List of United Progressive Alliance candidates in the Indian general election, 2014

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Seat-sharing arrangement of the INC-led UPA for the 2014 Indian general election.
  •   Indian National Congress (National Party)
  •   Nationalist Congress Party (Maharashtra, Gujarat and Bihar)
  •   Rashtriya Janata Dal (Bihar and Jharkhand)
  •   Rashtriya Lok Dal (Uttar Pradesh)
  •   National Conference (Jammu and Kashmir)
  •   Jharkhand Mukti Morcha (Jharkhand)
  •   Mahan Dal (Uttar Pradesh)
  •   Indian Union Muslim League (Kerala)
  •   Socialist Janata (Democratic) (Kerala)
  •   Kerala Congress (M) (Kerala)
  •   Revolutionary Socialist Party (Kerala)
  •   None

UPA Alliance[edit]

For the Indian general election, 2014, the UPA's is an alliance led by Indian National Congress with following parties:

Constituents of United Progressive Alliance (Pre-poll Alliance)
# Party Alliance in states Seats sharing References
1 Indian National Congress All States and UT 464
[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12]
2 Rashtriya Janata Dal Bihar, Jharkhand 28 [2][3]
3 Nationalist Congress Party Bihar, Goa, Gujarat, Maharashtra 23 [2][4][5][6]
4 Rashtriya Lok Dal Uttar Pradesh 8 [7]
5 Jharkhand Mukti Morcha Jharkhand 4 [3][8]
6 Jammu & Kashmir National Conference Jammu & Kashmir 3 [9]
7 Mahan Dal Uttar Pradesh 3 [7]
8 Indian Union Muslim League Kerala 2 [10]
9 Socialist Janata (Democratic) Kerala 1 [10]
10 Kerala Congress (M) Kerala 1 [10]
11 Revolutionary Socialist Party Kerala 1 [10]
12 Bodoland People's Front Assam 1 [11]
13 Communist Party of India Telangana, Andhra Pradesh 1 [12]
Total UPA Candidates 540

UPA Candidates[edit]

For the Indian general election, 2014, the UPA's candidates for the Lok Sabha constituencies are as follows:

Constituencies by State[edit]

Source : All India Congress Committee[1][13][14][15][16][17][18][19][20] Nationalist Congress Party[21] Rashtriya Janata Dal[22] Jammu & Kashmir National Conference[23] Jharkhand Mukti Morcha[24] Rashtriya Lok Dal[25] Mahan Dal Communist Party of India[12]

Andhra Pradesh (42)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][12] Party Result
1 Adilabad ST Naresh Jadhav Indian National Congress Lost
2 Peddapalli SC G. Vivekanand Indian National Congress Lost
3 Karimnagar None Ponnam Prabhakar Goud Indian National Congress Lost
4 Nizamabad None Madhu Goud Yaskhi Indian National Congress Lost
5 Zahirabad None Suresh Shetkar Indian National Congress Lost
6 Medak None P. Shravan Kumar Reddy Indian National Congress Lost
7 Malkajgiri None Sarve Satyanarayana Indian National Congress Lost
8 Secunderabad None Anjan Kumar Yadav Indian National Congress Lost
9 Hyderabad None S. Krishna Reddy Indian National Congress Lost
10 Chevella None Patlolla Karthik Reddy Indian National Congress Lost
11 Mahbubnagar None Jaipal Reddy Indian National Congress Lost
12 Nagarkurnool SC Nandi Yellaiah Indian National Congress Won
13 Nalgonda None Gutha Sukender Reddy Indian National Congress Won
14 Bhongir None Komatireddy Raj Gopal Reddy Indian National Congress Lost
15 Warangal SC Siricilla Rajaiah Indian National Congress Lost
16 Mahabubabad ST Balram Naik Indian National Congress Lost
17 Khammam None Kankanala Narayana Communist Party of India Lost
18 Araku ST Kishore Chandra Deo Indian National Congress Lost
19 Srikakulam None Killi Krupa Rani Indian National Congress Lost
20 Vizianagaram None Botsa Jhansi Lakshmi Indian National Congress Lost
21 Visakhapatnam None Satyanarayana Bolisetty Indian National Congress Lost
22 Anakapalli None Thota Vijayalakshmi Indian National Congress Lost
23 Kakinada None Mallipudi Raju Pallam Mangapati Indian National Congress Lost
24 Amalapuram SC A. J. Venkata Butchi Maheshwara Rao Indian National Congress Lost
25 Rajahmundry None Kandula Lakshmi Durgesh Prasad Indian National Congress Lost
26 Naraspur None Kanumuri Bapi Raju Indian National Congress Lost
27 Eluru None Musunuri Nageswar Rao Indian National Congress Lost
28 Machilipatnam None Sistla Ramesh Indian National Congress Lost
29 Vijayawada None Avinash Devineni Indian National Congress Lost
30 Guntur None Shaikh Abdul Waheed Indian National Congress Lost
31 Narasaraopet None Kasu Venkata Krishna Reddy Indian National Congress Lost
32 Bapatla SC Panabaka Lakshmi Indian National Congress Lost
33 Ongole None Darsi Pawan Kumar Indian National Congress Lost
34 Nandyal None B. Y. Ramaiah Indian National Congress Lost
35 Kurnool None Kotla Jayasurya Prakasha Reddy Indian National Congress Lost
36 Anantapur None P. Anil Chowdary Indian National Congress Lost
37 Hindupur None Guttur Chinna Venkata Ramudu Indian National Congress Lost
38 Kadapa None Veena Ajaya Kumar Indian National Congress Lost
39 Nellore None Vakati Narayana Reddy Indian National Congress Lost
40 Tirupathi SC Chinta Mohan Indian National Congress Lost
41 Rajampet None Sai Prathap Annayyagari Indian National Congress Lost
42 Chittoor SC B. Rajagopal Indian National Congress Lost

Arunachal Pradesh (2)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Arunachal West None Takam Sanjoy Indian National Congress Lost
2 Arunachal East None Ninong Ering Indian National Congress Won

