List of MPs elected in the British general election, 1708

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

MPs elected in the British general election, 1708

2nd Parliament (1708)
3rd Parliament (1710)
4th Parliament (1713)

The reference, in the constituency section of the table, to the numbers of seats in a constituency has no relevance except to make clear how many members were elected in a particular constituency. The candidates returned in contested elections are listed in the descending order of the number of votes received. Where vote totals are unknown, the MPs received the same number of votes or were returned unopposed the order is that given by Hayton et al.

Peers of Ireland are differentiated from the holders of courtesy titles by including the succession number to the peerage, i.e. The 1st Earl of Upper Ossory is an Irish peer and Viscount Dupplin is the holder of a courtesy title.

Elections took place in May, 1708


Table of contents:

A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z By-elections Changes

A[edit]

Aberdeen Burghs (seat 1/1) John Gordon
Aberdeenshire (seat 1/1) Lord Haddo Tory
Abingdon (seat 1/1) Sir Simon Harcourt Tory; overturned on petition 20 January 1709. Replaced by William Hucks
Aldborough (seat 1/2) Robert Monckton
Aldborough (seat 2/2) William Jessop
Aldeburgh (seat 1/2) Henry Johnson
Aldeburgh (seat 2/2) William Johnson
Amersham (seat 1/2) Francis Duncombe
Amersham (seat 2/2) Sir Samuel Garrard, Bt
Andover (seat 1/2) John Smith
Andover (seat 2/2) William Guidott
Anglesey (seat 1/1) The 4th Viscount Bulkeley
Anstruther Easter Burghs (seat 1/1) Sir John Anstruther, Bt
Appleby (seat 1/2) Edward Duncombe
Appleby (seat 2/2) Nicholas Lechmere
Argyllshire (seat 1/1) James Campbell
Arundel (seat 1/2) Sir Henry Peachey, Bt Whig; chose to sit for Middlesex. Replaced by Viscount Lumley, Dec 1708
Arundel (seat 2/2) The 2nd Viscount Shannon Whig
Ashburton (seat 1/2) Roger Tuckfield
Ashburton (seat 2/2) Robert Balle
Aylesbury (seat 1/2) Sir John Wittewronge, Bt
Aylesbury (seat 2/2) Simon Mayne
Ayr Burghs (seat 1/1) James Campbell
Ayrshire (seat 1/1) Francis Montgomerie

B[edit]

Banbury (seat 1/1) Hon. Charles North
Banffshire (seat 1/1) Alexander Abercromby
Barnstaple (seat 1/2) Richard Acland
Barnstaple (seat 2/2) Nicholas Hooper
Bath (seat 1/2) William Blathwayt
Bath (seat 2/2) Samuel Trotman
Beaumaris (seat 1/1) Hon. Henry Bertie
Bedford (seat 1/2) William Farrer
Bedford (seat 2/2) William Hillersden
Bedfordshire (seat 1/2) Lord Edward Russell
Bedfordshire (seat 2/2) Sir William Gostwick, Bt
Bere Alston (seat 1/2) Spencer Cowper
Bere Alston (seat 2/2) Peter King
Berkshire (seat 1/2) Sir John Stonhouse, Bt
Berkshire (seat 2/2) Richard Neville
Berwickshire (seat 1/1) George Baillie
Berwick-upon-Tweed (seat 1/2) Samuel Ogle
Berwick-upon-Tweed (seat 2/2) Jonathan Hutchinson
Beverley (seat 1/2) Sir Charles Hotham, Bt
Beverley (seat 2/2) Sir Michael Warton
Bewdley (seat 1/1) Hon. Henry Herbert
Bishop's Castle (seat 1/2) Richard Harnage
Bishop's Castle (seat 2/2) Charles Mason
Bletchingley (seat 1/2) Thomas Onslow
Bletchingley (seat 2/2) George Evelyn
Bodmin (seat 1/2) Russell Robartes
Bodmin (seat 2/2) John Trevanion
Boroughbridge (seat 1/2) Sir Brian Stapylton, Bt
Boroughbridge (seat 2/2) Craven Peyton
Bossiney (seat 1/2) Samuel Travers
Bossiney (seat 2/2) Francis Foote
Boston (seat 1/2) Hon. Peregrine Bertie
Boston (seat 2/2) Richard Wynn
Brackley (seat 1/2) Hon. Charles Egerton
Brackley (seat 2/2) Hon. William Egerton
Bramber (seat 1/2) The 1st Viscount Windsor overturned on petition, Jan 1709. Replaced by William Hale
Bramber (seat 2/2) William Shippen overturned on petition, Jan 1709. Replaced by Sir Cleave More, Bt
Brecon (seat 1/1) Sir Jeffrey Jeffreys
Breconshire (seat 1/1) Sir Edward Williams
Bridgnorth (seat 1/2) William Whitmore
Bridgnorth (seat 2/2) Sir Humphrey Brigges, Bt
Bridgwater (seat 1/2) George Dodington
Bridgwater (seat 2/2) George Balch
Bridport (seat 1/2) Thomas Strangways
Bridport (seat 2/2) William Coventry
Bristol (seat 1/2) Robert Yate
Bristol (seat 2/2) Sir William Daines
Buckingham (seat 1/2) Sir Richard Temple, Bt
Buckingham (seat 2/2) Alexander Denton
Buckinghamshire (seat 1/2) Sir Edmund Denton, Bt
Buckinghamshire (seat 2/2) Richard Hampden
Bury St Edmunds (seat 1/2) Sir Thomas Felton, Bt
Bury St Edmunds (seat 2/2) Aubrey Porter
Buteshire (seat 1/1) Dugald Stewart

