1997 Challenge Cup

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
1997 Silk Cut Challenge Cup
Duration 8 Rounds
Highest attendance 78,022
Broadcast partners United Kingdom BBC Sport
Winners Saintscolours.svg St. Helens
Runners-up Bullscolours.svg Bradford Bulls
Lance Todd Trophy Saintscolours.svg Tommy Martyn

The 1997 Challenge Cup, known as the Silk Cut Challenge Cup for sponsorship reasons, was the 96th staging of the Challenge Cup, a European rugby league cup competition.[1]

The competition ended with the final on 3 May 1997, which was played at Wembley Stadium.

The trophy was won and successfully defended by St. Helens, who beat Bradford Bulls 32–22 in the final. The Lance Todd Trophy was won by Tommy Martyn.[2]

First Round[edit]

Date Team One Team Two Score
21 Dec Askam Thatto Heath 18-23
21 Dec Barrow Is. Waterhead 18-8
21 Dec Beverley Embassy 18-12
21 Dec Blackbrook Kells 26-20
21 Dec Blackpool Haydock 4-34
21 Dec Dewsbury Moor Upton & Frickley 16-0
21 Dec Dudley Hill Park Amateurs 44-6
21 Dec East Leeds Kingston Comm 29-20
21 Dec Eastmoor Worth Village 26-0
21 Dec Egremont Folly Lane 32-14
21 Dec Featherstone Ams West Bowling 10-15
21 Dec Hemel Leeds University 12-26
21 Dec Heworth Old Boys 24-8
21 Dec Hull Dockers Bisons 32-5
21 Dec Leigh East Keighley Albion 12-14
21 Dec Leigh Miners R. Farnworth 23-16
21 Dec Lock Lane Stanningley 15-6
21 Dec Milford Norland 20-34
21 Dec Millom Higginshaw
21 Dec Moldgreen Durham University
21 Dec Normanton Clayton 8-8
21 Dec Oldham St Annes Siddal 12-16
21 Dec Oulton Ideal ABI 26-4
21 Dec Ovenden Hensingham 26-14
21 Dec Redhill London Colonials 33-12
21 Dec Skirlaugh Queens 21-10
21 Dec Thornhill New Earswick 40-14
21 Dec Walney Westfield Hotel 34-10
21 Dec West Hull East Hull 34-9
21 Dec Wigan St Pats Simms Cross 27-4
21 Dec Woolston Gateshead P 82-4
21 Dec York Acorn Fryston 22-12
28 Dec Shaw Cross BRK 2-15
04 Jan Clayton Normanton 26-6
09 Jan Wigan St Judes Wigan Rose Bridge 14-24
12 Jan Mayfield Eccles 14-12
15 Jan Saddleworth Ellenborough 36-0

Second Round[edit]

Date Team One Team Two Score
11 Jan Clayton Saddleworth 16-2
11 Jan Hull Dockers Eastmoor 28-0
11 Jan Leeds University Thatto Heath 24-26
11 Jan Lock Lane Heworth 18-10
11 Jan Milford East Leeds 12-13
11 Jan Moldgreen Thornhill 12-6
11 Jan Oulton West Bowling 14-10
11 Jan Ovenden Barrow Is. 18-16
11 Jan Redhill Wigan Rose Bridge 24-17
11 Jan Siddal Beverley 36-0
11 Jan Skirlaugh Leigh Miners R. 34-12
11 Jan Walney Millom 17-10
11 Jan West Hull Haydock 32-0
11 Jan Wigan St Pats Blackbrook 36-18
11 Jan Woolston Keighley Albion 26-6
14 Jan Dudley Hill Dewsbury Moor 40-2
18 Jan BRK Egremont 39-6
18 Jan York Acorn Mayfield 7-20

Third Round[edit]

