Swimming at the 1984 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Swimming
at the VII Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1980
1988

Swimming at the 1984 Summer Paralympics consisted of 345 events.

Medal table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Netherlands (NED) 41 34 14 89
2  United States (USA) 38 30 43 111
3  France (FRA) 36 23 21 80
4  Canada (CAN) 34 30 32 96
5  Sweden (SWE) 32 22 21 75
6  Poland (POL) 28 18 7 53
7  Great Britain (GBR) 26 33 39 98
8  West Germany (FRG) 24 30 18 72
9  Australia (AUS) 19 32 24 75
10  Spain (ESP) 19 7 9 35
11  Norway (NOR) 16 12 17 45
12  Hungary (HUN) 10 5 1 16
13  Denmark (DEN) 9 2 10 21
14  Israel (ISR) 3 12 6 21
15  Italy (ITA) 3 8 5 16
16  Ireland (IRL) 3 2 2 7
17  Austria (AUT) 2 2 0 4
18  Brazil (BRA) 1 5 1 7
19  Finland (FIN) 1 3 5 9
20  New Zealand (NZL) 1 2 1 4
21  Luxembourg (LUX) 1 2 0 3
22  Yugoslavia (YUG) 1 1 4 6
23  China (CHN) 0 6 4 10
24  Belgium (BEL) 0 3 3 6
25  Iceland (ISL) 0 2 5 7
26  Kuwait (KUW) 0 1 2 3
27  Switzerland (SUI) 0 1 1 2
28  Japan (JPN) 0 0 2 2
29  Egypt (EGY) 0 0 1 1
 Hong Kong (HKG) 0 0 1 1
 Trinidad and Tobago (TTO) 0 0 1 1

Participating nations[edit]

Medal summary[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Pekka Kantola
 Finland
H. Tietze
 West Germany
25 m backstroke 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Eero Maki
 Finland
Amedeo Cirioni
 Italy
25 m backstroke 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
Robert Staddon
 Australia
25 m backstroke C3
details
Didier Cougouille
 France
Martin Weber
 West Germany
Brendan Crean
 Ireland
25 m backstroke C6
details
Henri Kaude
 Luxembourg
William Maxwell McKay
 Great Britain
J. Murray
 Great Britain
25 m backstroke L1
details
John Petersson
 Denmark
Pascal Jacquot
 France
Lauritz Ellefsen
 Norway
25 m backstroke L2
details
Michel Landra
 France
Mickey Macri
 Canada
25 m breaststroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
H. Tietze
 West Germany
Pekka Kantola
 Finland
25 m breaststroke 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
Rick Mason
 United States
25 m breaststroke 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
Luca Pancalli
 Italy
25 m butterfly 1B
details
S. Green
 United States
H. Tietze
 West Germany
Rick Mason
 United States
25 m butterfly 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
J. Opstaele
 Belgium
D. Goodman
 United States
25 m butterfly 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Roby Crichton
 New Zealand
Ernesto Giussani
 Italy
25 m butterfly 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Ian Jaquiss
 United States
25 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
H. Tietze
 West Germany
Pekka Kantola
 Finland
25 m freestyle 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
S. Green
 United States
Rick Mason
 United States
25 m freestyle 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
Krzysztof Sleczka
 Poland
D. Goodman
 United States
25 m freestyle C2
details
Ari Jonkari
 Finland
Mark Chard
 Great Britain
Bill Reilly
 United States
25 m freestyle C3
details
Didier Cougouille
 France
25 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
Henri Kaude
 Luxembourg
Bob Scrace
 Canada
25 m freestyle L1
details
John Petersson
 Denmark
Pascal Jacquot
 France
Bernt Petersson
 Sweden
25 m freestyle L2
details
Michel Landra
 France
Mickey Macri
 Canada
25 m freestyle with aids C1
details
Rick Resa
 United States
Brian Kelly
 Canada
Russell Cecchini
 Canada
25 m freestyle with aids C2
details
Mike Bowen
 United States
Steven Varden
 Great Britain
Ken Thomas
 Canada
50 m backstroke 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Ernesto Giussani
 Italy
Pascal Cornelis
 Belgium
50 m backstroke 3
details
Miroslaw Owczarek
 Poland
Mohamed Ait Aissa
 France
Joseph Wanger
 Israel
50 m backstroke A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
Andreas Brand
 West Germany
David Foppolo
 France
50 m backstroke A9
details
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
Roko Mikelin
 Yugoslavia
50 m backstroke C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Jorn Ole Jensen
 Denmark
Joe Higgins
 Canada
50 m backstroke C5
details
Martin Mansell
 Great Britain
Stephan Dahl
 Denmark
Michael Quickert
 West Germany
50 m backstroke C7
details
Eric Pittens
 Netherlands
Regis Mettraux
 Switzerland
Chris Hampshire
 Great Britain
50 m backstroke C8
details
Bill Parry
 Canada
Charles Mowery
 United States
