List of railway routes in Berlin and Brandenburg

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

The List of railway routes in Berlin and Brandenburg provides a list of all railway routes in Brandenburg and Berlin, eastern Germany. This includes Intercity-Express, Intercity, Regional-Express, Regionalbahn and S-Bahn Berlin services. In the route tables, the major stations are shown in bold text. Where intermediate stations are not given, these are replaced by three dots "...". The information is up to date to December 2016.

Regional services[edit]

The following Regional-Express and Regionalbahn services run through Berlin and Brandenburg.

Line Route KBS Frequency Material Operator
IRE 1 Hamburg HbfHamburg-HarburgLüneburgUelzenSalzwedelStendalBerlin-SpandauBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin Ostbahnhof 1 or 2× per day DB Class 182 + coaching stock DB Regio Nordost
RE 1 Magdeburg HbfMagdeburg-NeustadtMagdeburg-HerrenkrugBiederitzGerwischMöserBurg (Magdeburg)Güsen (bei Genthin)GenthinWusterwitzKirchmöserBrandenburg HbfGötzGroß KreutzWerder (Havel)Potsdam Park SanssouciPotsdam CharlottenhofPotsdam HbfBerlin WannseeBerlin-CharlottenburgBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin AlexanderplatzBerlin OstbahnhofBerlin-OstkreuzErknerFangschleuseHangelsbergFürstenwalde (Spree)BerkenbrückBriesen (Mark)Jacobsdorf (Mark)PillgramFrankfurt (Oder)-RosengartenFrankfurt (Oder) (- EisenhüttenstadtGubenCottbus) 201, 211, 260 60 min (Magdeburg-Brandenburg)
30 min (Brandenburg-Frankfurt)
peak hour services (Frankfurt-Cottbus)
DB Class 182 + Double deck stock DB Regio Nordost
RE 2 WismarDorf MecklenburgMoidentinBad KleinenLübstorfSchwerin HbfSchwerin MitteSchwerin SüdHolthusenSülstorfRastowLüblow (Meckl)LudwigslustGrabow (Meckl)KarstädtWittenbergeBad WilsnackGlöwenBreddinNeustadt (Dosse)Friesack (Mark)PaulinenaueNauenFalkenseeBerlin-SpandauBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin Alexanderplatz (- Berlin Ostbahnhof) – Berlin-OstkreuzKönigs WusterhausenBrand Tropical IslandsLübben (Spreewald)LübbenauVetschauCottbus 170, 202 60 min (Wittenberge-Cottbus)
120 min (Wismar-Cottbus)
Stadler KISS Ostdeutsche Eisenbahn
RE 3 Stralsund HbfMiltzowGreifswaldGreifswald SüdGroß KiesowZüssowKlein BünzowAnklamDucherowFerdinandshofJatznickPasewalkNechlinPrenzlauSeehausenWarnitzWilmersdorfAngermündeChorinBritzEberswalde HbfBernau bei BerlinBerlin-GesundbrunnenBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstLudwigsfeldeThyrowTrebbinWoltersdorf/Nuthe-UrstromtalLuckenwaldeJüterbogOehnaLinda (Elster)Holzdorf (Elster)Herzberg (Elster)Falkenberg (Elster)Bad LiebenwerdaElsterwerda-Biehla

branch line: SchwedtSchwedt MittePinnowAngermünde
branch line: JüterbogNiedergörsdorfBlönsdorfKlebitzZahnaLutherstadt Wittenberg

203 Stralsund–Falkenberg 1× per 2 hours (with connecting service RB61 Schwedt–Angermünde) Falkenberg–Elsterwerda-Biehla 1× per 4 hours, Schwedt–Lutherstadt Wittenberg 1× per 2 hours DB Class 112 + Double deck stock DB Regio
RE 4 (Stendal –) RathenowNennhausenBuschowWustermarkElstalDallgow-DöberitzBerlin-StaakenBerlin-SpandauBerlin JungfernheideBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstTeltowGroßbeerenBirkengrundLudwigsfelde (- TrebbinLuckenwaldeJüterbog) 1× per hour Stadler KISS Ostdeutsche Eisenbahn
RE 5 Rostock HbfGüstrowWaren (Müritz)Neustrelitz HbfFürstenberg (Havel)GranseeLöwenberg (Mark)OranienburgBerlin-GesundbrunnenBerlin HbfBerlin Potsdamer PlatzBerlin SüdkreuzBerlin-Lichterfelde OstBlankenfeldeDahlewitzRangsdorfDabendorfZossenWünsdorf-WaldstadtNeuhof bei ZossenBaruthKlasdorf-GlashütteGolßenDrahnsdorfLuckau-UckroWalddrehnaDoberlug-KirchhainRückersdorfHohenleipischElsterwerda

branch line: Stralsund HbfZarrendorfElmenhorstWittenhagenGrimmenRakowDemminUtzedelSternfeldGnevkowAltentreptowNeubrandenburgBurg Stargard (Meckl)Cammin (Meckl)Blankensee (Meckl)Neustrelitz Hbf

