Primetime Emmy Award for Outstanding Costumes for a Miniseries, Movie, or Special

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Primetime Emmy Award for Outstanding Costumes for a Miniseries, Movie, or Special is a retired award that was presented as part of the Primetime Emmy Awards. Until 1999, the category was divided to award costume designers and costume supervisors separately.

In 2015, this category and Outstanding Costumes for a Series were rearranged as Outstanding Costumes for a Period/Fantasy Series, Limited Series, or Movie and Outstanding Costumes for a Contemporary Series, Limited Series, or Movie.

Winners and nominations[edit]

1970s[edit]

Year Program Episode Nominees Network
1976
Eleanor and Franklin Joe I. Tompkins ABC
The Lindbergh Kidnapping Case Bob Christenson, Denita Cavett NBC
1977
Eleanor and Franklin: The White House Years Joe I. Tompkins ABC
Beauty and the Beast Albert Wolsky NBC
The Man in the Iron Mask Olga Lehmann
1978
Actor Noel Taylor PBS
The Bastard Jean-Pierre Dorleac Syndicated
The Dark Secret of Harvest Home Bill Jobe NBC
The Four Feathers Olga Lehmann NBC
Ziegfeld: The Man and His Women Grady Hunt
1979
Edward the King "King at Last" Ann Hollowood, Sue Le Cash, Christine Wilson Syndicated
Cher... and Other Fantasies Bob Mackie, Ret Turner NBC
The Corn Is Green David Walker CBS
The John Davidson Christmas Show Warden Neil ABC

1980s[edit]

Year Program Episode Nominees Network
1980
The Scarlett O'Hara War William Travilla NBC
Ann-Margret: Hollywood Movie Girls Bob Mackie ABC
The Beatrice Arthur Special Ret Turner CBS
The Carpenters: Music, Music, Music Bill Belew ABC
The Dream Merchants Grady Hunt Syndicated
1981
Great Performances "San Francisco Ballet: The Tempest" Willa Kim PBS
Evita Peron William Travilla NBC
The Jayne Mansfield Story Warden Neil CBS
Peter and Paul Vittorio Nino Novarese
A Tale of Two Cities Olga Lehmann
1982
The Letter Donald Brooks ABC
Eleanor, First Lady of the World Noel Taylor CBS
The Elephant Man Julie Weiss ABC
Jacqueline Bouvier Kennedy William Travilla
Mae West Jean-Pierre Dorleac
1983
The Scarlet Pimpernel Phyllis Dalton CBS
The 55th Annual Academy Awards Ray Aghayan ABC
Happy Birthday, Bob! Warden Neil NBC
Little Gloria... Happy at Last Julie Weiss
The Thorn Birds William Travilla ABC
1984
The Dollmaker Julie Weiss ABC
The Master of Ballantrae Olga Lehmann CBS
Nancy Astor "Part 3" Joyce Mortlock PBS
A Streetcar Named Desire William Travilla ABC
1985
Costume
Design
Ellis Island "Part 1" Barbara Lane CBS
Christopher Columbus Maria De Matteis, Enrico Luzzi CBS
Evergreen "Part 1" Julie Weiss NBC
The Jewel in the Crown "Crossing the River" Esther Dean, Diane Holmes PBS
Malice in Wonderland Nolan Miller, Mina Mittelman CBS
1985
Costuming
Wallenberg: A Hero's Story Thomas Welsh, Bob E. Horn, Marko Cerovac NBC
The Execution Mina Mittelman, James Kessler NBC
The Jesse Owens Story Thomas Welsh, Bob E. Horn, Marjorie K. Chan OPT
Scarecrow and Mrs. King "Ship of Spies" Andrea E. Weaver, James Lapidus CBS
1986
Costume
Design
Peter the Great "Part 1" Ella Maklakova, Sibylle Ulsamer NBC
Death of a Salesman Ruth Morley CBS
Lord Mountbatten: The Last Viceroy "Part 1" Jenny Beavan PBS
North and South, Book II "Part 1" Robert Fletcher ABC
Roanoak "Part 1" Ann Roth, Richard Shissler, Neil Spisak PBS
1986
Costuming
North and South "Part 4" Joie Hutchinson, Vicki Sánchez, Pat McGrath ABC
Blood & Orchids "Part 2" Louise Clark, Patrick R. Norris CBS
Dallas: The Early Years Winnie D. Brown, Daniel J. Lester, Joan Thomas, Janet Lucas Lawler
Dress Gray "Part 2" Shari Feldman, Lucille Cusolito, Pat McGrath, Buck Skelton, Umberto Savoia NBC
1987
Costume
Design
Anastasia: The Mystery of Anna "Part 1" Jane Robinson NBC
Casanova Yvonne Blake ABC
Fresno "Part 1" Bob Mackie CBS
Nutcracker: Money, Madness and Murder "Part 1" Theoni V. Aldredge NBC
The Two Mrs. Grenvilles "Part 1" Nolan Miller, Donald Brooks, Sue Yelland
1987
Costuming
Independence Frances Harrison Hays NBC
The Betty Ford Story Dodie Shepard ABC
Murder in Three Acts Mina Mittelman CBS
1988
Costume
Design
Poor Little Rich Girl: The Barbara Hutton Story Jane Robinson NBC
Lincoln Joseph G. Aulisi, George L. Little NBC
Napoleon and Josephine: A Love Story "Part 3" Michel Fresnay ABC
The Woman He Loved Robin Fraser-Paye CBS
1988
Costuming
Shakedown on the Sunset Strip Eddie Marks, Deborah Hopper, Radford Polinsky CBS
American Film Institute Comedy Special Len Marcus NBC
What Price Victory Dodie Shepard, Robert Iannaccone ABC
1989
Costume
Design
Lonesome Dove "On the Trail" Van Broughton Ramsey CBS
Around the World in 80 Days "Part 1" Emma Porteous NBC
My Name Is Bill W. April Ferry ABC
1989
Costuming
Pancho Barnes Paula Lynn Kaatz, Andrea E. Weaver, Janet Lucas Lawler, Stephen M. Chudej CBS
War and Remembrance "Part 3" Bill Flores, Llandys Williams, Barbara Lane, James 'Mike' Balker ABC
A Friendship in Vienna Mária Horányi Disney Channel
Unconquered Frances Harrison Hays ABC

