Swimming at the 1988 Summer Paralympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Swimming
at the VIII Paralympic Games
Swimming pictogram (Paralympics).svg
1984
1992

Swimming at the 1988 Summer Paralympics consisted of 257 events.

Medal table[edit]

RankNationGoldSilverBronzeTotal
1 United States (USA)33272181
2 Sweden (SWE)3127765
3 Great Britain (GBR)25372284
4 Canada (CAN)24101852
5 West Germany (FRG)20101040
6 Netherlands (NED)19181855
7 France (FRA)17212462
8 Poland (POL)13202053
9 Denmark (DEN)12111336
10 Spain (ESP)1210830
11 Israel (ISR)1261230
12 China (CHN)97218
13 Norway (NOR)73414
14 Australia (AUS)5141433
15 Italy (ITA)56920
16 Belgium (BEL)4318
17 Finland (FIN)24410
18 Ireland (IRL)2046
19 Faroe Islands (FRO)1337
20 Iceland (ISL)1258
21 Brazil (BRA)1179
22 New Zealand (NZL)1146
23 Mexico (MEX)1113
24 South Korea (KOR)1034
25 Japan (JPN)1023
26 Soviet Union (URS)011920
27 Argentina (ARG)0213
28 Hungary (HUN)0156
29 Yugoslavia (YUG)0123
30 Austria (AUT)0112
 Greece (GRE)0112
32 Egypt (EGY)0022
33 Morocco (MAR)0011
 Switzerland (SUI)0011
Totals (34 nations)259259259777


Participating nations[edit]

Medal summary[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Phillip Tracey
 Australia
Maurizio Galliano
 Italy
50 m freestyle 1B
details
James Thompson
 United States
Gerhard Hausleitner
 West Germany
Kyriakos Griveas
 Greece
50 m freestyle 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
Krzysztof Sleczka
 Poland
Rick Ciccotto
 United States
50 m freestyle 2
details
Kevin Sullivan
 United States
Tal Golan
 Israel
Roby Crichton
 New Zealand
50 m freestyle 3
details
Andrew Blake
 Great Britain
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Brent Gibson
 New Zealand
50 m freestyle B1
details
Izhar Cohen
 Israel
Oleg Cher
 Soviet Union
Timothy McIsaac
 Canada
50 m freestyle B2
details
Eric Ghysel
 France
Christopher Holmes
 Great Britain
Mikhail Kapitonov
 Soviet Union
50 m freestyle B3
details
Michael Edgson
 Canada
Ian Sharpe
 Great Britain
Flemming Berthelsen
 Denmark
50 m freestyle L1
details
John Petersson
 Denmark
Hans Coster
 Sweden
Franck Maille
 France
100 m freestyle 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Phillip Tracey
 Australia
Maurizio Galliano
 Italy
100 m freestyle 1B
details
James Thompson
 United States
Tomasz Dabrowski
 Poland
Gerhard Hausleitner
 West Germany
100 m freestyle 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
Krzysztof Sleczka
 Poland
Fábio Ricci
 Brazil
100 m freestyle 4
details
Shlomo Pinto
 Israel
Jeffrey van Loon
 Netherlands
Pascal Auclair
 France
100 m freestyle 5
details
Piotr Finder
 Poland
Bernard Micorec
 France
Moisés Galindo
 Mexico
100 m freestyle 6
details
Uri Bergman
 Israel
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
100 m freestyle A1
details
Oliver Jones
 Great Britain
Yan Hu Wu
 China
Geza Dukai
 Hungary
100 m freestyle A2
details
Vincent Maassen
 Netherlands
Michael Doyle
 United States
David Griffin
 Australia
100 m freestyle A4
details
Johan Mosterd
 Netherlands
Ron Bolotin
 Israel
Michael Boucherie
 France
100 m freestyle A5
details
David Foppolo
 France
Eric Richard
 France
Stefano Giovannetti
 Italy
100 m freestyle A6
details
Zebing Liu
 China
Kim Due Andersen
 Denmark
Zbigniew Odachowski
 Poland
100 m freestyle A7
details
Heinz Barnbeck
 West Germany
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Ralph Smith
 Australia
100 m freestyle A8
details
Greg Hammond
 Australia
Emmanuel Lacroix
 France
Hanoch Budin
 Israel
100 m freestyle B1
details
Izhar Cohen
 Israel
Oleg Cher
 Soviet Union
Timothy McIsaac
 Canada
100 m freestyle B2
details
Eric Ghysel
