137th Georgia General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
137th Georgia General Assembly
136th 138th
Great Seal of the State of Georgia
Overview
Meeting place Georgia State Capitol
Senate
Members 56
President of the Senate Zell Miller (D)
Party control Democratic Party
House of Representatives
Members 180
Speaker of the House Tom Murphy (D)
Party control Democratic Party

The 137th General Assembly of the U.S. state of Georgia convened its first session on January 10, 1983, at the Georgia State Capitol in Atlanta. The 137th Georgia General Assembly succeeded the 136th and served as the precedent for the 138th General Assembly in 1985.

Party standings[edit]

Senate[edit]

Affiliation Members
  Republican Party 7
  Democratic Party 49
  Other party* 0
 Total 56

House of Representatives[edit]

Affiliation Members
  Republican Party 24
  Democratic Party 156
  Other party* 0
 Total 180

*Active political parties in Georgia are not limited to the Democratic and Republican parties. Libertarians, and occasionally others, run candidates in elections. However, for the 1983-84 session of the General Assembly, only the two major parties were successful in electing legislators to office.

Officers[edit]

Senate[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name District Party

President

Zell Miller n/a Democratic
President Pro Tempore Joseph E. Kennedy 04 Democratic

Majority leadership[edit]

Position Name District
Senate Majority Leader Thomas F. Allgood 22
Majority Caucus Chairman Render Hill 29
Majority Whip Bill English 21

Minority leadership[edit]

Position Name District
Senate Minority Leader Paul D. Coverdell 40
Minority Caucus Chairman James W. (Jim) Tysinger 41
Minority Whip Haskew H. Brantley, Jr. 56

House of Representatives[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name District Party
Speaker of the House Thomas B. Murphy 18 Democratic
Speaker Pro Tempore Jack Connell 87 Democratic

Majority leadership[edit]

Position Name District
House Majority Leader Al Burruss 20-2
Majority Whip John Russell 64
Majority Caucus Chairman Bill Lee 72
Majority Caucus Secretary Ward Edwards 112

Minority leadership[edit]

Position Name District
House Minority Leader Johnny Isakson 21-2
Minority Whip Luther Colbert 23
Minority Caucus Chairman Dean Auten 156
Minority Caucus Secretary Betty Jo Williams 48

Members of the State Senate[edit]

District Senator Party Residence
1 J. Tom Coleman Democratic Savannah
2 Albert (Al) Scott Democratic Savannah
3 Glenn E. Bryant Democratic Hinesville
4 Joseph E. Kennedy Democratic Claxton
5 Joe Burton Republican Atlanta
6 Bill Littlefield Democratic Brunswick
7 Ed Perry Democratic Nashville
8 Loyce W. Turner Democratic Valdosta
9 R.T. (Tom) Phillips Republican Lilburn
10 Paul Trulock Democratic Climax
11 Jimmy Hodge Timmons Democratic Blakely
12 Al Holloway Democratic Albany
13 Rooney L. Bowen Democratic Cordele
14 Lewis H. (Bud) McKenzie Democratic Montezuma
15 Floyd Hudgins Democratic Columbus
16 Ted J. Land Republican Columbus
17 Janice S. Horton Democratic McDonough
18 Ed Barker Democratic Warner Robins
19 Walter S. Ray Democratic Douglas
20 Hugh M. Gillis, Sr. Democratic Soperton
21 Bill English Democratic Swainsboro
22 Thomas F. Allgood Democratic Augusta
23 Jimmy Lester Democratic Augusta
24 Sam P. McGill Democratic Washington
25 Culver Kidd Democratic Milledgeville
26 Richard L. Greene Democratic Macon
27 W.F. (Billy) Harris Democratic Thomaston
28 Kyle Cobb Democratic Griffin
29 J. Render Hill Democratic Greenville
30 Wayne Garner Democratic Carrollton
31 Nathan Dean Democratic Rockmart
32 Joe Thompson Democratic Smyrna
33 Roy E. Barnes Democratic Mableton
34 Bev Engram Democratic Fairburn
35 Frank E. Coggin Democratic Hapeville
36 David Scott Democratic Atlanta
37 Carl Harrison Republican Marietta
38 Horace E Tate Democratic Atlanta
39 Julian Bond Democratic Atlanta
40 Paul D. Coverdell Republican Atlanta
41 James W. (Jim) Tysinger Republican Atlanta
42 Pierre Howard Democratic Decatur
43 Thomas R. Scott Democratic Decatur
44 Terrell Starr Democratic Forest Park
45 Harrill L. Dawkins Democratic Conyers
46 Paul C. Broun Democratic Athens
47 M. Parks Brown Democratic Hartwell
48 Donn M. Peevy Democratic Lawrenceville
49 J. Nathan Deal Democratic Gainesville
50 John C. Foster Democratic Cornelia
51 Max Brannon Democratic Calhoun
52 Edward Hine, Jr. Democratic Rome
53 Waymond C. Huggins Democratic LaFayette
54 W.W. (Bill) Fincher, Jr. Democratic Chatsworth
55 Lawrence (Bud) Stumbaugh Democratic Stone Mountain
56 Haskew H. Brantley, Jr. Republican Alpharetta

