary
Margarethe von Trotta GermanyGermany
Jos Stelling NetherlandsNetherlands
Nerses Hovhannisyan Armenia Armenia
Special Prize Master Ulrich Seidl AustriaAustria
Award of the Apostolic Church of Armenia - "Let There Be Light" Artavazd Peleshyan Armenia Armenia
British Council Award for the Armenian Panorama Competition Embers Tamara Stepanyan Armenia Armenia, LebanonLebanon, QatarQatar
Armenian Filmmakers Union Award A Mere Life Sanghun Park South KoreaSouth Korea
Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition Broken Childhood Jivan Avetisyan Armenia Armenia

Awards GAIFF 2014[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film The Tribe (2014 film) Myroslav Slaboshpytskyi UkraineUkraine
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Blind Dates(2014) Levan Koguashvili Georgia (country)Georgia (country), UkraineUkraine
International Documentary Competition Golden Apricot for Best Documentary Film The Stone River Giovanni Donfrancesco ItalyItaly, FranceFrance
Silver Apricot Special Prize for Documentary Film Domino Effect Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski PolandPoland, GermanyGermany
Armenian Panorama Competition Golden Apricot Milky Brother Vahram Mkhitaryan Armenia Armenia PolandPoland
Golden Apricot Tevanik Jivan Avetisyan Armenia Armenia, LithuaniaLithuania
Silver Apricot Romaticists Shoghik Tedevosyan, Areg Azatyan Armenia Armenia
Jury Diploma Please Be Normal Haik Kocharian United StatesUnited States
Apricot Stone Golden Apricot Though I Know the River Is Dry Omar Robert Hamilton State of PalestinePalestine, EgyptEgypt, QatarQatar, United KingdomUnited Kingdom
Jury Special Prize Red Hulk Assimina Proedrou GreeceGreece
Parajanov's Thaler – For outstanding artistic contribution into world cinema Jia Zhangke ChinaChina
Kim Ki-duk South KoreaSouth Korea
Amos Gitai IsraelIsrael
Otar Iosseliani Georgia (country)Georgia (country),
Parajanov's Thaler – For outstanding contribution into world festival movement Marco Müller ItalyItaly
Special Prize Master Christian Berger AustriaAustria
Award of the Apostolic Church of Armenia - "Let There Be Light" Krzysztof Zanussi PolandPoland
FIPRESCI Jury Award The Tribe (2014 film) Myroslav Slaboshpytskyi UkraineUkraine
EcumenicalL Jury Award The Abode Lusine Sargsyan Armenia Armenia
Special Commendation Blind Dates Levan Koguashvili Georgia (country)Georgia (country),
Armenian Filmmakers Union Award Andin: Armenian Journey Chronicles Ruben Giney Armenia Armenia, ChinaChina,Russia Russia, IndiaIndia
Please Be Normal Haik Kocharian United StatesUnited States
Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition Milky Brother Vahram Mkhitaryan Armenia Armenia PolandPoland
Armen Mazmanian Special Award Resurrection Alain Manoukyan Armenia Armenia

Awards GAIFF 2015[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Embrace of the Serpent Ciro Guerra ColombiaColombia, ArgentinaArgentina, VenezuelaVenezuela
Silver Apricot Special Prize for Feature Film End of Winter Kim Dae-hwan South KoreaSouth Korea
Jury Special Mention Ixcanul Jayro Bustamant GuatemalaGuatemala, FranceFrance
International Documentary Competition Golden Apricot The Creation of Meaning Simone Rapisarda Casanova CanadaCanada, ItalyItaly
Silver Apricot A German Youth Jean-Gabriel Périot FranceFrance, GermanyGermany, SwitzerlandSwitzerland
Armenian Panorama Competition Golden Apricot The Doctor Anna Goroyan Russia Russia
One, Two, Three… Arman Yeritsyan Armenia Armenia, GermanyGermany, NorwayNorway
Jury Special Mention Back To Gürün Adrineh Gregorian Armenia Armenia
Apricot Stone Golden Apricot Everything Will Be Okay Patrick Vollrath AustriaAustria,GermanyGermany
Jury Special Prize Chelleh Davood Khayyam IranIran
Jury Special Mention Family For Sale Sébastien Petretti BelgiumBelgium
Parajanov's Thaler – For outstanding artistic contribution into world cinema Ornella Muti ItalyItaly
Nastassja Kinski GermanyGermany
Special Prize Master Patrick Chesnais FranceFrance
Award of the Apostolic Church of Armenia - "Let There Be Light" Robert Guédiguian FranceFrance
FIPRESCI Jury Award Moskvich, my love Aram Shahbazyan Armenia Armenia, Russia Russia, FranceFrance
Ecumenical Jury Award Moskvich, my love Aram Shahbazyan Armenia Armenia, Russia Russia, FranceFrance
Special Commendation Sivas Kaan Müjdeci GermanyGermany, TurkeyTurkey
Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition The Road Gagik Madoyan Armenia Armenia
Audience Award Sanctuary Marc Brummund GermanyGermany,

