Kazakhstan at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Kazakhstan at the
2000 Summer Olympics
Flag of Kazakhstan.svg
IOC codeKAZ
NOCNational Olympic Committee of the Republic of Kazakhstan
Websitewww.olympic.kz (in Kazakh)
in Sydney
Competitors130 (86 men and 44 women) in 17 sports
Flag bearer Yermakhan Ibraimov
Medals
Ranked 22nd
Gold
3
Silver
4
Bronze
0
Total
7
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Russian Empire (1900–1912)
 Soviet Union (1952–1988)
 Unified Team (1992)

Kazakhstan competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 130 competitors, 86 men and 44 women, took part in 104 events in 17 sports.[1]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Olga Shishigina Athletics Women's 100 metres hurdles
 Gold Bekzat Sattarkhanov Boxing Men's featherweight
 Gold Yermakhan Ibraimov Boxing Men's light-middleweight
 Silver Mukhtarkhan Dildabekov Boxing Men's super heavyweight
 Silver Bulat Jumadilov Boxing Men's flyweight
 Silver Alexander Vinokourov Cycling Men's road race
 Silver Islam Bairamukov Wrestling Men's freestyle 97 kg

Archery[edit]

The Kazakh archers won five matches in 2000, three more than they had four years earlier. Two archers advanced to the round of 16 and the men's team made it to the quarterfinals.

Men's Individual
Vadim Shikarev Stanislav Zabrodskiy Alexandr Li
1/32 eliminations Defeated Mattias Eriksson
Sweden
158-156 Defeated Essam Sayed
Egypt
166-149 Lost to Masafumi Makiyama
Japan
151-150
1/16 eliminations Defeated Nico Hendrickx
Belgium
154-151 Defeated Niklas Eriksson
Sweden
163-146 - - -
1/8 eliminations Lost to Victor Wunderle
United States
171-166 Lost to Wietse van Alten
Netherlands
166-164 - - -
Women's individual
Yelena Plotnikova
1/32 eliminations Lost to Anna Lecka
Poland
163-149

Men's Team:

  • Shikarev, Zabrodskiy, and Li — quarterfinal, 7th place (1-1)

Athletics[edit]

Men's Competition[edit]

Men's 100 m

  • Round 1 — 10.75 (→ did not advance)

Men's 200 m

  • Round 1 — 20.95 (→ did not advance)

Men's Shot Put

  • Qualifying — 15.90 (→ did not advance)

Men's Triple Jump

  • Qualifying — 16.70 (→ did not advance)
  • Qualifying — 16.20 (→ did not advance)

Men's High Jump

  • Qualifying — 2.24 (→ did not advance)

Men's Pole Vault

  • Qualifying — NM (→ did not advance)

Men's 20 km Walk

  • Final — 1:28:36 (→ 38th place)

Men's 50 km Walk

  • Final — 3:53:30 (→ 15th place)
  • Final — 4:01:11 (→ 25th place)

Women's Competition[edit]

Women's 100 m

  • Round 1 — 11.72 (→ did not advance)

Women's 400 m

  • Round 1 — 53.91 (→ did not advance)

Women's 100 m Hurdles

  • Round 1 — 12.81
  • Round 2 — 12.66
  • Semifinal — 12.71
  • Final — 12.65 (→ Gold Medal)

Women's 400 m Hurdles

  • Round 1 — 56.38
  • Semifinal — 56.22 (→ did not advance)

Women's Shot Put

  • Qualifying — 16.38 (→ did not advance)

Women's Long Jump

  • Qualifying — 6.57 (→ did not advance)
  • Qualifying — 6.24 (→ did not advance)
  • Qualifying — NM (→ did not advance)

Women's Triple Jump

  • Qualifying — 13.50 (→ did not advance)
  • Qualifying — 13.11 (→ did not advance)

Women's High Jump

  • Qualifying — 1.94
  • Final — 1.96 (→ 6th place)

Women's 20 km Walk

  • Final — 1:35:19 (→ 21st place)
  • Final — 1:42:45 (→ 40th place)
  • Final — DNF

Women's Marathon

  • Final — DNF

Women's Heptathlon

  • 100 m Hurdles — 14.71
  • High Jump — 1.75
  • Shot Put — 12.97
  • 200 m — 25.04
  • Long Jump — 5.84
  • Javelin Throw — 43.53
  • 800 m — 02:10.45
  • Points — 5898 (→ 16th place)
  • 100 m Hurdles — 14.26
  • High Jump — 1.84
  • Shot Put — 11.26
  • 200 m — 25.19
  • Long Jump — 5.88
  • Javelin Throw — 32.53
  • 800 m — 02:18.49
  • Points — 5634 (→ 21st place)

Boxing[edit]

Men's Flyweight (– 51 kg)

Men's Featherweight (– 57 kg)

Men's Lightweight (– 60 kg)

Men's Welterweight (– 67 kg)

Men's Light Middleweight (– 71 kg)

Men's Light Heavyweight (– 81 kg)

Men's Super Heavyweight (+ 91 kg)

Canoeing[edit]

Flatwater[edit]

Men's competition[edit]

Men's Kayak Singles 500 m

  • Qualifying Heat — 01:47.253 (→ did not advance)

