France at the 1996 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search
France at the
1996 Summer Paralympics
Flag of France.svg
IPC code FRA
NPC French Paralympic and Sports Committee
Website www.handisport.org
in Atlanta
Competitors 148 (123 men and 25 women)
Medals
Ranked 6th
Gold Silver Bronze Total
35 29 31 95
Summer Paralympics appearances

148 athletes (123 men and 25 women) from France competed at the 1996 Summer Paralympics in Atlanta, United States.[1]

Medallists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Claude Issorat Athletics Men's 200m T53
 Gold Claude Issorat Athletics Men's 400m T53
 Gold Claude Issorat
Philippe Couprie
Charles Tolle
Mustapha Badid
Athletics Men's 4x400m relay T52-53
 Gold Stephane Bozzolo Athletics Men's long jump F11
 Gold Lutovico Halagahu Athletics Men's shot put F43-44
 Gold Luc Raoul Cycling Mixed 45/55k bicycle LC3
 Gold Patrick Ceria Cycling Mixed 55/65k bicycle LC2
 Gold David Mercier Cycling Mixed 65/75k bicycle LC1
 Gold Jean Bertrand
Franck Miquard
Cycling Men's 100/120k tandem open
 Gold Thierry Gintrand
Patrice Senmartin
Cycling Men's time trial tandem open
 Gold Eric Lindmann Swimming Men's 100m backstroke S7
 Gold Pascal Pinard Swimming Men's 100m breaststroke SB4
 Gold Eric Lindmann Swimming Men's 100m freestyle S7
 Gold Eric Lindmann Swimming Men's 200m medley SM7
 Gold Eric Lindmann Swimming Men's 400m freestyle S7
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 50m backstroke S5
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 50m butterfly S5
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 50m freestyle S5
 Gold Ludivine Loiseau Swimming Women's 50m freestyle S6
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 100m freestyle S5
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 200m freestyle S5
 Gold Béatrice Hess Swimming Women's 200m medley SM5
 Gold Bruno Benedetti Table tennis Men's singles 4
 Gold Guy Tisserant Table tennis Men's singles 5
 Gold Gilles de la Bourdonnaye Table tennis Men's singles 10
 Gold Alain Pichon
Olivier Chateigner
Gilles de la Bourdonnaye
Table tennis Men's team 9-10
 Gold Isabelle Lafaye Table tennis Women's singles 1-2
 Gold Michelle Sevin Table tennis Women's singles 10
 Gold Jean Rosier Wheelchair fencing Men's epée individual B
 Gold Yvon Pacault Wheelchair fencing Men's sabre individual A
 Gold Christian Lachaud
Cyril More
Yvon Pacault
Pascal Durand
Wheelchair fencing Men's sabre team
 Gold Josette Bourgain
Sophie Belgodere-Paralitici
Patricia Picot
Murielle van de Cappelle
Wheelchair fencing Women's epée team
 Gold Josette Bourgain Wheelchair fencing Women's foil individual A
 Gold Murielle van de Cappelle Wheelchair fencing Women's foil individual B
 Gold Josette Bourgain
Sophie Belgodere-Paralitici
Patricia Picot
Murielle van de Cappelle
Wheelchair fencing Women's foil team
 Silver Jean Francois Garcia Archery Men's individual standing
 Silver Paul Gregori Athletics Men's 100m T42
 Silver Paul Gregori Athletics Men's 200m T42
 Silver Lamouri Rahmouni Athletics Men's 400m T36
 Silver Antoine Delaune Athletics Men's discus F32/33
 Silver Lutovico Halagahu Athletics Men's javelin F43-44
 Silver Patita Tuipoloto Athletics Men's javelin F46
 Silver Stephane Bozzolo Athletics Men's pentathlon P11
 Silver Eric Guezo
Vincent Mignon
