113th New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
113th New York State Legislature
112th 114th
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
JurisdictionNew York, United States
TermJanuary 1 – December 31, 1890
Senate
Members32
PresidentLt. Gov. Edward F. Jones (D)
Temporary PresidentJacob Sloat Fassett (R)
Party controlRepublican (19-13)
Assembly
Members128
SpeakerJames W. Husted (R)
Party controlRepublican (71-57)
Sessions
1stJanuary 7 – May 9, 1890

The 113th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 7 to May 9, 1890, during the sixth year of David B. Hill's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1846, 32 Senators and 128 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (seven districts) and Kings County (three districts). The Assembly districts were made up of entire towns, or city wards,[1] forming a contiguous area, all within the same county.

At this time there were two major political parties: the Democratic Party and the Republican Party. In New York City, the Democrats were split into two factions: Tammany Hall and the "County Democracy". The Prohibition Party and the Greenback Party also nominated state tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1889 was held on November 5. All six statewide elective office up for election was carried by the Democrats. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Secretary of State, was: Democrats 506,000; Republicans 485,000; Prohibition 27,000; and Greenback 1,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 7, 1890; and adjourned on May 9.

James W. Husted (R) was again elected Speaker, against William F. Sheehan (D).

Jacob Sloat Fassett (R) was re-elected President pro tempore of the State Senate.

State Senate[edit]

Districts[edit]

Note: There are now 62 counties in the State of New York. The counties which are not mentioned in this list had not yet been established, or sufficiently organized, the area being included in one or more of the abovementioned counties.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. Patrick H. McCarren, George F. Roesch, Harvey J. Donaldson, Charles T. Saxton and Greenleaf S. Van Gorder changed from the Assembly to the Senate.

District Senator Party Notes
1st Edward Hawkins Democrat
2nd John C. Jacobs Democrat
3rd James W. Birkett Republican
4th Patrick H. McCarren* Democrat
5th William L. Brown Tammany Dem.
6th John F. Ahearn County Dem.
7th George F. Roesch* Tammany Dem.
8th Lispenard Stewart Republican
9th Charles A. Stadler* Tammany Dem. re-elected
10th Jacob A. Cantor* Tammany Dem. re-elected
11th Eugene S. Ives* Tammany Dem. re-elected
12th William H. Robertson* Republican re-elected
13th William P. Richardson Republican
14th John J. Linson* Democrat re-elected
15th Gilbert A. Deane* Republican re-elected
16th Michael F. Collins* Democrat re-elected; contested by James C. Rogers (R)
17th Norton Chase Democrat contested by George H. Treadwell (R)
18th Harvey J. Donaldson* Republican
19th Louis W. Emerson Republican
20th George Z. Erwin* Republican re-elected
21st George B. Sloan* Republican re-elected
22nd Henry J. Coggeshall* Republican re-elected
23rd Titus Sheard Republican
24th Edmund O'Connor Republican
25th Francis Hendricks* Republican re-elected
26th Thomas Hunter Republican
27th J. Sloat Fassett* Republican re-elected; re-elected President pro tempore
28th Charles T. Saxton* Republican
29th Donald McNaughton* Democrat re-elected
30th Greenleaf S. Van Gorder* Republican
31st John Laughlin* Republican re-elected
32nd Commodore P. Vedder* Republican re-elected

Employees[edit]

  • Clerk: John S. Kenyon
  • Sergeant-at-Arms: Charles V. Schram
  • Doorkeeper: Edward R. Gibbons
  • Stenographer: George H. Thornton

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued as members of this Legislature.

