Bendigo Football League

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Bendigo Football League
Sport Australian rules football
Founded 1880
No. of teams 10
Country Australia
Most recent
champion(s)
Strathfieldsaye Storm
Most titles Sandhurst Football Club
(27 premierships)
Sponsor(s) Bendigo Bank
Level on pyramid 1
Related
competitions
VFL, HDFL, LVFL
Official website BendigoFNL
A full grandstand at the Queen Elizabeth Oval for the 2007 Grand Final of the Bendigo Football League.

The Bendigo Football League is an Australian rules football competition based in the Bendigo region of Victoria, Australia.

Formed in 1880, it is one of the oldest football leagues in Australia, and among its members are some of the oldest football clubs in Australia, including the Castlemaine Football Club, acknowledged as the second oldest football club in Australia and one of the oldest football clubs in the world.

Clubs Location[edit]

Current BFL clubs (Outer Region)

Current Clubs[edit]

Jumper Club Nickname Founded Joined league BFL Premierships BFL premiership years Website
Castlemaine Magpies 1859 1925– 5 1926, 1952, 1966, 1992, 2000 Official Site
Ehbfl.PNG
Eaglehawk Hawks;
Two Blues
1880 1880– 27 1882, 1883, 1886, 1887, 1889, 1894, 1895, 1896, 1897, 1998, 1901, 1903, 1906, 1908, 1922, 1924, 1935, 1941, 1946, 1953, 1957, 1968, 1971, 1980, 1982, 2007, 2008 Official Site
Footscray Football Guernsey.png
Gisborne Bulldogs 1879 2000– 4 2002, 2003, 2005, 2006 Official Site
Williamstown Seagulls Jumper.svg
Golden Square Bulldogs 1932 1935– 17 1938, 1939, 1945, 1964, 1965, 1972, 1975, 1976, 1979, 1988, 1989, 2001, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013 Official Site
Kangaroo Flat Kangaroos 1890 1981– 1 1996 [1]
Richmond Football Guernsey.png
Kyneton Tigers 1875 1947– 5 1936, 1960, 1961, 1995, 1997 Official Site
Maryborough Magpies 1872 1992– 2 1998, 1999 Official Site
Port Melbourne Football Guernsey.png
Sandhurst Dragons 1861 1880– 27 1881, 1884, 1885, 1890, 1891, 1893, 1920, 1923, 1927, 1929, 1930, 1931, 1932, 1933, 1934, 1937, 1940, 1947, 1948, 1949, 1973, 1977, 1978, 1981, 1983, 2004, 2016 Official Site
Waratah Warriors Jumper.svg
South Bendigo Bloods 1893 1893– 24 1899, 1900, 1902, 1904, 1905, 1909, 1910, 1911, 1912, 1914, 1919, 1921, 1925, 1950, 1951, 1954, 1955, 1956, 1969, 1974, 1990, 1991, 1993, 1994 Official Site
Geelong Cats Jumper.jpg
Strathfieldsaye Storm 2007 2009– 3 2014, 2015, 2017

Official Site

Former Clubs[edit]

  • Bendigo Football Club
  • Bendigo East Football Club
  • California Gully Football Club
  • Coachbuilders Football Club
  • Echuca Football Club
  • Echuca East Football Club
  • Elmore Football Club
  • Kennington-Strathdale Football Club
  • Lockington-Bamawm Football Club
  • Long Gully Football Club
  • Marong Football Club
  • North Ballarat City Football Club
  • North Bendigo Football Club
  • North Sandhurst Football Club
  • Northern United Football Club
  • Provincial Football Club
  • Rochester Football Club
  • West Bendigo Football Club
  • White Hills Football Club
  • YCW Football Club

Premierships[edit]

Awards[edit]

