2013 European Race Walking Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
  (Redirected from 10th European Cup Race Walking)
Jump to: navigation, search
2013 European Race Walking Cup
2013 eaa race walk cup.png
Organisers EAA
Edition 10th
Date May 19
Host city Dudince, Banská Bystrica Region, Slovakia Slovakia
Nations participating 29
Athletes participating 282
Races 5

The 2013 European Race Walking Cup was held in Dudince, Slovakia, on May 19, 2013.

Complete results were published.[1] Detailed report were given.[2][3] Medal winners were published on the Athletics Weekly website,[4]

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
20 km   Denis Strelkov (RUS) 1:21:40  Miguel Ángel López (ESP) 1:21:48  Matej Tóth (SVK) 1:21:51
50 km   Yohann Diniz (FRA) 3:41:07  Mikhail Ryzhov (RUS) 3:44:41  Ivan Noskov (RUS) 3:45:31
10 km Junior  Pavel Parshin (RUS) 41:13  Nikolay Markov (RUS) 41:13  Vito Minei (ITA) 41:26
Women
20 km   Anisya Kirdyapkina (RUS) 1:28:39  Vera Sokolova (RUS) 1:29:18  Marina Pandakova (RUS) 1:29:25
10 km Junior  Nadezhda Leontyeva (RUS) 46:14  Anežka Drahotová (CZE) 46:29  Oksana Golyatkina (RUS) 47:04
Team (Men)
20 km  Russia 20 pts  Ukraine 30 pts  Poland 44 pts
50 km  Russia 12 pts  Ukraine 19 pts  Poland 31 pts
10 km Junior  Russia 3 pts  Italy 12 pts  Spain 13 pts
Team (Women)
20 km  Russia 6 pts  Portugal 23 pts  Spain 39 pts
10 km Junior  Russia 4 pts  Czech Republic 9 pts  Belarus 13 pts
Team (Total)
Total  Russia 45 pts  Ukraine 164 pts  Spain 175 pts

Results[edit]

Men's 20 km[edit]

Place Athlete Time
1st, gold medalist(s) Denis Strelkov  RUS 1:21:40
2nd, silver medalist(s) Miguel Ángel López  ESP 1:21:48
3rd, bronze medalist(s) Matej Tóth  SVK 1:21:51
4 Aleksandr Ivanov  RUS 1:22:15
5 Ruslan Dmytrenko  UKR 1:22:30
6 Erik Tysse  NOR 1:22:43
7 João Vieira  POR 1:23:03
8 Rafał Augustyn  POL 1:23:16
9 Robert Heffernan  IRL 1:23:26
10 Christopher Linke  GER 1:23:28
11 Andriy Kovenko  UKR 1:23:34
12 Dzianis Simanovich  BLR 1:23:41
13 Giorgio Rubino  ITA 1:23:58
14 Ivan Losev  UKR 1:24:05
15 Andrey Ruzavin  RUS 1:24:11
16 Łukasz Nowak  POL 1:24:24
17 Pyotr Trofimov  RUS 1:24:41
18 Ato Ibáñez  SWE 1:24:44
19 Ivan Trotski  BLR 1:24:54
20 Jakub Jelonek  POL 1:25:25
21 Andrei Talashka  BLR 1:25:53
22 Nazar Kovalenko  UKR 1:26:12
23 Andreas Gustafsson  SWE 1:26:34
24 Hagen Pohle  GER 1:26:39
25 Heikki Kukkonen  FIN 1:26:58
26 Matteo Giupponi  ITA 1:27:01
27 Kevin Campion  FRA 1:27:09
28 Dušan Majdán  SVK 1:27:10
29 Sérgio Vieira  POR 1:27:14
30 Francisco Arcilla  ESP 1:27:19
31 Tom Bosworth  GBR 1:27:34
32 Vito Di Bari  ITA 1:27:42
33 Antonin Boyez  FRA 1:27:53
34 Arnis Rumbenieks  LAT 1:28:52
35 Brendan Boyce  IRL 1:28:56
36 Luís Manuel Corchete  ESP 1:29:17
37 Lukáš Gdula  CZE 1:30:00
38 Máté Helebrandt  HUN 1:30:16
39 Vladimir Savanović  SRB 1:30:25
40 Yauheni Zalesski  BLR 1:30:38
41 Daniele Paris  ITA 1:31:12
42 Genadij Kozlovskij  LTU 1:31:14
43 Alex Wright  GBR 1:31:17
44 Tadas Šuškevičius  LTU 1:32:19
45 Aleksi Ojala  FIN 1:32:39
46 Karel Ketner  CZE 1:33:08
47 Cian McManamon  IRL 1:33:12
48 Aurelien Quinion  FRA 1:33:22
49 Carl Dohmann  GER 1:33:29
50 António Pereira  POR 1:34:22
51 Zdeno Babík  SVK 1:34:25
52 Nils Brembach  GER 1:34:35
53 Pavel Schrom  CZE 1:35:25
54 Sándor Rácz  HUN 1:35:53
55 Lauri Lelumees  EST 1:36:06
56 Miklós Srp  HUN 1:38:52
57 Kemal Gelecek  TUR 1:40:40
58 Edgars Gjačs  LAT 1:42:10
59 Joakim Sælen  NOR 1:43:52
60 Ozgur Ozan Pamuk  TUR 1:45:00
61 Iurii Tatarciuc  MDA 1:45:11
62 Ersin Tacir  TUR 1:46:16
Janis Strautinš  LAT DQ
Håvard Haukenes  NOR DQ
Fabio Ruzzier  SLO DQ
Vladimir Veršec  SLO DQ
Benjamín Sánchez  ESP DNF
Eemeli Kiiski  FIN DNF
Keny Guinaudeau  FRA DNF
Marius Žiūkas  LTU DNF
Dawid Tomala  POL DNF
Antón Kučmín  SVK DNF
Anders Hansson  SWE DNF
Perseus Karlström  SWE DNF
Serkan Dogan  TUR DNF

