1991–92 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

1991–92 season was the 58th Tercera División season from its creation in 1929. The competition was played through a 17 groups of 20 teams each. The top four teams of every group played the Segunda División B play-off, while the last three or four teams of every groups were relegated to Divisiones regionales.

The season 1991–92 of Tercera División of Spanish football started August 1991 and ended May 1992.

Group I[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Racing C. Ferrol 38 23 8 7 82 34 +48 54
2 Celta Turista C.F. 38 19 15 4 61 24 +37 53
3 C.D. Carballiño 38 19 12 7 52 30 +22 50
4 Bergantiños C.F. 38 20 9 9 58 27 +31 49
5 Centro Dep. Barco 38 21 7 10 62 28 +34 49
6 S.D. Burela 38 15 14 9 52 37 +15 44
7 C.D. Estradense 38 15 10 13 33 37 −4 40
8 Órdenes C.F. 38 12 15 11 36 27 +9 39
9 Arosa S.C. 38 13 12 13 47 40 +7 38
10 S.D.C. Mindoniense 38 13 12 13 40 44 −4 38
11 Gondomar C.F. 38 14 9 15 37 54 −17 37
12 Gran Peña F.C. 38 11 15 12 41 46 −5 37
13 Vivero C.F. 38 11 15 12 40 33 +7 37
14 Villalonga C.F. 38 13 11 14 48 44 +4 37
15 Meirás C.F. 38 12 12 14 21 35 −14 36
16 Flavia S.D. 38 9 13 16 29 43 −14 31
17 Alondras C.F. 38 11 8 19 42 58 −16 30
18 Brigantium C.F. 38 6 11 21 33 74 −41 23
19 Coruxo C.F. 38 8 7 23 32 79 −47 23
20 Club Lemos 38 3 9 26 27 79 −52 15
Source:

Group II[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 CD Lealtad 38 21 10 7 67 34 +33 52
2 Caudal Deportivo 38 20 11 7 53 23 +30 51
3 UP Langreo 38 19 13 6 58 28 +30 51
4 Club Hispano 38 15 19 4 41 20 +21 49
5 Club Marino 38 18 13 7 51 25 +26 49
6 Real Titánico 38 18 12 8 51 29 +22 48
7 Navia CF 38 17 9 12 57 46 +11 43
8 UD Gijón Industrial 38 12 15 11 32 36 −4 39
9 CD Turón 38 12 14 12 39 49 −10 38
10 Santiago de Aller CF 38 11 14 13 39 39 0 36
11 Candás CF 38 10 16 12 26 37 −11 36
12 Ribadesella CF 38 8 19 11 32 35 −3 35
13 Club Siero 38 6 20 12 31 37 −6 32
14 Pumarín CF 38 12 8 18 38 46 −8 32
15 AD Universidad de Oviedo 38 8 15 15 44 56 −12 31
16 Astur CF 38 8 15 15 25 38 −13 31
17 CD Tuilla 38 8 13 17 39 57 −18 29
18 Lada Langreo 38 8 12 18 31 58 −27 28
19 CD Praviano 38 6 15 17 32 55 −23 27
20 CD San Martín 38 2 19 17 32 70 −38 23
Source:

Group III[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Escobedo 38 24 13 1 65 6 +59 61
2 Marina Cudeyo 38 23 12 3 64 22 +42 58
3 Laredo 38 22 11 5 80 22 +58 55
4 Comillas 38 19 13 6 63 30 +33 51
5 Pontejos 38 16 13 9 40 26 +14 45
6 Castro 38 16 12 10 54 36 +18 44
7 Cayón 38 17 9 12 56 38 +18 43
8 Santoña 38 13 16 9 42 30 +12 42
9 Rayo Cantabria 38 15 9 14 48 43 +5 39
10 Tropezón 38 13 12 13 48 43 +5 38
11 Colindres 38 13 11 14 39 44 −5 37
12 Unión Club 38 14 8 16 31 37 −6 36
13 Selaya 38 10 14 14 43 50 −7 34
14 Barreda 38 13 8 17 34 47 −13 34
15 Ribamontán 38 11 11 16 30 49 −19 33
16 Naval 38 11 9 18 30 47 −17 31
17 Ramales 38 8 14 16 31 61 −30 30
18 Barquereño 38 8 5 25 24 63 −39 21
19 Vimenor 38 5 6 27 24 89 −65 16
20 San Justo 38 3 6 29 29 92 −63 12
Source:

Group IV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Real Unión 38 25 3 10 63 28 +35 53
2 Beasaín 38 19 14 5 53 21 +32 52
3 Elgóibar 38 17 13 8 52 35 +17 47
4 Amorebieta 38 18 10 10 55 30 +25 46
5 Zalla 38 15 11 12 44 36 +8 41
6 Tolosa 38 15 10 13 41 30 +11 40
7 Santutxu 38 14 11 13 41 36 +5 39
8 Arenas G. 38 13 12 13 28 30 −2 38
9 Aurrerá Ond. 38 13 12 13 37 40 −3 38
10 Cult. Durango 38 14 10 14 37 41 −4 38
11 Gernika 38 12 13 13 27 37 −10 37
12 Mondragón 38 13 11 14 47 50 −3 37
13 Munguía 38 15 7 16 31 36 −5 37
14 Getxo 38 12 12 14 41 40 +1 36
15 Bermeo 38 12 11 15 50 44 +6 35
16 Sodupe 38 11 12 15 43 46 −3 34
17 Galdakao 38 13 7 18 33 41 −8 33
18 Lagún Onak 38 11 10 17 34 46 −12 32
19 Pasajes 38 8 11 19 37 69 −32 27
20 Abetxuko 38 5 10 23 21 79 −58 20
Source:

Group V[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Gramanet 38 23 9 6 70 34 +36 55
2 Balaguer 38 23 8 7 87 38 +49 54
3 Júpiter 38 20 8 10 63 46 +17 48
4 Premiá 38 21 5 12 67 39 +28 47
5 Barcelona C 38 17 10 11 88 50 +38 44
6 Blanes 38 17 10 11 52 41 +11 44
7 Cristinenc 38 14 13 11 50 47 +3 41
8 Granollers 38 13 13 12 51 57 −6 39
9 Igualada 38 17 5 16 61 49 +12 39
10 Vilobí 38 14 10 14 47 47 0 38
11 Manresa 38 14 9 15 56 61 −5 37
12 Tortosa 38 13 9 16 54 60 −6 35
13 Rubí 38 14 7 17 56 59 −3 35
14 Roda Barà 38 10 14 14 41 44 −3 34
15 Martinenc 38 13 8 17 48 56 −8 34
16 Europa 38 10 14 14 40 55 −15 34
17 Banyoles 38 10 13 15 43 61 −18 33
18 Horta 38 8 12 18 40 66 −26 28
19 Olot 38 7 7 24 33 78 −45 21
20 Sant Cugat 38 8 4 26 39 98 −59 20
Source:

Group VI[edit]

North[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Valencia B 34 27 6 1 90 19 +71 60
2 Lliria 34 19 7 8 57 34 +23 45
3 Sueca 34 17 11 6 49 32 +17 45
4 Saguntino 34 17 10 7 53 34 +19 44
5 Foyos 34 15 9 10 39 38 +1 39
6 Alacuás 34 12 14 8 39 28 +11 38
7 Carcaixent 34 15 6 13 42 48 −6 36
8 Acero 34 14 8 12 45 41 +4 36
9 Almazora 34 12 11 11 39 37 +2 35
10 Vall de Uxó 34 10 15 9 34 32 +2 35
11 Onda 34 12 11 11 39 36 +3 35
12 Betxí 34 8 16 10 32 32 0 32
13 Paiporta 34 10 10 14 41 41 0 30
14 Vinaroz 34 9 7 18 40 56 −16 25
15 Paterna 34 6 11 17 26 51 −25 23
16 Burriana 34 5 10 19 22 46 −24 20
17 Ribarroja 34 4 10 20 27 68 −41 18
18 Cullera 34 5 6 23 26 67 −41 16
Source:

South[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Eldense 34 20 9 5 47 19 +28 49
2 Horadada 34 18 10 6 57 35 +22 46
3 Onteniente 34 17 11 6 46 21 +25 45
4 Villena 34 14 15 5 57 30 +27 43
5 Calpe 34 17 9 8 46 33 +13 43
6 Pinoso 34 14 15 5 39 21 +18 43
7 Jávea 34 15 12 7 46 25 +21 42
8 Villajoyosa 34 13 13 8 54 42 +12 39
9 Ilicitano 34 14 9 11 50 36 +14 37
10 Olímpic 34 12 13 9 46 37 +9 37
11 Pego 34 8 14 12 35 35 0 30
12 Aspense 34 7 12 15 31 46 −15 26
13 Canals 34 7 12 15 34 44 −10 26
14 Alicante 34 5 15 14 31 44 −13 25
15 Albatera 34 6 12 16 23 60 −37 24
16 Ollería 34 4 15 15 18 38 −20 23
17 Denia 34 6 9 19 29 54 −25 21
18 Monóvar 34 2 9 23 17 86 −69 13
Source:

Group VII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Real Madrid C 38 23 10 5 74 29 +45 56
2 Aranjuez CF 38 20 11 7 60 31 +29 51
3 CD Móstoles 38 22 5 11 74 45 +29 49
4 RSD Alcalá 38 19 9 10 54 41 +13 47
5 CF Rayo Majadahonda 38 18 10 10 58 43 +15 46
6 SR Villaverde BCF 38 14 14 10 57 48 +9 42
7 CD Colonia Moscardó 38 13 16 9 58 45 +13 42
8 AD Torrejón 38 14 13 11 52 59 −7 41
9 CD Pegaso 38 15 10 13 49 45 +4 40
10 CF Fuenlabrada 38 14 11 13 41 39 +2 39
11 AD Parla 38 13 11 14 44 49 −5 37
12 CD Carabanchel 38 12 13 13 39 42 −3 37
13 Rayo Vallecano B 38 13 11 14 52 55 −3 37
14 CD San Fernando 38 10 16 12 39 37 +2 36
15 CD Vicálvaro 38 11 10 17 46 54 −8 32
16 UD San S. de los Reyes 38 10 12 16 30 45 −15 32
17 CD Las Rozas 38 12 7 19 50 61 −11 31
18 CDA Navalcarnero 38 9 11 18 39 62 −23 29
19 AD Alcobendas 38 7 10 21 38 54 −16 24
20 Atlético Valdemoro 38 2 8 28 33 103 −70 12
Source:

Group VIII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 C.At. Bembibre 38 21 8 9 61 34 +27 50
2 At. Astorga F.C. 38 17 15 6 56 30 +26 49
3 Zamora C.F. 38 20 7 11 57 45 +12 47
4 C. Cult. León 38 14 18 6 64 41 +23 46
5 C.D. Salmantino 38 18 10 10 57 36 +21 46
6 S.D. Almazán 38 16 14 8 56 40 +16 46
7 S.D. Gim. Segoviana 38 17 9 12 50 42 +8 43
8 Whisky Dyc 38 15 13 10 56 34 +22 43
9 C.D. Venta Baños 38 17 9 12 52 48 +4 43
10 La Bañeza F.C. 38 17 8 13 52 49 +3 42
11 At. Burgalés 38 16 9 13 60 59 +1 41
12 Racing Lermeño C.F. 38 12 13 13 55 52 +3 37
13 S.D. Hullera V.L. 38 13 11 14 41 44 −3 37
14 C.D. Béjar Ind. 38 14 8 16 43 42 +1 36
15 Sporting C. Uxama 38 13 8 17 44 59 −15 34
16 S.D. Gim. Medinense 38 8 13 17 29 46 −17 29
17 Arandina C.F. 38 8 12 18 39 54 −15 28
18 C.F. Endesa Ponf. 38 8 7 23 25 46 −21 23
19 S.D. Fabero 38 7 8 23 36 77 −41 22
20 C.F. Briviesca 38 5 8 25 33 88 −55 18
Source:

Group IX[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Vélez C.F. 36 25 4 7 70 41 +29 54
2 C.D. Mármol Macael 36 23 5 8 69 24 +45 51
3 Iliturgi C.F. 36 22 7 7 49 20 +29 51
4 C. At. Malagueño 36 22 7 7 72 31 +41 51
5 Pol. Almería 36 19 11 6 59 28 +31 49
6 Baeza C.F. 36 17 7 12 48 42 +6 41
7 Martos C.D. 36 14 11 11 42 39 +3 39
8 Motril C.F. 36 15 8 13 46 47 −1 38
9 Atarfe Ind. C.F. 36 14 10 12 66 46 +20 38
10 Granada B 36 14 9 13 49 48 +1 37
11 A.D. Adra 36 14 9 13 45 33 +12 37
12 U.D. San Pedro 36 13 10 13 48 46 +2 36
13 U.D. Maracena 36 14 4 18 46 46 0 32
14 Úbeda C.F. 36 12 7 17 50 52 −2 31
15 Guadix C.F. 36 11 8 17 42 46 −4 30
16 Juventud Torremolinos 36 8 6 22 34 66 −32 22
17 C.D. Ronda 36 6 7 23 31 76 −45 19
18 C.D. Nerja 36 4 8 24 23 91 −68 16
19 C.D. Mijas 36 3 6 27 18 85 −67 10[a]
20 Melilla B (retired) 0 0 0 0 0 0 0 0
Source:
Notes:
  1. ^ 2 penalty points

Group X[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Sevilla F.C. B 38 22 10 6 65 25 +40 54
2 Écija Balompié 38 21 10 7 67 22 +45 52
3 C.D. San Roque 38 20 9 9 64 36 +28 49
4 Algeciras C.F. 38 19 11 8 56 28 +28 49
5 San Juan 38 15 15 8 50 34 +16 45
6 C.D. Mairena 38 16 12 10 52 42 +10 44
7 C.D. Pozoblanco 38 18 7 13 50 33 +17 43
8 C.D. Lebrija 38 16 11 11 47 41 +6 43
9 U.D. Los Palacios 38 14 13 11 54 41 +13 41
10 U.D. Roteña 38 15 9 14 54 56 −2 39
11 Coria C.F. 38 15 8 15 55 46 +9 38
12 Jerez Ind. C.F. 38 15 8 15 39 44 −5 38
13 Montilla C.F. 38 14 8 16 38 41 −3 36
14 C. At. Lucentino Ind. 38 10 13 15 42 55 −13 33
15 Chiclana C.F. 38 11 9 18 52 60 −8 31
16 Cádiz C.F. B 38 8 14 16 37 52 −15 30
17 At. Palma del Río 38 7 13 18 32 64 −32 27
18 C.D. San Fernando 38 8 10 20 30 58 −28 26
19 Santaella C.F. 38 10 4 24 29 74 −45 24
20 C.At. Ceuta 38 4 10 24 25 86 −61 18
Source:

Group XI[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 SD Ibiza 38 29 6 3 78 16 +62 64
2 CD Manacor 38 26 2 10 59 30 +29 54
3 CD Atlético Baleares 38 22 9 7 61 36 +25 53
4 Mallorca Atlético 38 21 10 7 59 31 +28 52
5 S.D. Portmany 38 19 7 12 45 40 +5 45
6 C.D. Playas Calviá 38 17 11 10 63 34 +29 45
7 C.D. Ferriolense 38 16 10 12 52 41 +11 42
8 CF Sóller 38 17 7 14 56 38 +18 41
9 C.D. Cardessar 38 15 10 13 46 46 0 40
10 C.D. Cala Millor 38 13 13 12 50 41 +9 39
11 CD Alayor 38 13 9 16 48 46 +2 35
12 Santa Eulàlia 38 11 12 15 42 44 −2 34
13 C.D. Ferrerías 38 10 12 16 45 45 0 32
14 C.D. Llosetense 38 10 12 16 47 60 −13 32
15 UD Arenal 38 10 12 16 43 39 +4 32
16 Son Roca 38 12 8 18 35 44 −9 32
17 UD Poblense 38 9 12 17 39 45 −6 30
18 C.D. España Lluchmayor 38 10 6 22 38 68 −30 26
19 U.D. Seislán 38 9 5 24 31 60 −29 23
20 CD Cala d'Or 38 2 5 31 15 148 −133 9
Source:

Group XII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 U.D. Las Palmas B 38 27 5 6 86 30 +56 59
2 C.D. Mensajero 38 23 5 10 67 30 +37 51
3 U.D. Orotava 38 22 7 9 69 33 +36 51
4 U.D. Gáldar 38 18 12 8 52 43 +9 48
5 U.D. Telde 38 19 8 11 67 43 +24 46
6 C.D. Arguineguín 38 18 5 15 51 53 −2 41
7 U.D. Realejos 38 17 6 15 56 49 +7 40
8 U.D. Güimar 38 15 9 14 45 42 +3 39
9 S.D. Tenisca 38 15 9 14 53 60 −7 39
10 Real Artesano F.C. 38 14 10 14 43 53 −10 38
11 U.D. Salud 38 12 12 14 51 48 +3 36
12 C.D. Corralejo 38 14 8 16 55 52 +3 36
13 U.D. Aridane 38 13 8 17 49 47 +2 34
14 U.D. Ibarra 38 12 9 17 36 41 −5 33
15 U.D. Vecindario 38 13 7 18 39 62 −23 33
16 A.D. Laguna 38 13 6 19 44 52 −8 32
17 C.D. Unión Tejina 38 10 10 18 35 51 −16 30
18 U.D. Icodense 38 10 6 22 37 59 −22 26
19 C.D. I'Gara 38 6 13 19 31 74 −43 25
20 Ferreras C.F. 38 6 11 21 32 76 −44 23
Source:

Group XIII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 C.D. Beniel 38 21 12 5 53 23 +30 54
2 Águilas C.F. 38 23 7 8 73 30 +43 53
3 Imperial C.F. 38 20 13 5 54 22 +32 53
4 C.F. Santomera 38 19 12 7 62 41 +21 50
5 Caravaca C.F. 38 17 14 7 46 32 +14 48
6 Lorca Deportiva 38 19 5 14 65 41 +24 43
7 C.D. Cieza Prom. 38 16 10 12 54 45 +9 42
8 A.D. Mar Menor 38 14 13 11 45 40 +5 41
9 Jumilla C.F. 38 15 11 12 49 41 +8 41
10 Fuente Álamo C.F. 38 14 10 14 56 53 +3 38
11 C.D. Cieza 38 12 10 16 37 41 −4 34
12 Pinatar C.F. 38 9 15 14 31 40 −9 33
13 Muleño C.F. 38 10 13 15 34 45 −11 33
14 A.D. San Miguel 38 11 10 17 35 52 −17 32
15 Abarán C.F. 38 11 10 17 46 60 −14 32
16 Cehegín C.F. 38 10 11 17 38 54 −16 31
17 Olímpico Totana C.F. 38 10 10 18 30 48 −18 30
18 C.D. Alberca 38 9 11 18 32 61 −29 29
19 Barinas C.F. 38 9 8 21 36 60 −24 26
20 C.D. Algar 38 4 9 25 29 76 −47 17
Source:

Group XIV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 U.P. Plasencia 38 28 6 4 86 18 +68 62
2 C.P. Cacereño 38 26 6 6 89 21 +68 58
3 Moralo C.P. 38 25 8 5 59 22 +37 58
4 C.D. Don Benito 38 24 10 4 84 17 +67 58
5 C. Cristian Lay 38 20 7 11 73 43 +30 47
6 U.D. Mérida Prom. 38 17 12 9 66 40 +26 46
7 U.D. Montijo 38 18 8 12 55 34 +21 44
8 A.D. Llerenense 38 15 11 12 50 44 +6 41
9 C.D. Badajoz Prom. 38 16 7 15 59 48 +11 39
10 C.D. Miajadas 38 14 11 13 48 42 +6 39
11 U. Cult. La Estrella 38 12 12 14 45 50 −5 36
12 C.D. Castuera 38 16 4 18 45 65 −20 36
13 C.D. Díter Zafra 38 12 11 15 42 57 −15 35
14 S.P. Villafranca 38 11 11 16 42 56 −14 33
15 C.D. Azuaga 38 10 10 18 36 62 −26 30
16 C.D. San Serván 38 13 4 21 42 71 −29 30
17 C.P. Cetarsa Talayuela 38 9 10 19 41 64 −23 28
18 C.P. Cabezuela 38 4 8 26 40 98 −58 16
19 C.D. Orellana 38 4 7 27 26 82 −56 15
20 R.C. Valverdeño 38 2 5 31 25 119 −94 9
Source:

Group XV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 C.D. Calahorra 38 24 10 4 72 28 +44 58
2 C.D. Izarra 38 21 15 2 54 20 +34 57
3 C.At. Artajonés 38 21 6 11 71 46 +25 48
4 C.D. Peña Sport 38 17 14 7 56 27 +29 48
5 C.D. Mirandés 38 15 13 10 51 25 +26 43
6 C.D. Alfaro 38 14 14 10 51 38 +13 42
7 C.D. Azkoyen 38 13 15 10 51 51 0 41
8 C.D. Beti Onak 38 14 12 12 41 44 −3 40
9 U.C.D. Burladés 38 13 12 13 45 38 +7 38
10 U.D. Cult. Chantrea 38 14 10 14 46 45 +1 38
11 C.D. Arnedo 38 13 11 14 42 46 −4 37
12 C.D. Egüés 38 13 11 14 50 54 −4 37
13 C.D. Oberena 38 12 10 16 43 57 −14 34
14 C.D. River Ebro 38 8 17 13 38 48 −10 33
15 CD Ribaforada 38 10 13 15 30 44 −14 33
16 C. Haro Deportivo 38 10 11 17 36 47 −11 31
17 C.D. San Adrián 38 7 16 15 31 48 −17 30
18 C.D. Berceo 38 8 14 16 30 47 −17 30
19 C.D. Autol 38 6 12 20 28 61 −33 24
20 Yagüe C.F. 38 5 8 25 44 96 −52 18
Source:

Group XVI[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Endesa Andorra 38 25 10 3 96 22 +74 60
2 Barbastro 38 23 9 6 73 28 +45 55
3 Utebo 38 22 11 5 64 25 +39 55
4 Hernán Cortés 38 20 13 5 80 32 +48 53
5 Monzón 38 18 14 6 61 35 +26 50
6 Ejea 38 16 11 11 50 38 +12 43
7 Teruel 38 17 9 12 48 45 +3 43
8 Sabiñánigo 38 17 9 12 62 40 +22 43
9 Monzalbarba 38 15 12 11 53 39 +14 42
10 Ebro 38 16 9 13 52 53 −1 41
11 Sariñena 38 16 6 16 46 53 −7 38
12 Alcolea 38 14 7 17 41 59 −18 35
13 Caspe 38 12 10 16 54 67 −13 34
14 Mallén 38 10 13 15 36 54 −18 33
15 Santa Isabel 38 9 11 18 36 57 −21 29
16 Peralta 38 9 7 22 35 75 −40 25
17 Tauste 38 8 7 23 40 78 −38 23
18 Alcorisa 38 7 8 23 36 66 −30 22
19 Calatayud 38 6 10 22 34 69 −35 22
20 Utrillas 38 5 4 29 30 92 −62 14
Source:

Group XVII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 CD Toledo 38 24 9 5 93 21 +72 57
2 UB Conquense 38 22 12 4 63 28 +35 56
3 Talavera CF 38 23 9 6 67 22 +45 55
4 Gimnástico Alcázar 38 18 13 7 52 27 +25 49
5 CP Villarrobledo 38 16 12 10 55 40 +15 44
6 CD Guadalajara 38 18 8 12 62 37 +25 44
7 Atlético Albacete 38 18 8 12 51 31 +20 44
8 AD Campillo 38 15 11 12 41 41 0 41
9 CD Los Yébenes 38 15 9 14 58 52 +6 39
10 Atlético La Solana 38 13 13 12 45 39 +6 39
11 Puertollano Industrial 38 15 9 14 44 51 −7 39
12 UD Socuéllamos 38 14 11 13 49 51 −2 39
13 CD Azuqueca 38 16 6 16 53 50 +3 38
14 Motilla CF 38 12 12 14 49 47 +2 36
15 AD Tarancón 38 13 10 15 47 51 −4 36
16 Manzanares CF 38 13 8 17 56 52 +4 34
17 Atlético Pedro Muñoz 38 10 11 17 35 39 −4 31
18 Sporting Quintanar 38 6 7 25 26 88 −62 19
19 Daimiel CF 38 7 3 28 25 67 −42 17
20 Herencia CF 38 0 3 35 14 151 −137 3
Source:

Notes[edit]

External links[edit]