1972–73 Israel State Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1972–73 Israel State Cup
Country  Israel
Defending champions Hapoel Tel Aviv
Champions Hapoel Jerusalem
Runners-up Hakoah Maccabi Ramat Gan

The 1972–73 Israel State Cup (Hebrew: גביע המדינה‎, Gvia HaMedina) was the 34th season of Israel's nationwide football cup competition and the 19th after the Israeli Declaration of Independence.

Starting with this edition, later rounds, which involved Liga Leumit clubs, were played as two-legged ties, up to the final, which remained a single match.

The competition was won by last year's finalist, Hapoel Jerusalem, who have beaten this season's league champions, Hakoah Maccabi Ramat Gan 2–0 at the final.

Results[edit]

Fourth Round[edit]

Home Team Score Away Team
Bnei Yehuda 2–3 Hapoel Merhavim
Hapoel Kfar Shalem 2–2 (a.e.t.) 6–5 p. Hapoel Beit Shemesh
Hapoel Yehud 2–1 Maccabi Yavne
Hapoel Bat Yam 1–3 Hapoel HaTzafon Tel Aviv
Hapoel Yeruham 0–3 Beitar Ramla
Hapoel Ramat Gan 9–1 Maccabi Zikhron Ya'akov
Hapoel Tiberias 2–1 Maccabi Tiberias
Hapoel Bnei Zion 0–2 Hapoel Ramla
Hapoel Afikim 2–3 Beitar Netanya
Maccabi Ramat Amidar 9–1 Hapoel Shikun HaMizrah
Hapoel Hadera 2–0 Beitar Tel Hanan
Hapoel Acre 7–0 Beitar Pardes Hanna
Beitar Dov Netanya 0–0 (a.e.t.) 1–3 p. Hapoel Herzliya
Hapoel Netanya 1–2 Hapoel Bnei Nazareth
Hapoel Kafr Qasim 3–1 Hapoel Dimona
Maccabi Rehovot 0–3 Hapoel Rishon LeZion
Hapoel Ashdod 5–2 Hapoel Gedera
Hapoel Kiryat Haim 1–2 Hapoel Mahane Yehuda
Hapoel Nahariya 1–3 Hapoel Beit She'an
Maccabi Herzliya 2–0 Hapoel Beit Eliezer
Hapoel Kiryat Malakhi 2–5 Hapoel Be'er Ya'akov
Maccabi Jerusalem 0–2 Hapoel Holon
Hapoel Nahliel 1–2 Maccabi Neve Sha'anan
Hapoel Yir'on 1–2 Hapoel Safed
Hapoel Bnei Acre 1–7 Hapoel Migdal HaEmek
Maccabi Sha'arayim 3–2 (a.e.t.) Hapoel Giv'atayim
Hapoel Tirat HaCarmel 6–1 Hapoel Majd al-Krum
Maccabi Kiryat Bialik 2–3 (a.e.t.) Hapoel Kiryat Shmona
Hapoel Givat Haim 8–2 Hapoel Kiryat Tiv'on
Hapoel Lod 4–0 ASA Jerusalem
Hapoel Eilat 1–0 Beitar Mahane Yehuda
Hapoel Kiryat Ono 3–0 Maccabi Bat Yam

Fifth Round[edit]

Home Team Score Away Team
Hapoel Ramla 2–1 (a.e.t.) Maccabi Sha'arayim
Hapoel Ramat Gan 2–1 Hapoel Bnei Nazareth
Hapoel Givat Haim 4–1 Hapoel Migdal HaEmek
Maccabi Neve Sha'anan 0–3 Hapoel Tirat HaCarmel
Hapoel HaTzafon Tel Aviv 1–0 Hapoel Kiryat Ono
Hapoel Acre 1–0 Maccabi Herzliya
Hapoel Ashdod 1–2 (a.e.t.) Maccabi Ramat Amidar
Hapoel Herzliya 2–1 Hapoel Safed
Hapoel Eilat 1–2 Beitar Ramla
Hapoel Be'er Ya'akov 1–4 Hapoel Rishon LeZion
Hapoel Hadera 2–0 Hapoel Mahane Yehuda
Hapoel Beit She'an 2–1 Beitar Netanya
Hapoel Kiryat Shmona 3–2 (a.e.t.) Hapoel Tiberias
Hapoel Holon 6–2 Hapoel Kafr Qasim
Hapoel Merhavim 2–0 Hapoel Kfar Shalem
Hapoel Lod 1–2 Hapoel Yehud

