2015–16 in Israeli football

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Football in Israel
Season 2015–16
Men's football
Israeli Premier League Hapoel Be'er Sheva
Liga Leumit F.C. Ashdod
State Cup Maccabi Haifa
Toto Cup Al Maccabi Petah Tikva
Super Cup Ironi Kiryat Shmona
2014–15 Israel 2016–17

The 2015–16 season was the 68th season of competitive football in Israel, and the 90th season under the Israeli Football Association, established in 1928, during the British Mandate.

The season saw Hapoel Be'er Sheva winning league, its first championship title since 1976 and Maccabi Haifa winning its first Israel State Cup in 18 years. In women's football, F.C. Ramat HaSharon won its first ever league title, the first since 2002 which was not won by either Maccabi Holon or ASA Tel Aviv University. F.C. Kiryat Gat won the Israeli Women's Cup, its first ever major title.

Contents

IFA Competitions[edit]

League Competitions[edit]

Men's senior competitions[edit]

Competition Winner/Promotion Relegated Top Scorer
Israeli Premier League Hapoel Be'er Sheva Hapoel Acre
Maccabi Netanya
Eran Zahavi (35)
Liga Leumit F.C. Ashdod
Hapoel Ashkelon
Maccabi Yavne
Maccabi Kiryat Gat
Jordan Faucher (21)
Liga Alef North Ironi Nesher Maccabi Sektzia Ma'alot-Tarshiha
Ihud Bnei Majd al-Krum
Assi Goma (17)
South Maccabi Sha'arayim Maccabi Amishav Petah Tikva
Bnei Eilat
Hapoel Morasha Ramat HaSharon
Elad Cohen (14)
Nir Sharon
Liga Bet North A Tzeirei Kafr Kanna Ahi Bir al-Maksur
Hapoel Bnei Maghar
Radi Mohana (18)
North B Hapoel Robi Shapira Haifa Ihud Bnei Baqa
F.C. Pardes Hanna-Karkur
Mizr Zoabi (22)
South A F.C. Bnei Jaffa Ortodoxim
F.C. Tira
Hapoel Tzafririm Holon
Ironi Beit Dagan
Shai Rotman (17)
South B F.C. Dimona Hapoel Merhavim
Hapoel Rahat
David Peles (22)
Liga Gimel Upper Galilee F.C. Julis As'ad Amasha (29)
Lower Galilee Maccabi Tzeirei Shefa-'Amr Mohammad Bushnak (26)
Jezreel Hapoel Bnei Ar'ara 'Ara Amir Rohana (23)
Qasim Loabna
Samaria Hapoel Tirat HaCarmel Sagi Pichadze (26)
Sharon Hapoel Ihud Bnei Jatt Islam Khatib (28)
Tel Aviv Shimshon Tel Aviv Almog Samet Cohen (36)
Center Nordia Jerusalem Elad Avramson (31)
South Maccabi Ashdod Ariel Trabelsi (32)

Women's senior competitions[edit]

Competition Winner Relegated Top Scorer
Ligat Nashim Rishona F.C. Ramat HaSharon Maccabi Be'er Sheva Tiffany Cameron (35)
Ligat Nashim Shniya Bnot Netanya Hadar Shem Tov (16)
Shaked Elimelech

Youth competitions[edit]

Competition Winner Runners-up Top Scorer
Noar Premier (U-19) Maccabi Haifa Maccabi Tel Aviv Mohammad Awad
Ne'arim A (U-18) Maccabi Tel Aviv Hapoel Tel Aviv Ron Ben Basat
Ne'arim B (U-17) Maccabi Haifa Maccabi Tel Aviv Shadi Masarwa
Ne'arot (women's U-19) Hapoel Petah Tikva Bnot Sakhnin Do'aa Said Ahmad

Cup Competitions[edit]

