Yugoslavia at the 2000 Summer Olympics

From Wikipedia, the free encyclopedia
Jump to navigation Jump to search

Yugoslavia at the
2000 Summer Olympics
Flag of Yugoslavia (1992–2003); Flag of Serbia and Montenegro (2003–2006).svg
IOC codeYUG
NOCYugoslav Olympic Committee
in Sydney
Competitors109 (92 men and 17 women) in 14 sports
Flag bearer Vladimir Grbić
Medals
Ranked 44th
Gold
1
Silver
1
Bronze
1
Total
3
Summer Olympics appearances (overview)
Other related appearances
 Serbia (1912, 2008–)
 Croatia (1992–)
 Slovenia (1992–)
 Bosnia and Herzegovina (1992 S–)
 Independent Olympic Participants (1992 S)
 Macedonia (1996–)
 Serbia and Montenegro (2004–2006)
 Montenegro (2008–)
 Kosovo (2016–)

Athletes from the Federal Republic of Yugoslavia competed at the 2000 Summer Olympics in Sydney, Australia. 109 competitors, 92 men and 17 women, took part in 50 events in 14 sports.[1] These would be the last Summer Games in which athletes from Montenegro and Serbia participated under the name of Yugoslavia, they would compete as Serbia and Montenegro at the 2004 Summer Olympics.

Medalists[edit]

Medal Name Sport Event
 Gold Yugoslavia men's national volleyball team
Vladimir Batez Đula Mešter
Slobodan Boškan Vasa Mijić
Andrija Gerić Ivan Miljković
Nikola Grbić Veljko Petković
Vladimir Grbić Goran Vujević
Slobodan Kovač Igor Vušurović
Volleyball Men's tournament
 Silver Jasna Šekarić Shooting Women's 10 m air pistol
 Bronze Yugoslavia men's national water polo team
Aleksandar Ćirić Petar Trbojević
Danilo Ikodinović Veljko Uskoković
Viktor Jelenić Jugoslav Vasović
Nikola Kuljača Vladimir Vujasinović
Aleksandar Šapić Nenad Vukanić
Dejan Savić Predrag Zimonjić
Aleksandar Šoštar
Water polo Men's tournament

Athletics[edit]

Men
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Siniša Peša 400 m hurdles 52.14 54 Did not advance
Darko Radomirović 1500 m 3:43.57 33 Did not advance
Aleksandar Raković 50 km walk N/A 3:49:16 11
Predrag Momirović
Milan Petaković
Miloš Sakić
Slobodan Spasić
4 × 100 metres 39.99 31 Did not advance
Marko Janković
Siniša Peša
Branislav Stojanović
Slaviša Vraneš
4 × 400 metres 3:07.41 22 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Danial Jahić Long jump 7.85 21 Did not advance
Zoran Đurđević Triple jump 16.31 26 Did not advance
Dragutin Topić High jump 2.30 21 Did not advance
Stevan Zorić 2.15 27 Did not advance
Dragan Perić Shot put 19.49 16 Did not advance
Women
Track & road events
Athlete Event Heat Quarterfinal Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Vukosava Đapić 100 m 12.12 60 Did not advance
Mila Savić 200 m 24.12 46 Did not advance
Olivera Jevtić 5000 m 15:11:25 11 q N/A DNF
Sonja Stolić 15:38.96 25 Did not advance
Olivera Jevtić 10000 m 32:06.54 4 Q N/A 31:29.65 11
Vukosava Đapić
Bijana Mitrović
Elvira Pancić
Mila Savić
4 × 100 metres 42.02 21 Did not advance
Vukosava Đapić
Tatjana Lojanica
Mila Savić
Jelena Stanisavljević
4 × 400 metres 3:37.99 20 Did not advance
Field events
Athlete Event Qualification Final
Distance Position Distance Position
Marija Martinović Triple jump 13.49 22 Did not advance

Basketball[edit]

