2000 United States Olympic Trials (track and field)

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
2000 United States Olympic Trials
Host city Sacramento, California, United States
Date(s) July 14–July 23
Main stadium Hornet Stadium
Level Senior
Type Outdoor
Events 40 (men: 20; women: 20)

The 2000 United States Olympic Trials for track and field were held at Hornet Stadium in Sacramento, California. Organised by USA Track and Field, the ten-day competition lasted from July 14 until July 23 and served as the national championships in track and field for the United States. The Men's Marathon Trials were held May 7 in Pittsburgh, Pennsylvania.

The results of the event determined qualification for the American Olympic team at the 2000 Summer Olympics, held in Sydney. Provided they had achieved the Olympic "A" standard,[1] the top three athletes gained a place on the Olympic team. In the event that a leading athlete did not hold an "A" standard, or an athlete withdrew, the next highest finishing athlete with an "A" standard was selected instead.

Maurice Greene, who won the 100 meter trial, and Michael Johnson, who won the 400 meter trial and was the defending 200 meter gold medallist, both pulled hamstrings in the 200 meter final. Neither qualified in that event.


Medal summary[edit]

Key: Athlete without "A" standard, not selected.

Men[edit]

Men track events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 meters
Wind : -1.7 m/s
Maurice Greene 10.01 Curtis Johnson 10.07 Jon Drummond 10.07
200 meters
Wind : -0.3 m/s
John Capel 19.85 Floyd Heard 19.89 Coby Miller 19.96
400 meters Michael Johnson 43.68 Alvin Harrison 44.63 Antonio Pettigrew 44.66
800 meters Mark Everett 1:45.67 Rich Kenah 1:46.05 Bryan Woodward 1:46.09
1500 meters Gabe Jennings 3:35.90 Jason Pyrah 3:36.70 Michael Stember 3:37.04
5000 meters Adam Goucher 13:27.06 Brad Hauser 13:27.31 Nick Rogers 13:29.48
10,000 meters[a] Mebrahtom Keflezighi 28:03.32 Alan Culpepper 28:03.35 Abdihakem Abdirahman 28:19.08
Marathon Rod DeHaven 2:15:30 Peter DeLaCerda 2:16:18 Mark Coogan 2:17:04
110 meters hurdles
Wind : +3.2 m/s
Allen Johnson 12.97 Mark Crear 13.11 Terrence Trammell 13.19
400 meters hurdles Angelo Taylor 47.62 Eric Thomas 48.22 James Carter 48.46
3000 meters steeplechase Pascal Dobert 8:15.77CR Mark Croghan 8:16.20 Tony Cosey 8:21.41

Men field events[edit]

Event Gold Silver Bronze
High jump Charles Austin 2.32 m (7 ft 7​14 in) Kenny Evans 2.27 m (7 ft 5​14 in) Nathan Leeper 2.27 m (7 ft 5​14 in)
Pole vault Lawrence Johnson 5.83 m (19 ft 1​12 in) Nick Hysong 5.73 m (18 ft 9​12 in) Chad Harting
* Jump off winner
Derek Miles
Pat Manson
5.62 m (18 ft 5​14 in)
r5.62 m (18 ft 5​14 in)
5.62 m (18 ft 5​14 in)
5.62 m (18 ft 5​14 in)[2]
Long jump Melvin Lister 8.32 m (27 ft 3​12 in) Dwight Phillips 8.14 m (26 ft 8​14 in) Walter Davis 8.11 m (26 ft 7​14 in)
Triple jump Robert Howard 16.99 m (55 ft 8​34 in) LaMark Carter 16.96 m (55 ft 7​12 in) Walter Davis 16.84 m (55 ft 2​34 in)
Shot put Adam Nelson 22.12 m (72 ft 6​34 in) CR C. J. Hunter 21.87 m (71 ft 9 in) Andy Bloom 21.61 m (70 ft 10​34 in)
Discus throw Adam Setliff 63.93 m (209 ft 8 in) John Godina 63.60 m (208 ft 7 in) Anthony Washington 63.35 m (207 ft 10 in)
Hammer throw Lance Deal 78.87 m (258 ft 9 in) Kevin McMahon 73.30 m (240 ft 5 in) Jud Logan 70.99 m (232 ft 10 in)
Javelin throw Breaux Greer 81.07 m (265 ft 11 in) Tom Pukstys 79.35 m (260 ft 4 in) Todd Riech 76.93 m (252 ft 4 in)
Decathlon Tom Pappas 8467 Chris Huffins 8285 Kip Janvrin 8057

