Brazil at the 2016 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
Brazil at the
2016 Summer Paralympics
Flag of Brazil.svg
IPC code BRA
NPC Brazilian Paralympic Committee
Website www.cpb.org.br
in Rio de Janeiro
Competitors 285[1] in 22 sports
Flag bearer Shirlene Coelho (opening)
Ricardo Steinmetz Alves (closing)
Medals
Ranked 8th
Gold Silver Bronze Total
14 29 29 72
Summer Paralympics appearances

Brazil was competed in the 2016 Summer Paralympics in Rio de Janeiro, as host country, from 7 September to 18 September 2016.

Support[edit]

In September 2015, a representative from the country attended the Rio 2016 Paralympic Games Chef de Mission seminar as part of the country's preparation efforts for the 2016 Games.[2][3]

Disability classifications[edit]

Every participant at the Paralympics has their disability grouped into one of five disability categories; amputation, the condition may be congenital or sustained through injury or illness; cerebral palsy; wheelchair athletes, there is often overlap between this and other categories; visual impairment, including blindness; Les autres, any physical disability that does not fall strictly under one of the other categories, for example dwarfism or multiple sclerosis.[4][5] Each Paralympic sport then has its own classifications, dependent upon the specific physical demands of competition. Events are given a code, made of numbers and letters, describing the type of event and classification of the athletes competing, some sports, such as athletics, divide athletes by both the category and severity of their disabilities, other sports, for example swimming, group competitors from different categories together, the only separation being based on the severity of the disability.[6]

Medalists[edit]

Archery[edit]

Brazil automatically gets four berths at the 2016 Paralympics as the host nation, but had the ability to qualify additional athletes, at the 2015 World Archery Para Championships, several archers did just that. Francisco Cordeiro did this in the recurve men's open third round, while Jane Karla Gogel did it in the compound women’s open by reaching the quarterfinal and Fabíola Lorenzi Dergovics added an extra spot as a result of her performance in the recurve women’s open Paralympic secondary tournament.[7] At the Parapan Games Brasil secured more spots with Thais Carvalho in the recurve women's open with a silver medal and Luciano Rezende with a gold medal and Diogo de Souza with the fourth place in the recurve men´s open. All members of Brazilian archery team are participating at their first Paralympic Games as Brasil never before qualified an archer for the Paralympic Games, only Jane Karla Gogel had participated in 2008 Beijing and the 2012 London Games in table tennis.

Men
Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andrey Muniz de Castro Individual compound open 661 20  Lee O-s (KOR)
W 140–139
 Stutzman (USA)
W 142–141
 Shelby (USA)
L 135–136
Did not advance 8
Francisco Cordeiro Individual recurve open 594 17  Phillips (GBR)
L 2–6
Did not advance 17
Luciano Rezende 557 27  Airoldi (ITA)
W 6–0
 Zhao L (CHN)
W 6–4
 Szarszewski (GER)
W 6–4
 Netsiri (THA)
L 0–6
 Ranjbarkivaj (IRI)
L 1–7
4
Diogo de Souza 550 30  Szarszewski (GER)
L 1–7
Did not advance 17
Women
Athlete Event Ranking round Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Jane Karla Gogel Individual compound open 655 3 Bye  Hirasawa (JPN)
W 140–131
 Lin Y (CHN)
L 139–141
Did not advance 5
Thaís Silva Carvalho Individual recurve open 517 28  Lin D (CHN)
W 7–3
 Melle (LAT)
L 4–6
Did not advance 9
Fabiola Dergovics 551 20  Khuthawisap (THA)
L 4–6
Did not advance 17
Patricia Layolle 461 32  Wu C (CHN)
L 0–6
Did not advance 17
Mixed
Athlete Event Ranking round Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Andrey Muniz de Castro
Jane Karla Gogel
Mixed Team compound open 1316 6  Turkey (TUR)
L 145–147
Did not advance 7
Francisco Cordeiro
Fabiola Dergovics
Mixed Team recurve open 1145 12  South Korea (KOR)
W 5–1
 Italy (ITA)
L 2–6
Did not advance 7

Athletics (track and field)[edit]

Petrúcio Ferreira is expected to be part of the Brazilian athletics delegation. When he was 18 years old, he broke the world record in the 200m T46/47 world record.[8]

Terezinha Guilhermina will defend her three paralympic championships.[8]

Key
  • Note–Ranks given for track events are within the athlete's heat only
  • DSQ = Disqualified
  • DNS = Did not start
  • DNF = Did not finish
  • Q = Qualified for the next round
  • q = Qualified for the next round as a fastest loser
  • WR = World record
  • PR = Paralympic record
  • RR = Regional record
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
  • Bye = Athlete not required to compete in round
Men
Track events
Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Gustavo Henrique Araújo 100 m T13 11.16 4 q N/A 11.45 8
400 m T13 50.09 4 q N/A 50.06 6
Fábio da Silva Bordignon 100 m T35 12.78 RR 1 Q N/A 12.66 RR 2nd, silver medalist(s)
200 m T35 26.22 1 Q N/A 26.01 RR 2nd, silver medalist(s)
Mateus Evangelista Cardoso 100 m T37 11.47 PR 1 Q N/A 11.62 4
400 m T37 DNS N/A Did not advance
Renato Nunes da Cruz 100 m T44 11.79 8 N/A Did not advance
Felipe Gomes
Guide: Jonas de Lima Silva
100 m T11 11.22 1 Q 11.15 2 q 11.08 2nd, silver medalist(s)
200 m T11 23.00 1 Q 22.50 1 Q 22.52 2nd, silver medalist(s)
400 m T11 51.26 1 Q N/A 50.38 2nd, silver medalist(s)
Yeltsin Jacques 1500 m T13 N/A 3:58.92 11
5000 m T13 N/A 15:02.13 5
Daniel Martins 400 m T20 48.70 1 Q N/A 47.22 WR 1st, gold medalist(s)
Yohansson Nascimento 100 m T47 10.75 1 Q N/A 10.79 3rd, bronze medalist(s)
400 m T47 DNS N/A Did not advance
Alan Fonteles Cardoso Oliveira 100 m T44 11.26 4 N/A Did not advance
200 m T44 22.63 5 N/A Did not advance
400 m T44 DNS N/A Did not advance
Ricardo Costa de Oliveira
Guide: Celio Miguel da Silva
100 m T11 11.66 2 q 11.44 2 Did not advance
Paulo Pereira 100 m T37 12.23 7 N/A Did not advance
400 m T37 54.36 4 N/A 54.67 5
Edson Pinheiro 100 m T38 11.32 2 Q N/A 11.26 3rd, bronze medalist(s)
Lucas Prado
Guide: Adauto Galdino Ricardo
100 m T11 11.64 2 q DNS Did not advance
200 m T11 DNS N/A Did not advance
400 m T11 DNS N/A Did not advance
Odair Santos 1500 m T11 4:05.34 2 q N/A 4:03.85 2nd, silver medalist(s)
5000 m T11 N/A 15:17.55 2nd, silver medalist(s)
Júlio César Agripino dos Santos 1500 m T13 N/A 4:00.61 12
5000 m T13 N/A DNF
Petrúcio Ferreira dos Santos 100 m T47 10.67 WR 1 Q N/A 10.57 WR 1st, gold medalist(s)
400 m T47 49.96 1 Q N/A 48.87 2nd, silver medalist(s)
Daniel Silva
Guide: Heitor de Oliveira Sales
200 m T11 23.39 1 Q 23.01 2 q 23.04 3rd, bronze medalist(s)
400 m T11 51.96 1 Q N/A 50.93 4
Ariosvaldo Fernandes da Silva 100 m T53 14.69 PR 1 Q N/A 14.88 4
400 m T53 DSQ N/A Did not advance
Diogo Ualisson Jerônimo da Silva 100 m T12 DSQ N/A Did not advance
200 m T12 23.01 3 Did not advance
Rodrigo Parreira da Silva 100 m T36 N/A 12.54 RR 3rd, bronze medalist(s)
Alex Douglas Pires da Silva Marathon T46 N/A DNF
Kesley Teodoro 100 m T13 11.10 4 q N/A 11.00 4
400 m T13 53.27 4 N/A Did not advance
Gustavo Henrique Araújo
Felipe Gomes
Ricardo Costa de Oliveira
Daniel Silva
Diogo Ualisson Jerônimo da Silva
Kesley Teodoro
4 × 100 m relay T11-T13 42.69 RR 1 Q N/A 42.37 PR, RR 1st, gold medalist(s)
Renato Nunes da Cruz
Yohansson Nascimento
Alan Fonteles Cardoso Oliveira
Petrúcio Ferreira dos Santos
4 × 100 m relay T42-T47 N/A 42.04 2nd, silver medalist(s)
Field events
Athlete Event Mark Rank
Mateus Evangelista Cardoso Long jump T37 6.53 RR 2nd, silver medalist(s)
Márcio Leite Discus throw F11 34.71 5
Cícero Nobre Javelin throw F56–57 42,90 RR 4
Ricardo Nunes Shot put F54–55 DNS
Ricardo Costa de Oliveira Long jump T11 6.52 1st, gold medalist(s)
Caio Vinícius da Silva Pereira Shot put F11–12 15.23 5
Edson Pinheiro Long jump T38 4.89 8
Flávio Reitz High jump T42 1.71 9
José Rodrigues Javelin throw F53–54 23.41 4
Wallace Santos Shot put F54–55 9.19 10
Jonathan de Souza Santos Shot put F41 11.71 4
Claudiney Batista dos Santos Discus throw F56 45.33 PR, RR 1st, gold medalist(s)
Javelin throw F56–57 42.74 WR 5
Jeohsah Beserra dos Santos High jump T44 1.85 6
Thiago Paulino dos Santos Shot put F56–57 13.92 5
Edevaldo Silva Javelin throw F42–44 53.74 7
Alessandro Rodrigo Silva Shot put F11–12 12.43 10
Discus throw F11 43.06 PR 1st, gold medalist(s)
João Victor Teixeira de Souza Silva Shot put F37 13.54 RR 5
Discus throw F37 45.10 7
Rodrigo Parreira da Silva Long jump T36 5.62 PR, RR 2nd, silver medalist(s)
Mauro Evaristo de Sousa Shot put F42 13.59 RR 4
Women
Track events
Athlete Events Heat Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Maria de Fátima Fonseca Chaves 1500 m T54 3:37.16 8 N/A Did not advance
5000 m T54 12:08.52 7 q N/A 12:06.15 9
Marathon T54 N/A DNF
Alice de Oliveira Corrêa
Guide: Diogo Cardoso da Silva
100 m T12 12.31 1 Q 12.20 2 q 12.26 4
200 m T12 25.12 3 N/A Did not advance
Tascitha Oliveira Cruz 100 m T36 14.53 1 Q N/A 15.28 6
200 m T36 31.39 3 Q N/A 31.34 5
Edneusa de Jesus Santos Dorta Marathon T12 N/A 3:18:38 3rd, bronze medalist(s)
Sheila Finder 100 m T47 13.09 3 Q N/A 13.27 6
Terezinha Guilhermina
Guides: Rafael Lazarini / Rodrigo Chieregatto
100 m T11 12.19 2 q 12.10 3 q DSQ
200 m T11 25.07 1 Q 24.86 1 Q DSQ
400 m T11 57.87 1 Q N/A 57.97 3rd, bronze medalist(s)
Verônica Hipólito 100 m T38 12.84 PR, RR 1 Q N/A 12.88 2nd, silver medalist(s)
400 m T38 N/A 1:03.14 RR 3rd, bronze medalist(s)
Aline Rocha 1500 m T54 3:30.40 6 q N/A 3:27.61 9
5000 m T54 12:16.03 5 N/A Did not advance
Marathon T54 N/A 1:43:01 10
Thalita Vitória Simplício da Silva
Guide: Felipe Veloso
400 m T11 58.71 1 Q N/A DSQ
Jerusa Geber Santos
Guide: Guilherme Soares de Santana
100 m T11 12.34 1 Q 12.23 2 Did not advance
200 m T11 26.60 1 Q 25.76 3 Did not advance
Jenifer Santos 100 m T38 13.62 4 q N/A 13.61 8
Jhulia Santos
Guide: Justino Santos
200 m T11 26.59 2 Q 26.42 3 Did not advance
Teresinha de Jesus Correia dos Santos 100 m T47 12.86 3 Q N/A 12.84 3rd, bronze medalist(s)
200 m T47 DNS N/A Did not advance
400 m T47 1:01.88 2 Q N/A DNS
Ana Cláudia Maria da Silva 100 m T42 16.42 3 Q N/A 16.43 4
Lorena Salvatini Spoladore
Guide: Renato Ben Hur Oliveira
100 m T11 12.49 1 Q 12.38 3 Did not advance
400 m T11 DNS N/A Did not advance
Renata Bazone Teixeira
Guide: Fernando Ribeiro Junior
1500 m T11 5:06.09 3 q N/A 5:01.75 4
Alice de Oliveira Corrêa
Terezinha Guilhermina
Lorena Salvatini Spoladore
Thalita Vitória Simplício da Silva
4 × 100 m relay T11-T13 N/A 47.57 RR 2nd, silver medalist(s)
Field events
Athlete Event Mark Rank
Izabela Campos Shot put F11–12 10.11 11
Discus throw F11 32.60 3rd, bronze medalist(s)
Sheila Finder Long jump T47 5.00 9
Shirlene Coelho Shot put F37 10.91 RR 4
Discus throw F37–38 33.91 RR 2nd, silver medalist(s)
Javelin throw F37 37.57 1st, gold medalist(s)
Verônica Hipólito Long jump T38 4.37 8
Poliana Jesus Shot put F54 5.70 6
Javelin throw F53–54 13.96 5
Raíssa Rocha Machado Javelin throw F55–56 18.57 6
Marivana Oliveira Shot put F35 9.28 RR 3rd, bronze medalist(s)
Silvânia Costa de Oliveira Long jump T11 4.98 1st, gold medalist(s)
Kelly Cristina Peixoto Shot put F41 7.94 RR 5
Roseane Santos Shot put F56–57 8.36 7
Discus throw F56–57 25.16 7
Thalita Vitória Simplício da Silva Long jump T11 4.54 5
Ana Cláudia Maria da Silva Long jump T42 3.62 5
Jenifer Santos Long jump T38 4.43 7
Lorena Salvatini Spoladore Long jump T11 4.71 3rd, bronze medalist(s)