Season Michelsen Medalist Club Leading goal-kicker Club Goals
1923 Ike Jones Eaglehawk 54
1924 R Scott South Bendigo 78
1925 Charlie Nicholls Castlemaine 58
1926 Percy Forbes Sandhurst 70
1927 Bert Smedley Castlemaine 79
1928 John Cook South Bendigo 84
1929 Frank Ford Sandhurst 62
1930 Bill Callaghan
Mickey Crisp
Bruce Jones
Norm Le Brun
Len Major
Castlemaine
Sandhurst
South Bendigo
Sandhurst
Rochester
Frank Crapper Eaglehawk 95
1931 Alf Firmer Rochester Roy Moore Sandhurst 78
1932 Stan Nicoll Maryborough Frank Crapper Eaglehawk 129
1933 Jimmy Davidson Castlemaine Frank Crapper Eaglehawk 154
1934 Dave Fraser Rochester Roy Moore Sandhurst 90
1935 Ern Major Rochester Mancel Davies Eaglehawk 82
1936 Bill Spurling Kyneton Mancel Davies Eaglehawk 88
1937 George Mumford Golden Square Stan Sinclair Rochester 82
1938 Frank Halloran Kyneton Mancel Davies Eaglehawk 86
1939 Elder Anderson Kyneton J Hunter South Bendigo 50
1946 Bob Dawson Elmore Fred Hicks Eaglehawk 57
1947 Herb Zegelin
Ron McHardy
Doug Wilson
Bill White
Rochester
Golden Square
Golden Square
Sandhurst
Vin Kelly Rochester 49
1948 Heinz Tonn Golden Square Harry Morgan Eaglehawk 66
1949 Heinz Tonn Castlemaine Ken Connaughton South Bendigo 54
1950 Herb Zegelin Rochester Frank Scholes Sandhurst 63
1951 Jim Wilson Golden Square Harry Morgan Eaglehawk 78
1952 Kevin Curran Sandhurst Harry Morgan Eaglehawk 66
1953 Noel Evans Sandhurst Harry Morgan Eaglehawk 107
1954 Eddie Jackson Echuca Keith Elliott Golden Square 76
1955 Jim Byrne Sandhurst Ern Parker Echuca 86
1956 Frank Fitzpatrick Rochester Ray McHugh Sandhurst 71
1957 Frank Fitzpatrick Rochester John Waddington South Bendigo 72
1958 Cliff Deacon Kyneton Ray Poulter Castlemaine 81
1959 Clive Philp Kyneton Ron Ford Sandhurst 62
1960 Kevin Parks Kyneton Clive Philp Kyneton 75
1961 Frank Maxwell Rochester Merv Hicks Eaglehawk 64
1962 Ray Willett Rochester Ray Willett Rochester 67
1963 Bob Vagg Echuca Ray Willett Rochester 53
1964 Ian Burt Kyneton Terry Nolen Sandhurst 87
1965 Kevin Delmenico
Bill Serong
Castlemaine
Echuca
Kevin Shearn Golden Square 76
1966 Derek Cowen Castlemaine Les Kaine Kyneton 84
1967 Derek Cowen Castlemaine Brian Jones Rochester 68
1968 Colin Rice South Bendigo Bob Morton South Bendigo 108
1969 Brian Walsh Sandhurst Ron Best Golden Square 137
1970 Kevin Shinners Rochester Ron Best Golden Square 107
1971 Greg Kennedy Eaglehawk Greg Kennedy Eaglehawk 139
1972 Tony Southcombe Golden Square Keith Raynor
Peter Hutcheson
Eaglehawk
South Bendigo
69
69
1973 Bernie McCarthy South Bendigo Ron Best Sandhurst 108
1974 Allan Williams Eaglehawk Ron Best Sandhurst 135