205 Rostock–Wittenberg 1× per 2 hours (with connecting services Stralsund–Neustrelitz), Stralsund–Elsterwerda 1× per 2 hours DB Class 112 + Double deck stock DB Regio
RE 6 WittenbergeWeisenPerlebergGroß PankowPritzwalkHeiligengrabeLiebenthal (Prignitz)Wittstock (Dosse)Dossow (Prignitz)FretzdorfNetzebandWalslebenNeuruppin WestNeuruppin Rheinsberger TorWustrau-RadenslebenBeetz-SommerfeldKremmenVelten (Mark)HennigsdorfFalkenseeBerlin-SpandauBerlin JungfernheideBerlin Gesundbrunnen 206 1× per hour (Berlin-Spandau – Berlin Gesundbrunnen Monday-Friday at peak times) DB Class 648 DB Regio
RE 7 "Airport Express" Dessau HbfRoßlau (Elbe)Jeber-BergfriedenMedewitz (Mark)Wiesenburg (Mark)Bad BelzigBaitzBrück (Mark)BorkheideBeelitz-HeilstättenSeddinMichendorfWilhelmshorstPotsdam-RehbrückePotsdam Medienstadt BabelsbergBerlin WannseeBerlin-CharlottenburgBerlin Zoologischer GartenBerlin HbfBerlin FriedrichstraßeBerlin AlexanderplatzBerlin OstbahnhofBerlin-OstkreuzBerlin-Schönefeld FlughafenBlankenfeldeDahlewitzRangsdorfDabendorfZossenWünsdorf-Waldstadt 207 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio
RE 10 Leipzig Hbf ... Eilenburg ... Torgau ... Falkenberg (Elster) ... Doberlug-Kirchhain ... Cottbus 215 1× per 2 hours Bombardier Talent 2 DB Regio
RE 14 Dessau Hbf – Roßlau (Elbe) – Coswig (Anh) Hp – Lutherstadt Wittenberg-Piesteritz – Lutherstadt Wittenberg Altstadt – Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster) DB Class 143 + Double deck stock DB Regio
RE 15 Hoyerswerda ... Ruhland ... Großenhain ... Coswig (b Dresden) ... Cossebaude ... Dresden Hbf 225 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RE 18 Cottbus ... SenftenbergRuhland ... Großenhain ... Coswig (Dresden) ... Dresden Hbf 208 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RE 66 Berlin-GesundbrunnenBernau (b Berlin)Eberswalde HbfAngermündePassow (Uckermark)Schönow (Angermünde)CasekowPetershagen (Uckermark)TantowSzczecin Gumieńce (PL) – Szczecin Główny (PL) 3x/day DB Class 628 DB Regio Nordost
RB 10 Berlin SüdkreuzBerlin Potsdamer PlatzBerlin HbfBerlin JungfernheideBerlin-SpandauBerlin AlbrechtshofSeegefeldFalkenseeFinkenkrugBrieselangNauen 209.14 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio
RB 11 Frankfurt (Oder)Kraftwerk FinkenheerdWiesenauZiltendorfEisenhüttenstadtNeuzelleWellmitzCoschenGubenKerkwitzJänschwalde OstJänschwaldePeitz OstTeichlandCottbus-Willmersdorf NordCottbus-MerzdorfCottbus-SandowCottbus 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio
RB 12 Berlin OstkreuzBerlin-LichtenbergBerlin-HohenschönhausenOranienburgSachsenhausen (Nordb)NassenheideGrünebergLöwenberg (Mark)BergsdorfZehdenick (Mark)Zehdenick-NeuhofVogelsang (Kr Gransee)HammelspringTemplinTemplin Stadt 1× per hour Bombardier Talent Niederbarnimer Eisenbahn
RB 13 Berlin JungfernheideBerlin-SpandauBerlin-StaakenDallgow-DöberitzElstalWustermark 209.13 1× per hour (Monday-Friday peak hours) Bombardier Talent 2 DB Regio
RB 14 "Airport Express" Berlin-Schönefeld FlughafenBerlin-OstkreuzBerlin OstbahnhofBerlin AlexanderplatzBerlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-SpandauBerlin AlbrechtshofSeegefeldFalkenseeFinkenkrugBrieselangNauen 209.14 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 20 OranienburgBirkenwerderHohen Neuendorf WestHennigsdorfGolmPotsdam Park SanssouciPotsdam CharlottenhofPotsdam Hbf 209.20 1× per hour (Monday-Friday) Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 21 Berlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-WannseeGriebnitzseePotsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam Park SanssouciGolmMarquardtPriortWustermark 209.21 1× per hour (Monday-Friday), at weekends 1× per 2 hours and only between Potsdam Hbf and Wustermark Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 22 Berlin FriedrichstraßeBerlin HbfBerlin Zoologischer GartenBerlin-CharlottenburgBerlin-WannseeGriebnitzseePotsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam Park SanssouciGolmSaarmundLudwigsfelde-StruveshofBerlin Schönefeld FlughafenKönigs Wusterhausen 209.21