Competition Winner Runner-up
State Cup Maccabi Haifa Maccabi Tel Aviv
Super Cup Ironi Kiryat Shmona Maccabi Tel Aviv
Toto Cup Al Maccabi Petah Tikva Ironi Kiryat Shmona
Leumit Hapoel Ashkeon F.C. Ashdod
Israeli Women's Cup F.C. Kiryat Gat ASA Tel Aviv University
Israel Youth State Cup Hapoel Petah Tikva Hapoel Tel Aviv

International Club Competitions[edit]

Champions League[edit]

Second qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hibernians Malta 3–6 Israel Maccabi Tel Aviv 2–1 1–5

Third qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Maccabi Tel Aviv Israel 3–2 Czech Republic Viktoria Plzeň 1–2 2–0

Play-off round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Basel Switzerland 3–3 (a) Israel Maccabi Tel Aviv 2–2 1–1

Group stage (Group G)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 England Chelsea 6 4 1 1 13 3 +10 13 Advance to knockout phase
2 Ukraine Dynamo Kyiv 6 3 2 1 8 4 +4 11
3 Portugal Porto 6 3 1 2 9 8 +1 10 Transfer to Europa League
4 Israel Maccabi Tel Aviv 6 0 0 6 1 16 −15 0
Source: UEFA

Europa League[edit]

First qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Ordabasy Kazakhstan 1–2 Israel Beitar Jerusalem 0–0 1–2

Second qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Hapoel Be'er Sheva Israel 2–3 Switzerland Thun 1–1 1–2
Charleroi Belgium 9–2 Israel Beitar Jerusalem 5–1 4–1

Third qualifying round[edit]

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Slovan Liberec Czech Republic 5–1 Israel Ironi Kiryat Shmona 2–1 3–0

Women's Champions League[edit]

Qualifying round (Group 4)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1 Netherlands Twente (H) 3 3 0 0 19 0 +19 9 Advanced to knockout phase
2 Hungary Ferencváros 3 2 0 1 13 3 +10 6
3 Israel ASA Tel Aviv 3 1 0 2 6 10 −4 3
4 Luxembourg Jeunesse Junglinster 3 0 0 3 1 26 −25 0
Source: UEFA
(H) Host.

2015–16 UEFA Youth League[edit]

Champions League Path group stage[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification CHE DYK POR MTA
1 England Chelsea 6 4 2 0 15 4 +11 14 Advance to round of 16 3–1 0–0 3–0
2 Ukraine Dynamo Kyiv 6 3 1 2 7 7 0 10 Advance to play-offs 0–2 2–1 2–0
3 Portugal Porto 6 2 2 2 8 7 +1 8 3–3 0–1 2–0
4 Israel Maccabi Tel Aviv 6 0 1 5 2 14 −12 1 0–4 1–1 1–2
Source: UEFA

National Teams[edit]

National team[edit]

Euro 2016 Qualifying (Group B)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Belgium 10 7 2 1 24 5 +19 23 Qualify for final tournament
2  Wales 10 6 3 1 11 4 +7 21
3  Bosnia and Herzegovina 10 5 2 3 17 12 +5 17 Advance to play-offs
4  Israel 10 4 1 5 16 14 +2 13
5  Cyprus 10 4 0 6 16 17 −1 12
6  Andorra 10 0 0 10 4 36 −32 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
3 September 2015 Euro 2016 Qual.  Andorra Sammy Ofer Stadium, Haifa 4–0 Eran Zahavi, Nir Bitton, Tomer Hemed, Moanes Dabour
9 September 2015 Euro 2016 Qual.  Wales Cardiff City Stadium, Cardiff 0–0
10 October 2015 Euro 2016 Qual.  Cyprus Teddy Stadium, Jerusalem 1–2 Nir Bitton
13 October 2015 Euro 2016 Qual.  Belgium King Baudouin Stadium, Brussels 1–3 Tomer Hemed
23 March 2016 Friendly  Croatia Stadion Gradski vrt, Osijek 0–2
31 May 2016 Friendly  Serbia Stadion Karađorđe, Novi Sad 1–3 Eran Zahavi

