Russian Chess Championship

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to: navigation, search

The Russian Chess Championship has taken various forms.

Imperial Russia[edit]

In 1874, Emanuel Schiffers defeated Andrey Chardin in a match held in St. Petersburg with five wins and four losses. Schiffers was considered the first Russian champion until his student, Mikhail Chigorin, defeated him in a match held in St. Petersburg in 1879. Chigorin won with seven wins, four losses, and two draws.

In 1899 the format of the championship was changed to a round-robin tournament known as the All-Russian Masters' Tournament. The winners were:

# Year City Winner
1 1899 Moscow Mikhail Chigorin
2 1900/1901 Moscow Mikhail Chigorin
3 1903 Kiev Mikhail Chigorin
4 1905/1906 St. Petersburg Gersz Salwe
5 1907/1908 Łódź Akiba Rubinstein
6 1909 Vilna Akiba Rubinstein
7 1912 Vilna Akiba Rubinstein
8 1913/1914 St. Petersburg Alexander Alekhine & Aron Nimzowitsch

RSFSR[edit]

After the formation of the USSR the USSR Chess Championship was established as the national championship. However the Russian championship continued to exist as the championship of the RSFSR. The first two USSR championships in 1920 and 1923 were also recognized as RSFSR championships; the modern numbering of Russian championships begins with these two tournaments. The cities Moscow and Leningrad held their own championships and their players were ineligible to play in the RSFSR championship. However, some did participate as outside competitors: for example, Taimanov finished with the same number of points as Tarasov in the 1960 championship, but only Tarasov was awarded the title as Taimanov was from Leningrad.

Rashid Nezhmetdinov held the record of five wins of the Russian Chess Championship.

# Year City Winner
1 1920 Moscow Alexander Alekhine
2 1923 Petrograd Peter Romanovsky
3 1928 Moscow Peter Izmailov
4 1934 Moscow Sergey Belavenets
5 1935 Gorky Alexander Tolush
6 1946 Sverdlovsk Isaac Boleslavsky
7 1947 Kuibyshev Nikolay Novotelnov
8 1948 Saratov Nikolay Aratovsky, Georgy Ilivitsky
9 1949 Yaroslavl Peter Dubinin, Georgy Ilivitsky
10 1950 Gorky Rashid Nezhmetdinov
11 1951 Yaroslavl Rashid Nezhmetdinov
12 1952 Tula Lev Aronin, Nikolai Krogius
13 1953 Saratov Rashid Nezhmetdinov
14 1954 Rostov-na-Donu Leonid Shamkovich
15 1955 Leningrad Anatoly Lutikov
16 1956 Kislovodsk Leonid Shamkovich
17 1957 Krasnodar Rashid Nezhmetdinov
18 1958 Sochi Rashid Nezhmetdinov
19 1959 Voronezh Anatoly Lutikov
20 1960 Perm Vitaly Tarasov, Mark Taimanov (off contest)
21 1961 Omsk Lev Polugaevsky
22 1963 Chelyabinsk Anatoly Lein
23 1964 Kazan Nikolai Krogius
24 1966 Saratov Igor Zakharov, Anatoly Lein, Vladimir Sergievsky
25 1968 Grozny Alexander Zaitsev
26 1970 Kuibyshev Anatoly Karpov
27 1971 Penza Oleg Dementiev, Valery Zilberstein
28 1972 Rostov-na-Donu Vitaly Tseshkovsky
29 1973 Omsk Valeri Korensky, Jurij Rusakov, Vitaly Tseshkovsky
30 1974 Tula Nukhim Rashkovsky
31 1976 Novosibirsk Nukhim Rashkovsky
32 1977 Volgograd Valerij Zhuravliov, Lev Psakhis
33 1979 Sverdlovsk Alexander Panchenko
34 1980 Kazan Alexander Petrushin
35 1981 Vladimir Pavel Zarubin
36 1982 Stavropol Anatoly Vaisser, Valery Chekhov
37 1984 Briansk Gennady Tunik
38 1985 Sverdlovsk Alexander Petrushin
39 1986 Smolensk Veniamin Shtyrenkov
40 1987 Kursk Andrei Kharitonov
41 1988 Voronezh Ratmir Kholmov, Vadim Ruban
42 1989 Gorky Alexey Vyzmanavin
43 1990 Kuibyshev Andrei Kharlov, Vladimir Kramnik, Ruslan Shcherbakov, Maxim Sorokin
44 1991 Smolensk Sergei Rublevsky