 France
Wieslaw Krol
 Poland
Christopher Holmes
 Great Britain
100 m freestyle B3
details
Michael Edgson
 Canada
John Friedrick
 United States
Ian Sharpe
 Great Britain
100 m freestyle C3
details
Haakon Henne
 Norway
Claude Badie
 France
Boaz Avhar
 Israel
100 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Mats Brisenfelt
 Sweden
Martin Parker
 United States
100 m freestyle C5
details
Anders Christensen
 Denmark
Kasper Engel
 Netherlands
Michael Quickert
 West Germany
100 m freestyle C6
details
Joris van Geel
 Netherlands
Paul Hancock
 Great Britain
Min Soon Lim
 South Korea
100 m freestyle C8
details
Thomas Klinger
 West Germany
Hans Pauwels
 Belgium
Patrick Buygel
 Netherlands
100 m freestyle L1
details
John Petersson
 Denmark
Hans Coster
 Sweden
Franck Maille
 France
100 m freestyle L3
details
Jorgen Magner
 Sweden
Danijel Pavlinec
 Yugoslavia
Marco Elout
 Netherlands
100 m freestyle L4
details
Marcel Poulisse
 Netherlands
Erling Trondsen
 Norway
Andrew Gilbert
 Great Britain
100 m freestyle L5
details
Holger Woelk
 West Germany
Paul Noble
 Great Britain
Pil Sung Yong
 South Korea
100 m freestyle L6
details
Mats Einarsson
 Sweden
Gianluca Saini
 Italy
Jochen Hahnengress
 West Germany
200 m freestyle 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Roby Crichton
 New Zealand
Ernesto Giussani
 Italy
200 m freestyle 3
details
Brent Gibson
 New Zealand
Miroslaw Owczarek
 Poland
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
200 m freestyle C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Mats Brisenfelt
 Sweden
Martin Parker
 United States
200 m freestyle C5
details
Anders Christensen
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Michael Quickert
 West Germany
200 m freestyle C8
details
Hans Pauwels
 Belgium
Thomas Klinger
 West Germany
Patrick Buygel
 Netherlands
200 m freestyle L3
details
Jorgen Magner
 Sweden
Marco Elout
 Netherlands
Danijel Pavlinec
 Yugoslavia
400 m freestyle 4
details
Jeffrey van Loon
 Netherlands
Shlomo Pinto
 Israel
Abdeljalal Biare
 Morocco
400 m freestyle 5
details
Piotr Finder
 Poland
Bernard Micorec
 France
Wayne Ryding
 Australia
400 m freestyle 6
details
Luis Leardy
 Spain
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
400 m freestyle A2
details
Stephane Lecours
 Canada
Vincent Maassen
 Netherlands
Michael Doyle
 United States
400 m freestyle A4
details
Johan Mosterd
 Netherlands
David Moreton
 Great Britain
Ron Bolotin
 Israel
400 m freestyle A6
details
Hideaki Mogi
 Japan
Kim Due Andersen
 Denmark
None
400 m freestyle A8
details
Gui Ping Liu
 China
Tomas Kjellqvist
 Sweden
Hanoch Budin
 Israel
400 m freestyle B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Oleg Cher
 Soviet Union
400 m freestyle B2
details
Lee Grenon
 Canada
Christopher Holmes
 Great Britain
Wieslaw Krol
 Poland
400 m freestyle B3
details
Michael Edgson
 Canada
John Friedrick
 United States
Flemming Berthelsen
 Denmark
400 m freestyle C3–4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Martin Parker
 United States
Mats Brisenfelt
 Sweden
400 m freestyle C5
details
Anders Christensen
 Denmark
Michael Quickert
 West Germany
Kasper Engel
 Netherlands
400 m freestyle C8
details
Hans Pauwels
 Belgium
Thomas Klinger
 West Germany
Karl Mayr
 Austria
400 m freestyle L4
details
Marcel Poulisse
 Netherlands
Michael Lapp
 West Germany
Andrew Gilbert
 Great Britain
400 m freestyle L5
details
Holger Woelk
 West Germany
Paul Noble
 Great Britain
Olafur Eiriksson
 Iceland
400 m freestyle L6
details
Mats Einarsson
 Sweden
Gyorgy Tory
 Hungary
Gianluca Saini
 Italy
25 m backstroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Phillip Tracey