Assam (14)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Karimganj SC Lalit Mohan Suklabaidya Indian National Congress Lost
2 Silchar None Sushmita Dev Indian National Congress Won
3 Autonomous District ST Biren Singh Engti Indian National Congress Won
4 Dhubri None Mohammad Wajid Ali Chaudhary Indian National Congress Lost
5 Kokrajhar ST Chandan Brahma Bodoland People's Front Lost
6 Barpeta None Ismail Hussain Indian National Congress Lost
7 Gauhati None Manas Bora Indian National Congress Lost
8 Mangaldoi None Kirip Chaliha Indian National Congress Lost
9 Tezpur None Bhupen Bora Indian National Congress Lost
10 Nowgong None Jon Jonali Baruah Indian National Congress Lost
11 Kaliabor None Gaurav Gogoi Indian National Congress Won
12 Jorhat None Bijoy Krishna Handique Indian National Congress Lost
13 Dibrugarh None Paban Singh Ghatowar Indian National Congress Lost
14 Lakhimpur None Ranee Narah Indian National Congress Lost

Bihar (40)[edit]

Meira Kumar
Rabri Devi
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][21][22] Party Result
1 Valmiki Nagar None Purnmasi Ram Indian National Congress Lost
2 Paschim Champaran None Raghunath Jha Rashtriya Janata Dal Lost
3 Purvi Champaran None Vinod Kumar Srivastava Rashtriya Janata Dal Lost
4 Sheohar None Anwarul Haque Rashtriya Janata Dal Lost
5 Sitamarhi None Sitaram Yadav Rashtriya Janata Dal Lost
6 Madhubani None Abdul Bari Siddiqui Rashtriya Janata Dal Lost
7 Jhanjharpur None Mangilal Rashtriya Janata Dal Lost
8 Supaul None Ranjeet Ranjan Indian National Congress Won
9 Araria None Mohammed Taslimuddin Rashtriya Janata Dal Won
10 Kishanganj None Mohammad Asrarul Haque Indian National Congress Won
11 Katihar None Tariq Anwar Nationalist Congress Party Won
12 Purnia None Amarnath Tiwari Indian National Congress Lost
13 Madhepura None Pappu Yadav Rashtriya Janata Dal Won
14 Darbhanga None Mohammad Ali Ashraf Fatmi Rashtriya Janata Dal Lost
15 Muzaffarpur None Akhilesh Pratap Singh Indian National Congress Lost
16 Vaishali None Raghuvansh Prasad Singh Rashtriya Janata Dal Lost
17 Gopalganj SC Jyoti Indian National Congress Lost
18 Siwan None Hena Shahab Rashtriya Janata Dal Lost
19 Maharajganj None Prabhunath Singh Rashtriya Janata Dal Lost
20 Saran None Rabri Devi Rashtriya Janata Dal Lost
21 Hajipur SC Sanjeev Prasad Tony Indian National Congress Lost
22 Ujiarpur None Alok Kumar Mehta Rashtriya Janata Dal Lost
23 Samastipur SC Ashok Ram Indian National Congress Lost
24 Begusarai None Ramjivan Singh Rashtriya Janata Dal Lost
25 Khagaria None Krishna Yadav Rashtriya Janata Dal Lost
26 Bhagalpur None Bulo Mondal Rashtriya Janata Dal Won
27 Banka None Jay Prakash Narayan Yadav Rashtriya Janata Dal Won
28 Munger None Pragati Mehta Rashtriya Janata Dal Lost
29 Nalanda None Ashish Ranjan Sinha Indian National Congress Lost
30 Patna Sahib None Kunal Singh Indian National Congress Lost
31 Pataliputra None Misha Bharti Rashtriya Janata Dal Lost
32 Arrah None Bhagwan Kushwaha Rashtriya Janata Dal Lost
33 Buxar None Jagnanad Singh Rashtriya Janata Dal Lost
34 Sasaram SC Meira Kumar Indian National Congress Lost
35 Karakat None Kanti Singh Rashtriya Janata Dal Lost
36 Jahanabad None Surendra Prasad Yadav Rashtriya Janata Dal Lost
37 Aurangabad None Nikhil Kumar Indian National Congress Lost
38 Gaya SC Ramji Majhi Rashtriya Janata Dal Lost
39 Nawada None Raj Ballabh Yadav Rashtriya Janata Dal Lost
40 Jamui SC Sudhanshu Shekhar Bhaskar Rashtriya Janata Dal Lost

Chhattisgarh (11)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Sarguja ST Ramdeo Ram Indian National Congress Lost
2 Raigarh ST Aarti Singh Indian National Congress Lost
3 Janjgir SC Premchand Jaisi Indian National Congress Lost
4 Korba None Charan Das Mahant Indian National Congress Lost
5 Bilaspur None Karuna Shukla Indian National Congress Lost
6 Rajnandgaon None Kamleshwar Verma Indian National Congress Lost
7 Durg None Tamradhwaj Sahu Indian National Congress Won
8 Raipur None Satyanarayan Sharma Indian National Congress Lost
9 Mahasamund None Ajit Jogi Indian National Congress Lost
10 Bastar ST Deepak Karma Indian National Congress Lost
11 Kanker ST Phoolo Devi Netam Indian National Congress Lost

Goa (2)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 North Goa SC Ravi S. Naik Indian National Congress Lost
2 South Goa None Aleixo Reginaldo Lourenco Indian National Congress Lost

Gujarat (26)[edit]