1975 Tony Southcombe Golden Square Ron Best Sandhurst 145
1976 Bruce Reid Sandhurst Ron Best Sandhurst 108
1977 Graham Clark Kyneton Peter Woodford Castlemaine 76
1978 Des English Eaglehawk Ron Best Golden Square 124
1979 Eric Pascoe
Peter Tyack
Golden Square
South Bendigo
Ron Best Golden Square 137
1980 John Watts Kyneton Ron Best Golden Square 145
1981 Mick Lenaghan Sandhurst Wayne Crosbie Castlemaine 112
1982 Greg Williams Golden Square Daryl Gilmore Eaglehawk 113
1983 Greg Williams Golden Square Ron Best Northern United 124
1984 Gary Mountjoy
Marty Graham
Golden Square
South Bendigo
Daryl Gilmore Eaglehawk 120
1985 Shane Muir Kyneton David Collins Sandhurst 84
1986 Craig Dowsett Golden Square Gavin Exell Northern United 87
1987 Brendan Hartney Sandhurst John Jefferies Castlemaine 73
1988 Rod Southon Kennington-Strathdale Danny Ellis Sandhurst 78
1989 Brendan Hartney Sandhurst Leigh Williams Golden Square 102
1990 Damien Saunders Kangaroo Flat Shawn McCormick Northern United 79
1991 Derrick Filo Castlemaine Daryl Gilmore Eaglehawk 82
1992 Simon McLean Sandhurst Steven Oliver Castlemaine 136
1993 Ron Wicks Kangaroo Flat Andrew McClellan North Bendigo 112
1994 Derek Percival Golden Square Shane McCluskey Maryborough 100
1995 Frank Coghlan Sandhurst David Lancaster Kangaroo Flat 105
1996 Jamie Bond Maryborough Steven Oliver Castlemaine 84
1997 Chris Giri
Robin Keck
Kangaroo Flat
South Bendigo
David Lancaster Kangaroo Flat 76
1998 Paul Frew Golden Square Steven Reaper Kyneton 107
1999 Luke Adams Castlemaine Steven Reaper Kyneton 100
2000 Reece Langan Eaglehawk Steven Oliver Castlemaine 132
2001 Paul Eyles
Lucas Matthews
Castlemaine
Eaglehawk
Phil Hetherington South Bendigo 72
2002 Matt Aston Maryborough Steven Reaper Gisborne 70
2003 Matt Fitzgerald Gisborne Steven Reaper Gisborne 86
2004 Simon Elsum Gisborne Steven Reaper Gisborne 75
2005 Luke Saunders Gisborne Steven Oliver Castlemaine 77
2006 Kain Robins Eaglehawk Matt O'Toole Golden Square 82
2007 Matt Fitzgerald Gisborne Damien Brown Eaglehawk 59
2008 Shannon Milward Eaglehawk Jordan Barham Gisborne 75
2009 Lee Coghlan Sandhurst Justin Maddern Kangaroo Flat 81
2010 Josh Bowe Eaglehawk Grant Weeks Golden Square 145
2011 Wayne Schultz Castlemaine Grant Weeks Golden Square 125
2012 Scott Walsh Gisborne Grant Weeks Golden Square 148
2013 Tim Martin Sandhurst Matthew Gretgrix Eaglehawk 71
2014 Tim Martin Sandhurst Stephen Milne Strathfieldsaye 101
2015 Brodie Filo Eaglehawk Matthew Gretgrix Eaglehawk 82
2016 Kristan Height Sandhurst Matthew Gretgrix Eaglehawk 90
2017 Lachlan Sharp Strathfieldsaye Lachlan Sharp Strathfieldsaye 142

