132nd New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
132nd New York State Legislature
131st 133rd
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1909
Senate
Members 51
President Lt. Gov. Horace White (R)
Temporary President John Raines (R)
Party control Republican (35-16)
Assembly
Members 150
Speaker James Wolcott Wadsworth, Jr. (R)
Party control Republican (99-51)
Sessions
1st January 6 – April 30, 1909

The 132nd New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 6 to April 30, 1909, during the third year of Charles Evans Hughes's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1894, re-apportioned in 1906 and 1907, 51 Senators and 150 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (twelve districts), Kings County (eight districts), Erie County (three districts) and Monroe County (two districts). The Assembly districts were made up of contiguous area, all within the same county.

On April 27, 1906, the Legislature re-apportioned the Senate districts, increasing the number to 51.[1] The apportionment was then contested in the courts.

The Legislature also re-apportioned the number of assemblymen per county. Nassau County was separated from the remainder of Queens County; Albany, Broome, Cattaraugus, Cayuga, Onondaga, Oswego and Rensselaer counties lost one seat each; Erie, Monroe and Westchester gained one each; and Kings and Queens counties gained two each.

On April 3, 1907, the new Senate and Assembly apportionment was declared unconstitutional by the New York Court of Appeals.[2]

On July 26, 1907, the Legislature again re-apportioned the Senate districts, and re-enacted the 1906 Assembly apportionment.[3]

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party. The Independence League, the Socialist Party, the Prohibition Party and the Socialist Labor Party also nominated tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1908, was held on November 3. Gov. Charles Evans Hughes was re-elected; and State Senator Horace White was elected Lieutenant Governor; both Republicans. The other six statewide elective offices up for election were also carried by the Republicans. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Governor, was: Republican 805,000; Democratic 735,000; Independence League 43,000; Socialists 34,000; Prohibition 19,000; and Socialist Labor 4,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 6, 1909; and adjourned on April 30.

James Wolcott Wadsworth, Jr. (R) was re-elected Speaker.

John Raines (R) was re-elected President pro tempore of the State Senate.

On January 19, the Legislature elected U.S. Secretary of State Elihu Root (R) to succeed Thomas C. Platt (R) as U.S. Senator from New York for a six-year term beginning on March 4, 1909.[4]

State Senate[edit]

Districts[edit]

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. Orlando Hubbs, Robert F. Wagner, George M. S. Schulz, J. Mayhew Wainwright, George L. Meade and Charles Mann Hamilton changed from the Assembly to the Senate.

Note: For brevity, the chairmanships omit the words "...the Committee on (the)..."

District Senator Party Notes
1st Orlando Hubbs* Republican Chairman of Affairs of Villages
2nd Dennis J. Harte* Democrat re-elected
3rd Thomas H. Cullen* Democrat re-elected
4th Reuben L. Gledhill Republican
5th Barth S. Cronin Democrat
6th Eugene M. Travis* Republican re-elected; Chairman of Banks
7th Patrick H. McCarren* Democrat re-elected; died on October 23, 1909
8th Alvah W. Burlingame, Jr. Republican
9th John Kissel Republican
10th Charles Alt Republican
11th Christopher D. Sullivan* Democrat re-elected
12th Timothy D. Sullivan Democrat
13th William J. A. Caffrey Democrat
14th Thomas F. Grady* Democrat re-elected; re-elected Minority Leader
15th Thomas J. McManus* Democrat re-elected
16th Robert F. Wagner* Democrat
17th George B. Agnew* Republican re-elected; Chairman of Printed and Engrossed Bills
18th Alexander Brough Republican
19th Josiah T. Newcomb Republican Chairman of Indian Affairs
20th James J. Frawley* Democrat re-elected
21st Stephen J. Stilwell Democrat
22nd George M. S. Schulz* Democrat
23rd Howard R. Bayne Democrat
24th J. Mayhew Wainwright* Republican Chairman of Miscellaneous Corporations
25th John B. Rose Republican Chairman of Military Affairs
26th John F. Schlosser Republican Chairman of Privileges and Elections
27th John N. Cordts* Republican re-elected; Chairman of Commerce and Navigation
28th William J. Grattan* Republican re-elected; Chairman of Insurance
29th Victor M. Allen Republican Chairman of Canals
30th Edgar T. Brackett Republican
31st William A. Gardner Democrat
32nd Seth G. Heacock* Republican re-elected;
Chairman of Internal Affairs of Towns and Counties
33rd James A. Emerson* Republican re-elected; Chairman of Penal Institutions
34th William T. O'Neil* Republican re-elected; Chairman of Revision; died on May 5, 1909
35th George H. Cobb* Republican re-elected; Chairman of Railroads
36th Frederick M. Davenport Republican
37th Jotham P. Allds* Republican re-elected; Chairman of Finance
38th Hendrick S. Holden Republican
39th Harvey D. Hinman* Republican re-elected; Chairman of Affairs of Cities
40th Charles J. Hewitt Republican Chairman of Public Printing
41st Benn Conger Republican Chairman of Trades and Manufactures
42nd John Raines* Republican re-elected; re-elected President pro tempore;
Chairman of Rules; died on December 16, 1909
43rd Frank C. Platt Republican Chairman of Agriculture
44th George H. Witter Republican Chairman of Public Health
45th George L. Meade* Republican Chairman of Taxation and Retrenchment
46th Charles J. White Republican
47th James P. Mackenzie Republican
48th Henry W. Hill* Republican re-elected; Chairman of Codes
49th Samuel J. Ramsperger* Democrat re-elected
50th George Allen Davis* Republican re-elected; Chairman of Judiciary
51st Charles Mann Hamilton* Republican Chairman of Forest, Fish and Game