Women's National Team[edit]

2017 Women's Euro qualification (group 8)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Austria 7 5 1 1 18 4 +14 16 Final tournament
2  Norway 5 4 1 0 12 2 +10 13 Final tournament or Play-offs
3  Wales 5 2 1 2 10 9 +1 7
4  Kazakhstan (E) 7 1 1 5 2 20 −18 4
5  Israel (E) 6 0 2 4 2 9 −7 2
Updated to match(es) played on 6 June 2016. Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(E) Eliminated.

Aphrodite Cup, Cyprus[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1  Israel 4 3 1 0 6 1 +5 10
2  Cyprus 4 3 0 1 5 2 +3 9
3  Malta 4 1 1 2 6 7 −1 4
4  Estonia 4 1 0 3 6 5 +1 3
5  Lithuania 4 1 0 3 4 10 −6 3
Updated to match(es) played on 16 March 2016. Source: IFA
Rules for classification:

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
22 October 2015 2017 Women's Euro qual.  Kazakhstan Municipal Stadium, Lod 0–0
25 October 2015 2017 Women's Euro qual.  Austria Municipal Stadium, Lod 0–1
1 December 2015 2017 Women's Euro qual.  Wales Ramat Gan Stadium, Ramat Gan 2–2 Lee Falkon, Shelly Israel
21 January 2016 Friendly  Ukraine Ramat Gam Stadium, RamatGan 0–0
23 January 2016 Friendly  Ukraine National Team Complex, Shefayim 1–3 Daniel Sofer
10 March 2016 Aphrodite Cup  Malta Parekklisias Stadium, Parekklisia 1–1 Danielle Schulmann
13 March 2016 Aphrodite Cup  Lithuania Parekklisias Stadium, Parekklisia 2–0 Danielle Schulmann, Arava Shahaf
15 March 2016 Aphrodite Cup  Estonia Koinotiko Stadio, Parekklisia 2–0 Lee Falkon, Danielle Schulmann
16 March 2016 Aphrodite Cup  Cyprus Koinotiko Stadio, Parekklisia 1–0 Shay Sade
6 April 2016 2017 Women's Euro qual.  Norway Ramat Gan Stadium, Ramat Gan 0–1
2 June 2016 2017 Women's Euro qual.  Kazakhstan Futbol Ortaligi BIIK Main Field, Shymkent 0–1
6 June 2016 2017 Women's Euro qual.  Austria Waldviertler Volksbank Arena, Horn 0–4

U-21 National team[edit]

2017 European U-21 qualifying round (Group 4)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Portugal 6 6 0 0 23 1 +22 18 Final tournament
2  Albania (X) 8 3 3 2 10 14 −4 12 Possible Play-offs
3  Israel 6 3 2 1 9 4 +5 11
4  Hungary (X) 7 2 2 3 11 10 +1 8
5  Greece 6 2 1 3 8 7 +1 7
6  Liechtenstein (E) 7 0 0 7 0 25 −25 0
Updated to match(es) played on 28 March 2016. Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(E) Eliminated; (X) Cannot qualify directly as the top team, but may still qualify for the play-offs.

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
3 September 2015 2017 U-21 Euro qual.  Albania Qemal Stafa Stadium, Tirana 1–1 Dor Hugi
8 October 2015 Friendly  Poland Arena Lublin, Lublin 1–3 Ataa Jaber
12 November 2015 2017 U-21 Euro qual.  Hungary HaMoshava Stadium, Petah Tikva 3–0 Dean David, Shoval Gozlan, Michael Ohana
17 November 2015 2017 U-21 Euro qual.  Portugal HaMoshava Stadium, Petah Tikva 0–3
24 March 2016 2017 U-21 Euro qual.  Hungary Ménfői út, Győr 0–0
28 March 2016 2017 U-21 Euro qual.  Greece Peristeri Stadium, Peristeri 1–0 Shoval Gozlan
31 May 2016 Lobanovskyi Tournament  Ukraine Obolon Arena, Kiev 1–1 (5–4 p) Shoval Gozlan
2 June 2016 Lobanovskyi Tournament  Serbia Bannikov Stadium, Kiev 3–2 Dor Hugi, Michael Ohana, Maxim Plakuschenko