1990s[edit]

Year Program Episode Nominees Network
1990
The Kennedys of Massachusetts "Part 1" Shelley Komarov ABC
Great Expectations "Part 2" Tiny Nicholls, Joyce Stoneman Disney Channel
The Phantom of the Opera "Part 1" Jacqueline Moreau NBC
1991
Costume
Design
The Josephine Baker Story Maria Hruby, Györgyi Vidák HBO
Ironclads Noel Taylor TNT
Lucy & Desi: Before the Laughter May Routh CBS
Sarah, Plain and Tall Van Broughton Ramsey
Young Catherine "Part 2" Larisa Konnikova TNT
1991
Costuming
Son of the Morning Star "Part 2" Michael T. Boyd, Cathy Smith, Bud Clark ABC
Lucky Chances "Part 1" Buffy Snyder, Jane Janiger, Michelle Kurpaska NBC
1992
Costume
Design
The Young Indiana Jones Chronicles "Young Indiana Jones and the Curse of the Jackal" Charlotte Holdich ABC
The Gambler Returns: The Luck of the Draw "Part 2" Robert Turturice NBC
I'll Fly Away "Pilot" Mina Mittelman
Stompin' at the Savoy Marilyn Matthews CBS
A Woman Named Jackie Shelley Komarov NBC
1992
Costuming
Babe Ruth Darryl Levine, Molly Harris Campbell, Bridget Ostersehlte NBC
Homefront "Pilot" Chic Gennarelli, Lyn Paolo, Nanrose Buchman ABC
1993
Costume
Design
Sinatra "Part 1" Shelley Komarov CBS
Alex Haley's Queen "Part 1" Helen P. Butler CBS
Citizen Cohn Jill M. Ohanneson HBO
The House of Eliott "Part 12" Joan Wadge A&E
Mrs. 'Arris Goes to Paris Jane Robinson CBS
1993
Costuming
Danielle Steel's Heartbeat Jim Lapidus, Rachael Stanley NBC
1994
Costume
Design
Oldest Living Confederate Widow Tells All "Part 1" Van Broughton Ramsey CBS
Abraham "Part 1" Enrico Sabbatini TNT
Gypsy Bob Mackie CBS
I'll Fly Away: Then and Now Tom McKinley PBS
World War II: When Lions Roared "Part 2" Jennifer L. Parsons NBC
1994
Costuming
Zelda Nicoletta Massone TNT
A Walton Thanksgiving Reunion Doris Alaimo, Patrick R. Norris CBS
1995
Costume
Design
A Woman of Independent Means "Part 1" Julie Weiss NBC
Buffalo Girls Van Broughton Ramsey CBS
In Search of Dr. Seuss Merrily Murray-Walsh TNT
The Piano Lesson Vicki Sanchez CBS
Scarlett "Part 1" Marit Allen
1995
Costuming
Madonna: Innocence Lost Lynne Mackay Fox
1996
Costume
Design
Pride & Prejudice Dinah Collin A&E
Andersonville May Routh TNT
Gulliver's Travels Shirley Ann Russell NBC
Lily Dale Jean-Pierre Dorléac Showtime
Rasputin Natasha Landau HBO
1996
Costuming
The Christmas Box Jean Rosone CBS
1997
Costume
Design
Emma Jenny Beavan NBC
The Inheritance Mary Malin CBS
The Hunchback John Bloomfield TNT
Mrs. Santa Claus Bob Mackie CBS
Titanic Joe I. Tompkins, Jori Woodman
1997
Costuming
Disney's The Hunchback of Notre Dame Festival of Fun Musical Spectacular Andy Gordon Disney Channel
1998
Costume
Design
Merlin Ann Hollwood CBS
From the Earth to the Moon "Le Voyage Dans La Lune" Chrisi Karvonides-Dushenko HBO
Gia Robert Turturice
More Tales of the City "Part 2" Denis Sperdouklis Showtime
Snow White: A Tale of Terror Marit Allen, Charles Knode
1998
Costuming
The Pentagon Wars Amy Stofsky HBO
1999 Alice in Wonderland Charles Knode NBC
Cleopatra "Part 1" Enrico Sabbatini ABC
Dash and Lilly Nic Ede A&E
Horatio Hornblower "The Wrong War" John Mollo
Joan of Arc "Part 2" John Hay CBS