 Australia
William Gilly
 United States
25 m backstroke 1B
details
James Thompson
 United States
Kyriakos Griveas
 Greece
Gerhard Hausleitner
 West Germany
25 m backstroke 1C
details
Krzysztof Sleczka
 Poland
Luca Pancalli
 Italy
Fábio Ricci
 Brazil
25 m backstroke L1
details
John Petersson
 Denmark
Hans Coster
 Sweden
Franck Maille
 France
50 m backstroke 2
details
Ernesto Giussani
 Italy
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Jean Marc Durieux
 France
50 m backstroke 3
details
Miroslaw Owczarek
 Poland
Mohamed Ait Aissa
 France
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
50 m backstroke A5
details
David Foppolo
 France
Eric Richard
 France
Bogdan Kozon
 Poland
50 m backstroke C6
details
Joris van Geel
 Netherlands
Paul Hancook
 Great Britain
Darron Crouse
 United States
50 m backstroke L3
details
Jorgen Magner
 Sweden
Marco Elout
 Netherlands
Andras Toth
 Hungary
100 m backstroke 4
details
Adam Pielak
 Poland
Jeffrey van Loon
 Netherlands
James Terpenning
 United States
100 m backstroke 5
details
Bernard Micorec
 France
Zbigniew Sajkiewicz
 Poland
Herve Prisset
 France
100 m backstroke 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Jorge Gotzens
 Spain
Juan Castane
 Spain
100 m backstroke A2
details
Stephane Lecours
 Canada
Jonas Oskarson
 Iceland
Vincent Maassen
 Netherlands
100 m backstroke A4
details
Johan Mosterd
 Netherlands
Robert Gallais
 France
Marc Woods
 Great Britain
100 m backstroke A6
details
Zusheng Cai
 China
Zebing Liu
 China
Kim Due Andersen
 Denmark
100 m backstroke A7
details
Heinz Barnbeck
 West Germany
Andrzej Wojciechowski
 Poland
Roko Mikelin
 Yugoslavia
100 m backstroke A8
details
Hanoch Budin
 Israel
Emmanuel Lacroix
 France
Philip Mindorff
 Canada
100 m backstroke B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Oleg Cher
 Soviet Union
Corrado Daglio
 Italy
100 m backstroke B2
details
Wieslaw Krol
 Poland
Pablo Corral
 Spain
Jack Krier
 United States
100 m backstroke B3
details
Michael Edgson
 Canada
Noel Pedersen
 Norway
John Friedrick
 United States
100 m backstroke C3
details
Haakon Henne
 Norway
Claude Badie
 France
Boaz Avhar
 Israel
100 m backstroke C5
details
Martin Mansell
 Great Britain
Michael Quickert
 West Germany
Anders Christensen
 Denmark
100 m backstroke L4
details
Johannes Stokkel
 Netherlands
Andrew Gilbert
 Great Britain
Michael Lapp
 West Germany
100 m backstroke L5
details
Holger Woelk
 West Germany
Paul Noble
 Great Britain
Henk de Groot
 Netherlands
100 m backstroke L6
details
Mats Einarsson
 Sweden
Alberto Gomez
 Spain
Alessandro Pisetta
 Italy
200 m backstroke C3
details
Jong Woo Kim
 South Korea
Claude Badie
 France
Boaz Avhar
 Israel
200 m backstroke C5
details
Anders Christensen
 Denmark
Michael Quickert
 West Germany
Martin Mansell
 Great Britain
25 m breaststroke 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Carlos Maslup
 Argentina
William Gilly
 United States
25 m breaststroke 1B
details
James Thompson
 United States
Gerhard Hausleitner
 West Germany
Tomasz Dabrowski
 Poland
25 m breaststroke 1C
details
Luca Pancalli
 Italy
Krzysztof Sleczka
 Poland
Fábio Ricci
 Brazil
25 m breaststroke L1
details
John Petersson
 Denmark
Hans Coster
 Sweden
Franck Maille
 France
50 m breaststroke 2
details
Bernd Eickemeyer
 West Germany
Chris Hallam
 Great Britain
Ernesto Giussani
 Italy
50 m breaststroke 3
details
Ian Jaquiss
 United States
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Joseph Wanger
 Israel
50 m breaststroke B1
details
Izhar Cohen
 Israel
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Yuefu Huang
 China
50 m breaststroke B2
details
Jose Pedrajas
 Spain
Eric Ghysel
