Australia at the 2016 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Australia at the
2016 Summer Olympics
Flag of Australia.svg
IOC codeAUS
NOCAustralian Olympic Committee
Websitewww.olympics.com.au
in Rio de Janeiro
Competitors421 in 26 sports
Flag bearerAnna Meares (opening)[1]
Kim Brennan (closing)
Medals
Ranked 10th
Gold
8
Silver
11
Bronze
10
Total
29
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games
 Australasia (1908–1912)

Australia competed at the 2016 Summer Olympics in Rio de Janeiro, Brazil, from 5 to 21 August 2016. Australia is one of only five countries to have sent athletes to every Summer Olympics of the modern era, alongside Great Britain, France, Greece, and Switzerland.

At the end of these Olympics, Australia was ranked in tenth position on the medal table with a total of 29 medals (8 gold, 11 silver, and 10 bronze). This was Australia's lowest medal tally and lowest rank since the 1992 Olympics in Barcelona where Australia also ranked tenth but only won 27 medals.

Medallists[edit]

The following Australian competitors won medals at the games. In the by discipline sections below, medallists' names are bolded.

* – Indicates the athlete competed in preliminaries but not the final relay.

Competitors[edit]

Kitty Chiller, who competed as a modern pentathlete at the 2000 Summer Olympics in Sydney, was selected as the team's Chef de Mission, the first female to hold the role for Australia.[2]

Sport Men Women Total
Archery 3 1 4
Athletics 29 30 59
Badminton 3 2 5
Basketball 12 12 24
Boxing 2 1 3
Canoeing 12 4 16
Cycling 17 14 31
Diving 4 5 9
Equestrian 7 5 12
Field hockey 16 16 32
Football 0 18 18
Golf 2 2 4
Gymnastics 1 2 3
Judo 4 3 7
Modern pentathlon 1 1 2
Rowing 13 16 29
Rugby sevens 13 12 25
Sailing 7 4 11
Shooting 12 6 18
Swimming 19 20 39
Synchronized swimming 9 9
Table tennis 3 3 6
Taekwondo 2 2 4
Tennis 6 4 10
Triathlon 3 3 6
Volleyball 0 4 4
Water polo 13 13 26
Weightlifting 1 1 2
Wrestling 3 0 3
Total 208 213 421

Funding[edit]

In May 2014 Australian Sports Minister Peter Dutton announced that 650 Australian athletes identified as medal prospects would receive funding directly from a newly designed program that reallocated A$1.6 million from the Direct Athlete Support program.[3][4]

In the lead up to the Rio Olympics, the Australian Sports Commission advised that it had invested A$376.7 million to high performance sports in the Rio cycle 2012–2016. This amount includes funding to Winter Olympics and non-Olympic sports.[5][6]

Archery[edit]

Three Australian archers qualified for the men's events after having secured a top eight finish in the team recurve at the 2015 World Archery Championships in Copenhagen, Denmark.[7] Another Australian archer has been added to the squad by finishing in the top two of the women's individual recurve at the Oceania Qualification Tournament in Nuku'alofa, Tonga.[8]

The men's team (Potts, Tyack, and Worth) was officially named to the Australian roster for the Games on 31 May 2016, with Alice Ingley joining them on her Olympic debut in the women's individual archery one month later.[9][10]

Athlete Event Ranking round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Alec Potts Men's individual 666 20  Oliveira (BRA)
L 4–6
Did not advance
Ryan Tyack 665 23  Ramaekers (BEL)
L 2–6
Did not advance
Taylor Worth 674 14  El-Nemr (EGY)
W 6–0
 Malavé (VEN)
W 6–4
 Fernández (ESP)
W 7–3
 Ku B-c (KOR)
L 5–6
Did not advance
Alec Potts
Ryan Tyack
Taylor Worth
Men's team 2005 4 N/A Bye  France (FRA)
W 5–3
 South Korea (KOR)
L 0–6
 China (CHN)
W 6–2
3rd, bronze medalist(s)
Alice Ingley Women's individual 593 58  Boari (ITA)
W 7–1
 dos Santos (BRA)
L 0–6
Did not advance

Athletics (track and field)[edit]

Australian athletes have so far achieved qualifying standards in the following athletics events (up to a maximum of 3 athletes in each event).[11][12] The team selected its athletes with a specific qualifying standard based on the results at the 2016 Australian Championships and Olympic Trials (March 31 to April 3) in Sydney.[13]

On 8 January 2016, the Australian Olympic Committee had selected the two long-distance runners (one each in both men's and women's 10,000 m) and three race walkers, including three-time Olympic medallist Jared Tallent, in the men's 50 km.[14] Twenty-seven track and field athletes were announced on 3 April 2016, following the completion of the Australian Championships.[15] Six marathon runners (three per gender) were named to the Australian team on 12 May 2016, and were followed by three 20 km race walkers and one long-distance runner at the first of week of June 2016.[16][17]

On 29 June 2016, sprint hurdler and reigning Olympic champion Sally Pearson withdrew from the Games due to a hamstring injury, with middle-distance runner Melissa Duncan following her with the same incident two weeks later.[18]

On 30 July 2016, sprinter Josh Clarke withdrew from the Games after failing to fully recover from a hamstring injury that he suffered in the early months of the year.[19]

Monica Brennan was selected for the women's 4 × 400 m relay team, but did not run in either heat or final.[20]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser or, in field events, by position without achieving the qualifying target
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Alex Hartmann 200 m 21.02 5 Did not advance
Peter Bol 800 m 1:49.36 6 Did not advance
Luke Mathews 1:50.40 7 Did not advance
Jeff Riseley 1:46.93 4 Did not advance
Ryan Gregson 1500 m 3:39.13 2 Q 3:40.02 4 Q 3:51.39 9
Luke Mathews 3:44.51 12 Did not advance
Sam McEntee 5000 m 13:50.55 18 N/A Did not advance
Brett Robinson 13:22.81 9 q N/A 13:32.30 14
Patrick Tiernan 13:28.48 13 N/A Did not advance
David McNeill 10000 m N/A 27:51.71 16
Ben St Lawrence N/A 28:46.32 28
Liam Adams Marathon N/A 2:16:12 31
Michael Shelley N/A 2:18:06 47
Scott Westcott N/A 2:22:19 81
Dane Bird-Smith 20 km walk N/A 1:19:37 3rd, bronze medalist(s)
Rhydian Cowley N/A 1:23:30 33
Chris Erickson 50 km walk N/A 3:48:40 9
Brendon Reading N/A 4:13:02 39
Jared Tallent N/A 3:41:16 2nd, silver medalist(s)
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Henry Frayne Long jump 8.01 6 q 8.06 7
Fabrice Lapierre 7.96 8 q 7.87 10
Joel Baden High jump 2.17 41 Did not advance
Brandon Starc 2.29 11 q 2.20 15
Kurtis Marschall Pole vault 5.60 10 Did not advance
Damien Birkinhead Shot put 20.50 9 q 20.45 10
Matthew Denny Discus throw 61.16 19 Did not advance
Benn Harradine 60.85 20 Did not advance
Hamish Peacock Javelin throw 77.91 25 Did not advance
Joshua Robinson 80.84 13 Did not advance
Combined events – Decathlon
Athlete Event 100 m LJ SP HJ 400 m 110H DT PV JT 1500 m Final Rank
Cedric Dubler Result 10.86s 7.47m 11.49m 2.13m 48.18s 14.30s 38.89m 4.90m 51.82 4:32.12 8024 14
Points 892 927 575 925 900 936 642 880 616 731
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank
Melissa Breen 100 m 11.74 7 Did not advance
Ella Nelson 200 m 22.66 2 Q 22.50 3 Did not advance
Morgan Mitchell 400 m 51.30 2 Q 52.68 8 Did not advance
Anneliese Rubie 51.92 3 q 51.96 6 Did not advance
Selma Kajan 800 m 2:05.20 7 Did not advance
Jenny Blundell 1500 m 4:09.05 8 q 4:13.25 11 Did not advance
Zoe Buckman 4:06.93 6 Q 4:06.95 9 Did not advance
Linden Hall 4:11.75 4 Q 4:05.81 8 Did not advance
Madeline Hills 5000 m 15:21.33 6 q N/A 15:04.05 10
Genevieve LaCaze 15:20.45 7 q N/A 15:10.35 12
Eloise Wellings 5000 m 15:19.02 6 q N/A 15:01.59 9
10000 m N/A 31:14.94 10
Michelle Jenneke 100 m hurdles 13.26 6 Did not advance
Lauren Wells 400 m hurdles 56.26 4 q 56.83 7 Did not advance
Madeline Hills 3000 m steeplechase 9:24.16 5 q N/A 9:20.38 7
Genevieve LaCaze 9:26.25 2 Q N/A 9:21.21 9
Victoria Mitchell 9:39.40 10 N/A Did not advance
Morgan Mitchell
Anneliese Rubie
Caitlin Sargent
Jessica Thornton
4 × 400 m relay 3:25.71 4 q N/A 3:27.45 8
Milly Clark Marathon N/A 2:30:53 18
Jessica Trengove N/A 2:31:44 22
Lisa Weightman N/A 2:34:41 31
Tanya Holliday 20 km walk N/A 1:34:22 26
Regan Lamble N/A 1:30:28 9
Rachel Tallent N/A 1:37:08 40
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Chelsea Jaensch Long jump 6.41 17 Did not advance
Brooke Stratton 6.56 9 q 6.74 7
Eleanor Patterson High jump 1.89 =22 Did not advance
Alana Boyd Pole vault 4.55 8 q 4.80 4
Dani Samuels Discus throw 64.46 4 Q 64.90 4
Kim Mickle Javelin throw 57.20 22 Did not advance
Kathryn Mitchell 61.63 12 q 64.36 6
Kelsey-Lee Roberts 55.25 28 Did not advance

Badminton[edit]

Australia has qualified a total of six badminton players for each of the following events into the Olympic tournament based on the BWF World Rankings as of 5 May 2016: one entry each in the men's and women's singles, as well as the pair each in the men's and mixed doubles through the Oceania continental representation system.[21]

With the option to select a maximum of two events under the continental representation system, the Australian Olympic Committee had decided to accept invitations for the men's doubles (Chau & Serasinghe) and mixed doubles (Middleton & Choo) instead. As there were no other Oceania places taken up in the women's singles, Taiwanese-born Chen Hsuan-yu (world no. 74) qualified directly on the World Rankings.[22][23]

Athlete Event Group Stage Elimination Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Matthew Chau
Sawan Serasinghe
Men's doubles  Lee Y-d /
Yoo Y-s (KOR)
L (14–21, 16–21)
 Ivanov /
Sozonov (RUS)
L (16–21, 16–21)
 Lee S-m /
Tsai C-h (TPE)
L (14–21, 19–21)
4 N/A Did not advance
Chen Hsuan-yu Women's singles  Buranaprasertsuk (THA)
L (14–21, 15–21)
 Foo Kune (MRI)
L (16–21, 19–21)
N/A 3 Did not advance
Robin Middleton
Leanne Choo
Mixed doubles  Ahmad /
Natsir (INA)
L (7–21, 8–21)
 Chan P S /
Goh L Y (MAS)
L (17–21, 15–21)
 Issara /
Amitrapai (THA)
L (13–21, 18–21)
4 N/A Did not advance

Basketball[edit]

Men's tournament[edit]

Australia men's basketball team qualified for the Olympics by winning the 2015 FIBA Oceania Championship in Melbourne and Wellington.[24]

Team roster


The following is the Australia roster in the men's basketball tournament of the 2016 Summer Olympics.[25]

Australia men's national basketball team – 2016 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
SG 4 Chris Goulding 27 – (1988-10-24)24 October 1988 1.92 m (6 ft 4 in) Melbourne United Australia
PG 5 Patty Mills 27 – (1988-08-11)11 August 1988 1.83 m (6 ft 0 in) San Antonio Spurs United States
F/C 6 Andrew Bogut 31 – (1984-11-28)28 November 1984 2.13 m (7 ft 0 in) Golden State Warriors United States
SF 7 Joe Ingles 28 – (1987-10-02)2 October 1987 2.03 m (6 ft 8 in) Utah Jazz United States
G 8 Matthew Dellavedova 25 – (1990-09-08)8 September 1990 1.93 m (6 ft 4 in) Cleveland Cavaliers United States
G/F 9 Ryan Broekhoff 25 – (1990-08-23)23 August 1990 2.01 m (6 ft 7 in) Lokomotiv-Kuban Russia
F/C 10 Cameron Bairstow 25 – (1990-12-07)7 December 1990 2.06 m (6 ft 9 in) Chicago Bulls United States
G 11 Kevin Lisch 30 – (1986-05-16)16 May 1986 1.88 m (6 ft 2 in) Sydney Kings Australia
C 12 Aron Baynes 29 – (1986-12-09)9 December 1986 2.08 m (6 ft 10 in) Boston Celtics United States
F/C 13 David Andersen (C) 36 – (1980-06-23)23 June 1980 2.11 m (6 ft 11 in) ASVEL Basket France
PF 14 Brock Motum 25 – (1990-10-16)16 October 1990 2.08 m (6 ft 10 in) Žalgiris Kaunas Lithuania
PG 15 Damian Martin 31 – (1984-09-05)5 September 1984 1.86 m (6 ft 1 in) Perth Wildcats Australia
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 6 August 2016
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1 United States 5 5 0 524 407 +117 10 Quarter-finals
2  Australia 5 4 1 444 368 +76 9
3  France 5 3 2 423 378 +45 8
4  Serbia 5 2 3 426 387 +39 7
5  Venezuela 5 1 4 315 444 −129 6
6  China 5 0 5 318 466 −148 5
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
6 August 2016 (2016-08-06)
14:15
Australia  87–66  France
Scoring by quarter: 20–14, 16–19, 25–15, 26–18
Pts: Mills 21
Rebs: Baynes 8
Asts: Dellavedova 10
Pts: Parker 18
Rebs: Gobert 6
Asts: Diaw, Heurtel 3
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 8,719
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Steven Anderson (USA), Ferdinand Pascual (PHI)