C[edit]

Caernarvon Boroughs (seat 1/1) William Griffith
Caernarvonshire (seat 1/1) Sir John Wynn, Bt
Caithness (seat 0/0) unrepresented in this Parliament ...
Callington (seat 1/2) Sir William Coryton, Bt
Callington (seat 2/2) Samuel Rolle
Calne (seat 1/2) Edward Bayntun
Calne (seat 2/2) George Duckett
Cambridge (seat 1/2) John Hynde Cotton
Cambridge (seat 2/2) Samuel Shepheard Election voided 9 February 1710.
Cambridgeshire (seat 1/2) Sir Rushout Cullen, Bt
Cambridgeshire (seat 2/2) John Bromley
Cambridge University (seat 1/2) Hon. Arthur Annesley
Cambridge University (seat 2/2) Hon. Dixie Windsor
Camelford (seat 1/2) Richard Munden
Camelford (seat 2/2) John Manley
Canterbury (seat 1/2) Hon. Edward Watson
Canterbury (seat 2/2) Thomas D'Aeth
Cardiff Boroughs (seat 1/1) Sir John Aubrey, Bt
Cardigan Boroughs (seat 1/1) Lewis Pryse chose to sit for Cardiganshire. Replaced by Simon Harcourt, Feb 1710
Cardiganshire (seat 1/1) Lewis Pryse
Carlisle (seat 1/2) Sir James Montagu
Carlisle (seat 2/2) Thomas Stanwix
Carmarthen (seat 1/1) Richard Vaughan
Carmarthenshire (seat 1/1) Griffith Rice
Castle Rising (seat 1/2) Hon. William Feilding
Castle Rising (seat 2/2) Horatio Walpole
Cheshire (seat 1/2) Hon. Langham Booth
Cheshire (seat 2/2) John Offley-Crewe
Chester (seat 1/2) Sir Henry Bunbury, Bt
Chester (seat 2/2) Peter Shakerley
Chichester (seat 1/2) Sir Richard Farington, Bt
Chichester (seat 2/2) Thomas Carr
Chippenham (seat 1/2) Sir James Long, Bt
Chippenham (seat 2/2) James Montagu
Chipping Wycombe (seat 1/2) Charles Godfrey
Chipping Wycombe (seat 2/2) Fleetwood Dormer
Christchurch (seat 1/2) Francis Gwyn
Christchurch (seat 2/2) William Ettrick
Cirencester (seat 1/2) Allen Bathurst Election voided December 10, 1709
Cirencester (seat 2/2) Charles Coxe Election voided December 10, 1709
Clackmannanshire (seat 1/1) William Dalrymple
Clitheroe (seat 1/2) Edward Harvey
Clitheroe (seat 2/2) Christopher Parker
Cockermouth (seat 1/2) James Stanhope
Cockermouth (seat 2/2) Hon. Albemarle Bertie
Colchester (seat 1/2) Sir Isaac Rebow
Colchester (seat 2/2) Sir Thomas Webster, Bt
Corfe Castle (seat 1/2) John Bankes
Corfe Castle (seat 2/2) Richard Fownes
Cornwall (seat 1/2) James Buller
Cornwall (seat 2/2) Hugh Boscawen
Coventry (seat 1/2) Sir Orlando Bridgeman, Bt
Coventry (seat 2/2) Edward Hopkins
Cricklade (seat 1/2) Edmund Dunch
Cricklade (seat 2/2) James Vernon
Cromartyshire (seat 0/0) unrepresented in this Parliament ...
Cumberland (seat 1/2) James Lowther
Cumberland (seat 2/2) Gilfrid Lawson