Shankersinh Vaghela
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Kachchh SC Dineshbhai Parmar Indian National Congress Lost
2 Banaskantha None Joitabhai Kasnabhai Patel Indian National Congress Lost
3 Patan None Bhavsinh Rathod Indian National Congress Lost
4 Mahesana None Jivabhai Ambalal Patel Indian National Congress Lost
5 Sabarkantha None Shankersinh Vaghela Indian National Congress Lost
6 Gandhinagar None Kirit Patel Indian National Congress Lost
7 Ahmedabad East None Himmatsingh Patel Indian National Congress Lost
8 Ahmedabad West SC Ishwar Makwana Indian National Congress Lost
9 Surendranagar None Somabhai Gandalal Koli Patel Indian National Congress Lost
10 Rajkot None Kuwarjibhai Bavalia Indian National Congress Lost
11 Porbandar None Kandhal Jadeja Nationalist Congress Party Lost
12 Jamnagar None Ahir Vikrambhai Arjanbhai Madam Indian National Congress Lost
13 Junagadh None Punjabhai Vansh Indian National Congress Lost
14 Amreli None Virjibhai Thummar Indian National Congress Lost
15 Bhavnagar None Pravin Rathod Indian National Congress Lost
16 Anand None Bharatsinh Solanki Indian National Congress Lost
17 Kheda None Dinsha Patel Indian National Congress Lost
18 Panchmahal None Ramsingh Parmar Indian National Congress Lost
19 Dahod ST Dr Prabhaben Taviyad Indian National Congress Lost
20 Vadodara None Madhusudan Mistry Indian National Congress Lost
21 Chhota Udaipur ST Naranbhai Rathwa Indian National Congress Lost
22 Bharuch None Jayesh Patel Indian National Congress Lost
23 Bardoli ST Tushar Amarsinh Chaudhary Indian National Congress Lost
24 Surat None Naishadh Desai Indian National Congress Lost
25 Navsari None Maksud Mirza Indian National Congress Lost
26 Valsad ST Kishanbhai Vestabhai Patel Indian National Congress Lost

Haryana (10)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Ambala SC Raj Kumar Valmiki Indian National Congress Lost
2 Kurukshetra None Naveen Jindal Indian National Congress Lost
3 Sirsa SC Ashok Tanwar Indian National Congress Lost
4 Hissar None Sampat Singh Indian National Congress Lost
5 Karnal None Arvind Kumar Sharma Indian National Congress Lost
6 Sonepat None Jagbir Malik Indian National Congress Lost
7 Rohtak None Deepender Singh Hooda Indian National Congress Won
8 Bhiwani-Mahendragarh None Shruti Choudhry Indian National Congress Lost
9 Gurgaon None Rao Dharampal Indian National Congress Lost
10 Faridabad None Avtar Singh Bhadana Indian National Congress Lost

Himachal Pradesh (4)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Kangra None Chander Kumar Indian National Congress Lost
2 Mandi None Pratibha Singh Indian National Congress Lost
3 Hamirpur None Rajinder Singh Indian National Congress Lost
4 Shimla SC Mohan Lal Bragta Indian National Congress Lost

Jammu and Kashmir (6)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][23] Party Result
1 Baramulla None Sharifuddin Shariq Jammu & Kashmir National Conference Lost
2 Srinagar None Farooq Abdullah Jammu & Kashmir National Conference Lost
3 Anantnag None Mirza Mehboob Beg Jammu & Kashmir National Conference Lost
4 Ladakh None Tsering Samphel Indian National Congress Lost
5 Udhampur None Ghulam Nabi Azad Indian National Congress Lost
6 Jammu None Madan Lal Sharma Indian National Congress Lost

Jharkhand (14)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][24] Party Result
1 Rajmahal ST Vijay Kumar Hansdak Jharkhand Mukti Morcha Won
2 Dumka ST Sibu Soren Jharkhand Mukti Morcha Won
3 Godda None Furkan Ansari Indian National Congress Lost
4 Chatra None Dhiraj Pratap Sahu Indian National Congress Lost
5 Kodarma None Tilakdhari Prasad Singh Indian National Congress Lost
6 Giridih None Jagarnath Mahto Jharkhand Mukti Morcha Lost
7 Dhanbad None Ajay Dubey Indian National Congress Lost
8 Ranchi None Subodh Kant Sahay Indian National Congress Lost
9 Jamshedpur None Niroop Mahanty Jharkhand Mukti Morcha Lost
10 Singhbhum ST Chitrasen Sinku Indian National Congress Lost
11 Khunti ST Kalicharan Munda Indian National Congress Lost
12 Lohardaga ST Rameshwar Oraon Indian National Congress Lost
13 Palamau SC Manoj Kumar Rashtriya Janata Dal Lost
14 Hazaribagh None Saurabh Narain Singh Indian National Congress Lost

Karnataka (28)[edit]

Veerappa moily
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Chikkodi None Prakash Babanna Hukkeri Indian National Congress Won
2 Belgaum None Lakshmi Hebbalkar Indian National Congress Lost
3 Bagalkot None Ajay Kumar Sarnaik Indian National Congress Lost
4 Bijapur SC Prakash Rathod Indian National Congress Lost
5 Gulbarga SC Mallikarjun Kharge Indian National Congress Won
6 Raichur ST B. V. Naik Indian National Congress Won
7 Bidar None N. Dharam Singh Indian National Congress Lost
8 Koppal None Basavaraj Hitnal Indian National Congress Lost
9 Bellary ST N. Y. Hanumanthappa Indian National Congress Lost
10 Haveri None Saleem Ahamed Indian National Congress Lost
11 Dharwad None Vinay Kulkarni Indian National Congress Lost
12 Uttara Kannada None Prashant Deshpande Indian National Congress Lost
13 Davanagere None S.S. Mallikarjun Indian National Congress Lost
14 Shimoga None Manjunath Bhandary Indian National Congress Lost
15 Udupi Chikmagalur None K. Jayaprakash Hegde Indian National Congress Lost
16 Hassan None A. Manju Indian National Congress Lost
17 Dakshina Kannada None Janardhana Poojary Indian National Congress Lost
18 Chitradurga SC B N Chandrappa Indian National Congress Won
19 Tumkur None S.P. Muddahanumegowda Indian National Congress Won
20 Mandya None Divya Spandana Ramya Indian National Congress Lost
21 Mysore None Adagur H. Vishwanath Indian National Congress Lost
22 Chamarajanagar SC R. Dhruvanarayana Indian National Congress Won
23 Bangalore Rural None D. K. Suresh Indian National Congress Won
24 Bangalore North None C Narayanaswamy Indian National Congress Lost
25 Bangalore Central None Rizwan Arshad Indian National Congress Lost
26 Bangalore South None Nandan Nilekani Indian National Congress Lost
27 Chikkballapur None Veerappa Moily Indian National Congress Won
28 Kolar SC K.H. Muniyappa Indian National Congress Won

Kerala (20)[edit]

