128th New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
128th New York State Legislature
127th 129th
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1905
Senate
Members 50
President Lt. Gov. M. Linn Bruce (R)
Temporary President John Raines (R)
Party control Republican (36-14)
Assembly
Members 150
Speaker S. Frederick Nixon (R)
Party control Republican (104-46)
Sessions
1st January 4 – May 5, 1905
2nd June 21 – July 20, 1905

The 128th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 4 to July 20, 1905, during the first year of Frank W. Higgins's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1894, 50 Senators and 150 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (twelve districts), Kings County (seven districts), Erie County (three districts) and Monroe County (two districts), the Assembly districts were made up of contiguous area, all within the same county, .

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party, the Social Democratic Party, the Prohibition Party, the Socialist Labor Party and the People's Party also nominated tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1904, was held on November 8. Lt. Gov. Frank W. Higgins was elected Governor; and Matthew Linn Bruce was elected Lieutenant Governor; both Republicans. Of the other seven statewide elective office up for election, six were carried by the Republicans, and one by a Democrat, the approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Governor, was: Republicans 813,000; Democrats 732,000; Social Democrats 36,000; Prohibition 21,000; Socialist Labor 9,000; and People's Party 6,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 4, 1905; and adjourned on May 5.

S. Frederick Nixon (R) was re-elected Speaker.

John Raines (R) was re-elected President pro tempore of the State Senate.

On January 17, the Legislature re-elected Chauncey M. Depew (R) as U.S. Senator from New York for a second six-year term, beginning on March 4, 1905.[1]

Clerk of the Senate James S. Whipple was appointed Forest, Fish and Game Commissioner, and resigned on May 20. Assistant Clerk Lafayette B. Gleason was appointed by Lieutenant Governor M. Linn Bruce as Acting Clerk.

The Legislature met for a special session at the State Capitol in Albany to consider the removal from office of New York Supreme Court Justice Warren B. Hooker. Hooker was acquitted by the Legislature, remained on the bench and the Legislature adjourned July 20, 1905.

On June 21, Gleason was elected Clerk of the Senate for the special session, and the session of 1906.

State Senate[edit]

Districts[edit]

  • 1st District: Richmond and Suffolk counties
  • 2nd District: Queens and Nassau counties
  • 3rd District: 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th and 6th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 4th District: 7th, 13th, 19th and 21st Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 5th District: 8th, 10th, 12th and 30th Ward of Brooklyn, and the annexed former Town of Gravesend, as constituted in 1894
  • 6th District: 9th, 11th, 20th and 22nd Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 7th District: 14th, 15th, 16th and 17th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 8th District: 23rd, 24th, 25th and 29th Ward of Brooklyn; and the annexed former Town of Flatlands, as constituted in 1894
  • 9th District: 18th, 26th, 27th and 28th Ward of Brooklyn, as constituted in 1894
  • 10th, 11th, 12th, 13th, 14th, 15th, 16th, 17th, 18th, 19th, 20th and 21st District: Parts of the City of New York, defined geographically by their bordering streets, regardless of Wards or Assembly districts
  • 22nd District: Westchester County
  • 23rd District: Orange and Rockland counties
  • 24th District: Columbia, Dutchess and Putnam and counties
  • 25th District: Greene and Ulster counties
  • 26th District: Chenango, Delaware and Sullivan counties
  • 27th District: Fulton, Hamilton, Montgomery and Schoharie counties
  • 28th District: Saratoga, Schenectady and Washington counties
  • 29th District: Albany County
  • 30th District: Rensselaer County
  • 31st District: Clinton, Essex and Warren counties
  • 32nd District: Franklin and St. Lawrence counties
  • 33rd District: Otsego and Herkimer counties
  • 34th District: Oneida County
  • 35th District: Jefferson and Lewis counties
  • 36th District: Onondaga County
  • 37th District: Oswego and Madison counties
  • 38th District: Broome, Cortland and Tioga counties
  • 39th District: Cayuga and Seneca counties
  • 40th District: Chemung, Schuyler and Tompkins counties
  • 41st District: Steuben and Yates counties
  • 42nd District: Ontario and Wayne counties
  • 43rd District: 4th, 6th, 7th, 8th, 12th, 13th, 14th, 16th, 17th and 18th Ward of Rochester; and the towns of Brighton, Henrietta, Irondequoit, Menden, Penfield, Perinton, Pittsford, Rush and Webster, in Monroe County
  • 44th District: 1st, 2nd, 3rd, 5th, 9th, 10th, 11th, 15th, 19th and 20th Ward of Rochester; and the towns of Chili, Clarkson, Gates, Greece, Hamlin, Ogden, Parma, Riga, Sweden and Wheatland, in Monroe County
  • 45th District: Genesee, Niagara and Orleans counties
  • 46th District: Allegany, Livingston and Wyoming counties
  • 47th District: 1st, 2nd, 3rd, 6th, 15th, 19th, 20th, 21st, 22nd, 23rd and 24th Ward of Buffalo
  • 48th District: 4th, 5th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th, 13th, 14th and 16th Ward of Buffalo
  • 49th District: 17th, 18th and 25th Ward of the City of Buffalo; and all area in Erie County outside Buffalo
  • 50th District: Cattaraugus and Chautauqua counties

