2001–02 Tercera División

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

In the 2001–02 season, the Tercera División – the fourth tier of the Spanish football league system – consisted of 17 groups each of 20 teams.

Classification[edit]

Key to colors in league table:
Play-off for promotion
Direct relegation

Group I[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 S.D. Compostela B 38 19 12 7 55 26 +29 69
2 Alondras C.F. 38 18 12 8 61 39 +22 66
3 Betanzos C.F. 38 18 12 8 52 29 +23 66
4 Club Lemos 38 18 11 9 52 33 +19 65
5 C. Rápido Bouzas 38 16 14 8 48 30 +18 62
6 C.D. Grove 38 19 5 14 55 47 +8 62
7 C.D. Lalín 38 17 10 11 46 35 +11 61
8 Verín C.F. 38 18 7 13 43 39 +4 61
9 R.C. Dep. Coruña B 38 16 12 10 64 50 +14 60
10 C.C.D. Cerceda 38 15 14 9 43 31 +12 59
11 Ponte Ourense C.F. 38 16 10 12 50 38 +12 58
12 C. At. Arteixo 38 16 9 13 48 37 +11 57
13 Racing Club Villalbés 38 15 8 15 36 53 −17 53
14 U.D. Xove Lago 38 14 8 16 34 41 −7 50
15 Feiraco S.D. Negreira 38 11 9 18 45 53 −8 42
16 Arousa S.C. 38 11 8 19 33 45 −12 41
17 Viveiro C.F. 38 9 12 17 54 66 −12 39
18 C.D. Endesa As Pontes 38 9 7 22 30 53 −23 34
19 Porriño Ind. F.C. 38 7 9 22 47 64 −17 30
20 Gondomar C.F. 38 0 7 31 19 106 −87 7

Group II[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Langreo 38 23 10 5 57 24 +33 79
2 Avilés Ind. 38 23 9 6 75 26 +49 78
3 Siero 38 22 10 6 75 34 +41 76
4 Ribadesella 38 17 15 6 62 34 +28 66
5 Pumarín 38 18 7 13 54 46 +8 61
6 San Martín 38 15 15 8 41 32 +9 60
7 Colloto 38 16 11 11 47 41 +6 59
8 Navarro 38 15 13 10 57 44 +13 58
9 Llanes 38 16 9 13 52 48 +4 57
10 Titánico 38 16 7 15 46 45 +1 55
11 CD Lealtad 38 13 13 12 57 56 +1 52
12 Mosconia 38 14 9 15 44 50 −6 51
13 Astur 38 12 11 15 42 44 −2 47
14 Navia 38 13 8 17 51 58 −7 47
15 Narcea 38 11 12 15 35 49 −14 45
16 Condal 38 11 10 17 39 54 −15 43
17 Turón 38 8 11 19 35 68 −33 35
18 Piloñesa 38 5 10 23 29 64 −35 25
19 Valdesoto 38 4 9 25 33 80 −47 21
20 San Lázaro 38 4 9 25 31 65 −34 21

Group III[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Noja 38 27 9 2 82 14 +68 90
2 Racing Sant. B 38 27 5 6 95 22 +73 86
3 Tropezón 38 24 5 9 56 24 +32 77
4 Bezana 38 23 7 8 72 35 +37 76
5 Laredo 38 21 10 7 61 36 +25 73
6 Velarde 38 16 12 10 43 31 +12 60
7 Albericia 38 16 8 14 52 45 +7 56
8 At. Deva 38 14 14 10 38 33 +5 56
9 Castro 38 15 9 14 39 41 −2 54
10 Barreda 38 12 13 13 36 33 +3 49
11 Ribamontán 38 15 3 20 43 56 −13 48
12 Cayón 38 11 9 18 37 53 −16 42
13 Textil Escudo 38 11 8 19 38 45 −7 41
14 Vimenor 38 11 8 19 40 63 −23 41
15 Escobedo 38 10 10 18 26 45 −19 40
16 Pontejos 38 11 6 21 37 59 −22 39
17 Rayo Cantab. 38 10 9 19 46 77 −31 39
18 Comillas 38 9 9 20 35 68 −33 36
19 Ayrón 38 8 9 21 25 62 −37 33
20 Santoña 38 5 5 28 22 81 −59 20

