127th New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
127th New York State Legislature
126th 128th
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1904
Senate
Members 50
President Lt. Gov. Frank W. Higgins (R)
Temporary President John Raines (R)
Party control Republican (29-21)
Assembly
Members 150
Speaker S. Frederick Nixon (R)
Party control Republican (97-52-1)
Sessions
1st January 6 – April 15, 1904

The 127th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 6 to April 15, 1904, during the fourth year of Benjamin B. Odell, Jr.'s governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1894, 50 Senators and 150 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (twelve districts), Kings County (seven districts), Erie County (three districts) and Monroe County (two districts). The Assembly districts were made up of contiguous area, all within the same county, .

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party. The Socialist Party, the Prohibition Party and the Socialist Labor Party also nominated tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1903, was held on November 3. The only statewide elective office up for election was a judgeship on the New York Court of Appeals. The incumbent Democrat Denis O'Brien was re-elected with Republican endorsement. The Socialist candidate received about 33,000 votes, the Prohibition candidate about 19,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 6, 1904; and adjourned on April 15.

S. Frederick Nixon (R) was re-elected Speaker.

State Senate[edit]

Districts[edit]

  • 1st District: Richmond and Suffolk counties
  • 2nd District: Queens and Nassau counties
  • 3rd District: 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 4th District: 7th, 13th, 19th and 21st Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 5th District: 8th, 10th, 12th and 30th Ward of Brooklyn, and the annexed former Town of Gravesend, as constituted in 1894
  • 6th District: 9th, 11th, 20th and 22nd Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 7th District: 14th, 15th, 16th and 17th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 8th District: 23rd, 24th, 25th and 29th Ward of Brooklyn; and the annexed former Town of Flatlands, as constituted in 1894
  • 9th District: 18th, 26th, 27th and 28th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 10th, 11th, 12th, 13th, 14th, 15th, 16th, 17th, 18th, 19th, 20th and 21st District: Parts of the City of New York, defined geographically by their bordering streets, regardless of Wards or Assembly districts
  • 22nd District: Westchester County
  • 23rd District: Orange and Rockland counties
  • 24th District: Columbia, Dutchess and Putnam and counties
  • 25th District: Greene and Ulster counties
  • 26th District: Chenango, Delaware and Sullivan counties
  • 27th District: Fulton, Hamilton, Montgomery and Schoharie counties
  • 28th District: Saratoga, Schenectady and Washington counties
  • 29th District: Albany County
  • 30th District: Rensselaer County
  • 31st District: Clinton, Essex and Warren counties
  • 32nd District: Franklin and St. Lawrence counties
  • 33rd District: Otsego and Herkimer counties
  • 34th District: Oneida County
  • 35th District: Jefferson and Lewis counties
  • 36th District: Onondaga County
  • 37th District: Oswego and Madison counties
  • 38th District: Broome, Cortland and Tioga counties
  • 39th District: Cayuga and Seneca counties
  • 40th District: Chemung, Schuyler and Tompkins counties
  • 41st District: Steuben and Yates counties
  • 42nd District: Ontario and Wayne counties
  • 43rd District: 4th, 6th, 7th, 8th, 12th, 13th, 14th, 16th, 17th and 18th Ward of Rochester; and the towns of Brighton, Henrietta, Irondequoit, Menden, Penfield, Perinton, Pittsford, Rush and Webster, in Monroe County
  • 44th District: 1st, 2nd, 3rd, 5th, 9th, 10th, 11th, 15th, 19th and 20th Ward of Rochester; and the towns of Chili, Clarkson, Gates, Greece, Hamlin, Ogden, Parma, Riga, Sweden and Wheatland, in Monroe County
  • 45th District: Genesee, Niagara and Orleans counties
  • 46th District: Allegany, Livingston and Wyoming counties
  • 47th District: 1st, 2nd, 3rd, 6th, 15th, 19th, 20th, 21st, 22nd, 23rd and 24th Ward of Buffalo
  • 48th District: 4th, 5th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th, 13th, 14th and 16th Ward of Buffalo
  • 49th District: 17th, 18th and 25th Ward of the City of Buffalo; and all area in Erie County outside Buffalo
  • 50th District: Cattaraugus and Chautauqua counties

Note: In 1897, New York County (the boroughs of Manhattan and Bronx), Kings County (the borough of Brooklyn), Richmond County (the borough of Staten Island) and the Western part of Queens County (the borough of Queens) were consolidated into the present-day City of New York. The Eastern part of Queens County (the non-consolidated part) was separated in 1899 as Nassau County. Parts of the 1st and 2nd Assembly districts of Westchester County were annexed by New York City in 1895, and became part of the Borough of the Bronx in 1898.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature.