Team (20 km Men)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 20 pts
2nd, silver medalist(s)  Ukraine 30 pts
3rd, bronze medalist(s)  Poland 44 pts
4  Belarus 52 pts
5  Spain 68 pts
6  Italy 71 pts
7  Slovakia 82 pts
8  Germany 83 pts
9  Portugal 86 pts
10  Ireland 91 pts
11  France 108 pts
12  Czech Republic 136 pts
13  Hungary 148 pts
14  Turkey 179 pts

Men's 50 km[edit]

Place Athlete Time
1st, gold medalist(s) Yohann Diniz  FRA 3:41:07
2nd, silver medalist(s) Mikhail Ryzhov  RUS 3:44:41
3rd, bronze medalist(s) Ivan Noskov  RUS 3:45:31
4 Ihor Hlavan  UKR 3:46:09
5 Grzegorz Sudoł  POL 3:46:41
6 Ivan Banzeruk  UKR 3:47:35
7 Konstantin Maksimov  RUS 3:47:48
8 Rafał Sikora  POL 3:48:13
9 Serhiy Budza  UKR 3:49:24
10 Aléxandros Papamihaíl  GRE 3:51:05
11 Jesús Ángel García  ESP 3:52:37
12 Claudio Villanueva  ESP 3:52:39
13 Oleksiy Kazanin  UKR 3:54:40
14 José Ignacio Díaz  ESP 3:54:47
15 Jean-Jacques Nkouloukidi  ITA 3:56:32
16 Teodorico Caporaso  ITA 3:56:45
17 Pedro Isidro  POR 3:57:09
18 Michał Stasiewicz  POL 3:57:28
19 Mikel Odriozola  ESP 4:02:47
20 Lorenzo Dessi  ITA 4:06:44
21 Michael Doyle  IRL 4:08:02
22 Cédric Houssaye  FRA 4:08:09
23 Xavier Le Coz  FRA 4:09:40
24 Pedro Martins  POR 4:12:37
25 Luís Gil  POR 4:13:02
26 Dzianis Krauchuk  BLR 4:18:38
27 Pavel Yarokhau  BLR 4:19:54
28 Dionísio Ventura  POR 4:25:36
29 Dávid Töködi  HUN 4:28:02
30 Peter Tichý  SVK 4:34:45
31 Milan Rízek  SVK 4:36:27
32 Dušan Krajčovič  SVK 4:50:01
33 Zdenko Medera  SVK 4:51:25
34 Yury Varanchuk  BLR 4:51:41
Stanislav Tanchev  BUL DQ
Margus Luik  EST DQ
Dominic King  GBR DQ
Nils Gloger  GER DQ
Tomas Gaidamavičius  LTU DQ
Łukasz Augustyn  POL DQ
Aleksey Bartsaykin  RUS DQ
Alex Flórez   SUI DQ
Dzmitry Dziubin  BLR DNF
Jarkko Kinnunen  FIN DNF
Aku Partanen  FIN DNF
Viktor Nemes  HUN DNF
Federico Tontodonati  ITA DNF
Ričardas Rekst  LTU DNF
Marius Cocioran  ROU DNF