Group IV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Lemona 38 23 9 6 73 31 +42 78
2 Sestao River 38 21 9 8 58 28 +30 72
3 Zalla 38 21 6 11 42 38 +4 69
4 Amorebieta 38 20 7 11 51 34 +17 67
5 Aurrerá Ond. 38 19 8 11 42 40 +2 65
6 Univers. PV 38 17 9 12 40 39 +1 60
7 Baskonia 38 16 10 12 51 41 +10 58
8 Dep. Alavés C 38 14 12 12 52 42 +10 54
9 Arenas G. 38 15 9 14 49 34 +15 54
10 Portugalete 38 15 9 14 46 41 +5 54
11 San Pedro 38 14 11 13 41 36 +5 53
12 Aurrerá Vit. B 38 13 14 11 35 31 +4 53
13 Bermeo 38 13 12 13 41 39 +2 51
14 Cult. Durango 38 12 10 16 41 48 −7 46
15 Zamudio 38 12 8 18 35 39 −4 44
16 Real Unión B 38 10 12 16 41 46 −5 42
17 Sodupe 38 11 8 19 36 55 −19 41
18 Salleko 38 12 5 21 40 67 −27 41
19 Zestoa 38 10 6 22 33 59 −26 36
20 Anaitasuna 38 2 6 30 18 77 −59 12

Group V[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Palamós 38 21 11 6 76 37 +39 74
2 Gavà 38 22 7 9 60 42 +18 73
3 Reus 38 20 10 8 52 34 +18 70
4 Sant Andreu 38 18 8 12 57 59 −2 62
5 Badaloní 38 16 9 13 58 52 +6 57
6 Palafrugell 38 17 5 16 54 36 +18 56
7 Barcelona C 38 16 8 14 66 59 +7 56
8 Vilassar Mar 38 16 5 17 68 69 −1 53
9 Girona 38 15 7 16 40 45 −5 52
10 Tàrrega 38 13 9 16 51 54 −3 48
11 Gramenet B 38 10 17 11 40 47 −7 47
12 Guíxols 38 12 11 15 61 59 +2 47
13 Balaguer 38 12 10 16 48 46 +2 46
14 Manlleu 38 13 7 18 48 61 −13 46
15 Premià 38 13 7 18 52 60 −8 46
16 Manresa 38 13 7 18 44 57 −13 46
17 Europa 38 11 13 14 55 59 −4 46
18 Cornellà 38 12 10 16 36 50 −14 46
19 Júpiter 38 10 13 15 43 60 −17 43
20 Andorra 38 8 10 20 35 58 −23 34

Group VI[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Burriana 38 23 10 5 57 22 +35 79
2 Burjassot 38 21 12 5 61 25 +36 75
3 Levante B 38 22 7 9 68 34 +34 73
4 Villajoyosa 38 17 14 7 55 32 +23 65
5 Eldense 38 17 10 11 45 37 +8 61
6 Alzira 38 17 9 12 35 38 −3 60
7 Gimnástico 38 13 14 11 37 30 +7 53
8 Vinarós 38 14 10 14 52 46 +6 52
9 Elche B 38 15 7 16 54 50 +4 52
10 Alcoyano 38 15 7 16 49 52 −3 52
11 Ontinyent 38 14 9 15 42 36 +6 51
12 Gandía 38 14 8 16 35 44 −9 50
13 Pego 38 12 13 13 47 45 +2 49
14 Santa Pola 38 10 17 11 42 41 +1 47
15 Castellón B 38 11 12 15 40 45 −5 45
16 Torrellano 38 10 15 13 37 49 −12 45
17 Carcaixent 38 8 12 18 30 63 −33 36
18 Vall d'Uixó 38 8 9 21 29 61 −32 33
19 Pinoso 38 6 11 21 33 61 −28 29
20 At. Denia 38 5 10 23 35 72 −37 25

Group VII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 S.Sebast.Reyes 40 24 6 10 70 39 +31 78
2 Las Rozas 40 21 12 7 54 26 +28 75
3 Navalcarnero 40 22 6 12 59 41 +18 72
4 Móstoles 40 20 9 11 58 42 +16 69
5 Fuenlabrada 40 19 9 12 53 32 +21 66
6 At. Pinto 40 18 10 12 60 45 +15 64
7 Rayo Vallec. B 40 17 11 12 70 50 +20 62
8 Leganés B 40 17 8 15 58 60 −2 59
9 Santa Ana 40 17 7 16 57 52 +5 58
10 Orcasitas 40 15 13 12 54 48 +6 58
11 R. Madrid C 40 16 8 16 67 66 +1 56
12 San Fernando 40 14 12 14 49 51 −2 54
13 Puerta Bonita 40 14 11 15 44 41 +3 53
14 Rayo Majad. 40 15 8 17 52 59 −7 53
15 Pegaso 40 14 8 18 51 56 −5 50
16 Mejoreño 40 11 14 15 47 48 −1 47
17 Parla 40 12 9 19 56 60 −4 45
18 Torrejón 40 11 12 17 47 64 −17 45
19 Coslada 40 12 5 23 42 83 −41 41
20 Valdemoro 40 8 10 22 40 60 −20 34
21 Aranjuez 40 3 12 25 25 90 −65 21

