107th Ohio General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The One Hundred Seventh Ohio General Assembly was the legislative body of the state of Ohio in 1967 and 1968. In this General Assembly, both the Ohio Senate and the Ohio House of Representatives were controlled by the Republican Party. In the Senate, there were 23 Republicans and 10 Democrats. In the House, there were 61 Republicans and 38 Democrats. It was the first General Assembly to take effect after the Voting Rights Act of 1965 required population proportioned districts. The seats were apportioned in 1966.

Senate[edit]

Leadership[edit]

Majority leadership[edit]

Minority leadership[edit]

Members of the 107th Senate[edit]

District Senator Party First Elected
1 Howard C. Cook Republican 1966
2 Tennyson Guyer Republican 1958
3 Ted Gray Republican 1950
4 Walter E. Powell Republican 1966
5 Clara Weisenborn Republican 1966
6 David Holcomb Republican 1966
7 Michael Maloney Republican 1964 (Appt.)
8 Stanley Aronoff Republican 1966
9 Calvin C. Johnson Democratic 1966
10 Max Dennis Republican 1963 (Appt.)
11 Frank W. King Democratic 1958
12 Paul Gillmor Republican 1966
13 Harry Jump Republican 1966
14 Robin Turner Republican 1962
15 John W. Bowen Republican 1966
16 Bob Shaw Republican 1952
17 Harry Armstrong Republican 1966
18 Oakley C. Collins Republican 1950
19 James K. Leedy Republican 1966
20 Tom V. Moorehead Republican 1962
21 Morris Jackson Democratic 1966
22 Anthony O. Calabrese Democratic 1956
23 Anthony F. Novak Democratic 1964
24 Francis D. Sullivan Democratic 1962
25 John Weeks Republican 1966
26 William W. Taft Republican 1966
27 Oliver Ocasek Democratic 1958
28 William B. Nye Democratic 1966
29 Ralph Regula Republican 1966
30 John Longsworth Republican 1966
31 Robert Stockdale Republican 1962
32 Bishop Kilpatrick Democratic 1966
33 Charles J. Carney Democratic 1950

House of Representatives[edit]

Leadership[edit]

Members of the 107th House of Representatives[edit]

District Representative Party First Elected
1 Fred Hadley Republican 1964
2 Robert Wilhelm Republican 1964
3 Vaughn Stocksdale Democratic 1964
4 Charles Kurfess Republican 1956
5 Ralph Cole Republican 1954
6 Walter White Republican 1956
7 Bob Netzley Republican 1960
8 Rodney Hughes Republican 1966
9 Charles Fry Republican 1964
10 Herman Ankeney Republican 1952
11 Corwin M. Nixon Republican 1962
12 Bill Mussey Republican 1966
13 Howard Knight Republican 1962
14 Ethel Swanbeck Republican 1954
15 Robert Carpenter Republican 1962
16 Lloyd Kerns Republican 1960
17 Richard Christiansen Democratic 1960
18 Kenneth Creasy Republican 1958
19 John McDonald Democratic 1964
20 Joseph Hiestand Republican 1964
21 Myrl Shoemaker Democratic 1958
22 Vern Riffe Democratic 1958
23 Dennis Dannley Republican 1960
24 Ralph Fisher Republican 1948
25 John Weis Republican 1962
26 Carlton Davidson Republican 1960
27 Ralph Welker Republican 1964
28 David Weissert Republican 1960
29 Don Goddard Republican 1964
30 A.G. Lancione Democratic 1946
31 Robert Evans Republican 1960
32 William Hinig Democratic 1964
33 Douglas Applegate Democratic 1960
34 Clarence Wetzel Republican 1948
35 Joseph Kainrad Democratic 1962
36 Edwin Hofstetter Republican 1966
37 Joe Tulley Republican 1966
38 E. W. Lampson Republican 1962
39 Barry Levey Republican 1962
40 Thomas Rentschler Republican 1966
41 Tom Hill Democratic 1966
42 Larry Smith Democratic 1966
43 Anthony Russo Democratic 1964
44 Phillip DeLaine Democratic 1968 (Appt.)
45 Donald Nowack Democratic 1966
46 Troy Lee James Democratic 1966
47 Patrick Sweeney Democratic 1966
48 Jim Flannery Democratic 1966
49 Mark C. Schinnerer Republican 1966
50 James P. Celebrezze Democratic 1964
51 Ron Mottl Democratic 1966
52 George Mastics Republican 1966
53 George Voinovich Republican 1966
54 Allen J. Bartunek Republican 1966
55 Frank Gorman Democratic 1964
56 Richard Hollington Republican 1966
57 Frank Pokorny Democratic 1956
58 Robert E. Holmes Republican 1960
59 Alan Norris Republican 1966
60 Roger Tracy Republican 1966
61 Mack Pemberton Republican 1966
62 Doris Jones Republican 1966
63 Phale Hale Democratic 1966
64 Keith McNamara Republican 1960
65 John Bechtold Republican 1966
66 W. Ray Cadwallader Republican 1964
67 Frank H. Mayfield Republican 1968 (Appt.)
68 Robert Reckman Republican 1952
69 Bill Bowen Democratic 1966
70 Norman Murdock Republican 1966
71 Gordon H. Scherer Republican 1964
72 William L. Mallory, Sr. Democratic 1966
73 Bill Anderson Republican 1966
74 Ed DeChant Democratic 1948
75 Henry Schriver Republican 1966
76 John Galbraith Republican 1966
77 James Weldishofer Republican 1966
78 James Holzemer Democratic 1964
79 Marigene Valiquette Democratic 1962
80 Barney Quilter Democratic 1966
81 Tom Gilmartin Democratic 1966
82 Jim Panno Democratic 1964
83 Walter Paulo Republican 1966
84 Albert Sealy Republican 1966
85 David Albritton Republican 1960
86 Frank Mills Democratic 1966
87 Robert Roderer Democratic 1954
88 C.J. McLin Democratic 1966
89 Michael Gamble Democratic 1966
90 James Thorpe Republican 1966
91 Robert Levitt Republican 1962
92 Richard Reichel Republican 1966
93 Morris Boyd Republican 1966
94 Robert Manning Republican 1966
95 Claude Fiocca Democratic 1966
96 David Headley Democratic 1966
97 John Poda Democratic 1966
98 Margaret Dennison Republican 1962
99 James B. Hagan Democratic 1966

Appt.- Member was appointed to current House Seat

References[edit]