 France
Roman Reszczynski
 Poland
50 m breaststroke B3
details
Noel Pedersen
 Norway
Brian Hudson
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
50 m breaststroke C6
details
Joris van Geel
 Netherlands
Jeff Worobetz
 Canada
Takeshi Ohori
 Japan
50 m breaststroke L3
details
Matthias Schlubeck
 West Germany
Marco Elout
 Netherlands
Mogens Christensen
 Denmark
100 m breaststroke 4
details
Jeffrey van Loon
 Netherlands
Shlomo Pinto
 Israel
Adam Pielak
 Poland
100 m breaststroke 5
details
Bernard Micorec
 France
Zbigniew Sajkiewicz
 Poland
Simon Ahlstad
 Sweden
100 m breaststroke A1
details
Yan Hu Wu
 China
Wenhua Liu
 China
Geza Dukai
 Hungary
100 m breaststroke A2
details
Stephane Lecours
 Canada
Michael Doyle
 United States
Jan Chryczyk
 Poland
100 m breaststroke A4
details
Johan Mosterd
 Netherlands
Jiaman Zhang
 China
Sean McGrath
 Ireland
100 m breaststroke A5
details
Eric Richard
 France
Stefano Giovannetti
 Italy
Bogdan Kozon
 Poland
100 m breaststroke A6
details
Zusheng Cai
 China
Zebing Liu
 China
Sandor Takacs
 Hungary
100 m breaststroke A8
details
Greg Hammond
 Australia
Geir Sverrisson
 Iceland
Hanoch Budin
 Israel
100 m breaststroke B1
details
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Izhar Cohen
 Israel
Vladimir Sigidov
 Soviet Union
100 m breaststroke B2
details
Jose Pedrajas
 Spain
Alexandre Gapon
 Soviet Union
Roman Reszczynski
 Poland
100 m breaststroke B3
details
Noel Pedersen
 Norway
Brian Hudson
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
100 m breaststroke C4
details
Robin Surgeoner
 Great Britain
Mats Brisenfelt
 Sweden
Hansole Noe
 Denmark
100 m breaststroke C8
details
Hans Pauwels
 Belgium
Patrick Buygel
 Netherlands
Sang Tae Bae
 South Korea
100 m breaststroke L4
details
Johannes Stokkel
 Netherlands
Eric Fleury
 France
Erling Trondsen
 Norway
100 m breaststroke L5
details
Henk de Groot
 Netherlands
Holger Woelk
 West Germany
Rutger Sturkenboom
 Netherlands
100 m breaststroke L6
details
Jochen Hahnengress
 West Germany
Mats Einarsson
 Sweden
Alberto Gomez
 Spain
200 m breaststroke B1
details
Lars-Ove Nederman
 Sweden
Vladimir Sigidov
 Soviet Union
Timothy McIsaac
 Canada
200 m breaststroke B2
details
Jose Pedrajas
 Spain
Alexandre Gapon
 Soviet Union
Roman Reszczynski
 Poland
200 m breaststroke B3
details
Noel Pedersen
 Norway
Brian Hudson
 United States
Kingsley Bugarin
 Australia
25 m butterfly 1A
details
Alvise de Vidi
 Italy
William Gilly
 United States
Scott Hager
 United States
25 m butterfly 1B
details
James Thompson
 United States
Gerhard Hausleitner
 West Germany
Ashraf Marei
 Egypt
25 m butterfly 2
details
Kevin Sullivan
 United States
Mark Butler
 Great Britain
Marek Szpojnarowicz
 Poland
25 m butterfly 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Patrick Moyses
 France
Miroslaw Owczarek
 Poland
50 m butterfly 4
details
Shlomo Pinto
 Israel
Jeffrey van Loon
 Netherlands
Pascal Auclair
 France
50 m butterfly A5
details
David Foppolo
 France
Eric Richard
 France
Bogdan Kozon
 Poland
50 m butterfly L3
details
Jorgen Magner
 Sweden
Mogens Christensen
 Denmark
Kim Andersen
 Denmark
100 m butterfly 5
details
Piotr Finder
 Poland
Moises Galindo
 Mexico
Bernard Micorec
 France
100 m butterfly 6
details
Gerard Dunne
 Ireland
Tomas Hainey
 Canada
Luis Leardy
 Spain
100 m butterfly A2
details
Stephane Lecours
 Canada
Peter Aldous
 Great Britain
David Griffin
 Australia
100 m butterfly A4
details
Ron Bolotin
 Israel
David Moreton
 Great Britain
Johan Mosterd
 Netherlands
100 m butterfly A6
details
Zebing Liu
 China
Zbigniew Odachowski
 Poland
Kim Due Andersen
 Denmark
100 m butterfly A8
details
Gui Ping Liu
 China