Note: In 1897, New York County (the boroughs of Manhattan and Bronx), Kings County (the borough of Brooklyn), Richmond County (the borough of Staten Island) and the Western part of Queens County (the borough of Queens) were consolidated into the present-day City of New York. The Eastern part of Queens County (the non-consolidated part) was separated in 1899 as Nassau County. Parts of the 1st and 2nd Assembly districts of Westchester County were annexed by New York City in 1895, and became part of the Borough of the Bronx in 1898.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. James J. Kehoe changed from the Assembly to the Senate.

District Senator Party Notes
1st Carll S. Burr, Jr. Republican
2nd Luke A. Keenan* Democrat re-elected
3rd Thomas H. Cullen* Democrat re-elected
4th John Drescher, Jr. Republican
5th James J. Kehoe* Democrat
6th Frank J. Gardner Republican
7th Patrick H. McCarren* Democrat re-elected
8th Charles Cooper Republican
9th Conrad Hasenflug Democrat
10th Daniel J. Riordan* Democrat re-elected
11th John C. Fitzgerald* Democrat re-elected
12th Samuel J. Foley* Democrat re-elected
13th Bernard F. Martin* Democrat re-elected
14th Thomas F. Grady* Democrat re-elected; Minority Leader
15th Nathaniel A. Elsberg* Republican re-elected
16th Peter J. Dooling* Democrat re-elected; resigned on October 16, 1905[2]
17th Martin Saxe Republican
18th Jacob Marks Democrat
19th Alfred R. Page Republican
20th James J. Frawley* Democrat re-elected
21st John A. Hawkins* Democrat re-elected
22nd Francis M. Carpenter* Republican re-elected
23rd Louis F. Goodsell* Republican re-elected
24th Henry S. Ambler* Republican re-elected; died on September 17, 1905
25th John N. Cordts Republican
26th Jotham P. Allds* Republican re-elected
27th Spencer K. Warnick* Republican re-elected
28th Edgar T. Brackett* Republican re-elected
29th James B. McEwan* Republican re-elected
30th William D. Barnes* Republican re-elected
31st Spencer G. Prime* Republican re-elected
32nd George R. Malby* Republican re-elected
33rd Walter L. Brown* Republican re-elected
34th Henry J. Coggeshall Republican
35th George H. Cobb Republican
36th Horace White* Republican re-elected
37th Francis H. Gates* Republican re-elected
38th Harvey D. Hinman Republican
39th Benjamin M. Wilcox* Republican re-elected
40th Owen Cassidy Republican
41st William J. Tully Republican
42nd John Raines* Republican re-elected; re-elected President pro tempore
43rd Merton E. Lewis* Republican re-elected
44th William W. Armstrong* Republican re-elected
45th Irving L'Hommedieu* Republican re-elected
46th Frederick C. Stevens* Republican re-elected
47th Henry W. Hill* Republican re-elected
48th Louis Fechter, Sr. Republican
49th George Allen Davis* Republican re-elected
50th Albert T. Fancher* Republican re-elected