Post-USSR[edit]

After the collapse of the Soviet Union, the Russian Championship was re-established as a national championship, and players from Moscow and St. Petersburg were allowed to participate. Prior to 2004, the championship was organized as a Swiss-style tournament except for 1997 and 1999, where a knockout format was used. In 2004, the tournament reverted to a round robin with the strongest players in the country directly seeded into the final (called the Superfinal) held in Moscow while others progress through qualifying tournaments.

# Year City Winner Reference
45 1992 Orel Alexei Gavrilov [1]
46 1993 Tyumen Alexei Bezgodov [2]
47 1994 Elista Peter Svidler [3]
48 1995 Elista Peter Svidler
49 1996 Elista Alexander Khalifman
50 1997 Elista Peter Svidler [4]
51 1998 St. Petersburg Alexander Morozevich [5]
52 1999 Moscow Konstantin Sakaev
53 2000 Samara Sergey Volkov [6]
54 2001 Elista Alexander Motylev, on tiebreak over Alexander Lastin [7]
55 2002 Krasnodar Alexander Lastin [8]
56 2003 Krasnoyarsk Peter Svidler, on tiebreak over Alexander Morozevich [9]
57 2004 Moscow Garry Kasparov [10]
58 2005 Moscow Sergei Rublevsky [11]
59 2006 Moscow Evgeny Alekseev, after a playoff match with Dmitry Jakovenko [12]
60 2007 Moscow Alexander Morozevich [13]
61 2008 Moscow Peter Svidler, after a playoff with Evgeny Alekseev and Dmitry Jakovenko [14]
62 2009 Moscow Alexander Grischuk [15]
63 2010 Moscow Ian Nepomniachtchi, after a playoff with Sergey Karjakin [16]
64 2011 Moscow Peter Svidler [17]
65 2012 Moscow Dmitry Andreikin, after a rapid playoff with Sergey Karjakin, Dmitry Jakovenko, Vladimir Potkin, Evgeny Alekseev and Peter Svidler [18]
66 2013 Nizhny Novgorod Peter Svidler, after a playoff match with Ian Nepomniachtchi [19]
67 2014 Kazan Igor Lysyj [20]
68 2015 Chita Evgeny Tomashevsky [21]
69 2016 Novosibirsk Alexander Riazantsev
70 2017 St. Petersburg

Women[edit]