Boccia[edit]

Brazil qualified for the 2016 Summer Paralympics in this sport at the Montreal hosted 2015 BisFed Americas Pair and Team championship in the Pairs BC3 event, they claimed gold ahead of silver medalist Canada and bronze medalists Colombia.[9][10] Dirceu Pinto goes to the Rio Games as the reigning 2008 and 2012 individual BC4 and pairs BC4 gold medalist.[8]

Individual
Athlete Event Pool matches Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
José Carlos Chagas Mixed individual BC1  Sun K (CHN)
W 3–2
 Fujii (JPN)
W 5–1
 Tadtong (THA)
L 1–8
2 Q  Marques (POR)
L 3–4
Did not advance 6
Lucas de Araújo Mixed individual BC2  Valente (POR)
L 1–4
 Zhong K (CHN)
W 9–0
N/A 2 Did not advance 10
Maciel Santos  Gonzalez (ARG)
W 7–2
 Jeong SY (KOR)
L 3–4
N/A 2 Did not advance 11
Antônio Leme Mixed individual BC3  Toh SN (SIN)
L 2–6
 Bjurstroem (SWE)
L 0–5
N/A 3 Did not advance 23
Evelyn de Oliveira  Vasicek (CZE)
W 6–1
 Costa (POR)
W 6–1
N/A 1 Q  Jeong HW (KOR)
L 0–6
Did not advance 7
Dirceu Pinto Mixed individual BC4  Lau WY (HKG)
L 2–9
 Clara (POR)
L 5–6
 Maguire (GBR)
W 6–2
4 Did not advance 13
Eliseu dos Santos  Steer (GBR)
W 10–0
 Andrejcik (SVK)
L 1–7
 Larpyen (THA)
L 2–5
3 Did not advance 10
Pairs and teams
Athlete Event Pool matches Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lucas de Araújo
Guilherme Moraes
José Carlos Chagas
Maciel Santos
Mixed team BC1-2  Hong Kong (HKG)
W 5–4
 Spain (ESP)
W 8–1
N/A 1 Q  Portugal (POR)
L 5–6
Did not advance 6
Antônio Leme
Evelyn de Oliveira
Evani Soares da Silva
Mixed pairs BC3  Belgium (BEL)
W 4–2
 Canada (CAN)
W 11–2
 South Korea (KOR)
L 1–4
2 Q N/A  Singapore (SIN)
W 6–2
 South Korea (KOR)
W 5–2
1st, gold medalist(s)
Dirceu Pinto
Eliseu dos Santos
Marcelo dos Santos
Mixed pairs BC4  Canada (CAN)
W 4–3
 Thailand (THA)
L 2–4
 China (CHN)
W 4–4 TBW
2 Q N/A  Great Britain (GBR)
W 4–2
 Slovakia (SVK)
L 2–4
2nd, silver medalist(s)

Cycling[edit]

Road[edit]

Athlete Event Time Rank
Lauro César Chaman Men's road race C4–5 2:13.46 2nd, silver medalist(s)
Men's time trial C5 37:37.43 3rd, bronze medalist(s)
Soelito Gohr Men's road race C4–5 2:24.25 14
Men's time trial C5 40:49.70 9
Márcia Fanhani
Pilot: Mariane Ferreira
Women's road race B 2:29.15 15
Women's time trial B 48:00.36 16
Jady Martins Malavazzy Women's road race H1–4 1:27.19 10
Women's time trial H1–3 35:33.29 6

Track[edit]

Athlete Event Qualification Final
Time Rank Opposition
Time
Rank
Lauro César Chaman Men's individual pursuit C5 4:41.697 4 Q 4:43.257 4
Men's time trial C4–5 N/A 1:09.423 12
Soelito Gohr Men's individual pursuit C5 4:58.969 9 Did not advance
Men's time trial C4–5 N/A 1:13.425 18
Márcia Fanhani
Pilot: Mariane Ferreira
Women's individual pursuit B 4:10.058 13 Did not advance
Women's time trial pursuit B N/A 1:22.354 13

Equestrian[edit]

Individual
Athlete Horse Event Total
Score Rank
Vera Lúcia Martins Mazzilli Ballantine Individual championship test grade Ia 67.130 18
Sérgio Fróes Ribeiro de Oliva Coco Chanel Individual championship test grade Ia 73.826 3rd, bronze medalist(s)
Individual freestyle test grade Ia 75.150 3rd, bronze medalist(s)
Marcos Fernandes Alves Vladimir Individual championship test grade Ib 68.897 6
Individual freestyle test grade Ib 67.700 7
Rodolfo Riskalla Warenne Individual championship test grade III 68.366 10
Team
Athlete Horse Event Individual score Total
TT CT Total Score Rank
Marcos Fernandes Alves See above Team 66.840 68.897 135.737 418.693 7
Vera Lúcia Martins Mazzilli 68.913 67.130 136.043
Sérgio Fróes Ribeiro de Oliva 73.087 73.826 146.913
Rodolfo Riskalla 66.737 68.366 135.103 #

# Discarded score.

Football 5-a-side[edit]

Brazil qualified for the Paralympics by virtue of being hosts, they also qualified in their own right by winning the IBSA Blind Football World Championships 2014 in Tokyo, Japan. They would also have qualified by virtue of winning the 2015 Parapan American Games in Toronto, Canada, the regional qualifier for the Americas.[11][12][13][14]

The following is the Brazil squad in the football 5-a-side tournament of the 2016 Summer Paralympics.[15] view · talk

0#0 Pos. Player Class Date of birth (age)
1 GK Luan (pt) Sighted (1993-01-06)6 January 1993 (aged 23)
3 DF Cássio (pt) B1 (1989-05-15)15 May 1989 (aged 27)
5 DF Damião (pt) B1 (1974-12-28)28 December 1974 (aged 41)
6 FW Tiago (pt) B1 (1995-09-28)28 September 1995 (aged 20)
7 MF Jefinho (pt) B1 (1989-10-05)5 October 1989 (aged 26)
8 FW Nonato (pt) B1 (1987-08-19)19 August 1987 (aged 29)
9 MF Marcos Felipe (pt) B1 (1981-10-14)14 October 1981 (aged 34)
10 MF Ricardinho (pt) B1 (1988-12-15)15 December 1988 (aged 27)
11 DF Maurício Dumbo (pt) B1 (1989-12-25)25 December 1989 (aged 26)
12 GK Vinícius (pt) Sighted (1993-08-01)1 August 1993 (aged 23)
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Brazil (H) 3 2 1 0 5 1 +4 7 Semi finals
2  Iran 3 1 2 0 2 0 +2 5
3  Turkey 3 0 2 1 1 3 −2 2 5th–6th place match
4  Morocco 3 0 1 2 2 6 −4 1 7th–8th place match
Source: Paralympic.org
(H) Host.