Shashi Tharoor
N.K. Premachandran
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Kasaragod None T. Siddique Indian National Congress Lost
2 Kannur None K. Sudhakaran Indian National Congress Lost
3 Vatakara None Mullappally Ramachandran Indian National Congress Won
4 Wayanad None M. I. Shanavas Indian National Congress Won
5 Kozhikode None M. K. Raghavan Indian National Congress Won
6 Malappuram None E. Ahamed Indian Union Muslim League Won
7 Ponnani None E. T. Mohammed Basheer Indian Union Muslim League Won
8 Palakkad None M. P. Veerendra Kumar Socialist Janata (Democratic) Lost
9 Alathur SC Sheeba K. A. Indian National Congress Lost
10 Thrissur None K. P. Dhanapalan Indian National Congress Lost
11 Chalakudy None P. C. Chacko Indian National Congress Lost
12 Ernakulam None K. V. Thomas Indian National Congress Won
13 Idukki None Dean Kuriakose Indian National Congress Lost
14 Kottayam None Jose.K.Mani Kerala Congress (M) Won
15 Alappuzha None K. C. Venugopal Indian National Congress Won
16 Mavelikara SC Kodikunnil Suresh Indian National Congress Won
17 Pathanamthitta None Anto Antony Indian National Congress Won
18 Kollam None N. K. Premachandran Revolutionary Socialist Party Won
19 Attingal None Bindu Krishna Indian National Congress Lost
20 Thiruvananthapuram None Shashi Tharoor Indian National Congress Won

Madhya Pradesh (29)[edit]

Jyotiraditya Scindia
Kamal Nath
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Morena None Govind Singh Indian National Congress Lost
2 Bhind SC Imarti Devi Indian National Congress Lost
3 Gwalior None Ashok Singh Indian National Congress Lost
4 Guna None Jyotiraditya Madhavrao Scindia Indian National Congress Won
5 Sagar None Govind Singh Rajput Indian National Congress Lost
6 Tikamgarh SC Kamleshwar Verma Indian National Congress Lost
7 Damoh None Mahendra Pratap Indian National Congress Lost
8 Khajuraho None Raja Pateria Indian National Congress Lost
9 Satna None Ajay Singh Indian National Congress Lost
10 Rewa None Sunderlal Tiwari Indian National Congress Lost
11 Sidhi None Indrajeet Patel Indian National Congress Lost
12 Shahdol ST Rajesh Nandini Singh Indian National Congress Lost
13 Jabalpur None Vivek Tankha Indian National Congress Lost
14 Mandla ST Omkar Markam Indian National Congress Lost
15 Balaghat None Heena Kaware Indian National Congress Lost
16 Chhindwara None Kamal Nath Indian National Congress Won
17 Hoshangabad None Devendra Patel Indian National Congress Lost
18 Vidisha None Laxman Singh Indian National Congress Lost
19 Bhopal None P.C. Sharma Indian National Congress Lost
20 Rajgarh None Narayan Singh Amlabe Indian National Congress Lost
21 Dewas SC Sajjan Kumar Verma Indian National Congress Lost
22 Ujjain SC Guddu Premchand Indian National Congress Lost
23 Mandsaur None Meenakshi Natarajan Indian National Congress Lost
24 Ratlam ST Kantilal Bhuria Indian National Congress Lost
25 Dhar ST Umang Singhar Indian National Congress Lost
26 Indore None Satyanarayan Patel Indian National Congress Lost
27 Khargone ST Ramesh Patel Indian National Congress Lost
28 Khandwa None Arun Subhashchandra Yadav Indian National Congress Lost
29 Betul ST Rahul Chaudhary Indian National Congress Lost

Maharashtra (48)[edit]

Ashok Chavan
Praful Patel
Chagan Bhujbal
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][21] Party Result
1 Nandurbar ST Manikrao Hodlya Gavit Indian National Congress Lost
2 Dhule None Amrishbhai Rasikbhai Patel Indian National Congress Lost
3 Jalgaon None Satish Pawar Nationalist Congress Party Lost
4 Raver None Manish Jain Nationalist Congress Party Lost
5 Buldhana None Radhakrishna Ingle Nationalist Congress Party Lost
6 Akola None Hidayat Patel Indian National Congress Lost
7 Amravati SC Navneet Kaur Nationalist Congress Party Lost
8 Wardha None Sagar Maghe Indian National Congress Lost
9 Ramtek SC Mukul Wasnik Indian National Congress Lost
10 Nagpur None Vilas Muttemwar Indian National Congress Lost
11 Bhandara-Gondiya None Praful Patel Nationalist Congress Party Lost
12 Gadchiroli-Chimur ST Namdeo Usendi Indian National Congress Lost
13 Chandrapur None Sanjay Deotale Indian National Congress Lost
14 Yavatmal-Washim None Shivajirao Moghe Indian National Congress Lost
15 Hingoli None Rajeev Satav Indian National Congress Won
16 Nanded None Ashok Chavan Indian National Congress Won
17 Parbhani None Vijay Bhamble Nationalist Congress Party Lost
18 Jalna None Vilas Autade Indian National Congress Lost
19 Aurangabad None Nitin Patil Indian National Congress Lost
20 Dindori ST Bharti Pawar Nationalist Congress Party Lost
21 Nashik None Chhagan Bhujbal Nationalist Congress Party Lost
22 Palghar ST Rajendra Gavit Indian National Congress Lost
23 Bhiwandi None Vishwanath Patil Indian National Congress Lost
24 Kalyan None Anand Paranjape Nationalist Congress Party Lost
25 Thane None Sanjeev Naik Nationalist Congress Party Lost
26 Mumbai North None Sanjay Nirupam Indian National Congress Lost
27 Mumbai North West None Gurudas Kamat Indian National Congress Lost
28 Mumbai North East None Sanjay Dina Patil Nationalist Congress Party Lost
29 Mumbai North Central None Priya Dutt Indian National Congress Lost
30 Mumbai South Central None Eknath Gaikwad Indian National Congress Lost
31 Mumbai South None Milind Murli Deora Indian National Congress Lost
32 Raigad None Sunil Tatkare Nationalist Congress Party Lost
33 Maval None Rahul Narvekar Nationalist Congress Party Lost
34 Pune None Vishwajeet Kadam Indian National Congress Lost
35 Baramati None Supriya Sule Nationalist Congress Party Won
36 Shirur None Devdutt Nikam Nationalist Congress Party Lost
37 Ahmednagar None Rajeev Rajale Nationalist Congress Party Lost
38 Shirdi SC Bhausaheb Rajaram Wakchaure Indian National Congress Lost
39 Beed None Suresh Dhas Nationalist Congress Party Lost
40 Osmanabad None Padamsinh Bajirao Patil Nationalist Congress Party Lost
41 Latur SC Dattatraya Bansode Indian National Congress Lost
42 Solapur SC Sushilkumar Shinde Indian National Congress Lost
43 Madha None Vijaysingh Mohite-Patil Nationalist Congress Party Won
44 Sangli None Pratik Prakashbapu Patil Indian National Congress Lost
45 Satara None Udayanraje Bhosale Nationalist Congress Party Won
46 Ratnagiri–Sindhudurg None Nilesh Narayan Rane Indian National Congress Lost
47 Kolhapur None Dhananjay Mahadik Nationalist Congress Party Won
48 Hatkanangle None Kallappa Awade Indian National Congress Lost

