Members of the Queensland Legislative Assembly, 2001–2004

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

This is a list of members of the 50th Legislative Assembly of Queensland from 2001 to 2004, as elected at the 2001 state election held on 17 February 2001.[1]

Name Party District Term in office
Julie Attwood Labor Mount Ommaney 1998–2012
Bonny Barry Labor Aspley 2001–2009
Hon Tom Barton Labor Waterford 1992–2006
Hon Peter Beattie Labor Brisbane Central 1989–2007
Lex Bell [1] Independent Surfers Paradise 2001–2004
Hon Anna Bligh Labor South Brisbane 1995–2012
Hon Rob Borbidge [1] National Surfers Paradise 1980–2001
Desley Boyle Labor Cairns 1998–2012
Hon Steve Bredhauer Labor Cook 1989–2004
Darryl Briskey Labor Cleveland 1989–2006
Michael Choi Labor Capalaba 2001–2012
Liddy Clark Labor Clayfield 2001–2006
Dr Lesley Clark Labor Barron River 1989–1995, 1998–2006
Stuart Copeland National Cunningham 2001–2009
Peta-Kaye Croft Labor Broadwater 2001–2012
Chris Cummins Labor Kawana 2001–2006
Liz Cunningham Independent Gladstone 1995–2015
Hon Nita Cunningham Labor Bundaberg 1998–2006
Hon Wendy Edmond Labor Mount Coot-tha 1989–2004
John English Labor Redlands 2001–2009
Gary Fenlon Labor Greenslopes 1989–1995, 1998–2009
Bill Flynn One Nation Lockyer 2001–2004
Chris Foley [4] Independent Maryborough 2003–2012
Hon Matt Foley Labor Yeerongpilly 1989–2004
Hon Jim Fouras Labor Ashgrove 1977–1986, 1989–2006
Hon Ken Hayward Labor Kallangur 1986–2009
Howard Hobbs National Warrego 1986–2015
Hon Ray Hollis Labor Redcliffe 1989–2005
Ray Hopper Independent/National [2] Darling Downs 2001–2015
Mike Horan National Toowoomba South 1991–2012
Jan Jarratt Labor Whitsunday 2001–2012
Vaughan Johnson National Gregory 2001–2015
Margaret Keech Labor Albert 2001–2012
Dr John Kingston [4] Independent Maryborough 1998–2003
Linda Lavarch Labor Kurwongbah 1997–2009
Peter Lawlor Labor Southport 2001–2012
Ronan Lee Labor Indooroopilly 2001–2009
Hon Vince Lester National Keppel 1974–2004
Rosa Lee Long One Nation Tablelands 2001–2009
Hon Kev Lingard National Beaudesert 1983–2009
Don Livingstone Labor Ipswich West 1989–1998, 2001–2006
Hon Paul Lucas Labor Lytton 1996–2012
Hon Terry Mackenroth Labor Chatsworth 1977–2005
Carolyn Male Labor Glass House 2001–2012
Ted Malone National Mirani 1994–2015
Hon Tony McGrady Labor Mount Isa 1989–2006
Andrew McNamara Labor Hervey Bay 2001–2009
John Mickel Labor Logan 1998–2012
Jo-Ann Miller Labor Bundamba 2000–present
Cate Molloy Labor Noosa 2001–2006
Tim Mulherin Labor Mackay 1995–2015
Lindy Nelson-Carr Labor Mundingburra 1998–2012
Rachel Nolan Labor Ipswich 2001–2012
Hon Gordon Nuttall Labor Sandgate 1992–2006
Hon Henry Palaszczuk Labor Inala 1984–2006
Jim Pearce Labor Fitzroy 1989–2009, 2015–2017
Anita Phillips Labor Thuringowa 2001–2004
Hon Warren Pitt Labor Mulgrave 1989–1995, 1998–2009
Robert Poole Labor Gaven 2001–2006
Dorothy Pratt Independent Nanango 1998–2012
Pat Purcell Labor Bulimba 1992–2009
Bob Quinn Liberal Robina 1989–2006
Phil Reeves Labor Mansfield 1998–2012
Dianne Reilly Labor Mudgeeraba 2001–2009
Hon Mike Reynolds Labor Townsville 1998–2009
Elisa Roberts One Nation/Independent [3] Gympie 2001–2006
Neil Roberts Labor Nudgee 1995–2012
Hon Stephen Robertson Labor Stretton 1992–2012
Steve Rodgers Labor Burdekin 2001–2004
Hon Merri Rose Labor Currumbin 1992–2004
Marc Rowell National Hinchinbrook 1989–2006
Hon Robert Schwarten Labor Rockhampton 1989–1992, 1995–2012
Christine Scott Labor Charters Towers 2001–2004
Desley Scott Labor Woodridge 2001–2015
Jeff Seeney National Callide 1998–2017
Joan Sheldon Liberal Caloundra 1990–2004
Kerry Shine Labor Toowoomba North 2001–2012
Fiona Simpson National Maroochydore 1992–present
Christine Smith Labor Burleigh 2001–2012
Hon Judy Spence Labor Mount Gravatt 1989–2012
Lawrence Springborg National Southern Downs 1989–2017
Barbara Stone Labor Springwood 2001–2012
Trevor Strong Labor Burnett 2001–2004
Karen Struthers Labor Algester 1998–2012
Carryn Sullivan Labor Pumicestone 2001–2012
Terry Sullivan Labor Stafford 1991–2006
Dr David Watson Liberal Moggill 1989–2004
Hon Rod Welford Labor Everton 1989–2009
Peter Wellington Independent Nicklin 1998–2017
Hon Dean Wells Labor Murrumba 1986–2012
Geoff Wilson Labor Ferny Grove 1998–2012
1 On 20 March 2001, the National member for Surfers Paradise and Opposition Leader, Rob Borbidge, resigned. Independent candidate Lex Bell won the resulting by-election on 5 May 2001.
2 The member for Darling Downs, Ray Hopper, was elected as an independent, but joined the National Party on 21 December 2001.
3 The member for Gympie, Elisa Roberts, was elected as a One Nation member, but resigned from the party on 18 April 2002, and served out the remainder of her term as an independent.
4 On 24 March 2003, the Independent member for Maryborough, John Kingston, resigned. Independent candidate Chris Foley won the resulting by-election on 26 April 2003.

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ "Table 1. Precis of results of Queensland state elections 1932 to 2012" (PDF). Queensland Parliament. Retrieved 16 December 2013.