Members of the House of Representatives[edit]

District Representative Party Residence
1-1 Wayne Snow, Jr. Democratic Rossville
1-2 Forest Hays, Jr. Democratic Flintstone
2 Robert G (Bob) Peters Democratic Ringgold
3 Tom Ramsey Democratic Chatsworth
4-1 Carlton H. Colwell Democratic Blairsville
4-2 Ralph Twiggs Democratic Hiawassee
5 John G. Crawford Democratic Lyerly
6-1 Roger Williams Democratic Dalton
6-2 Philip A. (Phil) Foster Democratic Dalton
7 J.C. Maddox Democratic Calhoun
8-1 Wendell T. Anderson Democratic Canton
8-2 W.G. (Bill) Hasty, Sr. Democratic Canton
9-1 Joe T. Wood Democratic Gainesville
9-2 Bobby Lawson Democratic Gainesville
9-3 Jerry D. Jackson Democratic Chestnut Mountain
10 Bill H. Barnett Democratic Cumming
11-1 William J. Dover Democratic Clarkesville
11-2 Jack Irvin, Sr. Democratic Baldwin
12 Lauren (Bubba) McDonald Democratic Commerce
13-1 Louie Max Clark Democratic Danielsville
13-2 Billy Milford Democratic Hartwell
14 Charles W. Yeargin Democratic Elberton
15-1 E.M. (Buddy) Childers Democratic Rome
15-2 Forrest L. McKelvey Democratic Silver Creek
16 John Adams Democratic Rome
17 Bill Cumming Democratic Rockmart
18 Thomas B. Murphy Democratic Bremen
19 Boyd Petit Democratic Cartersville
20-1 Joe Mack Wilson Democratic Marietta
20-2 A.L. (Al) Burruss Democratic Marietta
20-3 George W. (Buddy) Darden Democratic Marietta
20-4 Steve Thompson Democratic Powder Springs
20-5 Terry D. Lawler Democratic Clarkdale
21-1 Fred Aiken Republican Smyrna
21-2 Johnny Isakson Republican Marietta
21-3 Bill Atkins Republican Smyrna
21-4 Frank B. Johnson Republican Smyrna
21-5 Tom Wilder Republican Marietta
22 Dorothy Felton Republican Atlanta
23 Luther S. Colbert Republican Roswell
24 Kiliaen V.R. (Kil) Townsend Republican Atlanta
25 John M. Lupton, III Republican Atlanta
26 Sidney J. Marcus Democratic Atlanta
27 Dick Lane Republican East Point
28 Bob Holmes Democratic Atlanta
29 Douglas C. Dean Democratic Atlanta
30 Paul Bolster Democratic Atlanta
31 Mrs. Grace T. Hamilton Democratic Atlanta
32 Helen Selman Democratic Palmetto
33 J.C. Daugherty, Sr. Democratic Atlanta
34 Tyrone Brooks Democratic Atlanta
35 J.E. (Billy) McKinney Democratic Atlanta
36 G.D. Adams Democratic Hapeville
37 Georganna T. Sinkfield Democratic Atlanta
38 Lorenzo Benn Democratic Atlanta
39 John W. Greer Democratic Atlanta
40 Barbara H. Couch Democratic Atlanta
41 Charlie Watts Democratic Dallas
42 Thomas M. Kilgore Democratic Douglasville
43 Paul W. Heard, Jr. Republican Peachtree City
44 John Linder Republican Dunwoody
45 J. Max Davis Republican Atlanta
46 Cathey W. Steinberg Democratic Atlanta
47 Chesley V. Morton Republican Tucker
48 Betty Jo Williams Republican Atlanta
49 Tom Lawrence Republican Stone Mountain
50 Frank L. Redding, Jr. Democratic Decatur
51 Ken Workman Democratic Decatur
52 Eleanor L. Richardson Democratic Decatur
53 Mrs. Mobley (Peggy) Childs Democratic Decatur
54 Hosea L. Williams, Sr. Democratic Atlanta
55 Betty J. Clark Democratic Atlanta
56 Betty Aaron Democratic Atlanta
57-1 Troy A. Athon Democratic Conyers
57-2 William C. (Bill) Mangum, Jr. Democratic Decatur
57-3 Dean Alford Democratic Lithonia
58 Cas Robinson Democratic Stone Mountain
59 O.M. (Mike) Barnett Republican Lilburn
60 Charles C. Martin Democratic Buford
61 Rex A. Millsaps Democratic Lawrenceville
62 Thomas Hulet (Tom) White Republican Lilburn
63 Bill Goodwin Republican Norcross
64 John D. Russell Democratic Winder
65 Neal Jackson Democratic Monroe
66 E. Roy Lambert Democratic Madison
67 Hugh Logan Democratic Athens
68 Bob Argo Democratic Athens
69 Charles Thomas Democratic Temple
70 Gerald Johnson Democratic Carrollton