Group VIII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Ávila 38 25 8 5 90 32 +58 83
2 Gim. Segoviana 38 23 10 5 78 36 +42 79
3 Valladolid B 38 21 10 7 77 28 +49 73
4 Palencia 38 21 8 9 68 33 +35 71
5 Numancia B 38 20 11 7 61 33 +28 71
6 La Bañeza 38 17 11 10 47 38 +9 62
7 Gim. Medinense 38 17 7 14 56 52 +4 58
8 Becerril 38 16 7 15 47 50 −3 55
9 Norma S. L. 38 16 5 17 54 49 +5 53
10 Tordesillas 38 14 9 15 57 55 +2 51
11 Benavente 38 13 10 15 45 62 −17 49
12 Hullera 38 14 6 18 43 51 −8 48
13 Salamanca B 38 13 9 16 45 46 −1 48
14 C. Leonesa B 38 12 7 19 48 74 −26 43
15 Béjar Ind. 38 10 12 16 49 59 −10 42
16 Bembibre 38 11 9 18 34 51 −17 42
17 Almazán 38 12 5 21 39 63 −24 41
18 Santa Marta 38 11 7 20 35 61 −26 40
19 Las Navas 38 7 8 23 31 76 −45 29
20 Laguna 38 4 7 27 24 79 −55 19

Group IX[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Linares 40 25 12 3 79 26 +53 87
2 Málaga B 40 27 6 7 90 23 +67 87
3 Torredonjim. 40 25 7 8 73 37 +36 82
4 Mármol Macael 40 19 14 7 56 30 +26 71
5 Granada 74 40 21 7 12 65 36 +29 70
6 Marbella 40 19 10 11 76 44 +32 67
7 Antequera 40 19 10 11 58 47 +11 67
8 Baza 40 19 8 13 55 43 +12 65
9 Arenas 40 14 14 12 46 49 −3 56
10 Úbeda 40 15 11 14 52 54 −2 56
11 Roquetas 40 14 12 14 44 50 −6 54
12 Guadix 40 15 9 16 41 38 +3 54
13 Alhaurino 40 16 5 19 49 65 −16 53
14 Vélez 40 14 7 19 45 59 −14 49
15 Loja 40 11 13 16 33 58 −25 46
16 Mancha Real 40 11 12 17 43 50 −7 45
17 Vandalia 40 11 10 19 33 50 −17 43
18 San Pedro 40 10 11 19 43 60 −17 41
19 Torremolinos 40 8 5 27 37 75 −38 29
20 Maracena 40 5 5 30 26 98 −72 20
21 Iliturgi 40 3 10 27 26 78 −52 19

Group X[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Villanueva 38 21 11 6 68 33 +35 74
2 Jerez Ind. 38 21 10 7 67 26 +41 73
3 Antoniano 38 21 8 9 80 51 +29 71
4 Recre. Huelva B 38 19 11 8 53 32 +21 68
5 Lucentino 38 18 10 10 57 39 +18 64
6 Ayamonte 38 18 9 11 39 32 +7 63
7 Córdoba B 38 17 11 10 64 50 +14 62
8 Montilla 38 14 15 9 48 39 +9 57
9 Los Barrios 38 15 11 12 60 44 +16 56
10 San José 38 14 13 11 53 44 +9 55
11 Puerto Real 38 14 10 14 55 54 +1 52
12 Alcalá 38 14 9 15 48 46 +2 51
13 Los Palacios 38 12 14 12 47 42 +5 50
14 Cartaya 38 12 12 14 46 48 −2 48
15 Sanluqueño 38 14 5 19 39 61 −22 47
16 Portuense 38 14 4 20 41 49 −8 46
17 Pozoblanco 38 10 9 19 44 65 −21 39
18 Tomares 38 8 8 22 34 69 −35 32
19 San Roque 38 6 6 26 36 74 −38 24
20 Rec. Linense 38 2 6 30 27 108 −81 12

