122nd New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
122nd New York State Legislature
121st 123rd
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1899
Senate
Members 50
President Lt. Gov. Timothy L. Woodruff (R)
Temporary President Timothy E. Ellsworth (R)
Party control Republican (27-23)
Assembly
Members 150
Speaker S. Frederick Nixon (R)
Party control Republican (88-62)
Sessions
1st January 4 – April 28, 1899

The 122nd New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 4 to April 28, 1899, during the first year of Theodore Roosevelt's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1894, 50 Senators and 150 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (twelve districts), Kings County (seven districts), Erie County (three districts) and Monroe County (two districts). The Assembly districts were made up of contiguous area, all within the same county.

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party. The Socialist Labor Party, the Prohibition Party and the Citizens Union also nominated tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1898 was held on November 8. Theodore Roosevelt was elected Governor; and Lt. Gov. Timothy L. Woodruff was re-elected; both Republicans. The other five statewide elective office up for election were also carried by the Republicans. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Governor, was: Republican 662,000; Democratic 644,000; Socialist Labor 24,000; Prohibition 18,000; and Citizens Union 2,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 4, 1899; and adjourned on April 28.

S. Frederick Nixon (R) was elected Speaker.

Timothy E. Ellsworth (R) was re-elected President pro tempore of the State Senate.

On January 17, the Legislature elected Chauncey M. Depew (R) to succeed Edward Murphy, Jr. (D) as U.S. Senator from New York, for a six-year term beginning on March 4, 1899.

State Senate[edit]

Districts[edit]

  • 1st District: Richmond and Suffolk counties
  • 2nd District: Queens County
  • 3rd District: 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 4th District: 7th, 13th, 19th and 21st Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 5th District: 8th, 10th, 12th and 30th Ward of Brooklyn, and the annexed former Town of Gravesend, as constituted in 1894
  • 6th District: 9th, 11th, 20th and 22nd Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 7th District: 14th, 15th, 16th and 17th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 8th District: 23rd, 24th, 25th and 29th Ward of Brooklyn; and the annexed former Town of Flatlands, as constituted in 1894
  • 9th District: 18th, 26th, 27th and 28th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 10th, 11th, 12th, 13th, 14th, 15th, 16th, 17th, 18th, 19th, 20th and 21st District: Parts of the City of New York, defined geographically by their bordering streets, regardless of Wards or Assembly districts
  • 22nd District: Westchester County
  • 23rd District: Orange and Rockland counties
  • 24th District: Columbia, Dutchess and Putnam and counties
  • 25th District: Greene and Ulster counties
  • 26th District: Chenango, Delaware and Sullivan counties
  • 27th District: Fulton, Hamilton, Montgomery and Schoharie counties
  • 28th District: Saratoga, Schenectady and Washington counties
  • 29th District: Albany County
  • 30th District: Rensselaer County
  • 31st District: Clinton, Essex and Warren counties
  • 32nd District: Franklin and St. Lawrence counties
  • 33rd District: Otsego and Herkimer counties
  • 34th District: Oneida County
  • 35th District: Jefferson and Lewis counties
  • 36th District: Onondaga County
  • 37th District: Oswego and Madison counties
  • 38th District: Broome, Cortland and Tioga counties
  • 39th District: Cayuga and Seneca counties
  • 40th District: Chemung, Schuyler and Tompkins counties
  • 41st District: Steuben and Yates counties
  • 42nd District: Ontario and Wayne counties
  • 43rd District: 4th, 6th, 7th, 8th, 12th, 13th, 14th, 16th, 17th and 18th Ward of Rochester; and the towns of Brighton, Henrietta, Irondequoit, Menden, Penfield, Perinton, Pittsford, Rush and Webster, in Monroe County
  • 44th District: 1st, 2nd, 3rd, 5th, 9th, 10th, 11th, 15th, 19th and 20th Ward of Rochester; and the towns of Chili, Clarkson, Gates, Greece, Hamlin, Ogden, Parma, Riga, Sweden and Wheatland, in Monroe County
  • 45th District: Genesee, Niagara and Orleans counties
  • 46th District: Allegany, Livingston and Wyoming counties
  • 47th District: 1st, 2nd, 3rd, 6th, 15th, 19th, 20th, 21st, 22nd, 23rd and 24th Ward of Buffalo
  • 48th District: 4th, 5th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th, 13th, 14th and 16th Ward of Buffalo
  • 49th District: 17th, 18th and 25th Ward of the City of Buffalo; and all area in Erie County outside Buffalo
  • 50th District: Cattaraugus and Chautauqua counties

Note: In 1897, New York County (the boroughs of Manhattan and Bronx), Kings County (the borough of Brooklyn), Richmond County (the borough of Staten Island) and the Western part of Queens County (the borough of Queens) were consolidated into the present-day City of New York. The Eastern part of Queens County (the non-consolidated part) was separated in 1899 as Nassau County. Parts of the 1st and 2nd Assembly districts of Westchester County were annexed by New York City in 1895, and became part of the Borough of the Bronx in 1898.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. Thomas H. Cullen, David Floyd Davis, Henry Marshall, Thomas F. Donnelly, Richard H. Mitchell, William J. Graney, Louis F. Goodsell and William W. Armstrong changed from the Assembly to the Senate.