Team (50 km Men)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 12 pts
2nd, silver medalist(s)  Ukraine 19 pts
3rd, bronze medalist(s)  Poland 31 pts
4  Spain 37 pts
5  France 46 pts
6  Italy 51 pts
7  Portugal 66 pts
8  Belarus 87 pts
9  Slovakia 93 pts

Men's 10 km (Junior)[edit]

Place Athlete Time
1st, gold medalist(s) Pavel Parshin  RUS 41:13
2nd, silver medalist(s) Nikolay Markov  RUS 41:13
3rd, bronze medalist(s) Vito Minei  ITA 41:26
4 Marius Šavelskis  LTU 42:49
5 Marc Tur  ESP 42:55
6 Konstadínos Dedópoulos  GRE 43:10
7 Sahin Senoduncu  TUR 43:21
8 Diego García  ESP 43:41
9 Francesco Fortunato  ITA 44:00
10 Jamie Higgins  GBR 44:08
11 Miguel Carvalho  POR 44:17
12 Damir Baybikov  RUS 44:21
13 Adrian Dragomir  ROU 44:37
14 Luke Hickey  IRL 44:49
15 Yuriy Shvaryk  UKR 44:58
16 Zaharías Tsamoudákis  GRE 45:10
17 Tomas Bagdány  HUN 45:36
18 Elmo Koivunen  FIN 45:37
19 Serhiy Svitlychnyy  UKR 45:45
20 Łukasz Kostka  POL 45:49
21 Adrien Cassagnes  FRA 45:51
22 Yanis Souaber  FRA 46:04
23 Markus Kyrölä  FIN 46:13
24 Jonathan Hilbert  GER 46:18
25 Rui Coelho  POR 46:23
26 Ondřej Motl  CZE 46:27
27 Arturs Makars  LAT 46:28
28 Normantas Petriša  LTU 46:36
29 Vit Polasek  CZE 46:59
30 Artsiom Turkau  BLR 47:18
31 Miroslav Úradník  SVK 47:21
32 Andrej Dolinský  SVK 47:29
33 Bence Venyercsán  HUN 47:41
34 Nathaniel Seiler  FRA 47:52
35 Jean Blancheteau  FRA 48:01
36 Nikola Lilić  SRB 48:03
37 Andrei Gafita  ROU 48:03
38 Alessandro Cusmai  ITA 48:10
39 Szymon Zielinski  POL 48:10
40 Daniel Chojecki  POL 48:16
41 Cameron Corbishley  GBR 48:19
42 Michal Morvay  SVK 48:32
43 Karl Junghannß  GER 48:35
44 Cosmin Bahneanu  ROU 48:42
45 Tomas Narushys  BLR 49:49
46 Filip Veselouš  CZE 50:31
47 Ruslans Smolonskis  LAT 50:44
48 Raivo Saulgriezis  LAT 54:21
Vadzim Lamanosau  BLR DQ
Álvaro Martín  ESP DQ
Donát Burger  HUN DQ
Muratcan Karapınar  TUR DQ
Maryan Zakalnytskyy  UKR DQ
Evan Lynch  IRL DNF