Group XI[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 At. Baleares 38 27 7 4 66 21 +45 88
2 Ferriolense [1] 38 24 9 5 80 37 +43 81
3 Constancia 38 24 9 5 65 24 +41 81
4 Villafranca 38 23 9 6 77 40 +37 78
5 Santa Eulalia 38 19 10 9 65 40 +25 67
6 Santanyí 38 18 5 15 54 45 +9 59
7 Manacor 38 16 8 14 53 45 +8 56
8 Poblense 38 16 8 14 51 48 +3 56
9 Cardessar 38 15 6 17 48 50 −2 51
10 Montuiri 38 13 7 18 49 57 −8 46
11 Pl. Calvià 38 12 8 18 35 46 −11 44
12 Santa Ponsa 38 12 8 18 49 46 +3 44
13 Alayor 38 10 12 16 39 57 −18 42
14 Arenal 38 11 9 18 33 51 −18 42
15 Eivissa 38 10 11 17 33 44 −11 41
16 Sp. Mahonés 38 9 13 16 37 50 −13 40
17 Binisalem 38 10 10 18 47 60 −13 40
18 Sóller 38 12 4 22 44 81 −37 40
19 España 38 7 9 22 38 78 −40 30
20 Felanitx 38 7 8 23 31 74 −43 29

Group XII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Corralejo 38 22 10 6 70 33 +37 76
2 Castillo 38 21 9 8 63 31 +32 72
3 Santa Brígida 38 20 10 8 50 33 +17 70
4 Telde 38 19 12 7 57 30 +27 69
5 Tenerife B 38 16 15 7 57 39 +18 63
6 San Isidro 38 16 13 9 46 34 +12 61
7 Agaete 38 17 10 11 59 56 +3 61
8 Las Zocas 38 15 10 13 57 42 +15 55
9 Gáldar 38 12 12 14 56 62 −6 48
10 O. Marítima 38 12 12 14 42 43 −1 48
11 Laguna 38 11 14 13 35 39 −4 47
12 Ibarra 38 11 12 15 52 49 +3 45
13 Las Palmas B 38 9 18 11 44 43 +1 45
14 La Oliva 38 12 8 18 48 55 −7 44
15 Tenisca 38 11 11 16 43 46 −3 44
16 Victoria 38 11 10 17 47 66 −19 43
17 Esperanza 38 11 10 17 47 67 −20 43
18 Carrizal 38 10 12 16 49 62 −13 42
19 Maspalomas 38 9 6 23 37 74 −37 33
20 Águilas 38 4 8 26 31 86 −55 20

Group XIII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Orihuela 38 29 5 4 101 37 +64 92
2 Yeclano 38 25 8 5 72 30 +42 83
3 Águilas 38 24 9 5 90 35 +55 81
4 Lorca 38 25 5 8 71 25 +46 80
5 Sangonera 38 25 5 8 76 32 +44 80
6 Mar Menor 38 22 4 12 69 36 +33 70
7 Caravaca 38 19 9 10 69 56 +13 66
8 Bala Azul 38 17 10 11 58 38 +20 61
9 Murcia B 38 14 11 13 60 49 +11 53
10 UCAM 38 14 7 17 53 56 −3 49
11 Abarán 38 14 4 20 53 75 −22 46
12 Jumilla 38 12 8 18 52 57 −5 44
13 Relesa L.Palas 38 12 7 19 50 59 −9 43
14 Balsicas 38 11 8 19 49 60 −11 41
15 Calasparra 38 12 3 23 36 73 −37 39
16 Molinense 38 11 4 23 54 70 −16 37
17 Mazarrón 38 9 8 21 39 82 −43 35
18 Horadada 38 8 10 20 27 62 −35 34
19 Ceutí At. 38 6 4 28 32 104 −72 22
20 Alquerías 38 3 7 28 31 106 −75 16

Group XIV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Cacereño 38 33 2 3 131 28 +103 101
2 Don Benito 38 26 6 6 91 33 +58 84
3 Moralo 38 23 10 5 98 36 +62 79
4 Villanovense 38 22 7 9 78 37 +41 73
5 Badajoz B 38 21 6 11 58 38 +20 69
6 Plasencia 38 18 10 10 65 48 +17 64
7 Villafranca 38 17 11 10 58 45 +13 62
8 Cerro Reyes 38 18 6 14 64 48 +16 60
9 Extremadura B 38 14 8 16 65 59 +6 50
10 Gran Maestre 38 11 13 14 50 60 −10 46
11 Coria 38 14 4 20 48 68 −20 46
12 Montijo 38 11 11 16 42 58 −16 44
13 La Estrella 38 12 8 18 49 67 −18 44
14 Monesterio 38 11 10 17 51 56 −5 43
15 Santa Amalia 38 12 6 20 37 69 −32 42
16 Valdelacalzada 38 11 8 19 41 77 −36 41
17 Alburquerque 38 9 10 19 43 69 −26 37
18 Imperio Mérida 38 7 6 25 39 76 −37 27
19 Moraleja 38 6 9 23 36 94 −58 27
20 Calamonte 38 7 3 28 29 107 −78 24