8 August 2016 (2016-08-08)
14:15
Serbia  80–95  Australia
Scoring by quarter: 23–26, 20–14, 20–22, 17–33
Pts: Raduljica 25
Rebs: Bogdanović 8
Asts: Marković 4
Pts: Mills 26
Rebs: Bogut 12
Asts: Dellavedova 13
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 5,409
Referees: Cristiano Maranho (BRA), Borys Ryzhyk (UKR), Guilherme Locatelli (BRA)

10 August 2016 (2016-08-10)
19:00
Australia  88–98 United States
Scoring by quarter: 29–29, 25–20, 13–21, 21–28
Pts: Mills 30
Rebs: Dellavedova 6
Asts: Dellavedova 11
Pts: Anthony 31
Rebs: Anthony, Cousins 8
Asts: Irving 5
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 10,957
Referees: Christos Christodoulou (GRE), Juan Carlos García (ESP), Robert Lottermoser (GER)

12 August 2016 (2016-08-12)
14:15
China  68–93  Australia
Scoring by quarter: 14–17, 20–27, 16–21, 18–28
Pts: Yi 20
Rebs: Yi 9
Asts: Guo 5
Pts: Bairstow 17
Rebs: Bairstow 9
Asts: Dellavedova 8
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 7,704
Referees: Roberto Vázquez (PUR), Sreten Radović (CRO), Carlos Peruga (ESP)

14 August 2016 (2016-08-14)
19:00
Australia  81–56  Venezuela
Scoring by quarter: 16–6, 16–19, 21–18, 28–13
Pts: Goulding 22
Rebs: Broekhoff 8
Asts: Martin 4
Pts: Perez 12
Rebs: Vargas, Ruiz 4
Asts: Vargas 7
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 9,459
Referees: Stephen Seibel (CAN), Sreten Radović (CRO), Carlos Peruga (ESP)
Quarterfinal
17 August 2016 (2016-08-17)
11:00
Australia  90–64  Lithuania
Scoring by quarter: 26–17, 22–13, 22–13, 20–21
Pts: Mills 24
Rebs: Bogut 7
Asts: Bogut 6
Pts: Kalnietis, Kavaliauskas 12
Rebs: Valančiūnas 8
Asts: Kalnietis 5
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 9,348
Referees: Steven Anderson (USA), Stephen Seibel (CAN), Piotr Pastusiak (POL)
Semifinal
19 August 2016 (2016-08-19)
19:00
Australia  61–87  Serbia
Scoring by quarter: 5–16, 9–19, 24–31, 23–21
Pts: Mills, Motum 13
Rebs: Baynes 8
Asts: Broekhoff 4
Pts: Teodosić 22
Rebs: Jokić 11
Asts: Teodosić 5
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 9,655
Referees: Stephen Seibel (CAN), Robert Lottermoser (GER), Oļegs Latiševs (LAT)
Bronze medal match
21 August 2016 (2016-08-21)
11:30
Australia  88–89  Spain
Scoring by quarter: 17–23, 21–17, 26–27, 24–22
Pts: Mills 30
Rebs: Lisch, Motum 6
Asts: Dellavedova 8
Pts: Gasol 31
Rebs: Gasol 11
Asts: Rodríguez 5
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 9,449
Referees: Ilija Belošević (SRB), Steven Anderson (USA), Roberto Vázquez (PUR)

Women's tournament[edit]

Australia women's basketball team qualified for the Olympics by winning the 2015 FIBA Oceania Championships in Melbourne and Tauranga.[26]

Team roster

The following is the Australia roster in the women's basketball tournament of the 2016 Summer Olympics.[27]

Australia women's national basketball team – 2016 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
PG 4 Lavey, Tessa 23 – (1993-03-29)29 March 1993 1.71 m (5 ft 7 in) Perth Lynx Australia
G 5 Mitchell, Leilani 31 – (1985-06-15)15 June 1985 1.65 m (5 ft 5 in) Adelaide Lightning Australia
SF 6 Talbot, Stephanie 22 – (1994-06-15)15 June 1994 1.86 m (6 ft 1 in) Gorzów Wlkp. Poland
G 7 Taylor, Penny (C) 35 – (1981-05-24)24 May 1981 1.85 m (6 ft 1 in) Phoenix Mercury United States
C 8 Cambage, Liz 24 – (1991-08-18)18 August 1991 2.03 m (6 ft 8 in) Shanghai Boashan Dahua China
F/C 9 Burton, Natalie 27 – (1989-03-23)23 March 1989 1.94 m (6 ft 4 in) Perth Lynx Australia
PF 10 Jarry, Rachel 24 – (1991-12-06)6 December 1991 1.86 m (6 ft 1 in) Basket Lattes France
F/C 11 Hodges, Laura 32 – (1983-12-13)13 December 1983 1.90 m (6 ft 3 in) Adelaide Lightning Australia
SG 12 Ebzery, Katie-Rae 26 – (1990-01-08)8 January 1990 1.78 m (5 ft 10 in) Dynamo Moscow Russia
G 13 Phillips, Erin 31 – (1985-05-19)19 May 1985 1.73 m (5 ft 8 in) Dallas Wings United States
C 14 Tolo, Marianna 27 – (1989-07-02)2 July 1989 1.96 m (6 ft 5 in) Canberra Capitals Australia
F 15 George, Cayla 27 – (1989-05-01)1 May 1989 1.94 m (6 ft 4 in) UNIQA Sopron Hungary
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • (C) Team captain
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 6 August 2016
Group play
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Australia 5 5 0 400 345 +55 10 Quarter-finals
2  France 5 3 2 344 343 +1 8[a]
3  Turkey 5 3 2 324 325 −1 8[a]
4  Japan 5 3 2 386 378 +8 8[a]
5  Belarus 5 1 4 347 361 −14 6
6  Brazil (H) 5 0 5 335 384 −49 5
Source: FIBA
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b c Head-to-head record: France 3 pts, +8 PD; Turkey 3 pts, −2 PD; Japan 3 pts, −6 PD
6 August 2016 (2016-08-06)
17:30
Brazil  66–84  Australia
Scoring by quarter: 24–14, 15–21, 14–22, 13–27
Pts: Castro Marques 25
Rebs: dos Santos 13
Asts: Pinto 7
Pts: Cambage 20
Rebs: Cambage 14
Asts: Mitchell 6
Youth Arena, Rio de Janeiro
Attendance: 2,368
Referees: Ilija Belošević (SRB), Karen Lasuik (CAN), Piotr Pastusiak (POL)

7 August 2016 (2016-08-07)
17:30
Australia  61–56  Turkey
Scoring by quarter: 12–15, 14–14, 17–12, 18–15
Pts: Cambage 22
Rebs: Cambage 11
Asts: three players 3
Pts: Sanders 25
Rebs: Sanders 7
Asts: Vardarlı 7
Youth Arena, Rio de Janeiro
Attendance: 1,853
Referees: Anne Panther (GER), Leandro Lezcano (ARG), Carlos Peruga (ESP)

9 August 2016 (2016-08-09)
12:15
Australia  89–71  France
Scoring by quarter: 21–19, 25–10, 23–21, 20–21
Pts: Taylor 31
Rebs: Cambage 7
Asts: Taylor 9
Pts: Epoupa 15
Rebs: Epoupa 7
Asts: Bouderra 4
Youth Arena, Rio de Janeiro
Attendance: 1,481
Referees: Borys Ryzhyk (UKR), Duan Zhu (CHN), Hwang In-tae (KOR)

11 August 2016 (2016-08-11)
17:45
Japan  86–92  Australia
Scoring by quarter: 24–23, 26–25, 21–11, 15–33
Pts: Tokashiki 23
Rebs: Kurihara, Tokashiki 7
Asts: Yoshida 11
Pts: Cambage 37
Rebs: Cambage 10
Asts: Mitchell, Taylor 7
Youth Arena, Rio de Janeiro
Attendance: 3,315
Referees: Anne Panther (GER), Leandro Lezcano (ARG), Ahmed Al-Bulushi (OMA)

13 August 2016 (2016-08-13)
12:15
Australia  74–66  Belarus
Scoring by quarter: 22–25, 14–14, 16–20, 22–7
Pts: Cambage 17
Rebs: Cambage 9
Asts: Lavey 6
Pts: Harding 16
Rebs: Leuchanka 7
Asts: Likhtarovich, Leuchanka 4
Youth Arena, Rio de Janeiro
Attendance: 3,081
Referees: Karen Lasuik (CAN), Duan Zhu (CHN), Nadege Zouzou (CIV)
Quarterfinal
16 August 2016 (2016-08-16)
11:00
Australia  71–73  Serbia
Scoring by quarter: 20–20, 17–15, 15–16, 19–22
Pts: Cambage 29
Rebs: Cambage 11
Asts: Taylor 9
Pts: A. Dabović 24
Rebs: four players 4
Asts: Petrović 5
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Attendance: 5,630
Referees: Eddie Viator (FRA), Karen Lasuik (CAN), Natalia Cuello (DOM)

Boxing[edit]

Australia has entered three boxers to compete in each of the following weight classes into the Olympic boxing tournament. Daniel Lewis, Jason Whateley, and 2014 Commonwealth Games champion Shelley Watts claimed their Olympic spots at the 2016 Asia & Oceania Qualification Tournament in Qian'an, China.[28][29]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Daniel Lewis Men's middleweight  Jabłoński (POL)
W 2–1
 Melikuziev (UZB)
0 L 0–3
Did not advance
Jason Whateley Men's heavyweight  Nogueira (BRA)
L 0–3
Did not advance
Shelley Watts Women's lightweight N/A  Testa (ITA)
L 1–2
Did not advance

Canoeing[edit]

Slalom[edit]

Australian canoeists have qualified a maximum of one boat in each of the following classes through the 2015 ICF Canoe Slalom World Championships and the 2016 Oceania Championships.[30] They must also compete at the Australian Open and in two trials of the Oceania Championships, both held in Penrith, New South Wales, to assure their selection to the nation's Olympic slalom canoeing team.[31]

On February 25, 2016, the Australian Olympic Committee had announced the entire Olympic team of slalom canoeists for the Games, including 2012 Olympic silver medallist Jessica Fox in the women's K-1.[32]

Athlete Event Preliminary Semifinal Final
Run 1 Rank Run 2 Rank Best Rank Time Rank Time Rank
Ian Borrows Men's C-1 97.40 5 151.77 17 97.40 9 Q 101.32 11 Did not advance
Lucien Delfour Men's K-1 94.30 13 138.72 21 94.30 17 Did not advance
Jessica Fox Women's K-1 107.88 8 99.51 2 99.51 2 Q 104.50 5 Q 102.49 3rd, bronze medalist(s)

Sprint[edit]

Australian canoeists have qualified one boat in each of the following events through the 2015 ICF Canoe Sprint World Championships and the 2016 Oceania Championships (the first of 2 Olympic selection trials).[33][34] They must also compete at the 2016 Australian National Sprint Championships in Perth (March 2 to 8) to assure their selection to the nation's Olympic sprint canoeing team.[35]

The entire Olympic team of sprint canoe and kayak paddlers were named on 16 March 2016, featuring two of men's K-4 1000 m champions Murray Stewart and Jacob Clear, 2008 Olympic gold medallist Ken Wallace, and three-time bronze medallist Martin Marinov, who has been set to appear at his fifth Games.[36] Meanwhile, London 2012 Olympian Naomi Flood became the last sprint canoeist to join the Australian team for the Games at the ICF World Cup meet (May 18 to 20) in Duisburg, Germany.[37]

Men
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Ferenc Szekszárdi C-1 200 m 44.292 6 Did not advance
Martin Marinov C-1 1000 m 4:33.166 5 Q 4:24.723 7 FB 4:15.524 15
Martin Marinov
Ferenc Szekszárdi
C-2 1000 m 4:07.372 4 Q 4:13.754 5 FB 4:10.238 10
Stephen Bird K-1 200 m 34.650 2 Q 34.584 2 FA 36.426 8
Murray Stewart K-1 1000 m 3:36.210 2 Q 3:32.602 1 FA 3:33.741 4
Daniel Bowker
Jordan Wood
K-2 200 m 34.246 6 Q 34.845 6 FB 35.33 11
Lachlan Tame
Ken Wallace
K-2 1000 m 3:23.019 2 Q 3:16.635 1 FA 3:12.59 3rd, bronze medalist(s)
Jacob Clear
Riley Fitzsimmons
Jordan Wood
Ken Wallace
K-4 1000 m 2:55.666 3 Q 2:58.222 1 FA 3:06.731 4
Women
Athlete Event Heats Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Naomi Flood K-1 500 m 1:54.150 6 Q 2:01.910 6 Did not advance
Alyssa Bull
Alyce Burnett
K-2 500 m 1:46.933 7 Q 1:44.290 3 FA 1:51.915 8

Qualification Legend: FA = Qualify to final (medal); FB = Qualify to final B (non-medal)

Cycling[edit]

Road[edit]

Australian riders qualified for the following quota places in the men's and women's Olympic road race by virtue of their top 15 final national ranking in the 2015 UCI World Tour (for men) and top 22 in the UCI World Ranking (for women).[38][39]

Three men's road riders (Rohan Dennis, Simon Gerrans and Richie Porte) were named to the Australian cycling team for the Games on 5 July 2016, with the women (Gracie Elvin, Katrin Garfoot, Rachel Neylan and Amanda Spratt) joining them a week later.[40][41] On 17 July, Gerrans withdrew from the squad, three days after fracturing his collarbone in a crash during Stage 12 of the 2016 Tour de France. Instead, Simon Clarke took over the vacant spot.[42]

