1991 IAAF World Race Walking Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
1991 IAAF World Race Walking Cup
Organisers IAAF
Edition 15th
Date June 1–2
Host city San Jose, California, United States United States
Nations participating 33
Athletes participating 309
Races 3

The 1991 IAAF World Race Walking Cup was held on 1 and 2 June 1991 in the streets of San Jose, California, USA. The event was also known as IAAF Race Walking World Cup, the course followed a loop along Park Avenue and Almaden Boulevard, north and east of the intersection.

Complete results were published.[1]

Medallists[edit]

Event Gold Silver Bronze
Men
Men's 20 km walk Mikhail Shchennikov
 Soviet Union
1:20:43 Ernesto Canto
 Mexico
1:20:46 Thierry Toutain
 France
1:20:56
Men's 50 km walk Carlos Mercenario
 Mexico
3:42:03 Simon Baker
 Australia
3:46:36 Ronald Weigel
 Germany
3:47:50
Lugano Cup (Men)
Team (Men)  Italy 517 pts  Germany 491 pts  Mexico 487 pts
Women
Women's 10 km walk Irina Strakhova
 Soviet Union
43:55 Graciela Mendoza
 Mexico
44:09 Yelena Sayko
 Soviet Union
44:11
Eschborn Cup (Women)
Team (Women)  Soviet Union 203 pts  Italy 180 pts  Mexico 162 pts

Results[edit]

