1983 IAAF World Race Walking Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1983 IAAF World Race Walking Cup
Organisers IAAF
Edition 11th
Date September 24–25
Host city Bergen, Vestlandet, Norway Norway
Nations participating 18
Athletes participating 169
Races 3

The 1983 IAAF World Race Walking Cup was held on 24 and 25 September 1983 in the streets of Bergen, Norway. The event was also known as IAAF Race Walking World Cup.

Complete results were published.[1]

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
Men's 20 km walk Jozef Pribilinec
 Czechoslovakia
1:19:30 Ernesto Canto
 Mexico
1:19:41 Anatoliy Solomin
 Soviet Union
1:19:43
Men's 50 km walk Raúl González
 Mexico
3:45:37 Sergey Yung
 Soviet Union
3:48:46 Viktor Dorovskikh
 Soviet Union
3:49:47
Lugano Cup (Men)
Team (Men)  Soviet Union 231 pts  Italy 189 pts  Mexico 146 pts
Women
Women's 10 km walk Xu Yongjiu
 China
45:14 Natalya Sharipova
 Soviet Union
45:26 Susan Cook
 Australia
45:27
Eschborn Cup (Women)
Team (Women)  China 132 pts  Soviet Union 130 pts  Australia 124 pts

Results[edit]

Men's 20 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st, gold medalist(s) Jozef Pribilinec  Czechoslovakia (TCH) 1:19:30
2nd, silver medalist(s) Ernesto Canto  Mexico (MEX) 1:19:41
3rd, bronze medalist(s) Anatoliy Solomin  Soviet Union (URS) 1:19:43
4 Maurizio Damilano  Italy (ITA) 1:20:10
5 Yevgeniy Yevsyukov  Soviet Union (URS) 1:20:30
6 Marcelino Colín  Mexico (MEX) 1:20:40
7 Carlo Mattioli  Italy (ITA) 1:21:11
8 Anatoliy Gorshkov  Soviet Union (URS) 1:21:26
9 Pavol Blažek  Czechoslovakia (TCH) 1:21:37
10 Sergey Protschin  Soviet Union (URS) 1:22:03
11 Guillaume LeBlanc  Canada (CAN) 1:24:17
12 Giorgio Damilano  Italy (ITA) 1:24:27
13 Stanisław Rola  Poland (POL) 1:24:39
14 Simon Baker  Australia (AUS) 1:24:43
15 Erling Andersen  Norway (NOR) 1:24:50
16 Jim Heiring  United States (USA) 1:24:51
17 Zhang Fuxin  China (CHN) 1:25:23
18 Andrew Jachno  Australia (AUS) 1:25:51
19 Martial Fesselier  France (FRA) 1:26:01
20 Roman Mrázek  Czechoslovakia (TCH) 1:26:16
21 Philip Vesty  Great Britain (GBR) 1:26:20
22 Alessandro Pezzatini  Italy (ITA) 1:26:22
23 Jiang Shaohong  China (CHN) 1:27:22
24 Todd Scully  United States (USA) 1:27:29
25 Zhang Yanlong  China (CHN) 1:27:35
26 Francisco Botonero  Spain (ESP) 1:27:48
27 Robert Mildenberger  West Germany (FRG) 1:27:50
28 Guang Xinli  China (CHN) 1:28:09
29 Ivo Pták  Czechoslovakia (TCH) 1:28:12
30 Michael Woods  Australia (AUS) 1:28:18
31 José Marín  Spain (ESP) 1:28:24
32 Ian McCombie  Great Britain (GBR) 1:28:28
33 Roger Mills  Great Britain (GBR) 1:28:33
34 Tim Lewis  United States (USA) 1:28:57
35 Wolfgang Wiedemann  West Germany (FRG) 1:29:23
36 Jaroslaw Kazmierski  Poland (POL) 1:29:33
37 Zdzisław Szlapkin  Poland (POL) 1:29:56
38 Felix Gómez  Mexico (MEX) 1:30:11
39 Sam Schick  United States (USA) 1:30:26
40 Allan King  Great Britain (GBR) 1:30:30
41 Andrés Marin  Spain (ESP) 1:30:45
42 Helmut Boeck  Canada (CAN) 1:31:45
43 Jean-Marie Neff  France (FRA) 1:31:48
44 Zbigniew Wiśniowski  Poland (POL) 1:32:00
45 Dominique Guebey  France (FRA) 1:33:05
46 Alfons Schwarz  West Germany (FRG) 1:33:19
47 Jan Rolstad  Norway (NOR) 1:35:25
48 Tor-Ivar Guttulsrød  Norway (NOR) 1:35:32
49 Daniel Levesque  Canada (CAN) 1:36:17
50 Luis Maroto  Spain (ESP) 1:38:59
Dave Smith  Australia (AUS) DQ
Franz-Josef Weber  West Germany (FRG) DQ
Enrique Vera  Mexico (MEX) DQ
Lars Ove Moen  Norway (NOR) DQ