Group XV[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Azkoyen 38 23 10 5 72 28 +44 79
2 Peña Sport 38 21 11 6 59 30 +29 74
3 Recreación 38 18 12 8 45 28 +17 66
4 Burladés 38 19 9 10 61 36 +25 66
5 Egüés 38 17 14 7 53 35 +18 65
6 Mirandés 38 15 17 6 49 31 +18 62
7 Chantrea 38 13 12 13 58 50 +8 51
8 Aoiz 38 13 12 13 42 43 −1 51
9 Aluvión 38 14 7 17 47 56 −9 49
10 Mutilvera 38 13 9 16 52 52 0 48
11 Tudelano 38 14 6 18 43 60 −17 48
12 Izarra 38 10 16 12 43 47 −4 46
13 River Ebro 38 11 10 17 45 56 −11 43
14 Urroztarra 38 11 10 17 46 61 −15 43
15 Oberena 38 9 16 13 41 48 −7 43
16 Haro 38 10 13 15 49 55 −6 43
17 Beti Onak 38 9 15 14 33 39 −6 42
18 Agoncillo 38 10 11 17 47 61 −14 41
19 Idoya 38 9 10 19 38 57 −19 37
20 Pradejón 38 7 8 23 43 93 −50 29

Group XVI[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Fraga 38 22 8 8 56 23 +33 74
2 Teruel 38 20 11 7 73 40 +33 71
3 Zuera 38 21 8 9 69 51 +18 71
4 Ebro 38 19 14 5 56 27 +29 71
5 Casetas 38 20 9 9 62 35 +27 69
6 Barbastro 38 19 6 13 52 38 +14 63
7 Alcañiz 38 16 7 15 57 46 +11 55
8 Utebo 38 15 9 14 48 50 −2 54
9 Fuentes 38 15 8 15 44 51 −7 53
10 Figueruelas 38 15 7 16 47 44 +3 52
11 Sariñena 38 15 6 17 43 64 −21 51
12 Andorra 38 14 7 17 38 48 −10 49
13 Monzalbarba 38 14 7 17 56 58 −2 49
14 Sabiñánigo 38 11 14 13 49 47 +2 47
15 Villanueva 38 13 6 19 39 54 −15 45
16 La Almunia 38 12 8 18 39 50 −11 44
17 Lalueza 38 11 11 16 35 49 −14 44
18 San Gregorio 38 11 5 22 43 74 −31 38
19 Alcampel 38 10 6 22 57 66 −9 36
20 Altorricón 38 5 7 26 33 81 −48 22

Group XVII[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1 Tomelloso CF 38 20 15 3 45 16 +29 75
2 Albacete B 38 21 9 8 60 24 +36 72
3 CP Villarrobledo 38 18 16 4 60 31 +29 70
4 CD Quintanar del Rey 38 19 10 9 58 37 +21 67
5 Hellín Deportivo 38 17 11 10 47 42 +5 62
6 CD Sigüenza 38 16 12 10 46 37 +9 60
7 AD Torpedo 66 38 15 13 10 39 25 +14 58
8 UD Almansa 38 14 12 12 37 30 +7 54
9 CD Torrijos 38 14 10 14 47 49 −2 52
10 La Roda Caja Rural 38 13 12 13 49 57 −8 51
11 CD Guadalajara 38 12 13 13 44 41 +3 49
12 UD Puertollano 38 12 10 16 47 46 +1 46
13 CD Toledo B 38 13 7 18 47 54 −7 46
14 Gimnástico Alcázar 38 10 13 15 42 47 −5 43
15 CD Cuenca 38 11 10 17 33 39 −6 43
16 Manzanares CF 38 11 8 19 39 62 −23 41
17 CF Valdepeñas 38 10 9 19 24 56 −32 39
18 CD Piedrabuena 38 8 12 18 36 52 −16 36
19 Sp. Cabanillas 38 9 9 20 36 61 −25 36
20 UD Talavera 38 6 11 21 25 55 −30 29

References[edit]

  1. ^ CD Ferriolense was excluded from the play-off because it was the 2nd reserve team of Mallorca and Mallorca B was playing in Segunda División B

External links[edit]