Team roster
FR Yugoslavia National Basketball Team roster
Players Coaches
Pos. No. Name Age – Date of birth Height Club Ctr.
G 4 Bodiroga, Dejan 27 – (1973-03-02)March 2, 1973 6 ft 8 in (2.03 m) Panathinaikos Greece
G 5 Danilović, Predrag 30 – (1970-02-26)February 26, 1970 6 ft 8 in (2.03 m) Kinder Bologna Italy
F 13 Drobnjak, Predrag 24 – (1975-10-27)October 27, 1975 6 ft 11 in (2.11 m) Efes Pilsen Turkey
C 15 Jestratijević, Nikola 24 – (1976-07-09)July 9, 1976 6 ft 11 in (2.11 m) Crvena zvezda Serbia and Montenegro
G 10 Lukovski, Dragan 25 – (1975-03-21)March 21, 1975 6 ft 2 in (1.88 m) Crvena zvezda Serbia and Montenegro
G 6 Obradović, Saša 31 – (1969-01-29)January 29, 1969 6 ft 5 in (1.96 m) Crvena zvezda Serbia and Montenegro
PG 7 Rakočević, Igor 22 – (1978-03-29)March 29, 1978 6 ft 4 in (1.93 m) Crvena zvezda Serbia and Montenegro
C 11 Rebrača, Željko 28 – (1972-04-09)April 9, 1972 6 ft 11 in (2.11 m) Panathinaikos Greece
G 9 Šćepanović, Vlado 24 – (1975-11-13)November 13, 1975 6 ft 5 in (1.96 m) Efes Pilsen Turkey
F 8 Stojaković, Predrag 23 – (1977-06-09)June 9, 1977 6 ft 9 in (2.06 m) Sacramento Kings United States
C 12 Tarlać, Dragan 27 – (1973-05-09)May 9, 1973 6 ft 11 in (2.11 m) Olympiacos Greece
C 14 Tomašević, Dejan 27 – (1973-05-06)May 6, 1973 6 ft 10 in (2.08 m) Budućnost Podgorica Serbia and Montenegro
Head coach

Legend
  • (C) Team captain
  • nat field describes country
    of last club
    before the tournament
  • Age as of September 17, 2000
Group play
Team
W L PF PA PD Pts Tiebreaker
 Canada 4 1 433 373 +60 9 1–0
Federal Republic of Yugoslavia FR Yugoslavia 4 1 372 338 +34 9 0–1
 Australia 3 2 408 407 +1 8 1–0
 Russia 3 2 367 328 +39 8 0–1
 Spain 1 4 349 376 −27 6
 Angola 0 5 303 410 −107 5


September 17
14:30
Yugoslavia  66–60  Russia
Scoring by half: 27–28, 39–32
Pts: Rebrača 18
Rebs: Drobnjak 6
Asts: Lukovski, Obradović 3 each
Pts: Panov 13
Rebs: 3 players, 5 each
Asts: 3 players, 2 each
The Dome, Sydney
Attendance: 8,353
September 19
21:30
Australia  66–80  Yugoslavia
Scoring by half: 28–45, 38–35
Pts: Gaze 21
Rebs: Longley 5
Asts: Heal 6
Pts: Bodiroga 19
Rebs: Tomašević 8
Asts: Bodiroga 6
The Dome, Sydney
Attendance: 8,406
September 21
19:30
Yugoslavia  73–64  Angola
Scoring by half: 39–32, 34–32
Pts: Tomašević 17
Rebs: Tomašević 11
Asts: Lukovski 4
Pts: Chipongue 15
Rebs: Lutonda 6
Asts: Lutonda 6
The Dome, Sydney
Attendance: 8,391
September 23
11:30
Spain  65–78  Yugoslavia
Scoring by half: 30–32, 35–46
Pts: Herreros 16
Rebs: Dueñas 10
Asts: López, Rodríguez 3 each
Pts: Danilović 14
Rebs: Rebrača 6
Asts: Danilović 4
The Dome, Sydney
Attendance: 8,365
September 25
19:30
Yugoslavia  75–83  Canada
Scoring by half: 42–33, 33–50
Pts: Danilović 20
Rebs: Tarlać, Tomašević 7 each
Asts: Lukovski 4
Pts: Nash 26
Rebs: Nash 8
Asts: Nash 8
The Dome, Sydney
Attendance: 8,398
Quarter–finals
September 28
20:00
Yugoslavia  63–76  Lithuania
Scoring by half: 32–37, 31–39
Pts: Stojaković 20
Rebs: Tomašević 8
Asts: Tomašević 2
Pts: Einikis 26
Rebs: Einikis 8
Asts: Jasikevičius 4
Sydney SuperDome, Sydney
Attendance: 14,260
Referees: Nikolaos Pitsilkas (Greece)
Renato Santos (Brazil)

