Swimming at the 1960 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Swimming
at the I Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1964

Swimming at the 1960 Summer Paralympics consisted of 62 events, 32 for men and 30 for women.

Each race had no more than three competitors so every swimmer completing a race was guaranteed a medal. All the swimmers successfully completed their races, and every swimmer at the Games therefore earned a medal.[1]

Medal summary[edit]

Medal table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Italy (ITA) 15 9 8 32
2  Great Britain (GBR) 15 8 5 28
3  Norway (NOR) 9 3 3 15
4  Germany (GER) 9 3 2 14
5  Austria (AUT) 8 5 5 18
6  United States (USA) 3 6 5 14
7  Netherlands (NED) 3 2 0 5
8  Argentina (ARG) 2 3 1 6
9  Australia (AUS) 2 0 0 2
10  Switzerland (SUI) 1 1 0 2
11  Finland (FIN) 1 0 0 1
11  Ireland (IRL) 1 0 0 1
13  Rhodesia (RHO) 0 1 2 3
14  Israel (ISR) 0 1 1 2

Participating nations[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m crawl juniors incomplete class 2
details
Bernard Jarrige
 France
None None
25 m crawl juniors incomplete class 4
details
Ersud
 Norway
None None
25 m crawl complete class 1
details
Schneider
 Austria
Stanley Miles
 Great Britain
None
25 m crawl complete class 2
details
Carlo Jannucci
 Italy
Fontana
 Italy
Vincent Ward
 United States
25 m crawl incomplete class 1
details
Leo Halford
 Great Britain
Girardi
 Italy
None
25 m crawl incomplete class 2
details
Renzo Rogo
 Italy
Grimaldi
 Italy
Ottavio Moscone
 Italy
50 m crawl complete class 3
details
Harald Gunnerup
 Norway
Hansen
 Norway
Robert C. Hawkes
 United States
50 m crawl complete class 4
details
Tauno Valkama
 Finland
Richard Maduro
 United States
Philip Hall
 United States
50 m crawl complete class 5
details
Denis Favre
 Switzerland
Juan Sznitowski
 Argentina
Franco Rossi
 Italy
50 m crawl incomplete class 3
details
Igel
 Austria
Godfrey Williams
 Great Britain
Sodenkamp
 Germany
50 m crawl incomplete class 4
details
Enzo Santini
 Italy
Paul Sones
 United States
Sinterman
 Germany
25 m backstroke juniors incomplete class 2
details
Kalberg
 Norway
Bernard Jarrige
 France
None
25 m backstroke juniors incomplete class 4
details
Ersud
 Norway
None None
25 m backstroke complete class 1
details
Stroebel
 Germany
Stanley Miles
 Great Britain
Schneider
 Austria
25 m backstroke complete class 2
details
Fred Crowder
 Great Britain
Carlo Jannucci
 Italy
Vincent Ward
 United States
25 m backstroke incomplete class 1
details
Leo Halford
 Great Britain
Wetzel
 Germany
Pasquarelli
 Italy
25 m backstroke incomplete class 2
details
Ottavio Moscone
 Italy
Leo Halford
 Great Britain
Nilsen
 Norway
50 m backstroke complete class 3
details
W. Johnson
 United States
Robert C. Hawkes
 United States
Aroldo Ruschioni
 Italy
50 m backstroke complete class 4
details
Richard Maduro
 United States
Peter Stanton
 Great Britain
Israel Globus
 Israel
50 m backstroke complete class 5
details
Juan Sznitowski
 Argentina
Carfagna
 Italy
None
50 m backstroke incomplete class 3
details
Sodenkamp
 Germany
Igel
 Austria
None
50 m backstroke incomplete class 4
details
Enzo Santini
 Italy
Paul Sones
 United States
Arthur Brindle
 Great Britain
25 m breaststroke complete class 1
details
Stroebel
 Germany
Schneider
 Austria
Stanley Miles
 Great Britain
25 m breaststroke complete class 2
details
Carlo Jannucci
 Italy
Vincent Ward
 United States
Fontana
 Italy
25 m breaststroke incomplete class 1 and 2
details
Wetzel
 Germany
Leo Halford
 Great Britain
