Bahamian general election, 1949

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Coat of arms of the Bahamas.svg
This article is part of a series on the
politics and government of
the Bahamas
Foreign relations

General elections were held in the Bahamas in June and July 1949,[1] the last entirely non-partisan elections in the country. This was the second election in which the secret ballot was used in New Providence and the first in which the secret ballot was use for the Out Islands.

Elected MPs[edit]

Number Name Party District Ethnicity
1 Stafford Lofthouse Sands Independent New Providence - Nassau City (first place) White
2 Raymond W. Sawyer Independent New Providence - Nassau City (second place) White
3 Roland Theodore Symonette Independent New Providence East (first place) White
4 Étienne Dupuch Independent New Providence East (second place) White
5 Gerald Christopher Cash Independent New Providence West (first place) Black
6 Marcus Hurcules Bethel Independent New Providence West (second place) Black
7 Bertram Augustus Cambridge Independent New Providence South Black
8 Claudious Roland Walker Independent New Providence South Black
9 Charles Walter Frederick Bethell Independent Grand Bahama & Bimini White
10 Phillip George Drover Bethell Independent Andros & Berry Islands (first place) White
11 Basil Herbert McKinney Independent Andros & Berry Islands (second place) White
12 Frank Holmes Christie Independent Abaco (first place) White
13 Leonard Thompson Independent Abaco (second place) White
14 Harold Johnson Independent Abaco (third place) White
15 R. Newton Higgs Independent Harbour Island (first place) White
16 R.R.A. Farrington Independent Harbour Island (second place) White
17 Alvin Braynen Independent Harbour Island (third place) White
18 George William Kelly Roberts Independent Eleuthera (first place) White
19 George Baker Independent Eleuthera (second place) White
20 Asa Hubert Pritchard Independent Eleuthera (third place) White
21 Harold George Christie Independent Cat Island (first place) White
22 William Cartwright Independent Cat Island (second place) Black
23 Donald B. McKinney Independent Exuma (first place) White
24 Robert Symonette Independent Exuma (second place) White
25 Roy M. Solomon Independent Rum Cay & San Salvador White
26 George Loran Pyfrom Independent Long Island (First place) White
27 Henry Milton Taylor Independent Long Island (Second place) White
28 Artemus Pritchard Independent Crooked Islands, Long Cay, & Acklins White
29 Geoffrey Allardyce Bethell Independent Mayaguana & Inagua Islands White
Source: sirrandolfawkes.com

References[edit]