18th PMPC Star Awards for Television

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
18th PMPC Star Awards for Television
Date October 23, 2004
Location Aliw Theater, Pasay City
Hosted by Lorna Tolentino
Boy Abunda
Piolo Pascual
Television/radio coverage
Network RPN
Produced by Airtime Marketing Philippines, Inc.

The 18th PMPC Star Awards for Television to be held at the Aliw Theater, Pasay City on October 23, 2004 and to be broadcast on RPN Channel 9 on Saturday Night Playhouse. The awards night was hosted by Lorna Tolentino, Boy Abunda and Piolo Pascual.

Contents

Nominees[edit]

These are the nominations for the 18th Star Awards for Television. The winners are in bold.

Network Total # of Nominees
ABS-CBN 118
NBN 1
ABC 22
GMA 102
RPN 7
IBC 10
Studio 23 5
Network Total # of Winners (including Special Awards)
ABS-CBN 32
ABC 6
GMA 20
RPN 2

Best TV Station[edit]

Best Primetime Drama Series[edit]

Best Daytime Drama Series[edit]

Best Drama Actor[edit]

Best Drama Actress[edit]

Best Drama Anthology[edit]

Best Single Performance by an Actress[edit]

  • Nora Aunor (Magpakailanman: Silang Mga Inihabilin ng Langit / GMA 7)
  • Sunshine Dizon (Magpakailanman: Silang Mga Inihabilin ng Langit / GMA 7)
  • Moreen Guese (Maalaala Mo Kaya: The Fatima Soriano Story / ABS-CBN 2)
  • Maricel Laxa (Maalaala Mo Kaya: School Bus / ABS-CBN 2)
  • Ara Mina (Magpakailanman: Kapag Ang Pag-ibig ay Wagas / GMA 7)
  • Zsa Zsa Padilla (Maalaala Mo Kaya: Police Car / ABS-CBN 2)
  • Eula Valdez (Maalaala Mo Kaya: Karinderya / ABS-CBN 2)

Best Single Performance by an Actor[edit]

Best New Male TV Personality[edit]

Best New Female TV Personality[edit]

Best Gag Show[edit]

Best Comedy Show[edit]

Best Comedy Actor[edit]

Best Comedy Actress[edit]

Best Musical Variety Show[edit]

Best Variety Show[edit]

Best Female TV Host[edit]

Best Male TV Host[edit]

Best Public Service Program[edit]

Best Public Service Program Host[edit]

Best Horror-Fantasy Program[edit]

Best Reality Competition Program[edit]

  • Extra Challenge (GMA 7)
  • Trip Kita (ABS-CBN 2)
  • To The Max (ABS-CBN 2)
  • Singles (ABC 5)

Best Reality Competition Program Host[edit]

Best Game Show[edit]

Best Game Show Host[edit]

Best Talent Search Program[edit]

Best Talent Search Program Host[edit]

Best Youth Oriented Program[edit]

Best Educational Program[edit]

  • Ating Alamin (IBC 13)
  • Kumikitang Kabuhayan (ABS-CBN 2)
  • Lakas Magsasaka (GMA 7)
  • Ricky Reyes Beauty Plus (RPN 9)

Best Educational Program Host[edit]

  • Gerry Geronimo (Ating Alamin / IBC 13)
  • Peter Musngi (Kumi-Kitang Kabuhayan / ABS-CBN 2)
  • Ricky Reyes (Ricky Reyes Beauty Plus / RPN 9)
  • Albert Sumaya (Lakas Magsasaka / GMA 7)

Best Celebrity Talk Show[edit]

Best Celebrity Talk Show Host[edit]

Best Documentary Program[edit]

Best Documentary Program Host[edit]

Best Documentary Special[edit]

  • 50 Taong Ligawan: The Pinoy TV History (ABS-CBN 2)
  • Papogi: The Imaging of Philippine Presidents (ABS-CBN 2)
  • Walang Bakas (GMA 7)

Best Magazine Show[edit]

Best Magazine Show Host[edit]

Best News Program[edit]

Best Male Newscaster[edit]

Best Female Newscaster[edit]

Best Morning Show[edit]

Best Morning Show Host[edit]

Best Public Affairs Program[edit]

Best Public Affairs Program Host[edit]

Best Showbiz Oriented Talk Show[edit]

Best Male Showbiz Oriented Talk Show Host[edit]

Best Female Showbiz Oriented Talk Show Host[edit]

Best Children Show[edit]

  • Art Is Kool (GMA 7)
  • Chikiting Patrol (GMA 7)
  • Epol/Apol (ABS-CBN 2)
  • Math-Tinik (ABS-CBN 2)
  • Sineskwela (ABS-CBN 2)

Best Children Show Host[edit]

  • Robert Alejandro (Art Is Kool / GMA 7)
  • Chikiting Patrol Kids (Chikiting Patrol / GMA 7)
  • Marick Dacanay, Nina de Sagun, Toots Javellana and Bodjie Pascua (Epol/Apol/ ABS-CBN 2)
  • Janus del Prado, Kristoffer Eursores and Hue Remulla (Math-Tinik / ABS-CBN 2)
  • Sineskwela Hosts (Sineskwela / ABS-CBN 2)

Best Lifestyle Show[edit]

  • All About You (GMA 7)
  • At Home Ka Dito (ABS-CBN 2)
  • F (ABS-CBN 2)
  • Tahanang Pinoy (ABC 5)

Best Lifestyle Show Host[edit]

Best Woman Show[edit]

  • A Taste of Life (IBC 13)
  • Gourmet Everyday (ABC 5)
  • Island Flavors (ABC 5)
  • Mommy Academy (IBC 13)
  • Practical Cook (ABC 5)

Best Woman Show Host[edit]

  • Gigi Angkao and Ayet Evangelista (Island Flavors/ABC 5)
  • Desiree Ching (Gourmet Everyday/ABC 5)
  • Nancy Reyes- Lumen (Practical Cook/ABC 5)
  • Chiqui Roa-Puno (Mommy Academy/ABC 5)
  • Heny Sison (A Taste of Life/IBC 13)

Special awards[edit]

Star Award for Broadcasting Excellence[edit]

  • Bong Lapira

Face of the Night[edit]

Stars of the Night[edit]

See also[edit]

References[edit]