87th New York State Legislature

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
87th New York State Legislature
86th 88th
Old State Capitol at Albany NY.jpg
The Old State Capitol (1879)
Overview
Jurisdiction New York, United States
Term January 1 – December 31, 1864
Senate
Members 32
President Lt. Gov. David R. Floyd-Jones (D)
Temporary President James M. Cook (R), on February 3;
James A. Bell (R), from February 4
Party control Republican (20-12)
Assembly
Members 128
Speaker Thomas G. Alvord (R)
Party control Republican (82-46)
Sessions
1st January 5 – April 23, 1864

The 87th New York State Legislature, consisting of the New York State Senate and the New York State Assembly, met from January 5 to April 23, 1864, during the second year of Horatio Seymour's second tenure as Governor of New York, in Albany.

Background[edit]

Under the provisions of the New York Constitution of 1846, 32 Senators and 128 assemblymen were elected in single-seat districts; senators for a two-year term, assemblymen for a one-year term. The senatorial districts were made up of entire counties, except New York County (four districts) and Kings County (two districts). The Assembly districts were made up of entire towns, or city wards, forming a contiguous area, all within the same county.

At this time there were two major political parties: the Republican Party and the Democratic Party. The Democrats split over the civil war issue. The "War Democrats" and the Republicans formed a coalition known as the "Republican Union," and supported President Abraham Lincoln and the Union Army's war effort; the rump Democratic Party opposed the war, favoring a compromise with the South, and became known as "Peace Democrats" or "Copperheads."

Elections[edit]

The New York state election, 1863 was held on November 3. All eight statewide elective offices up for election were carried by the Republican Union. The approximate party strength at this election, as expressed by the vote for Secretary of State, was: Republican Union 314,000 and Democrats 285,000.

Sessions[edit]

The Legislature met for the regular session at the Old State Capitol in Albany on January 5, 1864; and adjourned on April 23.

Thomas G. Alvord (R) was elected again Speaker with 77 votes against 42 for Jacob L. Smith (D). Joseph B. Cushman (R) was re-elected Clerk of the Assembly with 78 votes against 44 for John C. Jacobs (D).

On February 3, James M. Cook (R) was elected President pro tempore of the State Senate "for this day."

On February 4, James A. Bell (R) was elected President pro tempore of the State Senate "for the present session."

State Senate[edit]

Districts[edit]

Note: There are now 62 counties in the State of New York. The counties which are not mentioned in this list had not yet been established, or sufficiently organized, the area being included in one or more of the abovementioned counties.

Members[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued in office as members of this Legislature. Thomas C. Fields, Saxton Smith, Palmer E. Havens and Ezra Cornell changed from the Assembly to the Senate.

Party affiliations follow the vote for Regents of USNY.

District Senator Party Notes
1st Robert Christie Jr. Democrat
2nd Demas Strong Democrat
3rd Henry C. Murphy* Democrat re-elected
4th Christian B. Woodruff* Democrat re-elected;
from May 5, 1864, also a New York City Tax Commissioner
5th Luke F. Cozans Democrat
6th William Laimbeer Jr. Republican
7th Thomas C. Fields* Democrat also a Central Park Commissioner
8th Saxton Smith* Democrat
9th Archibald C. Niven Democrat contested by Henry R. Low (R), decision postponed
10th George Beach Democrat
11th John B. Dutcher Republican
12th Frederick H. Hastings Republican took his seat on January 21
13th Ira Shafer Democrat
14th Orson M. Allaben Democrat
15th James M. Cook Republican on February 3, elected President pro tempore
16th Palmer E. Havens* Republican
17th Albert Hobbs Republican
18th James A. Bell* Republican re-elected; on February 4, elected President pro tempore
19th Alexander H. Bailey* Republican re-elected
20th George H. Andrews Republican
21st Cheney Ames Republican
22nd Andrew D. White Republican
23rd Frederick Juliand Republican
24th Ezra Cornell* Republican
25th Stephen K. Williams Republican
26th Charles J. Folger* Republican re-elected
27th Stephen T. Hayt Republican
28th George G. Munger Republican
29th Dan H. Cole Republican
30th Wilkes Angel* Republican re-elected
31st James M. Humphrey Democrat took his seat on January 6;
on November 8, 1864, elected to the 39th U.S. Congress
32nd Norman M. Allen Republican

Employees[edit]

  • Clerk: James Terwilliger
  • Sergeant-at-Arms: Azel B. Hull
  • Assistant Sergeant-at-Arms: Sanders Wilson
  • Doorkeeper: Lawrence Van Duzen
  • First Assistant Doorkeeper: Casper Walter
  • Second Assistant Doorkeeper: Edmund Traver
  • Third Assistant Doorkeeper: Anson W. Johnson

State Assembly[edit]

Assemblymen[edit]

The asterisk (*) denotes members of the previous Legislature who continued as members of this Legislature.

Party affiliations follow the vote for Speaker, and Regents of USNY.