Men's 20 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Mikhail Shchennikov  Soviet Union (URS) 1:20:43  
2nd, silver medalist(s) Ernesto Canto  Mexico (MEX) 1:20:46  
3rd, bronze medalist(s) Thierry Toutain  France (FRA) 1:20:56  
4 Daniel Plaza  Spain (ESP) 1:21:00  
5 Giovanni De Benedictis  Italy (ITA) 1:21:13 PB
6 Walter Arena  Italy (ITA) 1:21:13  
7 Robert Korzeniowski  Poland (POL) 1:21:19  
8 Maurizio Damilano  Italy (ITA) 1:21:31  
9 Axel Noack  Germany (GER) 1:21:35  
10 Valentí Massana  Spain (ESP) 1:21:38  
11 Li Mingcai  China (CHN) 1:21:56  
12 Joel Sánchez  Mexico (MEX) 1:22:03  
13 José Urbano  Portugal (POR) 1:22:04  
14 Miguel Ángel Prieto  Spain (ESP) 1:22:19  
15 Nicholas A'Hern  Australia (AUS) 1:22:21  
16 Andrey Plotnikov  Soviet Union (URS) 1:22:29  
17 Sándor Urbanik  Hungary (HUN) 1:22:38  
18 Héctor Moreno  Colombia (COL) 1:22:40  
19 Robert Ihly  Germany (GER) 1:22:52  
20 Martial Fesselier  France (FRA) 1:22:59  
21 Bo Lingtang  China (CHN) 1:23:00
22 Tim Berrett  Canada (CAN) 1:23:10
23 Roman Mrázek  Czechoslovakia (TCH) 1:23:30
24 Aleksey Pershin  Soviet Union (URS) 1:23:32
25 Ján Záhončík  Czechoslovakia (TCH) 1:23:49
26 Sergio Galdino  Brazil (BRA) 1:23:58
27 Vladimir Andreyev  Soviet Union (URS) 1:23:59
28 Jimmy McDonald  Ireland (IRL) 1:24:07
29 Orlando Díaz  Colombia (COL) 1:24:08
30 Pavol Blažek  Czechoslovakia (TCH) 1:24:27
31 Olegario Regidor  Spain (ESP) 1:24:29
32 Zbigniew Sadlej  Poland (POL) 1:24:55
33 Sławomir Cielica  Poland (POL) 1:24:57
34 Ralf Weise  Germany (GER) 1:25:08
35 Hubert Sonnek  Czechoslovakia (TCH) 1:25:10
36 Querubín Moreno  Colombia (COL) 1:25:11
37 Valentin Kononen  Finland (FIN) 1:25:17
38 Ian McCombie  Great Britain (GBR) 1:25:10
39 Sergio Spagnulo  Italy (ITA) 1:25:30
40 Sun Xiaoguang  China (CHN) 1:25:33
41 Jean-Claude Corre  France (FRA) 1:25:35
42 Martin Rush  Great Britain (GBR) 1:25:42
43 Arturo Di Mezza  Italy (ITA) 1:25:45
44 Igor Kollár  Czechoslovakia (TCH) 1:25:57
45 Krzysztof Richter  Poland (POL) 1:26:13
46 Dave Smith  Australia (AUS) 1:26:14
47 Gyula Dudás  Hungary (HUN) 1:26:54
48 Helder Oliveira  Portugal (POR) 1:26:58
49 Augusto Cardoso  Portugal (POR) 1:27:08
50 Michael Lane  Ireland (IRL) 1:27:34
51 Julio César Urías  Guatemala (GUA) 1:27:45
52 Bernardo Segura  Mexico (MEX) 1:27:55
53 Mark Easton  Great Britain (GBR) 1:27:57
54 Tim Lewis  United States (USA) 1:28:04
55 Christophe Cousin  France (FRA) 1:28:14
56 Curtis Fisher  United States (USA) 1:28:15
57 Andrew Penn  Great Britain (GBR) 1:28:28
58 Tadahiro Kosaka  Japan (JPN) 1:28:42
59 Andrew Jachno  Australia (AUS) 1:29:22
60 Karoly Kirszt  Hungary (HUN) 1:29:24
