Swimming at the 2015 European Games

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search
Swimming
at the 1st European Games
Swimming pictogram.svg
Venue Baku Aquatics Centre
Dates 23–27 June 2015
Competitors 526[1]
2019 →

The Swimming events at the 2015 European Games are scheduled to take place at the Baku Aquatics Centre, Baku from 23 to 27 June 2015. 42 events will be contested in long course conditions.

Swimming was not included in the earliest list of sports confirmed for the 2015 Games, as the European swimming authorities at that stage were minded not to take part. However, following negotiations with the organising authorities, a compromise was reached whereby, in 2015, these events will be for junior swimmers only - in effect, under 18 for men, under 16 for women.

In effect, therefore, the swimming portion of the 2015 European Games doubled as the 2015 European Junior Swimming Championships.

Programme[edit]

A number of non-Olympic distances will be raced, in addition to a full Olympic programme. The 50 metre sprint in backstroke, breaststroke and butterfly will be held for both genders, the 800 metre freestyle for men, the 1500 metre freestyle for women and mixed gender 4 x 100 metre relays, both freestyle and medley.

Timetable[edit]

OC Opening ceremony T Training day Event competitions 1 Event finals CC Closing ceremony
June 12th
Fri
13th
Sat
14th
Sun
15th
Mon
16th
Tue
17th
Wed
18th
Thu
19th
Fri
20th
Sat
21st
Sun
22nd
Mon
23rd
Tue
24th
Wed
25th
Thu
26th
Fri
27th
Sat
28th
Sun
Events
Swimming OC T T 7 8 9 7 11 CC 42

Qualification[edit]

Following the European Junior Swimming Championships in July 2014, (Dordrecht, Netherlands), LEN will confirm the quotas per NOC and discipline based on an average ranking by NOC from the last three European Junior Swimming Championships.

Results[edit]

Men's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
details
Ziv Kalontorov
 Israel
22.16 Giovanni Izzo
 Italy
22.51 Aleksei Brianskii
 Russia
22.69
100 m freestyle
details
Duncan Scott
 Great Britain
49.43 Alessandro Miressi
 Italy
50.03 Vladislav Kozlov
 Russia
50.11
200 m freestyle
details
Duncan Scott
 Great Britain
1:48.55 Cameron Kurle
 Great Britain
1:48.92 Elisei Stepanov
 Russia
1:49.64
400 m freestyle
details
Paul Hentschel
 Germany
3:52.43 Dimitrios Dimitriou
 Greece
3:52.57 Ernest Maksumov
 Russia
3:52.65
800 m freestyle
details
Nicolas D'Oriano
 France
7:59.87 Marcos Rodríguez Mesa
 Spain
8:01.73 Henning Muehlleitner
 Germany
8:04.33
1500 m freestyle
details
Nicolas D'Oriano
 France
15:13.31 Ernest Maksumov
 Russia
15:13.90 Marc Hinawi
 Israel
15:25.63
50 m backstroke
details
Filipp Shopin
 Russia
25.40 Marek Ulrich
 Germany
25.44 Andrii Khloptsov
 Ukraine
25.71
100 m backstroke
details
Luke Greenbank
 Great Britain
54.76 Filipp Shopin
 Russia
54.81 Marek Ulrich
 Germany
55.35
200 m backstroke
details
Luke Greenbank
 Great Britain
1:56.89 WJR Mikita Tsmyh
 Belarus
1:59.46 Roman Larin
 Russia
1:59.60
50 m breaststroke
details
Andrius Šidlauskas
 Lithuania
27.81 Nikola Obravac
 Croatia
27.89 Tobias Bjerg
 Denmark
28.04
100 m breaststroke
details
Anton Chupkov
 Russia
1:00.65 WJR Andrius Šidlauskas
 Lithuania
1:01.42 Charlie Attwood
 Great Britain
1:01.71
200 m breaststroke
details
Anton Chupkov
 Russia
2:10.85 Kirill Mordashev
 Russia
2:12.94 Luke Davies
 Great Britain
2:13.45
50 m butterfly
details
Andrii Khloptsov
 Ukraine
23.92 Pawel Sendyk
 Poland
23.97 Daniil Pakhomov
 Russia
24.02
100 m butterfly
details
Daniil Pakhomov
 Russia
52.72 Alberto Lozano Mateos
 Spain
52.78 Daniil Antipov
 Russia
53.36
200 m butterfly
details
Daniil Pakhomov
 Russia
1:57.04 Giacomo Carini
 Italy
1:57.46 Matthias Marsau
 France
1:58.96
200 m individual medley
details
Steffan Sebastian
 Austria
2:01.39 Jarvis Parkinson
 Great Britain
2:01.94 Martyn Walton
 Great Britain
2:02.24
400 m individual medley
details
Nikolay Sokolov
 Russia
4:19.44 Igor Balyberdin
 Russia
4:20.80 Karol Zbutowicz
 Poland
4:22.22
4×100 m freestyle relay
details
 Great Britain (GBR)
Duncan Scott (49.46)
Martyn Walton (49.43)
Daniel Speers (50.68)
Cameron Kurle (49.81)
3:19.38  Italy (ITA)
Alessandro Miressi (50.09)
Giovanni Izzo (50.34)
Ivano Vendrame (50.21)
Alessandro Bori (49.55)
3:20.19  Russia (RUS)
Vladislav Kozlov (50.44)
Aleksei Brianskii (50.09)
Elisei Stepanov (49.76)
Igor Shadrin (49.93)
3:20.22
4×200 m freestyle relay
details
 Russia (RUS)
Aleksandr Prokofev (1:50.29)
Nikolay Snegirev (1:48.89)
Ernest Maksumov (1:48.96)
Elisei Stepanov (1:47.94)
7:16.08  Great Britain (GBR)
Duncan Scott (1:49.89)
Martyn Walton (1:50.42)
Kyle Chisholm (1:50.02)
Cameron Kurle (1:49.03)
7:19.36  Germany (GER)
Paul Hentschel (1:49.78)
Henning Muehlleitner (1:50.77)
Konstantin Walter (1:50.39)
Moritz Brandt (1:49.83)
7:20.77
4×100 m medley relay
details
 Russia (RUS)
Filipp Shopin (55.47)
Anton Chupkov (1:00.27)
Daniil Pakhomov (51.55)
Vladislav Kozlov (49.09)
3:36.38 WJR  Great Britain (GBR)
Luke Greenbank (54.64)
Charlie Attwood (1:01.36)
Duncan Scott (52.79)
Martyn Walton (50.22)
3:39.01  Poland (POL)
Jakub Skierka (55.85)
Jacek Arentewicz (1:01.22)
Michał Chudy (52.86)
Paweł Sendyk (49.38)
3:39.31

