1988–89 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Tercera División
Season1988–89

The 1988–89 Tercera División season is the 12th season since establishment the tier four.

League table[edit]

Group 1[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Cambados 38 26 7 5 77 28 +49 59 Promotion to the Segunda División B
2 Juvenil P. 38 16 14 8 56 35 +21 46
3 Compostela 38 16 13 9 53 30 +23 45
4 Barco 38 17 9 12 58 46 +12 43
5 Fabril 38 13 17 8 56 42 +14 43
6 Lemos 38 11 21 6 40 30 +10 43
7 Villalonga 38 13 16 9 43 32 +11 42
8 Gran Peña 38 12 18 8 45 38 +7 42
9 Vivero 38 14 11 13 50 44 +6 39
10 Boiro 38 15 9 14 46 51 −5 39
11 Vista Alegre 38 12 12 14 50 60 −10 36
12 Brigantium 38 15 6 17 45 51 −6 36
13 Tyde 38 12 12 14 47 58 −11 36
14 Puebla 38 12 11 15 36 48 −12 35
15 Gondomar 38 12 10 16 45 55 −10 34
16 Corujo 38 12 7 19 35 49 −14 31
17 Alondras 38 9 12 17 35 54 −19 30 Relegation
18 Sada 38 9 12 17 40 59 −19 30
19 Céltiga 38 12 5 21 43 65 −22 29
20 At. Orense 38 5 12 21 32 57 −25 22

Group 2[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Sporting Atlético 38 27 8 3 89 22 +67 62 Promotion to the Segunda División B
2 Turón 38 22 6 10 51 39 +12 50
3 Caudal 38 17 16 5 52 30 +22 50
4 Praviano 38 16 12 10 37 27 +10 44
5 Asturias de Blimea 38 15 13 10 32 25 +7 43
6 Mosconia 38 14 15 9 49 37 +12 43
7 Real Titánico 38 16 11 11 51 40 +11 43
8 Hispano 38 15 12 11 61 42 +19 42
9 Ribadesella 38 14 12 12 45 33 +12 40
10 Marino 38 13 14 11 42 40 +2 40
11 Piloñesa 38 17 5 16 36 48 −12 39
12 Lugones 38 14 9 15 45 49 −4 37
13 Pumarín 38 10 16 12 44 54 −10 36
14 Luarca 38 12 12 14 40 51 −11 36
15 Lenense 38 11 10 17 40 50 −10 32
16 Europa de Nava 38 9 13 16 40 55 −15 31
17 Siero 38 7 16 15 30 45 −15 30
18 San Martín 38 9 11 18 29 49 −20 29 Relegation
19 Atlético Camocha 38 8 8 22 44 60 −16 24
20 El Entrego 38 2 5 31 25 86 −61 9

Group 3[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Laredo 42 33 6 3 102 27 +75 72 Promotion to the Segunda División B
2 Castro 42 32 8 2 89 17 +72 72
3 Rayo Cantabria 42 32 6 4 118 21 +97 70
4 Gim. Torrelavega 42 28 6 8 80 29 +51 62
5 Vimenor 42 23 8 11 60 39 +21 54
6 Unión Club 42 21 7 14 67 45 +22 49
7 Guarnizo 42 17 9 16 67 72 −5 43
8 Reocín 42 12 19 11 44 42 +2 43
9 Naval 42 18 7 17 63 50 +13 43
10 Ramales 42 18 6 18 64 60 +4 42
11 Cayón 42 16 10 16 57 53 +4 42
12 Ayrón Vargas 42 17 7 18 45 58 −13 41
13 Marina Cudeyo 42 15 10 17 60 67 −7 40
14 Barreda 42 14 11 17 50 58 −8 39
15 Pontejos 42 12 10 20 49 67 −18 34
16 Gama 42 12 10 20 54 72 −18 34
17 Noja 42 10 13 19 44 68 −24 33
18 Velarde 42 7 13 22 39 72 −33 27 Relegation
19 Ribamontán 41 9 6 26 44 80 −36 24
20 Albericia 42 9 5 28 38 106 −68 23
21 Sámano 41 5 9 27 24 65 −41 19
22 Lope de Vega 42 3 10 29 43 133 −90 16
  • Sámano - Ribamontán not played.

