138th New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
138th New York State Legislature
137th 139th
The facade of the New York State Capitol building in bright daylight
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1915
Senate
Members 51
President Edward Schoeneck (R)
Temporary President Elon R. Brown (R)
Party control Republican (34-17)
Assembly
Members 150
Speaker Thaddeus C. Sweet (R)
Party control Republican (99-49-2)
Sessions
1st January 6 – April 24, 1915

The 138th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 6 to April 24, 1915, during the first year of Charles S. Whitman's governorship, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1894, re-apportioned in 1906 and 1907, 51 Senators and 150 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (twelve districts), Kings County (eight districts), Erie County (three districts) and Monroe County (two districts). The Assembly districts were made up of contiguous area, all within the same county.

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party. Assemblyman William Sulzer, who had been removed from the office of governor in 1913, founded an American Party and ran also on the Prohibition Party ticket for governor. The Independence League, the Progressive Party, the Socialist Party and the Socialist Labor Party also nominated tickets.

Elections[edit]

The New York state election, 1914, was held on November 3. D.A. of New York County Charles S. Whitman and Edward Schoeneck were elected Governor and Lieutenant Governor; both Republicans. Of the other seven statewide elective offices, six were carried by Republicans and one by a Democrat. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for governor, was: Republicans 687,000; Democrats 412,000; Independence League 125,000; American 71,000; Prohibition 54,000; Progressives 46,000; Socialists 38,000; and Socialist Labor 2,000.

Also elected were 34 Republicans and 17 Democrats to the State Senate; 99 Republicans, 49 Democrats and two Progressives to the State Assembly; and 168 delegates (15 at-large; and three per senatorial district) to the Constitutional Convention.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the State Capitol in Albany on January 6, 1915; and adjourned on April 24.

Thaddeus C. Sweet (R) was re-elected Speaker,

Elon R. Brown (R) was elected Temporary President of the Senate.

On April 6, the Constitutional Convention met at the State Capitol in Albany;[1] and adjourned on September 4.[2] All proposed amendments to the Constitution were rejected by the voters at the state election on November 2, 1915.

State Senate[edit]

Districts[edit]

Senators[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. Charles C. Lockwood, Alvah W. Burlingame Jr., Jimmy Walker, Franklin W. Cristman, Samuel A. Jones, Clinton T. Horton and William P. Greiner changed from the Assembly to the Senate.

Note: For brevity, the chairmanships omit the words "...the Committee on (the)..."

District Senator Party Notes
1st George L. Thompson Republican
2nd Bernard M. Patten* Democrat contested by Christian Weiland
3rd Thomas H. Cullen* Democrat
4th Charles C. Lockwood* Republican Chairman of Public Education
5th William J. Heffernan* Democrat
6th William B. Carswell* Democrat
7th Daniel J. Carroll* Democrat
8th Alvah W. Burlingame, Jr.* Republican Chairman of Revision
9th Robert R. Lawson Republican Chairman of Printed and Engrossed Bills
10th Alfred J. Gilchrist Republican Chairman of Commerce and Navigation
11th Christopher D. Sullivan* Democrat
12th Henry W. Doll Democrat
13th Jimmy Walker* Democrat
14th James A. Foley* Democrat also a delegate to the Constitutional Convention
15th John J. Boylan* Democrat
16th Robert F. Wagner* Democrat Minority Leader;
also a delegate to the Constitutional Convention
17th Ogden L. Mills Rep./Progr.
18th William M. Bennett Rep./Progr.
19th George W. Simpson* Democrat
20th Irving J. Joseph Democrat
21st John J. Dunnigan Democrat
22nd James A. Hamilton Democrat
23rd George Cromwell Republican
24th George A. Slater Republican
25th John D. Stivers* Republican Chairman of Military Affairs
26th James E. Towner* Republican Chairman of Insurance
27th Charles W. Walton Republican
28th Henry M. Sage* Republican Chairman of Finance
29th Walter A. Wood, Jr. Republican Chairman of Conservation; died on October 8, 1915
30th George H. Whitney* Republican Chairman of Public Health
31st Arden L. Norton Republican Chairman of Canals
32nd Franklin W. Cristman* Republican Chairman of Privileges and Elections
33rd James A. Emerson* Republican Chairman of Taxation and Retrenchment
34th N. Monroe Marshall Republican Chairman of Banks
35th Elon R. Brown* Republican elected Temporary President; Chairman of Rules
36th Charles W. Wicks Republican
37th Samuel A. Jones* Republican Chairman of Affairs of Villages
38th J. Henry Walters* Republican Chairman of Judiciary
39th William H. Hill Rep./Progr.
40th Charles J. Hewitt* Republican Chairman of Internal Affairs
41st Morris S. Halliday Republican Chairman of Penal Institutions
42nd Thomas B. Wilson* Republican Chairman of Agriculture
43rd Charles D. Newton Republican Chairman of Codes
44th Archie D. Sanders Republican
45th George F. Argetsinger* Republican Chairman of Affairs of Cities
46th John B. Mullan Republican Chairman of Public Printing
47th George F. Thompson* Republican Chairman of Public Service
48th Clinton T. Horton* Republican Chairman of Civil Service
49th Samuel J. Ramsperger* Democrat
50th William P. Greiner* Democrat
51st George E. Spring Republican Chairman of Labor and Industry