Date Team One Team Two Score
24 Jan Dewsbury West Hull 44-18
25 Jan Lancashire Lynx Hull Dockers 24-4
26 Jan Barrow Siddal 16-8
26 Jan Batley Prescot 48-12
26 Jan Carlisle BRK 34-8
26 Jan Doncaster Oulton 15-14
26 Jan Featherstone Rovers Moldgreen 48-14
26 Jan Huddersfield East Leeds 82-0
26 Jan Hull Kingston Rovers Mayfield 44-4
26 Jan Hull Lock Lane 42-0
26 Jan Hunslet Hawks Woolston 54-6
26 Jan Keighley Redhill 62-4
26 Jan Leigh Wigan St Pats 68-10
26 Jan Rochdale Hornets Walney 30-6
26 Jan Swinton Bramley 46-0
26 Jan Wakefield Trinity Ovenden 52-0
26 Jan Whitehaven Skirlaugh 12-6
26 Jan Widnes Clayton 56-2
26 Jan Workington Town Thatto Heath 86-0
26 Jan York Dudley Hill 14-21

Fourth Round[edit]

Date Team One Team Two Score
07 Feb Dewsbury Doncaster 26-15
08 Feb St Helens Wigan 26-12
09 Feb Batley Paris St Germain 4-38
09 Feb Carlisle Dudley Hill 62-2
09 Feb Castleford Tigers Salford 18-36
09 Feb Featherstone Rovers Widnes 14-12
09 Feb Huddersfield Hull 16-16
09 Feb Hull Kingston Rovers Halifax 16-20
09 Feb Hunslet Hawks Bradford 10-62
09 Feb Lancashire Lynx London 5-48
09 Feb Leigh Sheffield Eagles 18-62
09 Feb Oldham Rochdale Hornets 48-6
09 Feb Wakefield Trinity Swinton 9-4
09 Feb Warrington Barrow 66-6
09 Feb Whitehaven Leeds 8-48
09 Feb Workington Town Keighley 14-24
12 Feb Hull Huddersfield 24-14

Fifth Round[edit]

[3]

Date Team One Team Two Score
22 Feb Wakefield Trinity Wildcats Oldham Bears 14-22
23 Feb Warrington Wolves Sheffield Eagles 31-18
23 Feb Halifax R.L.F.C. Keighley Cougars 8-21
23 Feb Leeds Rhinos Dewsbury Rams 48-22
23 Feb London Broncos Bradford Bulls 12-34
23 Feb Salford Reds Paris Saint-Germain 8-4
23 Feb St Helens Hull F.C. 54-8
23 Feb Carlisle RLFC Featherstone Rovers 20-32

Quarter Finals[edit]

Date Team One Team Two Score
08 Mar Oldham Bears Bradford Bulls 12-38
09 Mar Warrington Wolves Salford Reds 10-29
09 Mar Keighley Cougars St Helens 0-24
09 Mar Leeds Rhinos Featherstone Rovers 32-12

Semi Finals[edit]

Date Team One Team Two Score
22 Mar St Helens Salford Reds 50-20
29 Mar Bradford Bulls Leeds Rhinos 24-10

Final[edit]

3 May 1997
St. Helens 32 – 22 Bradford Bulls
Tries: Martyn (2), Hammond, Joynt, Sullivan
Goals: Goulding (6)
Report Tries: Loughlin, Lowes, Peacock, Tomlinson
Goals: McNamara (3)
Wembley Stadium, London
Attendance: 78,022
Referee/s: Stuart Cummings

Teams[edit]

St Helens: Steve Prescott, Danny Arnold, Andy Haigh, Paul Newlove, Anthony Sullivan, Tommy Martyn, Bobbie Goulding, Apollo Perelini, Keiron Cunningham, Julian O'Neill, Chris Joynt, Derek McVey, Karle Hammond
Subs: Vila Matautia, Chris Morley, Andy Northey, Ian Pickavance Coach: Shaun McRae

Bradford: Stuart Spruce, Abi Ekoku, Danny Peacock, Paul Loughlin, Paul Cook, Graeme Bradley, Robbie Paul, Brian McDermott, James Lowes, Tahi Reihana, Sonny Nickle, Bernard Dwyer, Steve McNamara
Subs: Glen Tomlinson, Paul Medley, Simon Knox, Matt Calland Coach: Matthew Elliott

References[edit]

External links[edit]