50 m backstroke L3
details
Andras Toth
 Hungary
Francisco Flores
 Spain
Thierry Legloanic
 France
50 m breaststroke 2
details
Chris Hallam
 Great Britain
Winfried Sigg
 West Germany
Ernesto Giussani
 Italy
50 m breaststroke 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
Ian Jaquiss
 United States
50 m breaststroke A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
Ronald West
 Great Britain
Andreas Brand
 West Germany
50 m breaststroke A9
details
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
50 m breaststroke B1
details
Rene Waayer
 Netherlands
Keith Zoller
 United States
Thomas Wetche
 Denmark
50 m breaststroke B2
details
Eric Ghysel
 France
Miqiang Li
 China
Jim Visser
 Canada
50 m breaststroke B3
details
Robert Hatcher
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
Stephen Cheung
 Hong Kong
50 m breaststroke C8
details
Charles Mowery
 United States
Bill Parry
 Canada
Rick Gronman
 Canada
50 m breaststroke L3
details
Francisco Flores
 Spain
Peter Williams
 Great Britain
Mogens Christensen
 Denmark
50 m butterfly 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
50 m butterfly C8
details
Karl Mayr
 Austria
Bill Parry
 Canada
50 m freestyle 2
details
Roby Crichton
 New Zealand
Ernesto Giussani
 Italy
Pascal Cornelis
 Belgium
50 m freestyle 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
50 m freestyle B1
details
Rodney Hyder
 United States
Ken Booth
 Canada
Alastair Fairweather
 Great Britain
50 m freestyle B2
details
Eric Ghysel
 France
Todd Hodgin
 United States
Chris Hogans
 United States
50 m freestyle B3
details
Robert Hatcher
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
Scott Smith
 Great Britain
50 m freestyle C3
details
Didier Cougouille
 France
Martin Weber
 West Germany
50 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Steve Marossy
 United States
50 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Per Ove Alsethaug
 Norway
Anders Christensen
 Denmark
50 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
Henri Kaude
 Luxembourg
Bob Scrace
 Canada
50 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Sergio Calega
 Italy
Eric Pittens
 Netherlands
50 m freestyle C8
details
Markus Schnitzer
 West Germany
Ronald Roselle
 Netherlands
Bill Parry
 Canada
50 m freestyle L3
details
Francisco Flores
 Spain
Gordon Crowe
 Great Britain
Bill Lehr
 United States
100 m backstroke 4
details
Gunnar Nilsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
J. Stanfield
 Canada
100 m backstroke 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
H, Heijnen
 Netherlands
100 m backstroke 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Bernard Micorec
 France
Naser Eldin Nabil
 Egypt
100 m backstroke A1
details
Streen Rosager
 Denmark
Jozef Banfi
 Yugoslavia
Wolfgang Goris
 West Germany
100 m backstroke A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Jonas Oskarson
 Iceland
Anthony Stickland
 Great Britain
100 m backstroke A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Dave Reynolds
 United States
100 m backstroke A4
details
Gary Simpson
 Canada
Gary Gudgeon
 Australia
Johan Mosterd
 Netherlands
100 m backstroke A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Sauro Nicolini
 Italy
100 m backstroke A7
details
Heinz Barnbeck
 West Germany
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Jiliang Shen
 China
100 m backstroke A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Philip Mindorf
 Canada
Janusz Kozak
 Poland
100 m backstroke B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Greg Thompson
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
100 m backstroke B2
details
Per Andersson
 Sweden
Todd Hodgin
 United States
Idar Hunstad
 Norway
100 m backstroke B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Michael Edgson
 Canada
Brian Hudson
 United States
100 m backstroke C4
details
Jorn Ole Jensen
 Denmark
Kare Adler
 Norway
Claus Petersen
 Denmark
100 m backstroke C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
100 m backstroke C7
details
Eric Pittens
 Netherlands
Chris Hampshire
 Great Britain
Regis Mettraux
 Switzerland
100 m backstroke C8
details
Markus Schnitzer
 West Germany
Ronald Roselle
 Netherlands
100 m backstroke L4
details
Eugenio Jimenez
 Spain
Michael Lapp
 West Germany
Andrew Gilbert
 Great Britain
100 m backstroke L5
details
Alberto Gomez
 Spain
Holger Woelk
 West Germany
Jorge Gotzens
 Spain
100 m backstroke L6
details
Ferenc Stettner
 Hungary
Kevin McGee