Employees[edit]

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

Note: For brevity, the chairmanships omit the words "...the Committee on (the)..."

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st J. Newton Fiero Republican
2nd William E. Nolan* Republican
3rd Robert B. Waters* Republican Chairman of State Prisons
Allegany Jesse S. Phillips* Republican Chairman of Judiciary
Broome Harry C. Perkins* Republican
Cattaraugus Ellsworth J. Cheney Republican
Cayuga William B. Reed Republican
Chautauqua 1st Augustus F. Allen* Republican
2nd John Leo Sullivan Republican
Chemung Seymour Lowman Republican
Chenango Julien C. Scott* Republican
Clinton William R. Weaver Republican
Columbia Albert S. Callan Republican
Cortland Charles F. Brown* Republican
Delaware Henry J. Williams* Republican
Dutchess 1st Myron Smith* Republican
2nd Everett H. Travis Republican
Erie 1st Orson J. Weimert* Republican Chairman of Indian Affairs
2nd John Lord O'Brian* Republican
3rd Leo J. Neupert Democrat
4th Edward D. Jackson Democrat
5th Edward P. Costello* Democrat
6th James M. Rozan Democrat
7th Gottfried H. Wende Democrat
8th Clarence MacGregor* Republican Chairman of Military Affairs
9th Frank B. Thorn* Republican
Essex James Shea* Republican
Franklin Harry H. Hawley* Republican
Fulton and Hamilton Scott Partridge Democrat
Genesee Fred B. Parker* Republican
Greene William C. Brady* Republican Chairman of Affairs of Villages
Herkimer Charles F. Fellows Republican
Jefferson 1st Alfred D. Lowe* Republican Chairman of Public Lands and Forestry
2nd Gary H. Wood* Republican Chairman of Public Health
Kings 1st Henry S. Goodspeed Republican
2nd William J. Gillen Democrat
3rd Michael A. O'Neil Democrat
4th George W. Brown Republican
5th Charles J. Weber* Republican
6th Thomas J. Surpless* Republican Chairman of Revision
7th Thomas J. Geoghegan* Democrat
8th John J. McKeon Democrat
9th George A. Voss* Republican Chairman of Labor and Industries
10th Charles F. Murphy* Republican Chairman of Codes
11th William W. Colne* Republican Chairman of Canals
12th George A. Green* Republican Chairman of General Laws
13th John H. Donnelly* Democrat
14th James E. Fay* Democrat
15th John J. Schutta* Democrat
16th Robert H. Clarke Republican
17th John R. Farrar* Republican
18th Warren I. Lee* Republican Chairman of Public Institutions
19th Felix J. Sanner Democrat
20th Harrison C. Glore* Republican
21st Samuel A. Gluck* Democrat
22nd Albert Lachman Republican
23rd Isaac Sargent* Republican
Lewis C. Fred Boshart* Republican Chairman of Agriculture
Livingston James Wolcott Wadsworth, Jr.* Republican re-elected Speaker; Chairman of Rules
Madison Orlando W. Burhyte* Republican
Monroe 1st Edward H. White Republican
2nd James L. Whitley* Republican
3rd Louis E. Lazarus Republican
4th Cyrus W. Phillips Republican
5th John J. McInerney Republican
Montgomery T. Romeyn Staley* Republican
Nassau William G. Miller* Republican Chairman of Commerce and Navigation
New York 1st Thomas B. Caughlan* Democrat
2nd Al Smith* Democrat
3rd James Oliver* Democrat
4th Aaron J. Levy* Democrat
5th John T. Eagleton* Democrat
6th Adolph Stern* Democrat
7th Peter P. McElligott Democrat
8th Moritz Graubard* Democrat
9th John C. Hackett* Democrat
10th Harold Spielberg Democrat
11th Owen W. Bohan Democrat
12th James A. Foley* Democrat
13th James J. Hoey* Democrat
14th John J. Herrick* Democrat
