Armenia at the 1996 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Armenia at the
1996 Summer Olympics
Flag of Armenia.svg
IOC codeARM
NOCNational Olympic Committee of Armenia
Websitewww.armnoc.am (in Armenian)
in Atlanta
Competitors32 in 11 sports
Flag bearer Aghvan Grigoryan
Medals
Ranked 45th
Gold
1
Silver
1
Bronze
0
Total
2
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)

Armenia competed in the Summer Olympic Games for the first time at the 1996 Summer Olympics in Atlanta, United States. Previously, Armenian athletes competed for the Unified Team at the 1992 Summer Olympics.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Armen Nazaryan Wrestling Men's Greco-Roman 52 kg 20 July
 Silver Armen Mkrtchyan Wrestling Men's freestyle 105 kg 30 July

Athletics[edit]

Men
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Robert Emmiyan Long jump 7.76 28 Did not advance
Armen Martirosyan Triple jump 16.74 5 Q 16.97 5

Boxing[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Nshan Munchyan light flyweight Bye  Petrov (BUL)
L 5–11
Did not advance
Lernik Papyan flyweight  Tsujimoto (JPN)
W 10–5
 Romero (CUB)
L 6–22
Did not advance
Artur Gevorgyan featherweight  Konamegui (CMR)
W 10–3
 Mayweather Jr. (USA)
L 3–16
Did not advance
Mekhak Ghazaryan lightweight Bye  Strange (CAN)
L 7–16
Did not advance

Cycling[edit]

Road[edit]

Athlete Event Time Rank
Arsen Ghazaryan Men's road race Did not finish

Diving[edit]

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Hovhannes Avtandilyan 10 m platform 275.64 32 Did not advance
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Arus Gyulbudaghyan 3 m springboard 228.72 20 Did not advance

Gymnastics[edit]

Athlete Event Qualification Final
Total points Position Total points Position
Norayr Sargsyan Individual all-round 110.211 50 Did not advance

Judo[edit]

Athlete Event Preliminary Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Arsen Gevorgyan Men's −78 kg Bye  Yuan (CHN)
L
Did not advance

Shooting[edit]

Athlete Event Qualification Final
Score Position Score Position
Hrachya Petikyan Men's 50 m rifle three positions 1164 13 Did not advance

Swimming[edit]

Women
Athlete Event Qualification Final
Time Position Time Position
Anush Manukyan 100 m breaststroke 1:20.70 45 Did not advance

Tennis[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sargis Sargsian Men's singles  Nestor (CAN)
W 6–4, 6–4
 Enqvist (SWE)
L 6–4, 6–7, 4–6
Did not advance

Weightlifting[edit]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Lift Lift
Eduard Darbinyan Men's −64 kg 132.5 160 292.5 12
Israel Militosyan Men's −70 kg 152.5 182.5 335 6
Hayk Yeghiazaryan 145 180 325 12
Hovhannes Barseghyan Men's 76 kg 155 190 345 8
Khachatur Kyapanaktsyan 165 Did not finish
Sergo Chakhoyan Men's −83 kg 170 195 365 6
Aleksander Karapetyan Men's −91 kg 167.5 200 367.5 13
Aghvan Grigoryan Men's −99 kg 175 205 380 8
Ara Vardanyan Men's −108 kg 180 215 395 7
Ashot Danielyan Men's +108 kg 177.5 217.5 395 13

Wrestling[edit]

Greco–Roman
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Armen Nazaryan −52 kg  Kalashnykov (UKR)
W 10-0
 Tae-yeon (KOR)
W 12-2
 Danielyan (RUS)
W 3-0
 Rivas (CUB)
W 7-1
n/a  Paulson (USA)
W 5-1
1st, gold medalist(s)
Aghasi Manukyan −57 kg  Salhi (TUN)
W 4-0
 Khakymov (UKR)
L 0-11
 Aghayev (AZE)
L 2-7
Did not advance 13
Mkhitar Manukyan −62 kg  Guohong (CHN)
W 11-0
 Komyshenko (UKR)
L 2-3
 Aziz (SWE)
W 4-0
 Sang-sun (KOR)
W 5-0 Fall
 Pirim (TUR)
L 4-9
 Martynov (RUS)
W WO
7
Samvel Manukyan −68 kg  Karapinar (TUR)
L 0-3
 Escobar (COL)
W 12-0
 Daynes (CAN)
W 9-3
 Tretyakov (RUS)
L 0-4
Did not advance 10
Levon Geghamyan −82 kg  Lidberg (SWE)
L 0-2
 Farkas (HUN)
W 4-0
 Frinta (CZE)
W 3-2
 Jovančević (YUG)
W 2-0
 Turlykhanov (KAZ)
L 1-3
 Sanatbayev (KGZ)
W WO
7
Tsolak Yeghishyan −90 kg  Gelénesi (HUN)
W 5-1
 Konstantinidis (GRE)
L 0-12
 Rejepov (TKM)
W 5-2
 Sidorenko (BLR)
L 1-3
Did not advance 9
Freestyle
Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Round 5 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Armen Mkrtchyan −48 kg  Restrepo (COL)
W 10-0
 Eiter (USA)
W 9-2
 Vila (CUB)
W 4-2
 Railean (MDA)
W 7-2
n/a  Il  (KOR)
L 4-5
2nd, silver medalist(s)
Arayik Gevorgyan −68 kg  Al-Osta (SYR)
W 9-1
 Gogol (BLR)
W 3-2
Bye  Saunders (USA)
L 0-4
 Sánchez (CUB)
L 4-8
 Sang-ho (KOR)
W 0-0
5

See also[edit]

Notes[edit]

  • (ed.) Watkins, Ginger T. (1997). The Official Report of the Centennial Olympic Games, Volume III The Competition Results (PDF). Atlanta: Peachtree Publishers. ISBN 1-56145-150-9. Archived from the original (PDF) on 27 September 2007. Retrieved 19 November 2012. Cite uses deprecated parameter |deadurl= (help)CS1 maint: extra text: authors list (link)

References[edit]