Manipur (2)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Inner Manipur None Thokchom Meinya Indian National Congress Won
2 Outer Manipur ST Thangso Baite Indian National Congress Won

Meghalaya (2)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Shillong None Vincent Pala Indian National Congress Won
2 Tura ST Daryl William Cheran Momin Indian National Congress Lost

Mizoram (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Mizoram ST C. L. Ruala Indian National Congress Won

Nagaland (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Nagaland None K. V. Pusa Indian National Congress Lost

Odisha (21)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Bargarh None Sanjay Bhoi Indian National Congress Lost
2 Sundargarh ST Hemanand Biswal Indian National Congress Lost
3 Sambalpur None Amarnath Pradhan Indian National Congress Lost
4 Keonjhar ST Madhab Sardar Indian National Congress Lost
5 Mayurbhanj ST Shyam Sundar Hansdah Indian National Congress Lost
6 Balasore None Srikant Kumar Jena Indian National Congress Lost
7 Bhadrak SC Sangram Jena Indian National Congress Lost
8 Jajpur SC Ashok Das Indian National Congress Lost
9 Dhenkanal None Sudhir Kumar Samal Indian National Congress Lost
10 Bolangir None Sarat Patnaik Indian National Congress Lost
11 Kalahandi None Bhakta Charan Das Indian National Congress Lost
12 Nabarangpur ST Pradeep Kumar Majhi Indian National Congress Lost
13 Kandhamal None Harihar Karan Indian National Congress Lost
14 Cuttack None Aparajita Mohanty Indian National Congress Lost
15 Kendrapara None Dharnidhar Nayak Indian National Congress Lost
16 Jagatsinghpur SC Bibhu Prasad Tarai Indian National Congress Lost
17 Puri None Sucharita Mohanty Indian National Congress Lost
18 Bhubaneswar None Bijay Mohanty Indian National Congress Lost
19 Aska None Loknath Rath Indian National Congress Lost
20 Berhampur None Chandra Sekhar Sahu Indian National Congress Lost
21 Koraput ST Giridhar Gamang Indian National Congress Lost

Punjab (13)[edit]

Ambika Soni
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Gurdaspur None Pratap Singh Bajwa Indian National Congress Lost
2 Amritsar None Capt. Amarinder Singh Indian National Congress Won
3 Khadoor Sahib None Harminder Singh Gill Indian National Congress Lost
4 Jalandhar SC Santokh Singh Chaudhary Indian National Congress Won
5 Hoshiarpur SC Mohinder Singh Kaypee Indian National Congress Lost
6 Anandpur Sahib None Ambika Soni Indian National Congress Lost
7 Ludhiana None Ravneet Singh Bittu Indian National Congress Won
8 Fatehgarh Sahib SC Sadhu Singh Dharamsot Indian National Congress Lost
9 Faridkot SC Joginder Singh Panjgrain Indian National Congress Lost
10 Firozpur None Sunil Kumar Jakhar Indian National Congress Lost
11 Bathinda None Manpreet Singh Badal Indian National Congress Lost
12 Sangrur None Vijay Inder Singla Indian National Congress Lost
13 Patiala None Preneet Kaur Indian National Congress Lost

Rajasthan (25)[edit]

C P Joshi
Girija Vyas
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Ganganagar SC Bhanwarlal Meghwal Indian National Congress Lost
2 Bikaner SC Shankar Pannu Indian National Congress Lost
3 Churu None Pratap Punia Indian National Congress Lost
4 Jhunjhunu None Rajbala Ola Indian National Congress Lost
5 Sikar None Pratap Singh Jat Indian National Congress Lost
6 Jaipur Rural None C. P. Joshi Indian National Congress Lost
7 Jaipur None Mahesh Joshi Indian National Congress Lost
8 Alwar None Jitendra Singh Indian National Congress Lost
9 Bharatpur SC Suresh Chand Yadav Indian National Congress Lost
10 Karauli-Dholpur SC Lakhiram Bairwa Indian National Congress Lost
11 Dausa None Namo Narain Meena Indian National Congress Lost
12 Tonk-Sawai Madhopur None Mohammad Azharuddin Indian National Congress Lost
13 Ajmer None Sachin Pilot Indian National Congress Lost
14 Nagaur None Jyoti Mirdha Indian National Congress Lost
15 Pali None Munni Devi Godara Indian National Congress Lost
16 Jodhpur None Chandresh Kumari Katoch Indian National Congress Lost
17 Barmer None Harish Chaudhary Indian National Congress Lost
18 Jalore None Udai Lal Anjana Indian National Congress Lost
19 Udaipur ST Raghuveer Meena Indian National Congress Lost
20 Banswara ST Reshm Mahendra Jeet Singh Malviya Indian National Congress Lost
21 Chittorgarh None Girija Vyas Indian National Congress Lost
22 Rajsamand None Gopal Singh Shekhawat Indian National Congress Lost
23 Bhilwara None Ashok Chandna Indian National Congress Lost
24 Kota None Ijyaraj Singh Indian National Congress Lost
25 Jhalawar-Baran None Pramod Jain Bhaya Indian National Congress Lost

Sikkim (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Sikkim None A D Subba Indian National Congress Lost