Men
Athlete Event Time Rank
Scott Bowden Road race Did not finish
Simon Clarke Road race 6:16:17 25
Rohan Dennis Road race Did not finish
Time trial 1:13:25.66 5
Richie Porte Road race Did not finish
Time trial Did not start
Women
Athlete Event Time Rank
Gracie Elvin Road race 4:03:01 49
Katrin Garfoot Road race Did not finish
Time trial 45:35.03 9
Rachel Neylan Road race 3:56:34 22
Amanda Spratt Road race 3:55:36 15

Track[edit]

Following the completion of the 2016 UCI Track Cycling World Championships, Australian riders have accumulated spots in both men's and women's team pursuit, and men's and women's team sprint, as well as both the men's and women's omnium. As a result of their place in the men's and women's team sprint, Australia has won the right to enter two riders in both men's and women's sprint and men's and women's keirin.[43]

The full Australian track cycling team was officially named on July 5, 2016, with Anna Meares looking to defend the women's Olympic sprint title at her fourth straight Games.[44]

Sprint
Athlete Event Qualification Round 1 Repechage 1 Round 2 Repechage 2 Quarterfinals Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Patrick Constable Men's sprint 10.010
71.928
17 Q  Skinner (GBR)
L
 Zieliński (POL)
 Kelemen (CZE)
W 10.363
69.477
 Skinner (GBR)
L
 Levy (GER)
 Hoogland (NED)
W 10.456
68.859
 Kenny (GBR)
L, L
Did not advance 5th place final
 Eilers (GER)
 Xu C (CHN)
 Baugé (FRA)
L
8
Matthew Glaetzer 9.704
74.196
3 Q  Puerta (COL)
W 10.299
69.909
Bye  Levy (GER)
W 10.166
70.824
Bye  Eilers (GER)
W 10.456,
W 10.401
 Skinner (GBR)
L, L
 Dmitriev (RUS)
L, L
4
Anna Meares Women's sprint 10.947
65.771
9 Q  Krupeckaitė (LTU)
L
 Ismayilova (AZE)
 van Riessen (NED)
W 11.716
61.454
 Lee (HKG)
L
 Zhong Ts (CHN)
 Welte (GER)
L
Did not advance 9th place final
 Cueff (FRA)
 Hansen (NZL)
 Welte (GER)
L
10
Stephanie Morton 10.875
66.206
8 Q  Voynova (RUS)
L
 Cueff (FRA)
 Gong Jj (CHN)
L
Did not advance
Team sprint
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank Opposition
Time
Speed (km/h)
Rank
Patrick Constable
Matthew Glaetzer
Nathan Hart
Men's team sprint 43.158
62.560
3 Q  Netherlands (NED)
W 43.166
62.549
4 FB  France (FRA)
L 43.298
62.358
4
Anna Meares
Stephanie Morton
Women's team sprint 32.881
54.742
4 Q  Netherlands (NED)
W 32.636
55.153
3 FB  Germany (GER)
L 32.658
55.116
4

Qualification legend: FA=Gold medal final; FB=Bronze medal final

Pursuit
Athlete Event Qualification Semifinals Final
Time Rank Opponent
Results
Rank Opponent
Results
Rank
Jack Bobridge
Alex Edmondson
Michael Hepburn
Callum Scotson
Sam Welsford
Men's team pursuit 3:55.606 3 Q  Denmark (DEN)
3:53.429
2  Great Britain (GBR)
3:51.008
2nd, silver medalist(s)
Ashlee Ankudinoff
Georgia Baker
Amy Cure
Annette Edmondson
Melissa Hoskins
Women's team pursuit 4:19.059 3 Q  United States (USA)
4:12.282
5  Italy (ITA)
4:21.232
5
Keirin
Athlete Event 1st Round Repechage 2nd Round Final
Rank Rank Rank Rank
Patrick Constable Men's keirin 5 R 5 Did not advance
Matthew Glaetzer 2 Q Bye 4 10
Anna Meares Women's keirin 2 Q Bye 1 Q 3rd, bronze medalist(s)
Stephanie Morton 5 R 2 Did not advance
Omnium
Athlete Event Scratch race Individual pursuit Elimination race Time trial Flying lap Points race Total points Rank
Rank Points Time Rank Points Rank Points Time Rank Points Time Rank Points Points Rank
Glenn O'Shea Men's omnium 4 34 4:28.350 11 20 10 22 1:02.332 2 38 13.053 6 30 0 14 144 7
Annette Edmondson Women's omnium 6 30 3:33.818 7 28 5 32 34.938 1 40 13.878 2 38 0 16 168 8

Mountain biking[edit]

Australian mountain bikers qualified for two men's and one women's quota place into the Olympic cross-country race, as a result of the nation's eighth-place finish for men and fifteenth for women in the UCI Olympic Ranking List of May 25, 2016. London 2012 Olympian Rebecca Henderson was the first mountain biker to be officially named to the Australian team on July 5, 2016, with Daniel McConnell and Scott Bowden joining her one week later.[45]

Athlete Event Time Rank
Scott Bowden Men's cross-country LAP (1 lap) 36
Daniel McConnell 1:38:42 16
Rebecca Henderson Women's cross-country LAP (2 laps) 25

BMX[edit]

Australian riders qualified for three men's and two women's quota places in BMX at the Olympics, as a result of the nation's third-place finish for men and first for women in the UCI Olympic Ranking List of May 31, 2016.[46] The BMX cycling team was named to the Australian roster on July 5, 2016.[47]

Athlete Event Seeding Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Points Rank Points Rank Result Rank
Anthony Dean Men's BMX 35.44 20 4 1 Q 3 1 Q DNF 8
Bodi Turner 35.33 12 18 5 Did not advance
Sam Willoughby 34.71 2 3 1 Q 3 1 Q 36.303 6
Caroline Buchanan Women's BMX 34.75 2 N/A 13 5 Did not advance
Lauren Reynolds 35.66 10 N/A 17 6 Did not advance

Diving[edit]

Australian divers qualified for eight individual spots and one synchronized team at the Olympics through the 2015 FINA World Championships and the 2016 FINA World Cup series. They must compete at the 2016 Australian Open Championships to assure their selection to the Olympic team. A total of nine divers (four men and five women) were named to the Olympic team on June 29, 2016, with Beijing 2008 silver medallist Melissa Wu leading them for her third straight Games.[48] Brittany O'Brien replaced Brittany Broben who withdrew due to injury.[49]

Men
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Kevin Chávez 3 m springboard 356.55 26 Did not advance
Grant Nel 395.05 16 Q 368.35 15 Did not advance
Domonic Bedggood 10 m platform 413.85 17 Q 454.95 11 Q 403.80 12
James Connor 457.05 9 Q 419.10 15 Did not advance
Women
Athlete Event Preliminaries Semifinals Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Maddison Keeney 3 m springboard 323.35 8 Q 326.35 4 Q 349.65 5
Esther Qin 347.25 5 Q 315.65 10 Q 344.10 6
Brittany O'Brien 10 m platform 290.30 17 Q 300.05 15 Did not advance
Melissa Wu 342.80 4 Q 346.00 4 Q 368.30 5
Maddison Keeney
Anabelle Smith
3 m synchronized springboard N/A 299.19 3rd, bronze medalist(s)

Equestrian[edit]

Australia is expected to be confirmed as having qualified a complete team in dressage by finishing in tenth position in the team event at the 2014 FEI World Equestrian Games, held in Normandy, France. The team will qualify as the top ranked nation from South East Asia, Oceania, Africa and the Middle East.[50] The Australian eventing team also qualified for Rio by finishing fifth at the same World Games.[51]

Dressage[edit]

Dressage shortlist is expected to be announced by April 15. Final dressage team was named after the FEI Nations Cup event in Rotterdam (23–26 June 2016).[52][53]

Having been selected initially, Kelly Layne later withdraw following a minor injury to her horse. She was replaced by Sue Hearn on July 23.[54]

Athlete Horse Event Grand Prix Grand Prix Special Grand Prix Freestyle Overall
Score Rank Score Rank Score Rank Score Rank
Mary Hanna Boogie Woogie Individual 69.643 39 Did not advance 69.643 39
Sue Hearn Remmington 65.343 54 Did not advance 65.343 54
Kristy Oatley Du Soleil 68.900 42 Did not advance 68.900 42
Lyndal Oatley Sandro Boy 70.186 36 Did not advance 70.186 36
Mary Hanna
Sue Hearn
Kristy Oatley
Lyndal Oatley
See above Team 69.576 9 Did not advance N/A 69.576 9

Eventing[edit]

The eventing team was named on 12 July 2016.[55]

Athlete Horse Event Dressage Cross-country Jumping Total
Qualifier Final
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Chris Burton Santana II Individual 37.60 2 0.00 37.60 1 8.00 45.60 3 Q 8.00 53.60 =16 53.60 5
Sam Griffiths Paulank Brockagh 46.30 22 6.80 53.10 9 0.00 53.10 6 Q 0.00 53.10 =1 53.10 4
Shane Rose CP Qualified 42.50 13 Eliminated Did not advance
Stuart Tinney Pluto Mio 56.80 # 58 2.80 59.60 14 17.00 76.60 21 Q 8.00 84.60 =16 84.60 22
Chris Burton
Sam Griffiths
Shane Rose
Stuart Tinney
See above Team 126.40 3 9.60 150.30 1 25.00 175.30 3 N/A 175.30 3rd, bronze medalist(s)

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Jumping[edit]

First two members of the jumping team (Keach and Tops-Alexander) were announced on April 28, 2016. The two remaining spots, Paterson-Robinson and Williams, were named on 28 June 2016, after FEI Nations Cup events in Linz, Odense and Sopot.[56][57]

Athlete Horse Event Qualification Final Total
Round 1 Round 2 Round 3 Round A Round B
Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Total Rank Penalties Rank Penalties Total Rank Penalties Rank
Scott Keach Fedor Individual 4 =27 Q Eliminated Did not advance
James Paterson-Robinson Amarillo 8 =53 Q 9 17 53 Did not advance
Edwina Tops-Alexander Caretina de Joter 0 =1 Q 5 5 =26 Q 4 9 23 Q 0 =1 Q 4 4 =14 4 =9
Matt Williams Valinski 8 =53 Q 0 8 =30 Q 6 14 36 Q 8 =28 Did not advance
Scott Keach
James Paterson-Robinson
Edwina Tops-Alexander
Matt Williams
See above Team 12 12 14 N/A =13 Did not advance N/A 14 =13

"#" indicates that the score of this rider does not count in the team competition, since only the best three results of a team are counted.

Field hockey[edit]

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Australia men's Men's tournament  New Zealand
W 2–1
 Spain
L 0–1
 Belgium
L 0–1
 Great Britain
W 2–1
 Brazil
W 9–0
3  Netherlands
L 0–4
Did not advance 6
Australia women's Women's tournament  Great Britain
L 1–2
 United States
L 1–2
 India
W 6–1
 Argentina
W 1–0
 Japan
W 2–0
3  New Zealand
L 2–4
Did not advance 6

Men's tournament[edit]

Australia men's field hockey team qualified for the Olympics by having achieved a top three finish at the second stop of the 2014–15 Men's FIH Hockey World League Semifinals.[58] Only three nations qualified through this route, but India had already secured qualification as the continental champion after the team's success at the 2014 Asian Games, leaving the remaining teams automatically received three quotas.

Team roster

The following is the Australia roster in the men's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[59] Aran Zalewski replaced Tristan White after he tore his posterior cruciate ligament a month before the games.[60]

Head coach: Graham Reid

Reserves:


Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Belgium 5 4 0 1 21 5 +16 12 Quarter-finals
2  Spain 5 3 1 1 13 6 +7 10
3  Australia 5 3 0 2 13 4 +9 9
4  New Zealand 5 2 1 2 17 8 +9 7
5  Great Britain 5 1 2 2 14 10 +4 5
6  Brazil (H) 5 0 0 5 1 46 −45 0
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head result.[61]
(H) Host.
6 August 2016 (2016-08-06)
13:30
Australia  2–1  New Zealand
Ciriello Goal 8'
Gohdes Goal 23'
Report Child Goal 31'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Germán Montes de Oca (ARG)

7 August 2016 (2016-08-07)
20:30
Australia  0–1  Spain
Report Casasayas Goal 6'
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Coen van Bunge (NED)

9 August 2016 (2016-08-09)
20:30
Belgium  1–0  Australia
Cosyns Goal 16' Report
Umpires:
John Wright (RSA)
Marcin Grochal (POL)

10 August 2016 (2016-08-10)
20:30
Great Britain  1–2  Australia
Jackson Goal 58' Report Zalewski Goal 50'
Whetton Goal 55'
Umpires:
Marcin Grochal (POL)
John Wright (RSA)

12 August 2016 (2016-08-12)
20:30
Australia  9–0  Brazil
Dwyer Goal 7'9'
Gohdes Goal 11'
Turner Goal 20'24'27'
Dawson Goal 35'
Govers Goal 45'59'
Report
Umpires:
Javed Shaikh (IND)
Lim Hong Zhen (SIN)

Quarterfinal
14 August 2016 (2016-08-14)
18:00
Netherlands  4–0  Australia
Bakker Goal 1'
De Voogd Goal 28'
Verga Goal 33'
Van der Weerden Goal 49'
Report
Umpires:
Christian Blasch (GER)
Paco Vázquez (ESP)

Women's tournament[edit]

Australia women's field hockey team qualified for the Olympics by having achieved a top three finish at the second stop of the 2014–15 Women's FIH Hockey World League Semifinals.[62]

Team roster

The following is the Australia roster in the women's field hockey tournament of the 2016 Summer Olympics.[63]

Head coach: Adam Commens

Reserves:

  • TBD
  • TBD
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Great Britain 5 5 0 0 12 4 +8 15 Quarter-finals
2  United States 5 4 0 1 14 5 +9 12
3  Australia 5 3 0 2 11 5 +6 9
4  Argentina 5 2 0 3 12 6 +6 6
5  Japan 5 0 1 4 3 16 −13 1
6  India 5 0 1 4 3 19 −16 1
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) Goals scored; 4) Head-to-head result.[64]
6 August 2016 (2016-08-06)
20:30
Great Britain  2–1  Australia
Owsley Goal 26'
Danson Goal 43'
Report Morgan Goal 33'
Umpires:
Laurine Delforge (BEL)
Irene Presenqui (ARG)

8 August 2016 (2016-08-08)
10:00
Australia  1–2  United States
Slattery Goal 43' Report Vittese Goal 25'
Van Sickle Goal 41'
Umpires:
Elena Eskina (RUS)
Carolina de la Fuente (ARG)

10 August 2016 (2016-08-10)
11:00
India  1–6  Australia
Thokchom Goal 60' Report Slattery Goal 5'
Morgan Goal 9'
Claxton Goal 35'
Parker Goal 36'
Kenny Goal 43'46'
Umpires:
Soledad Iparraguiree (ARG)
Sarah Wilson (GBR)

11 August 2016 (2016-08-11)
18:00
Australia  1–0  Argentina
Smith Goal 33' Report
Umpires:
Laurine Delforge (BEL)
Amy Baxter (USA)

13 August 2016 (2016-08-13)
19:30
Australia  2–0  Japan
Williams Goal 17'
Smith Goal 55'
Report
Umpires:
Elena Eskina (RUS)
Kelly Hudson (NZL)

Quarterfinal
15 August 2016 (2016-08-15)
10:00
New Zealand  4–2  Australia
McLaren Goal 7'
Smith Goal 24'
Flynn Goal 39'
Merry Goal 44'
Report Slattery Goal 33'59'
Umpires:
Irene Presenqui (ARG)
Sarah Wilson (GBR)

Football (soccer)[edit]

Women's tournament[edit]

Australia women's soccer team qualified for the Olympics, by virtue of a top two finish in the 2015–16 AFC Olympic Qualifying Tournament in Japan.[65][66]

Team roster

The following is the Australia squad in the women's football tournament of the 2016 Summer Olympics. The team of 18 athletes was officially named on 4 July 2016.[67][68]

Head coach: Alen Stajcic

No. Pos. Player Date of birth (age) Caps Goals 2016 club
1 1GK Lydia Williams (1988-05-13)13 May 1988 (aged 28) 53 0 United States Houston Dash
2 4FW Larissa Crummer (1996-01-10)10 January 1996 (aged 20) 10 1 Australia Melbourne City
3 3MF Katrina Gorry (1992-08-13)13 August 1992 (aged 23) 44 13 Australia Brisbane Roar
4 2DF Clare Polkinghorne (c) (1989-02-01)1 February 1989 (aged 27) 87 6 Australia Brisbane Roar
5 2DF Laura Alleway (1989-11-28)28 November 1989 (aged 26) 44 2 United States Orlando Pride
6 3MF Chloe Logarzo (1994-12-22)22 December 1994 (aged 21) 8 0 Sweden Eskilstuna United
7 2DF Steph Catley (1994-01-26)26 January 1994 (aged 22) 49 2 United States Orlando Pride
8 3MF Elise Kellond-Knight (1990-08-10)10 August 1990 (aged 25) 71 1 Germany 1. FFC Turbine Potsdam
9 3MF Caitlin Foord (1994-11-11)11 November 1994 (aged 21) 45 7 Australia Perth Glory
10 3MF Emily van Egmond (1993-07-12)12 July 1993 (aged 23) 53 14 Germany 1. FFC Frankfurt
11 4FW Lisa De Vanna (c) (1984-11-14)14 November 1984 (aged 31) 112 39 Australia Melbourne City
12 2DF Ellie Carpenter (2000-04-28)28 April 2000 (aged 16) 3 0 Australia Western Sydney Wanderers
13 3MF Tameka Butt (1991-06-16)16 June 1991 (aged 25) 55 7 Sweden Mallbacken
14 2DF Alanna Kennedy (1995-01-21)21 January 1995 (aged 21) 43 1 United States Western New York Flash
15 4FW Sam Kerr (1993-09-10)10 September 1993 (aged 22) 43 7 United States Sky Blue FC
16 4FW Michelle Heyman (1988-07-04)4 July 1988 (aged 28) 48 18 Australia Canberra United
17 4FW Kyah Simon (1991-06-25)25 June 1991 (aged 25) 65 20 United States Boston Breakers
18 1GK Mackenzie Arnold (1994-02-25)25 February 1994 (aged 22) 10 0 Australia Perth Glory
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Canada 3 3 0 0 7 2 +5 9 Quarter-finals
2  Germany 3 1 1 1 9 5 +4 4
3  Australia 3 1 1 1 8 5 +3 4
4  Zimbabwe 3 0 0 3 3 15 −12 0
Source: Rio2016 & FIFA
Rules for classification: Tiebreakers
Canada 2–0 Australia
Report (Rio2016)
Report (FIFA)

Germany 2–2 Australia
Däbritz Goal 45+2'
Bartusiak Goal 88'
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Kerr Goal 6'
Foord Goal 45'
Attendance: 37,475[70]
Referee: Anna-Marie Keighley (New Zealand)

Australia 6–1 Zimbabwe
Report (Rio2016)
Report (FIFA)
Msipa Goal 90+1'
Quarterfinal

Golf[edit]

Australia has entered four golfers (two per gender) into the Olympic tournament for the first time since 1904. Scott Hend (world no. 81), Marcus Fraser (world no. 86), and Korean-born Minjee Lee (world no. 14) and Su-Hyun Oh (world no. 41) qualified directly among the top 60 eligible players for their respective individual events based on the IGF World Rankings as of 11 July 2016.[73]

Adam Scott, seventh in the men's world rankings, announced in April 2016 that he would not compete in Rio, choosing instead to focus on the 2016 PGA Tour.[74] Marc Leishman, who was in line to be selected following Scott's withdrawal announced on 5 May 2016 that he would not play in Rio as his wife Audrey is recovering from toxic shock syndrome.[75]

Athlete Event Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Total
Score Score Score Score Score Par Rank
Marcus Fraser Men's 63 69 72 72 276 −8 =5
Scott Hend 74 69 71 71 285 +1 =39
Minjee Lee Women's 69 67 73 67 276 −8 =7
Su-Hyun Oh 71 72 66 70 279 −5 =13

Gymnastics[edit]

Artistic[edit]

Australia has entered one artistic gymnast into the Olympic competition, failing to send any of the all-around teams for the first time since 1988. This Olympic berth had been awarded to the Australian female gymnast, who participated in the apparatus and all-around events at the Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[76] London 2012 Olympian Larrissa Miller was selected to her second Olympic team, as a result of her performances at the Australian Championships.[77]

Women
Athlete Event Qualification Final
Apparatus Total Rank Apparatus Total Rank
V UB BB F V UB BB F
Larrissa Miller Uneven bars N/A 14.533 N/A 14.533 11 Did not advance
Floor N/A 12.733 12.733 38 Did not advance

Rhythmic[edit]

Australia has qualified one rhythmic gymnast in the individual all-around for the Games by picking up the continental spot as Oceania's sole representative at the Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[78] The slot was awarded to rookie Danielle Prince.[77]

Athlete Event Qualification Final
Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank Hoop Ball Clubs Ribbon Total Rank
Danielle Prince Individual 14.500 15.250 15.716 15.550 61.016 25 Did not advance

Trampoline[edit]

Australia has qualified one gymnast in the men's trampoline by virtue of a top six finish at the 2016 Olympic Test Event in Rio de Janeiro.[79] The slot was awarded to London 2012 Olympian Blake Gaudry.[77]

Athlete Event Qualification Final
Score Rank Score Rank
Blake Gaudry Men's 105.450 13 Did not advance

Judo[edit]

Australia has qualified a total of seven judokas for each of the following weight classes at the Games. Six of them (four men and two women), including brothers Joshua and Nathan Katz, were ranked among the top 22 eligible judokas for men and top 14 for women in the IJF World Ranking List of May 30, 2016, while 2014 Commonwealth Games bronze medallist Chloe Rayner at women's extra-lightweight (48 kg) earned a continental quota spot from the Oceania region as the highest-ranked Australian judoka outside of direct qualifying position. The judo team was officially named to the Olympic roster on June 10, 2016.[80][81]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Joshua Katz −60 kg Bye  Urozboev (UZB)
L 000–010
Did not advance
Nathan Katz −66 kg Bye  Bassou (MAR)
L 000–001
Did not advance
Jake Bensted −73 kg Bye  Mlugu (TAN)
W 100–000
 Orujov (AZE)
L 000–100
Did not advance
Eoin Coughlan −81 kg Bye  Lee S-s (KOR)
L 000–100
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Chloe Rayner −48 kg  Payet (FRA)
L 000–010
Did not advance
Katharina Haecker −63 kg  Sallés (AND)
W 100–000
 Tashiro (JPN)
L 000–111
Did not advance
Miranda Giambelli −78 kg Bye  Aguiar (BRA)
L 000–100
Did not advance

Modern pentathlon[edit]

Australia has qualified the following athletes based on the results from the 2015 Asian/Oceania Championships.[82]

Athlete Event Fencing
(épée one touch)
Swimming
(200 m freestyle)
Riding
(show jumping)
Combined: shooting/running
(10 m air pistol)/(3200 m)
Total points Final rank
RR BR Rank MP points Time Rank MP points Penalties Rank MP points Time Rank MP Points
Max Esposito Men's 14–21 1 29 185 1:59.71 4 341 0 3 300 11:04.99 4 636 1462 7
Chloe Esposito Women's 19–16 1 13 215 2:12.38 7 303 16 19 291 12:10.19 2 570 1372 OR 1st, gold medalist(s)

Rowing[edit]

Australia has qualified a total of eight boats for each of the following rowing classes into the Olympic regatta. Majority of the rowing crews had confirmed Olympic places for their boats at the 2015 FISA World Championships in Lac d'Aiguebelette, France, while a men's single sculls rower had added one more boat to the Australian roster as a result of his top three finish at the 2016 European & Final Qualification Regatta in Lucerne, Switzerland.

A total of 20 rowers (13 men and 7 women) were officially named to the Australian roster for the Games on July 7, 2016, with Kerry Hore leading the rowing team and racing with the women's quadruple sculls crew at her fourth Olympics.[83] Due to the withdrawal of the Russian Woman's eight, due to doping sanctions, the Australian women's eight was included in the 2016 Summer Olympics.

On July 26, 2016, the women's eight berth was awarded to the Australian rowing team, as a response to the removal of four boats held by the Russians from FISA due to their previous doping bans and their implications in the "disappearing positive methodology" set out in the McClaren Report on Russia's state-sponsored doping.[84]

Men
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Rhys Grant Single sculls 7:28.83 2 QF Bye 6:55.14 2 SA/B 7:14.68 5 FB 6:51.90 9
Alex Lloyd
Spencer Turrin
Pair 6:40.79 1 SA/B Bye N/A 6:25.25 2 FA 7:11.60 6
Chris Morgan
David Watts
Double sculls 6:36.39 2 SA/B Bye N/A 6:19.36 5 FB 6:58.11 7
Josh Booth
Josh Dunkley-Smith
Alexander Hill
William Lockwood
Four 5:54.84 2 SA/B Bye N/A 6:11.82 1 FA 6:00.44 2nd, silver medalist(s)
Alexander Belonogoff
Karsten Forsterling
Cameron Girdlestone
James McRae
Quadruple sculls 5:50.98 1 FA Bye N/A 6:07.96 2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Kim Brennan Single sculls 8:22.82 2 QF N/A 7:26.86 1 SA/B 7:47.88 1 FA 7:21.54 1st, gold medalist(s)
Genevieve Horton
Sally Kehoe
Double sculls 7:17.34 2 SA/B N/A N/A 6:55.37 4 FB 7:42.30 9
Jessica Hall
Kerry Hore
Jennifer Cleary
Madeleine Edmunds
Quadruple sculls 6:37.43 2 R 6:28.60 5 N/A Did not advance
Fiona Albert
Olympia Aldersey
Molly Goodman
Alexandra Hagan
Jessica Morrison
Lucy Stephan
Charlotte Sutherland
Meaghan Volker
Sarah Banting (cox)
Eight 6:22.68 4 R 6:40.45 5 N/A Did not advance

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); FC=Final C (non-medal); FD=Final D (non-medal); FE=Final E (non-medal); FF=Final F (non-medal); SA/B=Semifinals A/B; SC/D=Semifinals C/D; SE/F=Semifinals E/F; QF=Quarterfinals; R=Repechage

Rugby sevens[edit]

Men's tournament[edit]

The Australian men's team qualified for the Games by winning the 2015 FORU Men's Sevens Championships.[85][86]

Team roster

The following is the Australia roster in the men's rugby sevens tournament of the 2016 Summer Olympics.[87] Tom Kingston replaced injured Lewis Holland after he injured his hamstring on Day 1.[88]

Head coach: Andy Friend

No. Pos. Player Date of birth (age) Events Points Union
1 FW Nick Malouf (1993-03-19)19 March 1993 (aged 23) 22 175 Australia University of Queensland
2 FW Jesse Parahi (1989-07-29)29 July 1989 (aged 27) 35 125 Australia Northern Suburbs
3 BK Henry Hutchison (1997-02-12)12 February 1997 (aged 19) 7 135 Australia Randwick
4 BK Lewis Holland (1993-01-14)14 January 1993 (aged 23) 31 469 Australia Queanbeyan Whites
5 BK James Stannard (1983-02-21)21 February 1983 (aged 33) 31 794 Australia Souths
6 FW Con Foley (1992-09-19)19 September 1992 (aged 23) 42 309 Australia University of Queensland
7 BK Cameron Clark (1993-03-20)20 March 1993 (aged 23) 30 632 Australia Northern Suburbs
8 FW Pat McCutcheon (1987-06-24)24 June 1987 (aged 29) 14 100 Australia Sydney University
9 FW Ed Jenkins (c) (1986-05-26)26 May 1986 (aged 30) 45 522 Australia Sydney University
10 FW Allan Fa'alava'au (1993-12-15)15 December 1993 (aged 22) 28 257 Australia Endeavour Hills
11 BK John Porch (1994-03-04)4 March 1994 (aged 22) 5 62 Australia Northern Suburbs
12 FW Tom Cusack (1993-03-01)1 March 1993 (aged 23) 15 60 Australia Canberra Royals
13 BK Tom Kingston (1991-06-19)19 June 1991 (aged 25) 9 45 Australia Sydney Stars