9 September 2016
9:00
v
Brazil  3–1  Morocco
Report Hattab Goal 13'
Olympic Tennis Centre, Rio de Janeiro
Attendance: 2,569
Referee: Mariano Travaglino (Argentina)

11 September 2016
16:00
v
Brazil  2–0  Turkey
Report
Olympic Tennis Centre, Rio de Janeiro
Attendance: 2,596
Referee: François Carcouët (France)

13 September 2016
9:00
v
Brazil  0–0  Iran
Report
Olympic Tennis Centre, Rio de Janeiro
Attendance: 2,355
Referee: Mariano Travaglino (Argentina)
Semifinal

15 September 2016
16:00
v
Brazil  2–1  China
Jefinho Goal 20'30' Report Wang Y. Goal 14'
Olympic Tennis Centre, Rio de Janeiro
Attendance: 3,026
Referee: Mariano Travaglino (Argentina)
Gold medal match

17 September 2016
17:00
v
Brazil  1–0  Iran
Ricardinho Goal 12' Report
Olympic Tennis Centre, Rio de Janeiro
Attendance: 3,118
Referee: Mariano Travaglino (Argentina)

Football 7-a-side[edit]

team on bench
Brazil during halftime at a game in the IFCPF Pre Paralympic Tournament Salou 2016, the last major preparation tournament for the Rio Games.

Brazil automatically qualified as the host country.[16][17] Jan Francisco Brito da Costa is the best player for Brazil, and dominated at the 2015 World Championships, his team finished third at the 2015 CP Football World Championships.[8]

The draw for the tournament was held on May 6 at the 2016 Pre Paralympic Tournament in Salou, Spain. Brazil was put into Group A with Ukraine, Great Britain and Ireland,[18] the tournament where the draw took place featured 7 of the 8 teams participating in Rio. It was the last major preparation event ahead of the Rio Games for all teams participating.[19] Brazil finished second, after losing 0 - 2 to the Ukraine in the 1st place match.[20]

Going into the Rio Games, the country was ranked third in the world.[21]

0#0 Pos. Player Class Date of birth (age) Club
1 GK Marcos dos Santos Ferreira (C) FT7 (1978-07-04)July 4, 1978 (aged 38) Brazil CAIRA
2 DF Jônatas Santos Machado FT7 (1992-10-25)October 25, 1992 (aged 23) Brazil Vasco da Gama
3 DF Fernandes Alves Vieira FT7 (1979-09-06)September 6, 1979 (aged 37) Brazil Vasco da Gama
4 FW José Carlos Monteiro Guimarães FT6 (1978-05-22)May 22, 1978 (aged 38) Brazil ANDEF
5 DF Diego Delgado da Silva FT7 (1996-03-04)March 4, 1996 (aged 20) Brazil Vasco da Gama
6 DF Fabrizio Nascimento de Oliveira FT7 (1996-01-17)January 17, 1996 (aged 20) Brazil CAIRA
7 DF Igor Romero Rocha FT7 (1996-02-16)February 16, 1996 (aged 20) Brazil Vasco da Gama
8 MF Hudson Hyure do Carmo Januário FT7 (1996-10-05)October 5, 1996 (aged 19) Brazil Vasco da Gama
9 FW Wesley Martins de Souza FT5 (1989-10-03)October 3, 1989 (aged 26) Brazil CAIRA
10 FW Wanderson Silva de Oliveira FT8 (1987-08-27)August 27, 1987 (aged 29) Brazil ANDEF
11 MF Leandro Gonçalves do Amaral FT7 (1993-04-01)April 1, 1993 (aged 23) Brazil CAIRA
12 GK Gilvano Diniz da Silva FT7 (1984-03-27)March 27, 1984 (aged 32) Brazil Vasco da Gama
13 MF Maycon Ferreira de Almeida FT7 (1990-03-01)March 1, 1990 (aged 26) Brazil CAIRA
14 DF Felipe Rafael da Silva Gomes FT8 (1994-06-21)June 21, 1994 (aged 22) Brazil Vasco da Gama
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Ukraine 3 3 0 0 10 2 +8 9 Semi finals
2  Brazil (H) 3 2 0 1 10 4 +6 6
3  Great Britain 3 1 0 2 7 5 +2 3 5th–6th place match
4  Ireland 3 0 0 3 2 18 −16 0 7th–8th place match
Source: Paralympic.org
(H) Host.

8 September 2016
10:00
v
Brazil  2–1  Great Britain
Report Porcher Goal 33'
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Attendance: 2,320
Referee: Jorge Barbisan (Argentina)

10 September 2016
19:00
v
Ireland  1–7  Brazil
Sheridan Goal 50' Report
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Attendance: 11,059
Referee: Skye Arthur-Banning (Canada)

12 September 2016
19:00
v
Ukraine  2–1  Brazil
Report Wesley Goal 59'
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Attendance: 7,044
Referee: Ross Haswell (Great Britain)
Semifinal

14 September 2016
19:00
v
Iran  5–0 Brazil 
Report
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Attendance: 3,965
Referee: Ross Haswell (Great Britain)
Bronze medal match

16 September 2016
14:00
v
Netherlands  1–3  Brazil
Schuitert Goal 54' Report Leandrinho Goal 1'49'56'
Deodoro Stadium, Rio de Janeiro
Attendance: 6,737
Referee: Jorge Barbisan (Argentina)

Goalball[edit]

Men[edit]

Romário Diego Marques is one of the members of the Brazil men's national goalball team. He is expected to be on the roster for Rio, after having been part of the silver medal winning team at the 2012 Summer Paralympics and the gold medal winning team at the 2014 IBSA Goalball World Championships,[8] the team automatically qualified as hosts, but they would have qualified in their own right as winners of the 2014 IBSA Goalball World Championships.[22][23][24] Brazil's men enter the tournament ranked 5th in the world.[25]

The following is the Brazil roster in the men's goalball tournament of the 2016 Summer Paralympics.[26] view · talk

0#0 Player Class Date of birth (age)
1 Oliveira, José RobertoJosé Roberto Oliveira B1 (1981-04-02)2 April 1981 (aged 35)
2 de Melo, AlexAlex de Melo B2 (1994-12-10)10 December 1994 (aged 21)
3 Celente, AlexsanderAlexsander Celente B1 (1980-12-21)21 December 1980 (aged 35)
4 Moreno, LeomonLeomon Moreno B1 (1993-08-21)21 August 1993 (aged 23)
5 Sousa, JosemarcioJosemarcio Sousa B3 (1995-09-08)8 September 1995 (aged 21)
6 Marques, RomárioRomário Marques B1 (1989-07-20)20 July 1989 (aged 27)
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Brazil (H) 4 4 0 0 42 15 +27 12 Quarter-finals
2  Sweden 4 3 0 1 33 23 +10 9
3  Germany 4 1 0 3 24 26 −2 3
4  Canada 4 1 0 3 26 39 −13 3
5  Algeria 4 1 0 3 25 47 −22 3
Source: Paralympic.org
(H) Host.
8 September 2016
09:00
v
Brazil  9–6  Sweden Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Patricia Fras (SLO)
Moreno 5
Sousa 2
Marques 1
Celente 1
Report Björkstrand 5
Seremeti 1

9 September 2016
13:15
v
Canada  3–11  Brazil Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Patricia Fras (SLO), Nejc Jakic (SLO)
Hache 2
Ripley 1
Report Marques 4
de Melo 3
Moreno 2
Sousa 1
Celente 1

11 September 2016
09:00
v
Brazil  12–2  Algeria Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Alexander Knecht (GER), Bülent Kimyon (TUR)
Moreno 6
Marques 3
Sousa 2
Celente 1
Report Mokrane 2

13 September 2016
10:15
v
Germany  4–10  Brazil Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Rudi Janssen (BEL), Raili Sipura (FIN)
Feistle 2
Horauf 2
Report Sousa 4
Moreno 2
Celente 2
de Melo 2

14 September 2016
09:00
v
Brazil  10–3  China Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Yoshinori Nii (JPN), Rudi Janssen (BEL)
Moreno 8
Sousa 2
Report Shao 2
Yang 1

15 September 2016
13:30
v
Brazil  1–10  United States Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Raili Sipura (FIN)
Marques 1 Report Merren 9
Hamilton 1

16 September 2016
15:00
v
Brazil  6–5 (a.e.t.)  Sweden Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Yoshinori Nii (JPN)
Moreno 4
Sousa 2
Report Björkstrand 3
Seremeti 2
Quarterfinal
14 September 2016
09:00
v
Brazil  10–3  China Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Yoshinori Nii (JPN), Rudi Janssen (BEL)
Moreno 8
Sousa 2
Report Shao 2
Yang 1
Semifinal
15 September 2016
13:30
v
Brazil  1–10  United States Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Raili Sipura (FIN)
Marques 1 Report Merren 9
Hamilton 1
Bronze medal match
16 September 2016
15:00
v
Brazil  6–5 (a.e.t.)  Sweden Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Bülent Kimyon (TUR), Yoshinori Nii (JPN)
Moreno 4
Sousa 2
Report Björkstrand 3
Seremeti 2

Women[edit]

The Brazil women's national goalball team qualified for the Rio Games as hosts of the competition. They would have qualified in their own right after finishing second at the 2015 Parapan American Games.[22][24][27] Brazil's women enter the tournament ranked 2nd in the world.[28]

The following is the Brazil roster in the women's goalball tournament of the 2016 Summer Paralympics.[29] view · talk