Boxing[edit]

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Rank
Geard Ajetović Welterweight  Jangphonak (THA)
L 9–9+
Did not advance

Canoeing[edit]

Flatwater[edit]

Men's Competition[edit]

Men's Kayak Singles 500 m

  • Qualifying Heat — 01:43.097
  • Semifinal — 01:43.434 (→ did not advance)

Men's Kayak Fours 1,000 m

  • Qualifying Heat — 03:04.432
  • Semifinal — 03:02.713
  • Final — 03:02.316 (→ 9th place)

Women's Competition[edit]

Women's Kayak Singles 500 m

  • Qualifying Heat — 01:54.395
  • Semifinal — 01:55.482
  • Final — 02:16.506 (→ 4th place)

Fencing[edit]

One female fencer represented Yugoslavia in 2000.

Women's épée

Handball[edit]

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group A)
  • Defeated South Korea (25-24)
  • Defeated Egypt (25-22)
  • Lost to Germany (22-28)
  • Defeated Cuba (33-26)
  • Lost to Russia (25-27)
  • Quarterfinals
  • Defeated France (26-21)
  • Semifinals
  • Lost to Russia (26-29)
  • Bronze Medal Game
  • Lost to Spain (22-26)
  • Team Roster

Judo[edit]

Women's Competition over 78 kg:

Rowing[edit]

Men's Coxless Pairs:

  • Heat: 6:42.62 (1st in heat 2, advanced to semifinal A/B)
  • Semifinal A/B: 6:43.23 (2nd in semifinal A/B, advanced to final A)
  • Final A: 6:38.70 (5th overall)

Men's Coxless Fours:

  • Heat: 6:16.46 (5th in heat 1, advanced to repechage)
  • Repechage: 6:09.69 (1st in repechage, advanced to semifinal A/B)
  • Semifinal A/B: 6:08.82 (5th in semifinal A/B, advanced to final B)
  • Final B: 6:01.29 (2nd in final B, 8th overall)

Shooting[edit]

Men's 10m Air Rifle

  • Qualification: 587 points (27th overall, did not advance)
  • Qualification: 583 points (38th overall, did not advance)

Men's 50m Rifle Prone

  • Qualification: 591 points (30th overall, did not advance)
  • Qualification: 589 points (35th overall, did not advance)

Men's 50m Rifle 3 Positions

  • Qualification: 1161 points (Prone: 397 points, Standing: 374 points, Kneeling: 390 points) (15th overall, did not advance)
  • Qualification: 1156 points (Prone: 398 points, Standing: 369 points, Kneeling: 389 points) (29th overall, did not advance)

Women's 10m Air Rifle

  • Qualification: 392 points (15th overall, did not advance)
  • Qualification: 391 points (20th overall, did not advance)

Women's 50m Rifle 3 Positions

  • Qualification: 573 points (Prone: 196 points, Standing: 185 points, Kneeling: 191 points) (22nd overall, did not advance)
  • Qualification: 572 points (Prone: 196 points, Standing: 187 points, Kneeling: 189 points) (23rd overall, did not advance)

Women's 10m Air Pistol

  • Qualification: 388 points (2nd overall, Qualified)
  • Final: 98.5 points (Total: 486.5) → Silver medal.svg Silver Medal

Women's 25m Pistol

  • Qualification: 577 points (17th overall, did not advance)

Swimming[edit]

Men's 50 m freestyle

  • Preliminary Heat — 23.57 (→ did not advance)

Men's 100 m freestyle

  • Preliminary Heat — 51.82 (→ did not advance)

Men's 200 m freestyle

  • Preliminary Heat — 1:54.75 (→ did not advance)

Men's 100 m butterfly

  • Preliminary Heat — DSQ (→ did not advance)