District Assemblymen Party Notes
Albany 1st Harris Parr Democrat
2nd Morgan L. Filkins Republican
3rd Thomas McCarty Democrat
4th William L. Oswald* Democrat
Allegany 1st Charles M. Crandall Republican
2nd Morris S. Chase Republican
Broome Mulford Northrup Republican
Cattaraugus 1st Smith Parish Republican
2nd Albert G. Dow* Republican
Cayuga 1st Benjamin M. Close Republican
2nd William P. Robinson* Republican
Chautauqua 1st John Steward* Republican
2nd Julien T. Williams Republican
Chemung William T. Post Republican
Chenango 1st George W. Sumner Republican
2nd Dyer D. Bullock Republican
Clinton George Hallock Republican
Columbia 1st Amos Miller Democrat
2nd Wright H. Barnes Republican
Cortland Benjamin F. Tillinghast Republican
Delaware 1st Jerome B. Landfield Republican
2nd Francis R. Gilbert* Democrat
Dutchess 1st James Howard Republican
2nd John N. Cramer Republican
Erie 1st Walter W. Stanard Democrat
2nd Frederick P. Stevens Republican
3rd Timothy A. Hopkins* Democrat
4th Seth Fenner Republican
Essex William H. Richardson Republican
Franklin Albert Andrus* Republican
Fulton and Hamilton William A. Smith Republican
Genesee Loren Green* Republican
Greene William W. Pettit Democrat
Herkimer 1st John H. Wooster Republican
2nd Ezra D. Beckwith Republican
Jefferson 1st George M. Hopkinson Republican
2nd Lewis Palmer Republican
3rd William Dewey* Republican took his seat on January 19
Kings 1st Philip S. Crooke Republican
2nd John O'Connor Democrat
3rd Edward D. White Republican
4th Andrew Walsh Democrat
5th John C. Perry Republican
6th Angelo Newton Republican
7th Jacob Worth Republican
Lewis John O'Donnell Republican
Livingston 1st Hamilton E. Smith* Republican
2nd Jonathan B. Morey Republican took his seat on January 12
Madison 1st John W. Lippitt Republican
2nd Daniel F. Kellogg Republican left the Assembly on February 5, due to
ill health, and died on April 11, 1864
Monroe 1st Fairchild Andrus Republican
2nd John McConvill Democrat
3rd William Rankin Republican
Montgomery John Kellogg Republican
New York 1st Jacob L. Smith Democrat
2nd William P. Kirk Democrat
3rd George M. Curtis Democrat
4th James B. Murray Democrat
5th Henry Rogers* Democrat
6th Walter J. Burke Democrat
7th Erastus C. Benedict Republican
8th William G. Olvany Democrat
9th Samuel C. Reed Republican
10th Anthony Eickhoff Democrat until August 1, 1864, also
Commissary-General of the State Militia
11th Carolan O'Brien Bryant Democrat
12th Joseph A. Lyons Democrat
13th Thomas Ryan Democrat
14th Michael N. Salmon Democrat
15th Stephen R. Pinckney Democrat
16th Michael McCann* Democrat
17th Sidney P. Ingraham Jr. Democrat
Niagara 1st James Jackson Jr. Democrat
2nd William Morgan* Republican
Oneida 1st Abram B. Weaver* Democrat
2nd Levi Blakeslee Republican
3rd Chauncey Brodock Democrat
4th John W. Douglas Republican
Onondaga 1st Albert L. Green Republican
2nd Thomas G. Alvord Republican elected Speaker;
on November 8, 1864, elected Lieutenant Governor
3rd Conrad Shoemaker Republican
Ontario 1st Perez H. Field* Republican
2nd Lanson Dewey* Republican
Orange 1st Nathaniel W. Howell Republican
2nd Charles S. Woodward* Democrat
Orleans Edmund L. Pitts Republican
Oswego 1st Abner C. Mattoon* Republican
2nd Hiram W. Loomis* Republican
3rd Harvey Palmer* Republican
Otsego 1st James Young Democrat
2nd George M. Hollis Republican
Putnam Jeremiah Sherwood Democrat
Queens 1st Charles T. Duryea* Democrat
2nd Charles McNeill Democrat
Rensselaer 1st James McKeon* Democrat
2nd George W. Banker Republican took his seat on February 2
3rd James Dearstyne Republican
Richmond William H. Rutan Democrat
Rockland James S. Haring* Democrat
St. Lawrence 1st George Parker Republican
2nd James Redington* Republican
3rd Abraham X. Parker* Republican
Saratoga 1st Ira Brockett* Democrat
2nd Edward Edwards Republican
Schenectady Charles Stanford Republican
Schoharie Peter P. Schoolcraft Democrat
Schuyler Lorenzo Webber Republican
Seneca William T. Johnson Democrat
Steuben 1st William E. Bonham Republican
2nd Alexander Olcott Republican
3rd James Harvey Stephens Republican
Suffolk 1st William H. Gleason Republican took his seat on January 12
2nd Henry C. Platt Democrat
Sullivan James Matthews Democrat
Tioga Jerome Thompson Republican
Tompkins Henry B. Lord Republican
Ulster 1st Jesse F. Bookstaver* Democrat
2nd Jacob LeFever* Republican
3rd Thomas Hill Democrat
Warren Robert Waddle Republican
Washington 1st R. King Crocker Republican
2nd Andrew G. Meiklejohn Republican
Wayne 1st Thaddeus W. Collins* Republican
2nd Lemuel Durfee* Republican
Westchester 1st Franklin W. Gilley Democrat
2nd Alsop H. Lockwood Democrat
3rd George A. Brandreth Republican
Wyoming Byron Healy* Republican
Yates Oren G. Loomis Republican

Employees[edit]

  • Clerk: Joseph B. Cushman
  • Sergeant-at-Arms: Charles E. Young
  • Doorkeeper: Henry A. Rogers
  • First Assistant Doorkeeper: Alexander Frier
  • Second Assistant Doorkeeper: Daniel F. Payne

Notes[edit]


Sources[edit]