Tomas Kjellqvist
 Sweden
Emmanuel Lacroix
 France
100 m butterfly B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Alberto Dauden
 Spain
Jorge Mary
 Spain
100 m butterfly B2
details
Lee Grenon
 Canada
Roman Reszczynski
 Poland
Eric Ghysel
 France
100 m butterfly B3
details
Michael Edgson
 Canada
Flemming Berthelsen
 Denmark
Ian Sharpe
 Great Britain
100 m butterfly L4
details
Erling Trondsen
 Norway
Marcel Poulisse
 Netherlands
Johannes Stokkel
 Netherlands
100 m butterfly L5
details
Paul Noble
 Great Britain
Claude Dupin
 France
Olafur Eiriksson
 Iceland
100 m butterfly L6
details
Mats Einarsson
 Sweden
Alberto Gomez
 Spain
Leandro Ramos Santos
 Brazil
100 m individual medley 2
details
Marek Szpojnarowicz
 Poland
Ernesto Giussani
 Italy
Bernd Eickemeyer
 West Germany
100 m individual medley 3
details
Arkadiusz Pawlowski
 Poland
Miroslaw Owczarek
 Poland
Brent Gibson
 New Zealand
75 m individual medley 1A
details
Mike Kenny
 Great Britain
Carlos Maslup
 Argentina
Al Mootasem Haly Hegazi
 Egypt
75 m individual medley 1B
details
James Thompson
 United States
Tomasz Dabrowski
 Poland
Gerhard Hausleitner
 West Germany
200 m individual medley 4
details
Shlomo Pinto
 Israel
Jeffrey van Loon
 Netherlands
Pascal Auclair
 France
200 m individual medley 5
details
Moises Galindo
 Mexico
Bernard Micorec
 France
Zbigniew Sajkiewicz
 Poland
200 m individual medley 6
details
Luis Leardy
 Spain
Tomas Hainey
 Canada
Gerard Dunne
 Ireland
200 m individual medley A1
details
Yan Hu Wu
 China
Wenhua Liu
 China
Artur Jeznach
 Poland
200 m individual medley A2
details
Stephane Lecours
 Canada
Michael Doyle
 United States
Vincent Maassen
 Netherlands
200 m individual medley A4
details
Johan Mosterd
 Netherlands
Ron Bolotin
 Israel
David Moreton
 Great Britain
200 m individual medley A5
details
David Foppolo
 France
Bogdan Kozon
 Poland
Eric Richard
 France
200 m individual medley A6
details
Zusheng Cai
 China
Kim Due Andersen
 Denmark
Zebing Liu
 China
200 m individual medley A8
details
Hanoch Budin
 Israel
Gui Ping Liu
 China
Tomas Kjellqvist
 Sweden
200 m individual medley B1
details
Timothy McIsaac
 Canada
Oleg Cher
 Soviet Union
Jorge Mary
 Spain
200 m individual medley B2
details
Per Andersson
 Sweden
Jose Corral
 Spain
Eric Ghysel
 France
200 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Noel Pedersen
 Norway
Brian Hudson
 United States
200 m individual medley C5
details
Anders Christensen
 Denmark
Martin Mansell
 Great Britain
Michael Quickert
 West Germany
200 m individual medley C8
details
Hans Pauwels
 Belgium
Karl Mayr
 Austria
Janos Becsey
 Hungary
200 m individual medley L3
details
Jorgen Magner
 Sweden
Mogens Christensen
 Denmark
Marco Elout
 Netherlands
200 m individual medley L4
details
Erling Trondsen
 Norway
Johannes Stokkel
 Netherlands
Marcel Poulisse
 Netherlands
200 m individual medley L5
details
Holger Woelk
 West Germany
Paul Noble
 Great Britain
Rutger Sturkenboom
 Netherlands
200 m individual medley L6
details
Mats Einarsson
 Sweden
Gianluca Saini
 Italy
Alberto Gomez
 Spain
400 m individual medley B2
details
Per Andersson
 Sweden
Wieslaw Krol
 Poland
Lee Grenon
 Canada
400 m individual medley B3
details
Michael Edgson
 Canada
Brian Hudson
 United States
Noel Pedersen
 Norway
3×25 m freestyle relay 1A–1C
details
 United States (USA)  Great Britain (GBR)  Italy (ITA)
Maurizio Galliani
Luca Pancalli
Franco Scotto
4×50 m freestyle relay A1–A8
details
 France (FRA)  Australia (AUS)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m freestyle relay A–L
details
 Great Britain (GBR)  Netherlands (NED)  France (FRA)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 Canada (CAN)  Soviet Union (URS)  United States (USA)