Team (10 km Junior Men)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 3 pts
2nd, silver medalist(s)  Italy 12 pts
3rd, bronze medalist(s)  Spain 13 pts
4  Greece 22 pts
5  Lithuania 32 pts
6  Ukraine 34 pts
7  Portugal 36 pts
8  Finland 41 pts
9  France 43 pts
10  Romania 50 pts
11  Hungary 50 pts
12  United Kingdom 51 pts
13  Czech Republic 55 pts
14  Germany 58 pts
15  Poland 59 pts
16  Slovakia 63 pts
17  Latvia 74 pts
18  Belarus 75 pts

Women's 20 km[edit]

Place Athlete Time
1st, gold medalist(s) Anisya Kirdyapkina  RUS 1:28:39
2nd, silver medalist(s) Vera Sokolova  RUS 1:29:18
3rd, bronze medalist(s) Marina Pandakova  RUS 1:29:25
4 Irina Yumanova  RUS 1:29:37
5 Ana Cabecinha  POR 1:31:48
6 Eleonora Giorgi  ITA 1:32:09
7 Lyudmyla Olyanovska  UKR 1:32:30
8 Inês Henriques  POR 1:32:39
9 Beatriz Pascual  ESP 1:32:53
10 Vera Santos  POR 1:32:54
11 Nastassia Yatsevich  BLR 1:33:54
12 Lucie Pelantová  CZE 1:34:06
13 Lorena Luaces  ESP 1:34:10
14 Olha Yakovenko  UKR 1:34:39
15 Hanna Drabenia  BLR 1:34:55
16 Agnieszka Szwarnóg  POL 1:35:30
17 Raquel González  ESP 1:35:39
18 Brigita Virbalytė-Dimšienė  LTU 1:35:46
19 Paulina Buziak  POL 1:35:53
20 Émilie Tissot  FRA 1:36:38
21 Katarzyna Kwoka  POL 1:37:11
22 Julia Takács  ESP 1:37:22
23 Olena Shumkina  UKR 1:37:37
24 Daryia Balkunets  BLR 1:38:00
25 Anne Halkivaha  FIN 1:38:05
26 Federica Ferraro  ITA 1:38:17
27 Alina Matveyuk  BLR 1:38:31
28 Antigóni Drisbióti  GRE 1:38:46
29 Agnese Pastare  LAT 1:39:04
30 Inna Kashyna  UKR 1:39:11
31 Susana Feitor  POR 1:39:22
32 Inès Pastorino  FRA 1:39:35
33 Mária Czaková  SVK 1:40:24
34 Laura Polli   SUI 1:40:35
35 Viktória Madarász  HUN 1:40:50
36 Emilie Menuet  FRA 1:41:31
37 Georgiana Enache  ROU 1:41:54
38 Marie Polli   SUI 1:42:37
39 Inga Mastianica  LTU 1:44:45
40 Kristine Platace  LAT 1:46:17
41 Katarina Strmeňová  SVK 1:47:24
42 Anett Torma  HUN 1:50:11
43 Miroslava Stašová  SVK 1:51:36
44 Amandine Marcou  FRA 1:51:50
45 Bethan Davies  GBR 1:54:11
46 Maarika Taukul  EST 1:56:22
47 Petra Récsei  HUN 2:00:12
48 Vera Toporek  AUT 2:05:17
49 Radosveta Simeonova  BUL 2:09:35
Déspina Zapounídou  GRE DNF
Laura Reynolds  IRL DNF
Antonella Palmisano  ITA DNF
Elisa Rigaudo  ITA DNF
Anita Kažemāka  LAT DNF
Neringa Aidietytė  LTU DNF
Kristina Saltanovič  LTU DNF
Agnieszka Dygacz  POL DNF
Mária Gáliková  SVK DNF

Team (20 km Women)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 6 pts
2nd, silver medalist(s)  Portugal 23 pts
3rd, bronze medalist(s)  Spain 39 pts
4  Ukraine 44 pts
5  Belarus 50 pts
6  Poland 56 pts
7  France 88 pts
8  Slovakia 117 pts
9  Hungary 124 pts