Tamil Nadu (39)[edit]

Mani Shankar Aiyar
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Thiruvallur SC Victory M. Jayakumar Indian National Congress Lost
2 Chennai North None Biju Chacko Indian National Congress Lost
3 Chennai South None S. V. Ramani Indian National Congress Lost
4 Chennai Central None C. D. Meyyappan Indian National Congress Lost
5 Sriperumbudur None Arul Anbarasu Indian National Congress Lost
6 Kancheepuram SC P. Viswanathan Indian National Congress Lost
7 Arakkonam None Naesey Rajesh Indian National Congress Lost
8 Vellore None J .Vijay Elanchezian Indian National Congress Lost
9 Krishnagiri None A. Chellakumar Indian National Congress Lost
10 Dharmapuri None Vazhapadi Rama Suganthan Indian National Congress Lost
11 Tiruvannamalai None A. Subramaniam Indian National Congress Lost
12 Arani None M. K. Vishnu Prasad Indian National Congress Lost
13 Villupuram SC K. Rani Indian National Congress Lost
14 Kallakurichi None R. Devadass Indian National Congress Lost
15 Salem None Mohan Kumaramangalam Indian National Congress Lost
16 Namakkal None G.R. Subramaniam Indian National Congress Lost
17 Erode None P. Gopi Indian National Congress Lost
18 Tiruppur None E. V. K. S. Elangovan Indian National Congress Lost
19 Nilgiris SC P. Gandhi Indian National Congress Lost
20 Coimbatore None R. Prabhu Indian National Congress Lost
21 Pollachi None K. Sathu Selvaraj Indian National Congress Lost
22 Dindigul None N. S. V. Chitthan Indian National Congress Lost
23 Karur None S. Jothi Mani Indian National Congress Lost
24 Tiruchirappalli None Charubala Thondaiman Indian National Congress Lost
25 Perambalur None M. Rajasekaran Indian National Congress Lost
26 Cuddalore None K.S. Alagiri Indian National Congress Lost
27 Chidambaram SC P. Vallal Peruman Indian National Congress Lost
28 Mayiladuturai None Mani Shankar Aiyar Indian National Congress Lost
29 Nagapattinam SC T.A.P. Senthilpandian Indian National Congress Lost
30 Thanjavur None T. Krishnasamy Vandaiyar Indian National Congress Lost
31 Sivaganga None Karti P. Chidambaram Indian National Congress Lost
32 Madurai None T.N. Bharath Nachiyappan Indian National Congress Lost
33 Theni None J. M. Aaroon Rashid Indian National Congress Lost
34 Virudhunagar None Manicka Tagore Indian National Congress Lost
35 Ramanathapuram None Su. Thirunavukkarasar Indian National Congress Lost
36 Thoothukudi None A. P. C. V. Shanmugam Indian National Congress Lost
37 Tenkasi SC K. Jayakumar Indian National Congress Lost
38 Tirunelveli None S. S. Ramasubbu Indian National Congress Lost
39 Kanyakumari None H. Vasanthakumar Indian National Congress Lost

Tripura (2)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Tripura West None Arunoday Saha Indian National Congress Lost
2 Tripura East ST Sachitra Debbarma Indian National Congress Lost

Uttar Pradesh(80)[edit]

Raj Babbar
Sonia Gandhi
Ratna Singh
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1][25] Party Result
1 Saharanpur None Imran Masood Indian National Congress Lost
2 Kairana None Kartar Singh Bhadana Rashtriya Lok Dal Lost
3 Muzaffarnagar None Pankaj Aggarwal Indian National Congress Lost
4 Bijnor None Jaya Prada Rashtriya Lok Dal Lost
5 Nagina SC Bhagwan Dass Rathore Mahan Dal Lost
6 Moradabad None Begum Noor Bano Indian National Congress Lost
7 Rampur None Muhammad Kazim Ali Khan Indian National Congress Lost
8 Sambhal None Acharya Pramod Krishnam Indian National Congress Lost
9 Amroha None Rakesh Tikait Rashtriya Lok Dal Lost
10 Meerut None Nagma Indian National Congress Lost
11 Baghpat None Ajit Singh Rashtriya Lok Dal Lost
12 Ghaziabad None Raj Babbar Indian National Congress Lost
13 Gautam Buddha Nagar None ---- ---- ----
14 Bulandshahr SC Anju Rashtriya Lok Dal Lost
15 Aligarh None Bijendra Singh Indian National Congress Lost
16 Hathras SC Niranjan Dhangar Rashtriya Lok Dal Lost
17 Mathura None Jayant Chaudhary Rashtriya Lok Dal Lost
18 Agra SC Upendra Singh Jatav Indian National Congress Lost
19 Fatehpur Sikri None Amar Singh Rashtriya Lok Dal Lost
20 Firozabad None Atul Chaturvedi Indian National Congress Lost
21 Mainpuri None ---- ---- ----
22 Etah None Jogendra Singh Mahan Dal Lost
23 Badaun None Paglanand Mahan Dal Lost
24 Aonla None Saleem Iqbal Shervani Indian National Congress Lost
25 Bareilly None Praveen Singh Aron Indian National Congress Lost
26 Pilibhit None Sanjay Kapoor Indian National Congress Lost
27 Shahjahanpur SC Chetram Indian National Congress Lost
28 Kheri None Zafar Ali Naqvi Indian National Congress Lost
29 Dhaurahra None Jitin Prasada Indian National Congress Lost
30 Sitapur None Vaishali Ali Indian National Congress Lost
31 Hardoi SC Sarvesh Kumar Jansevak Indian National Congress Lost
32 Misrikh SC Om Prakash Rawat Indian National Congress Lost
33 Unnao None Annu Tandon Indian National Congress Lost
34 Mohanlalganj SC Narendra Gautam Indian National Congress Lost
35 Lucknow None Rita Bahuguna Joshi Indian National Congress Lost
36 Rae Bareli None Sonia Gandhi Indian National Congress Won
37 Amethi None Rahul Gandhi Indian National Congress Won
38 Sultanpur None Amita Singh Indian National Congress Lost
39 Pratapgarh None Ratna Singh Indian National Congress Lost
40 Farrukhabad None Salman Khurshid Indian National Congress Lost
41 Etawah SC Hansmukhi Sankhwar Indian National Congress Lost
42 Kannauj None ---- ---- ----
43 Kanpur Urban None Shriprakash Jaiswal Indian National Congress Lost
44 Akbarpur None Raja Ram Pal Indian National Congress Lost
45 Jalaun SC Vijay Chaudhary Indian National Congress Lost
46 Jhansi None Pradeep Jain Aditya Indian National Congress Lost
47 Hamirpur None Preetam Singh Indian National Congress Lost
48 Banda None Vivek Singh Indian National Congress Lost
49 Fatehpur None Usha Maurya Indian National Congress Lost
50 Kaushambi SC Mahendra Gautam Indian National Congress Lost
51 Phulpur None Mohammad Kaif Indian National Congress Lost
52 Allahabad None Nand Copal Gupta "Nandi" Indian National Congress Lost
53 Barabanki SC P. L. Punia Indian National Congress Lost
54 Faizabad None Nirmal Khatri Indian National Congress Lost
55 Ambedkar Nagar None Ashok Singh Indian National Congress Lost
56 Bahraich SC Kamal Kishor Indian National Congress Lost
57 Kaiserganj None Mukesh Srivastava Indian National Congress Lost
58 Shrawasti None Vinay Kumar Pandey Indian National Congress Lost
59 Gonda None Beni Prasad Verma Indian National Congress Lost
60 Domariyaganj None Vasunhara Kumari Indian National Congress Lost
61 Basti None Sanjay Jaiswal Indian National Congress Lost
62 Sant Kabir Nagar None Rohit Pandey Indian National Congress Lost
63 Maharajganj None Harsh Vardhan Indian National Congress Lost
64 Gorakhpur None Ashtabhuja Tiwari Indian National Congress Lost
65 Kushi Nagar None R. P. N. Singh Indian National Congress Lost
66 Deoria None Sabha Kunwar Kushwaha Indian National Congress Lost
67 Bansgaon SC Sanjay Kumar Indian National Congress Lost
68 Lalganj SC Balibihari Babu Indian National Congress Lost
69 Azamgarh None Arvind Jaiswal Indian National Congress Lost
70 Ghosi None Rashtra Kunwar Singh Indian National Congress Lost
71 Salempur None Bhola Pandey Indian National Congress Lost
72 Ballia None Sudha Rai Indian National Congress Lost
73 Jaunpur None Ravi Kishan Indian National Congress Lost
74 Machhlishahr SC Tufani Nishad Indian National Congress Lost
75 Ghazipur None Mohd Maqsood Khan Indian National Congress Lost
76 Chandauli None Tarun Patel Indian National Congress Lost
77 Varanasi None Ajay Rai Indian National Congress Lost
78 Bhadohi None Sartaj Imam Indian National Congress Lost
79 Mirzapur None Lalitesh Pati Tripathi Indian National Congress Lost
80 Robertsganj SC Bhagwati Prasad Chaudhary Indian National Congress Lost