3×50 m medley relay 2–4
details
 United States (USA)  Poland (POL)  Israel (ISR)
4×50 m medley relay A1–A8
details
 France (FRA)  Great Britain (GBR)  Netherlands (NED)
4 × 100 m medley relay A–L
details
 Great Britain (GBR)  Sweden (SWE)  Netherlands (NED)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 Canada (CAN)  Soviet Union (URS)  Spain (ESP)
4 × 100 m medley relay T/P open
details
 Spain (ESP)  France (FRA)  Israel (ISR)

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle 2
details
Cynthia Gettinger
 United States
Judith Smith
 United States
Lyn Lillecrapp
 Australia
50 m freestyle B1
details
Janice Burton
 Great Britain
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Weicker
 Canada
50 m freestyle B2
details
Trischa Zorn
 United States
Angela McDowell
 Great Britain
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
50 m freestyle B3
details
Debra Brandewie
 United States
Nadežda Maksimova
 Soviet Union
Gabriella Tjernberg
 Sweden
50 m freestyle L1
details
Genevieve Pairoux
 France
Béatrice Pierre
 France
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
50 m freestyle L2
details
Marita Johansson
 Sweden
Nancy Stewart
 United States
Ritva Nikkila
 Finland
100 m freestyle 4
details
Beverley Gull
 Great Britain
Arden Adams
 United States
Soley Axelsdottir
 Iceland
100 m freestyle 5
details
Ana Peiro
 Spain
Esther Eroles
 Spain
Malgorzata Adamik
 Poland
100 m freestyle 6
details
Graciana Moreira Alves
 Brazil
Nancy Clarke
 United States
Maria Jussara Matos
 Brazil
100 m freestyle A2
details
Cecilia Karlsson
 Sweden
Jan Wilson
 United States
Lilja Snorradottir
 Iceland
100 m freestyle A4
details
Gritt Barlund
 Denmark
Joanne Mucz
 Canada
Dianne Barr
 Great Britain
100 m freestyle A8
details
Kristina Brokholc
 Sweden
Charlotte Hede
 Denmark
Staci Perrigo
 United States
100 m freestyle B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Yvette Weicker
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
100 m freestyle B2
details
Trischa Zorn
 United States
Angela McDowell
 Great Britain
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
100 m freestyle B3
details
Debra Brandewie
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Nadežda Maksimova
 Soviet Union
100 m freestyle C4
details
Tammy Barker
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
Miri Sisso
 Israel
100 m freestyle C6
details
Sandra Yaxley
 Australia
Helene Binet
 France
Susan Chick
 Canada
100 m freestyle C8
details
Marga Aarts
 Netherlands
Katrin Johansen
 Faroe Islands
Judy Goodrich
 Canada
100 m freestyle L2
details
Marita Johansson
 Sweden
Ritva Nikkila
 Finland
Anne-Dorte Andersen
 Denmark
100 m freestyle L4
details
Lucyna Krajewska
 Poland
Britta Siegers
 West Germany
Maj Berger Sether
 Norway
100 m freestyle L5
details
Agnes Beraudias
 France
Goislaine Cristallo
 France
Miia Rantanen
 Finland
Helen Lewis
 Great Britain
100 m freestyle L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Tora Vid Keldu
 Faroe Islands
Sjerstin Vermeulen
 Netherlands
200 m freestyle C4
details
Tammy Barker
 Canada
Jane Stidever
 Great Britain
Victoria Williams
 United States
400 m freestyle 4
details
Beverley Gull
 Great Britain
Arden Adams
 United States
Hisako Touchi
 Japan
400 m freestyle 5
details
Ana Peiro
 Spain
Esther Eroles
 Spain
Malgorzata Adamik
 Poland
400 m freestyle 6
details
Heidi Kopp
 West Germany
Nancy Clarke
 United States
Pilar Javaloya
 Spain
400 m freestyle A2
details
Cecilia Karlsson
 Sweden
Linda Walters
 Great Britain
Deborah Holland
 Australia
400 m freestyle A4
details
Joanne Mucz
 Canada