Women's events[edit]

Event Gold Silver Bronze
50 m freestyle
details
Mariia Kameneva
 Russia
25.23 Marrit Steenbergen
 Netherlands
25.27 Julie Kepp Jensen
 Denmark
25.41
100 m freestyle
details
Marrit Steenbergen
 Netherlands
53.97 Arina Openysheva
 Russia
54.45 Mariia Kameneva
 Russia
55.19
200 m freestyle
details
Arina Openysheva
 Russia
1:58.22 Marrit Steenbergen
 Netherlands
1:58.99 Leonie Kullmann
 Germany
1:59.77
400 m freestyle
details
Arina Openysheva
 Russia
4:08.91 Leonie Kullmann
 Germany
4:12.16 Anastasiia Kirpichnikova
 Russia
4:13.13
800 m freestyle
details
Holly Hibbott
 Great Britain
8:39.02 Anastasiia Kirpichnikova
 Russia
8:39.73 Marina Castro Atalaya
 Spain
8:45.51
1500 m freestyle
details
Sveva Schiazzano
 Italy
16:40.17 Janka Juhász
 Hungary
16:40.39 Marina Castro Atalaya
 Spain
16:46.16
50 m backstroke
details
Caroline Pilhatsch
 Austria
28.60 Pauline Mahieu
 France
28.70 Mariia Kameneva
 Russia
28.77
100 m backstroke
details
Polina Egorova
 Russia
1:01.19 Mariia Kameneva
 Russia
1:01.23 Pauline Mahieu
 France
1:01.34
200 m backstroke
details
Polina Egorova
 Russia
2:11.23 Maxime Wolters
 Germany
2:11.38 Maryna Kolesynkova
 Ukraine
2:11.91
50 m breaststroke
details
Maria Astashkina
 Russia
31.58 Laura Kelsch
 Germany
31.87 Nolwenn Herve
 France
32.08
100 m breaststroke
details
Maria Astashkina
 Russia
1:07.71 Giuila Verona
 Italy
1:08.61 Daria Chikunova
 Russia
1:09.02
200 m breaststroke
details
Maria Astashkina
 Russia
2:23.06 WJR Giuila Verona
 Italy
2:25.91 Layla Black
 Great Britain
2:27.61
50 m butterfly
details
Polina Egorova
 Russia
26.82 Caroline Pilhatsch
 Austria
27.18 Julie Kepp Jensen
 Denmark
27.19
100 m butterfly
details
Polina Egorova
 Russia
59.36 Amelia Clynes
 Great Britain
1:00.22 Ilketra Varvara Lebl
 Greece
 Laura Stephens (GBR)
1:00.54
200 m butterfly
details
Julia Mrozinski
 Germany
2:11.19 Elisa Scrapa Vidal
 Italy
2:12.27 Boglarka Bonecz
 Hungary
2:12.42
200 m individual medley
details
Maxime Wolters
 Germany
2:13.37 Ilaria Cusinato
 Italy
2:13.78 Abbie Wood
 Great Britain
2:14.49
400 m individual medley
details
Abbie Wood
 Great Britain
4:41.97 Ilaria Cusinato
 Italy
4:44.01 Anja Crevar
 Serbia
4:45.84
NR
4×100 m freestyle relay
details
 Russia (RUS)
Arina Openysheva (55.06)
Vasilissa Buinaia (56.75)
Olesia Cherniatina (56.88)
Mariia Kameneva (54.94)
3:43.63  Netherlands (NED)