0#0 Player Class Date of birth (age)
1 Rocha, SimoneSimone Rocha B1 (1976-08-03)3 August 1976 (aged 40)
2 Santos, NeusimarNeusimar Santos B2 (1981-05-21)21 May 1981 (aged 35)
3 Custodio, Ana CarolinaAna Carolina Custodio B2 (1987-04-23)23 April 1987 (aged 29)
5 Oliveira, CláudiaCláudia Oliveira B1 (1976-06-29)29 June 1976 (aged 40)
7 Portioli, GleyseGleyse Portioli B2 (1983-07-29)29 July 1983 (aged 33)
9 Amorim, VictoriaVictoria Amorim B1 (1997-11-29)29 November 1997 (aged 18)
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Brazil (H) 4 3 0 1 25 7 +18 9 Quarter-finals
2  United States 4 3 0 1 25 13 +12 9
3  Japan 4 2 1 1 13 8 +5 7
4  Israel 4 1 1 2 16 15 +1 4
5  Algeria 4 0 0 4 1 37 −36 0
Source: Paralympic.org
(H) Host.
8 September 2016
10:15
v
United States  3–7  Brazil Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Joelle Boulet (CAN), Dawna Christy (CAN)
Miller 2
Dennis 1
Report Amorim 6
Custodio 1

9 September 2016
18:45
v
Brazil  1–2  Japan Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Raili Sipura (FIN), Joelle Boulet (CAN)
Amorim 1 Report Adachi 2

12 September 2016
10:15
v
Brazil  7–2  Israel Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Yoshinori Nii (JPN), Raquel Aguado (ESP)
Amorim 4
Custodio 3
Report Mahamid 2

13 September 2016
11:30
v
Algeria  0–10  Brazil Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Patricia Fras (SLO), Dawna Christy (CAN)
Report Amorim 6
Custodio 3
Rocha 1

14 September 2016
10:30
v
Brazil  10–0  Ukraine Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Raili Sipura (FIN)
Amorim 7
Custodio 2
Rocha 1
Report

15 September 2016
15:00
v
Brazil  3–4  China Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Alexander Knecht (GER)
Custodio 2
Amorim 1
Report Chen 3
Zhang W. 1

16 September 2016
13:30
v
Brazil  2–3  United States Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Raquel Aguado (ESP)
Custodio 1
Amorim 1
Report Armbruster 3
Quarterfinal
14 September 2016
10:30
v
Brazil  10–0  Ukraine Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Raili Sipura (FIN)
Amorim 7
Custodio 2
Rocha 1
Report
Semifinal
15 September 2016
15:00
v
Brazil  3–4  China Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Alexander Knecht (GER)
Custodio 2
Amorim 1
Report Chen 3
Zhang W. 1
Bronze medal match
16 September 2016
13:30
v
Brazil  2–3  United States Future Arena, Rio de Janeiro
Referees: Dawna Christy (CAN), Raquel Aguado (ESP)
Custodio 1
Amorim 1
Report Armbruster 3

Judo[edit]

Men
Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
First round
Repechage
Final
Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Rayfran Mesquita Pontes Men's -60 kg  Bolormaa (MGL)
L 000–100
Did not advance
Halyson Oliveira Boto Men's -66 kg  Vieira (POR)
W 100–000
 Mustafayev (AZE)
L 000–010
Did not advance Bye  Park J (KOR)
L 000–100
Did not advance 7
Abner Nascimento de Oliveira Men's –73 kg  Briceño (VEN)
L 000–100
Did not advance
Harlley Damião Pereira Arruda Men's –81 kg  Effron (ARG)
L 000–100
Did not advance
Arthur Cavalcante da Silva Men's –90 kg  Vásquez Cortijo (ESP)
W 101–000
 Nazarenko (UKR)
L 000–100
Did not advance Bye  Ingram (GBR)
L 000–100
Did not advance 7
Antônio Tenório Silva Men's –100 kg  Upmann (GER)
W 100–000
 Skelley (GBR)
W 000–000 S
 Sharipov (UZB)
W 001–000
Bye  Choi G (KOR)
L 000–100
2nd, silver medalist(s)
Willians Silva de Araújo Men's +100 kg Bye  Albdoor (IRQ)
W 100–000
 Jimenez (CUB)
W 100–000
Bye  Tuledibaev (UZB)
L 000–100
2nd, silver medalist(s)
Women
Athlete Event Quarterfinals Semifinals Repechage Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Karla Ferreira Cardoso Women's -48 kg  Halinska (UKR)
L 000–100
Did not advance  Tasin (TUR)
L 000–100
Did not advance
Michele Aparecida Ferreira Women's -52 kg  Brussig (GER)
L 000–100
Did not advance  Ishi (JPN)
W 001–000
 Abdellaoui (ALG)
L 000–001
5
Lúcia da Silva Teixeira Women's -57 kg  Wang L (CHN)
W 000–000 S
 Hirose (JPN)
W 100–000
Bye  Cherniak (UKR)
L 000–100
2nd, silver medalist(s)
Alana Martins Maldonado Women's -70 kg  Greenhough (GBR)
W 101–000
 Szabo (HUN)
W 010–000
Bye  Ruvalcaba Alvarez (MEX)
L 000–100
2nd, silver medalist(s)
Deanne Silva de Almeida Women's +70 kg  Jung (USA)
W 100–000
 Yuan Y (CHN)
L 000–100
Bye  Garcia (USA)
L 010–100
5

Paracanoeing[edit]

Athlete Event Heats Semifinal Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Luís Carlos Cardoso da Silva Men's KL1 54.887 1 FA Bye 51.631 4
Igor Alex Tofalini Men's KL2 49.745 5 SF 49.870 5 Did not advance
Caio Ribeiro de Carvalho Men's KL3 43.033 1 FA Bye 40.199 3rd, bronze medalist(s)
Debora Raiza Ribeiro Benevides Women's KL2 1:03.347 5 SF 1:04.697 5 Did not advance
Mari Christina Santilli Women's KL3 57.312 5 SF 57.357 6 Did not advance

Qualification Legend: FA = Qualify to medal final; SF = Qualify to semifinal

Paratriathlon[edit]

Fernando Aranha, cross-country skier who competed in the 2014 Winter Paralympics, returns to make his debut in the Summer Paralympics competing in the Paratriathlon. He became the first Brazilian paralympic athlete to compete in both the Winter and Summer Paralympics.

Athlete Event Swim Trans 1 Bike Trans 2 Run Total time Rank
Fernando Aranha Men's PT1 13:11 1:21 37:59 0:58 13:22 1:06:51 7
Ana Raquel Lins Women's PT4 12:30 1:24 42:32 0:51 24:07 1:21:24 11

Powerlifting[edit]

Athlete Event Total lifted Rank
Bruno Carra Men's –54 kg 162 4
Evânio da Silva Men's –88 kg 210 2nd, silver medalist(s)
Mariana D'Andrea Women's –61 kg 101 NMR
Terezinha Santos Women's –67 kg 93 5
Márcia Menezes Women's –86 kg 111 5

Rowing[edit]

One pathway for qualifying for Rio involved having a boat have top eight finish at the 2015 FISA World Rowing Championships in a medal event. Brazil qualified for the 2016 Games under this criteria in the AS Men's Single Sculls event with a seventh-place finish in a time of 04:57.010.[30][31]

Athlete(s) Event Heats Repechage Final
Time Rank Time Rank Time Rank
Renê Pereira Men's single sculls 5:05.12 4 R 5:04.62 2 FA 5:04.90 6
Cláudia Santos Women's single sculls 5:38.62 2 R 5:34.50 2 FA 5:34.77 6
Josiane Lima
Michel Pessanha
Mixed double sculls 4:04.26 3 R 4:04.52 3 FB 4:03.13 7

Qualification Legend: FA=Final A (medal); FB=Final B (non-medal); R=Repechage

Sailing[edit]

Athlete Event Race Total points Net points Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Nuno Rosa 2.4 mR – 1 person keelboat 12 16 17
DNF
17
DNS
17
DNC
13 16 16 16 14 12 166 149 16
Bruno Landgraf
Marinalva de Almeida
SKUD 18 – 2 person keelboat 7 8 10 6 7 6 8 6 8 9 9 84 74 8
José Matias Goncalves de Abreu
Herivelton Ferreira Anastacio
Antônio Marcos do Carmo
Sonar – 3 person keelboat 13 11 9
STP
8 14 11 12 11 4 14 11 104 118 11

Legend: DNC=Did not come; DNF=Did not finish; DNS=Did not start; STP=Standard Penalty

Shooting[edit]

The last direct qualifying event for Rio in shooting took place at the 2015 IPC Shooting World Cup in Fort Benning in November. Alexandre Galgani earned a qualifying spot for their country at this competition in the R4 Mixed 10m Air Rifle Standing SH2 event.[32][33]

Athlete Event Qualification Semifinal Final / BM
Score Rank Score Rank Score Rank
Debora Campos Women's 10m air pistol SH1 359 13 N/A Did not advance
Mixed 25m pistol SH1 531 26 Did not advance
Alexandre Galgani Mixed 10m air rifle standing SH2 DSQ N/A Did not advance
Mixed 10m air rifle prone SH2 628 24 N/A Did not advance
Carlos Garletti Mixed 10m air rifle prone SH1 623.2 35 N/A Did not advance
Mixed 50m rifle prone SH1 599.3 35 N/A Did not advance
Geraldo von Rosenthal Men's 10m air pistol SH1 557 15 N/A Did not advance
Mixed 25m pistol SH1 557 15 Did not advance
Mixed 50m pistol SH1 506 25 N/A Did not advance

Qualification Legend: QG = Qualified for Gold Medal Match; QB = Qualified for Bronze Medal Match

Sitting volleyball[edit]

Men[edit]

Brazil men's national sitting volleyball team qualified for the 2016 Games as the host nation.[34]