 Great Britain
Gareth Thomas
 Great Britain
100 m breaststroke 4
details
P. Wiedeman
 West Germany
Anders Olsson
 Sweden
J. Stanfield
 Canada
100 m breaststroke 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
H. Heijnen
 Netherlands
100 m breaststroke 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Andrzej Jezierski
 Poland
Marek Wegrzyn
 Poland
100 m breaststroke A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Jozef Banfi
 Yugoslavia
100 m breaststroke A2
details
Jan Chryczyk
 Poland
Erwin Klabecek
 Austria
Dennis Quenneville
 Canada
100 m breaststroke A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Etsuo Inoue
 Japan
100 m breaststroke A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Grzegorz Biela
 Poland
Sven Eryd
 Sweden
100 m breaststroke A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Heikki Miettinen
 Finland
100 m breaststroke A8
details
Greg Hammond
 Australia
Andre van Buiten
 Netherlands
Janusz Kozak
 Poland
100 m breaststroke B1
details
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
Hans Anton Aalien
 Norway
100 m breaststroke B2
details
Anders Eriksson
 Sweden
Bruce Vandermolen
 Canada
100 m breaststroke B3
details
Mark Hoyle
 Canada
Brian Hudson
 United States
Carsten Othmar
 West Germany
100 m breaststroke C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Hans Pauwels
 Belgium
Markus Schnitzer
 West Germany
100 m breaststroke L4
details
Eric Fleury
 France
Juan Castane
 Spain
Michael Lapp
 West Germany
100 m breaststroke L5
details
Theo van der Meijden
 Netherlands
Alberto Gomez
 Spain
Roberto Garcia
 Spain
100 m breaststroke L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Tom Bruer
 Norway
Malcom Chalmers
 Australia
100 m butterfly 5
details
G. Betega
 France
Nezar Ahmad
 Kuwait
Yousuf Naser
 Kuwait
100 m butterfly 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Tomas Hainey
 Canada
Uri Bergman
 Israel
100 m butterfly A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Qianming Cao
 China
100 m butterfly A2
details
Peter Aldous
 Great Britain
Jan Chryczyk
 Poland
David Griffin
 Australia
100 m butterfly A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
100 m butterfly A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Ron Bolotin
 Israel
Sven Eryd
 Sweden
100 m butterfly A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Greg Hammond
 Australia
Janusz Kozak
 Poland
100 m butterfly B1
details
James Muirhead
 Great Britain
Hans Sjogren
 Sweden
Ken Booth
 Canada
100 m butterfly B2
details
John Morgan
 United States
Lee Grenon
 Canada
Per Andersson
 Sweden
100 m butterfly B3
details
Michael Edgson
 Canada
Craig Blackburn
 Australia
Brian Hudson
 United States
100 m butterfly L4
details
Alberto Jofre
 Spain
Marcel Poulisse
 Netherlands
Eric Fleury
 France
100 m butterfly L5
details
Claude Dupin
 France
Theo van der Meijden
 Netherlands
Alberto Gomez
 Spain
100 m butterfly L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Malcom Chalmers
 Australia
Dieter Durchdewald
 West Germany
100 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
J. P. Sandbraaten
 Norway
Phillip Tracey
 Australia
100 m freestyle 1B
details
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
C. Trog
 France
100 m freestyle 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
Luca Pancalli
 Italy
Robert Staddon
 Australia
100 m freestyle 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
100 m freestyle 5
details
Wayne Ryding
 Australia
H. Heijnen
 Netherlands
Marcelo Amorim
 Brazil
100 m freestyle 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
Uri Bergman
 Israel
100 m freestyle A1
details
Streen Rosager
 Denmark
Wolfgang Goris
 West Germany
Geza Dukai
 Hungary
100 m freestyle A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Holger Gruber
 West Germany
Gerard van Vliet
 Netherlands
100 m freestyle A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Dave Reynolds
 United States
Etsuo Inoue
 Japan
100 m freestyle A4
details
Sven Eryd
 Sweden
Ron Bolotin
 Israel
Mark Ludbrook
 Canada
100 m freestyle A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
David Foppolo
 France
Andreas Brand
 West Germany
100 m freestyle A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Sauro Nicolini
 Italy
Baruch Peretzman
 Israel
100 m freestyle A7
details
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Heinz Barnbeck
 West Germany
Jiliang Shen
 China
100 m freestyle A8
details
Greg Hammond
 Australia
Andre van Buiten