U-19 National team[edit]

2016 UEFA European Under-19 Championship qualification[edit]

Qualifying round[edit]
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Israel 3 2 1 0 7 2 +5 7 Elite round
2  Denmark 3 1 2 0 4 1 +3 5
3  Iceland 3 1 1 1 3 5 −2 4
4  Malta (H) 3 0 0 3 1 7 −6 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Elite round[edit]
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy (H) 3 2 1 0 8 2 +6 7 Final tournament
2  Turkey 3 2 1 0 7 3 +4 7
3  Israel 3 1 0 2 2 5 −3 3
4   Switzerland 3 0 0 3 1 8 −7 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
3 August 2015 Friendly  Armenia National Team Complex, Shefayim 4–0 Raz Itzhak (2), Idan Nahmias, Ibrahim Sfuri
5 August 2015 Friendly  Armenia National Team Complex, Shefayim 3–3 Raz Itzhak (2), Noam Gamon
3 September 2015 Tournament Cele  Montenegro Gradski Stadion, Subotica 0–1[2]
4 September 2015 Tournament Cele  Ukraine Gradski Stadion, Bačka Topola 0–2[3]
6 September 2015 Tournament Cele  United States Gradski Stadion, Bačka Topola 0–2[4]
12 October 2015 Friendly  Cyprus National Team Complex, Shefayim 3–1 Raz Itzhak (2), Anas Mahamid
14 October 2015 Friendly  Cyprus National Team Complex, Shefayim 0–0
10 November 2015 2016 U-19 Euro qual. round  Malta Victor Tedesco Stadium, Ħamrun 3–1 Anas Mahamid (2), Ibrahim Sfuri
12 November 2015 2016 U-19 Euro qual. round  Iceland Victor Tedesco Stadium, Ħamrun 4–1 Anas Mahamid (3), Eylon Yerushalmi
15 November 2015 2016 U-19 Euro qual. round  Denmark Victor Tedesco Stadium, Ħamrun 0–0
15 February 2016 Friendly  Romania Afula Illit Stadium, Afula 1–0 Eden Hershkovitz
14 October 2015 Friendly  Romania National Team Complex, Shefayim 1–1 Ibrahim Sfuri
25 March 2016 2016 U-19 Euro elite round  Italy Stadio Euganeo, Padua 0–4
27 March 2016 2016 U-19 elite round  Turkey Stadio Romeo Menti, Vicenza 0–1
30 March 2016 2016 U-19 Euro elite round   Switzerland Stadio Euganeo, Padua 2–0 Dor Galili, Own goal

U-18 National team[edit]

Winter U-18 Tournament, Israel[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts
1  Germany 3 2 0 1 8 4 +4 6
2  Ukraine 3 2 0 1 3 2 +1 6
3  Israel 3 1 0 2 3 4 −1 3
4  Serbia 3 1 0 2 3 7 −4 3
Updated to match(es) played on 16 March 2016. Source: IFA
Rules for classification:

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
14 December 2015 Winter tournament  Serbia Ramat Gan Stadium, Ramat Gan 0–1
15 December 2015 Winter tournament  Germany Ramat Gan Stadium, Ramat Gan 3–2 Fadi Najjar, Anas Mahamid, Gal Aviv
17 December 2015 Winter tournament  Ukraine Ramat Gan Stadium, Ramat Gan 0–1
11 April 2016 Friendly  Armenia Yerevan Football Academy Stadium, Yerevan 2–0[5] Gal Katabi, Mohammad Abu Fani
13 April 2016 Friendly  Armenia Yerevan Football Academy Stadium, Yerevan 1–1[6] Anas Mahamid