Gritt Barlund
 Denmark
Dianne Barr
 Great Britain
400 m freestyle A8
details
Judith Young
 Australia
Charlotte Hede
 Denmark
Isabelle Duranceau
 France
400 m freestyle B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Janice Burton
 Great Britain
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
400 m freestyle B2
details
Trischa Zorn
 United States
Eva Andersson
 Sweden
Angela McDowell
 Great Britain
400 m freestyle B3
details
Debra Brandewie
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Michelle Arnold
 Canada
400 m freestyle C3–4
details
Jane Stidever
 Great Britain
Christina Naess
 Faroe Islands
Victoria Williams
 United States
400 m freestyle L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Sjerstin Vermeulen
 Netherlands
Tora Vid Keldu
 Faroe Islands
25 m backstroke L1
details
Béatrice Pierre
 France
Anne-Lie Osterstrom
 Sweden
Genevieve Pairoux
 France
50 m backstroke 2
details
Cynthia Gettinger
 United States
Judith Smith
 United States
Lyn Lillecrapp
 Australia
50 m backstroke C6
details
Helene Binet
 France
Sandra Yaxley
 Australia
Stephanie Sloan
 United States
50 m backstroke L2
details
Ritva Nikkila
 Finland
Marita Johansson
 Sweden
Nancy Stewart
 United States
100 m backstroke 4
details
Beverley Gull
 Great Britain
Arden Adams
 United States
Lena Liebetrau
 United States
100 m backstroke 5
details
Ana Peiro
 Spain
Esther Eroles
 Spain
Malgorzata Adamik
 Poland
100 m backstroke 6
details
Pilar Javaloya
 Spain
Nancy Clarke
 United States
Heidi Kopp
 West Germany
100 m backstroke A2
details
Jacqueline Nannenberg
 Netherlands
Cecilia Karlsson
 Sweden
Lilja Snorradottir
 Iceland
100 m backstroke A4
details
Dianne Barr
 Great Britain
Joanne Mucz
 Canada
Susan Knox
 Australia
100 m backstroke A8
details
Judith Young
 Australia
Joanne Round
 Great Britain
Jeanette Pedersen
 Denmark
100 m backstroke B1
details
Yvette Weicker
 Canada
Janice Burton
 Great Britain
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
100 m backstroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Paivi Tolonen
 Finland
Angela McDowell
 Great Britain
100 m backstroke B3
details
Debra Brandewie
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Michelle Arnold
 Canada
100 m backstroke C3
details
Christina Naess
 Faroe Islands
Catherine Huggett
 Australia
Anne Trotman
 Great Britain
100 m backstroke C4
details
Jane Stidever
 Great Britain
Tammy Barker
 Canada
Yvonne Lumineau
 France
100 m backstroke C8
details
Marga Aarts
 Netherlands
Judy Goodrich
 Canada
Katrin Johansen
 Faroe Islands
100 m backstroke L4
details
Britta Siegers
 West Germany
Jeanette Esling
 Great Britain
Maj Berger Sether
 Norway
100 m backstroke L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Sjerstin Vermeulen
 Netherlands
Thelma Young
 Great Britain
25 m breaststroke L1
details
Genevieve Pairoux
 France
Manja Haugsted
 Denmark
Tara Flood
 Great Britain
50 m breaststroke 2
details
Cynthia Gettinger
 United States
Lyn Lillecrapp
 Australia
Karen Lagrange
 United States
50 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Louise Byles
 Great Britain
Yvette Weicker
 Canada
50 m breaststroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
Carine van Puyvelde
 Belgium
50 m breaststroke B3
details
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Mandy Maywood
 Australia
Debra Brandewie
 United States
50 m breaststroke L2
details
Marie-Louise Freij
 Sweden
Pamela Danberg
 United States
Anne-Dorte Andersen
 Denmark
100 m breaststroke 5
details
Malgorzata Adamik
 Poland
Esther Eroles
 Spain
Lena-Marie Hagman
 Sweden
100 m breaststroke 6
details
Heidi Kopp
 West Germany
Beatriz Greco
 Argentina