209.22
1× per hour, at weekends only between Potsdam Hbf and Königs Wusterhausen Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 23 Potsdam HbfPotsdam CharlottenhofPotsdam PirschheideCaputh-GeltowCaputh-SchwielowseeFerch-LienewitzSeddinMichendorf 209.23 1× per hour, 1× per 2 hours at weekends Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 24 Eberswalde HbfMelchowBiesenthalRüdnitzBernau (b Berlin)Berlin-HohenschönhausenBerlin-LichtenbergBerlin OstkreuzBerlin-SchöneweideKönigs WusterhausenZeesenBestenseeGroß KörisHalbeOderinBrand Tropical IslandsSchönwalde (Spreewald)LubolzLübben (Spreewald)LübbenauCalau (Niederlausitz)LuckaitztalAltdöbernGroßräschenSedlitz OstSenftenberg 209.24 1× per hour Bombardier Talent 2 DB Regio Nordost
RB 25 Berlin OstkreuzBerlin-Lichtenberg – Ahrensfelde – Ahrensfelde Friedhof – Ahrensfelde Nord – Blumberg-Rehhahn – Blumberg (b Berlin) – Seefeld (Mark) – Werneuchen 1× per hour Bombardier Talent Niederbarnimer Eisenbahn
RB 26 Berlin-LichtenbergBerlin-MahlsdorfStrausbergHerrenseeRehfeldeMüncheberg (Mark)ObersdorfTrebnitz (Mark)Alt RosenthalSeelow-GusowWerbig – Golzow (Oderbruch) – Gorgast – Küstrin-KietzKostrzyn (– WitnicaGorzów Wielkopolski WieprzyceGorzów WielkopolskiStrzelce Krajeńskie WschódNowe DrezdenkoKrzyż) 1× per hour, 1× per day (Berlin-Krzyż) Bombardier Talent
Pesa Link
DB Class 628 (Berlin-Krzyż)
Niederbarnimer Eisenbahn
RB 27 (Berlin-Gesundbrunnen –)/Berlin-Karow – Schönerlinde – Schönwalde (Barnim) – Basdorf – Wandlitz – Wandlitzsee – Klosterfelde – Lottschesee – Ruhlsdorf-Zerpenschleuse – Klandorf – Groß Schönebeck (Schorfheide) 1× per hour (Berlin-Karow-Klosterfelde), 1× per 2 hours (Klosterfelde-Groß Schönebeck) Bombardier Talent Niederbarnimer Eisenbahn
RB 27 (Berlin-Gesundbrunnen –)/Berlin-Karow – Schönerlinde – Schönwalde (Barnim) – Basdorf – Zühlsdorf – Wensickendorf – Schmachtenhagen 1× per hour (weekdays: Berlin-Karow-Wensickendorf; weekends: Berlin-Karow-Schmachtenhagen) Bombardier Talent Niederbarnimer Eisenbahn
RB 31 Elsterwerda-Biehla – Elsterwerda – Prösen Ost – Frauenhain – Zabeltitz – Großenhain Cottb Bf – Priestewitz – Niederau – Weinböhla – Coswig (b Dresden) – Radebeul-Naundorf – Niederwartha – Cossebaude – Dresden-Stetzsch – Dresden-Kemnitz – Dresden-Cotta – Dresden-Friedrichstadt – Dresden Hbf 1× per 2 hours Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 33 Berlin-WannseePotsdam Medienstadt BabelsbergPotsdam-RehbrückeWilhelmshorstMichendorfBeelitz StadtElsholzBuchholz (Zauche)TreuenbrietzenTreuenbriezen SüdAltes LagerJüterbog 1× per hour (weekdays)
1× per 2 hours (weekends)
ODEG Class 646 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 34 StendalHämertenSchönhausen (Elbe)GroßwudickeRathenow 1× per 2 hours ODEG Class 646
ODEG Class 650
Ostdeutsche Eisenbahn
RB 35 Fürstenwalde (Spree)Fürstenwalde (Spree) SüdBad SaarowBad Saarow Klinikum 1× per hour NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 36 Königs WusterhausenNiederlehmeZernsdorfKablowFriedersdorf (b Königs Wusterhausen)Kummersdorf (b Storkow)Storkow (Mark)HubertushöheWendisch-RietzLindenberg (Mark)Buckow (b Beeskow)BeeskowOegelnSchneeberg (Mark)Grunow (Niederlausitz)MixdorfMüllrose (– Helenesee) – Frankfurt (Oder)-NeuberesinchenFrankfurt (Oder) 1× per hour NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 43 Cottbus – Kolkwitz Süd – Calau (Niederlausitz) – Gollmitz (Niederlausitz) – Finsterwalde (Niederlausitz) – Doberlug-Kirchhain – Schönborn (Doberlug) – Beutersitz – Uebigau – Falkenberg (Elster) – Herzberg (Elster) 1× per 2 hours Bombardier Talent 2 DB Regio
RB 45 Elsterwerda – Prösen – Prösen West – Gröditz (Riesa) – Tiefenau – Wülknitz – Zeithain – Riesa – Seerhausen – Stauchitz – Ostrau – Zschaitz – Döbeln Hbf – Limmritz (Sachs) – Mittweida – Altmitweida – Ottendorf (Mittweida) – Oberlichtenau – Chemnitz Kinderwaldstätte – Chemnitz Hbf 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) Alstom Coradia Continental Mitteldeutsche Regiobahn