Men's 50 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st, gold medalist(s) Raúl González  Mexico (MEX) 3:45:37
2nd, silver medalist(s) Sergey Yung  Soviet Union (URS) 3:48:46
3rd, bronze medalist(s) Viktor Dorovskikh  Soviet Union (URS) 3:49:47
4 Jorge Llopart  Spain (ESP) 3:52:57
5 Gérard Lelièvre  France (FRA) 3:54:55
6 Sergey Zimbaljuk  Soviet Union (URS) 3:56:56
7 Paolo Grecucci  Italy (ITA) 3:57:14
8 Ivan Tichonov  Soviet Union (URS) 3:58:14
9 Chris Maddocks  Great Britain (GBR) 4:02:28
10 Manuel Alcalde  Spain (ESP) 4:04:50
11 Jan Klos  Poland (POL) 4:05:25
12 Jean-Claude Corré  France (FRA) 4:05:32
13 Lars Ove Moen  Norway (NOR) 4:06:02
14 Karl Degener  West Germany (FRG) 4:06:46
15 Paolo Ghedina  Italy (ITA) 4:07:14
16 Dennis Jackson  Great Britain (GBR) 4:07:58
17 Jürgen Meyer  West Germany (FRG) 4:09:12
18 Daniel O'Connor  United States (USA) 4:09:50
19 Denis Terraz  France (FRA) 4:09:57
20 Heinrich Schubert  West Germany (FRG) 4:11:20
21 Adam Urbanowski  Poland (POL) 4:11:37
22 Barry Graham  Great Britain (GBR) 4:12:18
23 Tom Edwards  United States (USA) 4:13:30
24 Samuel Ginés  Spain (ESP) 4:14:59
25 Tim Erickson  Australia (AUS) 4:15:13
26 Grzegorz Ledzion  Poland (POL) 4:16:37
27 Giacomo Poggi  Italy (ITA) 4:16:46
28 Arturo Bravo  Mexico (MEX) 4:18:03
29 Dai Mingxi  China (CHN) 4:18:17
30 Paul Blagg  Great Britain (GBR) 4:19:17
31 Štefan Rebo  Czechoslovakia (TCH) 4:23:27
32 Luboš Mackanic  Czechoslovakia (TCH) 4:25:53
33 Qian Ku  China (CHN) 4:26:05
34 Jean-Pierre Saint-Martin  France (FRA) 4:26:20
35 Stanisław Korneluk  Poland (POL) 4:29:55
36 Wayne Glusker  United States (USA) 4:31:41
37 Miroslav Svoboda  Czechoslovakia (TCH) 4:32:37
38 Ragner Hofnes  Norway (NOR) 4:33:40
39 Duncan Knox  Australia (AUS) 4:35:13
Bill Dyer  Australia (AUS) DQ
Martin Archambault  Canada (CAN) DQ
Qiu Shiyong  China (CHN) DQ
Wang Chuntang  China (CHN) DQ
Walter Schwoche  West Germany (FRG) DQ
Sandro Bellucci  Italy (ITA) DQ
Pedro Aroche  Mexico (MEX) DQ
Martín Bermúdez  Mexico (MEX) DQ
Marco Evoniuk  United States (USA) DQ
Michael Harvey  Australia (AUS) DNF
François Lapointe  Canada (CAN) DNF
Erling Andersen  Norway (NOR) DNF
Kåre Sandvik  Norway (NOR) DNF
Pavel Szikora  Czechoslovakia (TCH) DNF

Team (men)[edit]

The team rankings, named Lugano Trophy, combined the 20km and 50km events team results.[2]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Soviet Union 231 pts
2nd, silver medalist(s)  Italy 189 pts
3rd, bronze medalist(s)  Mexico 146 pts
4  Czechoslovakia 138 pts
5  United Kingdom 137 pts
6  Spain 135 pts
7  France 131 pts
8  Poland 126 pts
9  United States 120 pts
10  West Germany 116 pts
11  Australia 100 pts
12  China 96 pts
13  Norway 74 pts
14  Canada 41 pts
 East Germany DNS

Women's 10 km[edit]