2000 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Castlemaine 17 0 1 0 2713 1255 216.18% 68 Elimination South Bendigo 18 12 120 Gisborne 8 8 56
Kangaroo Flat 16 0 2 0 2273 1341 169.50% 64 Qualifying Kangaroo Flat 16 11 107 Eaglehawk 13 6 84
Eaglehawk 12 0 6 0 2113 1639 128.92% 48 1st Semi Eaglehawk 11 12 78 South Bendigo 14 14 98
South Bendigo 11 0 7 0 2003 1421 140.96% 44 2nd Semi Castlemaine 18 9 117 Kangaroo Flat 16 11 107
Gisborne 10 0 8 0 1828 1836 99.56% 40 Preliminary Kangaroo Flat 20 14 134 South Bendigo 13 8 86
Maryborough 9 0 9 0 1806 1681 107.44% 36 Grand Castlemaine 12 11 83 Kangaroo Flat 9 17 71
Sandhurst 8 0 10 0 1860 1653 112.52% 32
Golden Square 5 0 13 0 1324 2025 65.38% 20
Kyneton 2 0 16 0 1181 2485 47.53% 8
Lockington BU 0 0 18 0 883 2654 33.27% 0

2001 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Sandhurst 14 2 2 0 1729 1164 148.54% 64 Elimination Golden Square 15 9 99 Eaglehawk 7 8 50
South Bendigo 11 2 4 1 1729 1160 149.05% 54 Qualifying Kangaroo Flat 15 19 109 South Bendigo 12 9 81
Kangaroo Flat 11 2 4 1 1576 1402 112.41% 54 1st Semi Golden Square 10 16 76 South Bendigo 8 5 53
Golden Square 11 2 5 0 1670 1260 132.54% 52 2nd Semi Sandhurst 16 9 105 Kangaroo Flat 6 11 47
Eaglehawk 8 2 8 0 1594 1505 105.91% 40 Preliminary Golden Square 11 6 72 Kangaroo Flat 8 11 59
Castlemaine 7 2 9 0 1463 1440 101.60% 36 Grand Golden Square 14 11 95 Sandhurst 12 9 81
Maryborough 5 2 11 0 1444 1472 98.10% 28
Gisborne 3 2 13 0 1360 1755 77.49% 20
Kyneton 1 2 15 0 993 2400 41.38% 12

2002 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 15 2 1 0 1953 1002 194.91% 68 Elimination South Bendigo 16 19 115 Maryborough 10 10 70
Sandhurst 11 2 5 0 1408 1243 113.27% 52 Qualifying Golden Square 23 13 151 Sandhurst 7 12 54
Golden Square 10 2 6 0 1627 1355 120.07% 48 1st Semi South Bendigo 12 15 87 Sandhurst 11 14 80
South Bendigo 9 2 7 0 1442 1319 109.33% 44 2nd Semi Gisborne 21 13 139 Golden Square 7 18 60
Maryborough 9 2 7 0 1443 1448 99.65% 44 Preliminary Golden Square 15 11 101 South Bendigo 14 13 97
Castlemaine 6 2 10 0 1387 1579 87.84% 32 Grand Gisborne 16 14 110 Golden Square 12 11 83
Eaglehawk 5 2 11 0 1367 1569 87.13% 28
Kangaroo Flat 5 2 11 0 1138 1703 66.82% 28
Kyneton 2 2 14 0 1226 1773 69.15% 16

2003 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 15 2 1 0 2166 1071 202.24% 68 Elimination Kyneton 10 11 71 Sandhurst 13 22 100
Maryborough 11 2 5 0 1529 1461 104.65% 52 Qualifying Maryborough 8 5 53 Eaglehawk 10 14 74
Eaglehawk 9 2 7 0 1889 1535 123.06% 44 1st Semi Maryborough 8 15 63 Sandhurst 10 15 75
Kyneton 9 2 7 0 1668 1507 110.68% 44 2nd Semi Gisborne 18 9 117 Eaglehawk 13 17 95
Sandhurst 8 2 8 0 1605 1345 119.33% 40 Preliminary Eaglehawk 22 10 142 Sandhurst 11 13 79
South Bendigo 8 2 8 0 1564 1713 91.30% 40 Grand Gisborne 18 12 120 Eaglehawk 11 7 73
Golden Square 7 2 9 0 1817 1795 101.23% 36
Castlemaine 5 2 11 0 1681 1778 94.54% 28
Kangaroo Flat 0 2 16 0 905 3156 28.68% 8