Group 4[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Santurtzi 38 23 9 6 71 30 +41 55 Promotion to the Segunda División B
2 D. Alavés 38 21 10 7 59 29 +30 52
3 Touring 38 20 10 8 58 39 +19 50
4 Zalla 38 18 11 9 46 31 +15 47
5 Tolosa 38 15 14 9 42 28 +14 44
6 Real Unión 38 16 10 12 65 45 +20 42
7 Larramendi 38 13 14 11 38 34 +4 40
8 Munguía 38 14 10 14 45 35 +10 38
9 Mondragón 38 11 14 13 47 47 0 36
10 Galdakao 38 15 6 17 43 48 −5 36
11 Hernani 38 14 7 17 51 62 −11 35
12 Anaitasuna 38 14 7 17 49 61 −12 35
13 Aurrerá Ondarroa 38 13 9 16 29 35 −6 35
14 Arenas Guecho 38 12 10 16 37 42 −5 34
15 Gernika 38 11 12 15 27 42 −15 34
16 Pasajes 38 9 15 14 24 38 −14 33
17 Amorebieta 38 9 15 14 44 55 −11 33
18 Aurrerá Vitoria 38 11 11 16 42 48 −6 33 Relegation
19 Mutriku 38 6 12 20 21 54 −33 24
20 Alegría 38 5 14 19 32 67 −35 24

Group 5[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Girona 42 27 8 7 93 46 +47 62 Promotion to the Segunda División B
2 Manlleu 42 23 10 9 70 41 +29 56
3 Sant Andreu 42 20 12 10 72 42 +30 52
4 Blanes 42 22 8 12 78 50 +28 52
5 Olot 42 21 9 12 75 59 +16 51
6 Reus 42 19 12 11 61 40 +21 50
7 Manresa 42 18 14 10 66 46 +20 50
8 Martinenc 42 20 8 14 59 40 +19 48
9 Lloret 42 18 11 13 75 62 +13 47
10 Banyoles 42 16 13 13 57 54 +3 45
11 Esplugues 42 17 11 14 55 49 +6 45
12 Gramanet 42 15 13 14 60 59 +1 43
13 Igualada 42 14 14 14 58 61 −3 42
14 Horta 42 15 10 17 72 80 −8 40
15 Balaguer 42 13 13 16 47 59 −12 39
16 Júpiter 42 13 10 19 62 75 −13 36
17 Vilafranca 42 11 12 19 59 75 −16 34
18 Badalona 42 10 12 20 45 71 −26 32 Relegation
19 Tortosa 42 10 8 24 43 82 −39 28
20 S. Cristóbal 42 7 11 24 48 76 −28 25
21 Vic 42 6 13 23 41 76 −35 25
22 Calella 42 7 8 27 38 91 −53 22

Group 6[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Benidorm 42 29 9 4 86 21 +65 67 Promotion to the Segunda División B
2 Burriana 42 27 8 7 71 34 +37 62
3 Mestalla 42 26 8 8 89 35 +54 60
4 Onteniente 42 21 14 7 67 32 +35 56
5 Alacuás 42 21 7 14 60 52 +8 49
6 Onda 42 16 15 11 43 34 +9 47
7 Torrent 42 16 14 12 60 46 +14 46
8 Vall de Uxó 42 16 14 12 63 51 +12 46
9 Betxí 42 14 15 13 54 39 +15 43
10 Villajoyosa 42 17 8 17 54 49 +5 42
11 Pego 42 14 13 15 43 43 0 41
12 Algemesí 42 12 17 13 33 41 −8 41
13 Acero 42 14 10 18 52 63 −11 38
14 Sueca 42 14 10 18 53 49 +4 38
15 Denia 42 12 14 16 43 62 −19 38
16 Aspense 42 13 10 19 46 59 −13 36
17 Ilicitano 42 10 15 17 38 54 −16 35
18 Alicante 42 11 10 21 32 70 −38 32
19 Requena 42 10 11 21 31 54 −23 31
20 Saguntino 42 8 11 23 43 76 −33 27
21 Canals 42 5 17 20 17 56 −39 27
22 Benicarló 42 5 12 25 28 86 −58 22 Relegation