Men's Kayak Singles 1,000 m

  • Qualifying Heat — 03:42.645
  • Semifinal — 03:47.633 (→ did not advance)

Men's Canoe Singles 500 m

  • Qualifying Heat — 01:55.422
  • Semifinal — 01:54.465 (→ did not advance)

Men's Canoe Singles 1,000 m

  • Qualifying Heat — 04:01.438
  • Semifinal — 04:05.206 (→ did not advance)

Men's Canoe Doubles 500 m

  • Qualifying Heat — 01:45.810
  • Semifinal — 01:45.809
  • Final — 02:01.436 (→ 7th place)

Men's Canoe Doubles 1,000 m

  • Qualifying Heat — 03:53.366
  • Semifinal — 03:48.756 (→ did not advance)

Cycling[edit]

Road Cycling[edit]

Men's Individual Time Trial

  • Final — 0:58:52 (→ 6th place)
  • Final — 1:01:34 (→ 27th place)

Men's Road Race

  • Final — 5:29:17 (Silver medal)
  • Final — 5:30:46 (→ 46th place)
  • Final — 5:30:46 (→ 53rd place)
  • Final — 5:30:46 (→ 57th place)
  • Final — 5:30:46 (→ 73rd place)

Track Cycling[edit]

Men's Individual Pursuit

  • Qualifying — 04:40.410 (→ did not advance)

Men's Point Race

  • Points — 1
  • Laps Down — 2 (→ 20th place)

Diving[edit]

Men's 3 Metre Springboard

  • Preliminary — 307.62 (→ did not advance, 42nd place)

Men's 10 Metre Platform

  • Preliminary — 75.42 (→ did not advance, 42nd place)

Men's 10 Metre Platform

  • Preliminary — 320.13 (→ did not advance, 31st place)

Women's 3 Metre Springboard

  • Preliminary — 234.90 (→ did not advance, 28th place)

Women's 3 Metre Springboard

  • Preliminary — 303.30
  • Semi-final — 217.47 — 520.77
  • Final — 310.86 — 528.33 (→ 9th place)

Women's 10 Metre Platform

  • Preliminary — 284.52
  • Semi-final — 157.15 — 441.69 (→ did not advance, 15th place)

Women's 10 Metre Platform

  • Preliminary — 269.58
  • Semi-final — 162.27 — 458.85
  • Final — 304.53 — 466.80 (→ 9th place)

Fencing[edit]

Five fencers, three men and two women, represented Kazakhstan in 2000.

Men's foil
Men's épée
Men's sabre
Women's foil
Women's épée

Gymnastics[edit]

Judo[edit]

Rowing[edit]

Shooting[edit]

Swimming[edit]

Men's 50 m Freestyle

  • Preliminary Heat — 23.46 (→ did not advance)

Men's 100 m Freestyle

  • Preliminary Heat — 52.57 (→ did not advance)

Men's 200 m Freestyle

  • Preliminary Heat — 1:55.72 (→ did not advance)

Men's 100 m Butterfly

  • Preliminary Heat — 56.14 (→ did not advance)

Men's 100 m Breaststroke

  • Preliminary Heat — 01:05.95 (→ did not advance)

Men's 100 m Backstroke

  • Preliminary Heat — 01:01.02 (→ did not advance)

Men's 200 m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 02:05.45 (→ did not advance)

Men's 400 m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 04:31.89 (→ did not advance)

Men's 4 × 100 m Freestyle

  • Preliminary Heat — 03:28.90 (→ did not advance, 21st place)

Women's 200 m Individual Medley

  • Preliminary Heat — 02:22.72 (→ did not advance)

Synchronized swimming[edit]

Duet

  • Technical Routine — 29.12 Did not compete in free routine

Triathlon[edit]

Men

Athlete Event Swim Bike Run Total Rank
Dmitriy Gaag Individual 18:13.09 59:08.00 31:42.48 1:49:03.57 4
Mikhail Kuznetsov Individual 18:55.09 64:39.20 35:39.21 1:59:13.50 47

Water polo[edit]

Men's Team Competition[edit]

  • Preliminary Round (Group A)
  • Lost to Spain (7-8)
  • Tied with Australia (11-11)
  • Lost to Russia (7-9)
  • Defeated Slovakia (9-5)
  • Lost to Italy (7-13)
  • Classification Round
  • Tied with Greece (6-6)
  • Defeated Slovakia (11-8)
  • Defeated the Netherlands (6-4) → Ninth place
  • Team Roster

Women's Team Competition[edit]

  • Preliminary Round Robin
  • Lost to Australia (2:9)
  • Lost to the Netherlands (6:8)
  • Lost to Canada (3:10)
  • Lost to Russia (6:15)
  • Lost to United States (6:9)
  • Classification Match
  • Lost to Canada (8:9) → Sixth place
  • Team Roster

Weightlifting[edit]

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Dmitry Lomakin – 62 kg 125 130 132.5 150 155 155 282.5 13
Anatoly Khrapaty – 105 kg 177.5 177.5 177.5 DNF


Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
1 2 3 1 2 3
Tatyana Khromova – 75 kg 105.0 110.0 112.5 132.5 132.5 132.5 DNF

Wrestling[edit]

Notes[edit]

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site

References[edit]

  1. ^ "Kazakhstan at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 8 March 2012.