Norway at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Norway at the
2000 Summer Olympics
Flag of Norway.svg
IOC codeNOR
NOCNorwegian Olympic Committee and Confederation of Sports
Websitewww.idrett.no (in Norwegian)
in Sydney
Competitors93 (44 men, 49 women) in 15 sports
Flag bearer Vebjørn Rodal (athletics)
Medals
Ranked 19th
Gold
4
Silver
3
Bronze
3
Total
10
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
1906 Intercalated Games

Norway was represented at the 2000 Summer Olympics in Sydney by the Norwegian Olympic Committee and Confederation of Sports. 93 competitors, 44 men and 49 women, took part in 54 events in 15 sports.[1]

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Trine Hattestad Athletics Men's javelin throw
 Gold Knut Holmann Canoeing Men's K-1 500 metres
 Gold Knut Holmann Canoeing Men's K-1 1000 metres
 Gold Norway women's national football team
Anita Rapp Ingeborg Hovland
Hege Riise Silje Jørgensen
Brit Sandaune Monica Knudsen
Dagny Mellgren Ragnhild Gulbrandsen
Bente Nordby Solveig Gulbrandsen
Marianne Pettersen Margunn Haugenes
Gøril Kringen Kristin Bekkevold
Bente Kvitland Christine Boe Jensen
Unni Lehn Gro Espeseth
Football Women's tournament
 Silver Kjersti Plätzer Athletics Women's 20 km walk
 Silver Trude Gundersen Taekwondo Women's 67 kg
 Silver Fredrik Bekken
Olaf Tufte
Rowing Men's double sculls
 Bronze Harald Stenvaag Shooting 50 metre rifle three positions
 Bronze Paul Davis
Herman Horn Johannessen
Espen Stokkeland
Sailing Men's Soling Class
 Bronze Norway women's national handball team
Monica Sandve Tonje Larsen
Else-Marthe Sørlie Cecilie Leganger
Heidi Tjugum Kjersti Grini
Jeanette Nilsen Trine Haltvik
Marianne Rokne Kristine Duvholt
Birgitte Sættem Ann Cathrin Eriksen
Mia Hundvin Susann Goksør Bjerkrheim
Handball Women's tournament

Archery[edit]

In the sixth appearance by the nation in the archery competition at the Olympics, Norway represented by three men and one woman, their combined record was 1-4. The men's team also lost their first match.

Men's individual
Bård Nesteng Lars Erik Humlekjær Martinus Grov
1/32 eliminations Defeated Henk Vogels
Netherlands
158-149 Lost to Michele Frangilli
Italy
168-158 Lost to Matteo Bisiani
Italy
166-158
1/16 eliminations Lost to Sebastien Flute
France
160-148 - - - - - -

Men's team:

  • Nesteng, Humlekjær, and Grov — round of 16, 10th place
Women's individual
Wenche-Lin Hess
1/32 eliminations Lost to Ying He
China
160-145

Athletics[edit]

Men's competition[edit]

Men's 200 m

  • Round 1 — 20.76
  • Round 2 — 20.65 (did not advance)
  • Round 1 — 21 (did not advance)

Men's 800 m

  • Round 1 — 01:46.76
  • Semifinal — 01:48.73 (did not advance)

Men's 5000 m

  • Round 1 — 13:44.80 (did not advance)

Men's 3000 m steeplechase

  • Round 1 — 08:23.61
  • Final — 08:27.20 (9th place)

Men's javelin throw

  • Qualifying — 86.74
  • Final — 83.04 (9th place)

Men's triple jump

  • Qualifying — 16.75 (did not advance)

Men's decathlon

  • 100m — 11.56
  • Long Jump — 6.22
  • Shot Put — 14.03
  • High Jump — DNS

Women's competition[edit]

Women's 10000 m

  • Round 1 — DNF (did not advance)

Women's Javelin Throw

  • Qualifying — 65.44
  • Final — 68.91 (Gold medal)Olympic record

Women's High Jump

  • Qualifying — 1.89 (did not advance)

Women's 20 km Walk

  • Final — 1:29:33 (Silver medal)

Beach volleyball[edit]