Group 7[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Moscardó 38 22 10 6 63 31 +32 54 Promotion to the Segunda División B
2 Móstoles 38 24 6 8 79 37 +42 54
3 Parla 38 22 9 7 72 34 +38 53
4 R. Madrid Aficionados 38 21 8 9 63 27 +36 50
5 Fuenlabrada 38 22 4 12 77 43 +34 48
6 Carabanchel 38 16 12 10 53 40 +13 44
7 San Fernando 38 16 11 11 61 53 +8 43
8 Navalcarnero 38 15 9 14 49 47 +2 39
9 Rayo Vallecano 38 17 4 17 61 68 −7 38
10 Colmenar 38 14 8 16 55 58 −3 36
11 Alcobendas 38 14 8 16 47 55 −8 36
12 Vicálvaro 38 15 6 17 59 60 −1 36
13 Pelayo 38 10 15 13 55 59 −4 35
14 Valdemoro 38 14 5 19 53 50 +3 33
15 Rayo Majadahonda 38 12 9 17 39 53 −14 33
16 Vallecas 38 12 9 17 41 51 −10 33
17 Aranjuez 38 9 12 17 44 56 −12 30
18 Fuencarral 38 10 10 18 47 68 −21 30 Relegation
19 Ciempozuelos 38 9 10 19 39 68 −29 28
20 Pozuelo 38 2 3 33 24 123 −99 7

Group 8[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Numancia 38 23 12 3 89 22 +67 58 Promotion to the Segunda División B
2 Lermeño 38 21 12 5 76 33 +43 54
3 Cristo Olímpico 38 20 11 7 75 38 +37 51
4 Valladolid Promesas 38 20 10 8 67 40 +27 50
5 Almazán 38 19 9 10 80 50 +30 47
6 Salmantino 38 16 14 8 43 27 +16 46
7 Gim. Segoviana 38 16 9 13 65 61 +4 41
8 Zamora 38 16 9 13 63 63 0 41
9 Astorga 38 13 14 11 42 47 −5 40
10 B. San José 38 12 13 13 47 50 −3 37
11 Bembibre 38 12 13 13 44 47 −3 37
12 Benavente 38 10 14 14 48 60 −12 34
13 Arandina 38 12 9 17 52 69 −17 33
14 C. León 38 8 16 14 45 51 −6 32
15 Endesa Ponf. 38 9 13 16 38 65 −27 31
16 Hullera 38 8 14 16 39 69 −30 30
17 Herrera 38 9 11 18 50 71 −21 29
18 Ejido 38 8 11 19 37 62 −25 27 Relegation
19 Toreno 38 4 17 17 27 52 −25 25
20 Cacabelense 38 4 9 25 25 75 −50 17

Group 9[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Estepona 40 28 9 3 84 17 +67 65 Promotion to the Segunda División B
2 Los Boliches 40 25 6 9 81 31 +50 56
3 At. Malagueño 40 17 17 6 80 42 +38 51
4 Ronda 40 21 8 11 64 33 +31 50
5 Fuengirola 40 18 13 9 70 61 +9 49
6 Martos 40 22 4 14 68 45 +23 48
7 Poli. Ejido 40 20 8 12 63 48 +15 48
8 Motril 40 18 11 11 45 39 +6 47
9 Úbeda 40 17 11 12 67 56 +11 45
10 Guadix 40 17 11 12 65 45 +20 45
11 Mijas 40 15 11 14 51 49 +2 41
12 El Palo 40 14 11 15 71 65 +6 39
13 At. Macael 40 13 12 15 43 42 +1 38
14 Torremolinos 40 15 7 18 56 65 −9 37
15 Antequerano 40 11 13 16 37 59 −22 35
16 San Pedro 40 12 9 19 52 77 −25 33
17 Benamiel 40 9 13 18 39 58 −19 31
18 Mojácar 40 6 14 20 33 63 −30 26 Relegation
19 La Zubia 40 6 9 25 35 75 −40 21
20 Coín 40 5 9 26 34 100 −66 19
21 Barea 40 4 8 28 33 101 −68 16

