Slovakia at the Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Slovakia at the
Paralympics
Flag of Slovakia.svg
IPC code SVK
NPC Slovak Paralympic Committee
Website www.spv.sk
Medals
Gold
34
Silver
39
Bronze
40
Total
113
Summer appearances
Winter appearances
Other related appearances
 Czechoslovakia (1972–1992)

Slovakia as such made its Paralympic Games début at the 1994 Winter Paralympics in Lillehammer, following the break-up of Czechoslovakia, which had taken part in the Paralympics from 1972 to 1992. Slovakia has taken part in every edition of both the Summer and Winter Paralympics since then.[1]

Among Slovakia's most successful athletes, Jozef Mistina won four of the country's five medals at the 1994 Games: three silver and a bronze in alpine skiing. He won four medals again (two silver and two bronze) in 1998.[2]

In 2010, Slovakia won its first Winter gold medals, with Henrieta Farkasova and Jakub Krako each winning three gold and a silver in visually impaired alpine skiing. This led to Slovakia's best ever result at the Paralympic Games: the country ranked fourth on the medal table.[3]

Medal tallies[edit]

List of medalists[edit]

Summer Paralympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Gold Anton Sluka United States 1996 Atlanta Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Marathon T12
 Gold Andrej Zatko United States 1996 Atlanta Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Men's 50 m butterfly S3
 Silver Pavel Takac
Miroslav Jambor
United States 1996 Atlanta Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's 200 m sprint tandem open
 Silver Margita Prokeinová United States 1996 Atlanta Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Women's 50 m butterfly S7
 Silver Ladislav Gaspar United States 1996 Atlanta Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Open 6–10
 Silver United States 1996 Atlanta Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg Volleyball Men's Standing volleyball team
 Bronze František Gödri United States 1996 Atlanta Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Pentathlon P11
 Bronze Andrej Zatko United States 1996 Atlanta Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Men's 50 m breaststroke SB2
 Bronze Margita Prokeinová United States 1996 Atlanta Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Women's 50 m freestyle S7
 Bronze Ladislav Gaspar United States 1996 Atlanta Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Singles 9
 Bronze Ladislav Gaspar
Emil Dovalovszki
United States 1996 Atlanta Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams 9–10
 Gold Radovan Kaufman Australia 2000 Sydney Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Mixed 1 km time trial LC3
 Gold Pavel Kolackovsky Australia 2000 Sydney Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Men's 200 m freestyle S14
 Gold Alena Kánová Australia 2000 Sydney Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Women's Singles 3
 Silver Anton Sluka Australia 2000 Sydney Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Marathon T13
 Silver Margita Prokeinová Australia 2000 Sydney Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Women's 50 m butterfly S7
 Silver Margita Prokeinová Australia 2000 Sydney Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Women's 200 m individual medley SM7
 Silver Viera Kasparova Australia 2000 Sydney Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Women's Singles 11
 Silver Richard Csejtey
Ladislav Gaspar
Australia 2000 Sydney Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams 9
 Bronze Imrich Lyocsa Australia 2000 Sydney Archery pictogram (Paralympics).svg Archery Men's individual standing
 Bronze Norbert Holík Australia 2000 Sydney Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Pentathlon P13
 Bronze Jan Szojka
Juraj Petrovic
Australia 2000 Sydney Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's sprint tandem open
 Bronze Pavel Kolackovsky Australia 2000 Sydney Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Men's 100 m freestyle S14
 Bronze Australia 2000 Sydney Sitting volleyball pictogram (Paralympics).svg Volleyball Men's Standing volleyball team
 Gold Imrich Lyocsa Greece 2004 Athens Archery pictogram (Paralympics).svg Archery Men's individual standing
 Gold Marek Margoc Greece 2004 Athens Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Shot put F40
 Gold Rastislav Turecek Greece 2004 Athens Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's handcycle road race
 Gold Ján Riapoš Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Singles class 2
 Gold Ladislav Gaspar Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Singles class 10
 Silver Rastislav Turecek Greece 2004 Athens Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's handcycle time trial
 Silver Viera Mikulasikova Greece 2004 Athens Swimming pictogram (Paralympics).svg Swimming Men's 50 m freestyle S10
 Silver Ján Riapoš
Rastislav Revucky
Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams class 1–2
 Bronze Julius Hutka Greece 2004 Athens Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's Shot put F57
 Bronze Richard Csejtey Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Singles class 8
 Bronze Richard Csejtey
Miroslav Mitas
Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams class 8
 Bronze Alena Kánová Greece 2004 Athens Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Women's Singles class 3
 Gold Veronika Vadovičová China 2008 Beijing Shooting pictogram (Paralympics).svg Shooting Women's 10 m air rifle standing SH1
 Gold Ján Riapoš
Rastislav Revucky
China 2008 Beijing Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams class 1–2
 Silver Rastislav Turecek China 2008 Beijing Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Time trial HC A
 Silver Richard Csejtey
Miroslav Jambor
China 2008 Beijing Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Teams class 6–8
 Silver Alena Kánová China 2008 Beijing Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Women's Individual - Class 3
 Bronze Miroslav Jambor China 2008 Beijing Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Individual - Class 8
 Gold Ján Riapoš United Kingdom 2012 London Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Individual – Class 2
 Gold Ján Riapoš
Martin Ludrovský
Rastislav Revúcky
United Kingdom 2012 London Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Team – Class 2
 Silver Richard Csejtey United Kingdom 2012 London Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Men's Individual – Class 8
 Bronze Vladislav Janovjak United Kingdom 2012 London Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Road race B
 Bronze Veronika Vadovičová United Kingdom 2012 London Shooting pictogram (Paralympics).svg Shooting Women's 50m rifle 3 positions SH1
 Bronze Alena Kánová United Kingdom 2012 London Table tennis pictogram (Paralympics).svg Table tennis Women's Individual - Class 3
 Gold Robert Durkovic
Michaela Balcova
Samuel Andrejcik
Brazil 2016 Rio de Janeiro Boccia pictogram (Paralympics).svg Boccia Mixed Pairs BC4
 Gold Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Road race Time trial C4
 Gold Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Track Individual pursuit C4
 Gold Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro Shooting pictogram (Paralympics).svg Shooting Women's 10m air rifle standing SH1
 Gold Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro Shooting pictogram (Paralympics).svg Shooting Mixed 10m air rifle prone SH1
 Silver Samuel Andrejcik Brazil 2016 Rio de Janeiro Boccia pictogram (Paralympics).svg Boccia Mixed Individual BC4
 Silver Jozef Metelka Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Track 1 km time trial C4-5
 Silver Veronika Vadovičová Brazil 2016 Rio de Janeiro Shooting pictogram (Paralympics).svg Shooting Women's 50m rifle 3 positions SH1
 Bronze Peter Kinik Brazil 2016 Rio de Janeiro Archery pictogram (Paralympics).svg Archery Men's individual compound W1
 Bronze Marián Kureja Brazil 2016 Rio de Janeiro Athletics pictogram (Paralympics).svg Athletics Men's club throw – F51
 Bronze Patrik Kuril Brazil 2016 Rio de Janeiro Cycling (road) pictogram (Paralympics).svg Cycling Men's Road race Time trial C4