Group play
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  South Africa 3 2 0 1 55 12 +43 7 Quarter-finals
2  France 3 2 0 1 57 45 +12 7
3  Australia 3 2 0 1 52 48 +4 7
4  Spain 3 0 0 3 17 76 −59 3
Source: World Rugby
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
9 August 2016
11:00
Australia  14–31  France
Try: Parahi 8' c
Jenkins 9' c
Con: Stannard (2/2)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Bouhraoua (3) 4' c, 6' c, 14' c
Dall'igna 13' c
Con: Bouhraoua (3/3)
Inigo (1/1)
Pen: Bouhraoua (1/1) 7'

9 August 2016
16:00
Australia  26–12  Spain
Try: Clark 1' c
Parahi 7' c
Porch 8' m
Foley 14' c
Con: Stannard (3/4)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Poggi (2) 2' m, 4' c
Con: Hernández (1/2)

10 August 2016
11:30
South Africa  5–12  Australia
Try: Senatla 11' m
Con: Kolbe (0/1)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Parahi 3' c
Cusack 6' m
Con: Stannard (1/2)
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Referee: Alexandre Ruiz (France)
Quarterfinal
10 August 2016
18:30
South Africa  22–5  Australia
Try: Speckman 3' m
Senatla 5' m, 12' m
Brown 10' c
Con: Afrika (1/4)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Cusack 7' m
Con: Clark (0/1)
Classification semifinal (5–8)
11 August 2016
14:00
Argentina  26–21  Australia
Try: Revol (2) 7' m, 10' c
Moroni (2) 11' c, 14' c
Con: Revol (3/4)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Cusack (2) 1' c, 2' c
Foley 6' c
Con: Stannard (3/3)
Seventh place match
11 August 2016
17:30
France  12–10  Australia
Try: Bouhraoua 6' m
Candelon 8' c
Con: Bouhraoua (1/2)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Hutchison 1' m
Jenkins 13' m
Con: Stannard (0/2)

Women's tournament[edit]

The Australian women's team qualified for the Games by virtue of a third-place finish in the 2014–15 World Rugby Women's Sevens Series.[89]

Team roster

The following is the Australia roster in the women's rugby sevens tournament of the 2016 Summer Olympics.[90]

Head coach: Tim Walsh

Backs Forwards
3 Nicole Beck 1 Shannon Parry (c)
5 Emma Tonegato 2 Sharni Williams (c)
6 Evania Pelite 4 Gemma Etheridge
7 Charlotte Caslick 8 Chloe Dalton
10 Alicia Quirk 9 Amy Turner
11 Emilee Cherry
12 Ellia Green
Group play
Pos Team Pld W D L PF PA PD Pts Qualification
1  Australia 3 2 1 0 101 12 +89 8 Quarter-finals
2  Fiji 3 2 0 1 48 43 +5 7
3  United States 3 1 1 1 67 24 +43 6
4  Colombia 3 0 0 3 0 137 −137 3
Source: World Rugby
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head result; 3) Point difference; 4) Points scored.
6 August 2016
13:30
Australia  53–0  Colombia
Try: Williams 1' m
Caslick (3) 3' c, 7' m, 8' c
Tonegato 5' m
Parry 7' m
Beck (2) 10' c, 13' c
Turner 12' m
Con: Dalton (3/8)
Etheridge (1/1)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)

6 August 2016
18:30
Australia  36–0  Fiji
Try: Cherry 1' c
Tonegato (2) 4' m, 13' c
Caslick 5' c
Green 10' m
Dalton 14' m
Con: Dalton (3/6)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)

7 August 2016
13:30
Australia  12–12  United States
Try: Tonegato (2) 4' m, 14' c
Con: Dalton (1/2)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Javelet (2) 9' c, 11' m
Con: Baravilala (1/2)
Quarterfinal
7 August 2016
17:00
Australia  24–0  Spain
Try: Tonegato 3' m
Caslick (2) 5' c, 9' c
Green 14' m
Con: Dalton (2/3)
Etheridge (0/1)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Semifinal
8 August 2016
14:30
Australia  17–5  Canada
Try: Cherry (2) 2' c, 7' m
Dalton 10' m
Con: Dalton (1/3)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: Williams 13' m
Con: Landry (0/1)
Gold medal match
8 August 2016
19:00
1st, gold medalist(s) Australia  24–17  New Zealand 2nd, silver medalist(s)
Try: Tonegato 7' m
Pelite 10' m
Green 12' c
Caslick 15' c
Con: Dalton (2/4)
Report (Rio 2016)
Report (World Rugby)
Try: McAlister (2) 4' m, 18' m
Woodman 20' c
Con: Nathan-Wong (1/3)

Sailing[edit]

Australian sailors have qualified one boat in each of the following classes through the 2014 ISAF Sailing World Championships, the individual fleet Worlds, and Oceanian qualifying regattas.[91] On 4 December 2015, the Australian Olympic Committee had announced the first three double-handed crews to compete at the Games, including defending champions Iain Jensen and Nathan Outteridge (49er) and Mathew Belcher (470).[92] Laser sailor Tom Burton was named to the Australian team in March 2016, and was followed by two female sailing crews (Smith & Ryan in 470, and Stoddart in Laser Radial) two months later. Finn yachtsman Jake Lilley rounded out the selection at the end of May 2016.[93]

Australian Sailing has decided to reject quota places earned by the sailors in the women's RS:X and 49erFX classes due to its performance standards set for the Games.[94]

Men
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Tom Burton Laser 17 8 2 10 9 14 7 2 11 4 N/A 6 73 1st, gold medalist(s)
Jake Lilley Finn 16 UFD 8 6 6 4 3 5 23 16 N/A 10 97 8
Mathew Belcher
William Ryan
470 8 1 3 3 2 8 10 7 1 7 N/A 18 58 2nd, silver medalist(s)
Iain Jensen
Nathan Outteridge
49er 13 8 2 5 10 12 4 5 8 2 7 7 8 78 2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M*
Ashley Stoddart Laser Radial 8 6 16 28 11 11 23 11 7 8 6 107 9
Jaime Ryan
Carrie Smith
470 16 8 11 17 7 6 14 15 17 12 EL 106 15
Mixed
Athlete Event Race Net points Final rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 M*
Jason Waterhouse
Lisa Darmanin
Nacra 17 6 7 4 1 1 5 15 11 11 1 12 17 4 78 2nd, silver medalist(s)

M = Medal race; EL = Eliminated – did not advance into the medal race; DSQ – Disqualified; RDG – Redress given; UFD – "U" flag disqualification
Discard is crossed out and does not count for the overall result.

Shooting[edit]

Australian shooters have achieved quota places for the following events by virtue of their best finishes at the 2014 and 2015 ISSF World Championships, the 2015 ISSF World Cup series, and Oceanian Championships, as long as they have obtained a minimum qualifying score (MQS) by March 31, 2016.[95][96] They must compete in two selection meets of the Australia Cup in Sydney to attain their benchmark scores and assure their selection to the Olympic team.

The Australian Olympic Committee confirmed a roster of sixteen shooters to the Olympic team in a selection event on April 8, 2016, with Belarussian-born Lalita Yauhleuskaya remarkably going to her sixth Olympics, reigning World champion Warren Potent to his fifth, and pistol ace Daniel Repacholi to his fourth.[97]

Olympic trap veterans Michael Diamond and Adam Vella were initially selected to the team, but both were challenged by an appeal from rookie Mitchell Iles against his non-selection. Following criminal charges related to the use of firearms and drunk-driving, Diamond lost his bid to compete at seventh Olympics on June 30, 2016.[98] With Diamond ruled ineligible for the Games, Shooting Australia had decided to officially nominate Vella and Iles, who won his appeal to the Court of Arbitration for Sport (CAS) one week earlier.[99]

Men
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Paul Adams Skeet 118 19 N/A Did not advance
Blake Blackburn 10 m air pistol 570 36 N/A Did not advance
David Chapman 25 m rapid fire pistol 551 26 N/A Did not advance
Keith Ferguson Skeet 120 10 N/A Did not advance
William Godward 50 m rifle 3 positions 1156 39 N/A Did not advance
Mitchell Iles Trap 110 26 Did not advance
Warren Potent 50 m rifle prone 620.0 35 N/A Did not advance
Daniel Repacholi 10 m air pistol 565 44 N/A Did not advance
50 m pistol 545 28 N/A Did not advance
Jack Rossiter 10 m air rifle 612.4 46 N/A Did not advance
Dane Sampson 10 m air rifle 619.3 37 N/A Did not advance
50 m rifle prone 620.6 31 N/A Did not advance
50 m rifle 3 positions 1169 20 N/A Did not advance
Adam Vella Trap 115 12 Did not advance
James Willett Double trap 140 OR 2 Q 26 (+1) 5 Did not advance
Women
Athlete Event Qualification Semifinal Final
Points Rank Points Rank Points Rank
Elena Galiabovitch 10 m air pistol 369 43 N/A Did not advance
25 m pistol 569 31 Did not advance
Jennifer Hens 10 m air rifle 410.1 39 N/A Did not advance
Aislin Jones Skeet 63 17 Did not advance
Laetisha Scanlan Trap 70 1 Q 10 5 Did not advance
Catherine Skinner 67 6 Q 14 1 Q 12 1st, gold medalist(s)
Lalita Yauhleuskaya 10 m air pistol 379 24 N/A Did not advance
25 m pistol 578 14 Did not advance

Qualification Legend: Q = Qualify for the next round; q = Qualify for the bronze medal (shotgun)

Swimming[edit]

Australian swimmers have so far achieved qualifying standards in the following events (up to a maximum of 2 swimmers in each event at the Olympic Qualifying Time (OQT), and potentially 1 at the Olympic Selection Time (OST)):[100][101] To assure their nomination to the Olympic team, swimmers must finish in the top two of each individual pool events under both the benchmark standard and the FINA A-cut at the 2016 Australian Championships and Olympic Trials (April 7 to 14) in Adelaide.

A total of 34 swimmers (15 men and 19 women) were named to the Australian team for the Olympics at the end of the Australian Championships, featuring 2015 World backstroke double champions Mitch Larkin and Emily Seebohm, sisters Bronte and Cate Campbell, siblings David and Emma McKeon, London 2012 medallists Alicia Coutts and Bronte Barratt, and freestyle aces Cameron McEvoy (sprint) and Mack Horton (long-distance).[102] Two months later, London 2012 silver medallist James Magnussen, along with his teammates James Roberts and rookie Matthew Abood were added to the team, as FINA confirmed Australia's quota spot in the men's 4 × 100 m freestyle relay, finishing among the top four nations, not yet qualified, in the World Ranking List as of May 31, 2016.[103]