District Senator Party Notes
1st John L. Havens Democrat
2nd James Norton Democrat
3rd Thomas H. Cullen* Democrat
4th David Floyd Davis* Republican
5th Michael J. Coffey* Democrat re-elected
6th William J. La Roche Democrat
7th Patrick H. McCarren* Democrat re-elected
8th Henry Marshall* Republican
9th Joseph Wagner Democrat
10th John F. Ahearn* Democrat re-elected
11th Timothy D. Sullivan* Democrat re-elected
12th Samuel J. Foley* Democrat re-elected
13th Bernard F. Martin* Democrat re-elected
14th Thomas F. Grady* Democrat re-elected; Minority Leader
15th Nathaniel A. Elsberg Republican
16th Louis Munzinger* Democrat re-elected
17th George W. Plunkitt Democrat
18th Maurice Featherson* Democrat re-elected
19th John Ford* Republican re-elected
20th Thomas F. Donnelly* Democrat
21st Richard H. Mitchell* Democrat
22nd William J. Graney* Democrat
23rd Louis F. Goodsell* Republican
24th Henry S. Ambler Republican
25th Jacob Rice Democrat
26th William L. Thornton Republican
27th Hobart Krum* Republican re-elected
28th Edgar T. Brackett* Republican re-elected
29th Curtis N. Douglas Democrat
30th Frank M. Boyce Democrat
31st George Chahoon* Republican re-elected
32nd George R. Malby* Republican re-elected
33rd James D. Feeter Republican
34th Henry J. Coggeshall* Republican re-elected
35th Elon R. Brown* Republican re-elected
36th Horace White* Republican re-elected
37th Nevada N. Stranahan* Republican re-elected
38th William Elting Johnson* Republican re-elected
39th Benjamin M. Wilcox* Republican re-elected
40th Charles T. Willis Republican
41st Franklin D. Sherwood Republican
42nd John Raines* Republican re-elected
43rd Cornelius R. Parsons* Republican re-elected
44th William W. Armstrong* Republican
45th Timothy E. Ellsworth* Republican re-elected; re-elected President pro tempore
46th Lester H. Humphrey* Republican re-elected
47th William F. Mackey Democrat
48th Samuel J. Ramsperger Democrat
49th George Allen Davis* Republican re-elected
50th Frank W. Higgins* Republican re-elected

Employees[edit]

  • Clerk: James S. Whipple
  • Sergeant-at-Arms: Henry Jacquilard
  • Doorkeeper: John E. Gorss
  • Stenographer: A. B. Sackett

