145th Georgia General Assembly

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
145th Georgia General Assembly
144th 146th
Great Seal of the State of Georgia
Overview
Meeting place Georgia State Capitol
Senate
Members 56
President of the Senate Mark Taylor (D)
Party control Democratic Party
House of Representatives
Members 180
Speaker of the House Tom Murphy (D)
Party control Democratic Party

The first regular session of the 145th General Assembly of the U.S. state of Georgia met from Monday, January 11, 1999, at 10:00 am, to Wednesday, March 24, at which time both houses adjourned sine die.

The second regular session of the Georgia General Assembly opened at 10:00 am on Monday, January 10, 2000, and adjourned sine die on Wednesday, March 22, 2000.

Officers[edit]

Senate[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name Party District
President Mark Taylor Democrat n/a
President Pro Tempore Terrell Starr Democrat 44

Majority leadership[edit]

Position Name District
Senate Majority Leader Charles W. Walker 22
Majority Caucus Chairman Nathan Dean 31
Majority Whip Richard O. Marable 52

Minority leadership[edit]

Position Name District
Senate Minority Leader Eric Johnson 1
Minority Caucus Chairman Casey Cagle 49
Minority Whip Tom Price 56

House of Representatives[edit]

Presiding Officer[edit]

Position Name Party District
Speaker of the House Tom Murphy Democrat 18
Speaker Pro Tempore Jack Connell Democrat 115

Majority leadership[edit]

Position Name District
House Majority Leader Larry Walker 141
Majority Whip Jimmy Skipper 137
Majority Caucus Chairman Calvin Smyre 136
Majority Caucus Secretary LaNett Stanley-Turner 50

Minority Leadership[edit]

Position Name District
House Minority Leader Bob Irvin 45
Minority Whip Earl Ehrhart 36
Minority Caucus Chairman Mike Evans 28
Minority Caucus Vice Chairman Garland Pinholster 15
Minority Caucus Secretary Anne Mueller 152

Members of the Georgia State Senate, 1999–2000[edit]

District Senator Party Residence
1 Eric Johnson Republican Savannah
2 Diana Harvey Johnson Democratic Savannah
3 Rene 'D. Kemp Democratic Hinesville
4 Jack Hill Democratic Reidsville
5 Joseph A. Burton Republican Atlanta
6 Tommie Williams Republican Lyons
7 Peg Blitch Democratic Homerville
8 Tim Golden Democratic Valdosta
9 Don Balfour Republican Lilburn
10 Nadine Thomas Democratic Ellenwood
11 Harold J. Ragan Democratic Cairo
12 Michael S. Meyer von Bremen Democratic Albany
13 Rooney L. Bowen Republican Cordele
14 George Hooks Democratic Americus
15 Ed Harbison Democratic Columbus
16 Clay Land Republican Columbus
17 Mike Crotts Republican Conyers
18 Sonny Perdue Republican Bonaire
19 Van Streat Jr. Democratic Nicholls
20 Hugh Gillis Democratic Soperton
21 Robert LaMutt Republican Marietta
22 Charles W. Walker Democratic Augusta
23 Don Cheeks Democratic Augusta
24 Joey Brush Republican Appling
25 Faye Smith Democratic Milledgeville
26 Robert Brown Democratic Macon
27 Susan W. Cable Republican Macon
28 Rick Price Republican Fayetteville
29 Daniel W. Lee Democratic LaGrange
30 Sam P. Roberts Republican Douglasville
31 Nathan Dean Democratic Rockmart
32 Charlie Tanksley Republican Marietta
33 Steve Thompson Democratic Powder Springs
34 Greg Hecht Democratic Jonesboro
35 Donzella J. James Democratic Atlanta
36 David Scott Democratic Atlanta
37 J. Phillip (Phil) Gingrey Republican Marietta
38 Horacena Tate Democratic Atlanta
39 Vincent D. Fort Democratic Atlanta
40 Michael J. Egan Republican Atlanta
41 Bart Ladd Republican Doraville
42 Mike Polak Democratic Atlanta
43 Connie Stokes Democratic Decatur
44 Terrell Starr Democratic Forest Park
45 A.C. (Bob) Guhl Republican Social Circle
46 Paul C. Broun Sr. Democratic Athens
47 Eddie Madden Democratic Elberton
48 Bill Ray Republican Lawrenceville
49 Casey Cagle Republican Gainesville
50 Carol Jackson Democratic Cleveland
51 Bill Stephens Republican Canton
52 Richard O. Marable Democratic Rome
53 Waymond "Sonny" Huggins Democratic LaFayette
54 Don R. Thomas Republican Dalton
55 Gloria Butler Democratic Clarkston
56 Tom Price Republican Roswell