Employees[edit]

  • Clerk: Ernest A. Fay
  • Sergeant-at-Arms: Charles R. Hotaling[3]
  • Assistant Sergeant-at-Arms: Samuel Russell
  • Principal Doorkeeper: Lee V. Gardner
  • First Assistant Doorkeeper: George W. Van Hyning
  • Stenographer: John K. Marshall (also Stenographer of the Constitutional Convention)

State Assembly[edit]

Note: For brevity, the chairmanships omit the words "...the Committee on (the)..."

Assemblymen[edit]

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st Harold J. Hinman* Republican Majority Leader;
also a delegate to the Constitutional Convention
2nd John G. Malone* Republican Chairman of Excise
3rd William C. Baxter* Republican Chairman of Villages
Allegany Elmer E. Ferry* Republican
Broome Simon P. Quick* Republican
Cattaraugus DeHart H. Ames Republican
Cayuga William F. Whitman Republican
Chautauqua 1st A. Morelle Cheney* Republican
2nd John Leo Sullivan* Republican Chairman of Internal Affairs
Chemung Horace K. Walker Rep./Progr.
Chenango Bert Lord Republican
Clinton Alexander W. Fairbank* Republican
Columbia William Wallace Chace Republican
Cortland George H. Wiltsie Republican
Delaware Edwin A. Mackey* Republican
Dutchess 1st James C. Allen Rep./Progr.
2nd Francis G. Landon Republican Chairman of Taxation and Retrenchment
Erie 1st Allen Keeney Republican
2nd Ross Graves Republican
3rd Nicholas J. Miller Republican Chairman of Public Institutions
4th James M. Mead Democrat
5th Arthur G. McElroy Democrat
6th Peter C. Jezewski Rep./Progr.
7th John F. Heim Republican
8th Leonard W. H. Gibbs Republican
9th Frank B. Thorn* Republican Chairman of Judiciary
Essex Raymond T. Kenyon* Republican
Franklin Alexander Macdonald* Republican Chairman of Ways and Means
Fulton and Hamilton James H. Wood* Republican Chairman of Claims
Genesee Louis H. Wells* Republican
Greene George H. Chase* Republican
Herkimer Selden C. Clobridge Republican
Jefferson 1st H. Edmund Machold* Republican Chairman of Conservation
2nd Willard S. Augsbury Republican
Kings 1st R. Hunter McQuistion* Rep./Progr.
2nd William J. Gillen* Democrat
3rd Frank J. Taylor* Democrat
4th Peter A. McArdle Democrat
5th Fred G. Milligan, Jr. Republican
6th Nathan D. Shapiro Republican
7th Daniel F. Farrell* Democrat
8th John J. McKeon* Democrat
9th Frederick S. Burr Democrat
10th Fred M. Ahern* Rep./Progr. Chairman of General Laws
11th George R. Brennan* Republican Chairman of Insurance
12th William T. Simpson* Republican
13th Herman Kramer* Democrat
14th John Peter La Frenz* Democrat
15th James J. Phelan* Democrat
16th Samuel R. Green* Republican
17th Frederick A. Wells Republican
18th Almeth W. Hoff* Republican Chairman of Cities
19th William A. Bacher Democrat
20th August C. Flamman* Rep./Progr. Chairman of Printed and Engrossed Bills
21st Isaac Mendelsohn Democrat
22nd Charles H. Duff Republican
23rd Nathan B. Finkelstein Rep./Progr.
Lewis Henry L. Grant* Republican
Livingston Edward M. Magee* Republican Chairman of Revision
Madison Morell E. Tallett* Republican Chairman of Education
Monroe 1st James A. Harris Republican
2nd Simon Louis Adler* Republican Chairman of Banks
3rd John R. Powers Republican
4th Frank Dobson Republican
5th Franklin W. Judson Republican
Montgomery Erastus Corning Davis Republican
Nassau Thomas A. McWhinney Republican
New York 1st John J. Ryan Democrat
2nd Al Smith* Democrat Minority Leader;
also a delegate to the Constitutional Convention;
on November 2, 1915, elected Sheriff of New York Co.
3rd Carmine J. Marasco Democrat