No. Pos. Name Date of birth Sport class Spike Block Club
1 MB da Silva, Gilberto LourençoGilberto Lourenço da Silva (1978-09-22)September 22, 1978 (aged 37) D 156 cm (61 in) 154 cm (61 in) Brazil CPSP
2 MB Gomes, Levi CésarLevi César Gomes (1973-01-07)January 7, 1973 (aged 43) D 162 cm (64 in) 157 cm (62 in) Brazil CPSP
3 S da Silva, Vagner BatistaVagner Batista da Silva (1975-06-14)June 14, 1975 (aged 41) D 148 cm (58 in) 146 cm (57 in) Brazil CPSP
4 L de Mello, Rodrigo AlvesRodrigo Alves de Mello (1986-01-06)January 6, 1986 (aged 30) D 147 cm (58 in) 144 cm (57 in) Brazil CPSP
5 S da Silva, Daniel JorgeDaniel Jorge da Silva (1981-03-24)March 24, 1981 (aged 35) D 156 cm (61 in) 155 cm (61 in) Brazil Unilehu
6 OH Valtrik Glemboski, Carlos JacóCarlos Jacó Valtrik Glemboski (1989-09-29)September 29, 1989 (aged 26) D 145 cm (57 in) 144 cm (57 in) Brazil Unilehu
7 OH da Silva Pinto, FabricioFabricio da Silva Pinto (1994-02-28)February 28, 1994 (aged 22) D 152 cm (60 in) 148 cm (58 in) Brazil SESI São Paulo
8 OH Dória de Souza, FredericoFrederico Dória de Souza (C) (1972-05-13)May 13, 1972 (aged 44) MD 173 cm (68 in) 166 cm (65 in) Brazil CPSP
9 OS Silva da Anunciação, Wellington PlatiniWellington Platini Silva da Anunciação (1985-03-25)March 25, 1985 (aged 31) D 155 cm (61 in) 153 cm (60 in) Brazil Paineiras
10 S de Oliveira Leite, RenatoRenato de Oliveira Leite (1982-08-11)August 11, 1982 (aged 34) D 150 cm (59 in) 145 cm (57 in) Brazil Paineiras
11 MB Conceição de Oliveira, WescleyWescley Conceição de Oliveira (1983-11-14)November 14, 1983 (aged 32) D 161 cm (63 in) 159 cm (63 in) Brazil CPSP
12 OH Ribas da Silva, AndersonAnderson Ribas da Silva (1979-02-14)February 14, 1979 (aged 37) MD 180 cm (71 in) 174 cm (69 in) Brazil Unilehu
Group stage
Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Egypt 3 3 0 6 9 4 2.250 267 234 1.141 Semi-finals
2  Brazil (H) 3 2 1 5 8 4 2.000 278 212 1.311
3  Germany 3 1 2 4 6 8 0.750 280 288 0.972 Classification 5th / 6th
4  United States 3 0 3 3 2 9 0.222 167 258 0.647 Classification 7th / 8th
Source: Paralympic.org
(H) Host.
9 September 2016
10:00
v
Brazil  3–0  United States
(25–14, 25–17, 25–14)
Report
11 September 2016
10:00
v
Brazil  2–3  Egypt
(18–25, 25–13, 23–25, 25–10, 13–15)
Report
13 September 2016
20:30
v
Germany  1–3  Brazil
(26–24, 23–25, 18–25, 12–25)
Report
Semifinal
16 September 2016
20:30
v
 Brazil 0–3  Iran
(20–25, 19–25, 17–25)
Report
Bronze medal match
18 September 2016
09:30
v
Egypt  3–2  Brazil
(28–26, 29–31, 19–25, 25–22, 15–13)
Report

Women[edit]

Brazil women's national sitting volleyball team qualified for the 2016 Games as the host nation.[34]

Group stage
Pos Team Pld W L Pts SW SL SR SPW SPL SPR Qualification
1  Brazil (H) 3 3 0 6 9 0 225 140 1.607 Semi-finals
2  Ukraine 3 2 1 5 6 5 1.200 237 229 1.035
3  Netherlands 3 1 2 4 5 7 0.714 250 265 0.943 Classification 5th / 6th
4  Canada 3 0 3 3 1 9 0.111 169 247 0.684 Classification 7th / 8th
Source: Paralympic.org
(H) Host.
9 September 2016
18:30
v
Brazil  3–0  Canada
(25–7, 25–12, 25–14)
Report
11 September 2016
20:30
v
Brazil  3–0  Ukraine
(25–19, 25–20, 25–14)
Report
13 September 2016
10:00
v
Netherlands  0–3  Brazil
(18–25, 15–25, 21–25)
Report
Semifinal
15 September 2016
20:30
v
Brazil  0–3  United States
(13–25, 26–28, 18–25)
Report
Bronze medal match
17 September 2016
16:30
v
Brazil  3–0  Ukraine
(25–12, 25–22, 25–20)
Report

Swimming[edit]

Daniel Dias is a favorite Brazilian swimmer going into the Rio Paralympics.[8] Brazilian swimmers competed at the 2015 IPC Swimming World Championships as part of their Rio readiness efforts.[35]

Key
  • DSQ = Disqualified
  • DNS = Did not start
  • DNF = Did not finish
  • Q = Qualified for the next round
  • WR = World record
  • PR = Paralympic record
  • AM = American record
  • NR = National record
  • N/A = Round not applicable for the event
Men
Athlete Events Heats Heats Swim-off Final
Time Rank Time Rank Time Rank
André Brasil 50 m freestyle S10 24.36 2 Q N/A 23.78 4
100 m freestyle S10 54.53 1 Q N/A 51.37 2nd, silver medalist(s)
400 m freestyle S10 4:13.34 3 Q N/A 4:11.12 7
100 m backstroke S10 1:01.08 3 Q N/A 59.55 AM 4
100 m butterfly S10 58.27 1 Q N/A 56.50 3rd, bronze medalist(s)
Ronystony Cordeiro 50 m freestyle S4 N/A 43.51 8
50 m backstroke S4 49.07 3 Q N/A 50.84 7
Daniel Dias 50 m freestyle S5 33.55 1 Q N/A 32.78 1st, gold medalist(s)
100 m freestyle S5 1:15.08 1 Q N/A 1:10.11 1st, gold medalist(s)
200 m freestyle S5 2:39.35 1 Q N/A 2:27.88 1st, gold medalist(s)
50 m backstroke S5 36.46 1 Q N/A 35.40 1st, gold medalist(s)
100 m breaststroke SB4 N/A 1:36.13 2nd, silver medalist(s)
50 m butterfly S5 36.82 2 Q N/A 35.62 3rd, bronze medalist(s)
Carlos Farrenberg 50 m freestyle S13 24.41 1 Q N/A 24.17 2nd, silver medalist(s)
100 m freestyle S13 53.63 2 Q N/A 53.81 5
Vanilton Filho 50 m freestyle S9 26.69 3 N/A Did not advance
100 m freestyle S9 58.51 3 58.26 1 Q 57.44 5
100 m butterfly S9 1:05.27 5 N/A Did not advance
Andrey Garbe 100 m backstroke S9 1:07.21 4 N/A Did not advance
Talisson Glock 100 m freestyle S6 1:12.52 5 N/A Did not advance
400 m freestyle S6 5:22.52 2 Q N/A 5:17.24 5
100 m backstroke S6 1:17.21 2 Q N/A 1:15.97 4
50 m butterfly S6 33.74 3 Q N/A 33.14 8
200 m individual medley SM6 2:44.94 3 Q N/A 2:41.39 3rd, bronze medalist(s)
Adriano de Lima 50 m freestyle S6 33.92 5 N/A Did not advance
100 m freestyle S6 1:15.13 6 N/A Did not advance
100 m breaststroke SB5 1:45.04 4 Q N/A 1:46.18 8
Thomaz Rocha Matera 50 m freestyle S12 25.07 4 Q N/A 25.12 8
100 m freestyle S13 56.10 5 N/A Did not advance
400 m freestyle S13 4:19.85 5 Q N/A 4:19.62 8
100 m backstroke S12 1:04.19 4 Q N/A 1:04.33 7
100 m butterfly S13 58.40 =2 Q N/A 58.42 6
200 m individual medley SM13 2:20.02 4 N/A Did not advance
Lucas Lamente Mozela 100 m freestyle S9 1:00.46 6 N/A Did not advance
100 m backstroke S9 1:07.84 6 N/A Did not advance
100 m breaststroke SB9 1:14.54 6 N/A Did not advance
200 m individual medley SM9 2:24.71 5 N/A Did not advance
Caio Oliveira 100 m freestyle S8 1:02.99 6 N/A Did not advance
400 m freestyle S8 4:40.64 3 Q N/A 4:33.97 4
Ítalo Pereira 50 m freestyle S7 32.68 6 N/A Did not advance
100 m freestyle S7 1:10.97 7 N/A Did not advance
400 m freestyle S7 5:18.10 6 N/A Did not advance
100 m backstroke S7 1:12.56 1 Q N/A 1:12.48 3rd, bronze medalist(s)
Felipe Vila Real 200 m freestyle S14 2:01.11 3 Q N/A 2:02.33 8
100 m backstroke S14 1:07.62 6 N/A Did not advance
100 m breaststroke SB14 1:16.87 8 N/A Did not advance
200 m individual medley SM14 2:23.06 6 N/A Did not advance
Phelipe Rodrigues 50 m freestyle S10 24.07 1 Q N/A 23.56 2nd, silver medalist(s)
100 m freestyle S10 51.96 2 Q N/A 51.48 3rd, bronze medalist(s)
Roberto Rodriguez 100 m breaststroke SB5 1:39.82 2 Q N/A 1:39.06 5
200 m individual medley SM6 3:17.42 6 N/A Did not advance
Clodoaldo Silva 50 m freestyle S5 36.67 4 Q N/A 36.27 7
100 m freestyle S5 1:20.16 3 Q N/A 1:20.80 8
Guilherme Batista Silva 50 m freestyle S13 25.75 3 26.12 2 Did not advance
100 m freestyle S13 57.96 6 N/A Did not advance
100 m breaststroke SB13 1:12.85 3 Q N/A 1:13.58 5
Ruiter Silva 50 m freestyle S9 26.68 2 Q N/A 26.62 7
100 m freestyle S9 57.39 AM 2 Q N/A 57.44 5
Gabriel Cristiano Silva de Sousa 50 m freestyle S8 28.24 5 N/A Did not advance
100 m butterfly S8 1:08.59 6 N/A Did not advance
Matheus Sousa 50 m freestyle S11 27.74 5 N/A Did not advance
100 m freestyle S11 1:00.17 1 Q N/A 59.80 5
400 m freestyle S11 N/A 4:41.05 3rd, bronze medalist(s)
Ruan Felipe Lima de Souza 100 m breaststroke SB9 1:13.63 6 N/A Did not advance
Daniel Dias
André Brasil
Ruiter Silva
Phelipe Rodrigues
4 × 100 m freestyle relay 34pts N/A 3:48.98 AM 2nd, silver medalist(s)
Daniel Dias
André Brasil
Phelipe Rodrigues
Ruan Felipe Lima de Souza
4 × 100 m medley relay 34pts N/A 4:17.51 3rd, bronze medalist(s)
Women
Athlete Events Heats Final
Time Rank Time Rank
Verônica Almeida 100 m breaststroke SB7 1:42.88 3 Q 1:42.41 7
50 m butterfly S7 38.95 4 Q 39.51 8
200 m individual medley SM7 3:22.27 4 Q DSQ
Cecília Jerônimo de Araújo 100 m freestyle S8 1:09.73 3 1:09.83 6
400 m freestyle S8 5:26.27 5 Did not advance
100 m backstroke S8 1:26.63 4 Did not advance
Maiara Regina Pereira Barreto 100 m freestyle S3 2:16.80 4 Q 2:11.54 8
50 m backstroke S3 1:05.94 3 Q 1:01.65 7
Beatriz Carneiro 200 m freestyle S14 2:27.11 5 Did not advance
100 m breaststroke SB14 1:22.31 3 Q 1:21.66 5
Camille Cruz 50 m freestyle S9 31.68 6 Did not advance
100 m freestyle S9 1:06.49 4 Did not advance
400 m freestyle S9 5:09.24 5 Did not advance
100 m backstroke S9 1:20.20 4 Did not advance
Rildene Firmino 50 m breaststroke SB3 1.07.66 4 Q 1:08.59 8
150 m individual medley SM4 3:34.63 5 Did not advance
Edênia Garcia 50 m backstroke S4 54.59 2 Q 55.50 7
Mariana Ribeiro 50 m freestyle S10 29.02 4 Q 29.30 7
100 m freestyle S10 1:02.84 3 Q 1:02.75 6
100 m backstroke S10 1:12.34 4 Q 1:11.03 6
Susana Ribeiro 50 m freestyle S5 42.92 5 Did not advance
100 m freestyle S5 1:24.57 2 Q 1:23.21 3rd, bronze medalist(s)
200 m freestyle S5 3:19.03 5 Did not advance
100 m breaststroke SB5 1:57.42 5 Did not advance
200 m individual medley SM5 3:48.59 3 Q 3:50.69 7
Patricia Pereira dos Santos 50 m freestyle S4 44.10 2 Q 43.92 6
50 m breaststroke SB3 1:07.38 4 Q 1:07.42 5
Joana Maria Silva 50 m freestyle S5 37.22 AM 1 Q 37.13 AM 2nd, silver medalist(s)
100 m freestyle S5 1:24.57 2 Q 1:23.21 3rd, bronze medalist(s)
200 m freestyle S5 3:12.16 3 Q 3:12.73 6
50 m butterfly S5 51.56 3 Q 47.51 6
Regiane Nunes Silva 50 m freestyle S11 33.74 4 Did not advance
100 m freestyle S11 1:15.47 5 Did not advance
400 m freestyle S11 5:47.84 6 Did not advance
100 m backstroke S11 1:28.35 6 Did not advance
Raquel Viel 50 m freestyle S12 31.87 5 Did not advance
100 m backstroke S12 N/A 1:15.24 4
100 m breaststroke SB13 1:26.51 6 Did not advance
Mariana Ribeiro
Camille Cruz
Joana Maria Silva
Verônica Almeida
4 × 100 m freestyle relay 34pts N/A 4:56.50 7
Mixed
Athlete Events Heats Final
Time Rank Time Rank
Daniel Dias
Talisson Glock
Clodoaldo Silva
Patricia Pereira dos Santos
Susana Ribeiro
Joana Maria Silva
4 × 50 m freestyle relay 20pts 2:33.94 1 Q 2:25.45 AM 2nd, silver medalist(s)