Employees[edit]

  • Clerk: James S. Whipple, resigned on May 20
  • Sergeant-at-Arms:
  • Assistant Sergeant-at-Arms: Everett Brown
  • Doorkeeper:
  • Assistant Doorkeeper:
  • Stenographer:

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st Charles W. Mead* Republican
2nd Abram S. Coon* Republican
3rd William V. Cooke Democrat
4th William J. Grattan* Republican
Allegany Jesse S. Phillips* Republican
Broome 1st James T. Rogers* Republican Majority Leader
2nd Fred E. Allen* Republican
Cattaraugus 1st Jasper E. Smith Republican
2nd James C. Sheldon* Republican
Cayuga 1st Judson W. Hapeman* Republican
2nd J. Guernsey Allen Republican
Chautauqua 1st Arthur C. Wade* Republican
2nd S. Frederick Nixon* Republican re-elected Speaker; died on October 10, 1905
Chemung Sherman Moreland* Republican
Chenango Charles L. Carrier Republican
Clinton H. Wallace Knapp* Republican
Columbia Edward W. Scovill* Republican
Cortland Charles O. Newton Republican
Delaware James R. Cowan* Republican
Dutchess 1st John T. Smith* Republican
2nd Augustus B. Gray Republican
Erie 1st Charles J. Quinn* Democrat
2nd Robert L. Cox* Republican
3rd Frank S. Burzynski Democrat
4th William C. Tenjost Republican
5th Charles F. Brooks* Republican
6th Frank W. Standart Republican
7th John K. Patton* Republican
8th Luther J. Shuttleworth Republican
Essex Frank C. Hooper Republican
Franklin Charles R. Matthews* Republican
Fulton and Hamilton Frank C. Wood* Republican
Genesee S. Percy Hooker* Republican
Greene William C. Brady Republican
Herkimer Abram B. Steele* Republican
Jefferson 1st Albert Foster Republican
2nd J. Frank La Rue* Republican
Kings 1st Thomas O'Neill* Republican
2nd John McKeown* Democrat
3rd Thomas P. Reilly* Democrat
4th Charles H. Cotton Republican
5th Otto G. Foelker Republican
6th Charles J. Dodd Democrat
7th Michael J. Grady Democrat
8th James A. Thompson Democrat
9th James J. Byrne Democrat
10th Charles F. Murphy Republican
11th William S. Shanahan* Democrat
12th Oscar L. Thonet* Republican
13th Thomas F. Mathews* Democrat
14th George W. Kavanagh Democrat
15th Harry H. Dale* Democrat
16th Richard C. Perry* Republican
17th Edward C. Dowling* Republican
18th Charles H. Fuller Democrat
19th John Wolf* Democrat
20th William H. Pendry Republican
21st Charles H. Francisco Republican
Lewis H. Elias Slocum* Republican
Livingston James Wolcott Wadsworth, Jr. Republican
Madison Robert J. Fish* Republican
Monroe 1st DeWitt C. Becker Republican
2nd Charles E. Ogden* Republican
3rd Charles E. Callahan* Republican
4th Albert P. Beebe Republican
Montgomery William B. Charles* Republican
New York 1st Thomas B. Caughlan* Democrat
2nd Al Smith* Democrat
3rd Richard J. Malloy Democrat
4th William H. Burns* Democrat
5th Leslie J. Tompkins Democrat
6th Charles Anderson* Democrat
7th Peter P. Sherry* Democrat
8th Louis Freidel Republican
9th Patrick H. Bird* Democrat
10th Frederick J. Etzel Republican
11th John J. Sammon Democrat
12th Edward Rosenstein* Democrat