Men
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Matthew Abood 50 m freestyle 22.47 =33 Did not advance
Josh Beaver 100 m backstroke 53.47 7 Q 53.95 13 Did not advance
200 m backstroke 1:56.65 10 Q 1:56.57 10 Did not advance
Kyle Chalmers 100 m freestyle 47.90 WJR 1 Q 47.88 WJR 2 Q 47.58 WJR 1st, gold medalist(s)
Thomas Fraser-Holmes 200 m freestyle 1:46.49 9 Q 1:46.24 9 Did not advance
200 m individual medley DNS Did not advance
400 m individual medley 4:12.51 6 Q N/A 4:11.90 6
Mack Horton 400 m freestyle 3:43.84 2 Q N/A 3:41.55 1st, gold medalist(s)
1500 m freestyle 14:48.47 4 Q N/A 14:49.54 5
Grant Irvine 100 m butterfly 51.84 12 Q 51.87 13 Did not advance
200 m butterfly 1:55.64 4 Q 1:56.07 9 Did not advance
Mitch Larkin 100 m backstroke 53.04 3 Q 52.70 3 Q 52.43 4
200 m backstroke 1:56.01 3 Q 1:54.73 2 Q 1:53.96 2nd, silver medalist(s)
Travis Mahoney 200 m individual medley 2:00.18 20 Did not advance
400 m individual medley 4:13.37 7 Q N/A 4:15.48 7
Cameron McEvoy 50 m freestyle 21.80 5 Q 21.89 11 Did not advance
100 m freestyle 48.12 4 Q 47.93 =3 Q 48.12 7
David McKeon 200 m freestyle 1:48.38 30 Did not advance
400 m freestyle 3:44.68 5 Q N/A 3:45.28 7
Jack McLoughlin 1500 m freestyle 14:56.02 9 N/A Did not advance
David Morgan 100 m butterfly 51.81 =10 Q 51.75 9 Did not advance
200 m butterfly 1:56.81 19 Did not advance
Jake Packard 100 m breaststroke 59.26 6 Q 59.48 9 Did not advance
Joshua Palmer 1:01.13 =30 Did not advance
Jarrod Poort 10 km open water N/A 1:53:40.7 21
Matthew Abood*
Kyle Chalmers
James Magnussen
Cameron McEvoy
James Roberts
4 × 100 m freestyle relay 3:12.65 3 Q N/A 3:11.37 3rd, bronze medalist(s)
Thomas Fraser-Holmes
Jacob Hansford*
Mack Horton
David McKeon
Daniel Smith
4 × 200 m freestyle relay 7:07.98 6 Q N/A 7:04.18 4
Kyle Chalmers
Mitch Larkin
Cameron McEvoy*
David Morgan
Jake Packard
4 × 100 m medley relay 3:32.57 =4 Q N/A 3:29.93 3rd, bronze medalist(s)
Women
Athlete Event Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Jessica Ashwood 400 m freestyle 4:03.58 6 Q N/A 4:05.68 7
800 m freestyle 8:22.57 6 Q N/A 8:20.32 5
Bronte Barratt 200 m freestyle 1:56.93 10 Q 1:56.63 8 Q 1:55.25 =5
Georgia Bohl 100 m breaststroke 1:07.96 24 Did not advance
200 m breaststroke 2:28.24 22 Did not advance
Bronte Campbell 50 m freestyle 24.45 4 Q 24.43 5 Q 24.42 7
100 m freestyle 53.71 8 Q 53.29 5 Q 53.04 4
Cate Campbell 50 m freestyle 24.52 7 Q 24.32 2 Q 24.15 5
100 m freestyle 52.78 OR 1 Q 52.71 OR 1 Q 53.24 6
Tamsin Cook 400 m freestyle 4:04.36 8 Q N/A 4:05.30 6
800 m freestyle 8:36.62 20 N/A Did not advance
Alicia Coutts 200 m individual medley 2:10.52 6 Q 2:10.35 6 Q 2:10.88 5
Blair Evans 400 m individual medley 4:38.91 16 N/A Did not advance
Madeline Groves 100 m butterfly 58.17 17 Did not advance
200 m butterfly 2:07.02 5 Q 2:05.66 1 Q 2:04.88 2nd, silver medalist(s)
Chelsea Gubecka 10 km open water N/A 1:58:12.7 15
Belinda Hocking 200 m backstroke 2:08.67 =4 Q 2:07.83 5 Q 2:08.02 5
Emma McKeon 200 m freestyle 1:55.80 2 Q 1:56.29 6 Q 1:54.92 3rd, bronze medalist(s)
100 m butterfly 57.33 9 Q 56.81 2 Q 57.05 7
Taylor McKeown 100 m breaststroke 1:06.73 8 1:07.12 11 Did not advance
200 m breaststroke 2:23.00 3 Q 2:21.69 1 Q 2:22.43 5
Keryn McMaster 400 m individual medley 4:37.33 =10 N/A Did not advance
Kotuku Ngawati 200 m individual medley 2:13.05 17 Did not advance
Emily Seebohm 100 m backstroke 58.99 2 Q 59.32 7 Q 59.19 7
200 m backstroke 2:09.00 10 Q 2:09.39 12 Did not advance
Brianna Throssell 200 m butterfly 2:07.76 10 Q 2:07.19 7 Q 2:07.87 8
Madison Wilson 100 m backstroke 59.92 8 Q 59.03 4 Q 59.23 8
Bronte Campbell
Cate Campbell
Brittany Elmslie
Emma McKeon
Madison Wilson*
4 × 100 m freestyle relay 3:32.39 OR 1 Q N/A 3:30.65 WR 1st, gold medalist(s)
Jessica Ashwood*
Bronte Barratt
Tamsin Cook
Emma McKeon
Leah Neale
4 × 200 m freestyle relay 7:49.24 2 Q N/A 7:44.87 2nd, silver medalist(s)
Cate Campbell
Brittany Elmslie*
Madeline Groves*
Emma McKeon
Taylor McKeown
Emily Seebohm
Madison Wilson*
4 × 100 m medley relay 3:57.80 5 Q N/A 3:55.00 2nd, silver medalist(s)

Synchronized swimming[edit]

Australia has fielded a squad of nine synchronized swimmers to compete in the women's duet and team events, by virtue of their top national finish for Oceania at the 2015 FINA World Championships.[104] The full synchronized swimming squad, led by London 2012 Olympian Bianca Hammett, was announced on July 9, 2016.[105]

Athlete Event Technical routine Free routine (preliminary) Free routine (final)
Points Rank Points Total (technical + free) Rank Points Total (technical + free) Rank
Nikita Pablo
Rose Stackpole
Duet 73.6360 24 74.7667 148.4027 24 Did not advance
Hannah Cross
Bianca Hammett
Danielle Kettlewell
Nikita Pablo
Emily Rogers
Cristina Sheehan
Rose Stackpole
Amie Thompson
Deborah Tsai
Team 74.0667 8 N/A 75.4333 149.5000 8

Table tennis[edit]

Australia has fielded a team of four table tennis players (two men and two women) at the Olympics. David Powell and Chris Yan secured the spots in the men's singles, while Olympic veteran Lay Jian Fang and Melissa Tapper, the first Australian to compete at both Olympics and Paralympics, did so in the women's singles, by virtue of their top three finish respectively at the Oceania Qualification Tournament in Bendigo, Victoria.[106]

Hu Heiming and Ziyu Zhang were each awarded the third spot to build the men's and women's teams for the Games as the top Oceania nation in the ITTF Olympic Rankings.[107]

Men
Athlete Event Preliminary Round 1 Round 2 Round 3 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
David Powell Singles  Aguirre (PAR)
L 0–4
Did not advance
Chris Yan  Karakašević (SRB)
L 2–4
Did not advance
Hu Heming
David Powell
Chris Yan
Team N/A  Hong Kong (HKG)
L 0–3
Did not advance
Women
Athlete Event Preliminary Round 1 Round 2 Round 3 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Lay Jian Fang Singles Bye  Dolgikh (RUS)
W 4–3
 Polcanova (AUT)
W 4–1
 Yu My (SIN)
L 0–4
Did not advance
Melissa Tapper  Kumahara (BRA)
L 2–4
Did not advance
Lay Jian Fang
Melissa Tapper
Ziyu Zhang
Team N/A  North Korea (PRK)
L 0–3
Did not advance

Taekwondo[edit]

Australia entered four athletes into the taekwondo competition. Sisters Caroline and 2012 Olympian Carmen Marton, along with the latter's husband Safwan Khalil, and Iranian-born fighter Hayder Shkara secured spots in the women's lightweight (57 kg), women's welterweight (67 kg), men's flyweight (58 kg), and men's welterweight category (80 kg) respectively by virtue of their top finish at the 2016 Oceania Qualification Tournament in Port Moresby.[108]

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Safwan Khalil Men's −58 kg  Ketbi (BEL)
W 8–1
 Hanprab (THA)
L 9–11
Did not advance  Kim T-h (KOR)
L 1–4
Did not advance 7
Hayder Shkara Men's −80 kg  Muhammad (GBR)
L 0–14
Did not advance
Caroline Marton Women's −57 kg  Glasnović (SWE)
L 0–4
Did not advance
Carmen Marton Women's −67 kg  Tatar (TUR)
L 1–11
Did not advance

Tennis[edit]

Australia named a team of ten tennis players to travel to the Olympics (excluding top players Bernard Tomic and Nick Kyrgios). Rookies John Millman (world no. 66) and Thanasi Kokkinakis (world no. 328) qualified directly for the men's singles, as two of the top 56 eligible players in the ATP World Rankings, while Daria Gavrilova (world no. 51) and her doubles partner and three-time Olympian Samantha Stosur (world no .14) did so for the women's singles based on their WTA World Rankings as of June 6, 2016.[109][110] Chris Guccione and John Peers were selected to compete in the men's doubles.[109] Following the withdrawal of several tennis players from the Games, Jordan Thompson (world no. 90) and Sam Groth (world no. 115) received spare ITF Olympic places to join Kokkinakis and Millman in the men's singles,[111][112] as well as the sisters Anastasia and Arina Rodionova in the women's doubles.[113]

Men
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Sam Groth Singles  Goffin (BEL)
L 4–6, 2–6
Did not advance
Thanasi Kokkinakis  Elias (POR)
L 6–7(4–7), 6–7(3–7)
Did not advance
John Millman  Berankis (LTU)
W 6–0, 6–0
 Nishikori (JPN)
L 6–7(4–7), 4–6
Did not advance
Jordan Thompson  Edmund (GBR)
L 4–6, 2–6
Did not advance
Chris Guccione
John Peers
Doubles N/A  del Potro /
González (ARG)
L 4–6, 5–7
Did not advance
Women
Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Daria Gavrilova Singles  S Williams (USA)
L 4–6, 2–6
Did not advance
Samantha Stosur  Ostapenko (LAT)
W 1–6, 6–3, 6–2
 Doi (JPN)
W 6–3, 6–4
 Kerber (GER)
L 0–6, 5–7
Did not advance
Daria Gavrilova
Samantha Stosur
Doubles N/A  Bacsinszky /
Hingis (SUI)
L 4–6, 6–4, 2–6
Did not advance
Anastasia Rodionova
Arina Rodionova
N/A  Makarova /
Vesnina (RUS)
L 1–6, 2–6
Did not advance
Mixed
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Samantha Stosur
John Peers
Doubles  Mirza /
Bopanna (IND)
L 5–7, 4–6
Did not advance

Triathlon[edit]

Australia has qualified a total of six triathletes for the Olympics. Two-time Olympian Emma Moffatt secured her Olympic spot in the women's triathlon, as a result of her gold medal victory at the 2016 Oceanian Championships in Gisborne, New Zealand, while the men's triathlon spot was awarded to the nation's top finisher Ryan Bailie.[114] The rest of the Australian triathletes (Royle, Fisher, Densham, and Gentle) were ranked among the eligible top 40 in their respective events based on the ITU Olympic Qualification List as of May 15, 2016.[115]

Athlete Event Swim (1.5 km) Trans 1 Bike (40 km) Trans 2 Run (10 km) Total Time Rank
Ryan Bailie Men's 17:31 0:49 56:11 0:38 31:53 1:47:02 10
Ryan Fisher 18:01 0:48 55:42 0:38 33:25 1:48:34 24
Aaron Royle 17:26 0:48 55:05 0:36 32:47 1:46:42 9
Erin Densham Women's 19:10 0:54 1:01:26 0:39 37:18 1:59:27 12
Ashleigh Gentle 19:49 0:57 1:03:59 0:41 36:18 2:01:44 26
Emma Moffatt 19:07 0:58 1:01:24 0:37 35:49 1:57:55 6

Volleyball[edit]

Beach[edit]

Two Australia women's beach volleyball teams qualified directly for the Olympics; one by virtue of their nation's top 15 placement in the FIVB Olympic Rankings as of June 13, 2016, and the other by winning the final match over Vanuatu at the AVC Continental Cup in Cairns. These places were awarded to London 2012 Olympian Louise Bawden and her rookie partner Taliqua Clancy, as well as Peruvian-born Mariafe Artacho and Nicole Laird.[116][117]

Athlete Event Preliminary round Standing Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mariafe Artacho
Nicole Laird
Women's Pool C
 RossWalsh Jennings (USA)
L 0 – 2 (14–21, 13–21)
 ForrerVergé-Dépré (SUI)
L 1 – 2 (21–19, 16–21, 19–21)
 Wang FYue Y (CHN)
L 0 – 2 (16–21, 10–21)
4 Did not advance
Louise Bawden
Taliqua Clancy
Pool F
 AlfaroCope (CRC)
W 2 – 0 (21–15, 21–14)
 AgudoPérez (VEN)
W 2 – 0 (21–9, 21–14)
 Meppelinkvan Iersel (NED)
W 2 – 1 (27–25, 18–21, 16–14)
1 Q  Brzostek
Kołosińska (POL)
W 2 – 1 (15–21, 21–16, 15–11)
 Ross
Walsh Jennings (USA)
L 0 – 2 (14–21, 16–21)
Did not advance

Water polo[edit]

Summary

Key:

Team Event Group Stage Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Australia men's Men's tournament  Brazil
L 7–8
 Hungary
D 9–9
 Japan
W 8–6
 Serbia
L 8–10
 Greece
W 12–7
5 Did not advance 9
Australia women's Women's tournament  Russia
W 14–4
 Italy
L 7–8
 Brazil
W 10–3
N/A 2  Hungary
L 3–5P
FT: 8–8
 Brazil
W 11–4
 Spain
L 10–12
6

Men's tournament[edit]

Australia men's water polo team was confirmed by the NOC to compete at the Olympic Games through an Oceania continental selection.[104]

Team roster

The following is the Australian roster in the men's water polo tournament of the 2016 Summer Olympics.[118] Nathan Power was originally named, but was replaced by Tyler Martin after injuring his hand during a pre-games training camp in Croatia.[119]

Head coach: Croatia Elvis Fatović

Name Pos. Height Weight Date of birth 2016 club
1 Joel Dennerley GK 1.95 m (6 ft 5 in) 91 kg (201 lb) 25 June 1987 Australia UNSW Wests Magpies
2 Richie Campbell CB 1.93 m (6 ft 4 in) 99 kg (218 lb) 28 September 1987 Australia UNSW Wests Magpies
3 George Ford CB 1.92 m (6 ft 4 in) 95 kg (209 lb) 24 February 1993 Australia UWA Torpedoes
4 Johnno Cotterill D 1.93 m (6 ft 4 in) 88 kg (194 lb) 27 October 1987 Australia Sydney University Lions
5 Tyler Martin CF 2.00 m (6 ft 7 in) 108 kg (238 lb) 13 February 1993 Australia UNSW Wests Magpies
6 Jarrod Gilchrist D 1.89 m (6 ft 2 in) 90 kg (198 lb) 13 June 1990 Australia UNSW Wests Magpies
7 Aidan Roach D 1.87 m (6 ft 2 in) 88 kg (194 lb) 7 September 1990 Australia Drummoyne Devils
8 Aaron Younger D 1.93 m (6 ft 4 in) 100 kg (220 lb) 25 September 1991 Hungary Szolnoki Dózsa
9 Joel Swift D 1.90 m (6 ft 3 in) 103 kg (227 lb) 14 June 1990 Australia Fremantle Mariners
10 Joe Kayes CF 1.98 m (6 ft 6 in) 125 kg (276 lb) 3 January 1991 Australia Cronulla Sharks
11 Rhys Howden D 1.89 m (6 ft 2 in) 84 kg (185 lb) 2 April 1987 Australia Brisbane Barracudas
12 Mitchell Emery D 1.85 m (6 ft 1 in) 89 kg (196 lb) 27 September 1990 Australia Drummoyne Devils
13 James Stanton GK 2.00 m (6 ft 7 in) 93 kg (205 lb) 21 July 1983 Australia Victorian Seals
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Hungary 5 2 3 0 57 43 +14 7 Quarter-finals
2  Greece 5 2 2 1 41 40 +1 6
3  Brazil (H) 5 3 0 2 40 39 +1 6
4  Serbia 5 2 2 1 49 44 +5 6
5  Australia 5 2 1 2 44 40 +4 5
6  Japan 5 0 0 5 36 61 −25 0
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference.
(H) Host.
6 August 2016
20:50
Report Brazil  8–7  Australia Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Filippo Gomez (ITA), Francesc Buch (ESP)
Score by quarters: 3–2, 2–1, 2–2, 1–2
Delgado 3 Goals Campbell, Cotterill 2

