Members of the South Australian House of Assembly, 1906–1910

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

This is a list of members of the South Australian House of Assembly from 1906 to 1910, as elected at the 1906 state election:[1]

Name Party Electorate Term of office
Peter Allen FPPU Wallaroo 1902–1912, 1915–1925
Edward Alfred Anstey [4] Labor Adelaide 1908–1921
William Archibald Labor Port Adelaide 1893–1910
William Blacker LDU Alexandra 1892–1913
Reginald Blundell [1] Labor Adelaide 1907–1918
Thomas Burgoyne LDU Flinders 1884–1915
Hon Richard Butler FPPU Barossa 1890–1924
Donald Campbell Labor Victoria and Albert 1906–1912
Henry Chesson Labor Port Adelaide 1905–1918
Hon Sir Jenkin Coles ANL Wooroora 1875–1878, 1881–1911
Frederick Coneybeer Labor Torrens 1893–1921, 1924–1930
Ephraim Coombe LDU Barossa 1901–1912, 1915–1917
Thomas Crush [5] Labor Northern Territory 1908–1911
William Patrick Cummins [2] LDU Stanley 1896–1907
George Dankel Labor Torrens 1905–1912
Bill Denny Labor Adelaide 1900–1905, 1906–1933
Kossuth William Duncan [2] FPPU Stanley 1907–1910
Clarence Goode Labor Stanley 1905–1918
Percy Heggaton Alexandra 1906–1915, 1923–1938
Hermann Homburg ANL Murray 1906–1915, 1927–1930
Arthur Hugh Inkster [3] LDU Flinders 1905–1907
Harry Jackson Labor Stanley 1906–1918
David James ANL Wooroora 1902–1918
William Jamieson LDU Murray 1901–1902, 1905–1912
Ivor MacGillivray Labor Port Adelaide 1893–1918
Alexander McDonald ANL Alexandra 1887–1915
William Miller FPPU Burra Burra 1902–1918
Samuel James Mitchell [8] LDU Northern Territory 1901–1910
John Newland Labor Burra Burra 1906–1912
Hon Laurence O'Loughlin FPPU Burra Burra 1890–1918
Friedrich Wilhelm Paech [6] ANL Wooroora 1899–1908
Archibald Peake LDU Victoria and Albert 1897–1915, 1915–1920
Friedrich Pflaum ANL Murray 1902–1915
William David Ponder Labor Adelaide 1905–1921
Thomas Price [7] Labor Torrens 1893–1909
George Ritchie FPPU Alexandra 1902–1922
Ernest Roberts [4] Labor Adelaide 1896–1902, 1905–1908
Samuel Rudall LDU Barossa 1906–1915
Thomas Ryan [7] Labor Torrens 1909–1912, 1915–1917
James Zimri Sellar [1] Labor Adelaide 1905–1906
William Senior Labor Victoria and Albert 1904–1912
Thomas Hyland Smeaton Labor Torrens 1905–1921
Hon Vaiben Louis Solomon [5] ANL Northern Territory 1890–1901, 1905–1908
John Travers Labor Flinders 1906–1910, 1912–1918
Crawford Vaughan Labor Torrens 1905–1918
John Verran Labor Wallaroo 1901–1918
Edgar Hampton Warren [3] FPPU Flinders 1907–1910
Alfred Edwin Winter Labor Wallaroo 1905–1912
Frederick William Young [6] FPPU Wooroora 1902–1905, 1909–1915
1 Adelaide MHA James Zimri Sellar died on 20 December 1906. Reginald Blundell won the resulting by-election on 26 January 1907.
2 Stanley MHA William Patrick Cummins died on 9 March 1907. Kossuth William Duncan won the resulting by-election on 13 April.
3 Flinders MHA Arthur Hugh Inkster died on 29 March 1907. Edgar Hampton Warren won the resulting by-election on 18 May.
4 Adelaide MHA Ernest Roberts resigned on 15 May 1908. Edward Alfred Anstey won the resulting by-election on 20 June.
5 Northern Territory MHA Vaiben Louis Solomon died on 20 October 1908. Thomas Crush won the resulting by-election on 5 December.
6 Wooroora MHA Friedrich Wilhelm Paech died on 29 December 1908. Frederick William Young won the resulting by-election on 13 February 1909.
7 Torrens MHA Thomas Price died on 31 May 1909. Thomas Ryan won the resulting by-election on 3 July.
8 Northern Territory MHA Samuel James Mitchell resigned on 18 January 1910. No by-election was held before the 1910 election.

References[edit]

  1. ^ "Statistical Register of the Parliament of South Australia" (PDF). Parliament of South Australia. Retrieved 16 June 2015. 

External links[edit]