2004 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 15 2 1 0 2262 1040 217.50% 68 Elimination Castlemaine 15 10 100 Maryborough 12 10 82
Sandhurst 14 2 2 0 1830 1134 161.38% 64 Qualifying Sandhurst 16 13 109 Eaglehawk 13 16 94
Eaglehawk 10 2 6 0 1991 1309 152.10% 48 1st Semi Eaglehawk 16 17 113 Castlemaine 9 13 67
Castlemaine 10 2 6 0 1723 1629 105.77% 48 2nd Semi Gisborne 11 10 76 Sandhurst 10 20 80
Maryborough 8 2 8 0 1557 1491 104.43% 40 Preliminary Gisborne 14 13 97 Eaglehawk 3 14 32
Golden Square 7 2 9 0 1483 1643 90.26% 36 Grand Sandhurst 15 14 104 Gisborne 10 15 75
South Bendigo 6 2 10 0 1380 1612 85.61% 32
Kyneton 1 2 15 0 1204 2162 55.69% 12
Kangaroo Flat 1 2 15 0 1058 2468 42.87% 12

2005 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 15 2 1 0 2126 1224 173.69% 68 Elimination Golden Square 17 15 117 South Bendigo 25 12 162
Castlemaine 13 2 3 0 2045 1384 147.76% 60 Qualifying Castlemaine 15 11 101 Eaglehawk 18 10 118
Eaglehawk 11 2 5 0 1754 1511 116.08% 52 1st Semi South Bendigo 14 20 104 Castlemaine 11 11 77
Golden Square 10 2 6 0 1797 1560 115.19% 48 2nd Semi Gisborne 30 14 194 Eaglehawk 10 6 66
South Bendigo 8 2 8 0 1682 1465 114.81% 40 Preliminary Eaglehawk 13 16 94 South Bendigo 10 8 68
Kyneton 6 2 10 0 1351 1610 83.91% 32 Grand Gisborne 14 17 101 Eaglehawk 10 10 70
Sandhurst 5 2 11 0 1272 1727 73.65% 28
Maryborough 3 2 13 0 1129 1962 57.54% 20
Kangaroo Flat 1 2 15 0 1441 2154 66.90% 12

2006 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 16 0 2 0 2806 1086 258.38% 64 Elimination Sandhurst 15 14 104 Eaglehawk 12 14 86
South Bendigo 15 0 3 0 2312 1396 165.62% 60 Qualifying Golden Square 19 22 136 South Bendigo 16 14 110
Golden Square 14 0 4 0 2631 1655 158.97% 56 1st Semi South Bendigo 19 20 134 Sandhurst 10 14 74
Eaglehawk 13 0 5 0 2221 1471 150.99% 52 2nd Semi Golden Square 13 10 88 Gisborne 10 14 74
Sandhurst 10 0 7 1 1996 1841 108.42% 42 Preliminary Gisborne 27 21 183 South Bendigo 9 9 63
Castlemaine 7 0 11 0 1911 2017 94.74% 28 Grand Gisborne 13 11 89 Golden Square 10 10 70
Maryborough 6 0 12 0 1473 2135 68.99% 24
Kyneton 5 0 12 1 1610 2449 65.74% 22
Kangaroo Flat 3 0 15 0 1437 2549 56.38% 12
North Ballarat City 0 0 18 0 1197 2995 39.97% 0

2007 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 17 0 1 0 2296 1002 229.14% 68 Elimination South Bendigo 13 13 91 Golden Square 10 13 73
Eaglehawk 14 0 4 0 1921 1365 140.73% 56 Qualifying Eaglehawk 23 14 152 Sandhurst 5 8 38
Sandhurst 13 0 5 0 1947 1399 139.17% 52 1st Semi South Bendigo 13 12 90 Sandhurst 6 4 40
Golden Square 12 0 6 0 1860 1326 140.27% 48 2nd Semi Eaglehawk 20 8 128 Gisborne 18 13 121
South Bendigo 12 0 6 0 1780 1354 131.46% 48 Preliminary Gisborne 14 16 100 South Bendigo 5 11 41
Castlemaine 9 0 9 0 1562 1640 95.24% 36 Grand Eaglehawk 12 12 84 Gisborne 12 10 82
Maryborough 5 0 13 0 1221 1635 74.68% 20
North Ballarat City 5 0 13 0 1169 1921 60.85% 20
Kyneton 3 0 15 0 1271 1930 65.85% 12
Kangaroo Flat 0 0 18 0 882 2337 37.74% 0