Table tennis[edit]

Men
Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Aloisio Lima Individual C1  Lee C-h (KOR)
L 0–3
 Davies (GBR)
L 2–3
3 N/A Did not advance 9
Iranildo Conceição Espíndola Individual C2  Czuper (POL)
L 0–3
 Gao Y (CHN)
L 2–3
3 Did not advance 11
Guilherme Marcião da Costa  Riapos (SVK)
L 0–3
 Kim K (KOR)
L 0–3
3 Did not advance 11
David Andrade de Freitas Individual C3  Kim J-s (KOR)
L 0–3
 Copola (ARG)
L 0–3
3 Did not advance 17
Welder Knaf  Sjoqvist (SWE)
W 3–0
 Zhai X (CHN)
L 2–3
2 Q  Copola (ARG)
W 3–1
 Schmidberger (GER)
L 0–3
Did not advance 5
Claudiomiro Segatto Individual C5  Baus (GER)
L 0–3
 Hunter-Spivey (GBR)
W 3–2
2 Q  Lin Y-h (TPE)
L 2–3
Did not advance 9
Paulo Salmin Individual C7  Montanus (NED)
L 2–3
 Youssef (EGY)
L 1–3
3 N/A Did not advance 11
Israel Pereira Stroh  Bayley (GBR)
W 3–1
 Liao K (CHN)
L 1–3
2 Q N/A  Nikolenko (UKR)
W 3–1
 Yan S (CHN)
W 3–2
 Bayley (GBR)
L 1–3
2nd, silver medalist(s)
Luiz Felipe Guarnieri Manara Individual C8  Csonka (HUN)
L 0–3
 Karlsson (SWE)
L 2–3
3 Did not advance 13
Diego Moreira Individual C9  Zhao Y (CHN)
L 1–3
 Kalem (ITA)
W 3–2
3 Did not advance 11
Carlos Carbinatti Individual C10  Reyes (ESP)
L 0–3
 Gardos (AUT)
L 2–3
3 Did not advance 11
Guilherme Marcião da Costa
Iranildo Conceição Espíndola
Aloisio Lima
Team C1–2 N/A  Great Britain (GBR)
W 2–0
 France (FRA)
L 0–2
 Slovakia (SVK)
W 2–1
3rd, bronze medalist(s)
David Andrade de Freitas
Welder Knaf
Team C3 N/A  South Korea (KOR)
W 2–0
 Germany (GER)
L 0–2
 Thailand (THA)
L 0–2
4
Luiz Felipe Guarnieri Manara
Paulo Salmin
Israel Pereira Stroh
Team C6–8 N/A  Spain (ESP)
L 1–2
Did not advance 9
Carlos Carbinatti
Diego Moreira
Team C9–10 N/A Bye  France (FRA)
L 0–2
Did not advance 5
Women
Athlete Event Group stage Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Cátia Cristina da Silva Oliveira Individual C1–2  Seo S-y (KOR)
L 0–3
 Podda (ITA)
L 2–3
N/A 3 N/A Did not advance 9
Thaís Fraga Severo Individual C3  Kanova (SVK)
L 1–3
 Yoon J (KOR)
L 0–3
N/A 3 Did not advance 13
Joyce Oliveira Individual C4  Perić-Ranković (SRB)
L 0–3
 Jai-on (THA)
L 2–3
N/A 3 N/A Did not advance 9
Jennyfer Marques Parinos Individual C9  Kavas (TUR)
L 0–3
 Liu M (CHN)
L 0–3
 Lei L (CHN)
L 0–3
4 N/A Did not advance 7
Danielle Rauen  Xiong G (CHN)
W 3–2
 Lena Kramm (GER)
W 3–0
 Pek (POL)
L 1–3
2 Q  Lei L (CHN)
L 0–3
 Pek (POL)
L 2–3
4
Bruna Costa Alexandre Individual C10  McDonnell (AUS)
W 3–0
 Yang Q (CHN)
L 0–3
 Lučić (CRO)
W 3–0
2 Q N/A  Partyka (POL)
L 2–3
 Walloe (DEN)
W 3–0
3rd, bronze medalist(s)
Joyce Oliveira
Cátia Cristina da Silva Oliveira
Thaís Fraga Severo
Team C4–5 N/A Bye  South Korea (KOR)
L 0–2
Did not advance 5
Bruna Costa Alexandre
Jennyfer Marques Parinos
Danielle Rauen
Team C6–10 N/A Bye  Germany (GER)
W 2–0
 Poland (POL)
L 0–2
 Australia (AUS)
W 2–0
3rd, bronze medalist(s)

Wheelchair basketball[edit]

Men[edit]

The Brazil men's national wheelchair basketball team has qualified for the 2016 Rio Paralympics by virtue of being the host nation.[36] Brazil had the choice of which group they wanted to be in, they were partnered with Spain, who would be in the group Brazil did not select. Brazil chose Group B, which included Iran, the United States, Great Britain, Germany and Algeria.[37]

Brazil men's national basketball team – 2016 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Pts. Club Ctr.
G 4 Gomes dos Santos, Dwan 23 – January 24, 1993 1.0 ADFEGO Brazil
F 5 Vieira, Pedro Henrique 22 – November 27, 1993 4.0 Magic Hands Brazil
F 6 da Silva,Erick 37 – October 5, 1978 3.5 CAD Brazil
F 7 Suursoo, Celestino Luciano 38 – March 10, 1978 4.5 CAD Brazil
C 8 dos Santos, Paulo César 43 – November 18, 1972 2.0 CAD Brazil
F 9 do Bonfim, Edjúnior José 34 – August 30, 1982 4.5 América Tigres Brazil
C 10 Dauinheimer, Paulo Roberto 32 – February 22, 1984 1.5 AFADEFI Brazil
G 11 Arão de Carvalho, Rodrigo 38 – July 7, 1978 1.0 Magic Hands Brazil
G 12 Alves Viana, Amauri 26 – April 13, 1990 1.5 Magic Hands Brazil
F 13 de Miranda, Leandro 34 – August 27, 1982 4.5 GADECAMP Brazil
C 14 Sanchez, Marcos Cândido 34 – July 20, 1982 3.0 GADECAMP Brazil
F 14 da Silva Júnior, Gelson 36 – March 6, 1980 3.0 Magic Hands Brazil
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 7 September 2016
Group stage
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  United States 5 5 0 402 206 +196 10 Quarter-finals
2  Great Britain 5 4 1 364 263 +101 9
3  Brazil (H) 5 2 3 309 314 −5 7[a]
4  Germany 5 2 3 337 314 +23 7[a]
5  Iran 5 2 3 295 361 −66 7[a] 9th/10th place playoff
6  Algeria 5 0 5 187 436 −249 5 11th/12th place playoff
Source: Paralympic.org
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b c Head-to-head record: Brazil 3 pts, +11 PD; Germany 3 pts, +6 PD; Iran 3 pts, −17 PD
     Qualified for quarter-finals
     Eliminated
8 September 2016
15:15
v
Brazil  38–75  United States
Scoring by quarter: 4–15, 12–24, 8–17, 14–19
Pts: Candido Sanchez 12
Rebs: De Miranda 13
Asts: de Miranda 5
Pts: Turek, Bell 15
Rebs: Turek, Serio 7
Asts: Serio 7
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Juan Uruneula