8 August 2016
13:00
Report Hungary  9–9  Australia Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Boris Margeta (SLO), Filippo Gomez (ITA))
Score by quarters: 4–3, 2–2, 1–3, 2–1
three players 2 Goals Campbell 4

10 August 2016
09:00
Report Australia  8–6  Japan Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Francesc Buch (ESP), Joseph Peila (USA)
Score by quarters: 1–2, 2–1, 3–2, 2–1
Kayes 4 Goals Okawa, Takei 2

12 August 2016
22:10
Report Serbia  10–8  Australia Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Adrian Alexandrescu (ROU), Francesc Buch (ESP)
Score by quarters: 2–2, 2–3, 2–1, 4–2
three players 2 Goals Cotterill 2

14 August 2016
14:10
Report Australia  12–7  Greece Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro
Referees:
Filippo Gomez (ITA), Joseph Peila (USA)
Score by quarters: 5–3, 5–1, 0–1, 2–2
Cotterill, Howden 3 Goals Fountoulis 3

Women's tournament[edit]

Australia women's water polo team was confirmed by the NOC to compete at the Olympic Games through an Oceania continental selection.[104]

Team roster

The following is the Australian roster in the women's water polo tournament of the 2016 Summer Olympics.[120]

Head coach: Greg McFadden

Name Pos. Height Weight Date of birth 2016 club
1 Lea Yanitsas GK 1.72 m (5 ft 8 in) 78 kg (172 lb) 15 March 1989 Australia Sydney Uni Water Polo Club
2 Gemma Beadsworth CF 1.80 m (5 ft 11 in) 78 kg (172 lb) 17 July 1987 Australia Fremantle Marlins
3 Hannah Buckling CB 1.77 m (5 ft 10 in) 75 kg (165 lb) 3 June 1992 Australia Sydney Uni Water Polo Club
4 Holly Lincoln-Smith CF 1.83 m (6 ft 0 in) 82 kg (181 lb) 26 March 1988 Australia Cronulla Sharks
5 Keesja Gofers D 1.76 m (5 ft 9 in) 64 kg (141 lb) 16 March 1990 Australia Sydney Uni Water Polo Club
6 Bronwen Knox (c) CF 1.82 m (6 ft 0 in) 88 kg (194 lb) 16 April 1986 Australia Victorian Tigers
7 Rowena Webster CB 1.78 m (5 ft 10 in) 64 kg (141 lb) 27 December 1987 Australia Victorian Tigers
8 Glencora Ralph CB 1.78 m (5 ft 10 in) 68 kg (150 lb) 8 August 1988 Australia Fremantle Marlins
9 Zoe Arancini D 1.70 m (5 ft 7 in) 70 kg (154 lb) 14 July 1991 Australia Fremantle Marlins
10 Ashleigh Southern CF 1.88 m (6 ft 2 in) 82 kg (181 lb) 22 October 1992 Australia Brisbane Barracudas
11 Isobel Bishop D 1.80 m (5 ft 11 in) 69 kg (152 lb) 8 September 1991 Australia Sydney Uni Water Polo Club
12 Nicola Zagame D 1.74 m (5 ft 9 in) 72 kg (159 lb) 11 August 1990 Australia Cronulla Sharks
13 Kelsey Wakefield GK 1.78 m (5 ft 10 in) 64 kg (141 lb) 1 June 1991 Australia Queensland Breakers
Group play
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Italy 3 3 0 0 27 15 +12 6 Quarter-finals
2  Australia 3 2 0 1 31 15 +16 4
3  Russia 3 1 0 2 23 31 −8 2
4  Brazil (H) 3 0 0 3 13 33 −20 0
Source: Rio2016
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head points; 3) Head-to-head goal difference; 4) Head-to-head goals scored; 5) Goal difference.
(H) Host.
9 August 2016
13:00
Report Russia  4–14  Australia Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Marie-Claude Deslières (CAN), Adrian Alexandrescu (ROU)
Score by quarters: 0–3, 1–5, 3–2, 0–4
Prokofyeva 2 Goals Southern 4

11 August 2016
10:20
Report Italy  8–7  Australia Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
 Péter Molnár (HUN), Boris Margeta (SLO)
Score by quarters: 4–2, 0–1, 2–3, 2–1
Garibotti 3 Goals Southern, Webster 2

13 August 2016
11:40
Report Australia  10–3  Brazil Maria Lenk Aquatic Center, Rio de Janeiro
Referees:
Dion Willis (RSA), Benjamin Mercier (FRA)
Score by quarters: 1–1, 4–1, 2–0, 3–1
Gofers, Webster 2 Goals three players 3
Quarterfinal
15 August 2016
15:30
Report Australia  8–8  Hungary Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro
Referees:
Francesc Buch (ESP), Vojin Putniković (SRB)
Score by quarters: 1–3, 2–2, 3–2, 2–1  PSO: 3–5
Southern 3 Goals Bujka, Keszthelyi 2
Classification semifinal (5–8)
17 August 2016
11:00
Report Australia  11–4  Brazil Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro
Referees:
Ni Shi Wei (CHN), Marie Deslières (CAN)
Score by quarters: 2–1, 3–1, 4–1, 2–1
Arancini, Southern 3 Goals Chiappini 2
Fifth place match
19 August 2016
14:10
Report Australia  10–12  Spain Olympic Aquatics Stadium, Rio de Janeiro
Referees:
Marie-Claude Deslières (CAN), Sergey Naumov (RUS)
Score by quarters: 5–4, 2–3, 1–3, 2–2
Buckling 3 Goals Tarragó 7

Weightlifting[edit]

Australia has qualified one male and one female weightlifter for the Rio Olympics by virtue of a top five national finish (for men) and top four (for women), respectively, at the 2016 Oceania Championships.[121] The team must allocate these places to individual athletes by June 20, 2016.

Commonwealth Games runner-up Simplice Ribouem (men's 94 kg) and Tia-Clair Toomey (women's 58 kg) were nominated to the Olympic roster, based on their performances at the Oceanian Championships.[122]

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Result Rank Result Rank
Simplice Ribouem Men's −94 kg 155 12 185 13 340 13
Tia-Clair Toomey Women's −58 kg 82 15 107 13 189 14

Wrestling[edit]

Australia has qualified four wrestlers for each of the following weight classes into the Olympic competition, as a result of their semifinal triumphs at the 2016 African & Oceania Qualification Tournament.[123][124] The entire wrestling squad was announced on 12 April 2016, with Sahit Prizreni remarkably going to his third Olympics after he represented Albania in 2004 and 2008.[125]

On July 15, 2016, the Australian Olympic Committee decided to revoke the license owned by Vinod Kumar and his nomination to the Olympic team, following an anti-doping violation.[126]

Key:

  • VT – Victory by Fall.
  • VB – Victory by injury.
  • PP – Decision by Points – the loser with technical points.
  • PO – Decision by Points – the loser without technical points.
  • ST – Technical superiority – the loser without technical points and a margin of victory of at least 8 (Greco-Roman) or 10 (freestyle) points.

Men's freestyle
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Sahit Prizreni −65 kg  Katai (CHN)
L 1–3 PP
Did not advance 19
Talgat Ilyasov −74 kg  Takatani (JPN)
L 0–5 VB
Did not advance 17
Men's Greco-Roman
Athlete Event Qualification Round of 16 Quarterfinal Semifinal Repechage 1 Repechage 2 Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Ivan Popov −130 kg Bye  Eurén (SWE)
L 0–5 VT
Did not advance 17

Media coverage[edit]

The Seven Network won the television rights to broadcast the next three Olympic Games.[127]