Place Athlete Nation Time
1st, gold medalist(s) Xu Yongjiu  China (CHN) 45:14
2nd, silver medalist(s) Natalya Sharipova  Soviet Union (URS) 45:26
3rd, bronze medalist(s) Susan Cook  Australia (AUS) 45:27
4 Sally Pierson  Australia (AUS) 45:40
5 Siv Gustavsson  Sweden (SWE) 46:21
6 Guan Ping  China (CHN) 46:29
7 Lyudmila Khrustyeva  Soviet Union (URS) 46:39
8 Vera Osipova  Soviet Union (URS) 46:49
9 Yu Heping  China (CHN) 46:59
10 Ann Peel  Canada (CAN) 47:02
11 Eva Karlsson  Sweden (SWE) 47:10
12 Rosa Underova  Soviet Union (URS) 47:16
13 Frøydis Hilsen  Norway (NOR) 47:37
14 Ann Jansson  Sweden (SWE) 47:42
15 Rachel Thompson  Australia (AUS) 47:51
16 Maryanne Torellas  United States (USA) 47:53
17 Suzanne Griesbach  France (FRA) 47:57
18 Giuliana Salce  Italy (ITA) 48:58
19 Irene Bateman  Great Britain (GBR) 49:00
20 Ann Ryan  Australia (AUS) 49:05
21 Sam Miller  United States (USA) 49:20
22 Maria Grazia Cogoli  Italy (ITA) 49:25
23 Mia Kjølberg  Norway (NOR) 49:32
24 Antonella Marangoni  Italy (ITA) 49:43
25 Jill Barrett  Great Britain (GBR) 49:47
26 Ginney Lovell-Birch  Great Britain (GBR) 49:52
27 Teresa Palacios  Spain (ESP) 50:02
28 Gunhild Kristiansen  Denmark (DEN) 50:18
29 Mari Cruz Díaz  Spain (ESP) 50:19
30 Line Viken  Norway (NOR) 50:24
31 Jeanine Gosselin  France (FRA) 50:24
32 Monica Gunnarsson  Sweden (SWE) 50:32
33 Torunn Syvertsen  Norway (NOR) 50:42
34 Monique Boueroux  France (FRA) 51:09
35 Kazimiera Mróz-Mosio  Poland (POL) 51:10
36 Vivianne Humbert  France (FRA) 51:15
37 Ingrid Adam  West Germany (FRG) 51:45
38 Margot Vetterli   Switzerland (SUI) 51:47
39 Micheline Daneau  Canada (CAN) 51:52
40 Beata Bączyk  Poland (POL) 51:52
41 Susan Liers-Westerfield  United States (USA) 51:54
42 Brenda Lupton  Great Britain (GBR) 51:54
43 Kataryzna Figurowska  Poland (POL) 52:05
44 Yolanda Fernández  Spain (ESP) 52:06
45 Karin Jensen  Denmark (DEN) 52:18
46 Pier Carola Pagani  Italy (ITA) 52:20
47 Lucyna Rokitowska  Poland (POL) 52:36
48 Helena Åström  Finland (FIN) 52:41
49 Brigitte Buck  West Germany (FRG) 52:48
50 Renate Bauch  West Germany (FRG) 53:25
51 Debbi Lawrence  United States (USA) 53:49
52 Sari Essayah  Finland (FIN) 53:54
53 Nancy Sweazey  Canada (CAN) 53:56
54 Edith Sappl   Switzerland (SUI) 54:27
55 Lene Cassidy  Denmark (DEN) 54:32
56 Ulla Kristiansen  Denmark (DEN) 54:40
57 Begoña Miranda  Spain (ESP) 54:56
58 Monica Robertson  Finland (FIN) 55:44
59 Sirpa Kniivilä  Finland (FIN) 56:09
60 Corinne Aviolat   Switzerland (SUI) 58:04
61 Jutta Schwoche  West Germany (FRG) 58:32
62 Suzi Darballey   Switzerland (SUI) 61:51
Joni Bender  Canada (CAN) DQ
Yan Hong  China (CHN) DQ

Team (women)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  China 132 pts
2nd, silver medalist(s)  Soviet Union 130 pts
3rd, bronze medalist(s)  Australia 126 pts
4  Sweden 118 pts
5  Italy 88 pts
6  Norway 86 pts
7  United Kingdom 82 pts
8  United States 77 pts
9  France 72 pts
10  Canada 59 pts
11  Spain 57 pts
12  Poland 44 pts
13  Denmark 36 pts
14  West Germany 32 pts
15   Switzerland 21 pts
16  Finland 17 pts

Participation[edit]

The participation of 169 athletes (105 men/64 women) from 18 countries is reported.[1]

Qualifying Rounds[edit]

From 1961 to 1985 there were qualifying rounds for the men's competition with the first two winners proceeding to the final, this year, the German Democratic Republic, Italy, the Soviet Union, México, Norway, the United States, Australia, China, and Canada proceeded directly to the final.

  Countries qualifying for the final are highlighted in green

References[edit]

  1. ^ a b IAAF WORLD RACE WALKING CUP - SARANSK 2012 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, retrieved August 8, 2013 
  2. ^ "IAAF WORLD RACE WALKING CUP - TAICANG 2014 - FACTS & FIGURES" (PDF). iaaf.org. Retrieved 5 August 2017. Men’s Lugano Trophy(Combining results of 20Km & 50Km) 

External links[edit]