None
25 m breaststroke incomplete class 2
details
Renzo Rogo
 Italy
Grimaldi
 Italy
Ottavio Moscone
 Italy
50 m breaststroke complete class 3
details
Robert C. Hawkes
 United States
W. Johnson
 United States
Cipriano Gasperini
 Italy
50 m breaststroke complete class 4
details
Brager
 Norway
Di Pasquo
 Italy
Walter Telsnig
 Austria
50 m breaststroke complete class 5
details
Franco Rossi
 Italy
None None
50 m breaststroke incomplete class 3
details
Sodenkamp
 Germany
Kadau
 Germany
Igel
 Austria
50 m breaststroke incomplete class 4
details
Harald Gunnerup
 Norway
Leira
 Norway
Paul Sones
 United States
3×50 m medley relay open
details
 Germany (GER)  Netherlands (NED)  Norway (NOR)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m crawl juniors incomplete class 4
details
Vagrum
 Norway
None None
25 m crawl complete class 1
details
Delphine Ariens Kappers
 Netherlands
None None
25 m crawl complete class 2
details
Joan Horan
 Ireland
R. Kuhnel
 Austria
None
25 m crawl incomplete class 1
details
Barbara Anderson
 Great Britain
None None
25 m crawl incomplete class 2
details
Anna Maria Toso
 Italy
None None
50 m crawl complete class 3
details
Manette Berger-Waldenegg
 Austria
I. Driessler
 Austria
None
50 m crawl complete class 4
details
Pauline Foulds
 Great Britain
None None
50 m crawl complete class 5
details
Daphne Ceeney
 Australia
Amelia Mier
 Argentina
None
50 m crawl incomplete class 3
details
Beatriz Perazzo
 Argentina
None None
50 m crawl incomplete class 4
details
Zander
 Germany
Margaret Harriman
 Rhodesia
Beatriz Galán
 Argentina
25 m backstroke juniors incomplete class 4
details
Reklev
 Norway
Myrheim
 Norway
Vagrum
 Norway
25 m backstroke complete class 1
details
Barbara Anderson
 Great Britain
None None
25 m backstroke complete class 2
details
R. Kuhnel
 Austria
Susan Masham
 Great Britain
None
25 m backstroke incomplete class 1
details
Delphine Ariens Kappers
 Netherlands
None None
25 m backstroke incomplete class 2
details
Masson
 Great Britain
Anna Maria Toso
 Italy
Mazzoni
 Italy
50 m backstroke complete class 3
details
Manette Berger-Waldenegg
 Austria
I. Driessler
 Austria
Janet Laughton
 Great Britain
50 m backstroke complete class 4
details
Pauline Foulds
 Great Britain
Maria Scutti
 Italy
Dorfel
 Austria
50 m backstroke complete class 5
details
Margaret Maughan
 Great Britain
None None
50 m backstroke incomplete class 3
details
Scharf
 Austria
Marlene Muhlendyck
 Germany
Waller
 Great Britain
50 m backstroke incomplete class 4
details
Zander
 Germany
María Djukich
 Argentina
Margaret Harriman
 Rhodesia
25 m breaststroke juniors incomplete class 4
details
Reklev
 Norway
None None
25 m breaststroke complete class 1
details
Delphine Ariens Kappers
 Netherlands
Engel
 Israel
None
25 m breaststroke complete class 2
details
Susan Masham
 Great Britain
Simone Knusli
 Switzerland
R. Kuhnel
 Austria
25 m breaststroke incomplete class 1
details
Barbara Anderson
 Great Britain
None None
25 m breaststroke incomplete class 2
details
Anna Maria Toso
 Italy
None None
50 m breaststroke complete class 3
details
Manette Berger-Waldenegg
 Austria
Elka Gaarlandt
 Netherlands
Janet Laughton
 Great Britain
50 m breaststroke complete class 4
details
Maria Scutti
 Italy
None None
50 m breaststroke complete class 5
details
Daphne Ceeney
 Australia
None None
50 m breaststroke incomplete class 3
details
Scharf
 Austria
None None
50 m breaststroke incomplete class 4
details
Zander
 Germany
Edwards
 Great Britain
Margaret Harriman
 Rhodesia

References[edit]