Men's 200 m butterfly

  • Preliminary Heat — 02:00.02 (→ did not advance)

Men's 100 m breaststroke

  • Preliminary Heat — 01:04.64 (→ did not advance)

Men's 100 m backstroke

  • Preliminary Heat — 58.25 (→ did not advance)

Men's 200 m backstroke

  • Preliminary Heat — 02:09.07 (→ did not advance)

Men's 200 m individual medley

  • Preliminary Heat — 02:09.58 (→ did not advance)

Women's 50 m freestyle

  • Preliminary Heat — 27.7 (→ did not advance)

Women's 100 m backstroke

  • Preliminary Heat — 01:07.21 (→ did not advance)

Women's 200 m backstroke

  • Preliminary Heat — 02:22.59 (→ did not advance)

Table tennis[edit]

Men's Singles Competition

Men's Doubles Competition

  • Round of 16

Tennis[edit]

Men's Doubles Competition:

Volleyball[edit]

Men's Team Competition[edit]

  • Preliminary Round (Group B)
  • Lost to Russia (1-3)
  • Lost to Italy (2-3)
  • Defeated United States (3-0)
  • Defeated Argentina (3-1)
  • Defeated South Korea (3-2)
  • Quarterfinals
  • Defeated the Netherlands (3-2)
  • Semifinals
  • Defeated Italy (3-0)
  • Final
  • Defeated Russia (3-0) → Gold medal.svg Gold Medal
  • Team Roster

Water polo[edit]

Men's Team Competition[edit]

Group B[edit]

Team Pld W L D GF GA GD Pts
 Yugoslavia 5 4 0 1 41 22 +19 9
 Croatia 5 4 0 1 42 30 +12 9
 Hungary 5 3 2 0 49 39 +10 6
 United States 5 2 3 0 42 39 +3 4
 Netherlands 5 1 4 0 34 55 -21 2
 Greece 5 0 5 0 22 45 -23 0

23 September 2000
12:00
 Yugoslavia 9–1  Netherlands Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Moliner Molins (ESP), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 3-0, 3-1, 2-0, 1-0

24 September 2000
14:30
 United States 5–8  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Moliner Molins (ESP), Schwartz (ISR)
Score by quarters: 1-3, 2-2, 1-2, 1-1

25 September 2000
19:15
 Yugoslavia 10–3  Greece Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Kerr (AUS), Balfanbayev (KAZ)
Score by quarters: 4-2, 2-1, 3-0, 1-0

26 September 2000
19:15
 Croatia 4–4  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Dani (ITA), Afanasiev (RUS)*
Score by quarters: 1-2, 0-0, 2-1, 1-1

27 September 2000
09:30
 Yugoslavia 10–9  Hungary Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Kerr (AUS), Ludecke (GER)
Score by quarters: 3-3, 2-3, 3-2, 2-1

Quarterfinals[edit]

29 September 2000
20:30
 Australia 3–7  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Ludecke (GER), Turcotte (CAN)
Score by quarters: 1-2, 0-2, 1-2, 1-1

Semifinals[edit]

30 September 2000
15:45
 Hungary 8–7  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Kerr (AUS), Ludecke (GER)
Score by quarters: 3-2, 2-3, 2-2, 1-0

Bronze medal match[edit]

1 October 2000
15:00
 Spain 3–8  Yugoslavia Ryde Aquatic Leisure Centre
Referees:
Tulga (TUR), Afanasiev (RUS)
Score by quarters: 1-2, 1-2, 1-2, 0-2

Roster[edit]

Notes[edit]

  • Wallechinsky, David (2004). The Complete Book of the Summer Olympics (Athens 2004 Edition). Toronto, Canada. ISBN 1-894963-32-6.
  • International Olympic Committee (2001). The Results. Retrieved 12 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 1: Preparing for the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). Official Report of the XXVII Olympiad Volume 2: Celebrating the Games. Retrieved 20 November 2005.
  • Sydney Organising Committee for the Olympic Games (2001). The Results. Retrieved 20 November 2005.
  • International Olympic Committee Web Site
  • Serbian Olympic Committee

References[edit]

  1. ^ "Yugoslavia at the 2000 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 11 March 2012.