U-19 Women's National team[edit]

2016 UEFA Women's Under-19 Championship qualification[edit]

Qualifying round (group 8)[edit]
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Norway 3 2 1 0 15 2 +13 7 Elite round
2  Portugal (H) 3 2 1 0 8 3 +5 7
3  Israel 3 0 1 2 3 11 −8 1
4  Estonia 3 0 1 2 2 12 −10 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
15 September 2015 2016 U-19 Women's Euro qual. round  Portugal Estádio Municipal Serra da Esgalhada, Fornos de Algodres 1–2 Opal Sofer
17 September 2015 2016 U-19 Women's Euro qual. round  Norway Estádio Municipal da Guarda, Guarda 0–7
20 September 2015 2016 U-19 Women's Euro qual. round  Estonia Estádio Municipal Serra da Esgalhada, Fornos de Algodres 2–2 Maia Cabrera, Eden Avital
  • In addition to these matches, the national team competed in the Women's League, finishing 6th, with 11 victories, 2 draws and 9 losses, scoring 78 goals and conceding 28 goals.

U-17 National team[edit]

2016 UEFA European Under-17 Championship qualification[edit]

Qualifying round (group 11)[edit]
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  France 3 3 0 0 5 0 +5 9 Elite round
2  Israel (H) 3 2 0 1 5 5 0 6
3  Northern Ireland 3 0 1 2 2 4 −2 1
4  Norway 3 0 1 2 2 5 −3 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Elite round (group 8)[edit]
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Belgium (H) 3 1 2 0 1 0 +1 5[a] Final tournament
2  Spain 3 1 2 0 1 0 +1 5[a]
3  Slovenia 3 0 3 0 1 1 0 3
4  Israel 3 0 1 2 1 3 −2 1
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b Tie broken by penalty shoot-out, as they were playing each other in the last round of matches.

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
17 August 2015 Friendly  Moldova National Team Complex, Shefayim 2–0 Raz Shlomo, Eylon Almog
19 August 2015 Friendly  Moldova National Team Complex, Shefayim 4–0 Eylon Almog, Dan Gross, Haim Yagil Ohana, Avi Butbul
9 September 2015 Four Nations, Germany  Netherlands Bremen 2–1 Eylon Almog, Avi Butbul
11 September 2015 Four Nations, Germany  Germany BSA Obervieland, Bremen 0–6
13 September 2015 Four Nations, Germany  Italy Bremen 0–1
20 October 2015 2016 U-17 Euro qual. round  Norway HaMoshava Stadium, Petah Tikva 3–1 Eylon Almog (2), Muhamad Sarsur
22 October 2015 2016 U-17 Euro qual. round  France HaMoshava Stadium, Petah Tikva 0–3
25 October 2015 2016 U-17 Euro qual. round  Northern Ireland HaMoshava Stadium, Petah Tikva 2–1 Eylon Almog, Ofek Nadir
17 January 2016 Development Cup 2016  Lithuania Minsk 2–2 Yarin Sharabi, Muhamad Sarsur
19 January 2016 Development Cup 2016  Armenia Minsk 1–0 Manor Solomon
20 January 2016 Development Cup 2016  Russia Minsk 2–0 Eylon Almong, Yarin Sharabi
22 January 2016 Development Cup 2016  Belarus Minsk 2–3 Yarin Sharabi, Avi Butbul
23 January 2016 Development Cup 2016  Ukraine Minsk 0–3
11 March 2016 2016 U-17 Euro elite round  Spain Belgian Football Center, Tubize 0–1
13 March 2016 2016 U-17 Euro elite round  Belgium Begijnhofstadion, Overijse 0–1
16 March 2016 2016 U-17 Euro elite round  Slovenia Belgian Football Center, Tubize 1–0 Neil Goldberg

U-17 Women's National team[edit]

2015 European U-17 qualifying round (Group 7)[edit]

Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Denmark 3 3 0 0 9 0 +9 9 Elite round
2  Hungary (H) 3 2 0 1 5 2 +3 6
3  Wales 3 1 0 2 5 5 0 3
4  Israel 3 0 0 3 0 12 −12 0
Source: UEFA
Rules for classification: Qualification tiebreakers
(H) Host.

