19th Satellite Awards

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
19th Satellite Awards
Date February 15, 2015 (2015-02-15)
Highlights
Best film Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
Best director Richard Linklater for Boyhood
Best television drama The Knick
Best television comedy Transparent

The 19th Satellite Awards is an award ceremony honoring the year's outstanding performers, films, and television shows, presented by the International Press Academy that took place on February 15, 2015.

The nominations were announced on December 1, 2014, the film Birdman led all nominees with ten, including Best Film.[1]

Special Achievement Awards[edit]

Mary Pickford Award (for outstanding contribution to the entertainment industry) – Ellen Burstyn

Nikola Tesla Award (for visionary achievement in filmmaking technology) – Industrial Light & Magic

Auteur Award (for singular vision and unique artistic control over the elements of production) – Martyn Burke

Independent Producer of the Year AwardShlomi Elkabetz

Breakthrough Performance AwardAntoine Olivier Pilon in Mommy

Humanitarian Award (for making a difference in the lives of those in the artistic community and beyond) – Sebastian Junger

Motion picture winners and nominees[edit]

Winners are listed first and highlighted in bold.

Best Film Best Director

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Richard LinklaterBoyhood

Best Actor Best Actress

Michael KeatonBirdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Julianne MooreStill Alice

Best Supporting Actor Best Supporting Actress

J. K. SimmonsWhiplash

Patricia ArquetteBoyhood

Best Original Screenplay Best Adapted Screenplay

NightcrawlerDan Gilroy

The Imitation GameGraham Moore

Best Animated or Mixed Media Film Best Foreign Language Film

Song of the Sea

Tangerines (Estonia)

Best Documentary Film Best Cinematography

Citizenfour

Mr. TurnerDick Pope

Best Original Score Best Original Song

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)Antonio Sánchez

"We Will Not Go" – Virunga

Best Visual Effects Best Art Direction and Production Design

Dawn of the Planet of the Apes – Dan Lemmon, Joe Letteri, and Matt Kutcher

The Grand Budapest Hotel – Adam Stockhausen, Anna Pinnock, and Stephan Gessler

Best Film Editing Best Sound (Editing and Mixing)

Dawn of the Planet of the Apes – Stan Salfas and William Hoy

Whiplash – Ben Wilkins, Craig Mann, and Thomas Curley

  • Gone Girl – Ren Klyce and Steve Cantamessa
  • Into the Woods – Blake Leyh, John Casali, Michael Keller, Michael Prestwoood Smith, and Renee Tondelli
  • Noah – Craig Henighan, Ken Ishii, and Skip Lievsay
  • Snowpiercer – Anna Behlmer, Mark Holding, Taeyoung Choi, and Terry Porter
  • Transformers: Age of Extinction – Erik Aadahl, Ethan Van Der Ryn, and Peter J. Devlin
Best Costume Design Best Ensemble – Motion Picture

The Grand Budapest HotelMilena Canonero

Into the Woods

Films with multiple nominations[edit]

The following 30 films received multiple nominations:

Films with multiple wins[edit]

The following 5 films received multiple wins:

Television winners and nominees[edit]

Best Drama Series Best Musical or Comedy Series

The KnickCinemax

TransparentAmazon

Best Miniseries Best Television Film

Olive KitteridgeHBO

Return to ZeroLifetime

Best Genre Series

Penny Dreadful – Showtime

Best Actor in a Drama Series Best Actress in a Drama Series

Clive OwenThe Knick as Dr. John "Thack" Thackery

Keri RussellThe Americans as Elizabeth Jennings

Best Actor in a Musical or Comedy Series Best Actress in a Musical or Comedy Series

Jeffrey TamborTransparent as Maura Pfefferman

Mindy KalingThe Mindy Project as Dr. Mindy Lahiri

Best Actor in a Miniseries or TV Film Best Actress in a Miniseries or TV Film

Mark RuffaloThe Normal Heart as Ned Weeks

Frances McDormandOlive Kitteridge as Olive Kitteridge

Best Supporting Actor in a Series, Miniseries or TV Film Best Supporting Actress in a Series, Miniseries or TV Film

Rory KinnearPenny Dreadful as Caliban

Sarah PaulsonAmerican Horror Story: Freak Show as Bette and Dot Tattler

Satellite Award for Best Television Ensemble

The KnickClive Owen, André Holland, Jeremy Bobb, Juliet Rylance, Eve Hewson, Michael Angarano, Chris Sullivan, Cara Seymour, Eric Johnson, David Fierro, Maya Kazan, Leon Addison Brown, Grainger Hines, and Matt Frewer

New Media winners and nominees[edit]

Outstanding Overall Blu-ray/DVD Outstanding Youth Blu-ray/DVD

The Swimmer – Box Office Spectaculars / Grindhouse Releasing / Sony Pictures Entertainment

How to Train Your Dragon 2 – 20th Century Fox Home Entertainment

Outstanding Mobile Game Outstanding Platform Action/Adventure Game

XCOM: Enemy Within for Mobile2K Games

Forza Horizon 2Microsoft

References[edit]

  1. ^ "Satellite Awards (2014)". International Press Academy. IPA. December 2, 2014. pressacademy.com. Retrieved December 1, 2014. 

External links[edit]