# Year City Winner
1 1934 Moscow Vera Chudova
2 1935 Nizhny Novgorod Nina Golubeva
3 1947 Ivanovo Olga Strelova
4 1948 Kuibishev Alexandra Daibo
5 1949 Stavropol Vera Tikhomirova
6 1950 Rostov-on-Don Vera Tikhomirova
7 1951 Ivanovo Tema Filanovskaya
8 1952 Saratov Vera Tikhomirova
9 1953 Sochi Vera Tikhomirova
10 1954 Nizhny Novgorod Tema Filanovskaya
11 1955 Taganrog Tema Filanovskaya, Polishchuk
12 1956 Tuapse Valentina Borisenko
13 1957 Kaluga Valentina Borisenko
14 1958 Saratov Valentina Borisenko
15 1959 Yaroslavl Klara Skegina
16 1960 Sochi Valentina Borisenko
17 1961 Sverdlosk Klara Skegina
18 1963 Tula Klara Skegina
19 1964 Dubna Natalia Konopleva
20 1966 Krasnodar Rimma Bilunova
21 1968 Nalchik Rimma Bilunova
22 1970 Kostroma Vera Ushakova (Timoshchenko)
23 1971 Krasnodar Ludmila Lyubarskaya
24 1972 Volgograd Ludmila Saunina
25 1973 Arkhangelsk L. Vericheva
26 1974 Nalchik Alexsandra Kislova
27 1975 Chelyabinsk Alexsandra Kislova
28 1976 Penza Valentina Kozlovskaya
29 1977 Kaliningrad Natalia Alekhina
30 1979 Kaluga Valentina Kozlovskaya, Ludmila Saunina
31 1980 Voronezh Elena Akhmilovskaya
32 1981 Sverdlosk Nadezhda Putjatina
33 1982 Ordzhonikidze Natalia Alekhina
34 1984 Kaliningrad Larisa Polnareva
35 1985 Lipetsk Ludmila Saunina
36 1986 Saratov Alla Grinfeld, Ludmila Saunina
37 1987 Sverdlosk Tatiana Stepovaia
38 1988 Sverdlosk Tatiana Stepovaia
39 1989 Sverdlosk Tatiana Stepovaia
40 1990  ?  ?
41 1991  ?  ?
42 1992  ? Svetlana Prudnikova
43 1993  ? Ludmila Zaitseva
44 1994 Elista Ekaterina Kovalevskaya
45 1995 Elista Julia Demina
46 1996 Elista Ludmila Zaitseva
47 1997 Elista Alisa Galliamova
48 1998 Elista Svetlana Prudnikova
49 1999 Moscow Julia Demina
50 2000 Elista Ekaterina Kovalevskaya
51 2001 Elista Olga Zimina
52 2002 Elista Tatiana Kosintseva
53 2003 Elista Irina Slavina Turova
54 2004 Kazan Tatiana Kosintseva
55 2005 Samara Alexandra Kosteniuk
56 2006 Gorodets Ekaterina Korbut
57 2007 Moscow Tatiana Kosintseva
58 2008 Moscow Nadezhda Kosintseva
59 2009 Moscow Alisa Galliamova
60 2010 Moscow Alisa Galliamova
61 2011 Moscow Valentina Gunina
62 2012 Moscow Natalia Pogonina
63 2013 Nizhny Novgorod Valentina Gunina
64 2014 Kazan Valentina Gunina
65 2015 Chita Aleksandra Goryachkina
66 2016 Novosibirsk Alexandra Kosteniuk
67 2017 St. Petersburg

Events by year[edit]

2014[edit]

Men[edit]

67th Russian Championship Superfinal, 28 November – 7 December 2014, Kazan, Cat. XIX (2712)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total SB Wins H2H Koya TPR
1  Igor Lysyj (Sverdlovsk Oblast) 2686 * 0 1 ½ ½ 1 1 0 ½ 1 2795
2  Dmitry Jakovenko (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2745 1 * ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ 5 2752
3  Denis Khismatullin (Bashkortostan) 2679 0 ½ * ½ ½ 1 1 0 ½ ½ 20.00 2 2716
4-5  Peter Svidler (Saint Petersburg) 2743 ½ ½ ½ * ½ ½ 0 1 ½ ½ 20.00 1 ½ 2.5 2709
4-5  Ian Nepomniachtchi (Moscow) 2714 ½ ½ ½ ½ * 0 ½ ½ ½ 1 20.00 1 ½ 2.5 2712
6-7  Nikita Vitiugov (Saint Petersburg) 2738 0 ½ 0 ½ 1 * ½ 1 ½ ½ 19.50 2 ½ 2.5 2709
6-7  Alexander Morozevich (Moscow) 2724 0 ½ 0 1 ½ ½ * ½ 1 ½ 19.50 2 ½ 2.5 2711
8  Vadim Zvjaginsev (Moscow) 2655 1 ½ 1 0 ½ 0 ½ * ½ 0 4 19.00 2676
9  Boris Grachev (Moscow) 2669 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ * ½ 4 18.25 2674
10  Sergey Karjakin (Moscow) 2770 0 ½ ½ ½ 0 ½ ½ 1 ½ * 4 17.50 2663

