Edmonton municipal election, 2017

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Edmonton municipal election, 2017

← 2013 October 16, 2017 2021 →

Mayor and 12 councillors to Edmonton City Council


Mayor before election

Don Iveson

Elected Mayor

Don Iveson

The 2017 Edmonton municipal election was held Monday, October 16, 2017 to elect a mayor and 12 councillors to the city council, the nine trustees to Edmonton Public Schools, and the seven trustees to the Edmonton Catholic Schools. One incumbent public school trustee had no challenger so was elected by acclamation; for the other eight balloting was conducted. They were all elected to four year terms. Since 2013, provincial legislation has required every municipality to hold quadrennial elections.[1] The voter turnout was 31.5% with 194,826 ballots cast out of the 618,564 estimate eligible voters.[2]

Candidates[edit]

Bold indicates elected, italics indicates incumbent.

Mayor[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Don Iveson 141,182 73.6
Don Koziak 13,204 6.9
Steven Charles Shewchuk 9,716 5.1
Fahad Mughal 6,626 3.5
Justin Thomas 4,976 2.6
Mike Butler 4,028 2.1
Carla Frost 3,067 1.6
Taz Bouchier 2,782 1.5
Henry Mak 1,531 0.8
Ron Cousineau 1,252 0.7
Neil Stephens 1,231 0.64
Bob Ligertwood 1,129 0.59
Gordon Nikolic 1,062 0.55
  • Taz Bouchier - finished eleventh in the 2013 Ward 6 race
  • Mike Butler - finished thirteenth in the 2016 Ward 12 by-election race
  • Ron Cousineau - a retired partner of the Oil City Energy Services
  • Carla Frost - finished fifth in the 2010 Ward 6 race
  • Don Iveson - incumbent
  • Don Koziak - finished second in the 2007 Mayor race
  • Bob Ligertwood - finished seventh in the 2010 Mayor race
  • Henry Mak - finished seventh in the 2007 Ward 3 race
  • Fahad Mughal - former City of Edmonton employee
  • Gordon Nikolic - business owner
  • Steven Charles Shewchuk - business owner
  • Neil Stephens - businessman
  • Justin Thomas - EPS officer

Ward 1[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Andrew Knack 10,091 68.8
Dave Olivier 2,541 17.3
Randy Allen 1,066 7.3
Reuben Avellana 966 6.6
  • Randy Allen -
  • Reuben Avellana - game designer
  • Andrew Knack - incumbent
  • Dave Olivier - businessman

Ward 2[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Bev Esslinger 7,475 55.4
Ali Haymour 3,240 24.0
Shelley Tupper 2,783 20.6
  • Bev Esslinger - incumbent
  • Ali Haymour - Alberta Sheriff
  • Shelly Tupper - finished third in the 2010 Ward 2 race

Ward 3[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Jon Dziadyk 4,354 29.6
Dave Loken 3,890 26.4
Karen Principe 3,335 22.7
John Oplanich 1,647 11.2
Sarmad Rasheed 1,493 10.1
  • Jon Dziadyk - urban planner
  • Dave Loken - incumbent
  • John Oplanich - finished third in the 2010 Ward 3 race
  • Karen Principe - dental hygienist
  • Sarmad Rasheed - business owner

Ward 4[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Aaron Paquette 3,455 23.8
Rocco Caterina 2,517 17.3
Alison Poste 1,835 12.6
Tricia Velthuizen 1,572 10.8
Hassan Haymour 1,250 8.6
Martin Narsing 1,097 7.6
Justin Draper 1,045 7.2
Beatrice Kerubo Ghettuba 765 5.3
Felix Amenaghawon 478 3.3
Sam Hachem 279 1.9
Emerson Mayers 175 1.2
Wade Izzard 53 0.4
  • Felix Amenaghawon - engineer
  • Rocco Caterina - son of Tony Caterina
  • Justin Draper - project manager
  • Beatrice Kerubo Ghettuba - chartered accountant
  • Sam Hachem - finished second in the 2013 Ward 4 race
  • Hassan Haymour - engineer
  • Wade Izzard - Kelly Services employee
  • Emerson Mayers - nurse
  • Martin Narsing - former Royal Canadian Navy officer
  • Aaron Paquette - artist and author
  • Alison Poste - Government of Alberta employee
  • Tricia Velthuizen - political staffer

Ward 5[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Sarah Hamilton 6,156 35.5
David Xiao 3,626 20.9
Dawn Newton 2,195 12.7
Miranda Jimmy 2,065 11.9
Nafisa Bowen 1,165 6.7
Svetlana Pavlenko 953 5.5
James Prentice 660 3.8
Brian Kendrick 304 1.8
Philip Michael Asher 216 1.2
  • Philip Michael Asher - former councillor in Fort Nelson
  • Nafisa Bowen - development officer of Stollery Children's Hospital
  • Sarah Hamilton - business owner
  • Miranda Jimmy - program manager
  • Brian Kendrick - finished third in the 2010 Ward 5 race
  • Dawn Newton - senior manager of Telus
  • Svetlana Pavlenko - executive manager
  • James Prentice - Government of Alberta employee
  • David Xiao - former MLA

Ward 6[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Scott McKeen 7,774 50.6
Bill Knight 4,958 32.3
Tish George Prouse 2,202 14.3
Adil Pirbhai 429 2.8
  • Scott McKeen - incumbent
  • Bill Knight - entrepreneur
  • Adil Pirbhai - finished seventh in the 1998 Ward 5 race
  • Tish George Prouse - finished fourth in the 2013 Ward 7 race