Uttarakhand (5)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Tehri Garhwal None Saket Bahuguna Indian National Congress Lost
2 Garhwal None Harak Singh Rawat Indian National Congress Lost
3 Almora SC Pradeep Tamta Indian National Congress Lost
4 Nainital-Udhamsingh Nagar None K. C. Singh Baba Indian National Congress Lost
5 Haridwar None Renuka Rawat Indian National Congress Lost

West Bengal (42)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Cooch Behar SC Keshab Ray Indian National Congress Lost
2 Alipurduars ST Josef Munda Indian National Congress Lost
3 Jalpaiguri SC Sukhbilas Verma Indian National Congress Lost
4 Darjeeling None Sujoy Ghatak Indian National Congress Lost
5 Raiganj None Deepa Dasmunshi Indian National Congress Lost
6 Balurghat None Om Prakash Mishra Indian National Congress Lost
7 Maldaha Uttar None Mausam Noor Indian National Congress Won
8 Maldaha Dakshin None Abu Hasem Khan Choudhury Indian National Congress Won
9 Jangipur None Abhijit Mukherjee Indian National Congress Won
10 Baharampur None Adhir Ranjan Chowdhury Indian National Congress Won
11 Murshidabad None Abdul Mannan Hossain Indian National Congress Lost
12 Krishnanagar None Razia Ahmed Indian National Congress Lost
13 Ranaghat SC Pratap Roy Indian National Congress Lost
14 Bangaon SC Ila Mandal Indian National Congress Lost
15 Barrackpur None Samrat Topedar Indian National Congress Lost
16 Dum Dum None Dhananjay Moitra Indian National Congress Lost
17 Barasat None Rizul Ghoshal Indian National Congress Lost
18 Basirhat None Quazi Abdul Rahim Indian National Congress Lost
19 Jaynagar SC Arnab Roy Indian National Congress Lost
20 Mathurapur SC Manoranjan Halder Indian National Congress Lost
21 Diamond Harbour None Mohmd Qumarhuzzan Qumar Indian National Congress Lost
22 Jadavpur None Samir Aich Indian National Congress Lost
23 Kolkata Dakshin None Mala Roy Indian National Congress Lost
24 Kolkata Uttar None Somendra Nath Mitra Indian National Congress Lost
25 Howrah None Manoj Kumar Pandey Indian National Congress Lost
26 Uluberia None Asit Mitra Indian National Congress Lost
27 Sreerampur None Abdul Mannan Hossain Indian National Congress Lost
28 Hooghly None Pritam Ghosh Indian National Congress Lost
29 Arambag SC Sambhu Nath Malik Indian National Congress Lost
30 Tamluk None Anwar Ali Indian National Congress Lost
31 Kanthi None Kunal Banerjee Indian National Congress Lost
32 Ghatal None Manas Bhunia Indian National Congress Lost
33 Jhargram ST Anita Hansdar Indian National Congress Lost
34 Medinipur None Bimal Raj Indian National Congress Lost
35 Purulia None Nepal Mahto Indian National Congress Lost
36 Bankura None Neel Madhava Gupta Indian National Congress Lost
37 Bishnupur SC Narayan Chander Khan Indian National Congress Lost
38 Bardhaman Purba SC Chandana Majhi Indian National Congress Lost
39 Bardhaman-Durgapur None Pradip Agasty Indian National Congress Lost
40 Asansol None Indrani Mishra Indian National Congress Lost
41 Bolpur SC Tapan Kumar Saha Indian National Congress Lost
42 Birbhum None Syed Siraj Jimmi Indian National Congress Lost