D[edit]

Dartmouth (seat 1/2) Nathaniel Herne
Dartmouth (seat 2/2) Frederick Herne
Denbigh Boroughs (seat 1/1) Sir William Williams, Bt
Denbighshire (seat 1/1) Sir Richard Myddelton, Bt
Derby (seat 1/2) Lord James Cavendish
Derby (seat 2/2) Sir Thomas Parker
Derbyshire (seat 1/2) Thomas Coke
Derbyshire (seat 2/2) John Curzon
Devizes (seat 1/2) Josiah Diston
Devizes (seat 2/2) Paul Methuen
Devon (seat 1/2) Sir William Courtenay, Bt
Devon (seat 2/2) Robert Rolle
Dorchester (seat 1/2) John Churchill
Dorchester (seat 2/2) Awnsham Churchill
Dorset (seat 1/2) Thomas Strangways
Dorset (seat 2/2) Thomas Chafin
Dover (seat 1/2) Matthew Aylmer
Dover (seat 2/2) Philip Papillon
Downton (seat 1/2) Sir Charles Duncombe
Downton (seat 2/2) John Eyre
Droitwich (seat 1/2) Edward Foley
Droitwich (seat 2/2) Edward Winnington
Dumfries Burghs (seat 1/1) William Johnstone
Dumfriesshire (seat 1/1) Lord Johnstone Deemed ineligible as the eldest son of a Scottish peer. Replaced by Sir William Grierson, Bt
Dunbartonshire (seat 1/1) John Campbell
Dunwich (seat 1/2) Sir Charles Blois, Bt Election overturned on petition, Feb 1709. Replaced by Sir Richard Allin, Bt
Dunwich (seat 2/2) Robert Kemp Election overturned on petition, Feb 1709. Replaced by Daniel Harvey
Durham (City of) (seat 1/2) Thomas Conyers
Durham (City of) (seat 2/2) James Nicolson
Durham (County) (seat 1/2) Hon. William Vane
Durham (County) (seat 2/2) Sir Robert Eden, Bt
Dysart Burghs (seat 1/1) Hon. John Sinclair Deemed ineligible as the eldest son of a Scottish peer. By-election held.

E[edit]

East Grinstead (seat 1/2) Hon. Richard Lumley
East Grinstead (seat 2/2) Henry Campion
East Looe (seat 1/2) Sir Henry Seymour
East Looe (seat 2/2) Harry Trelawny
East Retford (seat 1/2) Thomas White
East Retford (seat 2/2) William Levinz
Edinburgh (seat 1/1) Sir Samuel MacClellan
Edinburghshire (seat 1/1) George Lockhart
Elgin Burghs (seat 1/1) Hon. Patrick Ogilvy
Elginshire (seat 1/1) Robert Urquhart
Essex (seat 1/2) Sir Francis Masham
Essex (seat 2/2) Thomas Middleton
Evesham (seat 1/2) Sir Edward Goodere
Evesham (seat 2/2) John Rudge
Exeter (seat 1/2) Nicholas Wood
Exeter (seat 2/2) John Harris
Eye (seat 1/2) Hon. Spencer Compton
Eye (seat 2/2) Sir Joseph Jekyll

F[edit]

Fife (seat 1/1) Patrick Moncreiff
Flint Boroughs (seat 1/1) Sir John Conway
Flintshire (seat 1/1) Sir Roger Mostyn
Forfarshire (seat 1/1) John Carnegie
Fowey (seat 1/2) George Granville
Fowey (seat 2/2) Henry Vincent

G[edit]