Awards GAIFF 2016[edit]

Category Award Film Director Country
International Feature Competition Golden Apricot for Best Feature Film Ungiven Branko Schmidt CroatiaCroatia
Silver Apricot Special Prize for Feature Film Immortal Seyed Hadi Mohaghegh IranIran
Jury Special Mention The Prosecutor, The Defender, The Father And His Son Iglika Triffonova BulgariaBulgaria, SwedenSweden, NetherlandsNetherlands
International Documentary Competition Golden Apricot Across the Don Evgeny Grigoriev Russia Russia
Silver Apricot Don Juan(film) Jerzy Sladkowski SwedenSweden, FinlandFinland
Jury Special Mention Curumim Marcos Prado BrazilBrazil
Armenian Panorama Competition Golden Apricot Leopard's Silence Leopard's Silence FranceFrance
Good Morning(Film) Anna Arevshatyan Armenia Armenia
Stony Paths Arnaud Khayadjanian FranceFrance
Jury Special Mention 28:94 Local Time David Safarian Armenia Armenia, GermanyGermany, NetherlandsNetherlands
Parajanov's Thaler – For outstanding artistic contribution into world cinema Jacqueline Bisset United States United States
Želimir Žilnik SerbiaSerbia
Ruben Gevorgyants Armenia Armenia
Special Prize Master Fred Kelemen GermanyGermany
Vitaly Mansky Russia Russia
Award of the Apostolic Church of Armenia - "Let There Be Light" Roman Balayan Armenia Armenia, UkraineUkraine
FIPRESCI Jury Award Ungiven Branko Schmidt CroatiaCroatia
Ecumenical Jury Award Immortal Seyed Hadi Mohaghegh IranIran
Hrant Matevosyan Award for the best script in the Armenian Panorama Competition 28:94 Local Time David Safarian Armenia Armenia, GermanyGermany, NetherlandsNetherlands
Festival's president Award About Love (Film) Anna Melikian Russia Russia

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ Golden Apricot Yerevan International Film Festival/GAIFF
  2. ^ GAIFF at IMDB
  3. ^ History of the GAIFF
  4. ^ GAIFF History
  5. ^ Golden Apricot Film Festival Partners With Council Of Europe
  6. ^ Golden Apricot International Film Festival opens in Yerevan
  7. ^ "Awards". Yerevan International Film Festival. Retrieved 2008-12-12. 
  8. ^ a b c d Regulations of the GAIFF
  9. ^ a b c d e f IMDB 1st Golden Apricot International Film Festival 2004
  10. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u IMDB 2nd Golden Apricot International Film Festival 2005
  11. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u GAIFF Official Website 2nd Golden Apricot International Film Festival 2005 Winners
  12. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r IMDB 3rd Golden Apricot International Film Festival 2006
  13. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r GAIFF Official Website 3rd Golden Apricot International Film Festival 2006 Winners
  14. ^ a b c d e f g h i j k l m n IMDB 4th Golden Apricot International Film Festival 2007
  15. ^ a b c d e f g h i j k l m n GAIFF Official Website 4th Golden Apricot International Film Festival 2007 Winners
  16. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p IMDB 5th Golden Apricot International Film Festival 2008
  17. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p GAIFF Official Website 5th Golden Apricot International Film Festival 2008 Winners
  18. ^ a b c d e f g h i j k l m n IMDB 6th Golden Apricot International Film Festival 2009
  19. ^ a b c d e f g h i j k l m n GAIFF Official Website 6th Golden Apricot International Film Festival 2009 Winners
  20. ^ IMDB 7th Golden Apricot International Film Festival 2010
  21. ^ GAIFF Official Website 7th Golden Apricot International Film Festival 2010 Winners
  22. ^ "Winners". www.gaiff.am. Retrieved 2016-06-01. 
  23. ^ "Winners". www.gaiff.am. Retrieved 2016-06-01. 

External links[edit]