Constituencies by Union Territory[edit]

Source : All India Congress Committee[1][13][14][15][16][17][18][19][20]

Andaman and Nicobar Islands (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Andaman and Nicobar Islands None Kuldeep Rai Sharma Indian National Congress Lost

Chandigarh (1)[edit]

Pawan Kumar Bansal
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Chandigarh None Pawan Kumar Bansal Indian National Congress Lost

Dadra and Nagar Haveli (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Dadra and Nagar Haveli None Mohanbhai Sanjibhai Delkar Indian National Congress Lost

Daman and Diu (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Daman and Diu None Ketan Patel Indian National Congress Lost

Lakshadweep (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Lakshadweep ST Muhammed Hamdulla Sayeed Indian National Congress Lost

NCT of Delhi (7)[edit]

Kapil Sibal
Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Chandni Chowk None Kapil Sibal Indian National Congress Lost
2 North East Delhi None Jai Prakash Agarwal Indian National Congress Lost
3 East Delhi None Sandeep Dikshit Indian National Congress Lost
4 New Delhi None Ajay Maken Indian National Congress Lost
5 North West Delhi SC Krishna Tirath Indian National Congress Lost
6 West Delhi None Mahabal Mishra Indian National Congress Lost
7 South Delhi None Ramesh Kumar Indian National Congress Lost

Puducherry (1)[edit]

Constituency
No.
Constituency Reserved Candidate[1] Party Result
1 Puducherry None V. Narayanasamy Indian National Congress Lost

Result[edit]

The United Progressive Alliance lost power, the Indian National Congress won 44, Nationalist Congress Party won 6, Rashtriya Janata Dal won 4, Jharkhand Mukti Morcha won 2, Indian Union Muslim League won 2 seats respectively and Revolutionary Socialist Party (India) won 1 seat.

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af ag ah ai aj ak al "Indian National Congress : Candidate List for Lok Sabha 2014". AICC. Archived from the original on 6 April 2014. Retrieved 17 March 2014. 
  2. ^ a b c "Congress-RJD-NCP forge alliance in Bihar". Staff Reporter. The Hindu. 5 March 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  3. ^ a b c "'Ex-Maoist' Leader Vs Former Police Chief in Palamau". Outlook. 10 April 2014. Archived from the original on 18 April 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  4. ^ a b "Congress, NCP announce alliance in Goa". PTI. Indian Express. 23 March 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  5. ^ a b "Congress, NCP finalise seat sharing arrangement in Gujarat". PTI. NDTV. 26 March 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  6. ^ a b "Lok Sabha polls: Cong, NCP finalise seat sharing in Maharashtra". First Post. 10 February 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  7. ^ a b c "Cong to leave 8 seats for RLD, 3 for Mahan Dal in western UP". Indian Express. 9 March 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  8. ^ a b "Congress strikes alliance with JMM ahead of general elections". The Hindu. 6 July 2013. Retrieved 17 April 2014. 
  9. ^ a b "Omar Abdullah refutes breakup talks in National Conference-Congress alliance". NDTV. 1 February 2014. Retrieved 17 April 2014. 
  10. ^ a b c d e "Kerala is all set to vote and elect 20 Lok Sabha members tomorrow". PTI. NDTV. 9 April 2014. Retrieved 22 April 2014. 
  11. ^ a b "Congress gives BPF Kokrajhar". Kolkata, the Telegraph. 6 March 2014. Retrieved 9 May 2014. 
  12. ^ a b c d "The Electoral Battle in Telangana". CPI(M). Archived from the original on 16 May 2014. Retrieved 9 May 2014. 
  13. ^ a b "AICC First List for Lok Sabha 2014" (PDF). Hindustan Times. March 2014. Retrieved 17 March 2014. 
  14. ^ a b "Congress names 58 candidates in 3rd list, suspense over Varanasi continues". IBNLive. 18 March 2014. Retrieved 20 March 2014. 
  15. ^ a b "Congress 4th list out, Chidambaram not to fight 2014 polls". IBNLive. 21 March 2014. Retrieved 25 March 2014. 
  16. ^ a b "Congress 5th list out, Amarinder Singh to contest against Jaitley". IBNLive. 21 March 2014. Retrieved 25 March 2014. 
  17. ^ a b "Congress releases sixth list of candidates for Lok Sabha elections, no candidate from Varanasi yet". AICC. NDTV. 24 March 2014. Retrieved 25 March 2014. 
  18. ^ a b "Lok Sabha polls: Congress fields Mistry against Modi in Vadodara, Chavan in Nanded". Zee Media Bureau. Zee News. 26 March 2014. Retrieved 26 March 2014. 
  19. ^ a b "8th List of Candidates for Lok Sabha Election 2014". AICC. INC. 29 March 2014. Archived from the original on 3 April 2014. Retrieved 1 April 2014. 
  20. ^ a b "9th List of Candidates for Lok Sabha Election 2014". AICC. 5 April 2014. Archived from the original on 8 April 2014. Retrieved 8 April 2014. 
  21. ^ a b c "Chhagan Bhujbal replaces nephew as NCP unveils list of 18 Lok Sabha candidates". DNA. 28 February 2014. Retrieved 17 March 2014. 
  22. ^ a b "RJD releases first list of 25 candidates for Lok Sabha poll". Niti Central. 6 March 2014. Archived from the original on 9 March 2014. Retrieved 17 March 2014. 
  23. ^ a b "Candidates For Jammu And Kashmir General Elections 2014". Compare Infobase Limited. Retrieved 17 April 2014. 
  24. ^ a b "Lok Sabha elections: JMM announces candidates, Sibu Soren to fight from Dumka". HT Correspondent. Hindustan Times. 12 March 2014. Retrieved 11 April 2014. 
  25. ^ a b "RLD 1st Candidate List for Lok Sabha 2014". Rashtriya Lok Dal. 11 March 2014. Retrieved 17 April 2014.