Gatton (seat 1/2) Sir George Newland
Gatton (seat 2/2) Paul Docminique
Glamorganshire (seat 1/1) Sir Thomas Mansel
Glasgow Burghs (seat 1/1) Robert Rodger
Gloucester (seat 1/2) William Cooke
Gloucester (seat 2/2) Thomas Webb
Gloucestershire (seat 1/2) Matthew Ducie Moreton
Gloucestershire (seat 2/2) Sir John Guise
Grampound (seat 1/2) James Craggs
Grampound (seat 2/2) Thomas Scawen
Grantham (seat 1/2) Marquess of Granby
Grantham (seat 2/2) Sir William Ellys
Great Bedwyn (seat 1/2) Lord Bruce
Great Bedwyn (seat 2/2) Sir Samuel Sambrooke
Great Grimsby (seat 1/2) Arthur Moore
Great Grimsby (seat 2/2) William Cotesworth
Great Marlow (seat 1/2) Sir James Etheridge
Great Marlow (seat 2/2) James Chase
Great Yarmouth (seat 1/2) Richard Ferrier
Great Yarmouth (seat 2/2) Hon. Roger Townshend
Guildford (seat 1/2) Denzil Onslow
Guildford (seat 2/2) Morgan Randyll

H[edit]

Haddington Burghs (seat 1/1) Hon. Sir David Dalrymple
Haddingtonshire (seat 1/1) John Cockburn
Hampshire (seat 1/2) Marquess of Winchester
Hampshire (seat 2/2) Viscount Woodstock
Harwich (seat 1/2) Sir John Leake Chose to sit for Rochester. Election later declared void. By-election held.
Harwich (seat 2/2) Thomas Frankland
Haslemere (seat 1/2) Thomas Onslow
Haslemere (seat 2/2) Theophilus Oglethorpe
Hastings (seat 1/2) John Pulteney
Hastings (seat 2/2) Hon. William Ashburnham
Haverfordwest (seat 1/1) John Laugharne
Hedon (seat 1/2) William Pulteney
Hedon (seat 2/2) Hugh Cholmley
Helston (seat 1/2) Viscount Rialton chose to sit for Oxfordshire. Replaced by Sir John Evelyn, Bt, Dec 1708
Helston (seat 2/2) Sidney Godolphin
Hereford (seat 1/2) Hon. James Brydges
Hereford (seat 2/2) Thomas Foley
Herefordshire (seat 1/2) The 3rd Viscount Scudamore
Herefordshire (seat 2/2) John Prise
Hertford (seat 1/2) Sir Thomas Clarke
Hertford (seat 2/2) William Monson
Hertfordshire (seat 1/2) Ralph Freman
Hertfordshire (seat 2/2) Thomas Halsey
Heytesbury (seat 1/2) Edward Ashe
Heytesbury (seat 2/2) William Ashe
Higham Ferrers (seat 1/1) Hon. Thomas Watson-Wentworth
Hindon (seat 1/2) Sir James Howe
Hindon (seat 2/2) Edmund Lambert
Honiton (seat 1/2) Sir William Drake
Honiton (seat 2/2) Sir Walter Yonge
Horsham (seat 1/2) Charles Eversfield
Horsham (seat 2/2) John Wicker
Huntingdon (seat 1/2) Edward Wortley Montagu
Huntingdon (seat 2/2) Francis Page
Huntingdonshire (seat 1/2) John Proby
Huntingdonshire (seat 2/2) John Pocklington
Hythe (seat 1/2) Hon. John Fane
Hythe (seat 2/2) John Boteler

I[edit]

Ilchester (seat 1/2) Edward Phelips
Ilchester (seat 2/2) James Johnston
Inverness Burghs (seat 1/1) Alexander Duff
Inverness-shire (seat 1/1) Alexander Grant
Ipswich (seat 1/2) William Churchill
Ipswich (seat 2/2) Sir William Barker

K[edit]

Kent (seat 1/2) Sir Thomas Palmer
Kent (seat 2/2) Sir Stephen Lennard
Kincardineshire (seat 1/1) Sir David Ramsay
King's Lynn (seat 1/2) Sir Charles Turner
King's Lynn (seat 2/2) Robert Walpole
Kingston-upon-Hull (seat 1/2) Sir William St Quintin
Kingston-upon-Hull (seat 2/2) William Maister
Kinross-shire (seat 0/0) unrepresented in this Parliament ...
Kirkcudbright Stewartry (seat 1/1) John Stewart
Knaresborough (seat 1/2) Christopher Stockdale
Knaresborough (seat 2/2) Robert Byerley

L[edit]