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st William L. Coughtry* Republican
2nd James B. McEwan* Republican
3rd George T. Kelly* Democrat
4th Henry M. Sage Republican
Allegany Almanzo W. Litchard* Republican
Broome 1st James T. Rogers Republican
2nd Edgar L. Vincent* Republican
Cattaraugus 1st George A. Stoneman* Republican
2nd Albert T. Fancher Republican
Cayuga 1st Elias Q. Dutton* Republican
2nd George S. Fordyce* Republican
Chautauqua 1st J. Samuel Fowler Republican
2nd S. Frederick Nixon* Republican elected Speaker
Chemung David N. Heller Democrat
Chenango Jotham P. Allds* Republican Majority Leader
Clinton Edmund J. Pickett* Democrat
Columbia Lester J. Bashford Democrat
Cortland George S. Sands Republican
Delaware Delos Axtell* Republican
Dutchess 1st John T. Smith Republican
2nd William A. Tripp* Republican
Erie 1st Anthony J. Boland* Democrat
2nd Henry W. Hill* Republican
3rd Anthony P. Barrett Democrat
4th John C. Mohring* Democrat
5th Henry Streifler* Democrat
6th Michael J. Kane Democrat
7th John K. Patton* Republican
8th E. Freeman Baker* Republican
Essex Orlando Beede Republican
Franklin Thomas A. Sears* Republican
Fulton and Hamilton Daniel Hays* Republican
Genesee John J. Ellis* Republican
Greene D. Geroe Green Republican
Herkimer Erwin E. Kelley Republican
Jefferson 1st Morgan Bryan Republican
2nd Charles O. Roberts Republican
Kings 1st William L. Sandford Republican
2nd John McKeown* Democrat
3rd James J. McInerney Democrat
4th Charles H. Cotton Republican
5th Abram C. DeGraw* Republican
6th Valentine J. Riedman Democrat
7th Francis P. Gallagher* Democrat
8th Thomas J. Farrell* Democrat
9th John J. Cain* Democrat
10th Edward L. Collier Republican
11th Joseph A. Guider* Democrat
12th Charles C. Schoeneck* Democrat
13th George Siems Democrat
14th August F. Schmid* Democrat
15th Charles Juengst Democrat
16th Edward C. Brennan* Republican
17th Harris Wilson Republican
18th Henry A. Ball Democrat
19th Frederick Schmid* Democrat
20th Joseph Wingenfeld Democrat
21st Herman H. Torborg Democrat
Lewis Addison L. Clark* Republican
Livingston Otto Kelsey* Republican
Madison Robert J. Fish* Republican
Monroe 1st Merton E. Lewis Republican
2nd Adolph J. Rodenbeck Republican
3rd Richard Gardiner Republican
4th Benjamin F. Gleason Republican
Montgomery Richard Murphy* Republican
New York 1st Daniel E. Finn* Democrat on November 7, 1899, elected to the Municipal Court
2nd James A. Rierdon Democrat
3rd Michael T. Sharkey Democrat
4th Patrick H. Roche* Democrat
5th Nelson H. Henry Republican
6th Timothy P. Sullivan* Democrat
7th John F. Maher* Democrat
8th Charles S. Adler* Republican
9th N. Taylor Phillips* Democrat
10th Julius Harburger* Democrat
11th John J. O'Connor* Democrat
12th Leon Sanders Democrat
13th Patrick F. Trainor* Democrat
14th Louis Meister Democrat
15th James E. Smith Democrat
16th Benjamin Hoffman* Democrat
17th John F. Brennan* Democrat
18th Charles P. Dillon* Democrat
19th Robert Mazet Republican
20th Cornelius F. Collins* Democrat
21st Edward H. Fallows Republican
22nd Joseph Baum Democrat
23rd Thomas A. Mangin Democrat
24th John B. Fitzgerald* Democrat
25th Frederick A. Ware Republican
26th John J. O'Connell Democrat
27th Gherardi Davis Republican
28th Joseph I. Green* Democrat
29th Frank Bulkley Republican
30th George W. Meyer, Jr.* Democrat
31st Samuel S. Slater Republican
32nd John Poth, Jr. Democrat
33rd John J. Egan* Democrat
34th Lyman W. Redington* Democrat
35th George J. Grossman Democrat
Niagara 1st John T. Darrison Republican
2nd Jay S. Rowe Republican
Oneida 1st William J. Sullivan Democrat
2nd Louis M. Martin* Republican
3rd John E. Mason* Republican
Onondaga 1st William G. Cottle* Republican
2nd Edward G. Ten Eyck* Republican
3rd Edward B. Sabine Republican
4th John T. Delaney* Republican
Ontario Jean L. Burnett Republican
Orange 1st James G. Graham Republican
2nd Louis Bedell Republican
Orleans Dennis W. Evarts* Republican
Oswego 1st Thomas D. Lewis Republican
2nd Thomas M. Costello* Republican
Otsego Leland M. Cowles* Republican
Putnam Adrian H. Dean Democrat
Queens 1st Charles C. Wissel Democrat
2nd Cyrus B. Gale* Democrat
3rd George W. Doughty Republican
Rensselaer 1st Benjamin O. Brewster* Republican
2nd William Hutton, Jr.* Democrat
3rd Michael Russell* Republican
Richmond Charles J. Kullman* Democrat
Rockland Irving Brown* Democrat
St. Lawrence 1st Ira C. Miles* Republican
2nd Benjamin A. Babcock Republican
Saratoga George H. West Republican
Schenectady Andrew J. McMillan Republican
Schoharie George M. Palmer* Democrat Minority Leader
Schuyler Charles A. Sloane* Republican
Seneca Moses C. Gould Democrat
Steuben 1st Edward D. Cross* Republican
2nd Hyatt C. Hatch* Republican
Suffolk 1st Joseph M. Hallock Republican
2nd Regis H. Post Republican
Sullivan Clarence A. Sprague Republican
Tioga Daniel P. Witter* Republican
Tompkins Theron Johnson* Republican
Ulster 1st Robert A. Snyder Republican
2nd Solomon P. Thorn Republican
Warren Charles H. Hitchcock Republican
Washington Charles R. Paris* Republican
Wayne Marvin I. Greenwood* Republican
Westchester 1st John J. Sloane Democrat
2nd William Henderson, Jr. Democrat
3rd James K. Apgar Republican
Wyoming Daniel P. Whipple* Republican
Yates Edward M. Sawyer Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Archie E. Baxter
  • Sergeant-at-Arms: James C. Crawford
  • Doorkeeper: Frank W. Johnston
  • First Assistant Doorkeeper: William H. Craig
  • Second Assistant Doorkeeper: Charles R. Hotaling
  • Stenographer: Henry C. Lammert

Notes[edit]


Sources[edit]