61 Pat Murphy  Ireland (IRL) 1:27:34
62 Abdel Wahab Ferguène  Algeria (ALG) 1:29:51
63 Michael Harvey  Australia (AUS) 1:29:59
64 Yoshimi Hara  Japan (JPN) 1:30:06
65 Mario Contreiras  Portugal (POR) 1:30:07
66 Clodomiro Moreno  Colombia (COL) 1:30:16
67 Allen James  United States (USA) 1:30:25
68 Fabrice Delaforge  France (FRA) 1:30:36
69 Pauli Pirjetä  Finland (FIN) 1:30:49
70 Olaf Möldner  Germany (GER) 1:31:09
71 João Sendenski  Brazil (BRA) 1:31:44
72 Hammimed Rahouli  Algeria (ALG) 1:32:01
73 Cláudio Bertolino  Brazil (BRA) 1:32:06
74 Martin St. Pierre  Canada (CAN) 1:32:07
75 Douglas Fournier  United States (USA) 1:32:09
76 Pascal Charrière   Switzerland (SUI) 1:32:11
77 Risto Nurmi  Finland (FIN) 1:32:29
78 Derek Beaven  New Zealand (NZL) 1:32:38
79 Arezki Boumar  Algeria (ALG) 1:32:47
80 Scott Nelson  New Zealand (NZL) 1:33:10
81 Zsolt Szilagyi  Hungary (HUN) 1:33:39
82 Rene Haarpainter   Switzerland (SUI) 1:34:02
83 Abderrazak Gharfaa  Algeria (ALG) 1:34:22
84 Leighton Poidevin  Canada (CAN) 1:34:50
85 Dan Bauer  Germany (GER) 1:34:59
86 Craig Barrett  New Zealand (NZL) 1:35:34
87 Daniel Levesque  Canada (CAN) 1:36:07
88 Peter Ferrari  Sweden (SWE) 1:36:18
89 Göran Lindé  Sweden (SWE) 1:36:20
90 Ademar Kammler  Brazil (BRA) 1:37:44
91 Julio René Martínez  Guatemala (GUA) 1:37:58
92 Axel Thiele  Sweden (SWE) 1:38:22
93 Henrik Kjellgren  Sweden (SWE) 1:38:46
94 Bernard Binggeli   Switzerland (SUI) 1:38:46
95 Ivan Hernández  Puerto Rico (PUR) 1:39:08
96 José Torres  Puerto Rico (PUR) 1:39:08
97 Ron Enns  Canada (CAN) 1:40:25
98 Nelson Funes  Guatemala (GUA) 1:40:36
99 Daniele Carrobio   Switzerland (SUI) 1:41:17
100 Sean Sullivan  New Zealand (NZL) 1:41:54
101 Roberto Oscal  Guatemala (GUA) 1:42:37
102 José Mencos  Guatemala (GUA) 1:47:39
103 Sucha Singh  IND 1:48:04
104 Harmesh Lal  India (IND) 1:48:11
105 Harmana Ram  India (IND) 1:59:53
106 Feston Bwalya  Zambia (ZAM) 2:06:11
107 Patrick Nkhata  Zambia (ZAM) 2:12:45
Paul Copeland  Australia (AUS) DQ
Marcelo Palma  Brazil (BRA) DQ
Víctor Sánchez  Mexico (MEX) DQ
Ignacio Zamudio  Mexico (MEX) DQ
Jonathan Kinga  Zambia (ZAM) DQ
Godfried De Jonckheere  Belgium (BEL) DNF
Gerard Goujon  Belgium (BEL) DNF
Luc Nicque  Belgium (BEL) DNF
German Nieto  Spain (ESP) DNF
Hirofumi Sakai  Japan (JPN) DNF
Theo Koenis  Netherlands (NED) DNF
Ton van Andel  Netherlands (NED) DNF
Harold van Beek  Netherlands (NED) DNF
Hans van den Knaap  Netherlands (NED) DNF
José Ramírez  Puerto Rico (PUR) DNF
Darryl Guy-Williams  Sierra Leone (SLE) DNF
Kelly Keita Lansana  Sierra Leone (SLE) DNF
Franz Kostyukevich  Soviet Union (URS) DNF
Don Lawrence  United States (USA) DNF
Jeresani Bwalya  Zambia (ZAM) DNF

