Cuba at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Cuba at the
2000 Summer Olympics
Flag of Cuba.svg
IOC code CUB
NOC Cuban Olympic Committee
in Sydney
Competitors 229 (147 men and 82 women) in 24 sports
Flag bearer Félix Savón
Medals
Ranked 9th
Gold
11
Silver
11
Bronze
7
Total
29
Summer Olympics appearances (overview)

Cuba competed at the 2000 Summer Olympics held in Australia's largest city, Sydney. 229 competitors, 147 men and 82 women, took part in 135 events in 24 sports.[1]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event Date
 Gold Anier García Athletics Men's 110 metres hurdles 25 September
 Gold Iván Pedroso Athletics Men's long jump 25 September
 Gold Guillermo Rigondeaux Boxing Bantamweight 30 September
 Gold Mario Kindelán Boxing Lightweight 30 September
 Gold Jorge Gutiérrez Boxing Middleweight 30 September
 Gold Félix Savón Boxing Heavyweight 30 September
 Gold Legna Verdecia Judo Women's 52 kg 17 September
 Gold Sibelis Veranes Judo Women's 70 kg 18 September
 Gold Ángel Matos Taekwondo Men's 80 kg 29 September
 Gold Cuba women's national volleyball team
Taismary Agüero Idalmis Gato
Zoila Barros Lilia Izquierdo
Regla Bell Mireya Luis
Marlenis Costa Yumilka Ruíz
Ana Fernández Marta Sánchez
Mirka Francia Regla Torres
Volleyball Women's indoor competition 30 September
 Gold Filiberto Azcuy Wrestling Men's Greco-Roman 69 kg 27 September
 Silver Yoel García Athletics Men's triple jump 25 September
 Silver Javier Sotomayor Athletics Men's high jump 24 September
 Silver Cuba national baseball team
Omar Ajete Yasser Gómez Juan Manrique Gabriel Pierre
Yovany Aragón José Ibar Javier Méndez Maels Rodríguez
Miguel Caldés Luis Orestes Kindelán Rolando Meriño Antonio Scull
Danel Castro Pedro Luis Lazo Germán Mesa Luis Ulacia
José Contreras Omar Linares Antonio Pacheco Massó Lázaro Valle
Yobal Dueñas Oscar Macías Ariel Pestano Norge Luis Vera
Baseball (Men-only event) 27 September
 Silver Ledis Balceiro Canoeing Men's C-1 1000 m 30 September
 Silver Leobaldo Pereira, Ibrahim Rojas Canoeing Men's C-2 1000 m 30 September
 Silver Driulis González, Judo Women's 57 kg 18 September
 Silver Daima Beltrán Judo Women's +78 kg 22 September
 Silver Urbia Meléndez Taekwondo Women's 49 kg 27 September
 Silver Yoel Romero Wrestling Men's freestyle 85 kg 1 October
 Silver Lázaro Rivas Wrestling Men's Greco-Roman 54 kg 26 September
 Silver Juan Marén Wrestling Men's Greco-Roman 63 kg 26 September
 Bronze José Ángel César, Iván García,
Freddy Mayola, Luis Alberto Pérez-Rionda
Athletics Men's 4 × 100 m relay 30 September
 Bronze Osleidys Menéndez Athletics Women's javelin throw 30 September
 Bronze Maikro Romero Boxing Light Flyweight 30 September
 Bronze Diógenes Luña Boxing Light Welterweight 1 October
 Bronze Nelson Loyola, Carlos Pedroso, Iván Trevejo Fencing Men's team épée 18 September
 Bronze Manolo Poulot Judo Men's 60 kg 16 September
 Bronze Alexis Rodríguez Wrestling Men's freestyle 130 kg 30 September

Archery[edit]

Cuba's first appearance in the Olympic archery competition resulted in a surprise pair of victories for Ismely Arias, who placed 14th. Yaremis Pérez also won her first match.