Group 10[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Utrera 38 27 5 6 90 26 +64 59 Promotion to the Segunda División B
2 Lebrija 38 24 9 5 67 29 +38 57
3 Écija 38 22 6 10 76 26 +50 50
4 Coria 38 18 9 11 53 32 +21 45
5 Ayamonte 38 18 9 11 57 37 +20 45
6 Cádiz B 38 19 7 12 66 43 +23 45
7 San Roque 38 16 12 10 48 29 +19 44
8 Dos Hermanas 38 12 15 11 41 42 −1 39
9 San Fernando 38 14 10 14 39 44 −5 38
10 Chiclana 38 16 6 16 45 50 −5 38
11 Portuense 38 11 15 12 49 47 +2 37
12 Palma Río 38 15 7 16 47 52 −5 37
13 Rota 38 14 8 16 40 54 −14 36
14 Puerto Real 38 12 11 15 35 40 −5 35
15 Montilla 38 15 5 18 42 48 −6 35
16 Santaella 38 13 8 17 47 53 −6 34
17 Pilas 38 11 6 21 42 63 −21 28 Relegation
18 Miramar 38 9 4 25 31 89 −58 22
19 Bollullos 38 4 10 24 25 71 −46 18
20 Brenes 38 3 12 23 22 87 −65 18

Group 11[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Mallorca At. 40 33 5 2 120 28 +92 71 Promotion to the Segunda División B
2 Ibiza 40 23 9 8 79 29 +50 55
3 Alayor 40 22 10 8 64 30 +34 54
4 Manacor 40 19 11 10 67 43 +24 49
5 Cade Paguera 40 17 14 9 55 34 +21 48
6 Santa Eulalia 40 19 8 13 54 45 +9 46
7 Felanitx 40 18 9 13 61 57 +4 45
8 Constancia 40 16 10 14 45 44 +1 42
9 Llosetense 40 16 10 14 56 64 −8 42
10 Portmany 40 17 7 16 51 42 +9 41
11 Hospitalet 40 16 9 15 48 45 +3 41
12 Ferrerías 40 11 16 13 34 39 −5 38
13 Isleño 40 13 10 17 45 59 −14 36
14 Sóller 40 10 15 15 55 59 −4 35
15 Arenal 40 13 8 19 42 72 −30 34
16 Cala d'Or 40 11 11 18 49 79 −30 33
17 Alcudia 40 8 16 16 51 64 −13 32 Relegation
18 Alaró 40 7 15 18 39 62 −23 29
19 Santañy 40 11 7 22 41 63 −22 29
20 Calviá 40 3 15 22 39 76 −37 21
21 Murense 40 5 9 26 33 94 −61 19