Members of the Georgia State House of Representatives, 1999–2000[edit]

District Representative Party Residence
1 Brian Joyce Republican Lookout Mountain
2 Mike Snow Democratic Chickamauga
3 William H. H. Clark Republican Ringgold
4 Allen Hammontree Republican Cohutta
5 Harold Mann Republican Dalton
6 Charles Judy Poag Democratic Eton
7 Ben N. Whitaker Republican East Ellijay
8 Ralph Twiggs Democratic Hiawassee
9 Ben Bridges Republican Cleveland
10 Tom E. Shanahan Democratic Calhoun
11 Barbara Massey Reece Democratic Menlo
12 Paul E. Smith Democratic Rome
13 Buddy Childers Democratic Rome
14 Jeff Lewis Republican White
15 Garland F. Piholster Republican Ball Ground
16 Steve Stancil Republican Canton
17 Chuck Scheid Republican Woodstock
18 Thomas B. Murphy Democratic Bremen
19 Clint Smith Republican Dawsonville
20 Carl Rogers Democratic Gainesville
21 James Mills Republican Gainesville
22 Jeanette Jamieson Democratic Toccoa
23 Alan Powell Democratic Hartwell
24 Ralph T. Hudgens Republican Hull
25 Scott Tolbert Republican Pendergrass
26 Glenn Richardson Republican Dallas
27 Bill Cummings Democratic Rockmart
28 Mike Evans Republican Cumming
29 Randy Sauder Republican Smyrna
30 Rich Golick Republican Smyrna
31 Sharon Cooper Republican Marietta
32 Judy Manning Republican Marietta
33 Don Wix Democratic Mabelton
34 John Wiles Republican Marietta
35 George H. Grindley Jr. Republican Marietta
36 Earl Ehrhart Republican Powder Springs
37 Mitchell Kaye Republican Marietta
38 Kem Shipp Republican Kennesaw
39 Bobby Franklin Republican Marietta
40 Don Parsons Republican Marietta
41 Mark Burkhalter Republican Alpharetta
42 Tom Campbell Republican Roswell
43 Dorothy Felton Republican Atlanta
44 Sharon R. Tense Republican Atlanta
45 Bob Irvin Republican Atlanta
46 Kathy Ashe Republican Atlanta
47 Jim Martin Democratic Atlanta
48 Douglas C. Dean Democratic Atlanta
49 Pam Stanley Democratic Atlanta
50 LaNett Stanley-Turner Democratic Atlanta
51 James E. "Billy" McKinney Democratic Atlanta
52 Kasim Reed Democratic Atlanta
53 Bob Holmes Democratic Atlanta
54 Tyrone Brooks Democratic Atlanta
55 Joe Heckstall Democratic East Point
56 Nan Grogan Orrock Democratic Atlanta
57 Georganna T. Sinkfield Democratic Atlanta
58 Sharon Beasley-Teague Democratic Red Oak
59 Fran Millar Republican Dunwoody
60 J. Max Davis Republican Atlanta
61 Doug Teper Democratic Atlanta
62 Sally Harrell Democratic Atlanta
63 Paul Jennings Republican Atlanta
64 Arnold Ragas Democratic Stone Mountain
65 Michele D. Henson Democratic Stone Mountain
66 June Hegstrom Democratic Scottdale
67 Stephanie Stuckey Democratic Decatur
68 JoAnn McClinton Democratic Atlanta
69 Barbara J. Mobley Democratic Decatur
70 Stan Watson Democratic Decatur
71 Vernon Jones Democratic Decatur
72 George Maddox Democratic Decatur
73 Henrietta E. Turnquest Democratic Decatur
74 Barbara J. Bunn Republican Conyers
75 Earl O'Neal Democratic Conyers
76 Scott Dix Republican Stone Mountain
77 Charles E. Bannister Republican Lilburn
78 Mary Hodges Squires Democratic Norcross
79 Tom Rice Republican Norcross
80 Brooks P. Coleman Jr. Republican Duluth
81 Gene Callaway Republican Lilburn
82 Mike Coan Republican Lawrenceville
83 Jeffrey L. "Jeff" Williams Republican Snellville
84 Renee'e S. Unterman Republican Loganville
85 Bobby C. Reese Republican Sugar Hill
86 Warren Massey Republican Winder
87 Len Walker Republican Loganville
88 Louise McBee Democratic Athens
89 Keith Heard Democratic Athens
90 Tom McCall Democratic Elberton