 Netherlands
Hanoch Budin
 Israel
100 m freestyle A9
details
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Roko Mikelin
 Yugoslavia
100 m freestyle B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
James Muirhead
 Great Britain
Lars-Ove Nederman
 Sweden
100 m freestyle B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Eric Ghysel
 France
100 m freestyle B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Craig Blackburn
 Australia
Richard Ropka
 United States
100 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Steve Marossy
 United States
100 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
100 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
100 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Sergio Calega
 Italy
Alexander Wilczoch
 Sweden
100 m freestyle C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Markus Schnitzer
 West Germany
Hans Pauwels
 Belgium
100 m freestyle L4
details
Marcel Poulisse
 Netherlands
Alberto Jofre
 Spain
Andrew Gilbert
 Great Britain
100 m freestyle L5
details
Alberto Gomez
 Spain
Gyorgy Tory
 Hungary
Theo van der Meijden
 Netherlands
100 m freestyle L6
details
Malcom Chalmers
 Australia
Dieter Durchdewald
 West Germany
Tom Bruer
 Norway
150 m individual medley A5
details
Bogdan Kozon
 Poland
David Foppolo
 France
Andreas Brand
 West Germany
150 m individual medley A9
details
Gerrie de Hoop
 Netherlands
Frits Hildebrandt
 Netherlands
Tom Nordtvedt
 Norway
200 m freestyle 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Roby Crichton
 New Zealand
Jean Marc Durieux
 France
200 m freestyle 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Mohamed Ait Aissa
 France
200 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Joe Higgins
 Canada
Kare Adler
 Norway
200 m freestyle C5
details
Stephan Dahl
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Anders Christensen
 Denmark
200 m freestyle C6
details
Robert Walden
 Australia
200 m freestyle C7
details
Stig Osland
 Norway
Eric Pittens
 Netherlands
Alexander Wilczoch
 Sweden
200 m freestyle C8
details
Karl Mayr
 Austria
200 m individual medley A1
details
Geza Dukai
 Hungary
Wolfgang Goris
 West Germany
Qianming Cao
 China
200 m individual medley A2
details
Jan Chryczyk
 Poland
Anthony Stickland
 Great Britain
Gerard van Vliet
 Netherlands
200 m individual medley A3
details
Erling Trondsen
 Norway
Xian Zhang
 China
Dave Reynolds
 United States
200 m individual medley A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Sven Eryd
 Sweden
Gary Simpson
 Canada
200 m individual medley A6
details
Karl Schroeder
 West Germany
Baruch Peretzman
 Israel
Sauro Nicolini
 Italy
200 m individual medley A7
details
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Heinz Barnbeck
 West Germany
200 m individual medley A8
details
Andre van Buiten
 Netherlands
Greg Hammond
 Australia
Janusz Kozak
 Poland
200 m individual medley B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
200 m individual medley B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Eric Ghysel
 France
200 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Carsten Othmar
 West Germany
Brian Hudson
 United States
200 m individual medley L4
details
Juan Castane
 Spain
Marcel Poulisse
 Netherlands
Eric Fleury
 France
200 m individual medley L5
details
Claude Dupin
 France
Gyorgy Tory
 Hungary
Roberto Garcia
 Spain
200 m individual medley L6
details
Attila Jeszenszky
 Hungary
Ferenc Stettner
 Hungary
Malcom Chalmers
 Australia
400 m breaststroke B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Rodney Hyder
 United States
400 m breaststroke B2
details
Anders Eriksson
 Sweden
Miqiang Li
 China
Jim Visser
 Canada
400 m breaststroke B3
details
Mark Hoyle
 Canada
Brian Hudson
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
400 m freestyle 4
details
Shlomo Pinto
 Israel
Gunnar Nilsson
 Sweden
400 m freestyle 5
details
G. Betega
 France
Wayne Ryding
 Australia
H. Heijnen
 Netherlands
400 m freestyle 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
Bernard Micorec
 France
400 m freestyle A2
details
Bernd Rubner
 West Germany
Dennis Quenneville
 Canada
Jan Chryczyk
 Poland
400 m freestyle A4
details
Gary Gudgeon
 Australia
Sven Eryd
 Sweden
Ron Bolotin
 Israel
400 m freestyle B1
details
Hans Sjogren
 Sweden
Timothy McIsaac
 Canada
James Muirhead
 Great Britain
400 m freestyle B2
details
John Morgan
 United States
Lee Grenon
 Canada
Anders Eriksson
 Sweden
400 m freestyle B3
details
Carsten Othmar
