1943–44 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Tercera División
Season 1943–44

The 1943–44 Tercera División was the 8th edition of the Spanish third national tier, the competition was divided into 2 phases.

League tables[edit]

Group I[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Racing de Ferrol 18 13 1 4 50 19 +31 27
2 Berbés 18 11 2 5 36 26 +10 24
3 Fábrica Nacional 18 10 3 5 39 21 +18 23
4 Pontevedra 18 8 4 6 30 24 +6 20
5 Santiago 18 8 2 8 32 33 −1 18
6 Lucense 18 8 1 9 49 43 +6 17
7 Orensana 18 6 3 9 27 37 −10 15
8 Betanzos 18 5 3 10 32 47 −15 13
9 Lemos 18 5 2 11 23 43 −20 12
10 Ponferradina 18 5 1 12 35 60 −25 11

Group II[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Racing de Santander 18 12 2 4 71 31 +40 26
2 Oriamendi 18 11 1 6 47 35 +12 23
3 Burgos 18 10 2 6 34 25 +9 22
4 Real Avilés 18 9 4 5 31 29 +2 22
5 Gimnástica de Torrelavega 18 9 3 6 35 35 0 21
6 Juvencia 18 8 3 7 31 30 +1 19
7 Barreda 18 7 4 7 36 37 −1 18
8 Langreano 18 5 5 8 28 42 −14 15
9 La Felguera 18 4 2 12 23 42 −19 10
10 Tánagra 18 1 2 15 23 53 −30 4

Group III[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Logroñés 18 15 0 3 57 20 +37 30
2 Alavés 18 14 0 4 38 20 +18 28
3 Indautxu 18 11 2 5 57 27 +30 24
4 Erandio 18 10 4 4 32 20 +12 24
5 Sestao 18 8 5 5 48 32 +16 21
6 Tudelano 18 7 3 8 42 41 +1 17
7 Tolosa 18 5 4 9 29 51 −22 14
8 Vasconia San Sebastián 18 6 0 12 24 34 −10 12
9 Izarra 18 1 3 14 8 56 −48 5
10 Real Unión 18 1 3 14 16 50 −34 5

Group IV[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Mallorca 18 12 2 4 34 19 +15 26
2 Gimnàstic de Tarragona 18 10 3 5 49 25 +24 23
3 Reus 18 9 4 5 33 25 +8 22
4 Terrassa 18 9 2 7 43 36 +7 20
5 Girona 18 6 8 4 26 22 +4 20
6 Martinenc 18 8 3 7 40 31 +9 19
7 Granollers 18 5 5 8 25 33 −8 15
8 Atlético Baleares 18 6 2 10 28 37 −9 14
9 Lleida 18 3 5 10 28 51 −23 11
10 Figueres 18 2 6 10 18 45 −27 10

Group V[edit]

Aragón[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Atlético Zaragoza 8 4 3 1 20 12 +8 11
2 Arenas de Zaragoza 8 4 2 2 14 12 +2 10
3 Teruel 8 3 2 3 19 15 +4 8
4 Huesca 8 2 2 4 15 18 −3 6
5 Español del Arrabal 8 1 3 4 12 23 −11 5

Valencia[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Levante 14 9 4 1 47 17 +30 22
2 Carcaixent 14 7 3 4 33 23 +10 17
3 Olímpic de Xàtiva 14 6 4 4 26 27 −1 16
4 Acero 14 7 1 6 23 31 −8 15
5 Nules 14 6 2 6 31 27 +4 14
6 Sueca 14 4 4 6 27 27 0 12
7 Ontinyent 14 3 3 8 17 35 −18 9
8 Torrent 14 2 3 9 21 38 −17 7
Group V Final[edit]
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Atlético Zaragoza 0–5 Levante 0–1 0–4

Group VI[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Cacereño 18 12 4 2 50 26 +24 28
2 Badajoz 18 12 3 3 48 14 +34 27
3 Salamanca 18 10 2 6 40 30 +10 22
4 Trujillo 18 8 6 4 28 22 +6 22
5 Imperio Madrid 18 8 2 8 33 32 +1 18
6 Alcalá 18 6 5 7 29 33 −4 17
7 Toledo 18 8 1 9 37 39 −2 17
8 Ferroviaria 18 5 3 10 31 44 −13 13
9 Manchego 18 6 0 12 28 51 −23 12
10 Emeritense 18 1 2 15 21 54 −33 4

Group VII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Elche 18 16 0 2 59 12 +47 32
2 Albacete 18 10 4 4 45 24 +21 24
3 Eldense 18 12 0 6 44 25 +19 24
4 Alicante 18 9 3 6 38 23 +15 21
5 Cartagena 18 8 3 7 37 34 +3 19
6 Crevillente 18 8 1 9 38 31 +7 17
7 Cieza 18 6 2 10 27 48 −21 14
8 Almansa 18 5 3 10 30 33 −3 13
9 Imperial 18 4 3 11 27 50 −23 11
10 Lorca 18 1 3 14 9 74 −65 5

Group VIII[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Málaga 18 15 1 2 51 13 +38 31
2 Real Jaén 18 9 5 4 31 24 +7 23
3 Córdoba 18 9 3 6 39 28 +11 21
4 Coria 18 7 4 7 27 21 +6 18
5 Atlético Tetuán 18 7 4 7 33 33 0 18
6 Recreativo de Huelva 18 5 5 8 36 41 −5 15
7 Algeciras 18 6 3 9 37 45 −8 15
8 Linares 18 5 4 9 33 38 −5 14
9 Balompédica Linense 18 4 5 9 25 44 −19 13
10 Hércules de Cádiz 18 4 4 10 20 45 −25 12

Promotion playoff[edit]

First Round[edit]

Group I[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Racing de Santander 6 5 0 1 15 6 +9 10
2 Racing de Ferrol 6 3 0 3 8 11 −3 6
3 Cacereño 6 2 1 3 15 13 +2 5
4 Logroñés 6 1 1 4 6 14 −8 3

Group II[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
1 Mallorca 6 3 3 0 5 2 +3 9
2 Levante 6 3 2 1 12 8 +4 8
3 Málaga 6 1 4 1 6 5 +1 6
4 Elche 6 0 1 5 5 13 −8 1

Final Round[edit]

Team 1  Score  Team 2
Barakaldo 3–2 Levante
Arenas de Getxo 0–1 Racing de Ferrol

Relegation playoff[edit]

First Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Maestranza 2–1 Durango 0–0 2–1
España Industrial 5–8 Júpiter 3–4 2–4
Mediodía 5–3 Constancia Plasencia 5–1 0–2
Electromecanicas 2–5 Melilla 2–0 0–5

Final Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Turista 3–7 Ponferradina 2–2 1–5
Júpiter Leonés 1–4 Tánagra 1–1 0–3
Maestranza 7–1 Real Unión 2–1 5–0
Júpiter 5–4 Figueres 3–0 2–4
Mediodía 4–3 Emeritense 4–1 0–2
Gimnástica Abad 9–2 Lorca 8–1 1–1
Melilla 5–2 Hércules de Cádiz 3–1 2–1
Malvarrosa 5–1 Torrent 5–1

External links[edit]