Graciana Moreira Alves
 Brazil
100 m breaststroke A2
details
Cecilia Karlsson
 Sweden
Jan Wilson
 United States
Semadar Zor
 Israel
100 m breaststroke A8
details
Kristina Brokholc
 Sweden
Judith Young
 Australia
Isabelle Duranceau
 France
100 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Louise Byles
 Great Britain
Yvette Weicker
 Canada
100 m breaststroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Carine van Puyvelde
 Belgium
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
100 m breaststroke B3
details
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Debra Brandewie
 United States
Mandy Maywood
 Australia
100 m breaststroke C4
details
Miri Sisso
 Israel
Jane Stidever
 Great Britain
Janette Cordery
 New Zealand
100 m breaststroke L5
details
Laura Tramuns
 Spain
Miia Rantanen
 Finland
Esthel Sauter
 Switzerland
100 m breaststroke L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Sjerstin Vermeulen
 Netherlands
Thelma Young
 Great Britain
200 m breaststroke B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Louise Byles
 Great Britain
Tamara Boccaccio
 Canada
200 m breaststroke B2
details
Trischa Zorn
 United States
Carine van Puyvelde
 Belgium
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
200 m breaststroke B3
details
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Debra Brandewie
 United States
Mandy Maywood
 Australia
25 m butterfly 2
details
Cynthia Gettinger
 United States
Karen Lagrange
 United States
Lyn Lillecrapp
 Australia
100 m butterfly 6
details
Pilar Javaloya
 Spain
Maria Jussara Matos
 Brazil
Graciana Moreira Alves
 Brazil
100 m butterfly A2
details
Semadar Zor
 Israel
Jan Wilson
 United States
Jacqueline Nannenberg
 Netherlands
100 m butterfly A8
details
Charlotte Hede
 Denmark
Joanne Round
 Great Britain
Isabelle Duranceau
 France
100 m butterfly B1
details
Eeva Riitta Kukkonen
 Finland
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Janice Burton
 Great Britain
100 m butterfly B2
details
Trischa Zorn
 United States
Angela McDowell
 Great Britain
Eva Andersson
 Sweden
100 m butterfly L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Judith Young
 Australia
Tora Vid Keldu
 Faroe Islands
200 m individual medley 6
details
Heidi Kopp
 West Germany
Nancy Clarke
 United States
Beatriz Greco
 Argentina
200 m individual medley A2
details
Lilja Snorradottir
 Iceland
Jacqueline Nannenberg
 Netherlands
Jan Wilson
 United States
200 m individual medley A8
details
Charlotte Hede
 Denmark
Joanne Round
 Great Britain
Isabelle Duranceau
 France
200 m individual medley B1
details
Magdalena Tjernberg
 Sweden
Janice Burton
 Great Britain
Yvette Weicker
 Canada
200 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
Paivi Tolonen
 Finland
Angela McDowell
 Great Britain
200 m individual medley B3
details
Debra Brandewie
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Michelle Arnold
 Canada
200 m individual medley L6
details
Claudia Hengst
 West Germany
Judith Young
 Australia
Sjerstin Vermeulen
 Netherlands
400 m individual medley B2
details
Trischa Zorn
 United States
Angela McDowell
 Great Britain
Tatiana Chipovalova
 Soviet Union
400 m individual medley B3
details
Debra Brandewie
 United States
Gabriella Tjernberg
 Sweden
Michelle Arnold
 Canada
4 × 100 m freestyle relay A–L
details
 Great Britain (GBR)  Australia (AUS)  Denmark (DEN)
4 × 100 m freestyle relay B1–B3
details
 United States (USA)  Sweden (SWE)  Great Britain (GBR)
4 × 100 m medley relay A–L
details
 Great Britain (GBR)  Denmark (DEN)  France (FRA)
4 × 100 m medley relay B1–B3
details
 United States (USA)  Sweden (SWE)  Canada (CAN)

References[edit]