Lanarkshire (seat 1/1) Lord Archibald Hamilton
Lancashire (seat 1/2) Hon. Charles Zedenno Stanley
Lancashire (seat 2/2) Richard Shuttleworth
Lancaster (seat 1/2) Robert Heysham
Lancaster (seat 2/2) William Heysham
Launceston (seat 1/2) Lord Hyde
Launceston (seat 2/2) William Cary
Leicester (seat 1/2) Sir George Beaumont
Leicester (seat 2/2) James Winstanley
Leicestershire (seat 1/2) Geoffrey Palmer
Leicestershire (seat 2/2) Sir Gilbert Pickering
Leominster (seat 1/2) The 1st Lord Coningsby
Leominster (seat 2/2) Edward Harley
Lewes (seat 1/2) Peter Gott chose to sit for Sussex. Replaced by Samuel Gott, Dec 1708
Lewes (seat 2/2) Thomas Pelham
Lichfield (seat 1/2) John Cotes
Lichfield (seat 2/2) Sir Michael Biddulph
Lincoln (seat 1/2) Sir Thomas Meres
Lincoln (seat 2/2) Thomas Lister
Lincolnshire (seat 1/2) Lord Willoughby d'Eresby
Lincolnshire (seat 2/2) George Whichcot
Linlithgow Burghs (seat 1/1) Hon. George Douglas
Linlithgowshire (seat 1/1) Lord Johnstone
Liskeard (seat 1/2) William Bridges
Liskeard (seat 2/2) John Dolben
Liverpool (seat 1/2) Sir Thomas Johnson
Liverpool (seat 2/2) Richard Norris
London (City of) (seat 1/4) Sir William Withers
London (City of) (seat 2/4) Sir William Ashurst
London (City of) (seat 3/4) Sir Gilbert Heathcote
London (City of) (seat 4/4) John Ward
Lostwithiel (seat 1/2) Joseph Addison overturned on petition, Dec 1709. Replaced by Francis Robartes
Lostwithiel (seat 2/2) James Kendall overturned on petition, Dec 1709. Repaced by Russell Robartes
Ludgershall (seat 1/2) Hon. Robert Bruce
Ludgershall (seat 2/2) John Richmond Webb
Ludlow (seat 1/2) Sir Thomas Powys
Ludlow (seat 2/2) Acton Baldwyn
Lyme Regis (seat 1/2) John Burridge
Lyme Regis (seat 2/2) Thomas Freke
Lymington (seat 1/2) Paul Burrard
Lymington (seat 2/2) Richard Chaundler

M[edit]

Maidstone (seat 1/2) Sir Thomas Culpeper
Maidstone (seat 2/2) Sir Robert Marsham
Maldon (seat 1/2) Sir Richard Child
Maldon (seat 2/2) Thomas Richmond Whig
Malmesbury (seat 1/2) Hon. Henry Mordaunt
Malmesbury (seat 2/2) Thomas Farrington
Malton (seat 1/2) William Palmes
Malton (seat 2/2) William Strickland
Marlborough (seat 1/2) Earl of Hertford Chose to sit for Northumberland. Replaced by Edward Ernle, Bt, Dec 1708
Marlborough (seat 2/2) Hon. James Bruce
Merionethshire (seat 1/1) Richard Vaughan
Middlesex (seat 1/2) Sir John Wolstenholme
Middlesex (seat 2/2) Scorie Barker
Midhurst (seat 1/2) Lawrence Alcock
Midhurst (seat 2/2) Robert Orme election voided on petition. Replaced by Thomas Meredyth, Mar 1709
Milborne Port (seat 1/2) Sir Thomas Travell
Milborne Port (seat 2/2) Thomas Medlycott
Minehead (seat 1/2) Sir John Trevelyan
Minehead (seat 2/2) Sir Jacob Bancks
Mitchell (seat 1/2) Hugh Fortescue
Mitchell (seat 2/2) Sir William Hodges
Monmouth Boroughs (seat 1/1) Clayton Milborne
Monmouthshire (seat 1/2) John Morgan
Monmouthshire (seat 2/2) The 1st Viscount Windsor
Montgomery (seat 1/1) John Pugh
Montgomeryshire (seat 1/1) Edward Vaughan
Morpeth (seat 1/2) Sir Richard Sandford
Morpeth (seat 2/2) Sir John Bennett

N[edit]