9 September 2016
21:00
v
Algeria  43–82  Brazil
Scoring by quarter: 16–21, 10–18, 4–23, 13–20
Pts: Guedoun 24
Rebs: Guedoun 12
Asts: Mansouri 5
Pts: Candido Sanchez 24
Rebs: Candido Sanchez, De Miranda 9
Asts: Candido Sanchez 7
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Nurredin Bilmez

11 September 2016
15:15
v
Brazil  73–50  Iran
Scoring by quarter: 13–10, 26–9, 19–13, 15–18
Pts: Candido Sanchez 25
Rebs: De Miranda, Candido Sanchex, Da Sila 4
Asts: Candido Sanchez 12
Pts: Ebrahim 13
Rebs: Ebrahim 6
Asts: four players 2
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Akexandre Lapointe

12 September 2016
21:45
v
Brazil  61–73  Germany
Scoring by quarter: 8–15, 19–18, 18–21, 16–19
Pts: Da Silva 21
Rebs: De Miranda 12
Asts: Dos Santos 7
Pts: Bohme 26
Rebs: Bohme 13
Asts: Bohme 7
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Philip Haines
Quarterfinal
14 September 2016
21:00
v
Turkey  65–49  Brazil
Scoring by quarter: 19–8, 20–12, 14–14, 12–15
Pts: Gürbulak 17
Rebs: Gümüş 10
Asts: Gürbulak 11
Pts: Candido Sanchez 18
Rebs: De Miranda 9
Asts: Candido Sanchez 4
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Sabastien Gauthier
Fifth place match
17 September 2016
15:15
v
Australia  69–70  Brazil
Scoring by quarter: 20–17, 19–20, 13–17, 17–16
Pts: Knowles 15
Rebs: Norris 5
Asts: Norris 5
Pts: De Miranda 24
Rebs: De Miranda 15
Asts: Candido Sanchez 16
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Max Kindervater

Women[edit]

The Brazil women's national wheelchair basketball team has qualified for the 2016 Rio Paralympics.[36] As hosts, Brazil got to choose which group they were put into, they were partnered with Algeria, who would be put in the group they did not chose. Brazil chose Group A, which included Canada, Germany, Great Britain and Argentina. Algeria ended up in Group B with the United States, the Netherlands, France and China.[38]

Brazil women's national basketball team – 2016 Summer Olympics roster
Players Coaches
Pos. # Name Age – Date of birth Pts. Club Ctr.
C 4 Silva, Ivanilde 26 – April 24, 1990 3.5 IREFES Brazil
G 5 Farias, Andreia 30 – April 23, 1986 1.0 ADM Brazil
C 6 Assunção, Perla 30 – January 28, 1986 2.0 Allstar Rodas Brazil
G 7 Costa, Lucicléia 36 – August 16, 1980 2.5 Allstar Rodas Brazil
G 8 Ramos, Rosália 46 – January 22, 1970 1.5 Riopretense Brazil
C 9 Rosa, Ana Aurélia 27 – September 10, 1988 3.5 Riopretense Brazil
C 10 Santana, Jéssica 23 – December 7, 1992 2.5 IREFES Brazil
F 11 Vieira, Geisa 24 – August 27, 1992 4.0 GAADIN Brazil
F 12 Martins, Lia 29 – June 9, 1987 4.5 GAADIN Brazil
G 13 Maia, Geisiane 34 – February 15, 1982 3.0 IREFES Brazil
F 14 Klokler, Paola 25 – January 26, 1991 4.0 ADDECE Brazil
F 14 Almeida, Vileide 24 – November 2, 1991 4.5 Allstar Rodas Brazil
Head coach
Assistant coach(es)
Legend
  • Club – describes last
    club before the tournament
  • Age – describes age
    on 7 September 2016
Group stage
Pos Team Pld W L PF PA PD Pts Qualification
1  Germany 4 3 1 248 156 +92 7[a] Quarter-finals
2  Great Britain 4 3 1 228 140 +88 7[a]
3  Canada 4 3 1 252 181 +71 7[a]
4  Brazil (H) 4 1 3 196 241 −45 5
5  Argentina 4 0 4 87 296 −209 4 9th/10th place playoff
Source: Paralympic.org
Rules for classification: 1) Points; 2) Head-to-head results; 3) Points difference; 4) Points scored.
(H) Host.
Notes:
  1. ^ a b c Head-to-head record: Germany 3 pts, +9 PD; Great Britain 3 pts, −2 PD; Canada 3 pts, −7 PD
     Qualified for quarter-finals
     Eliminated
8 September 2016
12:15
v
Brazil  85–19  Argentina
Scoring by quarter: 22–4, 18–4, 23–5, 22–6
Pts: Almeida 31
Rebs: Almeida 7
Asts: Santana 6
Pts: Pallares 7
Rebs: Pallares 7
Asts: Perez 2
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referees: Matt Wells

9 September 2016
15:15
v
Germany  77–32  Brazil
Scoring by quarter: 23–2, 22–11, 18–8, 14–11
Pts: Mohnen 21
Rebs: Mohnen, Miller 7
Asts: Mohnen, Zeyen 7
Pts: Almeida 7
Rebs: Almeida, Assuncao 4
Asts: Assuncao, Costa, Martins, Almeida 1
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Tomas Pajer

11 September 2016
21:30
v
Brazil  32–63  Great Britain
Scoring by quarter: 8–15, 6–16, 6–22, 12–10
Pts: Assuncao, Martins 8
Rebs: Viera, Martins 4
Asts: Assuncao 4
Pts: Conroy 15
Rebs: Freeman 15
Asts: Freeman 10
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referees: Matt Wells

12 September 2016
11:45
v
Canada  82–49  Brazil
Scoring by quarter: 24–12, 25–10, 19–12, 14–15
Pts: Young 22
Rebs: McLachlan 10
Asts: Ouellet 12
Pts: Almeida 12
Rebs: Almeida 8
Asts: Almeida 6
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Jae Geun Lee
Quarterfinal
13 September 2016
21:00
v
United States  66–35  Brazil
Scoring by quarter: 21–4, 14–9, 11–10, 20–12
Pts: Hollermann 28
Rebs: Murray, Gaeng 11
Asts: Murray 6
Pts: Martins 11
Rebs: Martins 9
Asts: Martins 7
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Max Kindervater
Seventh place match
16 September 2016
9:30
v
France  39–57  Brazil
Scoring by quarter: 12–8, 4–16, 12–12, 11–21
Pts: Saint Omer-Delepine 10
Rebs: Saint Omer-Delepine 11
Asts: Buso 7
Pts: Almeida 17
Rebs: Martins 10
Asts: Santana 8
Rio Olympic Arena, Rio de Janeiro
Referees: Matt Wells

Wheelchair fencing[edit]

Men
Athlete Event Qualification Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition Score Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Vanderson Luís Chaves Individual foil B  Guissone (BRA) W 5–4 4 Did not advance 9
 Gaworski (POL) L 2–5
 Cima (ITA) L 0–5
 Hu D (CHN) L 1–5
Sandro Colaço Individual épée A  Gilliver (GBR) L 0–5 6 Did not advance 11
 Pender (POL) L 0–5
 Citerne (FRA) L 4–5
 Tian J (CHN) L 1–5
 Mato (HUN) W 5–4
Fábio Luiz Damasceno Individual épée A  Roble (FRA) L 1–5 6 Did not advance 12
 Betti (ITA) L 2–5
 Sun G (CHN) L 1–5
 Hebert (CAN) L 1–5
 Al-Madhkhoori (IRQ) L 0–5
Jovane Guissone Individual foil B  Chaves (BRA) L 4–5 5 Did not advance 10
 Cima (ITA) L 0–5
 Gaworski (POL) L 0–5
 Hu D (CHN) L 2–5
Individual épée B  Massarutt (BRA) W 5–3 2 Q  Naumenko (UKR)
L 12–15
Did not advance 6
 Cratere (FRA) W 5–1
 Rzasa (POL) L 3–5
 Ali (IRQ) W 5–4
Rodrigo Massarutt Individual épée B  Guissone (BRA) L 3–5 5 Did not advance 10
 Rzasa (POL) L 5–2
 Cratere (FRA) L 5–2
 Ali (IRQ) L 1–5
Sandro Colaço
Fábio Luiz Damasceno
Jovane Guissone
Team épée  France (FRA) L 20–45 3 N/A Did not advance 5th place
 Italy (ITA)
L 38–45
6
 Greece (GRE) L 32–45
Sandro Colaço
Fábio Luiz Damasceno
Jovane Guissone
Team foil  China (CHN) L 9–45 3 N/A Did not advance 5th place
 Italy (ITA)
L 14–45
6
 France (FRA) L 16–45
Women
Athlete Event Qualification Quarterfinal Semifinal Final / BM
Opposition Score Rank Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Mônica Santos Individual foil A  Zhang C (CHN) L 2–5 6 Did not advance 12
 Morkvych (UKR) L 0–5
 Trigilia (ITA) L 2–5
 Krajnyak (HUN) L 1–5
 Yu CY (HKG) L 0–5
Karina Maia
Suelen Rodolpho
Mônica Santos
Team épée  Hong Kong (HKG) L 17–45 3 N/A Did not advance 5th place
 Belarus (BLR)
L 29–45
6
 Poland (POL) L 25–45
Karina Maia
Suelen Rodolpho
Mônica Santos
Team foil  Hong Kong (HKG) L 12–45 3 N/A Did not advance 5th place
 Belarus (BLR)
L 27–45
6
 Italy (ITA) L 15–45

Wheelchair rugby[edit]

The Brazil national wheelchair rugby team has qualified for the 2016 Rio Paralympics by virtue of being the host nation.[14] Brazil was scheduled to open play in Rio against Canada on September 14, their second game was scheduled to be against Australia on September 15. Their final game of group play as against the Great Britain on September 16.[39] Brzil entered the tournament ranked number nineteen in the world.[40]