2000s[edit]

Year Program Episode Nominees Network
2000 Introducing Dorothy Dandridge Lucinda Campbell, Shelley Komarov HBO
Annie Shay Cunliffe, Patricia McLaughlin ABC
Arabian Nights "Part 2" Giovanni Casalnuovo, Maurizio Millenotti
Don Quixote Graham Churchyard, Charles Knode, Robert Worley TNT
Geppetto Marcy Grace Froehlich, Hope Hanafin ABC
2001 Life with Judy Garland: Me and My Shadows "Part 1" Dona Granata, Anne Peiponen, Brian Russman ABC
David Copperfield "Part 2" Joan Bergin, Eimer Ni Mhaoldomhnaigh, Susan Scott TNT
Hornblower: Mutiny John Mollo, Barbara Rutter A&E
The Last of the Blonde Bombshells Fionna McCann, Shirley Nevin, Frances Tempest, Faith Thomas HBO
2002 Victoria & Albert "Part 1" Zoe Porter, Maria Price A&E
Dinotopia "Part 1" Charles Knode, Joe Kowalewski, Robert Worley ABC
Feast of All Saints "Part 1" Van Broughton Ramsey, Sheila Fitzpatrick, Jeannie Flynn, Cornelia Medak, Sonny Merritt, Jonathan Tamarkin Showtime
The Gathering Storm Jenny Beavan, Anna Kot, Clare Spragge HBO
James Dean Yvonne Blake, Randy Gardell TNT
The Mists of Avalon "Part 1" Giovanni Casalnuovo, Carlo Poggioli, Lindsay Pugh
2003 Napoléon "Part 2" Pierre-Jean Larroque A&E
Hitler: The Rise of Evil "Part 2" Anette Czagany, Carola Raum, Maria Schicker, Jaroslava Vesela CBS
The Music Man Joseph A. Porro, Karen Renaut ABC
My House in Umbria Nicoletta Ercole, M. Erminia Melato, Rosa Palma HBO
The Roman Spring of Mrs. Stone Dona Granata, Gill Howard Showtime
2004 The Lion in Winter Consolata Boyle, Rhona McGuirke, Magdalen Rubalcava Showtime
And Starring Pancho Villa as Himself Eduardo Castro, Michael R. Chapman, Bárbara González Monsreal HBO
Angels in America "Perestroika" Donna Maloney, Michelle Matland, Ann Roth
Hornblower: Loyalty "Part 1" John Mollo, Barbara Rutter A&E
Iron Jawed Angels Carl Curnutte, Caroline Harris, Eric Van Wagoner HBO
2005 The Lost Prince "Part 1" Odile Dicks-Mireaux, Colin May PBS
The Conquest of America "The Southwest" Jeannine Wiest, Phil Wayne History
Elvis "Part 1" Eduardo Castro, Helen Monaghan CBS
The Life and Death of Peter Sellers Charlotte Sewell, Jill Taylor HBO
Warm Springs Hope Hanafin, Keith G. Lewis
2006 Elizabeth I "Part 2" Samantha Horn, Mike O'Neill HBO
Bleak House "Part 1" Andrea Galer, Charlotte Morris PBS
Into the West "Hell on Wheels" Michael T. Boyd, Joe McClosky TNT
Mrs. Harris Elaine Ramires, Julie Weiss HBO
Once Upon a Mattress Dawn Climie, Christopher Hargadon, Bob Mackie ABC
2007 Jane Eyre "Part 1" Sally Crees, Andrea Galer PBS
Broken Trail "Part 2" Kathleen Morley, Wendy Partridge AMC
Bury My Heart at Wounded Knee Jill Blackie, Mario Davignon, Micheline Rouillard HBO
Longford James Keast, Sara Moore
The Starter Wife "Part 1" Marion Boyce, Vanessa Loh, Debra McGuire USA
2008 John Adams "Reunion" Amy Andrews, Clare Scragge, Donna Zakowska HBO
Bernard and Doris Joseph G. Aulisi, Autumn Saville HBO
Comanche Moon "Part 2" Betsey Potter, Van Broughton Ramsey CBS
Cranford "Part 1" Jenny Beavan, Mark Ferguson PBS
Tin Man "Part 1" Sandra J. Blackie, Angus Strathie Sci Fi
2009 Little Dorrit "Part 3" Barbara Kidd, Marion Weise PBS
Grey Gardens Mickey Carleton, Catherine Marie Thomas HBO
House of Saddam "Part 1" Alexandra Caulfield, Lupt Utama
Into the Storm Consolata Boyle, Marion Weise
The Librarian: Curse of the Judas Chalice Jennifer Kamrath, Kim Martínez TNT