4th Henry S. Schimmel* Democrat
5th Maurice McDonald Democrat
6th Nathan D. Perlman Rep./Progr.
7th Peter P. McElligott* Democrat
8th Sidney Scharlin Democrat
9th Charles D. Donohue* Democrat
10th Walter M. Friedland Democrat
11th John Kerrigan* Democrat
12th Joseph D. Kelly* Democrat
13th James C. Campbell* Democrat
14th Robert Lee Tudor* Democrat
15th Abram Ellenbogen* Republican
16th Martin G. McCue* Democrat
17th Martin Bourke Republican
18th Mark Goldberg* Democrat
19th Patrick F. Cotter Democrat
20th Frank Aranow Democrat
21st Harold C. Mitchell Republican
22nd Maurice Bloch Democrat
23rd Daniel C. Oliver Democrat
24th Owen M. Kiernan* Democrat
25th Francis R. Stoddard, Jr.* Republican Chairman of Military Affairs
26th Joseph Steinberg* Progr./Rep.
27th Charles E. Rice, Jr. Republican
28th Salvatore A. Cotillo Democrat
29th Howard Conkling* Republican Chairman of Canals
30th Dennis G. Donovan Democrat
31st Aaron A. Feinberg Republican
Bronx 32nd William S. Evans Democrat
33rd Earl H. Miller Democrat
34th M. Maldwin Fertig Democrat
35th Joseph M. Callahan Democrat
Niagara 1st William Bewley* Republican
2nd Alan V. Parker Republican
Oneida 1st Fred Frank Emden* Democrat
2nd Charles J. Fuess* Republican
3rd John Brayton Fuller* Republican Chairman of Commerce and Navigation
Onondaga 1st Edward Arnts* Republican
2nd J. Leslie Kincaid Republican
3rd Jacob R. Buecheler* Republican
Ontario Heber E. Wheeler* Republican
Orange 1st James B. Montgomery* Republican Chairman of Soldiers' Home
2nd Charles J. Boyd* Republican
Orleans A. Allen Comstock Republican
Oswego Thaddeus C. Sweet* Rep./Progr. re-elected Speaker; Chairman of Rules
Otsego Allen J. Bloomfield Republican
Putnam Hamilton Fish III* Progr./Dem.
Queens 1st Nicholas Nehrbauer, Jr.* Democrat
2nd Peter J. McGarry* Democrat
3rd William H. O'Hare Democrat
4th George E. Polhemus Democrat
Rensselaer 1st John F. Shannon Democrat
2nd Edwin S. Comstock Republican
Richmond Stephen D. Stephens Democrat
Rockland Frederick George Grimme Democrat
St. Lawrence 1st Frank L. Seaker* Republican Chairman of Railroads
2nd Edward A. Everett Republican
Saratoga Gilbert T. Seelye* Republican Chairman of Health
Schenectady Walter S. McNab Republican
Schoharie Edward A. Dox* Democrat
Schuyler Henry S. Howard* Republican Chairman of Charitable and Religious Societies
Seneca William J. Maier* Republican Chairman of Electricity, Gas and Water Supply
Steuben 1st Reuben B. Oldfield Republican
2nd Richard M. Prangen Republican
Suffolk 1st DeWitt C. Talmage* Republican Chairman of Labor
2nd Henry A. Murphy* Republican
Sullivan H. Blake Stratton Dem./Progr.
Tioga Wilson S. Moore* Republican
Tompkins John W. Preswick* Republican
Ulster 1st Henry R. DeWitt* Republican
2nd Abram P. Lefevre* Republican
Warren Henry E. H. Brereton* Republican Chairman of Privileges and Elections
Washington Charles O. Pratt* Republican
Wayne Riley A. Wilson* Republican Chairman of Printing
Westchester 1st George Blakely* Republican
2nd William S. Coffey Republican
3rd Walter W. Law, Jr.* Republican Chairman of Penal Institutions
4th Floy D. Hopkins* Republican Chairman of Social Welfare
Wyoming John Knight* Republican Chairman of Codes
Yates Edward C. Gillett* Republican Chairman of Agriculture

Employees[edit]

  • Clerk: Fred W. Hammond
  • Sergeant-at-Arms: Harry W. Haines (also Sergeant-at-Arms of the Constitutional Convention)
  • Principal Doorkeeper:
  • First Assistant Doorkeeper:
  • Second Assistant Doorkeeper:
  • Stenographer:

Notes[edit]

Sources[edit]