13th John C. Hackett* Democrat
14th Albert C. Wiegand Democrat
15th Thomas J. McManus* Democrat
16th Gustave Hartman Republican
17th Michael J. Sheehy Democrat
18th Edward B. La Fetra Democrat
19th Mervin C. Stanley Republican
20th Peter L. Fitzsimons* Democrat
21st William Young Republican
22nd William H. Hornidge* Democrat
23rd Richard H. Smith Democrat
24th James J. Nugent Democrat
25th Ezra P. Prentice* Republican
26th M. J. Machacek Democrat
27th George B. Agnew* Republican
28th Emanuel S. Cahn* Democrat
29th Frederic E. Perham* Republican
30th Robert F. Wagner Democrat
31st Joseph Beihilf Republican
32nd Leopold Prince Democrat
33rd Jacob E. Salomon Democrat
34th William J. Ellis* Democrat
35th Peter J. Everett* Democrat
Niagara 1st George F. Thompson* Republican
2nd John H. Leggett* Republican
Oneida 1st Henry L. Gates Republican
2nd Jay H. Pratt* Republican
3rd John C. Evans* Republican
Onondaga 1st Frank X. Wood* Republican
2nd Edward Schoeneck* Republican
3rd Martin L. Cadin* Republican
4th Fred W. Hammond* Republican
Ontario Jean L. Burnett* Republican
Orange 1st William G. Hastings Republican
2nd Louis Bedell* Republican
Orleans Henry V. Wilson Republican
Oswego 1st Thomas D. Lewis* Republican
2nd Fred G. Whitney* Republican
Otsego Deloss E. Bass Republican
Putnam John R. Yale* Republican
Queens 1st Joseph Sullivan* Democrat
2nd Theo. P. Wilsnack Republican
Queens and Nassau William G. Miller Republican
Rensselaer 1st Frank L. Stevens* Republican
2nd William V. Donovan* Democrat
3rd Calvin A. Gardner* Republican
Richmond Arnold J. B. Wedemeyer Democrat
Rockland Matthew Hurd* Republican
St. Lawrence 1st Charles S. Plank* Republican
2nd Edwin A. Merritt, Jr.* Republican
Saratoga George H. Whitney* Republican
Schenectady William W. Wemple* Republican
Schoharie George M. Palmer* Democrat Minority Leader
Schuyler John W. Gurnett Democrat
Seneca William J. Maier Republican
Steuben 1st Frank C. Platt* Republican
2nd Jerry E. B. Santee* Republican
Suffolk 1st Willis A. Reeve* Republican
2nd Orlando Hubbs* Republican
Sullivan Edward Bisland Republican
Tioga Edwin S. Hanford* Republican
Tompkins George E. Monroe* Republican
Ulster 1st Charles T. Coutant* Republican
2nd William D. Cunningham* Republican
Warren William R. Waddell Republican
Washington James S. Parker* Republican
Wayne Addison P. Smith* Republican
Westchester 1st George N. Rigby* Republican
2nd J. Mayhew Wainwright* Republican
3rd James K. Apgar* Republican
Wyoming Elmer E. Charles* Republican
Yates Leonidas D. West Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Archie E. Baxter
  • Sergeant-at-Arms:
  • Doorkeeper:
  • First Assistant Doorkeeper:
  • Second Assistant Doorkeeper:
  • Stenographer:

Notes[edit]

  1. ^ ANOTHER TERM FOR DEPEW in NYT on January 18, 1905
  2. ^ Dooling resigned after his nomination for Clerk of New York County, and was elected to the office on November 7; Election to Fill Dooling's Seat in NYT on October 18, 1905

Sources[edit]