Men's Beach Competition[edit]

Canoeing[edit]

Flatwater[edit]

Men's competition[edit]

Men's Kayak Singles 500m

  • Qualifying Heat — 01:40.990
  • Semifinal — 01:39.964
  • Final — 01:57.847 (Gold medal)

Men's Kayak Singles 1000m

  • Qualifying Heat — 03:36.565
  • Semifinal — 03:36.425
  • Final — 03:33.269 (Gold medal)

Men's Kayak Doubles 500m

  • Qualifying Heat — 01:35.619
  • Semifinal — 01:34.712 (did not advance)

Men's Kayak Doubles 1,000m

  • Qualifying Heat — 03:15.483
  • Semifinal — 03:17.288
  • Final — 03:20.515 (9th place)

Men's Canoe Singles 500m

  • Qualifying Heat — 01:54.366
  • Semifinal — 01:53.661 (did not advance)

Men's Canoe Singles 1000m

  • Qualifying Heat — 03:55.378
  • Semifinal — Bye
  • Final — 03:58.159 (5th place)

Cycling[edit]

Cross Country Mountain Bike[edit]

Men's Cross Country Mountain Bike

  • Final — Lapped (35th place)
  • Final — DNF

Women's Mountain Bike

  • Final — 2:01:51.24 (22nd place)

Road Cycling[edit]

Men's competition[edit]

Men's Individual Time Trial

  • Final — 0:59:00 (7th place)

Men's Road Race

  • Final — 5:36:14 (78th place)
  • Final — DNF
  • Final — DNF
  • Final — DNF

Women's competition[edit]

Women's Individual Time Trial

  • Final — 0:45:01 (20th place)

Women's Road Race

  • Final — 3:08:02 (29th place)
  • Final — 3:10:33 (35th place)
  • Final — 3:11:04 (38th place)

Fencing[edit]

Three fencers, all women, represented Norway in 2000.

Women's épée
Women's team épée

Football[edit]

Women's tournament

Gymnastics[edit]

Handball[edit]

Rowing[edit]

Sailing[edit]

Women's Single Handed Dinghy (Europe)

  • Race 1 — 7
  • Race 2 — 10
  • Race 3 — 12
  • Race 4 — (23)
  • Race 5 — 16
  • Race 6 — 21
  • Race 7 — (28) DNF
  • Race 8 — 10
  • Race 9 — 23
  • Race 10 — 22
  • Race 11 — 10
  • Final — 131 (19th place)

Women's Double Handed Dinghy (470)

  • Race 1 — (17)
  • Race 2 — 9
  • Race 3 — 7
  • Race 4 — (17)
  • Race 5 — 17
  • Race 6 — 11
  • Race 7 — 7
  • Race 8 — 17
  • Race 9 — 8
  • Race 10 — 13
  • Race 11 — 16
  • Final — 105 (16th place)

Open Laser

  • Race 1 — 12
  • Race 2 — 7
  • Race 3 — 11
  • Race 4 — (32)
  • Race 5 — 7
  • Race 6 — 6
  • Race 7 — (24)
  • Race 8 — 4
  • Race 9 — 10
  • Race 10 — 22
  • Race 11 — 15
  • Final — 94 (10th place)

Open Three Handed Keelboat (Soling)

  • Did not advance to Round Robin

Open High Performance Two Handed Dinghy (49er)

  • Race 1 — 16
  • Race 2 — (17)
  • Race 3 — (18) OCS
  • Race 4 — 2
  • Race 5 — 2
  • Race 6 — 10
  • Race 7 — 14
  • Race 8 — 7
  • Race 9 — 10
  • Race 10 — 16
  • Race 11 — 10
  • Race 12 — 13
  • Race 13 — 6
  • Race 14 — 17
  • Race 15 — 5
  • Race 16 — 14
  • Final — 142 (13th place)

Shooting[edit]

Taekwondo[edit]

Tennis[edit]

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final / BM
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Christian Ruud Men's singles  Vinciguerra (SWE)
L 2–6, 4–6
Did not advance

Wrestling[edit]

Notes[edit]

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site

References[edit]

  1. ^ "Norway at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 10 March 2012.