 West Germany
Craig Blackburn
 Australia
Mark Hoyle
 Canada
400 m individual medley B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Scott Herron
 Canada
Mark Heaphy
 United States
400 m individual medley B2
details
John Morgan
 United States
Per Andersson
 Sweden
Lee Grenon
 Canada
400 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Robert Hatcher
 United States
Arne Pedersen
 Denmark
3×25 m freestyle relay 1A–1C
details
 West Germany (FRG)  Great Britain (GBR)
Kenneth Cairns
Chris Davies
Mike Kenny
 Australia (AUS)
3×25 m individual medley 1B
details
Mike Kenny
 Great Britain
Kenneth Cairns
 Great Britain
Tadeusz Zabrzeski
 Poland
3×25 m individual medley 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
Luca Pancalli
 Italy
D. Goodman
 United States
4×25 m individual medley 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Ernesto Giussani
 Italy
Roby Crichton
 New Zealand
4×25 m individual medley 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
W. Stroet
 Netherlands
3×50 m individual medley C8
details
Ronald Roselle
 Netherlands
Hans Pauwels
 Belgium
3×50 m medley relay 2–4
details
 Israel (ISR)  Poland (POL)  New Zealand (NZL)
4×50 m freestyle relay 2–6
details
 Poland (POL)  Israel (ISR)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay A1–A9
details
 Yugoslavia (YUG)  West Germany (FRG)
4×50 m freestyle relay C1–C8
details
 Great Britain (GBR)  Austria (AUT)  Canada (CAN)
4×50 m freestyle relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  France (FRA)
4×50 m individual medley 4
details
Anders Olsson
 Sweden
Shlomo Pinto
 Israel
P. Wiedeman
 West Germany
4×50 m individual medley 5
details
G. Betega
 France
Marcelo Amorim
 Brazil
Yousuf Naser
 Kuwait
4×50 m individual medley 6
details
Tomas Hainey
 Canada
Andrzej Jezierski
 Poland
Bernard Micorec
 France
4×50 m medley relay A1–A9
details
 West Germany (FRG)
4×50 m medley relay L1–L6
details
 Hungary (HUN)
Attila Jeszenszky
Laszlo Palinkas
Ferenc Stettner
Gyorgy Tory
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m freestyle relay A1–A9
details
 West Germany (FRG)  Australia (AUS)  Canada (CAN)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 United States (USA)  Canada (CAN)  Sweden (SWE)
4 × 100 m medley relay 1A–6
details
 France (FRA)  West Germany (FRG)  Poland (POL)
4 × 100 m medley relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  Canada (CAN)  West Germany (FRG)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 Canada (CAN)  United States (USA)  Sweden (SWE)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
25 m backstroke 1B
details
S. Bonisch
 West Germany
M. Gustafson
 Canada
Isabel Barr
 Great Britain
25 m backstroke 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
M. Klaeth
 Norway
25 m backstroke C3
details
Beatrice Pierre
 France
Sigrun Petursdottir
 Iceland
Violette Spoka
 France
25 m backstroke C6
details
Morna Cloonan
 Ireland
Helene Binet
 France
Susan Chick
 Canada
25 m backstroke L1
details
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
Tara Flood
 Great Britain
Lisa Barker
 Great Britain
25 m backstroke L2
details
Annika Ahnell
 Sweden
Mary McCann
 Great Britain
Mary Lou Baranski
 United States
25 m breaststroke 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
S. Bonisch
 West Germany
B. Smith
 United States
25 m breaststroke 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
25 m butterfly 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
B. Smith
 United States
25 m butterfly 2
details
J. Fauche
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
25 m butterfly 3
details
Monika Lundborg
 Sweden
Malgorzata Adamik
 Poland
Ursula King
 Australia
25 m freestyle 1B
details
M. Gustafson
 Canada
F. Maury
 France
Isabel Barr
 Great Britain
25 m freestyle 1C
details
Kerstin Eriksson
 Sweden
M. Klaeth
 Norway
25 m freestyle C2
details
Diane Wiscombe
 Great Britain
Nancy Anderson
 United States
25 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Wendy Shugol
 United States
Sigrun Petursdottir
 Iceland
25 m freestyle C6
details
Susan Chick
 Canada
Helene Binet
 France
Anna Blake
 Great Britain
25 m freestyle L1
details
Genevieve Payroux
 France
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
Tara Flood
 Great Britain
25 m freestyle L2
details
Annika Ahnell
 Sweden
Mary McCann
 Great Britain
Mary Lou Baranski
 United States
25 m freestyle with aids C1
details
Debbie Willows
 Canada
25 m freestyle with aids C2
details