Men's individual
Arias Ismely Juan Carlos Stevens
1/32 eliminations Defeated Igor Parkhomenko
Ukraine
164–160 Lost to Simon Fairweather
Australia
170–161
1/16 eliminations Defeated Simon Needham
Great Britain
164–164 - - -
1/8 eliminations Lost to Simon Fairweather
Australia
167–163 - - -
Women's individual
Yaremis Pérez Ruiz Edisbel Martínez
1/32 eliminations Defeated Hui Yu
China
159–155 Lost to Petra Ericsson
Sweden
154–146
1/16 eliminations Lost to Karen Scavotto
United States
158–155 - - -

Athletics[edit]

Men's competition[edit]

Men's 100 m

  • Freddy Mayola
    • Round 1 — 10.33
    • Round 2 — 10.35 (→ did not advance)

Men's 110 m hurdles

  • Anier García
    • Round 1 — 13.60
    • Round 2 — 13.53
    • Semifinal — 13.16
    • Final — 13.00 (→ Gold medal.svg Gold medal)

Men's 110 m hurdles

  • Yoel Hernández
    • Round 1 — 13.53
    • Round 2 — 13.40
    • Semifinal — 13.41 (→ did not advance)

Men's 4 × 100 m relay

Men's shot put

Men's discus

Men's javelin throw

Men's long jump

  • Iván Pedroso
    • Qualifying — 8.32
    • Final — 8.55 (→ Gold medal.svg Gold medal)

Men's long jump

Men's triple jump

Men's high jump

Men's decathlon

  • Raul Duany
    • 100 m — 11.09
    • Long jump — 7.33
    • Shot put — 13.34
    • High jump — 2.06
    • 400 m — 49.73
    • 100 m hurdles — 14.44
    • Discus throw — 41.17
    • Pole vault — 4.60
    • Javelin throw — 64.31
    • 1,500 m — 04:29.68
    • Points — 8054.00 (→ 15th place)
  • Eugenio Balanqué
    • 100 m — 10.87
    • Long jump — 6.19
    • Shot put — 14.90
    • High jump — 1.94
    • 400 m — 48.23
    • 100 m hurdles — 14.36
    • Discus throw — 46.56
    • Pole vault — NM
    • Javelin throw — DNS

Women's competition[edit]

Women's 800 m

  • Zulia Calatayud
    • Round 1 — 02:00.18
    • Semifinal — 01:59.30
    • Final — 01:58.66 (→ 6th place)

Women's 100 m hurdles

  • Aliuska López
    • Round 1 — 12.97
    • Round 2 — 12.92
    • Semifinal — 12.90
    • Final — 12.83 (→ 5th place)

Women's 400 m hurdles

  • Daimí Pernía
    • Round 1 — 55.53
    • Semifinal — 54.92
    • Final — 53.68 (→ 4th place)

Women's 4 × 400 m

Women's shot put

Women's javelin throw

Women's hammer throw

  • Yipsi Moreno
    • Qualifying — 65.74
    • Final — 68.33 (→ 4th place)

Women's long jump

Women's triple jump

Women's high jump

Women's heptathlon

  • Magalys García
    • 100 m hurdles — 13.46
    • High jump — 1.66
    • Shot put — 13.29
    • 200 m — 24.58
    • Long jump — 5.97
    • Javelin throw — 45.43
    • 800 m — 02:19.64
    • Points — 6054 (→ 11th place)

Baseball[edit]

Cuba entered the 2000 baseball competition with an 18–0 record and two gold medals to defend. In the preliminary round, the Cubans extended their winning streak to 21 before being defeated by the Netherlands. Despite the loss, they finished first in the round by winning the final three games. In the semifinals, the Cuban team defeated Japan 3–0 to advance to the gold medal game against the United States. For the first time in Olympic history, Cuba was shut out in a 4–0 loss to receive only the silver medal.

  • Preliminary round
    • Defeated South Africa (16-0)
    • Defeated Italy (13-5)
    • Defeated South Korea (6-5)
    • Lost to the Netherlands (2-4)
    • Defeated Australia (1-0)
    • Defeated the United States (6-1)
    • Defeated Japan (6-2)
  • Semifinals
    • Defeated Japan (3-0)
  • Final
    • Lost to United States (0-4) — Silver medal.svg Silver medal

Basketball[edit]

Women's tournament[edit]

Beach volleyball[edit]

Boxing[edit]

Men's light flyweight (– 48 kg)

Men's flyweight (– 51 kg)

Men's bantamweight (– 54 kg)

Men's featherweight (– 57 kg)

Men's lightweight (– 60 kg)

Men's light welterweight (– 63,5 kg)

Men's welterweight (– 67 kg)

Men's light middleweight (– 71 kg)

Men's middleweight (– 75 kg)

Men's light heavyweight (– 81 kg)

Men's heavyweight (– 91 kg)

Men's super heavyweight (> 91 kg)

Canoeing[edit]

Flatwater[edit]

Men's competition[edit]