Men's 50 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Carlos Mercenario  Mexico (MEX) 3:42:03  
2nd, silver medalist(s) Simon Baker  Australia (AUS) 3:46:36  
3rd, bronze medalist(s) Ronald Weigel  Germany (GER) 3:47:50  
4 Bernd Gummelt  Germany (GER) 3:51:12  
5 Giovanni Perricelli  Italy (ITA) 3:52:51  
6 Hartwig Gauder  Germany (GER) 3:53:14  
7 Miguel Rodríguez  Mexico (MEX) 3:54:36  
8 Valeriy Spitsyn  Soviet Union (URS) 3:55:13  
9 Giuseppe de Gaetano  Italy (ITA) 3:55:45  
10 René Piller  France (FRA) 3:55:48  
11 Martín Bermúdez  Mexico (MEX) 3:58:33  
12 Fumio Imamura  Japan (JPN) 3:59:18  
13 Godfried De Jonckheere  Belgium (BEL) 3:59:26  
14 Alessandro Bellucci  Italy (ITA) 3:59:43  
15 Anatoliy Grigoryev  Soviet Union (URS) 4:00:35
16 Pavol Szikora  Czechoslovakia (TCH) 4:00:39  
17 José Marín  Spain (ESP) 4:01:02  
18 Massimo Quiriconi  Italy (ITA) 4:01:21  
19 Veijo Savikko  Finland (FIN) 4:01:28  
20 Les Morton  Great Britain (GBR) 4:02:11  
21 Takehiro Sonohara  Japan (JPN) 4:02:17
22 Jacek Bednarek  Poland (POL) 4:03:31
23 Basilio Labrador  Spain (ESP) 4:03:42
24 Bo Gustafsson  Sweden (SWE) 4:04:04
25 Paul Blagg  Great Britain (GBR) 4:04:09
26 Jorge Llopart  Spain (ESP) 4:06:07
27 Zoltán Czukor  Hungary (HUN) 4:06:21
28 Denis Terraz  France (FRA) 4:06:48
29 Germán Sánchez  Mexico (MEX) 4:07:37
30 Torsten Trampeli  Germany (GER) 4:07:48
31 Carl Schueler  United States (USA) 4:08:51
32 Jean-Olivier Brosseau  France (FRA) 4:08:59
33 Jaroslav Makovec  Czechoslovakia (TCH) 4:09:57
34 Ulf-Peter Sjöholm  Sweden (SWE) 4:11:07
35 Grzegorz Ledzion  Poland (POL) 4:11:43
36 László Sátor  Hungary (HUN) 4:11:46
37 Štefan Malík  Czechoslovakia (TCH) 4:12:07
38 Antero Lindman  Finland (FIN) 4:12:33
39 Carlo Mattioli  Italy (ITA) 4:12:48
40 Hubert Sonnek  Czechoslovakia (TCH) 4:14:03
41 Alexander Preusche  Germany (GER) 4:14:53
42 Zhang Shiquan  China (CHN) 4:18:10
43 Gyula Dudás  Hungary (HUN) 4:19:50
44 Ton van Andel  Netherlands (NED) 4:19:58
45 Chris Maddocks  Great Britain (GBR) 4:20:05
46 Aldo Bertoldi   Switzerland (SUI) 4:21:24
47 José Magalhães  Portugal (POR) 4:21:30
48 Faustino Ruíz  Spain (ESP) 4:23:13
49 Arto Hokkanen  Finland (FIN) 4:23:42
50 Paul McElwee  New Zealand (NZL) 4:24:10
51 Wolfgang Varrin   Switzerland (SUI) 4:24:46
52 Janusz Goławski  Poland (POL) 4:25:25
53 Harold van Beek  Netherlands (NED) 4:25:37
54 Thierry Nuttin  France (FRA) 4:25:59
55 Dennis Jackson  Great Britain (GBR) 4:26:08
56 Matti Heikkilä  Finland (FIN) 4:26:24
57 António Kohler  Brazil (BRA) 4:27:01
58 Ricky Cooke  Australia (AUS) 4:28:15
59 Dan OʼConnor  United States (USA) 4:30:22
60 Theo Koenis  Netherlands (NED) 4:30:52
61 Renzo Toscanelli   Switzerland (SUI) 4:33:32
62 Gerard Goujon  Belgium (BEL) 4:38:16
63 Gary Little  New Zealand (NZL) 4:39:27
64 Hans van den Knaap  Netherlands (NED) 4:44:46
65 Jean Claude Zaugg   Switzerland (SUI) 4:45:00
66 Miroslav Bosko  Czechoslovakia (TCH) 4:46:20
67 Carlos Graça  Portugal (POR) 4:53:47
68 Luc Nicque  Belgium (BEL) 4:55:12
69 Ottoniel Ardila  Guatemala (GUA) 4:58:07
70 Paulo Ávila  Brazil (BRA) 4:59:33
71 Wayne Marriott  New Zealand (NZL) 5:10:06
72 José Santos  Guatemala (GUA) 5:13:31
73 Mark Gray  New Zealand (NZL) 5:28:23
Craig Brill  Australia (AUS) DQ
Bill Dyer  Australia (AUS) DQ
Zhao Wanbo  China (CHN) DQ
Andrey Perlov  Soviet Union (URS) DQ
Vitaliy Popovich  Soviet Union (URS) DQ
Aleksandr Potashov  Soviet Union (URS) DQ
Arezki Boumar  Algeria (ALG) DNF
Abdel Wahab Ferguène  Algeria (ALG) DNF
Hammimed Rahouli  Algeria (ALG) DNF
Kevin Lowden  Australia (AUS) DNF
Cicero de Moura  Brazil (BRA) DNF
Tim Berrett  Canada (CAN) DNF
Ron Enns  Canada (CAN) DNF
Daniel Levesque  Canada (CAN) DNF
Leighton Poidevin  Canada (CAN) DNF
Martin St. Pierre  Canada (CAN) DNF
Zhou Yongsheng  China (CHN) DNF
Orlando Díaz  Colombia (COL) DNF
Héctor Moreno  Colombia (COL) DNF
Querubín Moreno  Colombia (COL) DNF
Jaime Barroso  Spain (ESP) DNF
Alain Lemercier  France (FRA) DNF
Hugo López  Guatemala (GUA) DNF
Endre Andrasfai  Hungary (HUN) DNF
Harmesh Lal  India (IND) DNF
Rewat Singh  India (IND) DNF
Michael Lane  Ireland (IRL) DNF
Jimmy McDonald  Ireland (IRL) DNF
Pat Murphy  Ireland (IRL) DNF
Tadahiro Kosaka  Japan (JPN) DNF
Hernán Andrade  Mexico (MEX) DNF
Jan Holender  Poland (POL) DNF
José Pinto  Portugal (POR) DNF
Ivan Hernández  Puerto Rico (PUR) DNF
José Ramírez  Puerto Rico (PUR) DNF
José Torres  Puerto Rico (PUR) DNF
Robert Dauphine  Sierra Leone (SLE) DNF
Baba Suma-Keita  Sierra Leone (SLE) DNF
James Toussaint  Sierra Leone (SLE) DNF
Stefan Johansson  Sweden (SWE) DNF
Jan Olsson  Sweden (SWE) DNF
Marco Evoniuk  United States (USA) DNF
Eugene Kitts  United States (USA) DNF
Paul Wick  United States (USA) DNF
Feston Bwalya  Zambia (ZAM) DNF
Jonathan Kinga  Zambia (ZAM) DNF
Patrick Nkhata  Zambia (ZAM) DNF