Valerie Smith
 Great Britain
Monica O'Kelly
 Ireland
Carol Johnson
 Great Britain
50 m backstroke 2
details
S. Abels
 Netherlands
Jose Faucher
 Canada
D. Weber
 West Germany
50 m backstroke 3
details
M. Therese Crespo
 France
Malgorzata Adamik
 Poland
Corinne D'Urzo
 France
50 m backstroke A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
50 m backstroke C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
50 m backstroke C7
details
Diane Hendriks
 Netherlands
Stephanie Proust
 France
Beverley Leaper
 Great Britain
50 m backstroke C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Linda Nilson
 United States
Gayle Ginnish
 United States
50 m backstroke L3
details
Petra Schad
 West Germany
Teresa Herreras
 Spain
Marjolein van Riel
 Netherlands
50 m breaststroke 2
details
Margit Quell
 West Germany
D. Weber
 West Germany
S. Abels
 Netherlands
50 m breaststroke 3
details
Monika Lundborg
 Sweden
D. Smith
 Great Britain
A. Geirsdottir
 Iceland
50 m breaststroke A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
50 m breaststroke B1
details
Janice Burton
 Great Britain
Mary Ann Low
 Great Britain
Tamara Boccaccio
 Canada
50 m breaststroke B2
details
Jean Witters
 United States
Norma Brown
 United States
Heather Taylor
 Great Britain
50 m breaststroke B3
details
Marie Vanliere
 United States
Tonia McHugh
 United States
Kristy Satterfield
 United States
50 m breaststroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
Susan Smith
 Canada
50 m breaststroke L3
details
Teresa Herreras
 Spain
Lewis Hotchin
 Great Britain
Eva Lundquist
 Sweden
50 m butterfly 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Bente Gronli
 Norway
50 m freestyle 2
details
Jose Faucher
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
50 m freestyle 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Ursula King
 Australia
Monika Lundborg
 Sweden
50 m freestyle B1
details
Mary Ann Low
 Great Britain
Tamara Boccaccio
 Canada
Gunilla Moline
 Sweden
50 m freestyle B2
details
Eva Andersson
 Sweden
Norma Brown
 United States
Jean Witters
 United States
50 m freestyle B3
details
Lori Johnson
 United States
Jane Lawson
 Great Britain
Tonia McHugh
 United States
50 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Wendy Shugol
 United States
Sigrun Petursdottir
 Iceland
50 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Patricia Hennin
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
50 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Martha Johnson
 Canada
50 m freestyle C6
details
Susan Chick
 Canada
Helene Binet
 France
Anna Blake
 Great Britain
50 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
Susan Moucha
 United States
50 m freestyle C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Ineke Hageraats
 Netherlands
Brenda Woodcock
 Great Britain
50 m freestyle L3
details
Teresa Herreras
 Spain
Petra Schad
 West Germany
Irene Hotchin
 Great Britain
100 m backstroke 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Jenny Orpwood
 Great Britain
100 m backstroke 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
Sigrid Voth
 Canada
100 m backstroke 6
details
H. Pettersen
 Norway
Maria Jussara Matos
 Brazil
100 m backstroke A1
details
Britta Siegers
 West Germany
Cheryl Anderson
 United States
Maj Britt Mastad
 Norway
100 m backstroke A2
details
Karen Gesierich
 West Germany
Liesbeth Raes
 Netherlands
Wendy Mason
 Great Britain
100 m backstroke A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
100 m backstroke A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m backstroke A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m backstroke B1
details
Yvette Michel
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
100 m backstroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
100 m backstroke B3
details
Barbara Eiler
 United States
Cathy Schmitt
 United States
Marie Vanliere
 United States
100 m backstroke C4
details
Henriette de Later
 Netherlands
Vibeke Hagen
 Norway
Miri Sisso
 Israel
100 m backstroke C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
100 m backstroke C7
details
Diane Hendriks
 Netherlands
Stephanie Proust
 France
Susan Moucha
 United States
100 m backstroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
Judy Goodrich
 Canada
Linda Nilson
 United States
100 m backstroke L4
details
Ana Peiro
 Spain
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
100 m backstroke L5
details
Agnes Beraudias
 France
Pilar Jabaloyas
 Spain