Men's canoe singles 500 m

  • Ledis Frank Balceiro
    • Qualifying heat — 01:51.918
    • Semifinal — bye
    • Final — 02:32.299 (→ 6th place)

Men's canoe singles 1,000 m

  • Ledis Frank Balceiro
    • Qualifying heat — 03:55.120
    • Semifinal — bye
    • Final — 03:56.071 (→ Silver medal.svg Silver medal)

Men's canoe doubles 500 m

Men's canoe doubles 1,000 m

Cycling[edit]

Road cycling[edit]

Men's road race

Women's road race

Track cycling[edit]

Men's sprint

Men's 1 km time trial

Diving[edit]

Men's 3 metre springboard

  • Erick Fornaris
    • Preliminary — 313.86 (→ did not advance, 37th place)

Men's 3 metre springboard

  • Yoendris Salazar
    • Preliminary — 377.58
    • Semifinal — 197.52 — 575.1 (→ did not advance, 18th place)

Men's 10 metre platform

Men's 10 metre platform

  • José Guerra
    • Preliminary — 403.14
    • Semifinal — 181.65 — 584.79 (→ did not advance, 14th place)

Women's 3 metre springboard

  • Iohana Cruz
    • Preliminary — 239.97 (→ did not advance, 24th place)

Women's 10 metre platform

  • Yolanda Ortiz
    • Preliminary — 231.63 (→ did not advance, 31st place)

Fencing[edit]

Eleven fencers, seven men and four women, represented Cuba in 2000.

Men's foil
Men's team foil
Men's épée
Men's team épée
Men's sabre
Women's foil
Women's épée
Women's team épée

Gymnastics[edit]

Handball[edit]

Judo[edit]

Men's extra-lightweight

Men's half-lightweight

Men's lightweight

Men's half-middleweight

Men's middleweight

Men's half-heavyweight

Men's heavyweight


Women's extra-lightweight

Women's half-lightweight

Women's lightweight

Women's half-middleweight

Women's middleweight

Women's half-heavyweight

Women's heavyweight

Rowing[edit]

Men's double sculls

Men's quadruple sculls

Men's lightweight double sculls

Women's single sculls

Women's lightweight double sculls

Sailing[edit]

Women's Mistral

  • Anayansi Pérez
    • Race 1 — 26
    • Race 2 — (28)
    • Race 3 — 19
    • Race 4 — 23
    • Race 5 — 27
    • Race 6 — 24
    • Race 7 — 27
    • Race 8 — 27
    • Race 9 — (28)
    • Race 10 — 27
    • Race 11 — 26
    • Final — 226 (27th place)

Men's Laser

  • José Urbay
    • Race 1 — 32
    • Race 2 — 14
    • Race 3 — (37)
    • Race 4 — 27
    • Race 5 — 37
    • Race 6 — 31
    • Race 7 — 35
    • Race 8 — 22
    • Race 9 — (44) OCS
    • Race 10 — 35
    • Race 11 — 26
    • Final — 259 (35th place)

Shooting[edit]

Softball[edit]

Women's tournament[edit]

Swimming[edit]

Men's 50 m freestyle

Men's 100 m freestyle

Men's 100 m butterfly

Men's 200 m butterfly

Men's 100 m backstroke

  • Rodolfo Falcón
    • Preliminary heat — 55.61
    • Semi-final — 55.59 (→ did not advance)

Men's 200 m backstroke

  • Neisser Bent
    • Preliminary heat — 02:02.05 (→ did not advance)

Men's 4 × 100 m medley

Women's 100 m breaststroke

Women's 200 m breaststroke

Women's 100 m backstroke

Women's 200 m backstroke

Synchronized swimming[edit]

Women's duet

Table tennis[edit]

Taekwondo[edit]

Volleyball[edit]

Men's tournament[edit]

Women's tournament[edit]

Weightlifting[edit]

Men

Athlete Event Snatch Clean & jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Sergio Álvarez – 56 kg 120.0 120.0 125.0 150.0 155.0 160.0 275.0 5
Ernesto Quiroga – 85 kg 157.5 162.5 165.0 202.5 207.5 210.0 375.0 8
Joël MacKenzie – 85 kg 157.5 162.5 165.0 192.5 197.5 200.0 365.0 11

Men's middleweight

Men's middle-heavyweight

Wrestling[edit]

See also[edit]

Notes[edit]

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site

References[edit]

  1. ^ "Cuba at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-02-29.