71 J. Neal Shepard, Jr. Republican Newnan
72-1 Bill Lee Democratic Forest Park
72-2 Jimmy W. Benefield Democratic Jonesboro
72-3 C.E. (Ed Holcomb) Democratic Jonesboro
72-4 Rudolph Johnson Democratic Lake City
72-5 Frank I. Bailey, Jr. Democratic Riverdale
73 Wesley Dunn Democratic McDonough
74 Denny M. Dobbs Democratic Covington
75 John L. Mostiler Democratic Griffin
76 Suzi Johnson Democratic Orchard Hill
77 J. Crawford Ware Democratic Hogansville
78 Bill Jones Democratic Jackson
79 Marvin Adams Democratic Thomaston
80 Kenneth Waldrep Democratic Forsyth
81 Ed Mullinax Democratic LaGrange
82 Ben Barron Ross Democratic Lincolnton
83 William S. (Bill) Jackson Democratic Martinez
84 Warren D. Evans Democratic Thomson
85 Charles W. Walker Democratic Augusta
86 Mike Padgett Democratic Augusta
87 Jack Connell Democratic Augusta
88 George M. Brown Democratic Augusta
89 Don Cheeks Democrat Augusta
90 Travis Stanley Barnes Democratic Augusta
91 Claude A. Bray, Jr. Democratic Manchester
92 Calvin Smyre Democratic Columbus
93 W. Randolph Phillips Democratic Shiloh
94 Sanford D. Bishop, Jr. Democratic Columbus
95 Thomas B. Buck Democratic Columbus
96 Milton Hirsch Democratic Columbus
97 Mary Jane Galer Democratic Columbus
98 Robert Ray Democratic Fort Valley
99 Denmark Groover, Jr. Democratic Macon
100 Frank C. Pinkston Democratic Macon
101 William C. (Billy) Randall Democratic Macon
102 David E. Lucas Democratic Macon
103 Frank Horne, Jr. Democratic Macon
104 Kenneth (Ken) W. Birdsong Democratic Gordon
105 Bobby Eugene Parham Democratic Milledgeville
106 Jesse Copelan, Jr. Democratic Eatonton
107 Jimmy Lord Democratic Sandersville
108 Emory E. Bargeron Democratic Louisville
109 Randolph C. (Randy) Karrh Democratic Swainsboro
110 John F. Godbee Democratic Brooklet
111 Bob Lane Democratic Statesboro
112 Ward Edwards Democratic Butler
113 Ted W. Waddle Republican Warner Robins
114 Roy H. (Sonny) Watson, Jr. Democratic Warner Robins
115 Larry Walker Democratic Perry
116 George Hooks Democratic Americus
117 Newt Hudson Democratic Rochelle
118 Terry L. Coleman Democratic Eastman
119 DuBose Porter Democratic Dublin
120 L.L. (Pete) Phillips Democratic Soperton
121 Clinton Oliver Democratic Glennville
122 Ron Ginsberg Democratic Savannah
123 Diane Harvey Johnson Democratic Savannah
124 DeWayne Hamilton Democratic Savannah
125 Bobby Phillips Democratic Savannah
126 Anne Mueller Republican Savannah
127 Roy L. Allen Democratic Savannah
128 Tom Triplett Democratic Savannah
129 George A. Chance, Jr. Democratic Springfield
130 Gerald E. Greene Democratic Cuthbert
131 Bob Hanner Democratic Dawson
132 John White Democratic Albany
133 Tommy Chambless Democratic Albany
134 Mary Young-Cummings Democratic Albany
135 Howard H. Rainey Democratic Cordele
136 Earleen Sizemore Democratic Sylvester
137 Paul S. Branch, Jr. Democratic Fitzgerald
138 Hentry Bostic Democratic Tifton
139 James C. Moore Democratic West Green
140 Ralph J. Balkom Democratic Blakely
141 Walter E. Cox Democratic Bainbridge
142 Bobby Long Democratic Cairo
143 Allen Sherrod Democratic Coolidge
144 Marcus E. Collins, Sr. Democratic Pelham
145 Hugh D. Matthews Democratic Moultrie
146 Hanson Carter Democratic Nashville
147 Henry L. Reaves Democratic Quitman
148 James M. Beck Democratic Valdosta
149 Robert L. Patten Democratic Lakeland
150 Tom Crosby, Jr. Democratic Waycross
151 Harry D. Dixon Democratic Waycross
152 Tommy Smith Democratic Alma
153-1 Lunsford Moody Democratic Baxley
153-2 Roger C. Byrd Democratic Hazlehurst
154 Joe E. Brown Democratic Hinesville
155 Norman "Shaw" McVeigh Republican Brunswick
156 Dean G. Auten Republican Brunswick

External links[edit]