Winter Paralympics[edit]

Medal Name Games Sport Event
 Silver Jozef Mistina Norway 1994 Lillehammer Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Downhill LW1/3
 Silver Jozef Mistina Norway 1994 Lillehammer Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom LW1/3
 Silver Jozef Mistina Norway 1994 Lillehammer Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom LW1/3
 Bronze Jozef Mistina Norway 1994 Lillehammer Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G LW1/3
 Bronze Marcela Misunova Norway 1994 Lillehammer Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Slalom LW6/8
 Silver Jozef Mistina Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom LW1,3,5/7
 Silver Stefan Kopcik Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom B2
 Silver Jozef Mistina Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom LW1,3,5/7
 Silver Stefan Kopcik Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom B2
 Silver Robert Durcan Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom LW6/8
 Silver Miroslav Jambor Japan 1998 Nagano Biathlon - Paralympic pictogram.svg Biathlon Men's 7.5 km free technique B3
 Bronze Jozef Mistina Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Downhill LW1,3,5/7,9
 Bronze Stefan Kopcik Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Downhill B2
 Bronze Jozef Mistina Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G LW1,3,5/7,9
 Bronze Stefan Kopcik Japan 1998 Nagano Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G B2
 Silver Radomir Dudas
Guide: Juraj Mikulas
United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom B1-2
 Silver Marian Balaz
Guide: Michal Jurco
United States 2002 Salt Like City Biathlon - Paralympic pictogram.svg Biathlon Men's 7.5 km free technique blind
 Silver Vladimir Gajdiciar United States 2002 Salt Like City Cross-country skiing - Paralympic pictogram.svg Cross-country skiing Men's 5 km sitski LW12
 Bronze Radomir Dudas
Guide: Juraj Mikulas
United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom B1-2
 Bronze Stefan Kopcik
Guide: Branislav Mazgut
United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom B1-2
 Bronze Norbert Holík
Guide: Radoslav Grus
United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom B3
 Bronze Iveta Chlebakova United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Giant slalom LW6/8
 Bronze Iveta Chlebakova United States 2002 Salt Like City Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Slalom LW6/8
 Bronze Jozef Mesik United States 2002 Salt Like City Biathlon - Paralympic pictogram.svg Biathlon Men's 7.5 km free technique standing
 Silver Radomir Dudas
Guide: Maros Hudik
Italy 2006 Turin Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired
 Bronze Iveta Chlebakova Italy 2006 Turin Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Downhill standing
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Super-G visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Super Combined visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super Combined visually impaired
 Silver Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Downhill visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Juraj Medera
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired
 Bronze Petra Smarzova Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Giant slalom standing
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Martin Makovnik
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Martin Makovnik
Canada 2010 Vancouver Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super Combined visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Downhill visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Martin Motyka
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom visually impaired
 Silver Miroslav Haraus
Guide: Maros Hudik
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Downhill visually impaired
 Bronze Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Slalom visually impaired
 Bronze Petra Smarzova Russia 2014 Sochi Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Slalom standing
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Downhill visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Super-G visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Combined visually impaired
 Gold Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Giant slalom visually impaired
 Gold Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired
 Gold Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Combined visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Downhill visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Giant slalom visually impaired
 Silver Jakub Krako
Guide: Branislav Brozman
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Slalom visually impaired
 Silver Henrieta Farkašová
Guide: Natália Šubrtová
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Women's Slalom visually impaired
 Bronze Miroslav Haraus
Guide: Maroš Hudík
South Korea 2018 Pyeongchang Alpine skiing - Paralympic pictogram.svg Alpine skiing Men's Super-G visually impaired

See also[edit]

References[edit]

  1. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee
  2. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee
  3. ^ Slovakia at the Paralympics, International Paralympic Committee