15th William M. Bennett* Republican
16th Martin G. McCue* Democrat
17th Frederick R. Toombs* Republican
18th Mark Goldberg* Democrat
19th Andrew F. Murray Republican
20th Patrick J. McGrath* Democrat
21st Robert S. Conklin* Republican
22nd George W. Baumann Democrat
23rd James A. Francis* Republican Chairman of Banks
24th Thomas A. Brennan Democrat
25th Artemas Ward, Jr.* Republican
26th Irving J. Joseph Democrat
27th Beverley R. Robinson* Republican
28th Jacob Levy Democrat
29th Lindon Bates, Jr.[5] Republican
30th Louis A. Cuvillier* Democrat
31st Samuel Marks Republican
32nd Jesse Silbermann* Democrat
33rd Phillip J. Schmidt* Democrat
34th Charles Stein Democrat
35th John V. Sheridan* Democrat
Niagara 1st Joseph A. Jordan Democrat
2nd W. Levell Draper* Republican Chairman of Privileges and Elections
Oneida 1st John W. Manley Democrat
2nd Ladd J. Lewis, Jr.* Republican
3rd C. Robert Edwards Republican
Onondaga 1st John C. McLaughlin* Republican
2nd Fred W. Hammond* Republican Chairman of Affairs of Cities
3rd J. Henry Walters* Republican
Ontario George B. Hemenway* Republican
Orange 1st Caleb H. Baumes Republican
2nd Charles A. Evans Democrat
Orleans Frank J. Murphy Republican
Oswego Frank L. Smith Republican
Otsego Charles Smith* Republican
Putnam John R. Yale* Republican Chairman of Electricity, Gas and Water
Queens 1st Thomas H. Todd* Democrat
2nd William Klein* Democrat
3rd Conrad Garbe* Democrat
4th William A. DeGroot* Republican Chairman of Claims
Rensselaer 1st Frederick C. Filley* Republican Chairman of Public Education
2nd Bradford R. Lansing* Republican Chairman of Charitable and Religious Societies
Richmond Thomas J. Lanahan Democrat
Rockland Rutledge I. Odell Republican
St. Lawrence 1st Fred J. Gray* Republican Chairman of Excise
2nd Edwin A. Merritt, Jr.* Republican Majority Leader; Chairman of Ways and Means
Saratoga George H. Whitney* Republican Chairman of Internal Affairs
Schenectady Loren H. White Democrat
Schoharie Daniel D. Frisbie Democrat Minority Leader
Schuyler William E. Leffingwell Democrat
Seneca Alexander C. Martin Republican
Steuben 1st John L. Miller Republican Chairman of Soldiers' Home
2nd Charles K. Marlatt* Republican Chairman of Unfinished Business
Suffolk 1st John M. Lupton* Republican Chairman of Fisheries and Game
2nd George L. Thompson Republican
Sullivan Calvin Millen Republican
Tioga Frank L. Howard* Republican
Tompkins William R. Gunderman* Republican Chairman of Trades and Manufactures
Ulster 1st Joseph M. Fowler* Republican Chairman of Public Printing
2nd Edward Young Republican
Warren William R. Waddell* Republican Chairman of Taxation and Retrenchment
Washington James S. Parker* Republican Chairman of Railroads
Wayne Edson W. Hamn* Republican Chairman of Insurance
Westchester 1st Harry W. Haines* Republican
2nd Holland S. Duell Republican Chairman of Federal Relations
3rd Frank L. Young Republican
4th George W. Mead Republican
Wyoming Robert M. McFarlane* Republican
Yates Llewellyn J. Barden Republican

Employees[edit]

Notes[edit]

  1. ^ see APPORTIONMENT PLAN MADE; ODELL BEATEN in NYT on April 27, 1906
  2. ^ OLD APPORTIONMENT IS DECLARED VOID in NYT on April 4, 1907
  3. ^ see HUGHES WINS ON APPORTIONMENT in NYT on July 24, 1907
  4. ^ ROOT IS CHOSEN SENATOR in NYT on January 20, 1909
  5. ^ Lindon Wallace Bates, Jr. (1883–1915), died as a passenger on the RMS Lusitania

Sources[edit]