2015–16 results[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
10 October 2015 2016 U-17 Women's Euro qual. round  Denmark Király Sportlétesítmény, Szombathely 0–5
12 October 2015 2016 U-17 Women's Euro qual. round  Hungary Sportcentrum Bük, Bük 0–3
15 October 2015 2016 U-17 Women's Euro qual. round  Wales Sportcentrum Bük, Bük 0–4

U-16 National team[edit]

2015–16 matches[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
26 October 2015 Valentin Ivanov Tournament  Moldova Sputnik-Sport Center, Sochi 1–0 Gil Rahimi
28 October 2015 Valentin Ivanov Tournament  Belarus Sputnik-Sport Center, Sochi 3–2 Sahar Sa'adon Brami (2), Tomer Hazan
30 October 2015 Valentin Ivanov Tournament  Russia Central Stadium, Sochi 1–0 Sahar Sa'adon Brami
8 February 2016 Friendly  Russia National Team Complex, Shefayim 0–0
9 February 2016 Friendly  Russia National Team Complex, Shefayim 1–1 Yoni Sisay
9 March 2016 Development Tournament  Serbia National Training Center, Stara Pazova 1–1 (3–5 p) Gil Rahimi
11 March 2016 Development Tournament  Moldova National Training Center, Stara Pazova 2–0 Sahar Sa'adon Brami, Guy Dahan
13 March 2016 Development Tournament  Serbia National Training Center, Stara Pazova 1–1 (6–4 p) Sahar Sa'adon Brami
11 May 2016 Bannikov Tournament  Serbia V. Melnyk Stadium, Obukhiv 2–0 Eden Kartsev, Guy Dahan
12 May 2016 Bannikov Tournament  Ukraine Bannikov Stadium, Kiev 1–2 Eden Kartsev
14 May 2016 Bannikov Tournament  Bulgaria Bannikov Stadium, Kiev 3–0 Yoni Sisay, Ilay Hen, Sahar Sa'adon Brami
15 September 2016 Bannikov Tournament  Georgia Bannikov Stadium, Kiev 2–4 Sahar Sa'adon Brami, Ilay Hen

U-16 Women's National team[edit]

2015–16 results[edit]

Date Competition Opponent Venue Result[1] Scorers
15 March 2016 Development Tournament  Serbia National Training Center, Stara Pazova 1–4 Shira Elinav
17 March 2016 Development Tournament  Moldova National Training Center, Stara Pazova 4–0 Lior Edri (2), Shira Elinav (2)
19 March 2016 Development Tournament  Montenegro National Training Center, Stara Pazova 6–0 Shira Elinav (3), Nelly Haj, Meital Sharabi, Lior Edri

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g h i j Israel's score written first
  2. ^ Fudbaleri Srbije na startu turnira "Stevan Ćele Vilotić" bolji od SAD (3:1) 4 September 2015, Subotica.com (in Serbian)
  3. ^ Omladinci Srbije protiv Crne Gore za treće mesto na turniru "Stevan Ćele Vilotić" 6 September 2015, Subotica.com (in Serbian)
  4. ^ Ukrajina, Francuska, Srbija - konačan plasman na 22. turniru "Stevan Ćele Vilotić" 8 September 2015, Subotica.com (in Serbian)
  5. ^ Armenian U-19 lost to Israel 11 April 2016, ffa.com
  6. ^ Armenian U-19 played a draw with Israel (video) 13 April 2016, ffa.com