Team (men)[edit]

The team rankings, named Lugano Trophy, combined the 20km and 50km events team results.[2]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Italy 517 pts
2nd, silver medalist(s)  Germany 491 pts
3rd, bronze medalist(s)  Mexico 487 pts
4  Spain 472 pts
5  France 438 pts
6  Soviet Union 407 pts
7  Czechoslovakia 407 pts
8  Poland 398 pts
9  United Kingdom 363 pts
10  Hungary 360 pts
11  Finland 317 pts
12  Australia 316 pts
13  Portugal 279 pts
14  China 272 pts
15  United States 243 pts
16  Japan 241 pts
17   Switzerland 229 pts
18  Brazil 224 pts
19  New Zealand 214 pts
20  Sweden 205 pts
21  Colombia 203 pts
22  Guatemala 164 pts
23  Belgium 162 pts
24  Ireland 160 pts
25  Netherlands 148 pts
26  Canada 133 pts
27  Algeria 107 pts
28  India 48 pts
29  Puerto Rico 39 pts
30  Zambia 27 pts
31  Sierra Leone DNF

Women's 10 km[edit]

Place Athlete Nation Time Notes
1st, gold medalist(s) Irina Strakhova  Soviet Union (URS) 43:55  
2nd, silver medalist(s) Graciela Mendoza  Mexico (MEX) 44:09  
3rd, bronze medalist(s) Yelena Sayko  Soviet Union (URS) 44:11  
4 Olga Kardopoltseva  Soviet Union (URS) 44:36  
5 Kerry Saxby-Junna  Australia (AUS) 44:49  
6 Ileana Salvador  Italy (ITA) 44:52  
7 Beate Gummelt  Germany (GER) 45:03  
8 Nadezhda Ryashkina  Soviet Union (URS) 45:19  
9 Annarita Sidoti  Italy (ITA) 45:28  
10 Mari Cruz Díaz  Spain (ESP) 46:38  
11 Andrea Alföldi  Hungary (HUN) 45:42  
12 Fan Xiaoling  China (CHN) 45:53  
13 Madelein Svensson  Sweden (SWE) 45:57  
14 Monica Gunnarsson  Sweden (SWE) 46:08  
15 Debbi Lawrence  United States (USA) 46:13  
16 Sari Essayah  Finland (FIN) 46:20  
17 Pier Carola Pagnani  Italy (ITA) 46:33  
18 Maricela Chávez  Mexico (MEX) 46:34  
19 Emilia Cano  Spain (ESP) 46:35  
20 Cui Yingzi  China (CHN) 46:36  
21 Betty Sworowski  Great Britain (GBR) 46:38
22 Tina Poitras  Canada (CAN) 46:47
23 Ildikó Ilyés  Hungary (HUN) 46:50
24 Pascale Grand  Canada (CAN) 47:08
25 Mária Rosza-Urbanik  Hungary (HUN) 47:25
26 Yuko Sato  Japan (JPN) 47:26
27 Victoria Herazo  United States (USA) 47:33
28 Lynn Weik  United States (USA) 47:44
29 Nathalie Marchand-Fortain  France (FRA) 47:46
30 María Colín  Mexico (MEX) 47:50
31 Olga Sánchez  Spain (ESP) 47:57
32 Zuzana Zemková  Czechoslovakia (TCH) 47:58
33 Lorraine Young-Jachno  Australia (AUS) 48:01
34 Hideko Hirayama  Japan (JPN) 48:09
35 Kathrin Born-Boyde  Germany (GER) 48:12
36 Francisca Martínez  Mexico (MEX) 48:33
37 Fusako Masuda  Japan (JPN) 48:25
38 Maria Grazia Cogoli  Italy (ITA) 48:28
39 Vicky Lupton  Great Britain (GBR) 48:57
40 Valérie Lévèque-Nadaud  France (FRA) 48:58
41 Holly Gerke  Canada (CAN) 49:05
42 Wendy Sharpe  United States (USA) 49:08
43 Helen Elleker  Great Britain (GBR) 49:12
44 Ann Peel  Canada (CAN) 49:18