2008 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Eaglehawk 14 2 2 0 2206 1265 174.39% 64 Elimination Golden Square 17 18 120 Maryborough 7 10 52
Gisborne 13 2 3 0 2238 1074 208.38% 60 Qualifying Gisborne 6 16 52 South Bendigo 3 6 24
South Bendigo 13 2 3 0 2051 1051 195.15% 60 1st Semi Golden Square 20 14 134 South Bendigo 15 15 105
Golden Square 11 2 5 0 1891 1149 164.58% 52 2nd Semi Eaglehawk 17 17 119 Gisborne 14 11 95
Maryborough 7 2 9 0 1490 1533 97.20% 36 Preliminary Golden Square 16 11 107 Gisborne 11 16 82
Kangaroo Flat 7 2 9 0 1440 1737 82.90% 36 Grand Eaglehawk 14 11 95 Golden Square 12 17 89
Castlemaine 5 2 11 0 1308 1641 79.71% 28
Sandhurst 1 2 15 0 699 2193 31.87% 12
Kyneton 1 2 15 0 764 2444 31.26% 12

2009 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
South Bendigo 16 0 2 0 2252 1115 201.97% 64 Elimination Kangaroo Flat 19 17 131 Eaglehawk 9 12 66
Golden Square 16 0 2 0 2459 1306 188.28% 64 Qualifying Golden Square 19 21 135 Gisborne 3 9 27
Gisborne 12 0 6 0 1767 1458 121.19% 48 1st Semi Kangaroo Flat 17 12 114 Gisborne 7 15 57
Kangaroo Flat 11 0 7 0 1667 1661 100.36% 44 2nd Semi Golden Square 21 10 136 South Bendigo 15 5 95
Eaglehawk 10 0 8 0 1883 1732 108.72% 40 Preliminary South Bendigo 16 11 107 Kangaroo Flat 10 15 75
Sandhurst 9 0 9 0 1579 1520 103.88% 36 Grand Golden Square 16 12 108 South Bendigo 10 11 71
Maryborough 6 0 12 0 1426 1623 87.86% 24
Castlemaine 5 0 13 0 1653 2032 81.35% 20
Strathfieldsaye 4 0 14 0 1454 2089 69.60% 16
Kyneton 1 0 17 0 1049 2651 39.57% 4

2010 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Golden Square 17 0 1 0 2559 1079 237.16% 68 Elimination Maryborough 13 12 90 Sandhurst 11 9 75
South Bendigo 17 0 1 0 2322 1034 224.56% 68 Qualifying Eaglehawk 18 13 121 South Bendigo 13 5 83
Eaglehawk 14 0 4 0 2128 1378 154.43% 56 1st Semi South Bendigo 23 6 144 Maryborough 11 7 73
Sandhurst 10 0 8 0 1748 1536 113.80% 40 2nd Semi Golden Square 20 11 131 Eaglehawk 13 9 87
Maryborough 9 0 9 0 1639 1565 104.73% 36 Preliminary South Bendigo 17 8 110 Eaglehawk 7 12 54
Kangaroo Flat 9 0 9 0 1830 2071 88.36% 36 Grand Golden Square 11 21 87 South Bendigo 8 10 58
Strathfieldsaye 6 0 12 0 1643 2226 73.81% 24
Gisborne 4 0 14 0 1462 2173 67.28% 16
Kyneton 4 0 14 0 1364 2333 58.47% 16
Castlemaine 0 0 18 0 1207 2507 48.15% 0