Sixth Round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Maccabi Jaffa 3–1 Hapoel Ramla 1–1 2–0
Hapoel Tel Aviv 0–0
3–1 p.
Beitar Ramla 0–0 0–0
Hapoel Holon 3–2 Hapoel Be'er Sheva 3–1 0–1
Hapoel Merhavim 1–7 Hapoel Marmorek 0–1 1–6
Maccabi Ramat Amidar 2–3 Hapoel Jerusalem 2–0 0–3
Hapoel Kiryat Shmona 2–7 Shimshon Tel Aviv 2–5 0–2
Maccabi Tel Aviv 3–0 Hapoel Ramat Gan 2–0 1–0
Hapoel Beit She'an 2–10 Maccabi Petah Tikva 2–4 0–6
Hapoel Rishon LeZion 0–8 Maccabi Netanya 0–2 0–6
Beitar Tel Aviv 1–1
2–3 p.
Hapoel Hadera 1–1 0–0
Hapoel Petah Tikva 4–0 Hapoel Herzliya 3–0 1–0
Beitar Jerusalem 8–1 Hapoel Yehud 7–0 1–1
Hapoel Tirat HaCarmel 4–6 Hapoel Kfar Saba 2–4 2–2
Hapoel HaTzafon Tel Aviv 0–11 Hapoel Haifa 0–7 0–4
Maccabi Haifa 2–1 Hapoel Acre 0–0 2–1
Hakoah Maccabi Ramat Gan 8–2 Hapoel Givat Haim 4–1 4–1

Round of 16[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hapoel Marmorek 3–5 Shimshon Tel Aviv 2–2 1–3
Maccabi Tel Aviv 1–0 Maccabi Netanya 0–0 1–0 (a.e.t.)
Hapoel Petah Tikva 3–1 Maccabi Jaffa 1–0 2–1
Maccabi Haifa 2–1 Hapoel Hadera 1–1 1–0
Hapoel Kfar Saba 4–5 Hapoel Tel Aviv 1–2 3–3
Hapoel Holon 3–3
3–4 p.
Hakoah Maccabi Ramat Gan 2–1 1–2
Maccabi Petah Tikva 5–4 Beitar Jerusalem 2–2 3–2
Hapoel Haifa 1–5 Hapoel Jerusalem 0–2 1–3

Quarter-finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Maccabi Haifa 1–1
3–4 p.
Hakoah Maccabi Ramat Gan 1–0 0–1
Maccabi Tel Aviv 1–2 Maccabi Petah Tikva 0–0 1–2
Hapoel Petah Tikva 1–4 Hapoel Tel Aviv 1–2 0–2
Shimshon Tel Aviv 0–10 Hapoel Jerusalem 0–8 0–2 (f)
[note 1]

Semi-finals[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hakoah Maccabi Ramat Gan 3–2 Maccabi Petah Tikva 1–0 2–2
Hapoel Jerusalem 2–1 Hapoel Tel Aviv 2–0 0–1

Final[edit]

Hakoah Maccabi Ramat Gan0–2Hapoel Jerusalem
Turjeman Goal 68'
Ta-Shma Goal 80'
Attendance: 18000
Referee: Ashkenazi

Notes[edit]

  1. ^ Shimshon Tel Aviv chose to forfeit the match due to their defeat in the first match.

References[edit]