109th Ohio General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The One Hundred Ninth Ohio General Assembly was the legislative body of the state of Ohio in 1971 and 1972. In this General Assembly, both the Ohio Senate and the Ohio House of Representatives were controlled by the Republican Party. In the Senate, there were 20 Republicans and 13 Democrats. In the House, there were 54 Republicans and 45 Democrats. It was the last General Assembly to use districts drawn after the 1966 apportionment.

Major events[edit]

Vacancies[edit]

  • January 5, 1971: Senator Walter E. Powell (R-4th) resigns to take a seat in the United States House of Representatives.
  • January 11, 1971: Senator William B. Nye (D-28th) resigns to take a seat in the cabinet of Governor John Gilligan.

December 31, 1971: Senator James K. Leedy (R-19th) resigns.

Appointments[edit]

  • January 5, 1971: Donald E. “Buz” Lukens is appointed to the 4th Senatorial District.
  • January 12, 1972: Kenneth F. Berry is appointed to the 19th Senatorial District.
  • January 13, 1971: John Poda is appointed to the 28th Senatorial District.
  • October 2, 1972: Robert O'Shaughnessy is appointed to the 15th District.

Senate[edit]

Leadership[edit]

Majority leadership[edit]

Minority leadership[edit]

Members of the 109th Ohio Senate[edit]

District Senator Party First elected
1 Howard C. Cook Republican 1966
2 Tennyson Guyer Republican 1958
3 Ted Gray Republican 1950
4 Buz Lukens Republican 1971 (Appt.)
5 Clara Weisenborn Republican 1966
6 David Holcomb Republican 1966
7 Michael Maloney Republican 1964 (Appt.)
8 Stanley Aronoff Republican 1966
9 Bill Bowen Democratic 1970 (Appt.)
10 Max Dennis Republican 1963 (Appt.)
11 Marigene Valiquette Democratic 1969 (Appt.)
12 Paul Gillmor Republican 1966
13 Robert J. Corts Republican 1968
14 Robin Turner Republican 1962
15 Robert O'Shaughnessy Democratic 1972 (Appt.)
16 Bob Shaw Republican 1952
17 Harry Armstrong Republican 1966
18 Oakley C. Collins Republican 1950
19 Kenneth F. Berry Republican 1972 (Appt.)
20 Robert Secrest Democratic 1968
21 Morris Jackson Democratic 1966
22 Anthony O. Calabrese Democratic 1956
23 Anthony F. Novak Democratic 1962
24 Ron Mottl Democratic 1968
25 Paul Matia Republican 1970
26 William W. Taft Republican 1966
27 Oliver Ocasek Democratic 1958
28 John Poda Democratic 1971 (Appt.)
29 Ralph Regula Republican 1966
30 Doug Applegate Democratic 1968
31 Robert Stockdale Republican 1962
32 Bishop Kilpatrick Democratic 1966
33 Harry Meshel Democratic 1970

House of Representatives[edit]

Members of the 109th Ohio House of Representatives[edit]

District Representative Party First Elected
1 Fred Hadley Rep 1967
2 Robert Wilhelm Rep 1967
3 Jack P. Oliver Rep 1968
4 Charles Kurfess Rep 1967
5 Robert D. Schuck Rep 1968
6 Walter White Rep 1967
7 Bob Netzley Rep 1967
8 Rodney Hughes Rep 1967
9 Charles Fry Rep 1967
10 John Scott Rep 1968
11 Corwin Nixon Rep 1967
12 Bill Mussey Rep 1967
13 Howard Knight Rep 1967
14 Ethel Swanbeck Rep 1967
15 Paul Pfeifer Rep 1970
16 Lloyd Kerns Rep 1967
17 Richard Christiansen Dem 1967
18 Kenneth Creasy Rep 1967
19 Raymond Luther Rep 1970
20 Joseph Hiestand Rep 1967
21 Myrl Shoemaker Dem 1967
22 Vern Riffe Dem 1967
23 William G. Batchelder Rep 1968
24 John Johnson Dem 1970
25 Don Maddux Dem 1968
26 Carlton Davidson Rep 1967
27 Ralph Welker Rep 1967
28 David Weissert Rep 1967
29 Sam Speck Rep 1970
30 A.G. Lancione Dem 1967
31 John Baker Rep 1968
32 William Hinig Dem 1967
33 Arthur Bowers Dem 1968
34 John Wargo Dem 1970
35 Marcus Roberto Dem 1970
36 James Mueller Dem 1970
37 Joe Tulley Rep 1967
38 E. W. Lampson Rep 1967
39 David Armbruster Dem 1970
40 Tom Kindness Rep 1970
41 Ike Thompson Dem 1970
42 Larry Smith Dem 1967
43 Anthony Russo Dem 1967
44 John Thompson Dem 1970
45 Robert Jaskulski Dem 1970
46 Troy Lee James Dem 1967
47 Patrick Sweeney Dem 1967
48 Jim Flannery Dem 1967
49 Richard Celeste Dem 1970
50 James Celebrezze Dem 1967
51 Donna Pope Rep 1972 (Appt.)
52 George Mastics Rep 1967
53 Edward Ryder Republican 1971 (Appt.)
54 John Sweeney Democratic 1970
55 Leonard Ostrovsky Democratic 1968
56 Harry Lehman Dem 1970
57 Walter Rutkowski Democratic 1968
58 Larry Hughes Rep 1968
59 Alan Norris Republican 1966
60 James Baumann Democratic 1970
61 Mack Pemberton Republican 1966
62 Doris Jones Republican 1966
63 Phale Hale Democratic 1966
64 Keith McNamara Republican 1960
65 John Bechtold Republican 1966
66 Dale Schmidt Republican 1968
67 Frank H. Mayfield Republican 1968 (Appt.)
68 Chester Cruze Republican 1968
69 James Rankin Democratic 1970
70 Norman Murdock Republican 1966
71 Gordon H. Scherer Republican 1964
72 William L. Mallory Sr. Democratic 1966
73 Thomas Pottenger Republican 1968
74 Leo Camera Democratic 1968
75 Don Pease Democratic 1968
76 John Galbraith Republican 1966
77 Donald Fraser Republican 1968
78 Casey Jones Democratic 1968
79 Arthur Wilkowski Democratic 1969 (Appt.)
80 Barney Quilter Democratic 1966
81 John V. McCarthy Democratic 1968
82 George D. Tablack Democratic 1970 (Appt.)
83 Walter Paulo Republican 1966
84 Fred Young Republican 1968
85 David Albritton Republican 1960
86 Tom Fries Democratic 1970
87 Tony P. Hall Democratic 1968
88 C.J. McLin Democratic 1966
89 Ross Heintzelman Republican 1968
90 James Thorpe Republican 1966
91 Robert Levitt Republican 1962
92 Richard Reichel Republican 1966
93 Morris Boyd Republican 1966
94 Robert Manning Republican 1966
95 Claude Fiocca Democratic 1966
96 David Headley Democratic 1966
97 Ronald Weyandt Democratic 1971 (Appt.)
98 Bob Nader Democratic 1970
99 Michael Del Bane Democratic 1968

Appt.- Member was appointed to current House Seat

See also[edit]

References[edit]