Pien Schravesande (57.64)
Frederique Janssen (56.87)
Laura van Engelen (56.59)
Marrit Steenbergen (53.00)
3:44.10  Great Britain (GBR)
Darcy Deakin (56.75)
Madeleine Crompton (56.93)
Hannah Featherstone (56.56)
Georgia Coates (55.56)
3:45.80
4×200 m freestyle relay
details
 Russia (RUS)
Anastasiia Kirpichnikova (2:01.54)
Arina Openysheva (1:58.04)
Olesia Cherniatina (2:02.82)
Irina Krivonogova (2:01.05)
8:03.45  Netherlands (NED)
Laura van Engelen (2:01.39)
Frederique Janssen (2:03.27)
Marieke Tienstra (2:01.95)
Marrit Steenbergen (1:58.04)
8:04.65  Great Britain (GBR)
Hannah Featherstone (2:02.85)
Darcy Deakin (2:01.76)
Holly Hibbott (2:00.34)
Georgia Coates (1:59.89)
8:04.84
4×100 m medley relay
details
 Russia (RUS)
Mariia Kameneva (1:01.39)
Maria Astashkina (1:07.61)
Polina Egorova (59.64)
Arina Openysheva (54.58)
4:03.22 WJR  Netherlands (NED)
Iris Tjonk (1:02.82)
Tes Schouten (1:10.79)
Josein Wijkhuis (1:01.35)
Marrit Steenbergen (53.03)
4:07.99  Great Britain (GBR)
Rebecca Sherwin (1:03.84)
Layla Black (1:09.26)
Amelia Clynes (1:00.11)
Georgia Coates (55.89)
4:09.10

Mixed events[edit]

Event Gold Silver Bronze
4×100 m freestyle relay
details
 Russia (RUS)
Vladislav Kozlov (50.07)
Elisei Stepanov (50.25)
Mariia Kameneva (55.07)
Arina Openysheva (54.91)
3:30.30  Great Britain (GBR)
Duncan Scott (49.59)
Martyn Walton (50.37)
Darcy Deakin (55.51)
Georgia Coates (56.18)
3:32.65  Germany (GER)
Alexander Lohmar (51.23)
Leonie Kullmann (56.39)
Katrin Gottwald (55.77)
Konstantin Walter (50.35)
3:33.74
4×100 m medley relay
details
 Russia (RUS)
Mariia Kameneva (1:01.85)
Anton Chupkov (1:00.42)
Daniil Pakhomov (52.04)
Arina Openysheva (55.22)
3:49.53  Great Britain (GBR)
Luke Greenbank (54.86)
Charlie Attwood (1:00.78)
Amelia Clynes (1:00.85)
Georgia Coates (55.54)
3:52.03  Germany (GER)
Maxine Wolters (1:01.48)
Leo Schmidt (1:02.66)
Johannes Tesch (53.81)
Katrin Gottwald (56.32)
3:54.27

Medal table[edit]

Rank Nation Gold Silver Bronze Total
1  Russia 23 7 12 42
2  Great Britain 7 7 9 23
3  Germany 3 4 6 13
4  France 2 1 3 6
5  Austria 2 1 0 3
6  Italy 1 9 0 10
7  Netherlands 1 5 0 6
8  Lithuania 1 1 0 2
9  Ukraine 1 0 2 3
10  Israel 1 0 1 2
11  Spain 0 2 2 4
12  Poland 0 1 2 3
13  Greece 0 1 1 2
 Hungary 0 1 1 2
15  Belarus 0 1 0 1
 Croatia 0 1 0 1
17  Denmark 0 0 3 3
18  Serbia 0 0 1 1
Total 42 42 42 126

References[edit]