Cycling Men's time trial tandem open
 Silver Frederic Aguillaume Equestrian Mixed kur canter grade III
 Silver Gerald Rollo Judo Men's 71kg
 Silver Michele Amiel Shooting Women's standard rifle 3x20 SH1
 Silver Claude Badie Swimming Men's 50m backstroke S3
 Silver Pierre Bellot Swimming Men's 50m backstroke S4
 Silver Eric Lindmann Swimming Men's 50m freestyle S7
 Silver Pascal Pinard Swimming Men's 200m medley SM5
 Silver Corinne D'Urzo Swimming Women's 50m backstroke S5
 Silver Ludivine Loiseau Swimming Women's 100m freestyle S6
 Silver Ludivine Loiseau Swimming Women's 200m freestyle S6
 Silver Béatrice Hess
Ludivine Loiseau
Virginie Tripier
Corinne D'Urzo
Swimming Women's 4x50m freestyle S1-6
 Silver Vincent Boury Table tennis Men's singles 2
 Silver Olivier Chateigner Table tennis Men's singles 9
 Silver Christophe Pinna
Bruno Benedetti
Christophe Durand
Guy Tisserant
Table tennis Men's teams 4-5
 Silver Anne-Marie Gibelin Table tennis Women's singles 1-2
 Silver Martine Thierry Table tennis Women's singles 6-8
 Silver Marie-Claire Odeide-Simian Table tennis Women's singles 9
 Silver Jean Rosier Wheelchair fencing Men's foil individual B
 Silver Jean Rosier
Pascal Durand
Yvon Pacault
Robert Citerne
Wheelchair fencing Men's foil team
 Silver Sophie Belgodere-Paralitici Wheelchair fencing Women's foil individual A
 Bronze Marie Francoise Hybois Archery Women's individual standing
 Bronze Claude Issorat Athletics Men's 100m T53
 Bronze Patrice Gerges Athletics Men's 400m T42-46
 Bronze Mustapha Badid Athletics Men's 800m T53
 Bronze Christophe Carayon Athletics Men's 1500m T12
 Bronze Emmanuel Lacroix Athletics Men's 1500m T44-46
 Bronze Philippe Couprie Athletics Men's 1500m T52-53
 Bronze Emmanuel Lacroix Athletics Men's 5000m T44-46
 Bronze Joelle Vogel Athletics Women's 400m T52
 Bronze Eric Guezo
Vincent Mignon
Cycling Men's 200m sprint tandem open
 Bronze Guy Rouchovze
Herve Dechamp
Cycling Men's individual pursuit tandem open
 Bronze Patrick Celia Cycling Mixed omnium LC2
 Bronze Mixed Equestrian Mixed team open
 Bronze Cyril Morel Judo Men's 65kg
 Bronze Eric Censier Judo Men's +95kg
 Bronze Pascal Pinard Swimming Men's 50m backstroke S5
 Bronze Pascal Pinard Swimming Men's 50m butterfly S5
 Bronze Frederic Delpy Swimming Men's 400m freestyle S7
 Bronze Ludivine Loiseau Swimming Women's 200m medley SM6
 Bronze Hadda Guerchouche Swimming Women's 200m medley SM7
 Bronze Bruno Benedetti Table tennis Men's open 1-5
 Bronze Gilles de la Bourdonnaye Table tennis Men's open 6-10
 Bronze Alain Pichon Table tennis Men's singles 9
 Bronze Marie-Claire Odeide-Simian Table tennis Women's open 6-10
 Bronze Martine Thierry
Michelle Sevin
Marie-Claire Odeide-Simian
Table tennis Women's teams 6-10
 Bronze Arthur Bellance
Robert Citerne
Christian Lachaud
Jean Rosier
Wheelchair fencing Men's epée team
 Bronze Pascal Durand Wheelchair fencing Men's foil individual B
 Bronze Pascal Durand Wheelchair fencing Men's sabre individual B
 Bronze Sophie Belgodere-Paralitici Wheelchair fencing Women's epée individual A
 Bronze Patricia Picot Wheelchair fencing Women's foil individual A
 Bronze Oristelle Marx
Arlette Racineux
Wheelchair tennis Women's doubles

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Atlanta 1996 Paralympic Games: France". paralympic.org. Retrieved 2012-08-27.