Boxing at the 1976 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

There were eleven boxing events at the 1976 Summer Olympics in Montreal, Quebec, Canada.

Event Gold Silver Bronze
Light flyweight
details
Jorge Hernández
 Cuba
Ri Byong-uk
 North Korea
Orlando Maldonado
 Puerto Rico
Payao Pooltarat
 Thailand
Flyweight
details
Leo Randolph
 United States
Ramón Duvalón
 Cuba
Leszek Blazynski
 Poland
David Torosyan
 Soviet Union
Bantamweight
details
Gu Yong-Ju
 North Korea
Charles Mooney
 United States
Patrick Cowdell
 Great Britain
Viktor Rybakov
 Soviet Union
Featherweight
details
Ángel Herrera
 Cuba
Richard Nowakowski
 East Germany
Leszek Kosedowski
 Poland
Juan Paredes
 Mexico
Lightweight
details
Howard Davis
 United States
Simion Cuţov
 Romania
Ace Rusevski
 Yugoslavia
Vassily Solomin
 Soviet Union
Light welterweight
details
Ray Leonard
 United States
Andrés Aldama
 Cuba
Vladimir Kolev
 Bulgaria
Kazimierz Szczerba
 Poland
Welterweight
details
Jochen Bachfeld
 East Germany
Pedro Gamarro
 Venezuela
Reinhard Skricek
 West Germany
Victor Zilberman
 Romania
Light middleweight
details
Jerzy Rybicki
 Poland
Tadija Kačar
 Yugoslavia
Rolando Garbey
 Cuba
Viktor Savchenko
 Soviet Union
Middleweight
details
Michael Spinks
 United States
Rufat Riskiyev
 Soviet Union
Luis Martínez
 Cuba
Alec Năstac
 Romania
Light heavyweight
details
Leon Spinks
 United States
Sixto Soria
 Cuba
Kostica Dafinoiu
 Romania
Janusz Gortat
 Poland
Heavyweight
details
Teófilo Stevenson
 Cuba
Mircea Şimon
 Romania
Clarence Hill
 Bermuda
John Tate
 United States

Light Flyweight (– 48 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Jorge Hernández Cuba CUB
Silver Li Byong-Uk North Korea PRK
Bronze Orlando Maldonado Puerto Rico PUR
Bronze Payao Poontarat Thailand THA

First round[edit]

Second round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Flyweight (– 51 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Leo Randolph United States USA
Silver Ramón Duvalón Cuba CUB
Bronze Leszek Błażyński Poland POL
Bronze David Torosyan Soviet Union URS

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Bantamweight (– 54 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Gu Yong-Ju North Korea PRK
Silver Charles Mooney United States USA
Bronze Patrick Cowdell United Kingdom GBR
Bronze Viktor Rybakov Soviet Union URS

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Featherweight (– 57 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Ángel Herrera Cuba CUB
Silver Richard Nowakowski East Germany GDR
Bronze Leszek Kosedowski Poland POL
Bronze Juan Paredes Mexico MEX

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Lightweight (– 60 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Howard Davis United States USA
Silver Simion Cuţov Romania ROU
Bronze Ace Rusevski Socialist Federal Republic of Yugoslavia YUG
Bronze Vassily Solomin Soviet Union URS

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Light Welterweight (– 63.5 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Ray Leonard United States USA
Silver Andrés Aldama Cuba CUB
Bronze Vladimir Kolev Bulgaria BUL
Bronze Kazimierz Szczerba Poland POL

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Welterweight (– 67 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Jochen Bachfeld East Germany GDR
Silver Pedro Gamarro Venezuela VEN
Bronze Reinhard Skricek Germany FRG
Bronze Victor Zilberman Romania ROU

First round[edit]

Second round[edit]

Third round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Light Middleweight (– 71 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Jerzy Rybicki Poland POL
Silver Tadija Kačar Socialist Federal Republic of Yugoslavia YUG
Bronze Rolando Garbey Cuba CUB
Bronze Viktor Savchenko Soviet Union URS

First round[edit]

Second round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Middleweight (– 75 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Michael Spinks United States USA
Silver Rufat Riskiyev Soviet Union URS
Bronze Luis Felipe Martínez Cuba CUB
Bronze Alec Năstac Romania ROU

First round[edit]

Second round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Light Heavyweight (– 81 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Leon Spinks United States USA
Silver Sixto Soria Cuba CUB
Bronze Costică Dafinoiu Romania ROU
Bronze Janusz Gortat Poland POL

First round[edit]

Second round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]


Heavyweight (+ 81 kg)[edit]

RANK NAME ATHLETE COUNTRY
Gold Teófilo Stevenson Cuba CUB
Silver Mircea Şimon Romania ROU
Bronze Clarence Hill Bermuda BER
Bronze John Tate United States USA

First round[edit]

Second round[edit]

Quarterfinals[edit]

Semifinals[edit]

Final[edit]

References[edit]