Notes[edit]

a

Women[edit]

Women track events[edit]

Event Gold Silver Bronze
100 meters
Wind : -1.0 m/s
Marion Jones 10.88 Inger Miller 11.05 Chryste Gaines 11.13
200 meters
Wind : +0.5 m/s
Marion Jones 22.62 Nanceen Perry 22.84 Carlette Guidry 23.12
400 meters LaTasha Colander-Richardson 49.87 Jearl Miles Clark 50.23 Michelle Collins 50.29
800 meters Hazel Clark 1:58.97 Jearl Miles Clark 1:59.12 Joetta Clark-Diggs 1:59.49
1500 meters Regina Jacobs 4:01.01 CR Suzy Favor Hamilton 4:01.81 Marla Runyan 4:06.44
5000 meters Regina Jacobs 14:45.35 NR Deena Kastor 15:11.55 Elva Dryer 15:12.07
10,000 meters[b] Deena Kastor 31:09.65 CR Elva Dryer 31:58.14 Kate O'Neill 32:07.25
Marathon Chris Clark 2:33:31 Kristy Johnston 2:35:36 Anne Marie Lauck 2:36:05
100 meters hurdles
Wind : -0.3 m/s
Gail Devers 12.33 NR Melissa Morrison 12.63 Sharon Jewell 12.69
400 meters hurdles Sandra Glover 53.33 Kim Batten 54.70 Tonja Buford-Bailey 54.80
3000 meters steeplechase[c] Elizabeth Jackson 9:57.20 NR Lisa Nye 10:00.63 Kara Ormond 10:03.09
20 km walk Michelle Rohl 1:32:39.00 CR Yueling Chen 1:33:40.00 Debbi Lawrence 1:33:48.00

Women field events[edit]

Event Gold Silver Bronze
High jump Karol Rovelto 1.93 m (6 ft 3​34 in) Erin Aldrich 1.93 m (6 ft 3​34 in) Amy Acuff
*Jump off winner
Tisha Waller
1.90 m (6 ft 2​34 in)
1.91 m (6 ft 3 in)
1.90 m (6 ft 2​34 in)[2]
Pole vault Stacy Dragila 4.63 m (15 ft 2​14 in) WR Kellie Suttle 4.43 m (14 ft 6​14 in) Mel Mueller 4.33 m (14 ft 2​14 in)
Long jump[d] Marion Jones 7.02 m (23 ft 0​14 in) Dawn Burrell 6.97 m (22 ft 10​14 in)w Shana Williams 6.87 m (22 ft 6​14 in)w
Triple jump[e] Nicole Gamble 13.96 m (45 ft 9​12 in) Sheila Hudson 13.93 m (45 ft 8​14 in) Tiombé Hurd 13.91 m (45 ft 7​12 in)
Shot put Connie Price-Smith 18.63 m (61 ft 1​14 in) Jesseca Cross 17.74 m (58 ft 2​14 in) Dawn Dumble 17.40 m (57 ft 1 in)
Discus throw Seilala Sua 65.90 m (216 ft 2 in) CR Suzy Powell 64.58 m (211 ft 10 in) Kris Kuehl 61.74 m (202 ft 6 in)
Hammer throw[f] Dawn Ellerbe 69.20 m (227 ft 0 in) CR Amy Palmer 66.31 m (217 ft 6 in) Jesseca Cross 66.20 m (217 ft 2 in)
Javelin throw Lynda Blutreich 58.28 m (191 ft 2 in) CR Kim Kreiner 57.06 m (187 ft 2 in) Emily Carlsten 56.98 m (186 ft 11 in)
Heptathlon DeDee Nathan 6343 Shelia Burrell 6339 Kelly Blair-LaBounty 6180

Notes[edit]

References[edit]

Results

External links[edit]