Nairnshire (seat 1/1) Hugh Rose
Newark (seat 1/2) Richard Sutton
Newark (seat 2/2) Hon. James Saunderson
Newcastle-under-Lyme (seat 1/2) Sir Thomas Bellot
Newcastle-under-Lyme (seat 2/2) Rowland Cotton
Newcastle-upon-Tyne (seat 1/2) William Carr
Newcastle-upon-Tyne (seat 2/2) Sir Henry Liddell
Newport (Cornwall) (seat 1/2) Sir Nicholas Morice
Newport (Cornwall) (seat 2/2) Sir William Pole
Newport (Isle of Wight) (seat 1/2) Sir Tristram Dillington
Newport (Isle of Wight) (seat 2/2) William Stephens
New Radnor Boroughs (seat 1/1) Robert Harley
New Romney (seat 1/2) John Brewer
New Romney (seat 2/2) Walter Whitfield
New Shoreham (seat 1/2) Anthony Hammond Deemed ineligible to sit. Replaced by Sir Gregory Page, Bt, Dec 1708
New Shoreham (seat 2/2) Richard Lloyd
Newton (Lancashire) (seat 1/2) Thomas Legh
Newton (Lancashire) (seat 2/2) John Ward
Newtown (Isle of Wight) (seat 1/2) Sir James Worsley
Newtown (Isle of Wight) (seat 2/2) Henry Worsley
New Windsor (seat 1/2) The 4th Viscount Fitzhardinge
New Windsor (seat 2/2) Richard Topham
New Woodstock (seat 1/2) Sir Thomas Wheate
New Woodstock (seat 2/2) William Cadogan
Norfolk (seat 1/2) Sir John Holland
Norfolk (seat 2/2) Ashe Windham
Northallerton (seat 1/2) Sir William Hustler
Northallerton (seat 2/2) Roger Gale
Northampton (seat 1/2) George Montagu
Northampton (seat 2/2) Francis Arundell
Northamptonshire (seat 1/2) Sir Justinian Isham
Northamptonshire (seat 2/2) Thomas Cartwright
Northumberland (seat 1/2) Earl of Hertford
Northumberland (seat 2/2) Thomas Forster Tory
Norwich (seat 1/2) Waller Bacon
Norwich (seat 2/2) John Chambers
Nottingham (seat 1/2) John Plumptre
Nottingham (seat 2/2) Roby Sherwin
Nottinghamshire (seat 1/2) Sir Thomas Willoughby
Nottinghamshire (seat 2/2) John Thornhagh

O[edit]

Okehampton (seat 1/2) John Dibble
Okehampton (seat 2/2) William Harris
Old Sarum (seat 1/2) William Harvey
Old Sarum (seat 2/2) Robert Pitt
Orford (seat 1/2) Clement Corrance
Orford (seat 2/2) Sir Edward Turnour Overturned on petition. Replaced by William Thompson, Jan 1709
Orkney and Shetland (seat 1/1) Sir Alexander Douglas
Oxford (seat 1/2) Sir John Walter
Oxford (seat 2/2) Thomas Rowney
Oxfordshire (seat 1/2) Viscount Rialton
Oxfordshire (seat 2/2) Sir Robert Jenkinson
Oxford University (seat 1/2) Sir William Whitelock
Oxford University (seat 2/2) Wiliam Bromley

P[edit]

Peeblesshire (seat 1/1) William Morison
Pembroke Boroughs (seat 1/1) Sir Arthur Owen
Pembrokeshire (seat 1/1) Wirriot Owen
Penryn (seat 1/2) James Vernon
Penryn (seat 2/2) Samuel Trefusis
Perth Burghs (seat 1/1) Joseph Austin
Perthshire (seat 1/1) Dougal Stewart
Peterborough (seat 1/2) Hon. Sidney Wortley Montagu
Peterborough (seat 2/2) Sir Gilbert Dolben
Petersfield (seat 1/2) Leonard Bilson
Petersfield (seat 2/2) Norton Powlett
Plymouth (seat 1/2) Charles Trelawny
Plymouth (seat 2/2) Sir George Byng
Plympton Erle (seat 1/2) Richard Edgcumbe
Plympton Erle (seat 2/2) George Treby
Pontefract (seat 1/2) Sir John Bland
Pontefract (seat 2/2) William Lowther
Poole (seat 1/2) William Lewen
Poole (seat 2/2) Thomas Ridge
Portsmouth (seat 1/2) George Churchill
Portsmouth (seat 2/2) Thomas Erle
Preston (seat 1/2) Henry Fleetwood
Preston (seat 2/2) Arthur Maynwaring

Q[edit]

Queenborough (seat 1/2) Henry Withers
Queenborough (seat 2/2) Sir John Jennings

R[edit]

