11th Helpmann Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
11th Helpmann Awards
Date 1 August 2011
Location Sydney Opera House
Television/radio coverage
Network Studio

The 11th Annual Helpmann Awards for live performance in Australia were held on 1 August 2011 at the Joan Sutherland Theatre, Sydney Opera House.[1]

Winners and nominees[edit]

In the following tables, winners are listed first and highlighted in boldface. The nominees are those which are listed below the winner and not in boldface

Theatre[edit]

Best Play Best Direction of a Play
Best Female Actor in a Play Best Male Actor in a Play
Best Female Actor in a Supporting Role in a Play Best Male Actor in a Supporting Role in a Play

Musicals[edit]

Best Musical
Best Direction of a Musical Best Choreography in a Musical
Best Female Actor in a Musical Best Male Actor in a Musical
Best Female Actor in a Supporting Role in a Musical Best Male Actor in a Supporting Role in a Musical

Opera and Classical Music[edit]

Best Opera Best Direction of an Opera
Best Female Performer in an Opera Best Male Performer in an Opera
Best Female Performer in a Supporting Role in an Opera Best Male Performer in a Supporting Role in an Opera
Best Symphony Orchestra Concert Best Chamber and/or Instrumental Ensemble Concert
  • Garrick Ohlsson in Recital as part of the Sydney Symphony International Pianists in Recital Series – Sydney Symphony
Best Individual Classical Performance
  • Sir Simon Rattle – Berlin Philharmonic Orchestra (Sydney Opera House and the Perth Concert Hall)
    • Lilli Paasikivi – Mahler Song of the Earth with the Sydney Symphony (Sydney Symphony)
    • Stuart Skelton – Mahler Song of the Earth with the Sydney Symphony (Sydney Symphony)
    • Cecilia Bartoli – Cecilia Bartoli (Sydney Opera House, UMCMP & Andrew McManus Presents)

Dance and Physical Theatre[edit]

Best Ballet or Dance Work Best Visual or Physical Theatre Production
  • Not In A Million YearsForce Majeure
    • PropagandaHotHouse Theatre and Acrobat
    • Shanghai Lady KillerStalker Theatre presented by Brisbane Festival
    • WunderkammerCirca presented by Brisbane Festival
Best Choreography in a Dance or Physical Theatre Production
Best Female Dancer in a Dance or Physical Theatre Production Best Male Dancer in a Dance or Physical Theatre Production
  • Kristina Chan – In Glass (Sydney Opera House and Artful Management)
    • Lucinda Dunn – Cinderella (The Australian Ballet)
    • Madeleine Eastoe – Halcyon (The Australian Ballet)
    • Brooke Stamp – Amplification

Contemporary Music[edit]

Best Australian Contemporary Concert Best Contemporary Music Festival
  • Powderfinger – Sunsets The Farewell Tour – Powderfinger and Secret Service & Village Sounds
    • The Church – “A Psychedelic Symphony” – 30th Anniversary Concert – Sydney Opera House Concert Hall – The Church and International Music Concepts (IMC) in association with MAX
    • AkiraRegurgitator and Sydney Opera House
    • Angus & Julia Stone “Down the Way Tour” – Angus & Julia Stone and International Music Concepts
  • Splendor in the Grass 2010 – Village Sounds and Secret Service
    • MONA FOMA 2011 – MONA – Museum of Old and New Art
    • Vivid Live 2010 – Sydney Opera House
    • Byron Bay Bluesfest – Peter Noble
Best International Contemporary Music Concert
  • Leonard Cohen @ Hanging Rock – Leonard Cohen and Frontier Touring Company
    • U2 360 Tour – U2 and Live Nation in association with Michael Coppel
    • Gorillaz ‘Plastic Beach’ Tour (Australia) – Gorillaz and Chugg Entertainment
    • Metallica World Magnetic Tour '10 – Metallica and Michael Coppel Presents
    • Sufjan StevensSufjan Stevens and Sydney Festival

Other[edit]

Best Cabaret Performer Best Comedy Performer
  • Eddie PerfectMisanthropology (Sydney Festival)
    • Paul CapsisPaul Capsis - Make Me a King (the Arts Centre and Deborah Tobias Creative Management)
    • Moira Finucane (with Maude Davey, Caroline Lee, Paul Cordeiro, Toni Lamond, Shirley Cattunar, Brian Lucas, Sosina Wogayehu, Derek Ives, Azaria Universe, Harriet Ritchie, Holly Durant, Lily Paskas, Carolyn Connors, Lois Olney, Yumi Umiumare, David Pidd, Margaret Dobson and Yvette Coppersmith)Finucane and Smith's Carnival of Mysteries (Melbourne Festival)
    • Ursula YovichMagpie Blues (Melbourne Festival)
Best Presentation for Children Best Regional Touring Production

Industry[edit]

Best New Australian Work
Best Original Score Best Music Direction
Best Scenic Design Best Costume Design
Best Lighting Design Best Sound Design

References[edit]

  1. ^ Wright, Maryann (October 14, 2011). "Mary Poppins scoops Helpmann Awards". NewsComAu. Retrieved 2017-06-20. 

External links[edit]