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st Michael J. Nolan Democrat
2nd William B. Page Republican
3rd Galen R. Hitt* Democrat
4th Michael C. Gillice Democrat contested; seat vacated
William Burton LeRoy Republican seated on April 15
Allegany Addison S. Thompson Republican
Broome Israel T. Deyo Republican
Cattaraugus 1st Burton B. Lewis Republican
2nd James S. Whipple* Republican
Cayuga 1st George W. Dickinson Republican
2nd Leander Fitts* Republican
Chautauqua 1st S. Frederick Nixon* Republican
2nd George E. Towne* Republican
Chemung Robert P. Bush* Democrat
Chenango Edgar A. Pearsall* Republican
Clinton Alfred Guibord Republican
Columbia Aaron B. Gardenier Republican
Cortland Rufus T. Peck* Republican
Delaware James Ballantine Republican
Dutchess 1st Willard H. Mase* Republican
2nd Johnston de Peyster* Republican
Erie 1st William F. Sheehan* Democrat Minority Leader
2nd Matthias Endres* Democrat
3rd Leroy Andrus* Republican
4th Henry H. Guenther* Democrat
5th William B. Currier Republican
Essex Thomas J. Treadway* Republican
Franklin William C. Stevens* Republican
Fulton and Hamilton John Christie Republican
Genesee Francis T. Miller Republican
Greene Omar V. Sage Democrat
Herkimer John D. Henderson[2] Democrat
Jefferson 1st Henry J. Lane* Republican
2nd Isaac Mitchell Republican
Kings 1st Hugh A. McTernan Democrat
2nd Bernard J. McBride Democrat
3rd John Cooney Democrat
4th John J. O'Connor Democrat
5th John Kelly* Democrat
6th William E. Shields Democrat
7th Adam Schaaff* Democrat
8th William Blanchfield* Democrat
9th George Gretsinger Republican
10th Thomas F. Byrnes Democrat
11th George L. Weed Republican
12th Charles J. Kurth Republican
Lewis LeRoy Crawford Republican
Livingston Elias H. Davis Republican
Madison Samuel R. Mott Republican
Monroe 1st Frank M. Jones Republican
2nd (P. Andrew Sullivan) Democrat did not take his seat; death announced on January 15
Robert Courtney elected to fill vacancy; seated on February 26
3rd Edwin A. Loder* Republican died on June 5, 1890
Montgomery John Knox Stewart Republican
New York 1st Patrick H. Duffy* Tammany Dem.
2nd Timothy D. Sullivan* Tammany Dem.
3rd James A. Monaghan County Dem.
4th Thomas Brady County Dem.
5th Dominick F. Mullaney* Tammany Dem.
6th Gustav Menninger County Dem.
7th Francis V. King* Republican
8th Philip Wissig County Dem.
9th John Martin* Democrat
10th William Sohmer Tammany Dem.
11th William N. Hoag Republican
12th Moses Dinkelspiel* County Dem./Rep.
13th Frederick S. Gibbs* Republican
14th William Sulzer Tammany Dem.
15th Frederick Haffner* Tammany Dem.
16th Walter G. Byrne Tammany Dem.
17th John Kerrigan* Democrat
18th Stephen J. O'Hare Tammany Dem.
19th John Connelly* Tammany Dem.
20th Myer J. Stein[3] Tammany Dem.
21st Richard J. Lewis Republican
22nd Joseph Blumenthal* Tammany Dem.
23rd George P. Webster Tammany Dem.
24th Christopher C. Clarke* Tammany Dem.
Niagara 1st Ruthven Kill Democrat
2nd J. Marville Harwood* Democrat
Oneida 1st James K. O'Connor Republican
2nd James L. Dempsey Democrat
3rd Russell S. Johnson Republican
Onondaga 1st Howard G. White Republican
2nd Willis B. Burns Republican
3rd Ignatius Sawmiller Republican
Ontario Sanford W. Abbey Democrat
Orange 1st John C. Adams* Republican
2nd George W. Greene* Democrat
Orleans Wallace L'Hommedieu Republican
Oswego 1st Nevada N. Stranahan Republican
2nd Wilbur H. Selleck Republican
Otsego 1st Oscar F. Lane Democrat
2nd Nathan Bridges Republican
Putnam Hamilton Fish II Republican
Queens 1st Solomon S. Townsend* Democrat
2nd Henry C. Johnson Republican
Rensselaer 1st James M. Riley Democrat
2nd Joseph S. Saunders* Republican
3rd John W. McKnight Democrat contested by James S. Rowley (R)[4]
Richmond Daniel T. Cornell Democrat
Rockland Arthur S. Tompkins Republican
St. Lawrence 1st N. Martin Curtis* Republican
2nd William H. Kimball* Republican
3rd William Bradford Republican
Saratoga 1st Cornelius R. Sheffer Republican
2nd Frank M. Boyce Democrat
Schenectady George W. Van Vranken Democrat
Schoharie Alonzo B. Coons Democrat
Schuyler Charles T. Willis Republican
Seneca John H. Stevens Democrat
Steuben 1st Peter B. Pealer Democrat
2nd Milo M. Acker* Republican Chairman of Judiciary
Suffolk James H. Pierson Republican
Sullivan William R. Rose Republican
Tioga Abram I. Decker* Republican
Tompkins Nelson Stevens Republican
Ulster 1st James H. Everett Republican
2nd Jacob Rice* Democrat
3rd George H. Bush* Democrat
Warren Scott Barton* Republican
Washington 1st Charles W. Larmon* Republican
2nd Albert Johnson Republican
Wayne 1st John P. Bennett Republican
2nd Richard P. Groat* Republican
Westchester 1st J. Irving Burns Republican
2nd Bradford Rhodes* Republican
3rd James W. Husted* Republican elected Speaker
Wyoming I. Sam Johnson Republican
Yates Calvin J. Huson Democrat

Employees[edit]

Notes[edit]

  1. ^ Except New York City where the wards were apportioned into election districts, and then some whole wards and some election districts of other wards were gerrymandered together into Assembly districts.
  2. ^ John Dryden Henderson (born 1846), grandson of assemblymen Daniel C. Henderson (in 1827) and Stephen Ayres (in 1836), nephew of assemblyman Dryden Henderson (in 1853)
  3. ^ Myer J. Stein, brother of assemblyman Joseph L. Stein (in 1877)
  4. ^ see ONE ASSEMBLY SEAT TO BE CONTESTED in NYT on November 10, 1889

Sources[edit]