91 Bob Smith Republican Watkinsville
92 Jim Stokes Democratic Oxford
93 Frank I. Bailey, Jr. Democratic Riverdale
94 Ron Dodson Democratic Lake City
95 Gail M. Buckner Democratic Jonesboro
96 Jimmy Benefield Democratic Jonesboro
97 Mike Barnes Democratic Hampton
98 Bill Hembree Republican Douglasville
99 Bob Snelling Republican Douglasville
100 Tract Stallings Democratic Carrollton
101 Jack E. West Democratic Bowdon
102 Vance Smith, Jr. Republican Pine Mountain
103 Lynn Ratigan Smith Republican Tyrone
104 Lynn Westmoreland Republican Newnan
105 Kathy Cox Republican Peachtree City
106 John P. Yates Republican Griffin
107 Bill Sanders Republican Griffin
108 Steve Cash Republican McDonough
109 Larry Smith Democratic Jackson
110 Curtis S. Jenkins Democratic Forsyth
111 Mickey Channell Democratic Greensboro
112 Bill Jackson Republican Appling
113 Ben L. Harbin Republican Martinez
114 Robin L. Williams Republican Augusta
115 Jack Connell Democratic Augusta
116 Alberta J. Anderson Democratic Waynesboro
117 Ben Allen Democratic Augusta
118 Henry Howard Democratic Augusta
119 George L. DeLoach Republican Hephzibah
120 Sistie Hudson Democratic Sparta
121 Jimmy Lord Democratic Sandersville
122 Bobby Eugene Parham Democratic Milledgeville
123 Ken Birdsong Democratic Gordon
124 David E. Lucas Sr. Democratic Macon
125 David B. Graves Republican Macon
126 Robert Reichert Democratic Macon
127 William C. "Billy" Randall Democratic Macon
128 Robert Ray Democratic Fort Valley
129 Mack Crawford Republican Zebulon
130 Jeff Brown Republican LaGrange
131 Carl Von Epps Democratic LaGrange
132 Tommy Davis Republican Columbus
133 Carolyn Hugley Democratic Columbus
134 Maretta Mitchell Taylor Democratic Columbus
135 Tom Buck Democratic Columbus
136 Calvin Smyre Democratic Columbus
137 Jimmy Skipper Democratic Americus
138 Johnny Floyd Democratic Cordele
139 Pam Bohannon Republican Warner Robins
140 Lynmore James Democratic Montezuma
141 Larry Walker Democratic Perry
142 Terry Coleman Democratic Eastman
143 DuBose Porter Democratic Dublin
144 Butch Parrish Democratic Swainsboro
145 James L. "Jim" Martin Republican Stateboro
146 Bob Lane Democratic Stateboro
147 Ann R. Purcell Democratic Rincon
148 Lester Jackson Democratic Savannah
149 Dorothy B. Pelote Democratic Savannah
150 Ron Stephens Republican Garden City
151 Tom Bordeaux Democratic Savannah
152 Anne Mueller Republican Savannah
153 Burke Day Republican Tybee Island
154 Terry E. Barnard Republican Glennville
155 Greg Morris Democratic Vidalia
156 Newt Hudson Democratic Rochelle
157 Ray Holland Democratic Ashburn
158 Gerald E. Greene Democratic Cuthbert
159 Bob Hanner Democratic Parrott
160 Dan E. Ponder Republican Donalsonville
161 Winfred J. Dukes Democratic Albany
162 Lawrence R. Robers Democratic Albany
163 Doug Everett Republican Albany
164 A. Richard Royal Democratic Camilla
165 Austin Scott Republican Tifton
166 Penny Houston Democratic Nashville
167 Chuck Sims Democratic Ambrose
168 Harry D. Dixon Democratic Waycross
169 Tommy Smith Democratic Nicholls
170 Roger Byrd Democratic Hazlehurst
171 Hinson Mosley Democratic Jesup
172 Buddy DeLoach Republican Hinesville
173 E.C. Tillman Democratic Brunswick
174 Stephen G. Scarlett Republican St. Simons Island
175 Charlie Smith, Jr. Democratic St. Marys
176 Jay Shaw Democratic Lakeland
177 Ron Borders Democratic Valdosta
178 Henry L. Reaves Democratic Quitman
179 Wallace Sholar Democratic Cairo
180 John Bulloch Republican Ochlocknee

References[edit]