Women's 10 km Junior[edit]

Place Athlete Time
1st, gold medalist(s) Nadezhda Leontyeva  RUS 46:14
2nd, silver medalist(s) Anežka Drahotová  CZE 46:29
3rd, bronze medalist(s) Oksana Golyatkina  RUS 47:04
4 Viktoryia Rashchupkina  BLR 48:23
5 Noemi Stella  ITA 48:35
6 Laura Garcia-Cano  ESP 48:47
7 Eliška Drahotová  CZE 49:01
8 Gamze Özgür  TUR 49:31
9 Nastassia Rodzkina  BLR 49:38
10 Gintarė Vaiciukevičiūtė  LTU 49:50
11 Marlena Chojecka  POL 49:57
12 Mária Pérez  ESP 50:00
13 Filipa Ferreira  POR 50:05
14 Mara Ribeiro  POR 50:37
15 Valentyna Myronchuk  UKR 50:41
16 Anna Clemente  ITA 50:48
17 Amanda Cano  ESP 50:49
18 Mihaela Valentina Acatrinei  ROU 50:52
19 Živilė Vaiciukevičiūtė  LTU 51:04
20 Oleksandra Olyanovska  UKR 51:08
21 Joanna Bemowska  POL 51:14
22 Monika Hornakova  SVK 51:22
23 Kseniya Radko  UKR 51:32
24 Mercédes Márton  HUN 51:35
25 Erika Parviainen  FIN 51:41
26 Veranika Rabchaeva  BLR 52:22
27 Henrika Parviainen  FIN 52:27
28 Mariann Lengyel  HUN 52:27
29 Anna Bajon  POL 52:42
30 Janine Bandt  GER 52:57
31 Mariavittoria Becchetti  ITA 53:42
32 Cecile Deleuze  FRA 53:43
33 Lucia Čubaňová  SVK 54:26
34 Adela Frydrychová  CZE 55:00
35 Maxi Woelke  GER 55:15
36 Monika Vaiciukevičiūtė  LTU 55:29
37 Rita Récsei  HUN 56:40
38 Milica Kostić  SRB 57:12
39 Lucia Škantárová  SVK 57:51
40 Nergiz Adaş  TUR 59:24
41 Sevda Demir  TUR 62:09
42 Inga Ritere  LAT 64:41
43 Sevgi Ahmed  BUL 65:16
Mihaela Puscasu  ROU DNF
Lena Tomas  SWE DNF
Yekaterina Medvedyeva  RUS DQ IAAF Rule 32.2.b (Doping)

Team (10 km Junior Women)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 4 pts
2nd, silver medalist(s)  Czech Republic 9 pts
3rd, bronze medalist(s)  Belarus 13 pts
4  Spain 18 pts
5  Italy 21 pts
6  Portugal 27 pts
7  Lithuania 29 pts
8  Poland 32 pts
9  Ukraine 35 pts
10  Turkey 48 pts
11  Hungary 52 pts
12  Finland 52 pts
13  Slovakia 55 pts
14  Germany 65 pts

Team (Total)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Russia 445 pts
2nd, silver medalist(s)  Ukraine 164 pts
3rd, bronze medalist(s)  Spain 175 pts
4  Italy 187 pts
5  Poland 222 pts
6  Portugal 238 pts
7  Belarus 277 pts
8  Slovakia 410 pts

Participation[edit]

The participation of 282 athletes ( men/ women) from 29 countries is reported.[1]

References[edit]

  1. ^ a b Dudince SVK 19 May Race walk, European Athletic Association, retrieved August 6, 2013 
  2. ^ Storia - 2013 - X edizione - Dudince 2013 - Maschile (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 2, 2013 
  3. ^ Storia - 2013 - X edizione - Dudince 2013 - Femminile (in Italian), Marcia Italiana, retrieved August 2, 2013 
  4. ^ World and Continental Race Walking Championships and Cups - EUROPEAN RACE WALKING CUP, Athletics Weekly, retrieved August 3, 2013