45 Miriam Ramón  Ecuador (ECU) 49:27
46 Natalie Camplin  Australia (AUS) 49:32
47 Eva Machuca  Mexico (MEX) 49:47
48 Ivana Brozmánová  Czechoslovakia (TCH) 48:49
49 Kamila Holpuchová  Czechoslovakia (TCH) 50:06
50 Elisabetta Perrone  Italy (ITA) 50:08
51 Veronica Öqvist  Sweden (SWE) 50:09
52 María Reyes Sobrino  Spain (ESP) 50:10
53 Anikó Szebenszky  Hungary (HUN) 50:17
54 Ibolya Varadi  Hungary (HUN) 50:23
55 Takako Taura  Japan (JPN) 50:26
56 Janice McCaffrey  Canada (CAN) 50:30
57 Teresa Palacios  Spain (ESP) 50:36
58 Mira Saastamoinen  Finland (FIN) 50:55
59 Susan Orr-Cook  Australia (AUS) 51:29
60 Julie Drake  Great Britain (GBR) 52:05
61 Sandy Leddin  Germany (GER) 52:20
62 Karianne Larsen  Norway (NOR) 52:28
64 Ivana Henn  Brazil (BRA) 52:41
65 Åslaug Mostad  Norway (NOR) 52:56
66 Rosemar Piazza  Brazil (BRA) 53:20
67 Bertha Vera  Ecuador (ECU) 53:50
68 Renate Warz  Germany (GER) 54:15
69 Helena Åström  Finland (FIN) 54:17
70 Jane Jackson  New Zealand (NZL) 54:23
71 Lynley Mathieson  New Zealand (NZL) 54:30
72 Sharon Schnyder  Australia (AUS) 54:58
73 Maria Vele  Ecuador (ECU) 55:03
74 Ana Cortés  Ecuador (ECU) 55:24
75 Sharon De Groot  New Zealand (NZL) 55:37
76 Denise Volker  Brazil (BRA) 57:29
77 Kavita Garari  India (IND) 58:14
78 Anneli Kuukkanen  Finland (FIN) 58:49
79 Maria Ambrocio  Guatemala (GUA) 59:49
80 Chitra Choudhry  India (IND) 60:01
81 Polly Nandi  India (IND) 62:17
82 Olga Martínez  Guatemala (GUA) 63:03
83 Reyna Gómez  Guatemala (GUA) 63:16
Chen Yueling  China (CHN) DQ
Jin Bingyie  China (CHN) DQ
Alina Ivanova  Soviet Union (URS) DQ
Nadine Mazuir-Vavre  France (FRA) DNF
Andrea Mone  Ireland (IRL) DNF
Marie Walsh  Ireland (IRL) DNF
Kristin Andreassen  Norway (NOR) DNF
Teresa Vaill  United States (USA) DNF

Team (women)[edit]

Place Country Points
1st, gold medalist(s)  Soviet Union 203 pts
2nd, silver medalist(s)  Italy 180 pts
3rd, bronze medalist(s)  Mexico 162 pts
4  Hungary 154 pts
5  Spain 153 pts
6  United States 143 pts
7  Sweden 141 pts
8  Australia 132 pts
9  Canada 128 pts
10  Germany 123 pts
11  Japan 117 pts
12  United Kingdom 115 pts
13  China 110 pts
14  Finland 97 pts
15  Czechoslovakia 94 pts
16  France 75 pts
17  Ecuador 62 pts
18  Brazil 52 pts
19  New Zealand 44 pts
20  Norway 43 pts
21  India 28 pts
22  Guatemala 23 pts
23  Ireland 22 pts

Participation[edit]

The participation of 309 athletes (218 men/91 women) from 33 countries is reported.[1]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b IAAF WORLD RACE WALKING CUP - SARANSK 2012 - FACTS & FIGURES (PDF), IAAF, retrieved August 20, 2013 
  2. ^ "IAAF WORLD RACE WALKING CUP - TAICANG 2014 - FACTS & FIGURES" (PDF). iaaf.org. Retrieved 5 August 2017. Men’s Lugano Trophy(Combining results of 20Km & 50Km) 

External links[edit]