2011 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Golden Square 18 0 0 0 2609 976 267.32% 72 Elimination Sandhurst 19 19 133 South Bendigo 12 11 83
Eaglehawk 13 0 5 0 2037 1525 133.57% 52 Qualifying Eaglehawk 16 16 112 Gisborne 13 10 88
Gisborne 12 0 6 0 2212 1547 142.99% 48 1st Semi Gisborne 17 14 116 Sandhurst 9 7 61
Sandhurst 11 0 7 0 1918 1469 130.57% 44 2nd Semi Golden Square 10 13 73 Eaglehawk 3 12 30
South Bendigo 11 0 7 0 1935 1647 117.49% 44 Preliminary Eaglehawk 17 7 109 Gisborne 14 19 103
Strathfieldsaye 9 0 9 0 1807 1456 124.11% 36 Grand Golden Square 25 18 168 Eaglehawk 5 3 33
Maryborough 9 0 9 0 1514 1851 81.79% 36
Kangaroo Flat 5 0 13 0 1608 1895 84.85% 20
Castlemaine 2 0 16 0 1232 2204 55.90% 8
Kyneton 0 0 18 0 871 3173 27.45% 0

2012 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Gisborne 15 0 2 1 2216 1199 184.82% 62 Elimination Strathfieldsaye 15 13 103 South Bendigo 9 6 60
Golden Square 14 0 3 1 2094 1355 154.54% 58 Qualifying Golden Square 13 12 90 Sandhurst 10 17 77
Sandhurst 13 0 4 1 1761 1342 131.22% 54 1st Semi Strathfieldsaye 19 15 129 Sandhurst 13 12 90
Strathfieldsaye 12 0 6 0 1986 1490 133.29% 48 2nd Semi Golden Square 17 15 117 Gisborne 12 9 81
South Bendigo 11 0 7 0 1696 1280 132.50% 44 Preliminary Gisborne 16 10 106 Strathfieldsaye 13 9 87
Eaglehawk 8 0 10 0 1343 1693 79.33% 32 Grand Golden Square 16 10 106 Gisborne 15 13 103
Kangaroo Flat 7 0 11 0 1738 1807 96.18% 28
Maryborough 5 0 13 0 1180 1622 72.75% 20
Kyneton 2 0 16 0 1073 2323 46.19% 8
Castlemaine 1 0 16 1 1075 2051 52.41% 6

2013 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Strathfieldsaye 12 0 3 1 1645 1020 161.27% 50 Elimination Gisborne 17 12 114 Sandhurst 10 13 73
Eaglehawk 11 0 5 0 1486 1112 133.63% 44 Qualifying Golden Square 10 9 69 Eaglehawk 8 17 65
Golden Square 11 0 5 0 1346 1033 130.30% 44 1st Semi Eaglehawk 18 14 122 Gisborne 8 10 58
Sandhurst 10 0 6 0 1583 999 158.46% 40 2nd Semi Golden Square 13 14 92 Strathfieldsaye 12 12 84
Gisborne 10 0 6 0 1499 1238 121.08% 40 Preliminary Strathfieldsaye 14 14 98 Eaglehawk 11 13 79
South Bendigo 9 0 6 1 1255 1272 98.66% 38 Grand Golden Square 14 18 102 Strathfieldsaye 12 9 81
Castlemaine 3 0 13 0 1003 1668 60.13% 12
Maryborough 3 0 13 0 1008 1750 57.60% 12
Kangaroo Flat 2 0 14 0 1063 1796 59.19% 8

2014 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Strathfieldsaye 17 0 1 0 2174 995 218.49% 68 Elimination Golden Square 17 18 120 Eaglehawk 14 11 95
Sandhurst 16 0 2 0 2095 1053 198.96% 64 Qualifying Sandhurst 15 18 108 Gisborne 10 6 66
Gisborne 13 0 5 0 1894 1295 146.25% 52 1st Semi Gisborne 11 11 77 Golden Square 10 13 73
Golden Square 10 0 8 0 1695 1411 120.13% 40 2nd Semi Strathfieldsaye 17 11 113 Sandhurst 10 11 71
Eaglehawk 9 0 9 0 1505 1428 105.39% 36 Preliminary Sandhurst 13 14 92 Gisborne 13 9 87
Kangaroo Flat 9 0 9 0 1499 1777 84.36% 36 Grand Strathfieldsaye 20 18 138 Sandhurst 12 11 83
Kyneton 6 0 12 0 1491 1978 75.38% 24
Maryborough 4 0 13 0 1221 1792 68.14% 16
Castlemaine 3 0 15 0 1095 2141 51.14% 12
South Bendigo 2 0 15 0 1000 1799 55.59% 8