District Senator Party Notes
1st Edwin Bailey, Jr.* Democrat
2nd Luke A. Keenan* Democrat
3rd Thomas H. Cullen* Democrat
4th Thomas C. Whitlock* Democrat
5th James H. McCabe* Democrat
6th Walter C. Burton* Democrat
7th Patrick H. McCarren* Democrat
8th Henry Marshall* Republican
9th Joseph Wagner* Democrat
10th Daniel J. Riordan* Democrat
11th John C. Fitzgerald* Democrat
12th Samuel J. Foley* Democrat
13th Bernard F. Martin* Democrat
14th Thomas F. Grady* Democrat Minority Leader
15th Nathaniel A. Elsberg* Republican
16th Peter J. Dooling* Democrat
17th George W. Plunkitt* Democrat
18th Victor J. Dowling* Democrat on November 8, 1904, elected to the New York Supreme Court
19th John W. Russell* Democrat
20th James J. Frawley* Democrat
21st John A. Hawkins* Democrat
22nd Francis M. Carpenter Republican elected to fill vacancy, in place of Charles P. McClelland
23rd Louis F. Goodsell* Republican
24th Henry S. Ambler* Republican
25th Frank J. Lefevre* Republican
26th Jotham P. Allds* Republican
27th Spencer K. Warnick* Republican
28th Edgar T. Brackett* Republican
29th James B. McEwan* Republican
30th William D. Barnes* Republican
31st Spencer G. Prime* Republican
32nd George R. Malby* Republican
33rd Walter L. Brown* Republican
34th William Townsend* Democrat
35th Elon R. Brown* Republican
36th Horace White* Republican
37th Francis H. Gates* Republican
38th George E. Green* Republican
39th Benjamin M. Wilcox* Republican
40th Edwin C. Stewart* Republican
41st Franklin D. Sherwood* Republican
42nd John Raines* Republican President pro tempore
43rd Merton E. Lewis* Republican
44th William W. Armstrong* Republican
45th Irving L'Hommedieu* Republican
46th Frederick C. Stevens* Republican
47th Henry W. Hill* Republican
48th Samuel J. Ramsperger* Democrat
49th George Allen Davis* Republican
50th Albert T. Fancher* Republican

Employees[edit]

  • Clerk: James S. Whipple
  • Sergeant-at-Arms: Charles R. Hotaling
  • Assistant Sergeant-at-Arms: F. H. Adams
  • Doorkeeper: Christopher Warren
  • Assistant Doorkeeper: Charles H. Barnard
  • Stenographer: A. B. Sackett