Group 12[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Salud 44 26 10 8 82 53 +29 62 Promotion to the Segunda División B
2 Las Palmas At. 44 27 6 11 98 30 +68 60
3 Tenisca 44 24 10 10 50 26 +24 58
4 Ferreras 44 22 12 10 70 57 +13 56
5 Puerto Cruz 44 21 11 12 86 58 +28 53
6 Corralejo 44 23 5 16 68 51 +17 51
7 Mensajero 44 18 12 14 70 55 +15 48
8 Ibarra 44 17 13 14 73 52 +21 47
9 Aridane 44 19 8 17 71 59 +12 46
10 Artesano 44 17 12 15 60 59 +1 0441
11 Águilas 44 16 10 18 68 76 −8 42
12 Icodense 44 19 6 19 68 78 −10 0421
13 At. Paso 44 13 15 16 44 44 0 41
14 Arguineguín 44 18 5 21 65 75 −10 41
15 Laguna 44 17 6 21 54 77 −23 40
16 Orotava 44 14 11 19 59 55 +4 39
17 Gomera 44 17 5 22 46 67 −21 39
18 Arucas 44 14 11 19 59 61 −2 39 Relegation
19 Atalaya 44 12 14 18 63 82 −19 38
20 San Andrés 44 12 14 18 47 55 −8 38
21 Lanzarote 44 13 10 21 40 64 −24 36
22 San Antonio 44 12 6 26 56 84 −28 30
23 Santa Brígida 44 4 10 30 37 116 −79 18

1 Artesano & Icodense were docked 2 points.

Group 13[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Orihuela 38 27 8 3 79 20 +59 62 Promotion to the Segunda División B
2 Yeclano 38 19 14 5 66 27 +39 52
3 Olímpico T. 38 20 8 10 69 37 +32 48
4 Abarán 38 17 13 8 49 39 +10 47
5 Cox 38 18 9 11 42 38 +4 45
6 Santomera 38 19 7 12 53 39 +14 45
7 Cieza 38 17 10 11 52 39 +13 44
8 Dolores 38 17 9 12 55 42 +13 43
9 Imperial 38 17 9 12 63 47 +16 43
10 Horadada 38 16 10 12 66 44 +22 42
11 Albaterense 38 15 11 12 62 47 +15 41
12 Beniel 38 16 9 13 53 40 +13 41
13 Torre Pacheco 38 12 10 16 44 51 −7 34
14 Naval 38 11 11 16 48 64 −16 33
15 Mar Menor 38 12 9 17 48 53 −5 33
16 Bigastro 38 9 10 19 37 49 −12 28
17 Roldán 38 10 5 23 48 78 −30 25
18 Águilas 38 4 14 20 38 75 −37 22
19 Torreagüera 38 7 6 25 21 83 −62 20 Relegation
20 Callosa 38 4 4 30 22 103 −81 12

Group 14[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Mérida 40 34 3 3 122 21 +101 71 Promotion to the Segunda División B
2 Extremadura 40 33 3 4 105 17 +88 69
3 Cacereño 40 29 4 7 89 21 +68 62
4 Puebla Patria 40 19 10 11 70 45 +25 48
5 Vasco Núñez 40 19 7 14 77 52 +25 45
6 Villanovense 40 17 10 13 53 46 +7 44
7 Villafranca 40 17 10 13 64 48 +16 44
8 Díter Zafra 40 17 9 14 56 47 +9 43
9 Moralo 40 19 4 17 70 56 +14 42
10 La Estrella 40 17 7 16 62 52 +10 41
11 Montijo 40 14 13 13 70 61 +9 41
12 Badajoz Pr. 40 16 7 17 73 66 +7 39
13 Sanvicenteño 40 15 8 17 61 76 −15 38
14 Orellana 40 16 6 18 51 59 −8 38
15 Malpartida 40 14 8 18 56 83 −27 36
16 Pueblonuevo 40 12 10 18 51 67 −16 34
17 Cabezuela 40 10 6 24 54 104 −50 26 Relegation
18 Coria 40 7 11 22 36 68 −32 25
19 Valverdeño 40 8 7 25 44 112 −68 23
20 Fuente Cantos 40 7 2 31 33 121 −88 16
21 Atalaya 40 4 7 29 24 99 −75 15