RB 46 CottbusCottbus-SandowKlingeForst (Lausitz) 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) ODEG Class 642 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 49 Cottbus – Leuthen (Cottbus) – Drebkau – Neupetershain – Bahnsdorf – Sedlitz Ost – Senftenberg – Schwarzheide Ost – Ruhland – Lauchhammer – Plessa – Elsterwerda-Biehla – Bad Liebenwerda – Falkenberg (Elster) 1× per 2 hours DB Class 143 + Double deck stock
Bombardier Talent 2
DB Regio
RB 51 RathenowMögelinPremnitz NordPremnitz ZentrumDöberitzPritzerbeFohrdeGördenBrandenburg AltstadtBrandenburg Hbf 206.51 1× per hour ODEG Class 646 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 51 (Saxony-Anhalt) Dessau Hbf – Roßlau (Elbe) – Meinsdorf – Klieken – Coswig (Anh) – Griebo – Lutherstadt Wittenberg-Piesteritz – Lutherstadt Wittenberg Altstadt – Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster)/– Zörnigall – Bülzig – Zahna Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 54 Berlin-LichtenbergBerlin-GesundbrunnenLöwenberg (Mark)Herzberg (Mark)Lindow (Mark)Rheinsberg (Mark) Infrequent Bombardier Talent
Pesa Link
Niederbarnimer Eisenbahn
RB 55 KremmenSchwanteVehlefanzBärenklauVelten (Mark)Hennigsdorf 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) DB Class 648 DB Regio Nordost
RB 60 Eberswalde Hbf – Niederfinow – Falkenberg (Mark) – Bad Freienwalde (Oder) – Altranft – Wriezen – Neutrebbin – Letschin – Werbig – Seelow (Mark) – Schönfließ DorfFrankfurt (Oder) 209.60 1× per hour (weekdays), 1× per 2 hours (weekends) NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 61 SchwedtSchwedt MittePinnowAngermünde 1× per 2 hours (weekdays only) NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 62 Eberswalde HbfBritzChorinAngermündeWilmersdorfWarnitzSeehausenPrenzlau 209.62 (Monday-Friday) NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
RB 63 Eberswalde HbfBritzGolzow (b Eberswalde)Alt HüttendorfJoachimsthal KaiserbahnhofJoachimsthal 209.63 1× per 2 hours NEB Class 650 Niederbarnimer Eisenbahn
OE 65 Cottbus – Neuhausen (Cottbus) – Bagenz – Spremberg – Schleife – Weißwasser (Oberlausitz) – Rietschen – Hähnichen – Uhsmannsdorf – Horka – Kodersdorf – Görlitz – Görlitz-Weinhübel – Hagenwerder – Krzewina Zgorzelecka (PL) – Hirschfelde – Zittau 1× per hour ODEG Class 642 Ostdeutsche Eisenbahn
RB 66 AngermündePassow (Uckermark)Schönow (Angermünde)CasekowPetershagen (Uckermark)TantowSzczecin Gumieńce (PL) – Szczecin Główny (PL) 5x/day DB Class 628 DB Regio Nordost
RB 73 Neustadt (Dosse) – Wusterhausen (Dosse) – Kyritz – Wutike – Rosenwinkel – Blumenthal (Mark) – Bölzke – Sarnow – Pritzwalk 1× per hour (Monday-Friday: Neustadt-Kyritz), 1× per 2 hours (Monday-Friday: Neustadt-Pritzwalk), 1× per 4 hours (weekends) VT 626
VT 670
VT 672
HANS
RB 74 Pritzwalk West – Pritzwalk – Pritzwalk Hainholz – Falkenhagen Gewerbepark Prignitz – Brügge (Prign) – Meyenburg Infrequent (Monday-Friday), 1× per 4 hours (weekends) VT 626
VT 670
VT 672
HANS
RB 80 Halle (Saale) Hbf – Hohenthurm – Landsberg (bei Halle/Saale) – Brehna – Roitzsch – Bitterfeld (– Greppin – Wolfen)/– MuldensteinBurgkemnitzGräfenhainichenRadisBergwitzPratauLutherstadt Wittenberg (– Zörnigall – Bülzig – Zahna – Blönsdorf – Niedergörsdorf – Jüterbog) Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 81 (BitterfeldMuldensteinBurgkemnitzGräfenhainichenRadisBergwitzPratau –) Lutherstadt WittenbergMühlangerElster (Elbe)Jessen (Elster)AnnaburgFermerswaldeFalkenberg (Elster) Infrequent Bombardier Talent 2 DB Regio Südost
RB 91 (Berlin-Lichtenberg –) Frankfurt (Oder)SłubiceKunowiceRzepin – Jerzmanice Lubuskie – Gądków Wielki – Budachów – Bytnica – Radnica – Będów – Nietkowice – Czerwieńsk – Przylep – Zielona Góra Infrequent DB Class 646 DB Regio Nordost
Przewozy Regionalne
RB 93 Forst (Lausitz)ZasiekiTupliceTuplice DębinkaŁużyckieSieniawa ŻarskaŻaryŻagań Infrequent SA105 Przewozy Regionalne