Ward 7[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Tony Caterina 4,017 34.1
Kris Andreychuk 3,852 32.7
Mimi Williams 2,164 18.3
Liz John-West 1,153 9.8
Matthew Kleywegt 341 2.9
Andrzej Gudanowski 267 2.3
  • Tony Caterina - incumbent
  • Kris Andreychuk - social worker
  • Andrzej Gudanowski - finished thirteenth in the 2013 Ward 6 race
  • Liz John-West - social worker
  • Matthew Kleywegt - graduation facilitator
  • Mimi Williams - finished third in both the 2001 Ward 2 race and the 2013 Ward 7 race

Ward 8[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Ben Henderson 6,235 36.9
Kirsten Goa 3,890 23.0
James Kosowan 3,430 20.3
Eli Schrader 2,056 12.2
Rob Bernshaw 688 4.1
Heather Workman 615 3.6
  • Ben Henderson - incumbent
  • Rob Bernshaw - finished third in the 2013 Ward 3 race
  • Kirsten Goa - government employee
  • James Kosowan - Edmonton Public Schools employee
  • Eli Schrader - entrepreneur
  • Heather Workman - finished second in the 2013 Ward 8 race

Ward 9[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Tim Cartmell 9,160 42.0
Rob Agostinis 4,763 21.8
Sandy Pon 3,480 16.0
Payman Parseyan 3,340 15.3
Mark Hope 1,057 4.8
  • Rob Agostinis - physician
  • Tim Cartmell - engineer
  • Mark Hope - entrepreneur
  • Payman Parseyan - business owner
  • Sandy Pon - realtor

Ward 10[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Michael Walters 11,678 59.5
Vieri Berretti 5,282 26.9
Sim Senol 1,154 5.9
Samantha Hees 855 4.4
Glenda K. Williams 642 3.3
  • Vieri Berretti - businessman
  • Samantha Hees - UofA administrator
  • Sim Senol - UofA employee
  • Michael Walters - incumbent
  • Glenda K. Williams - former reporter

Ward 11[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Mike Nickel 9,148 56.0
Keren Tang 4,361 26.7
Brandy Burdeniuk 1,336 8.2
Chris Christianson 684 4.2
Troy Pavlek 567 3.5
Rob Aromin 243 1.5
  • Rob Armin - finished eighth in the 2013 Ward 11 race
  • Brandy Burdeniuk - co-founder of EccoAmmo
  • Chris Christianson - Government of Alberta public servant
  • Mike Nickel - incumbent
  • Troy Pavlek - software developer
  • Keren Tang - civil servant

Ward 12[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Moe Banga 6,636 45.9
Jo-Anne Wright 3,378 23.4
Mike Russnak 1,798 12.4
Nigel Logan 1,645 11.4
Walter Youb 1,002 6.9
  • Moe Banga - incumbent
  • Nigel Logan - constituency manager
  • Mike Russnak - business manager
  • Jo-Anne Wright - government employee
  • Walter Youb - supply chain consultant

Public school trustees[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Ward A
Cheryl Johner 5,068 35.61
Ahmed Knowmadic Ali 3,294 23.15
James Gault 1,120 7.87
Thomas Deak 978 6.87
Perry Chahal 965 6.78
Joesph Luri 924 6.49
George Chung Yan Lam 760 5.34
Ward B
Michelle Draper Acclaimed
Ward C
Shelagh Dunn 6,883 45.69
Orville Chubb 2,741 18.19
Jon Hoffman 2,320 15.4
Kurt Otto Kronebusch 1,473 9.78
Ward D
Trisha Estabrooks 8,494 44.67
Kevin O'Connor 4,591 24.14
Jeff Behrens 1,659 8.72
Tamie Perryment 1,499 7.88
Ward E
Ken Gibson 8,752 53.59
Sam Filice 3,599 22.04
Chris Hurley 2,021 12.38
Ward F
Michael Janz 15,671 71.4
Yemi Philip 4,220 19.23
Ward G
Bridget Stirling 10,119 62.73
Tyler Duce 4,762 29.52
Ward H
Nathan Ip 10,479 66.59
Neda Asadi 4,044 25.7
Ward I
Sherry Adams 6,720 59.01
Saira Wagner 2,589 22.74
Sajida Asghar 1,298 11.4

Separate school trustees[edit]

Candidate[3] Votes[2] %
Ward 71
Terry Harris 3,742 63.67
Mara Jan Suchy 1,705 29.01
Ward 72
Sandra Palazzo 4,503 57.89
Dan Posa 1,471 18.91
Mina Angotti 812 10.44
Rudy Arcilla 626 8.05
Ward 73
Carla Smiley 2,846 44.69
Peter Davis 1,763 27.68
Jeff Lee 825 12.95
Bernadette Iahtail 454 7.13
Ward 74
Debbie Engel 4,285 60.26
Gabrielle Johnson 2,441 34.33
Ward 75
Alene Mutala 2,722 32.38
Glen Argan 2,377 28.28
Michael Brown 2,343 27.87
Ward 76
Lisa Turchansky 4,886 53.44
Marilyn Bergstra 3,839 41.99
Ward 77
Laura Thibert 3,297 50.86
Kara Pelech 1,653 25.5
Kristin Heimbecker 1,218 18.79

References[edit]

  1. ^ "Election Accountability Amendment Act, 2012 - Section 105" (PDF). 2012 Bill 7, First Session, 28th Legislature. Legislative Assembly of Alberta. December 5, 2012. Retrieved October 8, 2017. 
  2. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p "Official Election Results (Text View)". City of Edmonton. Retrieved October 20, 2017. 
  3. ^ a b c d e f g h i j k l m n o "2017 Official Candidate List". City of Edmonton. Retrieved October 8, 2017. 

External links[edit]