Women[edit]

64th Russian Women's Championship Superfinal, 28 November – 7 December 2014, Kazan, Cat. IX (2453)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Total SB TPR
1  GM Valentina Gunina (Moscow) 2522 * 1 0 1 1 0 1 1 1 1 7 2666
2  IM Alisa Galliamova (Tatarstan) 2471 0 * ½ 1 0 1 1 1 1 ½ 6 2576
3  WGM Aleksandra Goryachkina (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug) 2438 1 ½ * 0 1 ½ 0 1 ½ 1 23.00 2535
4  WGM Olga Girya (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2457 0 0 1 * 1 1 ½ 0 1 1 21.75 2533
5  IM Alina Kashlinskaya (Moscow) 2439 0 1 0 0 * ½ 1 ½ 1 1 5 2498
6  IM Ekaterina Kovalevskaya (Moscow) 2439 1 0 ½ 0 ½ * 0 1 ½ 1 18.00 2455
7  GM Alexandra Kosteniuk (Moscow) 2541 0 0 1 ½ 0 1 * 1 1 0 17.75 2444
8  IM Anastasia Bodnaruk (Saint Petersburg) 2411 0 0 0 1 ½ 0 0 * 0 1 10.00 2292
9  WGM Natalia Pogonina (Saratov Oblast) 2480 0 0 ½ 0 0 ½ 0 1 * ½ 8.75 2284
10  WFM Oksana Gritsayeva (Republic of Crimea) 2335 0 ½ 0 0 0 0 1 0 ½ * 2 2246

2015[edit]

Men[edit]

68th Russian Championship Superfinal, 9–20 August 2015, Chita, Cat. XVIII (2694)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total Black SB Wins H2H TPR
1  Evgeny Tomashevsky (Saratov Oblast) 2747 * ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 2823
2  Sergey Karjakin (Moscow) 2753 ½ * ½ ½ ½ 1 1 ½ 1 ½ ½ ½ 7 2791
3  Nikita Vitiugov (Saint Petersburg) 2719 ½ ½ * ½ ½ 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 2757
4  Dmitry Jakovenko (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2759 ½ ½ ½ * 1 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ 6 30.25 1 1 2688
5  Daniil Dubov (Moscow) 2654 ½ ½ ½ 0 * 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 6 30.25 1 0 2698
6  Denis Khismatullin (Bashkortostan) 2642 0 0 0 ½ 0 * 1 ½ 1 ½ 1 1 6 26.25 2699
7  Vladislav Artemiev (Omsk Oblast) 2671 ½ 0 ½ 1 ½ 0 * 0 ½ ½ 1 1 5 2696
8  Igor Lysyj (Sverdlovsk Oblast) 2673 0 ½ ½ ½ ½ ½ 1 * 0 ½ ½ ½ 5 6 27.00 2660
9  Peter Svidler (Saint Petersburg) 2739 ½ 0 ½ ½ ½ 0 ½ 1 * ½ ½ ½ 5 6 26.75 2654
10  Ivan Bukavshin (Samara Oblast) 2655 0 ½ 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 1 5 5 2662
11  Alexander Motylev (Moscow) 2658 ½ ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ ½ * 0 4 5 23.50 2596
12  Ildar Khairullin (Saint Petersburg) 2662 0 ½ ½ ½ ½ 0 0 ½ ½ 0 1 * 4 5 21.25 2595

Women[edit]