Petra Heirbaut
 Netherlands
100 m backstroke L6
details
Manuela Aguilera
 Spain
Judit Hoffman
 Hungary
100 m breaststroke 4
details
M. Bevard
 United States
Jenny Orpwood
 Great Britain
Kerri-Anne Connor
 Australia
100 m breaststroke 5
details
S. Jonker
 Netherlands
Sigrid Voth
 Canada
E. Bergmann
 Iceland
100 m breaststroke A1
details
Cheryl Anderson
 United States
Britta Siegers
 West Germany
Lene Olesen
 Denmark
100 m breaststroke A2
details
Jan Wilson
 United States
Carol Young
 Australia
Mona Hovik
 Norway
100 m breaststroke A4
details
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
Helena Brunner
 Australia
100 m breaststroke A6
details
Rosemary Eames
 Australia
Annemiek van Duyn
 Netherlands
100 m breaststroke A8
details
Isabelle Durandeau
 France
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Charlotte Hede
 Denmark
100 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Michel
 Canada
Lorraine Robinson
 Great Britain
100 m breaststroke B2
details
Vurah Runyon
 United States
Therese Donovan
 Australia
Kelly Carroll
 Great Britain
100 m breaststroke B3
details
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Cathy Schmitt
 United States
Helen Bendiksen
 Norway
100 m breaststroke C8
details
Ineke Hageraats
 Netherlands
100 m breaststroke L4
details
Mirjam Sanders
 Netherlands
Maj Berger
 Norway
Ana Peiro
 Spain
100 m breaststroke L5
details
Petra Heirbaut
 Netherlands
Agnes Beraudias
 France
Laura Tramuns
 Spain
100 m breaststroke L6
details
Judit Hoffman
 Hungary
100 m butterfly 5
details
Malgorzata Kozlowska
 Poland
100 m butterfly 6
details
H. Pettersen
 Norway
100 m butterfly A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Jan Wilson
 United States
Carol Young
 Australia
100 m butterfly A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m butterfly A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m butterfly B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
Andrea Rossi
 Canada
100 m butterfly B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Heather Taylor
 Great Britain
100 m butterfly B3
details
Barbara Eiler
 United States
Mary-Anne Wallace
 Australia
Helen Bendiksen
 Norway
100 m butterfly L4
details
Ana Peiro
 Spain
Katarina Jewall
 Sweden
Mirjam Sanders
 Netherlands
100 m butterfly L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Pilar Jabaloyas
 Spain
100 m butterfly L6
details
Immaculada Palencia
 Spain
100 m freestyle 1B
details
S. Bonisch
 West Germany
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
100 m freestyle 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Jenny Orpwood
 Great Britain
100 m freestyle 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
Sigrid Voth
 Canada
100 m freestyle 6
details
H. Pettersen
 Norway
Maria Jussara Matos
 Brazil
100 m freestyle A1
details
Britta Siegers
 West Germany
Cheryl Anderson
 United States
Anne Currie
 Australia
100 m freestyle A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
100 m freestyle A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
100 m freestyle A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
100 m freestyle A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Tracey Lewis
 Australia
Isabelle Durandeau
 France
100 m freestyle A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Terri Turnbull
 United States
100 m freestyle B1
details
Yvette Michel
 Canada
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Janice Burton
 Great Britain
100 m freestyle B2
details
Trischa Zorn
 United States
Therese Donovan
 Australia
Kelly Carroll
 Great Britain
100 m freestyle B3
details
Barbara Eiler
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Mary-Anne Wallace
 Australia
100 m freestyle C3
details
Beatrice Pierre
 France
Violette Spoka
 France
Oddny Ottarsdottir
 Iceland
100 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Jane Stidever
 Great Britain
Patricia Hennin
 Canada
100 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
100 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
Susan Moucha
 United States
100 m freestyle C8
details
Judy Goodrich
 Canada
Ineke Hageraats
 Netherlands
Gayle Ginnish
 United States
100 m freestyle L4
details
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
Ana Peiro
 Spain
100 m freestyle L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Brigita Galicic
 Yugoslavia
100 m freestyle L6
details
Immaculada Palencia
 Spain
Manuela Aguilera
 Spain
Rachael Marshall
 Trinidad and Tobago