Radnorshire (seat 1/1) Thomas Harley
Reading (seat 1/2) Owen Buckingham
Reading (seat 2/2) Anthony Blagrave
Reigate (seat 1/2) James Cocks
Reigate (seat 2/2) Sir John Parsons
Renfrewshire (seat 1/1) Sir John Shaw
Richmond (Yorkshire) (seat 1/2) Thomas Yorke
Richmond (Yorkshire) (seat 2/2) Hon. Harry Mordaunt
Ripon (seat 1/2) John Aislabie
Ripon (seat 2/2) John Sharp
Rochester (seat 1/2) Sir Stafford Fairborne
Rochester (seat 2/2) Sir John Leake
Ross-shire (seat 1/1) Hugh Rose
Roxburghshire (seat 1/1) Sir Gilbert Eliott
Rutland (seat 1/2) Philip Sherard
Rutland (seat 2/2) Richard Halford
Rye (seat 1/2) Phillips Gybbon
Rye (seat 2/2) Sir John Norris

S[edit]

St Albans (seat 1/2) John Gape
St Albans (seat 2/2) Joshua Lomax
St Germans (seat 1/2) Edward Eliot
St Germans (seat 2/2) Francis Scobell
St Ives (seat 1/2) John Praed
St Ives (seat 2/2) John Borlase
St Mawes (seat 1/2) Francis Godfrey
St Mawes (seat 2/2) John Tredenham
Salisbury (seat 1/2) Robert Eyre
Salisbury (seat 2/2) Charles Fox
Saltash (seat 1/2) James Buller
Saltash (seat 2/2) Alexander Pendarves
Sandwich (seat 1/2) Sir Henry Furnese
Sandwich (seat 2/2) Josiah Burchett
Scarborough (seat 1/2) William Thompson
Scarborough (seat 2/2) John Hungerford
Seaford (seat 1/2) William Lowndes
Seaford (seat 2/2) George Naylor
Selkirkshire (seat 1/1) John Pringle
Shaftesbury (seat 1/2) Sir John Cropley
Shaftesbury (seat 2/2) Edward Nicholas
Shrewsbury (seat 1/2) John Kynaston Overturned on petition. Replaced by Sir Edward Leighton, Bt, Dec 1709
Shrewsbury (seat 2/2) Richard Mytton Overturned on petition. Not replaced.
Shropshire (seat 1/2) Sir Robert Corbet
Shropshire (seat 2/2) Hon. Henry Newport
Somerset (seat 1/2) Henry Seymour Portman
Somerset (seat 2/2) John Prowse
Southampton (seat 1/2) Viscount Woodstock Chose to sit for Hampshire. Replaced by Simeon Stuart
Southampton (seat 2/2) Adam de Cardonnel
Southwark (seat 1/2) Charles Cox
Southwark (seat 2/2) John Cholmley
Stafford (seat 1/2) Thomas Foley
Stafford (seat 2/2) Walter Chetwynd
Staffordshire (seat 1/2) Hon. Henry Paget
Staffordshire (seat 2/2) John Wrottesley
Stamford (seat 1/2) Hon. Charles Cecil
Stamford (seat 2/2) Hon. Charles Bertie
Steyning (seat 1/2) Robert Fagge
Steyning (seat 2/2) Viscount Tunbridge
Stirling Burghs (seat 1/1) John Erskine
Stirlingshire (seat 1/1) Henry Cunningham
Stockbridge (seat 1/2) Sir John Hawles
Stockbridge (seat 2/2) Sir Edward Laurence
Sudbury (seat 1/2) Philip Skippon
Sudbury (seat 2/2) Sir Hervey Elwes
Suffolk (seat 1/2) Sir Thomas Hanmer
Suffolk (seat 2/2) Sir Robert Davers
Surrey (seat 1/2) Sir Richard Onslow
Surrey (seat 2/2) Sir William Scawen
Sussex (seat 1/2) Sir Henry Peachey
Sussex (seat 2/2) Peter Gott
Sutherland (seat 1/1) Sir William Gordon

T[edit]