Group 15[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Mirandés 38 23 9 6 79 23 +56 55 Promotion to the Segunda División B
2 Chantrea 38 20 11 7 68 42 +26 51
3 Tudelano 38 21 8 9 80 43 +37 50
4 Peña Sport 38 16 14 8 54 41 +13 46
5 Oberena 38 17 9 12 65 52 +13 43
6 Artajonés 38 17 8 13 57 48 +9 42
7 Ribaforada 38 15 11 12 58 58 0 41
8 Izarra 38 17 7 14 55 46 +9 41
9 Haro 38 13 15 10 51 36 +15 41
10 Logroñés Pr. 38 13 13 12 47 48 −1 39
11 Burladés 38 15 8 15 40 50 −10 38
12 Egüés 38 10 13 15 67 63 +4 33
13 Berceo 38 9 15 14 39 51 −12 33
14 San Adrián 38 13 7 18 46 53 −7 33
15 Alfaro 38 11 11 16 38 52 −14 33
16 San Juan 38 10 13 15 47 62 −15 33
17 Corellano 38 11 10 17 37 62 −25 32
18 Urroztarra 38 11 5 22 56 75 −19 27 Relegation
19 Alberite 38 8 10 20 39 80 −41 26
20 Iruña 38 6 11 21 35 73 −38 23

Group 16[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Barbastro 38 28 6 4 83 36 +47 62 Promotion to the Segunda División B
2 Sariñena 38 21 10 7 76 39 +37 52
3 Tauste 38 19 8 11 58 34 +24 46
4 Huesca 38 20 6 12 66 40 +26 46
5 Ejea 38 17 10 11 59 46 +13 44
6 Monzón 38 15 14 9 60 38 +22 44
7 Sabiñánigo 38 16 10 12 54 51 +3 42
8 Alcañiz 38 16 9 13 64 51 +13 41
9 Utrillas 38 15 8 15 55 48 +7 38
10 Calatayud 38 13 12 13 56 59 −3 38
11 Alcorisa 38 15 7 16 56 69 −13 37
12 Hernán Cortés 38 11 14 13 48 53 −5 36
13 Gelsa 38 14 8 16 58 61 −3 36
14 Tarazona 38 13 10 15 42 52 −10 36
15 Mallén 38 11 12 15 49 53 −4 34
16 Caspe 38 12 7 19 50 58 −8 31
17 Peralta 38 11 8 19 60 81 −21 30
18 Illueca 38 11 7 20 41 66 −25 29 Relegation
19 Oliver 38 7 6 25 36 72 −36 20
20 Jacetano 38 6 6 26 34 98 −64 18

Group 17[edit]

Pos
Team
Pld
W
D
L
GF
GA
GD
Pts
Qualification or relegation
1 Toledo 42 25 12 5 63 30 +33 62 Promotion to the Segunda División B
2 Villarrobledo 42 23 12 7 72 27 +45 58
3 Alcázar 42 21 13 8 76 45 +31 55
4 Guadalajara 42 21 10 11 67 47 +20 52
5 Quintanar 42 19 14 9 71 55 +16 52
6 La Roda 42 18 14 10 50 40 +10 50
7 Talavera 42 18 13 11 55 45 +10 49
8 Daimiel 42 19 10 13 68 39 +29 48
9 Valdepeñas 42 19 9 14 66 52 +14 47
10 Fuensalida 42 15 14 13 55 52 +3 44
11 Azuqueca 42 15 14 13 60 52 +8 44
12 Conquense 42 14 13 15 60 58 +2 41
13 Madridejos 42 14 12 16 52 55 −3 40
14 Villacañas 42 11 18 13 51 61 −10 40
15 Los Yébenes 42 10 16 16 42 44 −2 36
16 Campillo 42 10 15 17 51 65 −14 35
17 Puertollano 42 11 12 19 47 62 −15 34
18 Yepes 42 11 11 20 44 62 −18 33 Relegation
19 Almansa 42 10 11 21 33 71 −38 31
20 Sonseca 42 9 9 24 46 80 −34 27
21 Mota Cuervo 42 7 11 24 46 82 −36 25
22 Criptanense 42 6 9 27 36 87 −51 0191

1 Criptanense was docked 2 points.

External links[edit]