0#0 Player Gender Sport class Date of birth (age) Club
1 Gilson Wirzma Júnior Male 0.5 (1987-06-07)June 7, 1987 (aged 29) Brazil Gladiadores Curitiba
2 Lucas Junqueira Male 0.5 (1987-12-09)December 9, 1987 (aged 28) Brazil ADEACAMP
3 Guilherme Camargo Male 1.5 (1990-02-22)February 22, 1990 (aged 26) Brazil Minas Quad
4 José Raul Guenther Male 1.0 (1991-03-18)March 18, 1991 (aged 25) Brazil Gigantes
5 Alexandre Taniguchi (C) Male 2.0 (1985-11-28)November 28, 1985 (aged 30) Brazil ADEACAMP
6 José Higino (C) Male 2.0 (1985-11-25)November 25, 1985 (aged 30) Brazil Brasília Quad Clube
7 Bruno Damaceno Male 2.5 (1987-08-22)August 22, 1987 (aged 29) Brazil ADEACAMP
8 Rafael Hoffmann Male 2.0 (1984-03-29)March 29, 1984 (aged 32) Brazil Gladiadores Curitiba
9 Davi Abreu Male 2.0 (1989-04-17)April 17, 1989 (aged 27) Brazil Minas Quad
10 Anderson Kaiss Male 2.0 (1985-06-21)June 21, 1985 (aged 31) Brazil Gladiadores Curitiba
11 Júlio Braz Male 3.0 (1991-04-29)April 29, 1991 (aged 25) Brazil Minas Quad
12 Alexandre Giuriato Male 3.0 (1982-01-21)January 21, 1982 (aged 34) Brazil Gigantes
Group stage
Pos Team Pld W D L GF GA GD Pts Qualification
1  Australia 3 3 0 0 188 158 +30 6 Semi-finals
2  Canada 3 2 0 1 174 160 +14 4
3  Great Britain 3 1 0 2 152 135 +17 2 Fifth place Match
4  Brazil (H) 3 0 0 3 125 186 −61 0 Seventh place Match
Source: Rio2016
(H) Host.


14 September 2016
19:15
v
Canada  62–48  Brazil
Report
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referee: Lukasz Szymczak, Brian Ward

15 September 2016
19:15
v
Australia  72–45  Brazil
Report
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referee: Darren Roberts, Jean Choiniere

16 September 2016
12:45
v
Brazil  32–52  Great Britain
Report
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referee: Alexander Schriener, Liam Costello
Seventh place match

17 September 2016
10:30
v
Brazil  54–59  France
Report
Carioca Arena 1, Rio de Janeiro
Referee: Perre-Alexandre Briere, Brian Ward

Wheelchair tennis[edit]

Singles
Athlete (seed) Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rafael Medeiros Men's singles  Baldwin (USA)
L 2–6, 6–4, 3–6
Did not advance 33
Maurício Pommê  Fabisiak (POL)
L 1–6, 2–6
Did not advance 33
Daniel Rodrigues  Mendez (CHI)
W 6–0, 6–4
 Kunieda (JPN)
L 2–6, 1–6
Did not advance 17
Carlos Santos  De la Puente (ESP)
L 1–6, 4–6
Did not advance 33
Rejane Cândida Women's singles N/A  Kamiji (JPN)
L 0–6, 0–6
Did not advance 17
Natália Mayara  Un (TUR)
W 6–1, 6–0
 Whiley (GBR)
L 4–6, 1–6
Did not advance 9
Rodrigo Oliveira Quad singles N/A  Moroishi (JPN)
L 1–6, 0–6
Did not advance 9
Ymanitu Silva  Burdekin (GBR)
W 6–2, 2–6, 6–1
 Sithole (RSA)
L 5–7, 3–6
Did not advance 5
Doubles
Athlete (seed) Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Rafael Medeiros
Daniel Rodrigues
Men's doubles Bye  Egberink /
Scheffers (NED)
L 2–6, 3–6
Did not advance 9
Maurício Pommê
Carlos Santos
 Im HW /
Lee HG (KOR)
L 2–6, 2–6
Did not advance 17
Rejane Cândida
Natália Mayara
Women's doubles N/A  Mathewson /
Verfuerth (USA)
L 2–6, 4–6
Did not advance 9
Rodrigo Oliveira
Ymanitu Silva
Quad doubles N/A  Erinlib /
Weinberg (ISR)
L 0–6, 0–6
Did not advance 5

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Brasil ganha mais seis vagas na Rio 2016, e CPB anuncia os convocados". globoesporte.com (in Portuguese). August 25, 2016. Retrieved September 6, 2016. 
  2. ^ "Nations officially invited to Rio 2016 Paralympic Games". International Paralympic Committee. 15 September 2015. Retrieved 22 December 2015. 
  3. ^ "Vietnam looks towards 2016 Rio Paralympics". Nhan Dan. 6 October 2015. Retrieved 22 December 2015. 
  4. ^ "Paralympics categories explained". ABC. 3 September 2008. Retrieved 25 December 2015. 
  5. ^ "Making sense of the categories". BBC Sport. 6 October 2000. Retrieved 25 December 2015. 
  6. ^ "A-Z of Paralympic classification". BBC Sport. 28 August 2008. Retrieved 25 December 2015. 
  7. ^ "DONAUESCHINGEN AWARDS 82 RIO 2016 PARALYMPIC QUOTA PLACES". World Archery Federation. 26 August 2015. Retrieved 24 December 2015. 
  8. ^ a b c d e f "The Paralympian" (PDF). International Paralympic Committee. 2015. Retrieved 22 December 2015. 
  9. ^ "Boccia Qualification System" (PDF). International Paralympic Committee. 2015. Archived from the original (PDF) on 25 December 2015. Retrieved 24 December 2015. 
  10. ^ "AMERICAS PAIRS AND TEAMS 2015 - MONTREAL -CANADA" (PDF). BisFed. 2015. Retrieved 24 December 2015. 
  11. ^ "Blind Football Qualifying" (PDF). International Paralympic Committee. 2014. Archived from the original (PDF) on 25 December 2015. Retrieved 24 December 2015. 
  12. ^ "Download - pdf - IBSA Blind Football World Championships 2014 Tokyo, Japan - results and final standings" (PDF). International Blind Sports Association. 2014. Retrieved 22 December 2015. 
  13. ^ "Download - pdf - Results blind football Toronto 2015 Parapan American Games" (PDF). International Blind Sports Association. 2014. Retrieved 22 December 2015. 
  14. ^ a b "USA, Canada and Mexico win places at Rio 2016 Paralympic Games via Parapan American Games". Rio 2016. 18 August 2015. Archived from the original on 27 December 2015. Retrieved 26 December 2015. 
  15. ^ "Men's Football 5-a-side – Team Rosters – Brazil". Rio 2016 Olympic and Paralympic Games. Retrieved 20 September 2016. 
  16. ^ "CP Football Qualifying" (PDF). International Paralympic Committee. 2014. Archived from the original (PDF) on 25 December 2015. Retrieved 25 December 2015. 
  17. ^ "Paralympic Qualification Update". IFCPF. 7 July 2015. Retrieved 26 December 2015. 
  18. ^ "Football 7-a-side Paralympic Draw complete for Rio 2016". IFCPF. IFCPF. 10 May 2016. Retrieved 15 May 2016. 
  19. ^ "Schedule". IFCPF. IFCPF. Retrieved 15 May 2016. 
  20. ^ "Brazil - Ukraine". IFCPF. IFCPF. Retrieved 15 May 2016. 
  21. ^ "World Rankings". IFCPF. IFCPF. 2015. Retrieved 15 May 2016. 
  22. ^ a b "Goalball Qualification System" (PDF). International Paralympic Committee. 2014. Archived from the original (PDF) on 23 December 2015. Retrieved 22 December 2015. 
  23. ^ "Download - xls - 2014 IBSA Goalball World Championships". International Paralympic Blind Sports Association. 2014. Retrieved 22 December 2015. 
  24. ^ a b "Five goalball teams book their places at Rio 2016 Paralympic Games". Rio 2016n. 5 July 2014. Archived from the original on 25 December 2015. Retrieved 22 December 2015. 
  25. ^ "IBSA Goalball World Rankings" (PDF). IBSA Sports. IBSA Sports. July 31, 2016. Retrieved August 25, 2016. 
  26. ^ "Men's Goalball – Team Rosters – Brazil". Rio 2016 Olympic and Paralympic Games. Retrieved 19 September 2016. 
  27. ^ "Download — xls — Toronto 2015 Parapan American Games Goalball Results". International Paralympic Blind Sports Association. 2014. Retrieved 23 December 2015. 
  28. ^ "IBSA Goalball World Rankings" (PDF). IBSA Sports. IBSA Sports. July 31, 2016. Retrieved August 25, 2016. 
  29. ^ "Women's Goalball – Team Rosters – Brazil". Rio 2016 Olympic and Paralympic Games. Retrieved 18 September 2016. 
  30. ^ "Rowing Qualification" (PDF). International Paralympic Committee. 2015. Archived from the original (PDF) on 25 December 2015. Retrieved 25 December 2015. 
  31. ^ "(ASM1x) AS Men's Single Sculls - Final". World Rowing. 2015. Retrieved 25 December 2015. 
  32. ^ "Shooting Qualification" (PDF). International Paralympic Committee. 2014. Archived from the original (PDF) on 25 December 2015. Retrieved 25 December 2015. 
  33. ^ "2015 IPC IPC Shooting World Cup in Fort Benning, United States Official Results Book" (PDF). International Paralympic Committee. 8 November 2015. Retrieved 26 December 2015. 
  34. ^ a b "Who is Rio bound for Sitting Volleyball?". World Para Volleyball. 17 August 2015. Retrieved 26 December 2015. 
  35. ^ Mark Etheridge (14 July 2015). "South Africa: Herbst Gets SA's Medal Charge Going At IPC World Championships". South African Sports Confederation and Olympic Committee (Johannesburg). Retrieved 23 December 2015. 
  36. ^ a b "Rio 2016 Paralympic Games". Wheechair Basketball Canada. 2015. Archived from the original on 25 December 2015. Retrieved 24 December 2015. 
  37. ^ "Groups drawn for wheelchair basketball at Rio 2016 Paralympic Games". Rio 2016. Archived from the original on 2016-08-26. Retrieved 2016-08-25. 
  38. ^ "Groups drawn for wheelchair basketball at Rio 2016 Paralympic Games". Rio 2016. Archived from the original on 2016-08-26. Retrieved 2016-08-25. 
  39. ^ "IWRF News : Rio 2016 Paralympic Wheelchair Rugby Schedule Announced". www.iwrf.com. Retrieved 2016-08-24. 
  40. ^ "IWRF Rankings". International Wheelchair Rugby Federation. International Wheelchair Rugby Federation. Retrieved 2016-08-25.