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Anna Meares named 2016 Australian Olympic Team Flagbearer". Australian Olympic Committee. 6 July 2016. Retrieved 6 July 2016.
  2. ^ Mackay, Duncan (23 August 2013). "Australia appoints first female Chef de Mission for Rio 2016". Inside the Games. Retrieved 27 August 2014.
  3. ^ "Australia to splash cash on medal prospects". Reuters. 10 May 2014. Retrieved 27 August 2014.
  4. ^ Butler, Nick (9 May 2014). "Funding boost for 650 Australian medal prospects for Rio 2016 unveiled". Inside the Games. Retrieved 27 August 2014.
  5. ^ "AIS high performance funding of sport*" (PDF). Australian Sports Commission website. Retrieved 8 August 2016.
  6. ^ Goddard, Emily (27 June 2014). "Sailing, swimming and taekwondo among sports to receive Australian Institute of Sport funding boost". Inside the Games. Retrieved 27 August 2014.
  7. ^ "Rio 2016 team quota places awarded in Copenhagen". World Archery Federation. 28 July 2015. Retrieved 29 July 2015.
  8. ^ "Ferguson earns Australia archery place at Rio". Australian Olympic Committee. 14 April 2016. Retrieved 14 April 2016.
  9. ^ "Archery men targeting team podium". Australian Olympic Committee. 31 May 2016. Retrieved 1 June 2016.
  10. ^ "Archer Alice Ingley Selected for Olympic debut". Australian Olympic Committee. 30 June 2016. Retrieved 2 July 2016.
  11. ^ "iaaf.org – Top Lists". IAAF. Retrieved 18 April 2015.
  12. ^ "IAAF Games of the XXX Olympiad – Rio 2016 Entry Standards" (PDF). IAAF. Retrieved 18 April 2015.
  13. ^ "2016 Olympic Games: Athletics Australia Nomination Policy" (PDF). Athletics Australia. Retrieved 18 April 2015.
  14. ^ "Australia selects first five athletes for Rio". IAAF. 8 January 2016. Retrieved 9 January 2016.
  15. ^ "Exciting track and field team announced for Rio Olympic Games". Australian Olympic Committee. 3 April 2016. Retrieved 3 April 2016.
  16. ^ "Road to Rio Confirmed for Three Marathon Men". Australian Olympic Committee. 3 April 2016. Retrieved 3 April 2016.
  17. ^ "St Lawrence and three walkers added to Olympic Team". Australian Olympic Committee. 2 June 2016. Retrieved 2 June 2016.
  18. ^ "Pearson reportedly out of Rio with hamstring injury". Australian Olympic Committee. 29 June 2016. Retrieved 29 June 2016.
  19. ^ Gleeson, Michael (30 July 2016). "Sprinter Josh Clarke pulls out of Rio Olympics". Sydney Morning Herald. Retrieved 4 August 2016.
  20. ^ Prime, Toby (19 July 2016). "Watsonia's Monica Brennan earns Olympic 4x400m relay selection and she'll have nine brothers and sisters cheering her on come race day". Retrieved 28 August 2016.
  21. ^ Sukumar, Dev (5 May 2016). "Provisional List of Olympic Qualifiers Published". Badminton World Federation. Archived from the original on 8 May 2016. Retrieved 5 May 2016.
  22. ^ "Australia Make Rio Picks". Badminton World Federation. 10 June 2016. Archived from the original on 23 June 2016. Retrieved 19 June 2016.
  23. ^ "Five badminton players selected to take the court at Rio". Australian Olympic Committee. 20 June 2016. Retrieved 21 June 2016.
  24. ^ "Boomers hold off Kiwis, book ticket to Rio". FIBA Oceania. 18 August 2015. Retrieved 18 August 2015.
  25. ^ "Basketball men believe they can win first medal at Rio Olympics". Australian Olympic Committee. Retrieved 11 July 2016.
  26. ^ "Tall Ferns impress, Opals move on to Rio". FIBA Oceania. 17 August 2015. Retrieved 17 August 2015.
  27. ^ "Aussie women chase elusive basketball gold in Rio". Australian Olympic Committee. Retrieved 12 July 2016.
  28. ^ "Watts earns Australia's first boxing place at Rio 2016". Australian Olympic Committee. 31 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
  29. ^ "Golden day for Uzbekistan as boxers win four golds in China while Kyrgyzstan claims its first Rio 2016 qualification spot". AIBA. 2 April 2016. Retrieved 3 April 2016.
  30. ^ "Slalom Powerhouses Comfortably Qualify for Rio". International Canoe Federation. 12 October 2015. Retrieved 16 October 2015.
  31. ^ "Olympic aspirants to put it all on the line in Penrith". Australian Olympic Committee. 18 February 2016. Retrieved 20 February 2016.
  32. ^ "Rio a reality for Fox, Delfour and Borrows". Australian Olympic Committee. 25 February 2016. Retrieved 25 February 2016.
  33. ^ "Olympic Canoe Sprint Qualification spots confirmed". International Canoe Federation. 6 September 2015. Retrieved 8 September 2015.
  34. ^ Etchells, Daniel (12 February 2016). "Australia secure two Olympic quota places on successful day for hosts at Oceania Canoe Sprint Championships". Inside the Games. Retrieved 18 February 2016.
  35. ^ "Australian Olympic and Paralympic sprint selection set". International Canoe Federation. 12 February 2016. Retrieved 18 February 2016.
  36. ^ "Plenty of podium potential in Olympic Sprint paddling team". Australian Olympic Committee. 16 March 2016. Retrieved 16 March 2016.
  37. ^ "Flood's place at second Olympics confirmed". Australian Olympic Committee. 1 June 2016. Retrieved 2 June 2016.
  38. ^ "UCI announces men's road Olympic quotas". Cyclingnews.com. 18 January 2016. Retrieved 20 January 2016.
  39. ^ "UCI announce women's road cycling quotas for Rio Olympics". Cyclingnews.com. 1 June 2016. Retrieved 2 June 2016.
  40. ^ "Aussie men have high hopes on demanding Rio roads". Australian Olympic Committee. 5 July 2016. Retrieved 5 July 2016.
  41. ^ "Formidable four road cyclists ready to tame the roads of Rio". Australian Olympic Committee. 12 July 2016. Retrieved 12 July 2016.
  42. ^ "Simon Gerrans and Lleyton Hewitt withdraw from Olympics". 18 July 2016.
  43. ^ "Aussies on track for Rio 2016". Australian Olympic Committee. 6 March 2016. Retrieved 7 March 2016.
  44. ^ "Meares to lead medal hungry track stars in Rio". Australian Olympic Committee. 5 July 2016. Retrieved 5 July 2016.
  45. ^ "Henderson proud to be back on mountain bike's biggest stage". Australian Olympic Committee. 5 July 2016. Retrieved 5 July 2016.
  46. ^ "Australia qualify full compliment (sic) of BMX riders for Rio". Australian Olympic Committee. 7 June 2016. Retrieved 7 June 2016.
  47. ^ "Five Australian daredevils chasing BMX glory in Rio". Australian Olympic Committee. 7 June 2016. Retrieved 7 June 2016.
  48. ^ "Wu leads four Olympians and five rookies to dive at Maria Lenk Stadium". Australian Olympic Committee. 29 June 2016. Retrieved 29 June 2016.
  49. ^ "Diver O'Brien called up to Rio". Australian Olympic Committee News. Retrieved 31 July 2016.
  50. ^ "Australia secure Dressage Team spot for Rio, Hanna makes Special final". 27 August 2014. Retrieved 27 August 2014.
  51. ^ Williams, Ollie (31 August 2014). "World Equestrian Games: GB silver as Fox-Pitt wins bronze". BBC Sport. Retrieved 31 August 2014.
  52. ^ "Sue Hearn & Remmington Win Sydney CDI3* Grand Prix, Final Qualifier for Olympic Team Long List". dressage-news. 7 April 2016. Retrieved 9 April 2016.
  53. ^ "Hanna ready to Boogie as Australia's oldest competing Olympian". Equestrian Australia. 1 July 2016. Retrieved 1 July 2016.
  54. ^ "Layne withdraws to give Hearn Olympic debut at 60". Equestrian Australia. 23 July 2016. Retrieved 23 July 2016.
  55. ^ "Eventing Team looking to get Australia back on the podium". Equestrian Australia. 12 July 2016. Retrieved 12 July 2016.
  56. ^ "Edwina Tops-Alexander and Scott Keach ready for Rio". World of Show Jumping. 28 April 2016. Retrieved 28 April 2016.
  57. ^ "Williams and Paterson-Robinson round out experienced Show Jumping Team". Equestrian Australia. 28 June 2016. Retrieved 28 June 2016.
  58. ^ "Australian hockey teams will qualify for Rio 2016 this week". Australian Olympic Committee. 2 July 2015. Retrieved 4 July 2015.
  59. ^ West, Lawrence (29 June 2016). "2016 Men's Olympic Hockey Team". Hockey Australia. Retrieved 4 July 2016.
  60. ^ MacNeil, Holly (14 July 2016). "Zalewski to replace injured White in Rio team".
  61. ^ Regulations
  62. ^ "Hockeyroos beat beat Black Sticks in Hockey World League bronze-medal match". ABC News Australia. 5 July 2015. Retrieved 5 July 2015.
  63. ^ MacNeil, Holly (4 July 2016). "Fresh faced women's hockey Team to vie for Rio gold". Hockey Australia. Retrieved 4 July 2016.
  64. ^ Regulations
  65. ^ "Stirring win sees Aussies earn Rio qualification". Australian Olympic Committee. 7 March 2016. Retrieved 7 March 2016.
  66. ^ "Australia and China book Olympic spots". FIFA. 7 March 2016. Retrieved 7 March 2016.
  67. ^ "Making history the goal for Aussie footballers". Australian Olympic Committee. 4 July 2016. Retrieved 4 July 2016.
  68. ^ Odong, Ann (4 July 2016). "Matildas 18 player Rio 2016 Olympic Roster named". The Women's Game.
  69. ^ "Match Report: CAN vs AUS" (PDF). Rio 2016 Official Website. Retrieved 3 August 2016.
  70. ^ "Match Report: GER vs AUS" (PDF). Rio 2016 Official Website. Retrieved 6 August 2016.
  71. ^ "Match Report: AUS vs ZIM" (PDF). Rio 2016 Official Website. Retrieved 9 August 2016.
  72. ^ "Match Report: BRA vs AUS" (PDF). Rio 2016 Official Website. Retrieved 12 August 2016.
  73. ^ "Golfers ready to make their mark on historic Olympic return". Australian Olympic Committee. 13 July 2016. Retrieved 13 July 2016.
  74. ^ "Rio 2016: Adam Scott opts out of golf event to focus on PGA Tour". BBC Sport. 20 April 2016. Retrieved 20 April 2016.
  75. ^ "Marc Leishman makes himself unavailable for Rio Olympics selection". The Guardian. Australian Associated Press. 5 May 2016. Retrieved 5 May 2016.
  76. ^ "Rio 2016 Olympic qualifiers in Women's Artistic Gymnastics: See the updated list!". FIG. 17 April 2016. Retrieved 18 April 2016.
  77. ^ a b c "Gaudry, Miller and Prince to leap, fly and twist in Rio". Australian Olympic Committee. 8 June 2016. Retrieved 8 June 2016.
  78. ^ "Staniouta wins, Ashirbayeva tops list of Rhythmic Olympic qualifiers at Test Event". FIG. 21 April 2016. Retrieved 21 April 2016.
  79. ^ "Final nations qualify for 2016 Olympic Games in Trampoline". FIG. 19 April 2016. Retrieved 20 April 2016.
  80. ^ "IJF Officially Announces Qualified Athletes for Rio 2016 Olympic Games". International Judo Federation. 23 June 2016. Retrieved 24 June 2016.
  81. ^ "Seven young Judo rookies for Rio include more siblings". Australian Olympic Committee. 10 June 2016. Retrieved 10 June 2016.
  82. ^ "Modern Pentathlon has its first 12 athletes for the Rio 2016 Games". Rio 2016. 8 June 2015. Archived from the original on 12 June 2015. Retrieved 11 June 2015.
  83. ^ "Strong medal potential for rowing Team says Brennan". Australian Olympic Committee. 7 July 2016. Retrieved 7 July 2016.
  84. ^ "FISA Determines Six Russian Rowers meet conditions for participation in Rio 2016". FISA. Retrieved 26 July 2016.
  85. ^ Pavitt, Michael (15 November 2015). "Australia and Fiji earn Rio 2016 rugby sevens berths by clinching Oceania Rugby Sevens Championship titles". Inside The Games. Retrieved 16 November 2015.
  86. ^ "Aussie men secure Rio berth". Australian Olympic Committee. 16 November 2015. Retrieved 16 November 2015.
  87. ^ "Rio 2016: Olympic squads named by Australia for rugby sevens debut at Games". ABC News. 14 July 2016. Retrieved 19 July 2016.
  88. ^ Payten, Iain (10 August 2016). "Star playmaker Lewis Holland ruled out of remaining games as Aussie campaign derails". Daily Telegraph. Retrieved 10 August 2016.
  89. ^ "Australia's Rugby Sevens women's team confirm direct qualification for Rio Olympic Games". Australia: Fox Sports. 23 May 2015. Retrieved 25 May 2015.
  90. ^ "Rio 2016: Olympic squads named by Australia for rugby sevens debut at Games". ABC News. 14 July 2016. Retrieved 19 July 2016.
  91. ^ "Rio 2016 Olympic Laser Spots Snapped Up At Santander 2014 ISAF Worlds". ISAF. Archived from the original on 14 September 2014. Retrieved 14 September 2014.
  92. ^ "First sailors selected include three defending champions". Australian Olympic Committee. 4 December 2015. Retrieved 4 December 2015.
  93. ^ "Three young sailors to make Olympic debut at Rio 2016". Australian Olympic Committee. 4 May 2016. Retrieved 6 May 2016.
  94. ^ "Australian Appeal for Olympic Selection Dismissed". Scuttlebutt Sailing News. 27 June 2016. Retrieved 27 June 2016.
  95. ^ "Quota Places by Nation and Number". www.issf-sports.org/. ISSF. 30 May 2016. Retrieved 30 May 2016.
  96. ^ "Aust complete Rio shooting quota haul". Special Broadcasting Service. 2 December 2015. Retrieved 2 December 2015.
  97. ^ "Shooting team on target for Rio success". Australian Olympic Committee. 8 April 2016. Retrieved 8 April 2016.
  98. ^ "Diamond ineligible for nomination on the Rio 2016 Team". Australian Olympic Committee. 30 June 2016. Retrieved 3 July 2016.
  99. ^ "Rio 2016: Mitch Iles gets Olympic shooting nod in place of Michael Diamond". Australia: ABC News. 4 July 2016. Retrieved 4 July 2016.
  100. ^ "Swimming World Rankings". FINA. Archived from the original on 6 January 2011. Retrieved 14 March 2015.
  101. ^ "Rio 2016 – FINA Swimming Qualification System" (PDF). Rio 2016. FINA. Archived from the original (PDF) on 21 February 2015. Retrieved 23 January 2015.
  102. ^ "2016 Australian Olympic Swimming Team selected". Australian Olympic Committee. Retrieved 14 April 2016.
  103. ^ "Relay spot confirmed for Roberts, Magnussen and Abood". Australian Olympic Committee. Retrieved 7 June 2016.
  104. ^ a b c "Breakdown of anticipated athletes by sport". Australian Olympic Committee. Retrieved 19 January 2016.
  105. ^ "Aussie Flora and fauna inspire synchro routines for Rio". Australian Olympic Committee. 9 July 2016. Retrieved 9 July 2016.
  106. ^ Marshall, Ian (25 March 2016). "Names Decided for Final Stage of Oceania Olympic Games Qualifier". ITTF. Archived from the original on 5 May 2016. Retrieved 25 March 2016.
  107. ^ "Table tennis Team to make history in Rio". Australian Olympic Committee. 31 March 2016. Retrieved 1 April 2016.
  108. ^ "8 Taekwondo Athletes, Including 2 'Family Affairs,' Win Places for Rio Olympics at Oceania Tournament". World Taekwondo Federation. 27 February 2016. Retrieved 27 February 2016.
  109. ^ a b "ITF announces entries for Rio 2016 Olympics". International Tennis Federation. 30 June 2016. Retrieved 1 July 2016.
  110. ^ Schlink, Leo (1 July 2016). "Australia picks Rio Olympics tennis team comprising of Thanasi Kokkinakis, John Millman, Sam Stosur and Daria Gavrilova". The Courier-Mail. Retrieved 1 July 2016.
  111. ^ "Lleyton Hewitt opts outs of coaching role for Australia at Rio Olympics". Guardian Australia. 17 July 2016. Retrieved 19 July 2016.
  112. ^ "Rio 2016: Tennis ace Sam Groth gets late call up for Olympic Games". News.com.au. 2 August 2016. Retrieved 2 August 2016.
  113. ^ "Rodionova sisters called up for Rio". Reuters. 1 August 2016. Retrieved 1 August 2016.
  114. ^ "Aussie triathletes secure vital Olympic quota spots for Rio". Australian Olympic Committee. 19 March 2016. Retrieved 20 March 2016.
  115. ^ "Six triathletes selected for the Rio Olympic challenge". Australian Olympic Committee. Retrieved 23 May 2016.
  116. ^ "Women's Olympic Ranking teams confirmed". FIVB. 12 June 2016. Retrieved 13 June 2016.
  117. ^ "Second beach volleyball team for Rio secured". Australian Olympic Committee. 26 June 2016. Retrieved 26 June 2016.
  118. ^ "Men's Water Polo Team look to make history at Rio". Australian Olympic Committee. 1 July 2016. Retrieved 4 July 2016.
  119. ^ "Games 2016: Water polo player Nathan Power injured". 27 July 2016.
  120. ^ "Sydney golden girls help announce Rio women's water polo team". Australian Olympic Committee. 20 June 2016. Retrieved 21 June 2016.
  121. ^ "Oceania event concluded in Fiji". International Weightlifting Federation. 28 May 2016. Retrieved 29 May 2016.
  122. ^ "Weight of the world lifted as Aussies selected for Rio". Australian Olympic Committee. 9 June 2016. Retrieved 9 June 2016.
  123. ^ "Wrestling for Rio 2016". United World Wrestling. Retrieved 19 September 2015.
  124. ^ "Aussie wrestlers book their tickets to Rio". Australian Olympic Committee. 1 April 2016. Retrieved 2 April 2016.
  125. ^ "Four wrestlers ready to impress in Rio". Australian Olympic Committee. 1 April 2016. Retrieved 2 April 2016.
  126. ^ "AOC asks for withdrawal of Vinod Kumar". Australian Olympic Committee. 15 July 2016. Retrieved 15 July 2016.
  127. ^ "Seven Network wins rights to Olympic Games". Sydney Morning Herald. Retrieved 1 August 2016.

External links[edit]