150 m individual medley A9
details
Josee Lake
 Canada
Jolande van de Zaag
 Netherlands
Jennifer Veenboer
 Canada
200 m freestyle 2
details
Jose Faucher
 Canada
S. Abels
 Netherlands
D. Weber
 West Germany
200 m freestyle 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Monika Lundborg
 Sweden
Ursula King
 Australia
200 m freestyle C4
details
Vibeke Hagen
 Norway
Patricia Hennin
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
200 m freestyle C5
details
Jolanda Romero
 Netherlands
Sylvie Delplauque
 France
Anne Sandberg
 Sweden
200 m freestyle C7
details
Stephanie Proust
 France
Diane Hendriks
 Netherlands
200 m individual medley A1
details
Cheryl Anderson
 United States
Maj Britt Mastad
 Norway
Karen Davidson
 Great Britain
200 m individual medley A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
200 m individual medley A4
details
Janet Verkuil
 Netherlands
Helena Brunner
 Australia
Meredith Evans
 Australia
200 m individual medley A6
details
Annemiek van Duyn
 Netherlands
Rosemary Eames
 Australia
200 m individual medley A8
details
Annelie Ahrenstrand
 Sweden
Isabelle Durandeau
 France
Tracey Lewis
 Australia
200 m individual medley B1
details
Yvette Michel
 Canada
Andrea Rossi
 Canada
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
200 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
200 m individual medley B3
details
Barbara Eiler
 United States
Helen Bendiksen
 Norway
Mary-Anne Wallace
 Australia
200 m individual medley L4
details
Ana Peiro
 Spain
Mirjam Sanders
 Netherlands
Katarina Jewall
 Sweden
200 m individual medley L5
details
Agnes Beraudias
 France
Petra Heirbaut
 Netherlands
Pilar Jabaloyas
 Spain
200 m individual medley L6
details
Manuela Aguilera
 Spain
Judit Hoffman
 Hungary
400 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Lorraine Robinson
 Great Britain
Andrea Rossi
 Canada
400 m breaststroke B3
details
Cathy Schmitt
 United States
Lori Johnson
 United States
Marie Vanliere
 United States
400 m freestyle 4
details
M. Bevard
 United States
Jenny Orpwood
 Great Britain
Bente Gronli
 Norway
400 m freestyle 5
details
P. Delorme
 France
Sigrid Voth
 Canada
Kerrie Engel
 Australia
400 m freestyle 6
details
H. Pettersen
 Norway
400 m freestyle A2
details
Liesbeth Raes
 Netherlands
Karen Gesierich
 West Germany
Jan Wilson
 United States
400 m freestyle A4
details
Helena Brunner
 Australia
Janet Verkuil
 Netherlands
Meredith Evans
 Australia
400 m freestyle B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Michel
 Canada
Andrea Rossi
 Canada
400 m freestyle B2
details
Eva Andersson
 Sweden
Therese Donovan
 Australia
Vurah Runyon
 United States
400 m freestyle B3
details
Mary-Anne Wallace
 Australia
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Helen Bendiksen
 Norway
400 m individual medley B1
details
Andrea Rossi
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
Lorraine Robinson
 Great Britain
400 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
400 m individual medley B3
details
Cathy Schmitt
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Marie Vanliere
 United States
3×25 m individual medley 1B
details
Isabel Barr
 Great Britain
F. Maury
 France
B. Smith
 United States
4×25 m individual medley 2
details
Jose Faucher
 Canada
D. Weber
 West Germany
S. Abels
 Netherlands
4×25 m individual medley 3
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Monika Lundborg
 Sweden
M. Therese Crespo
 France
3×50 m medley relay 2–4
details
 Great Britain (GBR)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay 2–6
details
 France (FRA)  Great Britain (GBR)
4×50 m freestyle relay C1–C8
details
 Canada (CAN)  United States (USA)  France (FRA)
4×50 m freestyle relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  Norway (NOR)
4×50 m individual medley 4
details
M. Bevard
 United States
Kerri-Anne Connor
 Australia
Bente Gronli
 Norway
4×50 m individual medley 5
details
P. Delorme
 France
Malgorzata Kozlowska
 Poland
S. Voth
 Canada
4×50 m individual medley 6
details
Maria Jussara Matos
 Brazil
H. Pettersen
 Norway
4×50 m medley relay L1–L6
details
 Spain (ESP)  Great Britain (GBR)  Norway (NOR)
4 × 100 m freestyle relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 Sweden (SWE)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m medley relay A1–A9
details
 Australia (AUS)  United States (USA)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 United States (USA)  Sweden (SWE)  Great Britain (GBR)

References[edit]