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st Charles W. Mead* Republican
2nd Abram S. Coon* Republican
3rd Ellsworth Carr Independent
4th William J. Grattan* Republican
Allegany Jesse S. Phillips* Republican
Broome 1st James T. Rogers* Republican Majority Leader
2nd Fred E. Allen* Republican
Cattaraugus 1st Theodore Hayden* Republican
2nd James C. Sheldon* Republican
Cayuga 1st Judson W. Hapeman Republican
2nd Charles J. Hewitt* Republican
Chautauqua 1st Arthur C. Wade Republican
2nd S. Frederick Nixon* Republican re-elected Speaker
Chemung Sherman Moreland* Republican
Chenango Edgar A. Pearsall* Republican
Clinton H. Wallace Knapp* Republican
Columbia Edward W. Scovill* Republican
Cortland Henry A. Dickinson* Republican
Delaware James R. Cowan* Republican
Dutchess 1st John T. Smith* Republican
2nd Robert W. Chanler Democrat
Erie 1st Charles J. Quinn Democrat
2nd Robert L. Cox* Republican
3rd Anthony F. Burke* Democrat
4th Charles V. Lynch* Democrat
5th Charles F. Brooks Republican
6th George Ruehl* Republican
7th John K. Patton* Republican
8th Elijah Cook* Republican
Essex James M. Graeff* Republican
Franklin Charles R. Matthews Republican
Fulton and Hamilton Frank C. Wood Republican
Genesee S. Percy Hooker* Republican
Greene Charles E. Nichols* Republican
Herkimer Abram B. Steele Republican
Jefferson 1st William A. Denison* Republican
2nd J. Frank La Rue Rep./Dem.
Kings 1st Thomas O'Neill Rep./Cit. U.
2nd John McKeown* Democrat
3rd Thomas P. Reilly Democrat
4th John E. Bullwinkel* Democrat
5th Fortescue C. Metcalfe* Democrat
6th Frank J. Ulrich* Democrat
7th William Keegan* Democrat
8th John C. L. Daly* Democrat
9th James J. Kehoe* Democrat
10th Frank H. Cothren Rep./Cit. U.
11th William S. Shanahan* Democrat
12th Oscar L. Thonet Rep./Cit. U.
13th Thomas F. Mathews* Democrat
14th John B. Ferre* Democrat
15th Harry H. Dale* Democrat
16th Richard C. Perry Republican
17th Edward C. Dowling* Rep./Cit. U.
18th Jacob D. Remsen* Republican
19th John Wolf* Democrat
20th Louis J. Zettler* Democrat
21st Edward A. Miller* Dem./Cit. U.
Lewis H. Elias Slocum Republican
Livingston William Y. Robinson* Republican
Madison Robert J. Fish Republican
Monroe 1st Martin Davis* Republican
2nd Charles E. Ogden Republican
3rd Charles E. Callahan Republican
4th John Pallace, Jr.* Democrat
Montgomery William B. Charles Republican
New York 1st Thomas B. Caughlan Democrat
2nd Al Smith Democrat
3rd Anthony J. Barrett Democrat
4th William H. Burns* Democrat
5th Edward R. Finch* Rep./Cit. U.
6th Charles Anderson Democrat
7th Peter P. Sherry* Democrat
8th Bennett E. Siegelstein Democrat
9th Patrick H. Bird Democrat
10th William Sohmer Democrat
11th Hugh Dolan* Democrat
12th Edward Rosenstein* Democrat
13th John C. Hackett* Democrat
14th Albert C. Wiegand Democrat
15th Thomas J. McManus* Democrat
16th Samuel Prince* Democrat
17th John F. Curry* Democrat
18th George P. Richter* Democrat
19th Charles F. Bostwick* Rep./Cit. U.
20th Peter L. Fitzsimons Democrat
21st Joseph H. Adams Republican
22nd William H. Hornidge* Democrat
23rd Josiah T. Newcomb Rep./Cit. U.
24th John F. Carew Democrat
25th Ezra P. Prentice Rep./Cit. U.
26th Charles Leopold Democrat
27th George B. Agnew* Rep./Cit. U.
28th Emanuel S. Cahn Democrat
29th Frederic E. Perham Rep./Cit. U.
30th Gotthardt A. Litthauer* Democrat
31st Ernest H. Wallace Republican
32nd Julius Brosen Democrat
33rd James O. Farrell* Democrat
34th William J. Ellis* Democrat
35th Peter J. Everett* Democrat
Niagara 1st George F. Thompson Republican
2nd John H. Leggett* Republican
Oneida 1st Thomas A. Mortimer* Democrat
2nd Jay H. Pratt Republican
3rd John C. Evans* Republican
Onondaga 1st Frank X. Wood Republican
2nd Edward Schoeneck Republican
3rd Martin L. Cadin* Republican
4th Fred W. Hammond* Republican
Ontario Jean L. Burnett* Republican
Orange 1st John Orr* Republican
2nd Louis Bedell* Republican
Orleans Charles S. Bridgeman* Republican
Oswego 1st Thomas D. Lewis* Republican
2nd Fred G. Whitney Republican
Otsego John B. Conkling* Republican
Putnam John R. Yale* Republican
Queens 1st Joseph Sullivan* Democrat
2nd William A. DeGroot Republican
Queens and Nassau William W. Cocks Republican on November 8, 1904, elected to the 59th U.S. Congress
Rensselaer 1st Frank L. Stevens Republican
2nd William V. Donovan Democrat
3rd Calvin A. Gardner Republican
Richmond George Bechtel Democrat
Rockland Matthew Hurd Republican
St. Lawrence 1st Charles S. Plank* Republican
2nd Edwin A. Merritt, Jr.* Republican
Saratoga George H. Whitney* Republican
Schenectady William W. Wemple* Republican
Schoharie George M. Palmer* Democrat Minority Leader
Schuyler Olin T. Nye* Republican
Seneca John F. Crosby Republican
Steuben 1st Frank C. Platt* Republican
2nd Jerry E. B. Santee Republican
Suffolk 1st Willis A. Reeve* Republican
2nd Orlando Hubbs* Republican
Sullivan John F. Simpson* Republican
Tioga Edwin S. Hanford* Republican
Tompkins George E. Monroe* Republican
Ulster 1st Charles T. Coutant* Republican
2nd William D. Cunningham Republican
Warren Loyal L. Davis* Republican
Washington James S. Parker Republican elected on December 29, 1903[1]
Wayne Addison P. Smith* Republican
Westchester 1st George N. Rigby Republican
2nd J. Mayhew Wainwright* Republican
3rd James K. Apgar* Republican
Wyoming Elmer E. Charles Republican
Yates Cyrus C. Harvey* Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Archie E. Baxter
  • Sergeant-at-Arms: Frank W. Johnston
  • Doorkeeper: Frank Sherer Jr.
  • First Assistant Doorkeeper: Andrew Kehn
  • Second Assistant Doorkeeper: D. Cameron Easton
  • Stenographer: Henry C. Lammert

Notes[edit]

  1. ^ Assemblyman-elect William H. Hughes (R) committed suicide on November 11, 1903, see GEN. HUGHES A SUICIDE in NYT on November 12, 1903; Parker was elected at a special election on December 29, 1903, see James S. Parker Elected to Assembly in NYT on December 30, 1903

Sources[edit]