Berlin S-Bahn[edit]

Line Route KBS Frequency Material Operator
S 1 WannseeFriedrichstraßeOranienburg 200.1 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 2 BlankenfeldeFriedrichstraßeBernau bei Berlin 200.2 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 25 Teltow StadtFriedrichstraßeHennigsdorf 200.25 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 26 Teltow StadtFriedrichstraßeWaidmannslust 200.26 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 3 SpandauBerlin HauptbahnhofOstkreuzRummelsburgBetriebsbahnhof RummelsburgKarlshorstWuhlheideKöpenickHirschgartenFriedrichshagenRahnsdorfWilhelmshagenErkner 200.3 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 41 Ringbahn (clockwise) 200.4 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 42 Ringbahn (counter-clockwise) 200.4 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 45 Flughafen SchönefeldSchöneweideSüdkreuz 200.45 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 46 Königs WusterhausenSchöneweideSüdkreuzWestend 200.46 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 47 SpindlersfeldSchöneweideHermannstraße 200.47 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 5 Strausberg NordOstkreuzFriedrichstraßeBerlin HauptbahnhofWestkreuz 200.5 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 7 AhrensfeldeOstkreuzFriedrichstraßeBerlin HauptbahnhofPotsdam Hauptbahnhof 200.7 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 75 WartenbergLichtenbergOstkreuz 200.75 6× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 8 ZeuthenSchöneweideOstkreuzBirkenwerder 200.8 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 85 GrünauSchöneweideOstkreuzPankow 200.85 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin
S 9 Flughafen SchönefeldSchöneweideFriedrichstraßeBerlin HauptbahnhofSpandau 200.9 3× per hour DBAG Class 481 S-Bahn Berlin

See also[edit]

External links[edit]

References[edit]