2010s[edit]

Year Program Episode Nominees Network
2010 Return to Cranford "Part 2" Alison Beard, Jenny Beavan PBS
Emma "Part 2" Rosalind Ebbutt, Amanda Keable PBS
Georgia O'Keeffe Michael Dennison, Frances Vega Lifetime
The Pacific "Melbourne" Ken Crouch, Penny Rose HBO
You Don't Know Jack Rita Ryack, Maria Tortu
2011 Downton Abbey "Episode One" Susannah Buxton, Caroline McCal PBS
Cinema Verite Suttirat Anne Larlarb, Joseph T. Mastrolia HBO
Mildred Pierce "Part 2" Ann Roth, Michelle Matland, Patrick Wiley
Upstairs, Downstairs "The Fledgling" Amy Roberts, Giles Gale PBS
2012 Great Expectations "Part 2" Yvonne Duckett, Annie Symons PBS
American Horror Story "Halloween" Conan Castro, Chrisi Karvonides FX
Hatfields & McCoys "Part 2" Adina Bucur, Karri Hutchinson History Channel
Hemingway & Gellhorn Adina Bucur, Ruth Myers HBO
Sherlock "A Scandal in Belgravia" Sarah Arthur, Ceri Walford PBS
Treasure Island "Part 1" Lorna Marie Mugan, Rhona McGuirke Syfy
2013 Behind the Candelabra Ellen Mirojnick, Robert Q. Matthews HBO
American Horror Story: Asylum "Madness Ends" Lou Eyrich, Marcy Lavender FX
The Girl Diana Cilliers, Melissa Moritz HBO
Killing Lincoln Amy Andrews Harrell, Renee Jones Nat Geo
Parade's End "Episode 3" Sheena Napier, Jenna McGranaghan HBO
Phil Spector Debra McGuire, Lorraine Calvert
2014 [1] American Horror Story: Coven "Bitchcraft" Lou Eyrich, Elizabeth Macey, Ken Van Duyne FX
House of Versace Claire Nadon, Nicole Magny Lifetime
The Normal Heart Daniel Orlandi, Gail A. Fitzgibbons, Hartsell Taylor, Maria Tortu HBO
Sherlock "His Last Vow" Sarah Arthur, Ceri Walford PBS
The White Queen "The Price of Power" Nic Ede, Raissa Hans, Elizabeth Healy Starz

References[edit]

External links[edit]