65th Russian Women's Championship Superfinal, 9–20 August 2015, Chita, Cat. IX (2460)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total Black SB TPR
1  WGM Aleksandra Goryachkina (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug) 2474 * 1 ½ 1 1 ½ 0 1 ½ 1 ½ 1 8 2634
2  IM Anastasia Bodnaruk (Saint Petersburg) 2431 0 * ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 1 7 6 2565
3  GM Alexandra Kosteniuk (Moscow) 2526 ½ ½ * 0 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 ½ 7 5 2556
4  IM Ekaterina Kovalevskaya (Moscow) 2453 0 ½ 1 * 1 ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 6 2526
5  GM Valentina Gunina (Moscow) 2531 0 ½ 0 0 * 1 1 1 1 0 1 1 5 2519
6  GM Kateryna Lagno (Moscow) 2530 ½ ½ ½ ½ 0 * ½ 0 1 1 1 ½ 6 2490
7  IM Anastasia Savina (Moscow) 2429 1 0 0 ½ 0 ½ * ½ 1 1 ½ ½ 5 27.75 2463
8  WGM Olga Girya (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2487 0 ½ ½ ½ 0 1 ½ * ½ 1 0 1 5 27.50 2458
9  WGM Natalia Pogonina (Saratov Oblast) 2460 ½ ½ 0 ½ 0 0 0 ½ * ½ 1 ½ 4 2358
10  IM Evgenija Ovod (Leningrad Oblast) 2327 0 0 ½ ½ 1 0 0 0 ½ * 0 1 6 2339
11  IM Alina Kashlinskaya (Moscow) 2441 ½ 0 0 ½ 0 0 ½ 1 0 1 * 0 5 2329
12  IM Marina Guseva (Stavropol Krai) 2431 0 0 ½ 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 1 * 3 2288

2016[edit]

Men[edit]

69th Russian Championship Superfinal, 16–27 October 2016, Novosibirsk, Cat. XVIII (2684)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total Black SB TPR
1  Alexander Riazantsev (Moscow) 2651 * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 7 2789
2  Alexander Grischuk (Moscow) 2752 ½ * ½ ½ ½ 1 ½ ½ ½ ½ 1 ½ 6 2742
3  Evgeny Tomashevsky (Saratov Oblast) 2724 ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ 1 5 2745
4  Peter Svidler (Saint Petersburg) 2745 ½ ½ ½ * ½ ½ ½ ½ ½ 1 ½ ½ 6 5 32.50 2714
5  Vladimir Fedoseev (Saint Petersburg) 2665 ½ ½ ½ ½ * 0 1 ½ ½ ½ ½ 1 6 5 31.25 2721
6  Grigoriy Oparin (Moscow) 2617 ½ 0 ½ ½ 1 * ½ ½ 1 0 ½ ½ 6 30.25 2690
7  Nikita Vitiugov (Saint Petersburg) 2721 ½ ½ ½ ½ 0 ½ * ½ ½ ½ ½ 1 6 28.50 2680
8  Dmitry Jakovenko (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2714 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ * 0 1 ½ 1 6 27.75 2681
9  Aleksey Goganov (Saint Petersburg) 2635 ½ ½ ½ ½ ½ 0 ½ 1 * ½ ½ ½ 5 2688
10  Ernesto Inarkiev (Moscow) 2732 ½ ½ 0 0 ½ 1 ½ 0 ½ * ½ 1 5 2643
11  Dmitry Kokarev (Penza Oblast) 2636 0 0 ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ ½ * ½ 2623
12  Dmitry Bocharov (Novosibirsk Oblast) 2611 0 ½ 0 ½ 0 ½ 0 0 ½ 0 ½ * 2478

Women[edit]