Tain Burghs (seat 1/1) Lord Strathnaver Deemed ineligible as the eldest son of a Scotch peer. By-election held.
Tamworth (seat 1/2) Joseph Girdler
Tamworth (seat 2/2) Richard Swinfen
Taunton (seat 1/2) Sir Francis Warre
Taunton (seat 2/2) Edward Clarke
Tavistock (seat 1/2) Sir John Cope
Tavistock (seat 2/2) Henry Manaton
Tewkesbury (seat 1/2) Richard Dowdeswell
Tewkesbury (seat 2/2) Henry Ireton
Thetford (seat 1/2) Robert Baylis
Thetford (seat 2/2) Thomas de Grey
Thirsk (seat 1/2) Sir Thomas Frankland
Thirsk (seat 2/2) Sir Godfrey Copley
Tiverton (seat 1/2) Thomas Bere
Tiverton (seat 2/2) Richard Mervin
Totnes (seat 1/2) Sir Edward Seymour
Totnes (seat 2/2) George Courtenay
Tregony (seat 1/2) Anthony Nicoll
Tregony (seat 2/2) Thomas Herne
Truro (seat 1/2) Hon. James Brydges Chose to sit for Hereford. Replaced by Robert Furnese, Dec 1708
Truro (seat 2/2) Henry Vincent

W[edit]

Wallingford (seat 1/2) William Jennens
Wallingford (seat 2/2) Grey Neville
Wareham (seat 1/2) Thomas Erle
Wareham (seat 2/2) George Pitt
Warwick (seat 1/2) Hon. Francis Greville
Warwick (seat 2/2) Hon. Dodington Greville
Warwickshire (seat 1/2) Sir John Mordaunt
Warwickshire (seat 2/2) Andrew Archer
Wells (seat 1/2) Edward Colston
Wells (seat 2/2) William Coward
Wendover (seat 1/2) Thomas Ellys
Wendover (seat 2/2) Sir Roger Hill
Wenlock (seat 1/2) Sir William Forester
Wenlock (seat 2/2) Thomas Weld
Weobley (seat 1/2) John Birch
Weobley (seat 2/2) Hon. Henry Thynne Chose to sit for Weymouth and Melcombe Regis. Replaced by Henry Gorges, Dec 1708
Westbury (seat 1/2) Hon. Henry Bertie
Westbury (seat 2/2) Francis Annesley
West Looe (seat 1/2) Sir Charles Hedges
West Looe (seat 2/2) John Conyers
Westminster (seat 1/2) Hon. Henry Boyle
Westminster (seat 2/2) Thomas Medlycott
Westmorland (seat 1/2) Daniel Wilson
Westmorland (seat 2/2) James Grahme
Weymouth and Melcombe Regis (seat 1/4) Hon. Henry Thynne
Weymouth and Melcombe Regis (seat 2/4) Charles Churchill
Weymouth and Melcombe Regis (seat 3/4) Hon. Maurice Ashley
Weymouth and Melcombe Regis (seat 4/4) Anthony Henley
Whitchurch (seat 1/2) Frederick Tylney Election voided on petition. Replaced by Richard Wollaston, Dec 1708
Whitchurch (seat 2/2) Thomas Lewis Election voided on petition. Replaced by George William Brydges, Dec 1708
Wigan (seat 1/2) Sir Roger Bradshaigh
Wigan (seat 2/2) Henry Bradshaigh
Wigtown Burghs (seat 1/1) George Lockhart Chose to sit for Edinburghshire. Replaced by William Cochrane, Dec 1708
Wigtownshire (seat 1/1) Hon. John Stewart
Wilton (seat 1/2) Sir Lambert Blackwell
Wilton (seat 2/2) Charles Mompesson
Wiltshire (seat 1/2) Sir Richard Grobham Howe
Wiltshire (seat 2/2) Robert Hyde
Winchelsea (seat 1/2) George Dodington Chose to sit for Bridgwater. Replaced by Robert Bristow
Winchelsea (seat 2/2) Sir Francis Dashwood
Winchester (seat 1/2) Lord William Powlett
Winchester (seat 2/2) George Rodney Brydges
Wootton Bassett (seat 1/2) Francis Popham
Wootton Bassett (seat 2/2) Hon. Robert Cecil
Worcester (seat 1/2) Thomas Wylde
Worcester (seat 2/2) Samuel Swift
Worcestershire (seat 1/2) Sir John Pakington
Worcestershire (seat 2/2) Sir Thomas Winford

Y[edit]

Yarmouth (Isle of Wight) (seat 1/2) Henry Holmes
Yarmouth (Isle of Wight) (seat 2/2) Anthony Morgan
York (seat 1/2) Sir William Robinson
York (seat 2/2) Robert Benson
Yorkshire (seat 1/2) The 2nd Viscount Downe
Yorkshire (seat 2/2) Sir William Strickland

By-elections[edit]

See also[edit]

References[edit]

  • The House of Commons 1690–1715, eds. D. Hayton, E. Cruickshanks, and S. Handley (2002)

External links[edit]