2015 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Strathfieldsaye 18 0 0 0 2081 938 221.86% 72 Elimination Eaglehawk 12 17 89 Kyneton 9 9 63
Golden Square 16 0 2 0 2083 1050 198.38% 64 Qualifying Golden Square 14 14 98 Sandhurst 12 8 80
Sandhurst 14 0 4 0 2088 1132 184.45% 56 1st Semi Sandhurst 15 17 107 Eaglehawk 8 12 60
Eaglehawk 12 0 6 0 1946 1199 162.30% 48 2nd Semi Strathfieldsaye 15 13 103 Golden Square 9 8 62
Kyneton 8 0 10 0 1730 1957 88.40% 32 Preliminary Sandhurst 15 14 104 Golden Square 3 9 27
Gisborne 6 0 12 0 1392 1684 82.66% 24 Grand Strathfieldsaye 8 12 60 Sandhurst 8 5 53
Castlemaine 6 0 12 0 1349 1664 81.07% 24
Kangaroo Flat 6 0 12 0 1294 1932 66.98% 24
South Bendigo 4 0 14 0 1186 1582 74.97% 16
Maryborough 0 0 18 0 890 2901 30.68% 0

2016 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Sandhurst 16 0 2 0 2169 1039 208.76% 64 Elimination Eaglehawk 20 9 129 Kyneton 11 8 74
Golden Square 15 0 3 0 2212 1060 208.68% 60 Qualifying Golden Square 15 8 98 Strathfieldsaye 6 8 44
Strathfieldsaye 14 0 4 0 1715 1034 165.86% 56 1st Semi Eaglehawk 9 15 69 Strathfieldsaye 9 9 63
Eaglehawk 10 0 8 0 1743 1275 136.71% 40 2nd Semi Sandhurst 13 8 86 Golden Square 4 9 33
Kyneton 10 0 8 0 1770 1579 112.10% 40 Preliminary Golden Square 11 13 79 Eaglehawk 9 6 60
Kangaroo Flat 10 0 8 0 1574 1459 107.88% 40 Grand Sandhurst 12 18 90 Golden Square 8 10 58
Castlemaine 7 0 11 0 1552 1776 87.39% 28
South Bendigo 5 0 13 0 1264 1549 81.60% 20
Gisborne 3 0 15 0 1074 2084 51.54% 12
Maryborough 0 0 18 0 855 3073 27.82% 0

2017 Ladder[edit]

Bendigo Wins Byes Losses Draws For Against % Pts Final Team G B Pts Team G B Pts
Eaglehawk 16 0 2 0 2062 1186 173.86% 64 Elimination Sandhurst 12 18 90 Kyneton 13 7 85
Strathfieldsaye 15 0 3 0 2267 1039 218.19% 60 Qualifying Strathfieldsaye 9 19 73 Golden Square 10 4 64
Golden Square 14 0 3 1 1854 1065 174.08% 58 1st Semi Golden Square 7 13 55 Sandhurst 6 15 51
Sandhurst 11 0 6 1 1861 1215 153.17% 46 2nd Semi Eaglehawk 14 13 97 Strathfieldsaye 14 10 94
Kyneton 10 0 6 2 1950 1488 131.05% 44 Preliminary Strathfieldsaye 10 17 77 Golden Square 9 7 61
South Bendigo 9 0 9 0 1685 1464 115.10% 36 Grand Strathfieldsaye 13 10 88 Eaglehawk 7 14 56
Gisborne 6 0 12 0 1520 1743 87.21% 24
Kangaroo Flat 4 0 14 0 1178 1901 61.97% 16
Castlemaine 2 0 16 0 943 2508 37.60% 8
Maryborough 1 0 17 0 899 2610 34.44% 4

External links[edit]