66th Russian Women's Championship Superfinal, 16–27 October 2016, Novosibirsk, Cat. VIII (2441)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total Black SB TPR
1  GM Alexandra Kosteniuk (Moscow) 2537 * 0 1 ½ 1 ½ 1 1 1 ½ 1 1 2641
2  WGM Natalia Pogonina (Saratov Oblast) 2484 1 * 1 ½ 1 0 ½ ½ ½ 1 1 0 7 2537
3  IM Anastasia Bodnaruk (Saint Petersburg) 2463 0 0 * ½ 1 ½ 1 0 1 1 ½ 1 2502
4  WGM Olga Girya (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2446 ½ ½ ½ * 0 1 ½ 0 ½ 1 ½ 1 6 6 30.25 2473
5  GM Valentina Gunina (Moscow) 2535 0 0 0 1 * 0 1 1 0 1 1 1 6 6 27.00 2465
6  IM Daria Charochkina (Moscow) 2336 ½ 1 ½ 0 1 * 0 1 ½ 0 ½ 1 6 5 32.25 2483
7  FM Daria Pustovoitova (Moscow) 2386 0 ½ 0 ½ 0 1 * ½ ½ 1 1 1 6 5 27.25 2478
8  IM Evgenija Ovod (Leningrad Oblast) 2362 0 ½ 1 1 0 0 ½ * ½ ½ ½ 1 2444
9  WGM Aleksandra Goryachkina (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug) 2460 0 ½ 0 ½ 1 ½ ½ ½ * 0 ½ 1 5 2399
10  IM Alisa Galliamova (Tatarstan) 2450 ½ 0 0 0 0 1 0 ½ 1 * 0 1 4 2334
11  IM Alina Kashlinskaya (Moscow) 2462 0 0 ½ ½ 0 ½ 0 ½ ½ 1 * 0 2302
12  WIM Ekaterina Ubiennykh (Krasnoyarsk Krai) 2346 0 1 0 0 0 0 0 0 0 0 1 * 2 2184

2017[edit]

Men[edit]

70th Russian Championship Superfinal, 3–14 December 2017, Saint Petersburg, Cat. XVIII (2689)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TB Black SB Wins H2H Koya TPR
1  Peter Svidler (Saint Petersburg) 2765 *
2  Maxim Matlakov (Saint Petersburg) 2735 *
3  Nikita Vitiugov (Saint Petersburg) 2722 *
4  Vladimir Fedoseev (Saint Petersburg) 2718 *
5  Evgeny Tomashevsky (Saratov Oblast) 2713 *
6  Ernesto Inarkiev (Moscow) 2689 *
7  Vladimir Malakhov (Moscow) 2686 *
8  Daniil Dubov (Moscow) 2683 *
9  Alexander Riazantsev (Moscow) 2650 *
10  Sanan Sjugirov (Samara Oblast) 2650 *
11  Sergey Volkov (Mordovia) 2645 *
12  Evgeny Romanov (Saint Petersburg) 2626 *

Women[edit]

67th Russian Women's Championship Superfinal, 3–14 December 2017, Saint Petersburg, Cat. VIII (2438)
Player Rating 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Total TB Black SB Wins H2H Koya TPR
1  GM Valentina Gunina (Moscow) 2510 *
2  WGM Aleksandra Goryachkina (Yamalo-Nenets Autonomous Okrug) 2486 *
3  WGM Olga Girya (Khanty–Mansi Autonomous Okrug) 2484 *
4  WGM Natalia Pogonina (Saratov Oblast) 2469 *
5  IM Alina Kashlinskaya (Moscow) 2452 *
6  IM Alisa Galliamova (Tatarstan) 2443 *
7  IM Anastasia Bodnaruk (Saint Petersburg) 2428 *
8  IM Marina Nechaeva (Moscow Oblast) 2424 *
9  IM Ekaterina Kovalevskaya (Moscow) 2405 *
10  WIM Polina Shuvalova (Moscow) 2385 *
11  WFM Oksana Gritsayeva (Republic of Crimea) 2373 *
12  IM Evgenija Ovod (Leningrad Oblast) 2364 *

References[edit]